marktberichten. BËÜBSBElüCmm Laatste Berichten. Veranderingen in China. Eene lachende familie. stedelijk nieuws. Nijverheid en Technische Kunsten. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. Boekbeoordeeling. Letteren en Kunst. s lgej(s zeven of acht keer beneden over de dwarsliggers. Toen een ha*de schok. gekraak. ..het knar sen van ijzer, het splinteren van houten stil stand. De locomotief had zich rechts ven deo weg diep in het mulle zand gewerkt en was blijven etaan. De angst gedureude de oogenblik- ken van het doorrollen ondervonden, zegt een der reizigers, is onbeschiijflgk. Het onderstel van den goederenwagen werd gedrongen onder den ealonwager. tweede klasse, die opgeoomen en geheel achterste voren gekeerd werd. Det voorste smalle compartiment van het tweede-klasse-rgtuig werd ver'biijzeld. Do personen, die hier zaten, werden allen gewond. Het is een wonder dat geen van hen werd gedood. Van het middelstuk van den tweede-klssse, den zooge- naamden Balonwagen, werd de eene zijde ineen- gedrukt tegen de locomotief, nadat de wagen achterste voren was gekeerd. De reizigers, die er door de vensters uitkwamen, deden eerst eenige stappen naar de zijde van Haarlem, denkende dat ze^naar Zmdvoort liepen. Ze hadden, ver doofd door den schok, niet opgemerkt hoe de wagen was gekeerd. Van de twee derde klasse-wagens, die nu volgden, weid een bijna geheel verbrijzeld. De eerste-klaese-wagens werden tegen de andere wagens gedrukt, met verbrijzelde balkons eri ge broken vensters aan de zijde van de locomotief. De deuren aan de voorzijde der wsgens waren door de gebroken balkons onbewegelijk vastge- wrongeD. Toen de reizigers uit de wagens sprongen of kropen, was het een treurig schouwsp-l; kinde ren, dames, allen uitten angstkreten; drie miste haar echtgenoot, gene was verwond, hier zat nog iemand beklemd tusschen de splinters. Het was eene ware ruïae, licks en rechts waten de zittingen, de zolderingen, wielen, buffers, koffers enz. door elkander geworpen en verspreid. De arme stoker Bom (die eene weduwe en drie kinderen achterlaat en na een paar maan den werkloosheid juist weder den aibeid had kunnen hervatten, werd met gespleten hoafd on der den goederenwagen weggehaald. Veel reizigers lagen achterover op het zand uitgestrekt, met bebloede hoofden. Sommigen omringd door schreiende vrouw en kinderen. De meesleo waren echter meer ontsteld en ge schrikt dan zwaar gewond. Twee conducteurs lagen ook kermend op den grond. Reizigers, die hen hielpea en onderzochten, meenden, dat de eene enkel gekneusd was, en dat de schouder van den andere uit bet lid was. Eene dame had eene errstige hoofdwond. Een heer had eene wood in dm hals en een gebroken sleutelbeen. Veel passagiers hadden bloedende wonden of bulten aan het hoofd, doch wjj gelooven niet dat er eri stig waren gewond. Veel gewonden werden naar het nabij gelegen „Kostverloien/' gebracht, waar mea tot laat in den avond met het verbinden (sommigen eerst om elf uur) der gekwetsien bezig was. Spoedig waren de spoorwegambtenaren op de plaats des onheils aanwezig en ongeveer 30 ar beiders begonnen den weg vrij te maken. Den geheelen nacht is er doorgewerkt. Toch was gisteren in den voormiddag de weg nog niet in orde; eerst tegen den middag met trein 19 uit Amsterdam was de weg weder berijdbaar. Een paar badgasten, hebben het loffelijke plan opgevat om te Zaudvoort eene soiree te geven ten voordeele van de nagelaten betrekkingen van den stoker. Mogen velen zijne diep bedoefde weduwe met hare drie jonge kinderen indachtig zijü. Of het van het wegcijferen van den Chinee- tchen muur komt, wie zal het zeggeD? Maar een feit is het, dat China langzamerhand een koude» klimaat krijgt, waarvan de invloed op de Fauna en Flora in den loop der laatste esuw zter ken baar is. Vroegei werden te Peking olifanten als lastdieren gebruikt, meer bepaald voor deo eere- die.net in den tempel des hemtls, waarheen zij het keizerlijk rijtuig trokken, wanneer de Vorst daar zijne cfLranden kwam verrichten. ThanB kunnen olifanten zoo ver noordelijk niet meer bestaan. Alligators verdwijnen uit de rivieren Van Zuidelijk Cbina, en de waterbuffel wil, gelijk weleer, ten noorden van de Gele Rivier niet meer tieren. Voorheen groeide hel bambcesriet in dichte boaechen in noordelijk China, doch tbsns komt het daar alleen voor als sierplant, mits goed be schut, terwijl men in de laatste jaren in vele districten de oranjeboomen eene beschutting te gen de winterkoude moest verschaffen, zoodat deze boom er dus eigenlijk niet geheel meer een ge was van den kouden grond is. Eene lachende familie bevindt zich in Amerika. Zjj is zeer uitgebreid en bestaat uit een welge steld landman, die met zijne zoons, dochters, schoonzoons en schoondochters op eene groote afgelegen farm in het Westen woont. Alle lijden aan krampaandoeningen in de mond-en keel- spieren, welke hen op sommige tijden noodza ken, in een luid lachen uit te barsten. Bij den ouden man openbaarde zich deze kwaal voor het eerst ruim 12 jaar geleden. Hij zat op zekeren dag aan den middagdiscb, toen hij plotseling een hevigen aandrang tot lachen gevoelde. Daar hjj niet kon ophouden, nam hij pen en papier en schreef, dat men om een dokter zou zenden. Deze kwam, maar kon niets uitrichten. ïegen zoneopgang hield het lacheu op en de arme man was toen zoo afgemat, d .t hij machteloos neder- lag. Hij kwam echter spoedig bij en ging op den gewonen tijd te bed. Tegen 2 uur 's nachts herhaalde zieh de aanval weder en duurde tot 7 uur 's morgens. Later deed zich dit zonder ling verschijnsel geregeld tweemaal daags voor tegen den middag en even na middernacht. Ge durende den aanval kan hij eten noch spreken, maar overigens oefent het gedwongen lachen gten schadelijken invloed op zijne gezondheid uit. Eenige jaren nadat zich bij den vader het ver schijnsel had voorgedaan, werd tot groote ver wondering van allen ook eene zjjner dochters door de laobziekte aangetast; daarna breidde zich de kwaal als eene besmettelijke ziekte over de geheele familie uit, de oudste Zoon werd er het laatste door aangetast; deze kreeg deo eersten aanval, terwijl hij zich ten huize zijner tegen woordige vrouw bevond, ten einde aanzoek om hare hand te doen! Onder de kkiu-kioderen zijn er reeds verscheidecen, die mede aan de ziekte lijdende zijn. Het moet natuurlijk een zonderlingen indruk op den toeschouwer maken, dete lachende familie hij elkaar te zien; dikwijls toch gebeurt het, dat allen, de eene na den andere, in lachen uitbarsten. Men heeft hen geraden, zich van hooger geneeskundige hulp te voorzien, wat zij evenwel hebben afgeslagen. Het gedwongen lachen schijnt geen nadeeligen it.viced op hen uit te oefenen; z;j leven tevreden en opgewekt. Wellicht dat eerstdaags een ondernemend „impvessario" hen uitnoodigt, eene reis met bem te ondernemen. In Amerika zou zoo iets volstrekt geene verwondering wekken! HAARLEM, 21 Augustus. l)e Minister van Oorlog heeft de bronzen medaille met loffelijk "etui "schrift verleend aan den sergeant-milicien t. G. J. Albers van het vierde reg. inf. wegens het met levensgevaar redden van vier kinderen uit de bovenverdieping van een brandend per ceel te dezer stede in den avond van 24 April 11. De weggeloopen knaap, G. F. Kruyff, is eergisteren-nacht zwervende op straat gevonden en naar zijne ouders teruggebracht. Hij had een tochtje gemaakt naar Beverwijk en omstreken. In een der lokalen van de Teekenschool van Kunstnijverheid is bij gelegenheid van de eerste algemeene vergadering der Nederl, We reldtaal- Vereeniging eene tentoonstelling geopend van binnen-en buitenlandsche bladen, literatuur leermiddelen enz. in Volapük. Onze geachte stadgenoot Dr. T. G. Winkler en de Heer J. A. Adriaanse te 's Heerenhoek hebben zich door uitgebreide inzendingen zeer verdienstelijk ge maakt. De tentoonstelling is heden en morgen van 104 uur nog geopend. De Heer Commissaris des Konmgs in de orovincie Noord-Holland, Jhr. Mr. Schorer, is van zijne buitenlondsehe reis teruggekeerd en heeft zijne functiën weder aanvaard. De stoomtramweg aanvrage Haarlem (Hout) Zandvoort der firma Hymansï Zoon c. s. schijnt wel met veel ingenomenheid, vooral onder de neringdoenden, begroet te zijn, daar het gisteren aan den Raad verzonden adres, aandringende op eene spoedige uitvoering dier plannen, van ruim 1000 handteekeningen is voorzien. Met den excursietrein, gisteren over den Hollandschen spoorweg over Haarlem en Am sterdam naar Nijmegen en Kleef, werden ruim 900 reizigers vervoerd, waaronder ongeveer 100 van Haarlem. Bij het personeel aan de werkplaatsen van de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij te dezer stede zullen weldra nog 800 man aan het werk gesteld worden, zoodat het totaal aantal werk lieden daar dan 1100 zal bedragen. Op het Sportterneiu van de sociëteit „De Phoenix" zal door het bestuur vao den Alge- meenen Nederlandschen kegelbond te 's Bosch, het ewsts Bondconcours worden gegeven op Zon dag 7 en Maandag 8 September e. k. l)e eerste dag is bestemd voor deo Icorpswedstrijd de tweede voor den persooeelen wedstrijd. Op beide dagen zal het. coucours door verschillende feestelijkheden wordeu opgeluisterd. Voor den korpswedstrijd worden uitgeloofd vier medailles, eene gouden, twee verguld zilve ren eo eene zilveren, tt rwijl voor den personeelen wedstrijd eveneens een aantal medailles als prij zen worden gesteld. [Zie laatste berichten.) BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD: 20 Aug.: M. Van Waurooy en B. Van Kleef. J- F'ege en J. De Nijs. J. F. Cor- sten en G. M. Kitteroo. H. Seggelink en M. Arons. C. J. Smorenberg en fi. M. Vau Kessel. GETROUWD; 20 Aug.: W. Annaert en G. Van Deur- jen A. J. Beaufort en A. Dirks. E. Metzelaar en C Van der Veldt. E. H. Verputten en J. M. Van Leeuwen en G. Hoff. C. Oomen en A. M. Hoff. BEVALLEN: 17 Aug.: H. C. Gequiere-Bonger, z. A. Van Dam-Boukes, d. 18 Aug.: J. Jansen-De Hey, z. A Kalf-Van den Broek. d. M. W. C. Ver- steeg-Brouwer, d. 19 Aug.: A. B. Hartel-Mulder,z. R. Staal-Van Gelder, z. J. C. H. Van Gostele- Van Galen, d. C. Zwennes-Van der Kodde, z. —20 Aug.. E. M. Florie-Bontellier, d. C. E. Verkerk- Weesman, d. OVERLEDEN: 17 Aug.: G. W. Akerslool-Dole, 78 j. H. L. Heeremaus, 4 m. 18 Aug.: B. E. Hel ling!), 2 m. P. Renes, m. A. Lijnzaad, 2 m. 19 Aug.: A. M. E. De Bie-Verhoeven, 49 j. 20 Aug.; P. A. Pistoor, 42 j. Door de musenmeommissie der Vereeniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerknijverheid in Neder land, bestaande uit de Heeren Dr. W. P. Ruysch, J. M. Elias en G. D. Nellensteijn, is «an de inzender» der veiligheidstentoonstelling een schrijven gezonden, waarin zij verzoekt haar behulpzaam te zijn in het vormen van een blijvend museum door het een en ander daarvoor af te ataan. Vooral modellen trekken de commissie aan, maar toestellen of beschrijvingen, boeken of teekeningen zal zij met niet minder belangstelling in ontvangst ne- men. Bij vonnissen van eergisteren heeft de rechtbank te 'sHage veroordeeld: den boodschaplooper tusschen Delft, Den Haag en Scheveningen, die een bedrag van f50 nit een verzegelden brief zich toeeigende, wegens verduiste ring tot 2 maanden gevangenisstraf; een schipper te Wateringen, wegens diefstal van een lantaarn en een overloopblok ten nadeele van een anderen schipper, in wiens dienst hij was geweest, tot 3 weken (bij verstek); een koopman te Noordwijk, wegens smaad jegens een veldwachter, door dezen van meineed te betichten, tot 1 maand. In het Westland richten thaos de rupsen geheel on verwacht hevige verwoestingen aan in de aal- cn kruis- bessenstruiken. In den tijd van 4 a 5 dagen vreten zij groote uitgestrektheden geheel kaal, zoodat de bessen tegen wil eD dank onmiddellijk moeten gepinkt worden. Men vreest nu van deze verwoesting schadelijke gevolgen voor de teelt van het volgende jaar. Op de landbouwtentoonstelling te Dordrecht, in Sept. a» s.j zal vanwege het Departement vau Oorlog ter bezichtiging gesteld worden: een compleet aange spannen stuk, met 6 trekpaarden, benevens 1 rijpaard. TJKSEM, 19 Augustus. Ia navolging van vele andere gemeenten, besloten onlangs eenige veehouders in de Schermeer, onder deze en de naburige gemeente Oler- leek, tot het oprichten eener kaasfabriek. Tot directeur werd benoemd de Heer A. De Graaf en heden had de aanbesteding plaats. De laagste inschrijverde Heer Joh. Hille alhier, werd aannemer voor f7300. De Maatschappij Be Katholieke Illustratie zendt ons „ter bespreking" (le eerste maaudelijksche aflevering van den 24en jaargang der Katholieke Illustratie. Zoo ergens het spreekwoord „Goede wijn behoeft geen krans" in ai de kracht van zijne beteekenis mag toegepast worden, dan kan zulks met volle recht geschieden op het voor treffelijke tijdschrift, 't welk zich op zoo bizoudero wijze in de sympathie van het Katholieke cu ook van het niet-Katholieke Nederlaudsche volk mag verheugen. Geen wonder trouwens, want de Redactie ontziet geen moeite om den tekst zoo boeiend mogelijk te maken door de belangrijke bijdragen van de voornaamste Katholieke schrijvers en de Administratie deinst voor geea kosten terug om door tallooze fraaie gravures, keurigen druk en practische premien h ar tijdschrift eene aantrekkelijk heid te geven, die men elders te vergeefs zal zoeken. Wij beamen ten volle de woordeu waarmede de Redac tie den 24n jaargang bij het Nederiandsche publiek in leidt. „In onze dagen is een tijdschrift als het onze eene werkelijke behoefte in de gezinnen: goede, gezonde, op wekkende uitspanningslectuur kan niet gemist worden, en waar zal men zieh die beter en voordeeliger ver schaffen dan in de Kalh. lil., die oud en jong weet te boeien, waar ieder iels van zijne gading vindt en waar wat het voornaamste is niet behoeft gevreesd te worden voor het vergift, hetwelk, helaasl maar al te ijverig in den vorm van bladen en tijdschriften de wonin gen wordt binnengesmokkeld." Inderdaad de rijke afwisseling in platen en tekst, de schoone typographische uitvoering, de actualiteit en de degelijkheid waardoor de Kath. Illustratie zich in hooge mate onderscheidt, zijn de beste bewijzen, dat en Redac tie en Administratie op de hoogte zijn vau hare taak en daarom kunnen wij ook met volle vertrouwen den steun van het Katholieke pubiek voor den nieuwen jaargang inroepen en is het onze hartgrondige wensch, dat het aantal abonnés moge verdubbeld worden, hetgeea wij als eene welverdiende belooning en hulde zouden be schouwen aau Redactie en Administratie toegevoegd voor hare vele en buitengewone zorgeu aan haar tijdschrift ook in het belang der Katholieke Nederlaudsche letter kunde besteed. Moge ook ditmaal de oogst eeu rijke zijn. I)e Wetenschappelijke Nederlander bevat ia zijn jongste nummer ineen opstel naar aanleiding van den 300en verjaardag van het ter ziele gaan van den grooten Paus Sixtus V. eene opwekking tot het schenken van bijdragen in de kosten tot herstelling der parochiekerk in het geboortedorp van genoemden Paus. Wij ziju overtuigd, dat velen aan deze roepstem ge hoor zullen geven en door een geldelijk offertje hulde zullen bfengen aan de nagedachtenis van dien grooten Vader der Christenheid. Amsterdam 20 Augustus 1890. Prijzen der onderstaande effecten genoteerd pUt. ue koers Nederland Iërtif. Weik. Helmin. Hongerde. Obl. in papier Gon.tleening Italia. Obl. Pauiel. Lean. 1800-84 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—-Nov.) zilver (Jan.—Juli). Obl. buiten!. 1853-81 2», 8 8' S 5 5 Portugal. Rusland (Jnanjo. TurltOo. Egypte. N.-Amerika Columbia. Peru. Ooatsnrijk Kfederiand bij Hope k (lomp. Oude Russen 5 Obl. Nio. Spw. 1887/60 1877 Amst. L 2U-100 5 Obl. buiten11870 2 binnenl. (Perpetueele)4 Obl. Alg.Hohuld 1805 Serie D. 5 1869 O. 8 Obl. I.eeniug J8Ï6 4 Obl. Vereen. Staten 1876 4', 1877 4 Obligation. 4', Leaning 18706 18725 Aand. Nationale Baak. dlvid Holl. Ui- Spw. Aand, M. tot Eipl. St. Spw, Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl. 1875. Huid-Hal. Spoorw. Obl.. Qr. pw. Maatscb. Aand.. Biltiiche Spw. Aeud.. Jelez Griasi Obl Kiew Brest it,ud Knrsk Chsrk. Obl <8 100 Obl Uorscbansk 5y»ias A»nd.. Riaiohk Wiasma Rumeule Anndcelen Spw. Amerika Chicago N. W. Uert. Aand.. ff York Lake Krie v>8. Aaod. 9 Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Car».. 7 pj&jjjMIÏ»"L33ElNIN G E N. NederlandLoten Amsterdam /100. 8 0 Rotterdam S Gemeente (Jrediet8 Belgle. Stad Antwerp.» 1887. Ooatonryk. 8taatsl. 185*4 18GU. 1864 Rusland. 1864. Geldkoers prolongatie, 21/,. 3 italle. Etn eland 4' K 8 5 8 8 E 8 5 5 di> 80»/,. 1953/, 101'3/,, 88 97'/. 90 777.. 79»/,, 02Vs 1043/8 96'/s 50 67'/- 38,3/x« 18", i« 9ö3/, 1003/, 42 12-/4 107/j 14274 160 135 9074 144 119'/, 12 58"/,, 123'/, 0574 957i, 337j 337, 139'/, 26»/,, 113'/, 1H7> 100'/, 104-/4 91 117 122 155'/, 167'/, 159?/, pst. HAARLEM, 20 Aug. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt, koeien 16 verkocht 12 voor 1 260 af 175 stieren verk. 0 voor f vaarzen verkocht voor f a pinken verkocht 'oor faf graskalv. verk voorf nuchtere kalveren, 17 verk.17— f15 a f9 schapen, 46 verk. 42 voor 29 a f14 Lammeren 40 verk. 35 ,f 17 a 10. Varkens, verk. per 5 ons. Biggen verk. .fal2 Paard. a/ verk. f a Veulens, verkocht f—a—f Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 86 stapels kaas uitmakende 11732 stuk,, wegende 22596 kilo. Hoogste prijs f 27,50, middelbare prij» per 50 kilo. AMSTERDAM,20 Aug. Ier veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen—late qual. c. 2de qual, c. 3e qual. c.; vette kalveren, 141 1ste qual. a c. 2de qual. 50 c per kilo graskalveren f a. 17 nuchtere kalveren f 8 a f 13. schapen en lam. vette varkens 124 48 a 51 c. per kilo. biggen paarden f PURMEREND. 19 Aug. Kaas: aangevoerd 384 stapels, prijs der kleine kaas f29.50 middelb., prijs 24.— Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger stug in prijs kalfkoeien. 371 rund. Vette kalveren traag, 186 stuks, prijs 55 a. 75 c. per kilo, handel matig; nuch tere dito: aanvoerl02 stuks prijs f 10a f 22 per stuk, mati gen haudel. Vette varkens: aanvoer 169 stuks, prijs 40 a 50 e. per kilo met stuggen handel; magere dito aan voer 145 stuks, prijs f14 a f26 per stuk met stuggen handel. Biggen aanvoer: 275 stnks prijs f 6. a f 10.— ROTTERDAM, 19 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 27 paarden,400 lunderen 251 vetteen gras kalveren,35 nuchtere kalveren, schapen of lamme ren, varkens, 150 biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 76 e. 2de qual. 72 c., 3de qual. 6S e.; kalveren l»te qual. 100 c. 2de qual.ac., acliapen lste qual. c., 2de qual. e., alles per kilo; varkens lste qual. a e., 2de qual. a c., 3de qual. c., licht soort a c. per half kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 112/8 en 104/16 ton en 1252 stukkeu per half kilo; prijs lo qual. f,50— 2e qual. 46 3e qual. f 42 per half kilo 50 a 65. SCHIEDAM,20 Aug. Moutwijn per Ned. vat a f 10.— Jenever 15,50, Amsterd. proef f 16,75. Spoeling f 0,60 Commissie f 0,50. Betreffende het geval met de dienstbode te dezer stede die op eene advertentie schreef, waarin eene R. K. kindermeisje te Parjjs werd gevraagd, kan het Z7. D. nader het volgende mededeelen De dienstbode, eene twintigjarige, kreeg toevallig een stuk van het blad in handen, waarin zij de bewuste advertentie las. Zjj reflecteerde daarop met, zooals verlangd werd, bijvoeging van portret en ontving hierop een brief, in het Nederlandsch ge steld, met de vraag waar de informatiëa omtrent haar waren te nemen en bjj welken Geestelijke zij had geleerdDaaraan werd door haar voldaan, en ze kreeg toen tot bescheid dat de informatiëu over haar in gewonnen bij den Hoogeerw. Pastoor Thun- nissen, het door haar opgegeven adres, bevredigend waren, en zij maar moest ko men. De brief' bevatte f 25 voor de oukosten van de reis. Later ontving zij nog een brief met f 10, >opdat«, naar men haar schreef, »zg eerste klasse kon reizen, wat bij hare onbekendheid met het Fransoh, wenschelijker was. Daar de zaak haar verdacht voorkwam, begaf zij zich naar den Hoogeerw, Heer T., en deze zeide haar, dat er bg hem volstrekt gaene inform atiën waren inge wonnen. Natuurlijk was de zaak nu nog verdachter. De Hoogeerw. Heer T., nam daarop de voorzorg, bij onzen consul te Parijs te informeeren naar don briefschrij ver of schrijfster, die zich noemde Carta Van Vlerkenslijn, dua waarschijnlijk eene vrouw was. Hg kreeg leu antwoord, dat, voor zoover kon worden nagegaan, geen persoon van dien naam te Parjjs bekend was, maar tevens ried de consul aan om toch de dienstbode te laten overkotneD, daar men dan zeer waarschjjnljjk de be trokken personen op het spoor zou kun nen geraken, waarvoor de Parijsche politie de noodige maatregelen zou nemen. Men heeft dit middel echter niet te baat genomen, daar de dienstbode tegen dit uit stapje bezwaaar had, en ze al bigde was gelukkig niet in de val te zijn geioopen. TANGER, 20 Augustus. De Sultan van Marokko, op weg gegaan naar Ladla, is onverhoeds noordeljjk getrokken om de opstandelingen in den rug te vallen. Hg heeft hun slag geleverd en hun eene ne derlaag toegebracht. Hij heeft 80 hoofden doen afslaan. BERLIJN20 Augustus. Gisteren en heden kwamen hier eenige gevallen van zonnesteek voor, gedeelteljjk met doo- delijkeu afloop. Bij Nishuei Novogorod is de passagiers stoomboot Gregor met 102 personen aau boord, meereudeels kooplieden, 's nachts in brand geraakt en tot aan de waterljjn afgebrand. De slaapdronken reizigers spron gen in het water en verdronken voor het grootste gedeelte. De schade is zeer groot. De brievenmail is verbrand. BUENOS-AYRES, 20 Augustus. De troepen zjja den geheelen nacht onder de wapens geweest, daar men vreesde dat eene nieuwe revolutie zou uitbarsten, om dat de Minister van Oorlog alle officieren, die aan den jongsten opstand deelgenomen hebben, van de ljjst des legers heeft ge schrapt. De Regeering in den Staat Cordova heeft haar ontslag genomen en de provinciale bank in Cordova is gesloten. RIO JANEIRO, 20 Augustus. De Minister van fiuanciën heeft zijn ontslag genomen. Hij is vervangen door Generaal Loriano Peixoto. MONTEVIDEO, 20 Augustus. De Natio nale Bank verzekert dat hare portefeuille voldoende is om eene uitgifte te waarbor gen; maar de uitgifte in papieren munt is onmogeljjk. Do Minister van financiën stelt voor de circulatie van klinkende specie te herstel len en de papieren munt in te trekken door middel van de uitgifte van aflosbare obligatiëu a pari bij wijze van uitloting en door verhoogiug dor tolrechten met 5 pet. NEW-YORK, 20 Augustus. Te Wil- kesbarre, in Pennsylvania heeft eeu orkaan gewoed, waardoor eenige honderden huizen zijn vernield.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3