NIEUWE No. 1580. Woensdag 27 "Augustus 1890. 15de Jaargang. Afrika. BUITEN LA ft i. De voeding van den mensch.. (Slot volgt.) 14,4 IlLINSCHE IIII ii I I. abqnkembntsfbijb Per 3 maanden toor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer»0,08 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BIJ BE AU: St. Janstraat Haarlem. AGITB MA NON AGITATE ?BiJB DUB ADVEBTENTIBN Van 16 regel» 30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrpdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPERS Jc LAUREY. Meer en meer wordt er in Afrika voor de beschaving terrein gewonnen; iu deu laatsten tijd werd bijna elk jaar onze ken nis van land en bewoners van het zwarte werelddeel aanmerkelijk verrgkt en de be langstelling nam in 't algemeen in hooge mate toe. Toch bevat dit land nog zeer veel geheimen en zeer veel wat nog niet werd nagevorscht; alvorens er dus een tjjd komt, waarin Afrika in alle richtingen doorkruist en doorzocht zal wezen, zullen er nog onderscheidene tientallen jareD, wel licht eeuwen in den stroom des tijds zjjn verdwenen, want de hindernissen, die reeds in vroegeren tgd voor de Europeanen be stonden om in de binnenlanden door te dringen, zjjn nog niet uit den weg ge ruimd, ze bestaan nog in dezelfde mate in onzen tijd. Het gebrek aan geschikte ha vens, dat de Afrikaansche kusten kenschetst, het verderfelijke klimaat op vele plaatseD van het Afrikaansche kustgebied, de uit gestrekte woestijnen eu last not least de wildheid der meeste Afrikaansche volks stammen, hebben te allen tijde samenge werkt de ontdekkings- en de ouderzoekings- reizen in de binnenlanden van Afrika op buitengewone wijze te bemoeiljjkeD. Deze moeilijkheden uit den weg te ruimen, daar voor zijn in de laatste helft der tegenwoor dige eeuw eeuige der krachtigste hefboo- men, welke de menschelijke energie kunnen versterken, werkzaam geweest, namelijk het koopbandel-egoïsme en de politieke specu latiegeest, de wetenschappelijke eerzucht en de godsdienstige toewijding, terwijl ten slotte de rivaliseereude kolonisatiezucht der Europeesche machten in Afrika het hare heeft bijgedragen om onze kennis van het zwarte werelddeel op bizondere wjjze te vermeerderen. Afrika was reeds in de oudheid bekend als het land der raalsels eu wonderen en de menschelgke phantasie liet dit. wereld deel door allerlei sphinxen en draken en ten slotte ook door menschen van bizonde ren aard bevolkt zijn. De geschiedenis van het onderzoek in Afrika is, zoo men be grijpen kan, zeer oud. De eerste expeditie, welke naar Afrika werd ondernomen en waarvan wij keDnis dragen, werd door de ondernemende Pbeniciërs uitgevoerd, die op bevel van den Egyptischen Koning Necho omstreeks het jaar 600 voor Chris tus' geboorte van de Roode Zee uit gansch Afrika omzeilden en na eene driejarige reis door de Straat van Gibraltar gelukkig naar de monden van den Nyl terugkeerden. Later zond Keizer Nero eeue expeditie naar Afrika, die doordrong tot aan de uitge- strékte riet-moerassen, welke zich bij de 7ereeniging van den Gazelleuvloed met den Blauwen Njjl uitstrekken. Op de Romeinen volgden de Arabieren, aan wier expedities wjj inderdaad eene vermeerdering der geo- graphische kennis van Afrika hebben te danken. De door Arabische aardrjjkskundi- geu der middeleeuwen vervaardigde kaarten van Afrika dienen thans nog als bronnen foor het onderzoek der Sahara van Noord- FEU1LLETOR'. De mensch is het eenige schepsel, dat niet weet wat hij eten zal. Jonge kinderen leveren hiervan reeds een sprekend bewijs. Tallooze ster ven er door gebrekkige, verkeerde voeding en met de voeding van volwassenen is het niet veel beter gesteld. Men kan wel proefondervindelijk naar het beste voedsel zoeken, doch dergelijke proeven zijn be- driegeljjk. Bjj den eene zullen ze tot resultaat hebben, dat men de rauwe biefstuk der Hunnen aanprijst, bij den andere, dat men zweert bij de rjjst der Indiërs. Er is een tweede weg, nameljjk te vragen wat heeft de mensch noodig en het antwoord luidt: eiwitstoffen, suikervormers, vette en minerale stof- Afrika en van Soedau. In de vijftiende eeuw begonnen de Portugeezen hunne op zien barende omzeilingen van Afrika en daarop traden ook de Engelschen, Span jaarden en Nederlanders in de rg der ont dekkers en onderzoekers in Afrika. Maar al deze onderzoekingstochten bepaalden zich, evenals die der Romeinen en Ara bieren, tot het kustgebied; het geheim volle binnenland van Afrika bleef nog steeds gesloten. Eerst aan het einde der vorige eeuw begonnen de ernstige onder- zoekingsreizen in het binnenlandsch gebied en 't was vooral Mungo Park, een Schot, die zich door zijne tochten naam maakte. Later haf er als 't ware een wedstrijd plaats tusschen de groote natiën van Europa ten doel hebbende kennis te verkrjjgen van den toestand der binnenlanden van Afrika. Vooral Engeland en Duitschland hebben een talrjjk contingent Afrika-rei- zigers opgeleverd. Met eere worden de na men genoemd van Specke, Baker, Living stone, Vogel, Barth, Nachtigall, Wissmau», Schweinfurth, Peters, en anderen. Ats eeu der laatste, maar schitterendste helden op het gebied van onderzoekingsreizen in Afrika, mag vooral de moedige Amerikaan Stanley genoemd wordeD, die zijn roem door het vinden van Livingstone heeft gevestigd en door het opsporen van Emin Pacha nog heeft verhoogd. Ongetwijfeld hebben vele geestdriftige pioniers der wetenschap en beschaving, die de wildernissen en woestenijen vau Afrika zij a binnengedrongen, hunne onderneming met hun leven moeten boeteu; gedeeltelijk stier ven zy als slachtoffers van het moordend klimaat, gedeeltelijk vielen zij in handen der wilden of vonden zij op eene andere wijze den dood. Maar in de ontstane leem ten van Afrika-reizigers werd aanhoudend voorzien; steeds waren dappere mannen be reid, alle gevaren, welke hen in zoo onder scheidon vormen bedreigden, te trotseeren en bet wonderbare werelddeel rechtvaardigt volkomen de groote zucht, zijne geheimen te doorgronden. Zyu grootste deel wordt verzengd door eene gloeiende zon, onrustbare zandwoes tijnen beslaan duizenden en duizenden mijlen en toch vindt men juist op den Afrikaan- schen boden de meest buitengewone produc- teu-rijkdom uit alle drie rgken dar natuur. Men vindt er de reuzen uit de dieren- en plantenwereld, den 25 voet in omvang metenden apenbroodboom, den majestueuzen bananenboom, den door zijne hoogte im poneerenden dadelboom en andere uitmun tende vertegenwoordigers der plantenwereld; uit het dierenrijk den olifant, die den In- dischen in grootte overtreft, het nijlpaard, den neushoorn, de giraf, het kameel, den leeuw zelfs, den koning der dieren. En welk eene weelderige groeikracht openbaart er zich niet in het door rivieren besproei de lage land; men kan er het groeien schier met de oogen zien. Uitgestrekte bosschen van het edelste hout, de heer- lykste specerjj-gewasseu vindt^ mee er bij massa's en in de bergen zjjn de edele metalen en de schitterendste edelgesteen ten iu overvloed voorhanden. fen. Deze zelfstandigheden nu komen in alle voedingsmiddelen bijna voor en we staan voor eene nieuwe, onopgeloste quaestie: door welke spijs moet de mensch die tot zich nemen. Uit verschillende proeven op menschen en dieren genomen, heeft men de zoogenaamde stik - stofihcorie opgebouwd namelijk dat eitwitstoften de voornaamste voedingsbestanddeelen zijn en daaraan de niet miuder verkeerde meening vast geknoopt, dat die eiwitstoffen van dierlijken oor sprong moeten wezeD; zoo althans ziet Dr.Lahmann de zaak in, aan wiens opstel deze mededeelingen werden ontleend. Onder de dieren zjjn planteneters en vleesch - eters. Wat gewoonlijk als onderscheid wordt op gegeven, het gebit en de betrekkelijke lengte der darmen, is niet beslissend genoeg. Het eenige bruikbare kenmerk, dat vreemd genoeg tot nu toe altijd is veronachtzaamd, zijn de zweetklieren. Het zoogdier, dat werkende zweetklieren heeft, d.w.z. zweet, is een planteneter. De roofdieren Waarljjk, Afrika is een zeldzaam, een merkwaardig land! De bodem wemelt er, waar het dorre'zand elke groeikracht doodt, van termieten, spinnen, mieren, rupsen, motten, muskieten en sprinkhanen, maar zelfs deze plagen zijn slechts het bewijs van het wonderbare voortbrengingsver- mogeu der natuur. De in vruchtbare streken van Afrika ontwikkelde groeikracht is in de hoogste mate bewonderings waardig en overtreft in de menigvuldigheid harer vormen zoowel als in haren rijkdom die der landeu aan den Orinoko of aan den Amazonenstroom. Alle palmsoorten, bos schen van mimo8aboomen, papyrusstrui ken, riet en bamboes, heerljjke, sap rijke grassoorten, acacia's, talrjjke aloë soorten, cassaven, suikerriet, katoen- boomen, bataten, orchideën, rubiaeeën, pisangs, tamarinden, euphorbiën, acanthus- soorten, wierookboomen, gaascue boschen van den heerlijken orleanderstr uik eu nog een overgroot aantal andere plantensoor ten bedekken in tropische eu subtropische Btreken van Afrika den bodem iu onuit- putteljjken overvloed, in verrassende vol maaktheid. Zelfs de onorganische natuur moet de verbazing van den toeschouwer opwekken. Hoe karakteristiek b. v. zgn de tafelbergen in Afrika! Hoe merkwaar dig zgn de reuzenstroomen, welke hunne richting somtijds op de meest bizondere wijze veranderen en hun loop ten slotte niet zelden in grootö meren ja zelfs in het zand der woe3tjjnen eindigen! Volgens de Nordd. Allg. Zeitung is thans bepaald, dat de Duitsche Keizer den 28 dezer uit Rusland te Kiel terugkomt en denzelfden dag per buiteDgewonen trein de terugreis naar Potsdam zal voortzetten. Wegens het bezoek der Oostenrijksche vloot zal hij den 2 September te Kiel terugko men, alwaar alsdan eeue officiëole ontvangst zal plaats hebben en deu daarop volgen den dag de Oostenrijksche en de Daitsche vloot vcov hem zullen paradeeren. Yau eeu gewoonlijk goed ingelichte zijde wordt tevens gezegd, dat de Keizer eu Keizerin van Rusland tegen half Octo ber te Berlijn konaeo; dat de Czaar dit aan Keizer Wilhelm vast heeft beloof); dat de Russische keizerlijke familie daarom hare beschikkingen aangaande haar uajaars- verblijf in de Krim zal veranderen eu dat zg waarschijnlijk half September ten bezoeke bij de koninklgke familie van Denemarken op het kasteel Fredensborg zal komen. De Minister van Openbare Werken in Pruisen heeft een schrijven gericht aau de verschillende spoorwegdirectiën, waarin wordt aangedrongen op inkrimping zooveel mogelijk van het goederenvervoer des Zon dags, opdat aan de beambten en arbeiders op die dagen meer rust kan gegeven worden. Men bericht, dat Baron Schorlemer Alst, die zich het vorige jaar om gezond heidsredenen uit den Duitscheu Ryksdag terugtrok, thans opnieuw een mandaat daarvoor wensebt ta aanvaarden. bezitten wel klieren, doch deze zjjn onontwikkeld; zij werken niet meer. Een roofdier heeft zich het zweeten ontwend, om het zoo eens te zeggen, en moest dit doen wilde het vrjj blijven van jicht en rheumatiek. De derde afdeeling van allesetenden, die men zoo gaarne aanneemt, is onzin. Het varken, dat hiervan de vertegenwoordiger heet, is een kunst product. Het wilde zwjjn eet niet meer vleesch dan een rund, en de mensch, dien men ook onder de omnivoren rangschikt, boet hierroor met jicht, rheumatiek en talrijke zieken. Mag hij dus in 't geheel geen vleesch gebrui ken? Zeker, hij mag dit doen omdat hij 't niet laten kan. Doch het is de vraag of de mensch vleesch kan dan wel moet eten, of men niet de waarde der vleeschvoeding veel te hoog heeft aangeslagen en of die niet veeleer gelijk nul is. Nu men de door Liebig in zwang gebrachte stikstoftheorie heeft laten vallen (al zal zij bij het groote publiek nog jaren lang haar gezag be- Te Fulda wordt in deze dagen eene Bisschopsconferentie gehouden, waaraan zullen deelnemen de Bisschoppen van Limburg, van Ermland, de Aartsbisschop van Breslau, van Keulen, de Bisschoppen van Hildesheim van Osnabiückvan Munsterde Veldproost Bisschop Aas maan van Berlgu, de Aartsbisschop van Frei burg, de Bisschoppen van Mainz, de Wij bisschop Likowski van Poseu, terwijl de Bisschop van Paderborn zich zal doen ver tegenwoordigen. O. a. komen op die conferentie in be raadslaging: de oprichting van een Duitsch zendelingshuls in de Afrikaansche kolonie iu overeenstemming met den bekenden brief des Pausen aan den Aartsbisschop van Keulen, van 20 April jl.r de »Sperrgeld- quaeBtie», terwijl daarna een gemeeuschap- peljjken herdersbrief zal worden opgesteld, vermoedeljjk tegen de socialistische woe lingen. Sedert oulangs werd gemeld, dat drie mijnwerkers uit Hermsdorf eeneaudiëutie bjj deu Keizer hadden gehad, waaromtrent zij de stipste geheimhouding iu acht namen heeft het natuurlijk niet ontbroken aau gissingen met betrekking tot de vraag, wat er iu die audiëutie toch wel zon ver handeld zijn. Nu verklaart de Reichsan- zeiger dat het gerucht onwaar is. Volgens een ander blad ia er eenige dagen geleden aan bet koninklijke paleis te Berlijn eea adres afgegeven, inhoudende een verzoek om gratie voor eeu mjjuwerker, die tot vier weken gevangenisstraf was veroordeeld, en naar men vermoedt, is daaruit het ge rucht ontstaan. Iu Fraukrrjk is eene vereeniging op gericht, de verdediging van het Pausschap ten doel hebbende. De naam der Vereeni ging luidt: «Association des servit-nrs et servautes de St. Pierre.» De voreeni- giug heeft haar zetel te Grenoble, waar haar stichter, Mgr. Fava, Bisschop is. Vanwege de hygiënische afdeeling bij het Fransche ministerie van Binuenlaudsche zaken wordt het bericht, dat de cholera te Marseille verschenen is, tegengesproken. Op bevel van den Minister van Oor log zijn Woensdag proeven genomen om te weten in hoeveel tijd in geheel Frank rijk het bevel tot mobilisatie kan gegeven worden. AI de telegraafkantoren, ten ge tale van ongeveer tienduizend, waren eenige seconden lang in verbinding met den staf van het leger. Deze kantoren hebben op de minuut af deu tijd opgegeven dat het telegram, waarbij de mobilisatie bevolen werd, is ontvangen. Uit deze opgaven is gebleken, dat er niet meer dan drie uren noodig zonden zgn om in geheel Frankrjjk het bevel tot mobilisatie te geven. Uit Weenen, en wel uit de naaste omgeving des Keizers, verneemt men dat Keizer Wilhelm aaü zijne bondgenooten na het aftreden van Prins Von Bismarck eene nota heeft gericht, die 36 bladzgden be slaat en waarin eene nauwkeurige opgave wordt gedaan van de motieven, welke den Keizer aanleidiug hebben gegeven van de verdere diensten van den Prins geen ge houden) komt men meer tot het inzicht, dat de voornaamste voedingstoffen van den mensch in he; plantenrijk te vinden zijn en alleen daar. Door het koken heeft de mensch zjjne spijskaart zeer aangenaam kunnen uitbreiden, maar heeft hij zich ook veel ongeluk op den hals gehaald. Want door onze methode van koken in water vloeien de voedzame oplosbare zouten langs den gootsteen in plaats van door onze aderen. Daarbij kiest de mensch zich spjjzen, die het armst zijn aan minerale stoffen tot hoofdvoedsel; vleesch en brood. Geeft men een dier zoogenaamd uitge loogd d.i. mineraa'vrjj voedsel, dan sterft het. De mensch krijgt door zijn verkeerd uitgekozen voedsel juist genoeg minerale stoffen binnen om niet dood te gaan doch niet genoeg om gezond te bljjven. Willen wij een geslacht opkweeken, dat krachtig eu gezond is en vrjj van allerlei kwalen, dan dient ar eene gehecle hervorming plaats te hebben in onze voeding. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1