N I E U L No. 1576, Zondag 17 Augustus 1890, 15de Jaargang. Algemeen. BUITEN LA N I). ABOWKJaatuwTaPBija 0,85. Per 3 maanden roor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland Ir. p.p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderljjke Nummer0,03 Dit blad verschgnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z A TERDAG BUK EAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE ?B1J& D32 ADVEBTENTIEN Van 1regel* 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentien worden uiterlyk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uit g e v e r s K P P E R S L A U R E Y. Reeds meermalen hadden wij gelegen heid om, behalve op het vele goede en nuttige, dat ouze eeuw heeft gewrocht, ook te wpzen op veel gebrekkigs, t welk in den laatsten tijd tot stand kwam als ge volg van eene verwarring van begrippen op velerlei gebied. De groote Fransche omweuteliug van het jaar 1789 is de aanvang geweest van een tijdperk dat, helaas! nog in vollen bloei verkeert en waarvan wij bet einde nog niet zien aanbreken. Zonder de vele heil zame hervormingen te miskennen, waar door onze eeuw zich kenmerkt en zich bover. alle voorgaande tijdvakken onder scheidt, hebben zich na die geweldige om keering denkbeelden baan gebroken en ontwikkeld, die op de gansche samenleving noodlottig hebbeu ingewerkt, en waarvau de naweeëu zich nog lange jaren, nadat die begrippeu verdwenen zijn, zull8u doen gevoelen. Het is toch aan ieder bekend, die inde geschiedenis niet geheel vreemd is, dat de leus: vVrijheid, gelijkheid, broederschap», waaronder het uitvaagsel der maatschappij zich van de bezittingen van auderen mees ter maakte, de hoofden van velen heeft op hol gebracht eu oorzaak werd van eeue begripsverwarring, die tot de meest dwaze en zonderlinge theorieën aanleiding heeft gegeven. Eeue dezer theorieën wenscben wy nader aan te dniden en het onhoudbare er van, benevens het onmogelijke der toepassing in de practijk te bespreken. Wij bedoeleu de op de zoogenaamde »gelijkbeid» berustende algemeenheid die door sommigen op elk terreiu wordt toegepast. Het generaliseeren is voorzeker een kwaal van onzen tijd. Men wil, wat waar en goed is voor den eeue ook op den andere overbrengen, zonder er bij te denken, dat de omstandigheden vaak zoo verschillen. Het woord algemeen is een der^ mode woorden onzer eeuw, waarmede ieder, die zich de volksgunst wil verwerveu, schermt, alsof daarmede ook de oplossing van alle kwalen der maatschappij ware gevonden^ Sedert de Maatschappij tot nut van t algemeent werd gegrondvest en toch niet, ondanks haar langdurig bestaan, de gunst van het algemeen heeft verworven, even min als zij de belangen van het algemeen heeft behartigd, zijn verschillende bonden en vereenigingen tot stand gekomen, die alle het woord algemeen in hunne banier droegen, maar die in werkelijkheid slechts aan zeer enkeleu voldeden. Sommigen gelooven dat dan eerst de rechtvaardigheid zal worden betracht, wan neer het begrip, in 't woord algemeen op gesloten, overal is toegepast. Om hiertoe te geraken spreekt men heden ten dage van algemeeueu dienstplicht, van a'gemee- nen leerplicht, van algemeen stemrecht, enz. Hieruit is voorzeker het streven merk baar, waarop wjj zoo even wezen, dat na- meljjk op het woord algemeen den bizon- FE U1LLETON. Een getruffeerde Franschman. Vervolg en slot.) Zij lieten er mij enorme hoeveelheden van ver zwelgen, op allerlei wijze toebereid, gebraden in de heete ascb, in fijne stukjes gebakt en gestoofd in klappermelk, in vleesclinat, en andere combi naties meer. De wilden lieten ze opgraven door hunne vrou wen, die zich met ware geestdrift aan dien ar beid wijdden en ze tot de laatste zouden heb ben opgegeten, zoodra zij ze uit den grond haal den, wanneer zij niet bij de minste poging tot snoepen met een stokslag op het hoofd tot haar plicht waren gebracht. Zulk een diëet, zooals gjj begrijpen zult, wa3 alles behalve bevorderlik voor de gezondheid en ik vermagerde snel. Hevige krampen teisterden mjjne maag het was alsof ik inwendig vaneen deren nadruk wordt gelegd. Men meent, wanneer het begrip algemeen meer in onze wetgeving is doorgevoerd, den gelukstaat te hebben verkregen. Dan zal er niets meer te wenscben en te verlangen zjjn. Dan is overal gelyk recht voor allen ontstaan. Dan zal het algemeen, dat wil zeggen, een ieder zijn bevredigd; zoo denken zij, die voor bet algemeen heeten te strijden. In 't bizonder meenen de voorstanders vau algemeen stemrecht het bij het rechte eind te hebbeu. Zij gaan uit van de rede- neeriug, dat ieder burger van den Staat het recht moet bezitten invloed te kunnen uitoefenen op de samenstelling van de Re geering, eu dat daarom aan het algemean dus aan ieder, het stemrecht moet worden verzekerd. Nu moeten wij in de eerste plaais er op wijzen, dat het nog volstrekt niet zoo vast staat dat een ieder maar recht heeft tot modespreken, wanneer het geldt de verkiezing der personen, die het gezag moeten uitmaken. Wel kan men zeggen, dat het meerendeel der inwoners van eeu land er belang bij heeft, dat het gezag is toevertrouwd aan handen, die liet weten te leiden en te handhaven. Doch omdat het grootste deel bij den gang der staats zaken belang heeft, of meent te hebben, daarom bezit eeu ieder nog niet het recht om tot de samenstelling van de overheid mede te werken. Evenals aan de burgers van een Staat verplichtingen zijn opgelegd, die zij beboo- ren na te komeD, even goed bezitten zij ook rechten, die aan niemand mogen ont houden worden. Een ieder bezit het recht, dat hy de bescherming van de overheid kau inroepen voor zjjn persoon en zijne bezittingen. Dit recht is hem bij de Grond wet gewaarborgd. En zoo zijn er meerdere rechteD, op welker inachtnemiug door de overheid moet worden gewaakt. Doch ouze Grondwet bevat geen artikel, waarbij het algemeen stemrecht wordt verzekerd. Eu dit noemen wij ook geheel overeen komstig de wenschen van onze Natie in 't algemeen. Zijn er al enkelen, die aan het algemeen stemrecht de voorkeur scheuken, de groote meerderheid van ons volk wenscht dit°uiet. Het streven naar algemeen stem recht, dat op de hedeu te Heerenveen te houden meetiug ten gunste van algemeen kies- eu stemrecht ook we! als een algemeen verlangen zal worden verkondigd, is vol strekt niet populair. Want hoe hoog de woordvoerders dier richting zullen opge ven van de deelneming, die zij uit verschil lende streken van ons vaderland ontvangen voor het doel, dat zij beoogeu, wij bezitten de zekerheid, dat het slechts weiuigeu ziju, vergeleken bij de velen, die niets van het algemeen stemrecht hopen en verwachten. Ander6 landen, waar het beginsel van het algemeen stemrecht is in toepassing gebracht, leveren het bewijs, dat daar de toestand der arbeiders voor wie dan toch eigenlijk de gebeele beweging in het leven is geroepen niet beter is dan bij ons te lande. Toestanden, gelijk ze bijvoor beeld in Frankrijk eu Duitschlaud bestaau, werd gescheurd en daarbij leed ik aan zulk een geweldige bootdpiju, dat ik mij somtijds ver beeldde, dat mijne hersens in vlam stonden. Voordat de veertien dagen waren verstreken drong de truffelgeur uit alle poriën var. mijn lichaam naar buiten. Klaarblijkelijk had ik het kookpunt bereikt. Op zekeren avond kwam de eerste minister, die van hooger hand met het toezicht op de keuken was belast, mij iuspecteeren. terwijl hjj mij berook en besnuffelde, kreeg ik eensklaps een goed idee het idee namelijk, of ik dien wilde niet zou kunnen doen gelooven, dat hij minstens even knap was als Amedee zelf en daarom met succes naar den eerepost van opperkok zou kunnen dingen. Zonder er gras over te laten groeien nam ik een paddestoel op en daarmede jop Amedée wij zend, die rustig in een hoek der keuken lag t.a slapen, trachtte ik den kannibaal door teekens te doen verstaan, welk een smakelijk gebraad die kostelijke man, zoo malsch en vet, zou op- zouden wij hier niet gaarne wenschen. Daar hebben dan de arbeiders zoogenaamd het recht om mede te stemmen, doch voor een groot deel zijn die stemmers werktuigen in de hand van hen, die door schoone redevoeringen of ook wel door dwang middelen vaak een verderfelijken invloed op de groote menigte uitoefenen. Waar blijft, daar de zelfstandigheid van den kiezer? Yoor het meerendeel is hij afhankelijk van anderen, en meer nog dan in Staten waar eeu beperkt kies- eu stem recht heerseht, kan in landen, waar al gemeen stemrecht is ingevoerd, worden gezegd, dat het bestuur van 's lauds zaken aan slechts enkelen is toevertrouwd. Nu vragen wij niet een», wie die enkelen ziju. Gewoonlijk zijn het personen, die de volksguust, welke zij zich hebbeu weten te veroveren, aanwenden tot eigen eer en voordeel, terwijl de behartiging der belan gen van het algemeen door beu naar een verren achtergrond wordt geschoven. Ook vau het algemeeu stemrecht ver wachten wij daarom voor ons land geen heil. Integendeel zou de invoering er van tot velerlei ellende leiden. Da heerschappij der democratie, gelyk die door de voor standers vau het algemeen stemrecht wordt gewild, zou de ontwikkeling der politieke toestanden eu verhoudingen weder een groot eiud terugvoeren op den weg, die tot werke- lijken vooruitgang eu verbetering brengt. Zoo blijkt hieruit weer duidelyk, dat bet streven naar algemeenheidals ge volg van dat naar zoogenaamde sgelijk- hoititot verderf van deu Staat moet uitloopen. De oude omweut.elingsleus is door eene nieuwe vervangen, doch inder daad is het doei der revolutiemannen niet veranderd. Daarom hopen wij, dat, hoe schoon de woorden ook klinken, waarmede de voor standers van het algemeen stemrecht onze werklieden zoeken te verlokken, deze zieh niet laten medeslepen om te strijden voor het verkrijgen van eeu recht, dat later als een wapen wordt gebezigd tot hunne onderdrukking. Het bezoek van Keizer Wilhelm aan het Russische Hof zal mogelijk nog aau de verdrukte Armeniërs in Klein-Azië tou goede komen. Naar verzekerd wordt na melijk is de Czaar vau plan aau ziju gast voor te stellen te zameu het initiatief te nemen tot eene krachtige aansporing aan de Porte om eindelijk eens ernst te maken met de beloofde hervormingen. Mocht dit bevestigd worden, dan is van dit samengaan van Rusland en Duitsch laud mogelijk nog maar éeue schrede tot een gemeenschappelijk optreden tot rege ling van andere, der Bulgaarsche za ken b. v. De samenkomst van Keizer Wilhelm met Keizer Frans Jozef zal in het begin van September plaats hebben op het kas teel Rohnstock, in Stlezië. Yon Caprivi en Graaf Waldersee zullen er ook zijn en leveren als hij iQ die heerlijke saus van zijne eigene 'vinding werd opgediend. Oogenblikkelijk snelde de wilde naar de hul van den koning, blijkbaar verbaasd, dat hij zelf niet eerder op dien goeden inval was gekomen. Den volgenden morgen werd ik door een luid gesis wakker. Het was Amedée, die door zjjn vroegeren helper ia een berg van champignons werd gebakken. Tot mijne schande moet ik bekennen, dat het mij loeu niet al te zeer speet eerstens omdat ik hierdoor het bewijs kreeg.dat mijn lotgenoot volstrekt niet hooger in de publieke opinie stond aangeschreven dan ik zelf en tweedons omdat ik wist, dat de nieuwe kok mij nog een tijd laug in reserve zou houden, omdat hij dienzelfden nacht weer een nieuwen voorraad krijgsgevan genen had opgedaan; redding scheen wel is waar onmogelijk, maar elk uitstel was mjj toch bizon der welkom. Wat ik echter, zelfs in mijn meest hoopvolle oo»enblikken, niet had durven droomen, gebeurde de Keizer van Oostenryk brengt Kalnoky mede. De Koning van Saksen zou mede uit- genoodigd zijn tot bijwoning der samen komst. De aanhechting van Helgoland by het Duitsche Rijk zal in een wetsontwerp worden vervat, dat bij den Rijksdag zal worden ingediend aanstonds na de hervat ting der zitting. Helgoland zal deel uitmaken van de Pruisisi8che monarchie, provincie Sleeswjjk- Holsteiu. De Kardinaal Lavigerie is te Parys aaugekomen om voorbereidingen te treffen voor het op 15 October te openen Con gres tegen de slavernij, dat onder zjjn voorzit terschap zal gehouden worden. De rechtbank te Parys, heeft uit spraak gedaan in de zaak van verschei dene personen, die in verschillende wyken der stad, dus buiten het terrein der wed rennen, huizen er op nahielden, waarin zjj met de weddingschappen, bekend onder den naam vau paris muluelsvoortgingen. De rechtbank heeft heo veroordeeld tot boeteu, loopende vau 100 tot 500 fr, Uit Nimes wordt gemeld, dat het Kanton baint-Cnaptes sedert eeuige dagen door zwermen sprinkhanen, die al grooter eu grooter werden, wordt geteisterd. In verscheidt.ne gemeenten is de oogst door deze vraatzuchtige insecten gedeelteljjk vernield. Het hof van Assises der Seine heeft een persoon veroordeeld tot drie maanden hechtenis en 3000 fr. boete wegens het verkoopen van obscene photographieëo. Een ander persoon is om dezelfde reden veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en 3000 fr. boete. Het arrest tegen dezen persoon is bij verstek gewezen. Van wegede afdealiug medische po litie aan het Miuisterie van Biunenland- sehe Zakeu is aan de bladen de volgende nota gezonden: Niemand mag zieh onttrekken aan de uitvoering der maatregelen van voorzorg, aan de FrauschSpaansche grenzen geno men krachtens de wet van 3 Maart 1822 op den gezondheidsdienst, zonder zich bloot te stellen aan strafbepalingen. Het is goed dat het publiek hiervan kenuis draagt. De rechtbunk te Céret heeft dan ook den 7 dezer twee personen, onderdanen vat Spanje, veroordeeld, den eene^tot zes dagen hechtenis en den andere tot twee dagen hechtenis en eene boete van 20 fr. wegens overtreding dier wet en vau de wet op de spoorwegen. De beide reizigers hebben nameljjk zich aan de gezondheidsmaatregelen trachten te onttrekken door uit een van Spanje ko menden trein te springen, voordat deze aan het station te Cerbère stilhield. Volgens de Manchester Courier zou er onder het Eugelsche leger en de vloot een bepaald stelsel van verzet zijn gevormd. Er zou zelfs sprake zjjn geweest, of nog zyn, van eene algemeene weigering om de gegeven bevelen op te volgen. Vooral onder de jonge soldaten eu matro. en wel als een onmiddellijk gevolg van Amer de'e's ontijdige begrafenis in de magen der wil* den. Ik werd gered! Waut Amedée's opvolger, wiens botanische kennis, zooals gij u gemakke lijk zult kunnen voorstellen, nog al iets te wen schen overliet en die van paddestoelen evenveel verstand had als een boer van saffraan, had mijn vriend in eene vergiftige soort gebakkenen terwijl zoodoende de geheele stam lag te kermen en te krimpen in de stuiptrekkingen van een onbeschrijfelijk koliek, greep ik de gelegenheid aan en vluchtte naar het strand. De Lessive; die eerst niet had kunnen wach ten, was intusscheu terug gekeerd om ons op te zoeken. Mijne maag is nog ruim een jaar daarna van streek geweest en sedert dien tijd kan ik geen. truffels luchten of zien. Maar wat champignons betreft ik zou er my ziek aan Minnen et,en! Endiep bewogen, ledig e dokte. terson nog een glas chamr gr op tie gedachtenis van z|jn vriend Amedée,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1