No. 5568 Zondag 27 Jail 1890 15de Jaargang. Eene merkwaardige getui genis. HEITEL LA N d. Ml /üÉb» mmssm. Eene verschrikkelijke jacht. ABOHKSMSUT8PJ8IJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p, p. Voor het Buitenland t Afsonderljjbe Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BDfillAQ! St. Janstraat Haarlem. AQ-I1J3 MA HON AGITATE ?aiJ3 DEB ADVEBTBNTIfiBT Van 18 regels 80 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters wordon berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Ad ver ten tie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V rjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPERS LAUREY. Onlangs deelden wij aau oaze lezirs in enkele woorden mede de hoogst belang rijke getuigenis, welke de Duitsehe Rijks- Commissaris, Majoor Von Wis3mann, heeft afgelegd omtrent het Katholieke Missiewe- zeu in Afrika. Wij zijn thans iu staat zijne getuigenis in haar geheel, zooals hij haar aan Die Post schreef, mede te deeleu en achten haar van zoo groot belang, dat wij ze hier laten volgen. »0mtreut hetgeen ik van de Proteslant- sche Missiën in Afrika heb gezegd, aldus schrijft Von Wissmann aau bet genoemde orgaaD, verzoek ik u het volgende te pu- bliceeren, vermits het mij, hoofdzakelijk wegens den tegeuwoordigen staat mijuer gezondheid niet mogelijk is de vele schrif telijke aauvragen te beantwoorden. Ook wensch ik de iugezoudeu artikelen, speci aal dat, hetwelk in _de lagliclié- Rundschau van 3 Juli door Dr. Wumeck geschreven is en dat vau groote onkunde getuigenis geeft, voorloopig door het navolgende te rectifioeeren. De oorsprong vud alle ver klaringen mijner mededeeliugeu is in eeu ouderhoud met den redacteur der M. A. Zeitung en met een heer, die van Egypte uit voor de Times schreef, te zoeken. Beide heeren hebban slechts Protestantsche en Katholieke Missiëu uit elkaar gehouden en dieutengevolge mijne meeuiugeu over de Eugelsche Missiën ook op de Duitsehe toe gepast, terwijl mjjne woorden iu de biadeu steeds werden verminkt en verdraaid. Ik constateer allereerst dat mijn verwijt, po- litieken invloed uitgeoefend te hebben, niet de Duitsehe Missionarissen treft. Het voornaamste gedeelte van mijn gesprek met bovengenoemde hesreu was over de waarde der onderscheiden Missiën, beschouwd als de thans bestaande beschavings-factoren in Duitsch Oost-Afrika. In dit opzicht ver dient ongetwijfeld de Katholieke Missie den voorrang en ik gaf daarbij te kennen, dat niet slechts het veeljarig bestaan en de groote ervaring der Katholeke Missiona rissen daarvan de oorzaak is, maar ook de leiding der Missiëu zelve. De tucht der Katholieke Kerk is naar miju oordeel de hoofdfactor voor het succes van het Room- eche zendingswerk. De omstandigheid, dat de Katholieke Missionarissen uittrekken, om tot aau bet einde van hun leven te arbeiden (een verlof om terug te keeren wegens ziekte is slechts uiterst zeideü) en het" feit, dat de eeredienst der Roomsch Katholieke Kerk met zijn uitwendig ver toon een grooteren indruk op de wilden maakt dan de nuchtere vormen vau den Pro- FEU1LLET ON. Vervolg en slot.) Bliksemsnel vlogen wij den hoek van den berg om en kregen zoo de groote machine in het oog. Maar wij kwamen vooruit: de afstand vermin derde merkbaar. Zouden wij haar nog iu tijds inhalen? De sneltrein kon hoogstens nog 5 a 6 mijl van ons zjjn verwijderd. De gevangene, die zag, dat hij achtervolgd werd, scheen uit den tender te kijken en een geschikt oogenblik af te wachten, om er af te springen; maar zijne machine bad zulk eene ge weldige vaart, dat hij het niet scheen te durven wagen Leg het geweer op hem aan en roep hem toe te stoppen! zeide ik tot den wachter; maar deze had, in de groote haast, zijn wapen op den kolenwagen laten liggen en klemde zich half dood van angst aan den muur van den tender vast. Mijn stoker Henry was toen nog een jongen, doch een moedige, flinke vent. Ik belastte hem met de verdere leiding van de locomotief en pakte zelf het geweer aan. Nu kwam ik naar buiten op de loopplank, legde op den gevangene aan, en riep hem toe, e stoppen. t testantschen godsdienst, zijn de oorzaken "van het veel grooter succes der Rocnsch Katholieke Missiëu. Hij, die de Afrikaueu of andere wilde volken van nabij kent, zal het met mij ec-na zijn, dat een begrip van den Christelijken godsdienst der liefde bij vol keren van zoo weinig beschaving met te verwachteu i3, dat dus de juiste weg voor Missiën deze is, dat men den wilde tot een booger wezen vormt en hem dan het be grip van deu godsdienst tracht iu te boe zemen. Zulks wordt door de Katholieke Missionarissen gedaau, naardien zij de spreuk volgen: »Labora et ora», en niet zooals de Protestantsche Zendelingen de voor volkeren van hoogere beschaving pas sende spreuk: »Ora et labora.» EaDe andere buitengewoon belangrijke oorzaak van het groote succes der Roomsch Katholieke Missiën is het van vele kanten fel bestreden opkoopen van kinderen der slaven. Reeds op zich zelve beschouwd is deze handeling een uitmuntend werk, wan neer men bedenkt wat er van de ver van hunne geboorteplaats verwijderde, vau hunne ouders weggeroofde kinderen zoude wor den. Voorts stelt dit opkoopen van kinde ren do Missionarissen iu staat, deze nog te leiden en te vormen wezens zoodanig ouder hunne bescherming te nemen, dat er iets goeds van hen kau worden. Ik ken geene enkele Protestantsche Missie in Oost-Afrika, welke eeu dergelijk materiaal voor haar arbeid ter beschikking heeft. Zelfs waar Piotestantsche Zendelingen de ouders ervoor betalen, dat zij hunne kinde ren, al is het slechts voor enkele uren naar de zendingsscholen zenden, was het succes van weinig bcteekenis. Ik heb jonge (Protestantsche) Zeudelingen gekend, die in Afrika aaugekomen, bitter teleurge steld waren en die gaarne om deze reden weder naar hun vaderland wilden terug- kteren, waar zij eeu meer looueuden arbeid zouden vinden. Dat ik de Protestantsche Missiëu nim mer moeilijkheden of hindernissen iu Oost- Afrika in den weg heb gelegd, maar ze steeds, waar bet eenigszins mogelijk was, ueb geholpen en gesteund, zulks kau ik bewijzen door de vele brievea vau dank betuiging, welke ik zoowel van Eugelsche als Duitsehe Missioaarrissen heb ontvan gen. Dat ik echter geloof, dat bij eene goede leiding deze Missiën oneindig meer kunnen tot staud brengen, dat ik de kolos sale sommen voor Eugelsche Missiën, die volgens mjjne overtuiging in geene ver houding staan met de resultaten, beter besteed zgu willen zieD, dat wil ik hier en overal elders herbalen. Ik zou niet gaarne feiten noemen, die mij juist in de laalste jaren aanleiding konden geveD, Blijkbaar verstond hij mijn wenseh verke rd en was misschien ook verschrikt over de razend vlugge beweging. Kort en goed, op het zien van het geweer, sprong hij van den tender af, en stortte hals over kop van de berghelling af. Ik zag, toen wij die plaats voorbijsnelden, hoe hij wegrolde. De locomotief van den bouwtrein liep nu alleen voort en ik moe3t die stilhouden, wanneer het maar eenigszins mogelijk was. Wjj naderden haar langzamerhand en ik mocht mijne machine niet meer stoom geven. Maar tot mijn vreeslijke spijt wist ik niet, hoever de sneltrein nog van ons was verwijderd. YV anneer onze eigene hooge wielen slechts in de rails ble ven! lie locomotief schudde namelijk heel ge vaarlijk van deu eenen kant naar <Jen anderen, en ik vreesde elk oogenblik, dat wij ontsporen en in den vreeslijken afgrond zouden storten, terwjjl het, hoewel het gelukkiger zou geweest zijn, niet te verwachten was, dat hetzelfde met de andere locomotief zou gebeuren, dewijl deze op kleinere wielen liep. Die moest ik bereiken, of alle passagiers voor ons waren verloren Aanhoudend gaf ik nood- sigualen, in de hoop, dat de machinist van den trein ze zou hooren. Het ergste was, dat deze ons, door alle bochten, die de wegmaakte, niet kon zien, en het geraas, dat zijne eigen machine maakte, verhinderde hem, onze signalen te hooren. Nog gauwer, Henry! riep ik myn stoker mijne belangstelling iu de Protestantsche Missiën te verliezen. Verklaringen ia dit opzicht passen beter in een onderhoud tnet hen, die er direct belang hjj hebbeD. Het is echter mijn vurigste wensch zoo dra uiijue gezondheid is teruggekeerd, op de hier slechts oppervlakkig medege deelde gozichtspuuten terug te komen eu mijne veeljarige ervaringen en waarne mingen in Afiika aan die heeren ter be schikking te stellen, welke met de organi satie eu leiding der Protestantsche Missie in Afrika zijn belast, vermits ik met deu wensch bezield ben, ook onze Protestant sche Missiën tot zegenrijke factors te zien opgroeien.® Uit deze mededeeling van den Heer Von Wissmauu blijkt duidelijk, dat hij de prioriteit en den meer vruchtdragendeu arbeid der Katholieke Missiën erkent al verloochent hij daarbij zij a Protestantsch standpunt niet. Zoo is het dan ook duidelijk, dat hij slechts van uiterlijke gezichtspunten de grootsche eu voor wilde volken alleen geschikte werkdadighoid der Katholieke Missiëu beschouwt, dat hij -het succes slechts verklaart als een gevolg vau de tucht en den cultus der Katholieke Kerk. Ware Majoor Von Wissman beter met het innerlijke wezen der Katholieke Köik bekeud, had hij een begrip vau het- geeu de gelofte der kuischheid, der armoede en der gehoorzaamheid bjj de Katholieke Missiounarisseu te beteekeceu heelt en iu zich sluit, hij zou voorzeker eene hoogere opvatting van het werk der Katholieke Missiëu in Afrika hebben en dan ook ongetwijfeld begrjjpeu, waarom overal en te allen tijde de Protestantsche Missiën in vreemde landen met onvruchtbaarheid zullen geslagen zijn. Het congres van Duitsehe havenwerkers) waarvan do samenkomst te Hamburg werd voorbereid voor het begin van Augustus, is door de politie verboden. In de sociaal-democratische pers open baart zich reeds eene groote beweging wegens het aanstaande buiten werking geraken van de Duitsehe socialistenwet. De officiëele Reichsameiger heeft voor Pruisen eeu ontwerp-schoolwet aange kondigd. Volgens het bericht is het reeds zoover gereed dat het bij deu Landdag iu d9 eerstvolgende zitting zal kunnen worden ingediend. Daarmede zal worden voldaan aan een eisch, die reeds in de Pruisische grondwet gesteld, maar waaraan tot nog toe niet was voldaan. De vroegere Minister vau Ouderwijs, Dr. Falk, heeft i i 1875 wel eeu volledig ontwerp tot toe, want ik wist, dat, wanneer wij wilden han delen, alles in anderhalve minuut moest zijn afgeloopen. In mijne wanhoop besloot ik, wan neer eene botsing onvermijdelijk was, mij ten minste uit het spoor te werpen. Mijne locomotief raakle nauwelijks den grond aan, toen zij met nog grooter snelheid voort- vloog. Nu waren wij nog ongeveer dertig schreden aehter de machine van den bouwtrein in eene halve minuut konden wij die bereiken, wanneer wij zelf maar in het spoor bleven. Op dat gedeelte van den weg verhief zich aan den eenen kant een hooge rotsmuur, aau de andere zijde daar entegen gaapte een zwarte, afgrijslijke, vele hon derden voet d epe afgrond. Het scheen mij, bij het zien in de akelige diepte, alsof wij slechts door de lucht vlogen. Intussclien was ik tot bij een van de voorste huilers geklommen, met het voornemen, om, zoo dra de gelegenheid gekomen was, op den tender van den bouwtrein over te springen. Nog langer wachten scheen onmogelijk, want reeds meende ik het rollen van den sneltrein te hooren. Ik mat den afstand met de oogen, zette éeu voet achteruit op de loopplank, spande alle krachten in, die ik b.zat, sprong over, bleef eeu o genblik aan den anderen tender hangen en klom toen op den kolenwagen. Dat was een sprong, waarbjj het om mijn leven te doen was! Doch niet alleen het mijne, maar ook dat van regeling van het lager ouderwijs samen gesteld, maar de indiening bij de Kamers is toen afgestuit op het bezwaar dat er tot de uitvoering een bedrag van 30 milli- oen mark zou wordeu vereischt en de Regeering op dat oogenblik geen kans zag om hierin te voorzien. Nadat Falk in 1879 was afgetreden, heeft zjju opvolger Puttkamer het ontwerp ter zijde gelegd. De tegenwoordige Minister van Onderwijs heeft indertijd in het Huis van Afgevaar digden ook nog wel gesproken van een ontwerp regelende de toelagen aan scholeD, maar dit is nooit ingediend, naar het heette omdat Prins Von Bismarck er be zwaar tegen had. Thans echter zal het er toe komen, en naar hetgeen nader er van wordt gemeld, zal het een ontwerp tot volledige organisatie en regeling van het lager onderwijs zijn. 't Waren moeiljjke dagen voor Lon den. Eerst de dienstweigering der politie agenten, daarna die der post- en telegraaf- beambtou,eindelijk die der garde-grenadiers. De autoriteiten hebben met allen afge rekend, 't laatst met de grenadiers. Deze zijn Dinsdag-morgen naar Bermuda inge scheept. Yoor de kazerne, op de straat en aan het spoorwegstation verdrong zich eene talrijke menigte, om den manschappen vaar wel te zeggen of liever, om hun met het uoodige geschreeuw en gewuif eene soort vau hulde te brengen. Dit kon niet uitblij ven. In Engeland, waar tegenwoordig elke beweging tegen het gezag der wet en tegen de maatschappelijke orde onder het publiek en bij een deel der pers luidruchtige goed keuring eu aanmoediging vindt, moesten ook deze plichtvergeten soldaten, die naar gebleken is met voorbedachten rade het allereerste voorschrift van hun stand geschonden en daardoor op de mili taire eer van het geheele Eugelsche leger eeue schaduw geworpen hebben, wel het voorwerp worden van eene zoogenaamde volksbetooging, die door bladen als de »Pall Mali Gazette« mot ingenomenheid wordt begroet. Bij deze betuiging van sympathie voelde het gestrafte bataljon natuurljjk zijne borst van fierheid zwellen, en het kan ons niet verwonderen, wanneer wij lezen, dat de manschappen hooghartig opmar cheerden en de toejuichingen van het jan hagel met een hoera beantwoordden. Iaiu3scheu kau de verplaatsing naar Bermuda niet juist eene werkeljjke straf hee- ten. Het klimaat is er aangenaam en ge zond. Hei ergste is dat er niets te doen valt, terwjj! ook alle gelegenheid tot ont spanning en vermaak er ontbreekt. Een gevolg hiervan is, dat de meeste soldaten uit louter verveling zich er verslaven aan den drank. honderden reizigers in den anderen trein. Ho) ik het volbracht, kan ik nu zelf niet begrjjpeD; was de afstand slecht3 eenige strepen grooter geweest, dan was ik in duizend stukken verpletterd geworden. Ik durfde niet wachten tot de twee machines bij elkaar waren, daar het gevaar voor den snel trein met elke seconde grooter werd! In een orgenblik was ik over de kolen geklommen, legde de stoomklep om, trok aan den rem en opende de zandstrooiers. Henry had intusschen hei zelfde met onze locomotief gedaau. Hè! hoe kraakten de cylinders en stoven de vonken om de wielen, toen de stoom de machines weer in tegenbewe ging en tot stilstand bracht! Nauwelijks stonden wij stil, of de sneltrein kwam den hoek om en zou verloren geweest zjjn, indien het ons niet was gelukt den vluchteling in te halen. Daar de weg opliep, kon de trein gemakkelijk tot staan worden gebracht. Een halve minuut later stoomden alle drie de locomotieven weer kalm bergopwaarts. Wjj spraken bijna niet, en ik geloof, dat heden nog de pas sagiers van den sneltrein de oorzaak niet weten, waarom zij plotseling zijn blijven stilstaan, en welk ecu verschrikkelijken dood zij nabij zjjn geweest. Het lijk van den gevangene werd aan den voet van de rotsen gevonden, men kon het slecht» aan de kleeding herkennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1