N I E W E s ïufiYBinrrim No. S567. Vrijdag 25 Juli 1890 15de Jaargang. Een internationaal scheidsge recht en geen militairisine. (II. Slot.) Eene verschrikkelijke jacht. iBOK ESaiïJNTBÏ'jB IJÊ 1 0,85 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer» 0.03 Dit blad vorschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z A TERDAG. BÜESAO: St. Janstraat Haarlem. A«IT» MA NON A GIT A TB PS1I3 DSB AöVEHTERTIÏUf Van 16 regels 30 Cents. Elke regel meer Groota letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant. Advertentièn worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrij dag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPERS LAUREÏ. In onze dagen hebben we twee soorten zedeuleer, eene voor bizonder gebruik eu e6ne andere voor iuteruationaal Staatsge- bruik en daarin ligt de wortel van onop houdelijke oorlogen, de rechtvaardiging en vergoelijking van het drukkende militai risme. Door dit militairiarue, dat slechts mogelijk is, omdat een volkenrecht iu christelijkeu zin in den tegenwoordigeu tijd ternauwernood meer beslaat,, hebben we in Europa, iu zekeren ziu, een revolutionnai- reu toestand, die zich als een barbanrsch- lieid vertoont te midden van de beschaving, ondanks de christelijke beginselen de uit spraak macht gaat boven recli1» verwerpen en welgezinden de beschaving willen zieu in de heerschappij der gerechtigheid en wederzijdsche liefde en toegenegenheid der menschen eu Staten. De hedeudaagscbe toestanden, die ons gansch Europa iu krijgsdos tooneo, zijn de straf voor het feit, dat de maatschappij God en Zijne gebo len heeft verlaten en in het duister ronddwa- leude, de sabel tot haar Kruis heeft ge maakt. Zij voelt zelve wel, dat zij in dit, teeken niet zal overwinnen: ontwapening echter, zou, zoo heet het, de veiligheid van den Staat in gevaar breugeu. Maar voort gaan in het maken vau krijgstoerustingen zal zeker tot een algemeen bankroet voe ren. Zoo gaat het echter wanneer de ge rechtigheid niet rueer het fundament der Staten is en Christus uiet meer als de eeu wige Gebieder van alle tijdeti en vau alle Koningen wordt geacht. Iu den Spaanscheu Senaat heeft onlangs de Senator Marcoartus de oprichting vau een internationaal scheidsgerecht voorge steld en aan dit voorstel het idee verbon den tusscheu Spanje en de andere Euro- peesehe Staten van den tweeden rang een vredebond op te richten om tenminste voor vijf jaar vrede eu wapenstilstand te ver- brijgen eu aldus door de mogelijkheid der vermindering vau de militaire lasten, de volken tot verademiug te laten komen, al gemeen geldige wetten voor het volken recht te maken en de oplossing der sociale vraag voor te bereiden. Door het Spaausche Kabinet werd iu 't bizonder het voorstel tot oprichting van een algemeen interna tionaal scheidsgerecht als van hoog belaug en dringend noodzakelijk erkend, maar ook tegelijkertijd gewezen op de moeilijkheden, die zich bij do voorbereiding van zulk eene inrichting zul'dh voordoen. Deze moeilijkheden bestaan, maar er komt ook ongetwijfeld sou tijd, waarin de FEU ILL ET ON. In sommige Staten van Amerika, voornamelijk in de zuidelijke en zuidwestelijke, worden de veroordeelde misdadigers niet in staatsgevange nissen opgesloten, maar voor openbare werken gebruikt, of ook wel aan ondernemers verhuurd, tlii hen tot het uitgraven van kanalen, tot het bouwen van spoorwegen gebruiken; over het al gemeen daar, waar veel handen noodig zijn. Dit systeem heeft veel voor, maar ook veel tegen; vooral om de neiging der veroordeelden tot ont vluchten, niettegenstaande de oplettendheid, waar mee zij door de wachters worden bewaakt. Toen ik eens met een ouden machinist eener locomotief over de gevaren, waaraan hij voortdu rend blootstond, sprak, deed hij mij een waarlijk tr ffend verhaal, waaruit te zien is, dat het sys teem, dat wij hebben genoemd niet altoos goed is toe te passen. Iiij verhaalde het volgende: //De gevaarlijkste reis mijns levens deed ik eens op de West-Carolina lijn, de Blue Ridge. De spoorweg kruist d. ar de bergketen en stijgt 200 voet in eene Amerikaansche mijl. In de nabjjheid van de toppen van het ge bergte bevindt zich de alom zoo beruchte //Slijk— kloof/', die aan alle spoorweg ingenieurs reed» volken, den rassenstrijd en de sociale be roeringen moede, verlangend uit zullen zieu naar verlossing van de gruwelen van het militairisme en dan is de oprichting van een internationaal scheidsgerecht ter beslech ting van internationale geschillen slechts eene vraag des tijds. Dan zal ook het volkenrecht weder in eere hersteld wordöD, een volkenrecht, dat niets anders kan zijn dan de tien geboden Gods in hunne toe passing op de wederzijdsche verhoudingen der volken en Staten. Zal de toestand beter worden, dan moet de wereld, zich wederom huigen onder de heerschappij der tien geboden Gods: zp moet godverzaking eu godslastering, onthei liging, van den Zondag, opstand moord, roof, hebzucht, laster en verdiagsschending uiet alleen als ondeugden vau het individu maar ook van de Staten erkennen en ver foeien, den kan tr een scheidsgerecht komen, dan kan men de kolossale legers vertniu- deren, do belastingen verlagen eu het geld der openbare kassen voor eeu beter doel besteden dau voor vernietigingswerk tuigen. Drievoudig heeft de maatschappij gedwaald: zij maakte zich los vau God, zij gaf zich over aan de heerschappij der menscheigke hartstochten eu zij onder wierp zielt aau de tirannie van eene libe rale meerderheid. Yan deze drie dwalingen moet zij verlost worden eu wel door de ootmoedige erkenning vau God, door eene onderwerping aau de heerschappij der gerechtigheid en dotfr terug te koeren tot da waardeering van de ideale goederen. Dan eerst zullen do volken weder eene voikeu- fainilie vormen, de gevaren van eene nieuwe en ontzettende barbaarschheid af wenden en in vreedzameu wedijver de zedelijke deugden, kunst en wetenschap, landbouw eu industrie kunuen beoefenen. Dan wordt de Staat weder wat hij zijn moet, niet eeu arsenaal, dat millioeuen verslindt, niet eene reusachtige kazerne, waarin de boste volkskrachten braak lig gen, maar de bevorderaar van de tijdelijke welvaart der menschen, die ook een hart voor de armen heeft. Dat zal het mili- tairiime nutteloos zijn, de rassenhaat zal als .een ultbroedsel der hel, het bewaren van den vrede als de eigenlijke taak der buiteulaudsche politiek worden beschouwd. Deze gedachten moeten hoe langer hoe meer verlevendigd worden, naarmate de uitgaven, welke het militairisme eischt, grooter worden. Het systeem van het libe ralisme, dat verantwoordelijk is, door de vervreemding der maatschappij van God, voor de hedeudaagscbe toestanden, voor namelijk vau de heerschappij van het mili- tairisme, wordt meer en meer veroordeeld, gebaat en verafschuwd. Er zal een nieuwe veel hoofdbreken heeft bezorgd. Daar wordt waarschijnlijk door de drukking, die verschillende lagen van den kant uitoefenen, voortdurend eene slijkerige massa uitgeperst, die over de rails vloeit, zoodat altijd een bouwtrein en eene troep arbei ders bij de hand moeten zijn, om den weg in orde te houden. Voor dit werk heeft de spoorweg-maatschappij eene troep veroordeelden aangenomen. Ik was toen machinist op de hulpmachine.die de treinen, wanneer het sterk bergopwaarts ging, moest bijstaan, en op dien dag had ik, zooals gewoonlijk, den ochtend—goederentrein naar boven geholpen en was, om den sneltrein naar Ashville voorbij te laten, op eene zijlijn in de bergkloof uitgeweken. Yan mijn hoog standpunt had ik een verge zicht over de lagere bergen en reeds was in de verte de rook van den sneltrein to zien, die langzaam de bergen opkwam en de spiraal, den rug van het hoofdgebergte tegemoet kwam. Do bouwtrein en de arbeiders stonden nog op de hoofdlijn en zij waren druk bezig met het slijk weg te scheppen. Dit werk werd reeds een tijd lang zwijgend voortgezet en de machinist van den bouwtrein had voor eenige minuten zijn post verlaten, toen een van de gevangenen,^ in een oubewaakt oogenblik, den verbindingsketting ach ter den kolenwagen uitlichtte. De stoker was bij de cylinders en oliede de assen. Van die gelegenheid gebruik makende, sprong de misdadiger van den anderen kant op tijd aanbreken, die als eene nieuwe leute voor de volken beschouwd kan worden, zoodra de rechten van God worden erkend. Gelukkig zouden wij ons daarom heeten wanneer het voorstel van den Heer Mar coartus te Madrid werd aangenomen en er een scheidsgerecht werd ingesteld ter oplossing en beslissing van internationale quaestiëu en geschillen. Dat dit scheids gerecht dan echter opgericht worde op de fundamenten der tien geboden Gods. Het zou anders spoedig blijken eeu ijdel werk te zijn geweest. Pruis Von Bismarck wonlt in zijn Imo gen ouderdom nog een rederijker.Hij laat gèeue gelegenheid voorbijgaan om over de gewichtigste onderwerpen zijne mea ning te zeggen. Het behoeft wel geen nader betoog, dal zulk eene praatzucht* hare bedenkelijke zijde heeft. Toch kan niet worden ontkend, dat de Rijkskanselier, vooral als hij zich uitlaat over onderwerpen vau binnenlandsche politiek, er recht op heeft dat men min stens eveu naar hem luistert. Ouzes inziens verklaarde onlaugs de gewezen Rijkskanselier terecht dat het socialisme het groots politieke gevaar opleverde vau onzen tijd, oneindig grooter dan de gevaren, welke speciaal voor Duitsch- land van de zijde van Frankrijk dreigen. Tweederlei standpunt nu rueende Prins Vou Bismarck ban men ten op zichte vau het socialisme iunemeu, en wel: het alles inwilligen of het bestrijden. De gewezen Rijkskanselier adviseerde den Keizer tot het laatste; doch de jeug dige monarch heeft den weg der conces- siëu gekozen. Daarin zag de grijze van Friedrichsrube zeer juist eene groote font. A's men bogint toe te geven aan de eischen dar socialisten, waar is dau het einde? Do sociaal-democraten zullen nimmer tevreden zijn te stellen, terwijl zij boven dien, ook al gat men hun alles toe, t?n slotte zich nog vijandig zouden blijven plaatsen tegenover het gezag en de samen leving. Bedriegen wij ons niet, dan ligt de dwaling des jeugdigen Keizers hierin, dat hij gelooft de sociaal-democraten met de monarchie en de maatschappij te kunnen varzoeneu. Eu dat is uiet het geval. Zij vragen steeds meer; na elke bevrediging op eeu bepaald punt, zullen zij nieuwe eischen ontwikkelen. Waartoe dat alles leiden moet ligt voor de hand. Prins Von Bismarck heeft het de locomotief en had, voordat een der wachters iets kon bemerken, de machine in beweging ge bracht. De locomotief ging voort en ba:l in een veel kortoren tjjd dan men het kan vertellen onder den vollen stoom eene geweldige vaart ver kregen. Een kreet, dien de stoker eensklaps slaakte, kondigde san, dat er iets verschrikkelijks gebeurd was. De wachters vlogen op. Pang! Pang! knalden de geweren van alle kanten; de kogels kwamen echter te laat voor den misdadiger, die voor zichtig genoeg was geweest om zich achter den wand van den kolenwagen schuil te houden, zoodat zij slechts de machine troffen. Wanneer zij hun doel bereikt en den gevangene gedood hadden, zou men er nog niet beter aan toe zijn geweest, want de locomotief was weg, eu in volle vaart vloog zij met dondereud geraas da helling af en deii naderenden trein te gemoet. Waar schijnlijk was de gevangene van plan, op een veiligen afstand uit te stappen en bij de alge- nieer.e verwarring te ontvluchten. De zware lo comotief moest als een bom in den anderen trein dringen. Dd wachters en de andere personen stonden geheel verslagen en staarden de machine, die zieh al verder verwijderde, na. Wat hadden zjj dan ook kunnen doen? Op eens schiet mij eene gedachte te binuen, en ik dacht of mijne machine den vluchteling niet kon achterhalen. Dat was de eenige mogelijkheid om de passa- uaar waarheid aangeduid, toen hij betuigde: De gansche sociale quaestie is ten slotte eene militaire quaestie. Do samenleving zal in 't eind doo? de Rageering tegen de socialistische uitspat tingen, tegen de aanvallen op hare in richting, haar recht en hare toekomst, moeten beveiligd worden. Verdaagt man nu echter die worsteling kunstmatig, door telkens meer aan de so cialisten toe te geven, en daardoor het gezag te herooven vau de middelen om de sociale orde te verdedigen, dau zou het wel eeus kunnen gebeuren, dat het socia lisme tijdelijk de sterkste bleek. De sociale revolutie, welke nadert, zou dau de ont- zettendste uitkomsten opleveren. Eu zelts den Keizer des socialen vredes zou men niet, uit dankbaarheid, ongemoeid laten. Zija Troon stond evenmin veilig als die van ieder ander Souverein. Treed thans het gezag niet de maat schappij beschermend tegen de socialisten op, dau gaan wij eene sombere toekomst te gemoet. Dat fs en blijft ouze meeuiug, endaar- om deuken wij in dit opzicht homogeen met den gewezen Duitseheu Premier. De sociaal-democratische partij in Duitschlaud heelt besloten, zoodra dü so cialisten wet buiten werking is, de thans verboden geschriften, van Lassalle ouFriedr. Engels iu groote oplaag te doen drukken en uitgeven. In het Lagerhuis verklaarde de Heer Fergusson, dat de rapporten vau de En- gelsche consuls gewag maken van eene groote agiatie aau de Turksche, Servische eu Albauiscbe grenzen. Turksche troepen zijn daarheen gezonden. De Eugelsche con sul te Scutari heeft order gekregen eeu onderzoek te dier zake te doen. Hat ontwerp betreffende de over eenkomst met Dmtscblaud tot afstand van Helgoland, enz. is bjj de eerste lezing iu het Lagerhuis goedgekeurd. De Frauscbe vlootvoogd Plauche heelt de krjjgshaven Kiel en de maritieme vestingwerken bij Friedrichsort bezocht. Vooraf had bij zich aangemeld bij den Duitscheu chef van hot maritiem station, Admiraal Knorr. Plauche was twee dagen lang in Kiel, aldus verzekeren de daar verschijnende bladen. Van Kiel is hij naar Kopenhagen en Gothenburg vertrokken. Naar uit Weeiien gemeld wordt, heeft Balgarija aan de Porte een plan voor eeu bondgenootschap voorgesteld, overeenkomstig hetwelk de Sultan Prins Ferdinand zou erkenuen, en Bulgarije'a onafhankelijkheid des noods met de wape nen zou helpen handhaven. In ruil bier voor zou Bulgarije kosteloos 60,000 man giers van den sneltrein tegen eene botsing te behoeden, die op den bochtiger., hellenden weg vreeseljjke gevolgen moest hebben, en hoe wan hopig (lit hulpmiddel ook scheen, toch moest het oogenblikkelijk te baat worden genomen. „Verlegt de wissels!" riep ik uit alle macht en gaf mijner machine reeds wat stoom. Toen de locomotief zieh bewoog, sprong eon wachter op hot platform, en mijn stoker stond aan den rem op zijn post. Binnen een oogenblik rolden wij met v rllen stoom de helling af. Wel is waar de machine van den bouwtrein was ons een goed eind vooruit; maar de ouzo had groote drijfraderen, hetgeen de hoop bij mij staande hield, de groote machine nog te kunnen inhalen, ofschoon het niet zeker was. Het is heel gevaarlijk eene machine in volle vaart te zetten, wanneer de weg sterk helt. Alles hing hier van de eerste minuten af, eu daarom liet ik rojjne machine loopen, wat zij loopen kon en beval den stoker, al de olie en de kolen in liet vuur te gooien. Binnen een halve minuut vlogen wij met eene snelheid van 100 kilometer per uur voort, de rotsen, klipper, en kloven voorhij, en de boomen onder ons schenen ons een groene massa toe. Als vanzelf sloot ik nu de stoomklep; geen enkele locomotief bad in volle vaart zulk eene helling kunnen afdalen, zonder te ontsporen. Vóór ons zagen wij nu een diepen afgrond. [Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1