B1 N iï E zen moet een gefst van ontevredenheid heeracheD. In een groot gedeelte van Ierland is de aardappelenoogst mislukt. Ellende staat daar te wachten zoo er geen hulp van buiten komt. Volgens eene officiëele opgave zijn er in Spanje van 13 Mei, den dag waarop de verschijning der cholera in dit land is waargenomen, tot 11 Augustus, 1672 ge vallen dier ziekte voorgekomen, waarvan er 885 een doodelijken afloop hadden. De provincie Valencia komt op dit cijfer met 80 percent voor. Markies Bredal is benoemd tot Ge zant bij Z. H. den Paus. De volkstelling in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft tot uit slag, dat de bevolking er vier-en-zestig millioen groot is. Koloniën. BATAVIA, 10 Juli. Een vreemdsoor tig kassierskantoor is te Soerabaia opge richt op Prabau door een paar Indo's, die langen tijd vergeefs naar een baantje zoch ten. Zij belasten zich met het inlossen vau pandgoederen van inlanders, die vreezen door den Chineeschen pachter met eene te hooge renteberekening beetgenomen te worden. Het bezoek is daar druk en zelfs nonja's roepen de hulp dezer commission- nairs in. Het schijnt dus, dat er behoefte aan zoo'n inrichting bestond. Iemand, die pas van eene reis door de bovenlanden van Sumatra te Padaug is teruggekeerd, betuigt aan de Javabode zjjne verwondering over het burgerrecht,dat de nieuwste modellen van naaimachines onder de Maleische bevolking hebben ge kregen. In de meest afgelegen kampongs, ja over de grenzen vau de onafhankelijke districten hoort men minstens in een tien tal huizen eene naaimachine gonzen en snorren; deze nuttige instrumenten worden door de vrouwen zelfs naar de passar medegedrageu, om den kooper van een stuk kain voor weinige penningen in een oogenblik tjjds in het bezit van een net baatje te stellen. Een handelaar van Soerabaia schrijft, dat het gebruik van petroleum in de bin nenlanden van Java met den dag zoo ver- GEMENGDE BERICHTEN. c bazend sterk toeneemt, dat de grootste aanvoeren in een oogenblik zijn verkocht. Zoo waren de vorige week, voor zooverre op dat oogenblik bekend was, meer dan drie millioen kisten gelost of wel onder weg en deze geheele voorraad was, voordat hij nog aan den wal was, totaal van de hand gezet. Samarang2 Juli. De Merapi is, naar men ons uit Bojolali schrijft, dezer dagen beklommen door onze stadgenooten, den Heer en Mevrouw Bakhuizen van den Brink en hun zoontje Reinier, die op het landgoed Sela van den resident Solo zijn gelogeerd. Dat is een stoute tocht voor eene dame en een tienjarig kereltje. De Merapi is van onze 43 vulkanen op Java zeker het lastigst te bestijgen; vele dames beproefden het, maar voor zoover wij weten slaagden geeue of weinige geheel. Het verst kwamen de dames Bauer in 1865 en Rosemeijer in 1882, de eerste langs de wester-, de tweede langs de zuiderhelling, doch naar wij meenen is de stijging tot den top thans het eerst volbracht door Mevrouw B. v. d. B. Zeer waar. Te Parijs werd Zondag eene so cialistische vergadering gehouden, waarbij een der aanwezigen, een lid van den Raad, den Mi nister Yves Guyot heftig aanviel, omdat deze, ainds hij eene portefeuille is machtig geworden, zjjn verleden verloochend heeft en als een echte bourgeois leeft. //Och kom," riep een andere het gemeente raadslid toe, „als gij in zijne plaats komt, zult gy precies hetzelfde doen." De heeren blijken elkander te kennen. Zij weten bij eigen ondervinding, dat het hun door gaans nergens anders om te doen is dan om eene aanzienlijke positie, een vet baantje. Daarvoor moeten al hunne groote woorden, al hunne uitvallen tegen de bezittende klasse, al hunne loftuitingen op het volk dienen. Is men eenmaal in „hooge" kringen opgeno men, dan bekommert men zich niet het minst meer om het volk, om de arme bedrogenen, langs wier schouders men naar boven is geklau terd. Zoo is het altijd gegaan met de revolutie-hel den. //L'art de tromper le peuple* verstaan die heeren bij uitstek goed. De vraag is echter, hoe lang het volk zich nog zal laten beetnemen. Centrum Haat tegen God en de katholieke Kerk. Langen tijd hebben de liberalen zich voorge daan als vrienden van den godsdienst. Zij be weerden zelfs den godsdienst op koogen prijs te stellen. Het ultramontanisme echter was hun steeds een doorn in het oog. Dat moest bestre den worden. En was dat eens uit de wereld, dan was er vrede en verdraagzaamheid in alle landen en onder alle volkeren. Achter die schijnschoone verdraagzaamheid schnilt niets anders dan haat tegen God en de Kerk. Hoe meer de liberalen zich in hun waren aard toonen, hoe duidelijker dit aan het licht reedt. De liberalen in de provinciale staten van Ant werpen hebben getoond wat ze in hun hart zijn. Bij gelegenheid van 's Konings jubilé werd over een adres aan Zijn Majesteit gestemd. Het eindigde mef 'e volgende woorden: nMoge God tot heil van /ut vaderland u verder zegenen Deze aanroeping van God was den liberalen niet nnar den zin. De Heer Sheridan verlangde, dat dc..'e woorden zouden geschrapt worden. Den rapporteur, ook een liberaal, kwam deze eisch wat te kras voor, en daar hij vreesde de Katho lieke bevolking door deze weglating te kwetsen sprak hij voor het behoud dezer woorden, en om de pil te vergulden zei hij: „Ieder kan voor het adres stemmen zooals het daar ligt, wij zeggen niet welke godheid gij moet aanroepen; zij voor wie God eene banaliteit is////Voor de Katholieken//riep de Heer Van der Veken drif tig, „is God nooit eene banaliteit en kan zulks nimmer zijn". //Wat gij daar zegt//, riep de rapporteur Delvaux, //is hoogst ongepast. Ik spreek hier voor den vrede en de verdraag zaamheid, gij zijt de onverdraagzaamheid. Ik nagel u aan den schandpaal (I?) der onverdraag zaamheid." „Welnu", riep de verontwaar digde heer Van der Veken met trillende stem, //wanneer zulks voor myn God en myn geloof is dan neem ik het aan//. Deze woorden werden door een spontaan da verend applaus begroet. De liberalen voelden zich door het kordate optreden van den Heer v. d. V. uit het veld geslagen. Het adres werd in stemming gebracht en slechts zeven liberalen stemden tegen. Indien de Katholieken, overal zoo rondborstig en onbeschroomd voor het goed recht, dat zij verdedigen en enkel verdedigen mogen, opkwa men, veel zaken zouden thans anders zijn in de maatschappij. 't Is nu, zoo als in de verloopen eeuwen. Zij die de schandelijkste inbreuk maken op de ver kregen rechten der Katholieken, die hunne goe deren rooven en vernielen, beschuldigen hen nog steeds van onverdraagzaamheid. (F. W Bloemendaal, 13 Aug. Gisteren had in het desinfectiegebouw der afdeeling Bloemendaal van de Noordhollandsche Vereeeniging //Het witte Kruis// te Overveen, in tegenwoordigheid van den Burgemeester van Bloemendaal, leden van het hoofdbestuur, eenige geneesheeren en verdere genoodigden, de beproeving plaats van den ont smettingsoven, aan de afdeeling geleverd door de Heeren De Jong fy Co., civiel-ingenieurs te Oudewater. Zij werd geleid door Dr. R. H. Saltet, adjunct-inspecteur van het Geneeskundig Staats toezicht in Noord-Holland. De afdeeling, die reeds sedert 1881 in het bezit is van een voortreffelijk ingericht isoleergebouw voor lijders aan besmettelijke ziekten, mag zich nu ook ver heugen in het bezit van een apparaat, dat doelmatig toegepast belangrijke diensten kan bewijzen, o. a. ook voor het ontsmetten voor goederen, gebruikt door teringlijders. Vlissingen, 13 Aug. Op de gisterea gehouden vergadering van den Nederl. R.K. Volksbond, afd, Vlissingen, die zeer talrijk werd bezocht, zijn opnieuw acbt leden geïnstalleerd. De President maakte bekend, dat een voorstel van een twintigtal leden was ingekomen tot op richting van een ondersteuningsfonds, waaraan gevolg zal gegeven worden zoodra er zekerheid was, dat het fonds een voldoend aantal leden zou tellen. Nadat nog eem'ge mededeelingen waren gedaan, werd de avond op gezellige wijze doorgebracht. Van den onlaags te Utrecht plaats gehad hebbenden brasd in eene rouwkamer, waarbij een lijk verbrandde, werd algemeen als termoe- delijke oorzaak opgegeven: het omvallen van een der kaarsen of het in aanraking komen daarvan met een rouwkleed. Dit blijkt echter niet zoo te zijn. De ware oorzaak wordt hier als waarschu wend voorbeeld medegedeeld. Teneinde do bene denvoorkamer beter en geschikter tot rouwkapel te kunnen inrichten, had men aldaar de gaskroon doen wegnemen en de gaspijp aan het plafond van eene kurk voorzien. Mogelijk door dreu- niag, of door den druk van den gasaanvoer, heelt die kurk losgelaten, waardoor binnen kor ten tijd zooveel gas in het vertrek drong, dat de brandende kaarsen het konden doen ontvlam men. Een Israëlietische rabbijn te Lon den is Maandag tot 12 pd. st. (f 144) boete of subsidiair eene maand gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op zijn persoon en in zijne bagage 4 Engelsche ponden (nog geen twee kilo) tabak had verborgen en verzuimde deze aan te geven. Hij was een passagier aan boord van het stoom schip Holland1'dat uit Rotterdam aankwam, en verklaarde de tabak te willen cadeau geven en niet geweten te hebban, dat hy iets verkeerds deed. T'egen landverhuizing naar Zutd- Amerika wordt gewaarschuwd door het Landver huizers Commissariaat, te Bern. Vooral worden werkzoekenden gewaarschuwd voor Chili, waar vreemde arbeiders gestadig blootstaan aan aller lei geweldadigheden, voor Argentinië waar alge- meeue ontevredenheid met den toestand en voor al met de treurige geldelijke afgelegenheden een bloedigen opstand veroorzaakte en voor Uru- gua, waar ook al niet veel kans op voordeel is, daar het land lijdt onder den toestand der na burige Staten en van Brazilië, waar het in de weinige, voor landverhuizing gestichte provinciën zeer moeilijk is voordeeligen arboid te vinden of zich onder gunstige voorwaarden te vestigen. Op denies Januari 1890 waren 53,848 F/anseheu lid van hot Lzgioen van Eer. Hiervan zijn 32,021 militairen en 21,827 burgers. Een Spaansoh edelman, Don Ra mon Ernandoz, Hertog van Sovilla, is onlangs te Parys wegens eenige diefstallen tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Da trotsche Hidalgo loochende voor de Recht bank al het hem tea laste gelegde en Da zijne veroordteling stapte hij met opgeiichten hoofde en fieren tred de zaal uit. Van waar Tcomt de benaming Vauxhall? Het Conversations-Lc-xicou van Brockhaus bevat het volgende aiflwoord: „Va xhall heette in de zestiende eeuw een dorp in de nabijheid van LondeD, dat thans een deel van de stad in de wijk Lambeth uitmaakt. In het midden der achttiende eeuw was hier een openbare tuin voor da aanzienlijke klasse, waar des avonds tooneelvoorstellingeu, illuminatie, vuurwerk enz. konden genoten worden. Da nabootsingen daarvan in Parijs en elders kregen den naam van Vauxhalls. In het derde decenni um van deza eeuw werd bet Vauxhall van Londen meer eene uitspanningsplaats voor de burgerij. Iu 1859 werd het gesloten: bet moest zwichten voor zijne concurrenten, Cremornegarden, het Kristallen Paleis enz., die fraaier waren inge richt. De riddertijd in H verschiet! Volgens eene correspondentie van den //Speet, mill." zou de Russische Mioister van Oorlog uitgebreide proe ven hebben bevoleD, om te onderzoeken in hoe verre eene soort maliënkolder voldoende weerstand bood voor projectielen uit geweren. De uitvinder heeft aan den Minister doen weten,dat zijne iDver.tie volkomen tegen geweerkogels beschermt en zelfs klein—kaliber projectielen niet in dezen maliënkol der doordringen. Velen verkeerenin de meening, dat telephoon- en telegraafgeleidingen bij onweer gevaar opleveren. Dat juist het tegei.o/ergeBtelde waar is, kan uit het volgende blijken. Bij een hevig onweder, dat den 17en Juli boven Bremen woedde, sloeg de bliks-m htr- haaldeüjx in de telephooapalen en deed de draden smelten. Het hoofd der brandweer aldaar, de Heer Dittman, heeft een rapport uitgebracht om trent deverschijnselen bij het onweer waargenomen. Daariu wijst hij er op, dat de stad in groot gevaar zou hebben verkeerd zonder de draden van tele phoon en telegraaf. Het over do stad gespannen net vormt den besten, altijd onder controle staanden bliksemafleider en juist de gebouwen, waarover de leiding loopt, zijn beter verzekerd dan de andere. Niettegenstaande de bliksem vele draden vernielde, is nergens brand ontstaau; de Btroom bewoog zich langs de draden en Bloeg io den grond. Eigenlijk, meent Ditmao, zjjn telephoon- en telegraafleidiugen ver te verkiezen boven de gewone bliksemafleiders, die meermalen worden aangebracht door personen, niet op de hoogte van hunne taak. De volgende merkwaardige waar schuwing is door de politie te Bengalen aan elk station van den Oost-Bengaalschen spoorweg aangeplakt: Reizigers worden hierdoor gewaar schuwd om geeue spijzen of dranken van onbe kende personen aan te nemen, daar vele lieden van het vergiftigen van reizigers lever. Eerst zoeken genoemde lieden kennismaking met hunne medereizigers aan te knoopen en dan het ver trouwen der medereizigers te verwerven, terwijl zij mededtelen, dat zij naar dezelfde plaats gaan. Zoodra zich eene goede gelegenheid voordoet, vergiftigen zy water of spijzen, bieden die hunne slachtoffers aan, zoodat dtze laatsten het bewust zijn verlieten en berooven hen dan. Een huis te Amsterdam, waarin café-restaurant werd uitgeoefend, is verkocht voor f 93,000, terwijl er eene hypotheek op is verkre gen van niet minder dan f 106,000. Met f93,000 moet het huis meer dan ruim zijn betaald. Een merkwaardig bewys van moed en tegenwoordigheid van gtest is dezer dagen gegeven in eeu klooster in de nabijheid van Gaaring-Crjss. E:ne Zuster wier beurt het was de nachtronde te doen, meende dat zij in eene van de gangen itmand zag bewegen en naderbij komende en haar lamp opheffende zag zij ook werkelijk een mao, die zich trachtte te verschuilen. De onverschrokken Zuster sprak zonder een oogenblik aarzelen den man aan, zeggende. „O! ik vrees dat ge verdwaald zijt geraakt en ver keerd terecht zult komen. Laat ik u den weg naar de straat wijzen." De vreemdeling volgde haar zonder een woord te spreken en vertrok rustig door de deur. Er is geeD twijfel aan of hij was van plan geweest te stelen. Een geval van hondsdolheid, overgebracht door melk, moet te St. Paul, Min nesota, zijn voorgekomen. Ruim eene week geleden werd teue koe deerlijk door een dollen houd gebeten en eenige dagen later door de ziekte aangetast, welke zich voorts vertoond heeft bij een gezin, dat van de melk had gedronken. Een hond, wien men van de melk gaf, werd terBtond dol. Reeds zoo menigmaal is gewaar- scliuwd tegen de gewoonte der dienstboden om, wanneer zij een raam willen schoonmaken, in het kozijn te gaan zitten. Dezer dagen geschiedde dientengevolge weder esn ongeval in de Veene- straat ts 's-Hage. Een meisje was op de gebrui kelijke manier met. het glazenlappen bezig. Plotseling door een voorbijganger haar vrijer zegt men aangeroepm, verloor zij het even wicht en stortte op de straatsteentn. Hevig aan 'i hoofd verwond eo vermoedelijk met etn gebroken arm, werd zij de woning harer meesttres binnen gedragen. De Amerikaanscbe luchtreiziger Cnarles Cosgrove is te Portland in Oregoa, bjj het nederdalen uit zijn ballon, door het onklaar worden van zijn valscherm van eene hoogte van 60 meter op den grond gevallen en verpletterd. Door Eduard Stern te Keulen is een toestel vervaardigd, waarbij ontplofbare gassen dcor een poreuzen leeman cylinder binnendringen en door hunne ophooping eene uitzetting teweeg brengen van een dun metalen trilplaatje, dat alsdan opgelicht wordt en eene daaronder gelegen contractschroef in beweging brengt. Daardoor wordt eene stroomsluiting veroorzaakt en eeu wekkor in beweging gebracht. De verstelbare contraclschroeven maken het mogelijk, den toestel naar omstandigheden meer of minder gevoelig te maken. Deze toestel kan ook dienen als brandalarm-apparaat. In de Alpen is weder een tourist verongelukt. De jonge Baron Lson, die een tocht op den berg Elinger ondernam, is daarbij gestrui keld en in een sfgrond gevallen. Het verpletterd lichaam van den ongelukkige werd Zaterdag in eene diepe bergkloof gevonden. Cocaïne-inspuitingen, door een tandmeester toegepast, hebben te Rijssel den dood vau eene twee-en-twintigjarige jonge dame veroorzaakt. Zy moest zich, voor een nieuw gebit, tanden laten uittrekken, en om hare kaak onge voelig te maken, had de tandmeester haar aan weerszijden ingespoten met het verdooviogsmid- del, dat voor sommige bizonder vatbare personen zoo gevaarlijk kan zijn («olgens den tandheelkun dige Peterre is de uitwerking iu 35 van de 100 gevallen noodlottig). Er wordt eene gerechtelijke vervolging ingesteld tegen den onvoorzichtigen tandmeester. Op bevel van de Rechtbank is het toezicht op de verdachte Aafke Knijpers ver scherpt, in dien zin dat zy volkomen van alle gemeensohap met de buitenwereld is afgesloten, geen enkelen brief mag ontvangen en niemand, tot haar mag toegelaten worden. Ditbtsluit is het gevolg van de entdekking, dal rij door tusschen- komst van een beambte in de gevangenis brievea ontving. De betrokken beambte is onmiddellijk ontslagen. Op verzoek van den Officier van Justitie te Amst. werd Dinsdag door deu rechtercommissaris te Winschoten, in instructie, in zake M^j. Aafke Knijpers, gehoord Mevr. J. C. Katwijk, echtge- noote van den Heer Bijleveld, apotheker te Sappemeer. Eene zuster v*n Mej. Koijoets heeft vroeger bij den Heer Bijleveld gewoond. Een Vreeswijksche jongen, die //een schobbetje maakte," zooals men daar zegt, of //spijbelde// of „achter de hagen liep" op andere plaatseD, d. w. z. die stil uit zijne school bleef, slenterde eergistet en-middag langs den Vaartschen Rijn en viel er hals over kop io. Dit zag Jansje D- Groot, de dienstbode van Mevrouw N., aldaar cu zij wist den snaak, die gevaar liep te ver drinken, weder op het droge te halen. Door meting derreactie-t ij den heeft Dr. Dehio, te Dorpat, aangetoond in welk op zicht de geest-opwekkende werking van koffie eu thee zoowel onderling als van die van alcohol verschillen. Al deze drie genotmiddelen versnel len in de e.-rste plaats de hersenwerkzaamheid, maar de alcohol oefent zijne aanvankelijk ver snellende werking meer in het bizonder uit op de bewegings-effecteo, op de uitvoeiing van wils- handelingen, terwijl hy het waarnemingsvermogen zeer epoedig vertraagt. Caféine, d. i.de in koffie aanwezige werkzame stof, en in hooger graad thee, bewerken daarentegen eene versnelde en tevens blijvende opneming van uitwendige indruk ken en bevorderen de vereenigiog daarvan tot ingewikkelde voo/stellicgsgroepen, zooder daarbij tot ontladingen in het spierstelsel aan te drijven. Terwijl de alcohol hinderpalen en zorgen weg ruimt, ons moedig en overmoedig, zelfs geneigd tot dolzinnige streken, doch ongeschikt tot ern- stigen gedachten-arbeid maakt, houdt het gebruik vau thee, bij aanhoudende geest-inspanning ons wakker en opmerkzaam, en verlicht ons de op neming van anders vermoeiende bizoDderheden. Bij aanhoudend misbruik van alcohol bespeurt men eene voortdurende verzwakking der gemoedsbe zwaren en der zelfbaheersching, een verval vau het karakter en een dalen vaD het zedelijk stand punt, terwijl de gewoonte van theedrinken nooit dergelijke stoornissen, maar in de ergste ge vallen slapeloosheid en zenuwzwakte tengevolge heeft. Voor de tweede maal in dezen zomer is in Friesland eeu geval van vergiftiging door den gouden regen voorgekomen, de eerste maal by Tietjerk door het eten der bloemen, nu te Harlingen door de peulen. De beide kin deren, die deze genuttigd hebben, zijn bedenke lijk ziek geworden en zijn thans onder genees kundige behandeling. Te Groningen zijn in devorige week weder 12 kinderen aan de mazelen over leden. Deze ziekte heeft daar thane reeds 86 slachtoffers geëischt. Bij Urban o, in Italië, is een bende roovers in een klooster doorgedrongeu tot in de eetzaal, waar zich drie monniken eu een leeken- broeder bevonden. De vier persooeu werden allen door de schurken gedood, nadat zij hen van het weinigja geld, dat in hun bezit was, hadden beroofd. Keizer Wilhelm is, naar men nu eerst bericht, te Portsmouth (Eogeland) bijtia overreden. Juist toen hij, na list arsenaal be zichtigd te hebben, uit den trein stspte. reed de equipage, welke den Keizer naar de woning van Admiraal Commerell zou breogeD, rakelings langs den trein. Alleen een vlugge zijsprong kon den Keizer voor eene minder aangename botsing be hoeden. Er wachten in den Staat New-York nog zes ter dood veroordeelde moordenaars op hunne terechtstelling door electrioiteit. Hun is

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2