B1 N N SM LAMP. zou in verschillende Japansebe havens, bepaaldelijk te Jokohama en Nagasaki, de cholera zijn uitgebroken. Men verneemt uit Caïro, dat in de vuile, overbevolkte voorstad Boulac twee cholera-gevallen zich hebben voorgedaan waarvan een met doodelijkeu afloop; een derde eholera-ge val deed zich in het middenge deelte der stad voor. De stuurlieden der koopvaardijvloot te Melbourne zijn overgegaan tot werk staking. Men vreest daaruit voor eene ver lamming in den handel. Te Sidney en Brisbane i3 de toestand insgelijks ernstig. GEMENGDE BERICHTEN. Bezoek bij een dichter. Een liefderijk gebruik. Eene merkwaardige getuigenis. La Gazette de France schrijft, dat de Heer Desprès, Afgevaardigde van Parijs, bij een bezoek aan het ziekenhuis te Saint-Etienne,de Liefdezusters harteljjk gelukgewenscht heeft met de zorgen, welke zij aan de slachtoffers der mijnontploffing hebben besteed. Zich tot de Overste wendende, zeide hij: „Eerw. Moeder, u heeft zelfs uwe tegenstanders tevreden gesteld, n 't Is maar jammer dat die tegenstanders zoo weinig van hunne tevredenheid doen blijken. De verwereldlijking van de hospitalen, waardoor de Liefdezusters aan haar heilvollen werkkring wor den onttrokken, zal men toch niet als een eere- bewjjs of betooning van tevredenheid willen be schouwd hebben! 't Zou anders veel hebben van den Kanibalen-Koning, die den zendeling, welke hem het leven had gered, als een bewijs van eerbetoon en erkentelijkheid aan den eersten paal den besten liet wurgen. Luitenant-Kolonel Seyff'ardt (wij gelooven althans dat hij en de Heer Kooseboom thans dezen titel voeren; de Arnh. üt. heeft uitgelegd waarom; de menschen begrepen het niet) Luite nant-Kolonel Seyff'ardt dan oordeelt ook, in het Sociaal Weekblad, dat het ontwerp-legerwet een te grooten omvang heeft en dat, zonderling ge noeg, de persoonlijke dienstplicht nergens uit drukkelijk wordt vermeld. Wij gaan verder en vragen: wat wordt in heel het ontwerp wel uitdrukkelijk vermeld? Waar is het artikel, dat niet verminkt of verlamd of ver duisterd wordt door een volgend artikel? Het kon moeilijk anders; er zijn artikelen, voldoende voor een totalen scheurkalender. Wij hebben ze maar voor het grijpen. In den blinde toetastende, heeft men altoos een artikel, dat veel weg heeft van een rebus. Zoo b. v. om iets te noemen, art. 171. Het luidt als volgt: //De bij het leger tot volledige oefening iuge- ljjfden, die den tijd voor eerste verblijf onder de wapenen vastgesteld, hebben volbracht en niet in werkelijken dienst zijn, komen, behoudens hetgeen ingevolge art. 199 door Ons of ingevolge art. 200 door onzen Minister van Oorlog is bepaald, jaarljjks voor den tijd van ten hoogste zes weken onder de wapenen, tenzij wij het raadzaam mochten oordeelen, dat onder de wapenen komen geheel of ten deele achterwege te laten. //Van het onder de wapenen komen ingevolge het le lid zijn vrijgesteld de in dat lid bedoelde ingelijfden die de verbintenis, in art. 16 om schreven, hadden aangegaan en bij de in Hoofd stuk X vermeldde loting zijn aangewezen voor het gedeelte dat voor korte oefening bij het leger bestemd is". Wie 't nu weet, ook na vergelijking met de artikelen en hoofdstakken vermeld, is knap. Wij twijfelen niet of de ontwerper heeft heel die organisatie helder voor de oogen zijns geestes staan, doch helder op 't papier staan zij niet. Wij zien de 362 boomen wel, maar het bosch niet. Be Gelderlander.) Zoo zachtjes aan kiezen de socialisten te onzent eieren voor hun geld. Na Fortuin nu weer Croll. Dit is een goed teeken. Croll had echter beier gedaan met niet te schelden op degenen, van wie hij scheidt. Wij wisten, ook wel zonder hem, dat de Schoter- landsche Afgevaardigde een kleingeestig, ijdel man is, die met het socialisme dweept, gelijk anderen met postzegels en oud porselein, die, wetende dat iu het land der blinden éénoog koning is, zich een goedkoopen roem verschafte in een kamp, waar vroeger een Twentsoh horlogemaker op den troon zat. Croll had met stille trom moeten heengaan en had hg Domela Nieuwenhuis toevallig eens ontmoet, hij had kunnen volstaan met een 1 know ye not, old man, go to your Walhalla. {De Gelderlander.) Een voortreflelijk voorbeeld. DeEu- gelsche compagnie aan den Niger, zich beroepende op de beslissingen der conferentie te Brussel, heeft besloten iu al hare havens den invoer, den verkoop of den inkoop van alcohol bevattende dranken volstrekt te verbieden. Sterke drank is, zooals ieder weet, eene ramp, eene pest voor Afrika en voor veel landen in Europa. Indien het ellendig eigenbelang, die on- heilverspreidende geldzucht zoo'n groote rol niet speelde, veel zou in de wereld worden verbeterd, j, Dat het niet-meegaan van onzen Afgevaardigde op het congres te Brussel nergens bijval heeft gevonden, begrijpt ieder. Zoowel de opium-handel •ls de handel in geestrijke vochten met onbe schaafde volken, strekt het beschaafde Europa tot weinig eer. (F. W Voldoende aan een verzoek, van geëerbie digde zgde tot ons gericht, vestigen wij de aan dacht van allen wien het aangaat op het volgende voorschrift: Al degenen, die de eer hebben deel uit te maken van het Doorluchtige Huis van Z. H. den Paus, en verlangen dat hunne namen zullen opgenomen worden in het Annnaire Pontifical, behooren jaar lijks voor ultimo November het daartoe strekkend verzoek te richten aan de Eedactie van bedoeld Annuaire in het Vaticaan. De 's Gravenhaagsche Boekhandelaars-Ver- eeniging heeft aan de Tweede Kamer der Staten- Geueraal een adres gericht, waarin eenige bezwa ren worden ontwikkeld tegen het ingediende Wetsontwerp in zake de Posterijen. Bennebroek, 18 Aug. In de laatst gehouden zitting van den Gemeenteraad werd door B. en W, de rekening der gemeente, dienst 1889, aange boden, met eene ontvangst van f 7543,901/2 en eene uitgaaf van f 6902 351/2j alzoo sluitende met een batig saldo van f641,55. Tevens werd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier benoemd Mej. J. A. Burgers- dörfer. Heemstede, 18 Aug. Door B. en W. werd aan den Eaad in zijne laatst gehouden zitting de gemeenterekening, dienst 1889, aangeboden, welke bedroeg in ontvangst f38,668,84, in uitgaaf f36,559,93; batig saldo f2108,91. Gisteren-morgen, omstreeks 3 uren, is op de boerderij „Schapenbosch//, onder deze ge meente, brand ontstaan door broeien van hooi. De brand heeft zich gelukkig niet verder uitgestrekt dan tot den hooiberg, die evenwel niet was ver zekerd. Heereveen, 18 Aug. Op de gisteren alhier gehouden volksvergadering, die door ongeveer 12000 belangstellenden en nieuwsgierigen werd bijgewoond, werd door de Heereu G. L. Van der Zwaag, Fortuijn, Vitus Bruinsma, Van der Veen, Zinde, Bakker en Mej. Druclcer het woord gevoerd. Alles is in goede orde afgeloopen; ongeregeld heden hebben niet plaats gehad. Eene zonderlinge roovergeschie- denis wordt door Kumaansche bladen verhaald. Zskere Heer Ohiriac wandelde onlangs 's mor gens te 7 uren, in het bosch van Varahico, toen een man, met een geweer, eene revolver en een dolk gewapend, op hem toetrad en beleefd cm zijne beurs verzocht, na het overgeven waaivan hem eene plaats werd aangewezen om te gasn zitten. //Ge kunt geruit ontbijten met wat ge bg u hebt, zoodra ge trek daariu krijgt. Wij wach ten hier op uwe vrienden," zei de rooverhoofd- man. Nadat Chiriae, onder bewaking van twee an ders gewapende roovers, een nut in het gras geze en had, kwamen een viertal dames aan, wie de roovers hetzelfde verzoek deden en die daarna bij Chitiac moesten gaan zitten. Oiider het wachten op verderen buit gebruik ten nu de roovers de helft van Chiriac's ontbijt, dat zij zich goed lit ten smaken. Tegen 12 uren kwam er de leersar in de wis kunde Manesco met zijne twee zusiers. Zij werden evenzoo behandeld als de vorigen. Manesco moest zijue portefeui le met een bedrag van f 130 afgeven, maar daar de roovers niet zoo onbescheiden waren van zijne zakken te onderzoeken, behield hij eene beurs met eenig goudgeld. Tegen 1 uur kwamen een armelijk gekleede beer en eene boerin den boschweg langs. Zij moesten bij de heeren en dameB plaats nemen. //Ge begrijpt", zeiden de roovers, /,dat wij hen alleen gevangen nemen, opdat zij niet alarm zul len gaan maken. Wij berooveo alleen hen, dis wat missen kunnen.// Te 2 uren, toen er niets meer kwam, verklaarde de hoofdman //de zitting gesloten". Hij stelde al de gevangenen in vrijheid, met een hartelijken handdruk en nadat hij den HaerMamsco f10 als //zakgeld" had gegeven. In eene operette kon het niet mooier.' Voor het Gerechtshof te Uxbridge eisehte een logementhouder de som van 15 pd. st. voor huisvesting en voedsel van de Gravin De la Torra en hare lievelingsdieren. Het bleek dat in Maart 11. de Gravin bij den eischer haar intrek nam mot drie-en-twiutig katten, meer dan veertig geiten, twee bonden en een ezel. Hoe de Australiërs tellen. Als de inboor* lingen van Australië tellen, gebruiken zij niet alleen de vingers als hulpmiddelen, maar ook andere lichaamsdeelen in bepaalde volgorde. Men begii t bij den pink, telt van de vier andere vingers op tot het handgeriebt, den voorarm, den elleboog, den bovenarm, den schouder, den hals, de oorlellen, de slapen, den schedel en zoo vaa de andere zijde in omgekeerde volgorde weer af tot aan den pink. De postmeester-generaal heeft zich bereid verklaard van de 400 brievenbestel lers, die bij de werkstaking te Londen zija ont slagen, 50 weder in dienst te nemen. Twee jongens, die te Rotterdam, eergisteren-middag op last van hun patroon bij eene juffrouw, wonende op den Noordsiugel aldaar, eene quitantie moesten innen, werden minder vriea- delijk ontvangen. Op een gegeven oogenblik loste de lastig gevallen wordende juffrouw op de twee jongens eenige revolverschoten, die gelukkig hun doel misten. De jongens kozen het hazepad, en hebben van het voorgevallene aangifte gedaan bij de politie, die een onderzoek instelt. Al weer een dorp in brand. VanLonsle Saulnier wordt gemeld, dat bet dorp Sirat ge deeltelijk in de asch is gelegd. Meer dan 60 huizen, dat is meer dan drie-vierde gedeelten van het dorp, gingen in vlammen op. De kerk, het kasteel, eene meisjeskostschool en drie bakkerijen werden verwoest. Dezer dagen geraakte het 10-j a r i g zoontje van den Heer J. Nienhuis te .Delft al spelende le water en zonk bijna onmiddellijk Baar de diepte. Zijn 12-jarige broeder had op een afstand het ongeluk gsdsgeslageo, vloog sis een pijl uit den boog naar da plaats des onheils, bedacht zich geen oogenblik, maar sprong gekleed te water en dook den broeder op. Hij hsd de vol doening hem te redden. Deze 12-jarige kloeke jongen heet Willem Alexander Lodewgk Nien huis. In het mengelwerk van de Arnh. C<. deelt H. Bonte Sr. over //fidibussen" het vol gende mede: Dat een stuk papier, toegevouwen met het doel om er de pijp mee aan te stekeD, te onzent een fidibus wordt genoemd, weet iedereen; maar wat menigeen ontgaan is, en anderen nooit ver namen, is dit, dat zulk een papier, eer het in brand gestoken werd, als brief bad dienst ge- daaD. De geschiedenis van het woord komt hierop neder. Ia vroegere jaren bestonden er onder de Duitsche studenten gezelschappen, waar veel gerookt werd, ja, waarvan het tabakrooken als een boolddoel mocht aangemerkt worden. Men zou ze dan ook rookgezelschappen kunnen noe men. Daar echter deze rookers nog beueden den leeftijd waren, waarop men eene pijp mag opste ken in vroegere jaren was men op dat punt gestrenger dan tegenwoordig; daar onze kinders immers, neeD, niet mot de pijp, maar wat het zelfde, zoo niet erger is, met de sigaar in den mond naar de E.öjelechool gaan maar die studenten dan mochten 't nog Diet doen, endaar- om waren hunue rookgezelschappen geheime sa- menkomsten. Tot zulk eene geheime vergadering nu werden de deelnemers opgeroepsu door middel van een brief, in het Utijn gesteld en beginnende met deze formule: Fidelibus fratribus salutem dicit N. N., (N. N. wenscht den fideelen broederen heil). Gelijk men echter met formules wel meer doet denk maar eens aan L. S. Lectori Sa lutem, hetzelfde als H. d. L.l Heil den Lezer! zoo werd ook die aanhef van den oproepings brief ve'kort en aldus geschreven: Fid. ibus. S. D. N. N. De leden brachten hunne convocatiebil- jetteu mee ter vergadering en dezen deden daar dienst als pijpaanstekers, welke laatste maatregel mede ten doel had de sporen der geheime oproe ping le doen verdwijaen. Deze pijpaanstekers nu werden naar de eerste afgebroken woorden der uitneodigingsbrieven fidibussen genoemd. Als een der grootste zeldzaamhe den, die soms door de zee worden aangespoeld, mag wel vermeld worden een muntbiljet van f 25, dat volgens het Dagblad v. Z. H. en 's Gr. aan het strand is gevonden. Inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van buitenbaden te Scheveningen. Ook al overwerkt. De bijen zijn met de mieree de vertegenwoordigers van den arbeid. Maar in onzen bezigen tijd krijgen ook zij het druk, dank zij de uitvinding van bet electrisch licht. Esn ijmker, wonende in de nabijheid van een groot hotel, in aanbouw te Kingston op Ja maica, vondaop een keer zijne korven in deer nis» asrdigen staat en een aantal bgen doodop en uitgeput. Bij den bouw van het hotel werd electrisch licht gebruikt en dat bracht ze geheel iu de war. Hunne klok was van de wijs. Zij meen den dat het dag was en vlogen uit. Maar toen zij thuis kwamen ging de zon op en begonnen zij opnieuw, met dat gevolg, dat ze van vermoeid heid neervielen en sommigen hnn ijver met den dood moesten boeten. Eene minder gebruikelijke manier van den nacht door te brengen, heeft een ker- misganger te Zwartsluis in praktijk gebracht. Na op onbekrompen wijze den tol aan Gambrinus betaald te hebben, heeft hg zijo intrek genomen in eene sloot, waar men hem 's ochtends tot aan de borst in 't water vond staan, slapende, met het eendenkroos op den schouder. Er bestaat een even eenvoudig als dooltreffend middel om de petroleum-ver- lichting aanmerkelijk te verbeteren. Men drenkt ■amelijk de pit iu eene s'erke oplossing van keu kenzout en gewoon water, na eerst het water gefiltreerd te hebben, ten einde alle onopgeloste zoutdeeleu er uit te verwijderen. MeD laat de pit vervolgens goed drogen, waarna zij eene schit terende vlam zonder rook of walm zal geven. Mee giet by geigke hoeveelheden de olie en de zoutoplossing bij elkander, schudt de beide vloeistoffen goed dooreen, wacht daarna tot de zooveel lichtere olie weder boven drijft en men heeft eene btaodstof, die niet alleeo zeer helder en zuiver licht verspreidt, maar ook veel voor- deeliger is dan de petroleum, welke niet op deze wijze is bereid. De jongste bacteriologische on- derzoekiogen bevestigen het reeds lang bestaande vermoeden, dat de muiskat en de ongekookte koemelk de diphteritische bacillen het meest bij den mensch overbrengen. De tusschen Par ij s en Calais (290 K.M. afstaud) gehouden proeven met de telepboon zijn, naar het Journal des Tarifs meldt, goed geslaagd. De draden werden verbonden met den kabel Calais— Dover, wsardoor Parys direct met Londen aangesloten was. Voor het waarschijnlijke geval, dat de bestaande kabeldraden niet goed dienstig kunnen zijo, zal een nieuwe kabel, uit sluitend voor den telepboondienst ParijsLonden worden gelegd, zooals ook thans tnsschen Parijs Calais eene aparte geleiding voor de te'ephonie bestaat. Z a t e r d a g-m iddag wordt iu de Roomsch-Katholieke kerk te Chislehurst het gedenkteeken onthuld, opgericht boven het graf van den Franschen Keizerlijken Ptius. Hij wordt daarop voorgesteld, levensgroot en gekleed in de uniform van de Koninklijke artillerie, welke hg droeg bij zijn laatsten veldtocht in Zoeloeland. Het gedenkteeken is uitgevoerd in wit albast en moet van trttiende gelijkenis zijn. Volgens het jaarverslag der South Metropolitan Gas-Company heeft te Londen, de werkstaking van verleden jiar onder de ar beiders der gasfabriek ongeveer 32,000 pd Bt. (f 384,000) gekost. De directie stelt voor dat de helft van dat verlies door de aandeelhouders gedragen en de andere helft uit het reservefonds ge dekt zal worden. Eene electrische schoenpoetsma- chine is tegenwoordig in de straten van Chi cago in gebruik, natuurlijk tot groote ergernis der met de hand werkende schoenpoetsers. Howqua, de rjjkste man in China, is te Canton overleden. Iu 1834 werd zijns vaders rijkdom geschat op 23 millioen dollars, la 1841, toen Sir Hugh Googh Canton eene schatting vaa 6 millioen dollar liet bitalen, droeg Hrwqiu'a vader 1 millioen bij. Dj vader stierf in 1842 cn de zoon is verleden maand op 60-jarigen leeftijd gestorven. Zijn paleis en de prachtige tuinen, daaraan verbonden, vormden een der schoonste bezienswaardigheden van Canton Volgens het rapport van den Heer Monchicourt, liqu idateur der Panama-kanaal maatschappij ia het bedrag der uitgaven dier maatschappij 1,313,418,840.18 franks (waarvan 783,275,438.75 fr. in Panama en het overige voor de administratie te Patijs.) InDnitschland zijn indenlaat- sten tijd herhaaldelijk loten vervalscbt, zoodat het comité der Schlossfreiheit-lolerij het noodig geoordted heeft, elk lot, dat met een pry's is uitgekomen, aan een aoheikundig onderzoek te onderwerpen, waarna de echtheid vaa het lot al of niet wordt geconstateerd. Houders van loten, waarop een prijs gevallen is, moeten daarom hun lot gedurende 14 dagen ter beschikking van het combé stellen, dal zich daarna met de uit betaling belast. Op vele lagere scholen in Duitseh- land zijn de boekjes met kleine letters afgeschaft, de veelvuldig voorkomende kortzichtigheid onder de schooljeugd weet meo aan het gebruik van deze boekj s. De gewoonte om voor den eeraten aanvoer van een belangrijk nationaal product fancyprijzen te betalen, bier te lande vooroamelyk in eere gehouden bij het vermaarde zeebanket, wordt ook in de Verteuigde Slatea gevolgd. De eerste baal katoen, hel eerste vat tabak en de eerste zak graan, die van den nieuwen ooget aan de markt komen, worden op de stapelplaatsen met eenige feestelijkheid aan de meestbiedenden verkocht. De practische geest der Amerikanen heeft thans aan het aaDgtname het nuttige weten te verbinden en, naar de Herald meldt, dezer dagen de eerste baal katoen van den nieuwen oogst te Houston ia Trxes ten bate van het weeshuis verkocht, hetgeen 820 dollar opbracht; daarna ging dezelfde baal uaar Chicago en besomde 20343G dollar eveneens ten voordeele van een der gelijk gesticht. Thane zal zij naar New-York verzon den en daar in veiling gebracht worden. Door de Haagsche politie zjjn 2 minderjarige knapen aangehouden, die reeds 8 dagen vruchteloos door de ouders werden gezocht. Te Leiden is het feestgebouw, dat in het v. d. Werfpark voor de studentenfeesten was opgericht, Vrijdag-mi idag bijna g> hael inge stort. De fel aanwakkerende wind deed den aannemer besluiten eene poos het werkvolk ie verwijderea uit vrees voar gevaar. LderJaad bleek die vrees niet ongegrond. Het groot/ts gedeelte vaa bet geraamte stort'e me', d mderend geraas in. Dank zij de genomen maatregelen zijn gaene persoonlijke ongelukken te betreu ren. In den loop van de volgen de maard zal te Amsterdam een nieuw station van den Hollandschen spoorweg, genaamd \msterdam Petroleumhaven", voor het goederenverkeer, (zoowel ijl- als vrachtgoederen) wageoladingen van minstens 5000 K.G., wordeD geopend. In het badhuis op Helgoland weid II. Woensdag een „verbroederings-mnabijd" ge houden. Ongeveer 300 personen in wandetklee- ding namen er aan deel, verder vele Helgolaudeis, waaronder verscheidene vissche/s in hnn gewone kleederdracht. Graaf Von FiDckenstcin drouk op den Keizer, vervolgens werden dronken inges'eld op de Helgolanders, de gasten, enz. Een jong Amerikaan, die een groot vereerder van Wordsworth was, kwam hem op Rydal Mount bezoeken en vernam van den knecht, dat zijn heer aan 't hooien was. De dichter stond in zijne hemdsmouwen, op zijoe hark leunende, luisterende naar de vleiende woorden van den jongeling en antwoordde: //Mijn jongen vriend, het verheugt mg u te zien. Mapr daden spreken sterker dan woorden. Er komt eene regenbui opzetten, en als gij werkelijk zooveel met m(joe gedichten ophebt als gij zegt en mij persoonlgk zooveel achting toediaagt, zult gij wel dadelijk uwe jas willea uittrekken om mij het hooi te helpen binnenha len." De Yankee had gelakte laarzen en een licht kleurige pantalon aan, maar hg waste ver ge gaan om terug te tredeD; dus trok bij moedig zijne jas uit en werkte dapper met den dichter mee. Na deze betoonde dienstvaardigheid noodigde Wordsworth hem binnen, gaf hem een goed mid dagmaal en voerde daarna oen gesprek met hem, zooals geen verstandig en gevoelig jonkman ooit kon vergeten. Als in Bretagne de moeder vao een zuigeling sterft, wordt het kind door de andere moeders in de gemeente als haar eigen kind aangeuomen. Ds familie kiest eene moeder uit, iu wie zy bizonder vertrouwen stelt, en haar wordt als eene heiliga taak opgedragen voor het kind te zorgee, als een gescheak vaa den Almschtige. Is zij te arm om bet kind alleen te kunnen on - derhouden, dan vereenigen zich verse beidenen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2