BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. Ia het Lagerhuis deelde Forgnssen mede, dat Portugal er iu heeft toege stemd, dat door Zwitserland drie arbiters benoemd zullen worden tot het vaststellen van het bedrag der schadeloosstelling, wegens het verbreken van het contract be treffende den Delagoa-spoorweg. Portugal zal onmiddellijk een bedrag van 28,000 pd. st. storten. De dokwerkers te Cardiff kondigen, te beginnen met heden, Zaterdag, eene werk staking aan, tenzij hun verzoek om ver hooging van loon en vermindering van werkuren vóór Zaterdag mocht ingewilligd zjjn. Tillet is te Cardiff aangekomen. De directeuren der dokken weigeren elke con cessie. Breekt de werkstaking uit, dan zal waarschijnlijk volkomen stilstand van han del aan het Bristol-kauaal daarvan het ge volg zijn. De Parijsche Gemeenteraad heeft besloten eene delegatie uit zijn boezem naar België af te vaardigen, om van 3 tot 6 November de feesten bij te wonen, welke gegeven zullen worden ter herdenking van de overwinning van Jeurappes. In de Straat van Calais he'obeu pei lingen plaats met het oog op de ontwor pen brug over het Kanaal. Men verneemt uit Buenos-Ayres dat de voornaamsten der onder verdenking van deelneming aan samenzwering in hechtenis genomenen, heden weder op vrije voeten zullen gesteld worden. De Regeering is overtuigd dat de vrede gehandhaafd zal blijven. Een gedeelte van het garnizoen der hoofdstad vertrekt heden naar het binnenland. Volgens een ander bericht uit Buenos- Ayres bevestigen de uit Chili ontvangen berichten dat te Valparaiso vele magazij nen en winkels door de bevolking ziju ge plunderd. Er zijn troepen aangekomen uit Santiago. De toestand is verbeterd. De Tijd geeft in overweging in 't algemeen de voorwaarde te handhaven, dat om toegelaten te worden tot de openbare en bizondere scholen, de kinderen moeten ingeënt zijn. Hij wil echter, ter gemoetkoming aan het bezwaar tegen de in enting, de bepaling in de wet doen opnemen dat aan bizondere scholen, die dit vragen, vrijstelling van die voorwaarde wordt verleend. Als een amendement in dien geest wordt voorgesteld, zou de wet aangenomen worden, wat om hare verdere bepalingen wensehelijk zou zijn. Het manna der woestijn. In onzen tijd schijnt de ongeloovige wetenschap geen edeler streven te kennen, dan de wonderen van het Oude Testament vooral, op natuurlijke wijze te verklaren. Heeft zoo'n wetenschappelijk man, die nog meer vrees heett voor de onfeilbaarheid eens Pausen, dan voor hondsdolheid, iets gevonden, waardoor het eene of andere wonder zou kunnen verklaard worden, dan wordt hij zelf onfeilbaar. Hij zegt niet, zoo zou het te verklaren zijn; 't is mogelijk, dat de zaak op deze wijze heeft plaats gehad. Neen, zjjne wetenschap is onfeilbaar, evenals die van alle ketters en scheurmakers. Niet de Paus, maar zij zijn onfeilbaar. Zij hebben 't bij het ware einde, en zij alleen. En de groote hoop van sleepdragers, die er van gruwt te gelooven op gezag, neemt dadelijk voor vast en zeker aan, wat de ongeloovige we tenschap, 't zij in een Gids of in eene Revue waagt te schrijven. Hoe velen van hen, wier groote wetenschap hoofdzakelijk bestaat in het ontkennen en be spotten der H. Schrift, hebben reeds het manna der Israëlieten ontdekt? Zoo schrijft een Dr. Prank uit Berlijn: Alhagi Manrorum: Eene doornachtige, lage struik in Syrië, Perzië] en Egypte, merkwaar dig wegens het honigachtig sap (Perzisch manna of manna der Joden), dat de plant in de hitte der zon uitzweet. Dit manna gaat tot eene vaste stof over, en verandert des nachts in roodachtige korrels, welke voor zonsopgang in aarden kruiken worden verzameld. Het wordt gebruikt als spijs, is laxeerend en wordt ook als geneesmiddel voor borstziekten gebezigd. Een ander beweert, dat het manna der Joden niets is dan de eetbare Lecanora of Sphaerothalia exuclenta. Een derde zegt: het manna komt van de Tamarix gallica. In het derde deel der Bofanik van Frank, zegt hij, dat het bijbelsche manna is de vlecht Sphaero thalia esculenta. Hij zegt dan: „De op de bergen gedroogde en door den wind weggewaaide kort- mossen, die in gansch Voor-Azië en in Noord- Afrika overvloediglijk groeien, kotsen door wind en regen in de dalen en in naburige streken, waar ze dan als van den Hemel schijnen te vallen en alzoo den mannaregen veroorzaken. Eindelek beweert dezelfde Frank: Mo:-es heeft beide stoften de Tamarix en de Alhagi Manrorum te zamen geworpen, wijl heide van den Hemel schijnen te vallen. Een andere, GeorgEbers, houdt de Tamarix manifera voor het manna der Israëlieten. Na deze en dergelijke vertelsels beweert men de kern van de Mozes-sage (gelijk de heeren het noemen) te hebben gevonden. Dit staat vast. Indien in den Bijbel niet van het manna werd melding gemaakt, als van eene wonderbare spijs, waarmede God zijn uitverkoren Tolk in de woestijn heeft gevoed, dan zou men van al deze manna-leverende planten geene mel ding makeD, of er althans veel minder aandacht aan wijden. (F. W.) "Uit een Pruisisch blad werd door eenige organen het bericht overgenomen, dat de Keizer van Busland het arbiterschap in zake de Suri- naamsche grens quaestie had aangenomen. Pit bericht is onjuist, want zelfs van de aan bieding van het arbiterschap, krachtens de ge wijzigde voordracht, is nog geen sprake. Zoodra de wet, goedkeurende de nieuwe formule van voordracht, door Z. M. den Koning zal zijn bekrachtigd, zal de uitwisseling der declaratie plaats hebben, waarna dan gelijk wij vroeger reeds meldden door de beide Mogendhedeu bij gemeenschappelijke nota de opdracht van arbiter zal worden gedaan. Dagblv. Z. II. en \sGr.) Aan de Tweede Kamer is door de firma's Burlage Schumacher, W. G-. ft. de Wit, B. J. Yan Hengel, Yan Leeuwen, De Kuijper Tusschenbroek, Buijs Co., Kon. Ned. Stoomboot- Maatschappij en verdere onderteekenaren, allen te Amsterdam, een adres gericht., waarin zij, naar aanleiding van het Wetsontwerp in zake Posterijen, den wensch uitspreken, dat daarin alsnog worde opgenomen 1. eene bepaling, waarbij vrijheid wordt ver leend voor briefkaarten (ook naar het Buitenland en de Koloniën) andere dan de postformulieren, mits beantwoordende aan de voorschriften der Post wet, te gebruiken; 2o. een verminderd port voor brieven, bestemd voor dezelfde gemeente, waarin zij zijn ter post gegeven, of voor eene onmiddellijk daaraan grenzende gemeente binnen het llijk, en wel zoo mogelijk verminderd op de helft van het port voor andere binnenlandsehe brieven verschuldigd, Het voornemen bestaat, om de door de Eerste Kamer der Staten-Generaal aangenomen spoorweg-overeenkomsten, zoodra deze de be krachtiging van Z. M. den Koning zuilen heb ben verkregen, op 15 October aanstaande in werking te doen treden. Naar wij vernemen, zal door eenige ge neeskundigen ambtenaren een onderzoek worden ingesteld naar den toestand en de werking van de koepokinricktingen in de verschillende pro vinciën. Omtrent de vergiftigingezaak in de Tcsselsehadestraat te Amsterdam vernemen wij nog hat volgende: Als oorzaak van den dood van Freule Smis- saert werd door Dr. Foreman opgegeven: slag- adtrbrcuk. Yan het overlijden werd door mij. Kuypers, aan wie door de andere zuster de geheele rege ling van d ze bangdegenheid werd overgelaten, aan geen der familieleden mededeeling gedaan. Alleen werd in de courant eene doodstijding ge- pl afst, gcteekeud door beide dames, Juffrouw Kuypers als eciste onderteekeuares. Nog voor de begrafenis had plaats gehad werd door enkele familieleden argwaan gekoesterd, veroorzaakt door de geheimzinnigheid waarmede het sterf geval behandeld was, en later versterkt door de omstandigheid uit de testameritopeuing geble ken, dat Mej. A. Kuypirs door do overledene tot universeel erfgenaam was benoemd van bet door dtza nagelaten vrij aanzienlijke vermogen. De begrafenis geschiedde don 20 Juni op Zorg vliet. Daags na de teraardebestelling vervoegde zich tea huize van mej. Kuypers, Jhr. Jacob Srnis- saert, broeder van de overledene, die toevallig kort voor het afsterven uit Denver, in Noord- Amerika, waar hij verblijf hield, was terugge keerd en gehoopt had zijne zuster, wier ernstige ziekte hij Vernomen had, neg levend te zullen zien. Hij werd bij M j. Kuypsis, die zeide les te geven op dat oogenbiik gelijk men weet doceerde M-j. Kuypers den zang en het spreken niet toegelaten. Eene tweede poging om haar te spreken te krijgen eu daardoor de bizondtr- heden omtrent de ziekte en den dood zijner zus ter te vernemen, mislukte eveneens. Hierdoor in het vermoeden, hem inmiddels door andere aanverwanten medegedeeld, dat in de zaak iets Biet in den haak wa», versterkt, wendde de Heer Smissaert zich tot dsn commis saris van politie op het Leidscheplein, den Heer Zur Mubleü, wieu hij zij ie bevreemding over de houding van Mej. Kuypers en zijse vermoedens te dien opz chte mededeelde. Deze poluieambte- naar maakte verbaal op van het medegtdeelde en stelde Hit in handen van deljustitie. Na den Heer S. en enkele andere ledenjvan de familie gehoord te hebben, gat de justitie last h;t lijk van de overledene op te graven. Dit geschudde den 3o Juli. Als medische deskundigen hij dit onderzoek werden aangewezen Drs. Van Deventer en Waller, terwijl het scheikundig onderzoek van de inge wanden werd opgedragen aan de Heeren Dr. An kersmit en van L dden Hulsebosch. Dit onder zoek bracht aan het licht reeds bij de lijk schouwing bleek, dat de dood niet was toe te schrijven aan de door dr. Foreman opgegeven oorzaak dat iu de verschilleude ondeizechte deelen eene vrije groote hoeveelheid zink aanwezig was, waarvan de dood het gevolg moest zijn ge weest. Een ziekteverschijnsel tan eeuigen ande ren aard was aan gten der organen te bespeu ren. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot eetf gerech telijk oéderzoek bij de personen, die in de naaste omgeving van de overledene hadden verkeerd. Dit was iu de eerste plaats Mej. Kuypers, die op dat oogenbiik met de zuster van baar overledene vriendin en eene andere' dame op een buiten in Oosterbeek verblijf heid. De drie danus werden door dor officir van justitie te Arnhem gedagvaard en daar gehoord. Op dit eerste verhoor volgde Dji derdag 17 Juli een tweede voor dtn lecbter-commisEaris Mr. Slecswijk, te Amst., nadat Dinsdag daaraan voorafgaande huiszoeking hei! pLa!» gehad inde woning aau do Tessslscha U*irrat. De hierin beslag genomen medicijn 11 e'-j s enz., brachten niets aan het licht, doch «eu stuk ondergoed van de overledene, waa in tv-ri.als in het l'ohaam bij chemisch onderzoek, «porei vat) zink werden aangetroffen moest nangi merkt word n nis ze.r bezwarend voor de hoe langt r zoo meer onder verdctikisg komende. Dit goed toch was niet, zooals ten huize van Mtjuffr. K. gebruikelijk was, in den wasok gegeven, maar achtergehouden en iu de woning zelve, op last van Mj. Kuypers, uitgewasscher. Dit was evenwel niet zoo zorg vuldig gedaan dat de sporen ®an het vergif er uit verdwenen waren. Zeer zeker moet dit de verdenking hebben zwearder gemaakt; misschien minder bij elke an dere' verdachte, maar waarschijnlijk zal rekeuing gehouden zijn met het feit dat. de vrouw, wie het hier gold, als apoihekersdcchter kon veron dersteld worden mat de eigenschappen van het gebruikte vergif bekend te zijn geweest. Hoe dit zij, wij rneenen niet te dwalen in de vsrondersteliing, dat vooral deze ontdekking de rechtbank te Amst., na langdurige geheime raadka mer, Zaterdag jl. gehouden, heeft doen besluiten het hevel tot inhechtenisneming ran Mej. A. Kuypers uit te vaardigen, hetgeen Zondag te Arnhem werd volvoerd. f 100 voor een emmer water. Te Alkmaar heeft zich hst afkeurenswaardige feit voorgedaan, dat uit een aari de waterleiding aangesloten perceel water verstrekt is aan een bewoner van eene niet-aangeslotene woning, wat, zooals btkend is,oene inbreuk is op het van weerszijden geteekend coct-act. Den overtreder is eene boete van f 100 opgelegd. Eene vrouw uit Moissac(Tarn en Garonne), dis wegens diefstal van meel gevangen zat en kwijtschelding van een deel harer straf kreeg, is van blijdschap plotseling doodgeble ven. Zonderling geval. Het volgende zonder- linge voorval, voor welks waarheid wij echter kunnen instaan, deed zich onlangs bij een stadge noot, voor. De man voelde sedert een paar da'en eene zwaarte in het hoofd, waarvan hij zich geene verklaring wist te geven. Hij had neiging tot hoofdpijn, kortom, een gevoel dat men 't best bestempelt met het woord „laudarigheid,// Zio- dag-ocktend jl. stond hij op, nog niets prettig gestemd. Toen hij een paar uur laUr een zakdoek den dienst liet verrichten, waarvoor wij, sterveliu- gen, dieu bij ons dragun, kwamen uit den neus drie of vier doperwten te voorschijn. Eenige oogeDblikken later was de patiënt genezen en voelde bij zich weder normaal. Het zonderlinge van het geval was, dat de man een paar dsgen Ie voren, op Donderdag, doperwten'had gegeten, zich onder het eten volstrekt niet verslikt had en zich dus niet kon verklaren hoe oen viertal doperwten den weg naar d« bovenverdieping van zija neus vonden. i E ers van doperwten zijn dus gewaarschuwd tegen de speeLchheid van deze groente! [A. Ct) Eene briefkaart, die 4y2 jaar boo- dig heeft om van Brussel naar Maastricht te worden verzonden, is wel eene zddzaamheid. Een boekhandeLar te Maastricht ontving namelijk in de vorige wtek eene briefkaart uit Brussel, die den 2a Januari 1886 aldaar op de post was bezorgd. Eene nieuwe telephoon is door Wi'liam Gray te Hartford uitgevonden. Deze kan, zooals de Western Electrician mededeelt, eerst gebruikt worden, nadat de prijs van een gesprek iB betaald. Aan het apparaat zijn vijf openingen tot opneming vaneen 10 centstuk, eerr 20centstuk, een vieirie, halve of haele dollar. Dit komt overeen met de prijzen van een gisprek'naar de verschillende plaatsen binnen of buiten den Staat. Wil men de telephoon gebruiken, den roept mea eerst zooals bij de gewone telephonen het hoofdbureel aan en noemt de plaats, wp.ar- rctde men tprtkm wil. Is dit geschied, dan moet de roepende den prijs voor een gesprek in eene der openingen werpen en wordt dan met zijn correspondent verhouden. Te Oudemirdum (Fr.) is een bruin- visch aangespoeld, wegende ruim 100 KG. Ean arbeider zal van het spjk traan bereiden. Boe noodzakelijk het voor bijen houders is, voorzichsig te zija, bleek dez:r dsgen weder uit een te Sembten (Pru'sar.) voorgevallen ongeluk. De 66jarige houtvester Bahro aldaar wilde, uithoofde van het s'echte weder, zijne bijen voederen. Hij lichtte te dien einde een korf op, toen op hetzelfde oogenbiik alle bijen tegelijk op hem aanvielen eu hem dermate verwondden, dat hij tengevolge daarvan weldra stierf, Tusschen Delft en Schiedam is eergisteren'overreden en onmiddellijk gedood: zekere Jacob Spek, die over den overweg naar zijn land ging. De ongelukkige was lijdende aau doofheid; h'j was in gezelschap van zijn zoon. Te Ankelaar, onder Apeldoorn, is terwijl de ouders A. v. N. in de weide aan het booten waren een klein kind, dal eeoigs- zins was afgedwaald, door drie uiten (ounzing?) aangevallen. Op haar geschreeuw kwamen de vader en de grootmoeder aauloopen en bevrijdden de kleine van de brutale aanvallers. Eon dezer dieren zat op deu rug van het kind en een op het gezicht, dat licht gewoud werd, terwijl de derde de wacht hield. Bij de aankomst van den vader ze'ten ze het natuurlijk op een loopen. De schade, veroorzaakt door den grooten brand te Hamsnerfest, wordt op 5 millioen kronen geschat. Als het waar, is dat het eten van paardeuvleesch wild maakt, belooft het toekom stige geslacht in Duitschlaud gevaarlijk te worden. Ter markt is de prijs van paardenvle: seh wegens het toenemend verbruik in Keulen met 25 pet., te München met 30 pet.., te Dresden met 40 pet. tn in Hanover mot 90 pet. vermeerdesd. Zij, voor wie dit ai tike! te duur wordt, zien nu near ander voedsel uit, Vandaar dat een tijdje geleden te Ldpzig een ho idenalagerij is opgelicht die goede zaken maakt altijd vol gens de Ind. Beige. D e Zwolsche Ct. geeft eensmakelijk verhaal van de bereiding van rozijnen. Zij ge schiedt uit druiven, die van Korinthe langs de Noordkust van deu Paloponeeus tot voorbij Patras groeien Om die te drogen bevindt zich in eiken wijnherg op eene geschikte plaats een opsn, niet met wiju- stokken beplante, kale plek. Ia den tijd van den oogst wordt daar eeoe laag puarden- en ezdamest uitgespreid van circa 30 cm. hoog. Daarin worden de lijpa druiven gelegd en hi t drogen wordt aan de zonnestralen overgelaten. De mestlasg dient eenvoudig ale warm bed, dat overdag als 't ware de warmte opzuigt en die 's nachts zeer langzaam afstaat. Werkt het weer mee, dan heb ben zon en mest in tien of twaalf dagen gedaan en is de druif gedroogd. Gedurende da» tij I, dat in Griekenland de druiven iu den mest liggeD, hangt er ontzettend veel van het weer af. E ne enkele onweersbui en de oogat kun tal op de helft worden vernietigd. Eu als men we t, dat de geheele opbrengst eene waarde van 24 m'llioen gulden heeft, is dit geene kleinigheid te achten. De gedroogde druiven of rozijnen, worden nu uit de mist geviacht en geborsteld ia zakken van geitenvel waarvan het haar binnenwaarts is gekend. Het is niet alles rozijn wat er in zulk een zak komt. Veel kleine dingetjes, die, wat kleur betreft, wel met rozijnen overeenkomen, doch wier aard en ^vezen met die van ezeiemest overeenstemmen, worden er mei in geborsteld. Doch wat komt het er op aan? 't Is toch maar voor den uitvoer; dus: snel maar den zak toegedaan en per ezel naar de naastbijzijnde haven vervoerd! Daar be gint eerst da handel. Op de reede liggen de stoomschepen klaar. E:r de rozijuen ia 't schip komen, ondergaan ze nog eene zeer nette behan deling. Na gewogen te zijn worden ze op den grond geschud en dan eindelijk in lange houten kisten gepakt. Om daar nu zooveel mogelijk iu te krijg, n, stampen de arbeiders ze met de voeten vast aan. Een handelsman, die van de verpakking getuige was en zeker een beetje vii s was uitge vallen, deed een duren eed, dat hij nimmer weer rozijnen zou eteu. Dich ziet, hij wordt bij eene Griekecbe familie ten eten gevraagd en aan het dessert verschemn rozijaec. Hij kon zjjo tegen zin niet overwinnen en vertelde wat hij gezien had om zich le verontschuldigen. „O", luidde het geruststellend antwoord: „eet er maar gerust van: de rozijnen, die we hier in 't land krijgen, hebben noch met ezelsmest noch mei voeteu kennisgemaakt, dat gebeurt alleen by die, welke we uitvoeren.// De politie te Chicago heeft on langs eene listige manier van opiumsmokkelen outdekt. Men had namelijk een aantal citroenen uitgehold, met opium gevuld en de openingen zoo kunstig dichtgemaakt en bijgeverfd, dat zij niet van gewone citroenen waren te onderscheiden Te Solingen zijn vele schare n- slijpers zonder werk. Zij hadden een scharenfabri- kant „geboycot" en volhardden hierin, ondanks het verzoek van alle andere scharefifabrikanten. Daarop besloten 78 leden der fabrikantenver- eenigii g te Solingen geene scharen meer te slijpen te geven, eD nu zijn eene menigte menschen daardoor zonder werk. Te Enschede waren eenigs ma n- nen bezig met het omhakken van een boom. Toen de boom op het punt stond te vallen, plaatste een hunner, W. S., zich voorzichtigheids halve tegen een muur in de nabijheid. Onverwachts echter viel de boom, en daar deze eene kromming had, sloeg het boveneinde in de hoogte en trof S. zoodanig tegen de borst, dat hij spoedig daarna aan de gevolgen zijner verwonding is bezweken. Over de voorkomendheid der Utrechtsche pnlitie-agenten in het algemeen heift men toch werkelijk niet te klagen. Zoo zag men Maandag-morgen een heer //in gala", eenigszins beschonken, tusschen twee agemen bureauwaarts marcheeren, en ter wille van het hemelwater, dat mild nederviel, had een der beambten in functie de beleefdheid, arreslants zwart pak voor nat te bewaren, door hem zorgvuldig de parapluie boven het hoofd te houden. Kan het netter? Stanley kreeg meer dan 3000 hu welijksgeschenken o. a. 1200 echte Havana-si- garen, 28 bijbels, 4 parapluies, 8 theeserviezen en 13 inktkokers. Als erte laken valt, zijneraan stonds pennen in de pers in bewegiDg. Is er te prijzen, dan wacht de eene op den andere of vergeet dit geheel. En zoo vergat men totdasver de /andacht er op te vestigen, dat de afsehuwlijke mode om dameshoeden met opgezette vogels te Versieren thans heeft uitgediend en in plaats van vogels vruchten worden gebezigd. 13 het de pers, die deze verandering heeft teweeg gebracht, dan vooral botaamt haar een votum van dank baarheid aan de Parijsche hoedenmaaksters. ArnhCt.) Voor petroleumlampen. Somtijds worden de pitien hard en dus onbruikbaar na korten tijd. Een vakblad beveelt het koken in zoep of eoda-oplossing hiertegeD aan. Te Arnhem is een knaap, op eene buitenpartij zijnde, door ie 1 der zich menigvuldig op de heide bevindende slangetjes in de hand gebeten, waardoor bloedvergiftiging heeft plaats gehad. Hij is ter verpl-ging in het St. Eliza- beth-gasthuis opgenonuc. Voor eenige jaren kon men in Eigen Haard eene illustratie zien van een eeuwie- ler, een zeer groot wiel, waar binnen in de as eene zitplaats was aangebracht, die door de drie wieltjes daaronder bevestigd, altijd in horizontale positie bleef. Berijden scheea evenwel onmogelijk. Thans meldt men echter aan de Ned. Sport uit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2