MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Trage briefschrijvers. Het »Pst Pst« op jacht. Onbeschaamd verzoek. Voor geest en hart. Het beproefd geloof vreest geene kas tijding meer, evenmin als de behouden haven den storm, het geborgen koren den hagel vreest. Richt nw middagmaal zoodanig, in, dat ge ook nog een avondmaal kunt houden. Vriend! meent g|j 't met het schaapje wal, Zoo scheer de wol en niet het vel. Ter overweging. Geen Moeder hebt gjj meer, wier teeder mededoogen Gjj in uw smart weleer tot heul en hulpe koost? Welaan, sla op den Heer uwe oogen! Hij troost zooals geen Moeder troost. Jesaia. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Kerknieuws. Letteren en Kunst. Rechtszaken. Wetenschappelijke Berichten. Catherine Greene, de wed awe van een officier, dankt Amerika de machine tot reiniging van katoen, eene weldaad voor de geheele wereld. De hoefijzermachi ne, die geheel klaargesmede hoefijzers uitwerpt, is de uitvinding eener vrouw. Mrs. Anna Manning, uit Plainfield (New- Jersey) vond een gras- en koornmaaimachine uit; men schrijft haar ook den besten klaver wieder toe; in haar land ecbyat veel aan land bouw gedaan te worden door de dames al hans; weinige jaren later nam mrs. Elisabeth Smith, uit denzelfden staat, patent voor eene uitvinding om op deze machine de messen te wisselen, zonder de raderen te laten stilstaan. Een der meest gecompliceerde machines is die voor het maken van papieren zakjes met versterkten bodem. Zij is zoo vernuftig, dat het nauwelijks te begrijpen is, hoe men haar zoo verzinnen kan. De uitvindster is miss Maggie Knight, die met deze en dergelijke uitvindingen een grcot vermogen heeft verworven. Voor eene teer bruikbare straatveegmachine nam eeneNew- Yorkeche dame patent, nadat hare zeer kostbare japon door eene gebrekkige machine was bedorven geworden. Eene andere dame heeft ook voor zich zelf willen zorgen; Mevr. Walton, wier buis aan den elevated railway lag en die veel lsst had van de dag en nacht voorbystooaaende treinen, heeft eene machine uitgevonden om het gedrniseh der wielen te dempen. De voornaam ste machinisten hadden vergeefs eene oplossing getocht; het middel door deze mevr. Walton bedacht, is thans door de directie van verschil lende bovengrondsspoorwegen aangenomen, en hsar octrooi brengt baar een goed jaarlijksch inkomen op. Mannen en vrouwen, die schrijven om er voor deel var. te hebbeD, zijn de beste briefschrijvers niet. //Omdat schrijven mijn beroep is", zeide Mark Twain eens, //is het nog geen reden, dat ik het voor mijn pleizier zou doen;" en meteen verscheurde hij eenige brieven, die voor hem op zijn lessenaar lagen. En het schijnt, dat vele beroem de schrijvers van onzen tijd van hetzelfde gevoelen zijn. Bret Harte, bij voorbeeld, weigert bepaald brie ven te beantwoorden, die niet over zaken of van vrienden zijn. TenDyson neemt van alle brieven geen notitie, dan alleen bij zeldzame uitzonderingen. Bobert Louis Stevenson is zoo dikwijls op reis, dat de meeste van zijne brieven hem niet in handen komen, en de weinige, die hij ontvangt, ziet hij nauwelijks in. Zoo zijn er nog verscheidene schrijvers en schrijfsters te noemen. Ouïda, o. a., roemt er op, dat zij van de honderd brieven maar éen beant woordt. Er is reeds bij verschillende gelegenheden gewezen op de onhebbelijkheid van dit kwajongens wapen; dit alles ware reeds voldoende om het voor goed den oorlog te verklaren. Maar daar komt ter elfder ure baron Von Müuchhausen voor den dag en neemt in het Duitsch blaadje Ulk de partij voor dit instrument op, door een der voordeelen op te noemen, die aan het gebruik daarvan zijn verbonden. Hij verhaalt dit natuur lijk op de hem eigenaardige wijze: «/Ik verzeker u, mijne heerm, dat het door u veroordeelde instrument ook zijie goede zijde heeft. Ik zal u daarvan een voorbeeld verhaleD. Toen ik laatst op jacht was, kwam me plotseling een haas voorbij. Toen hij mij gezien had, was zijn beenen op te nemen voor hem het werk van een oogen- blik. Hij liep mij veel te vlug en ik weet niet hoe het komt, maar op groote afstanden schiet ik zeer slecht. Snel haal ik nu mijn «pst pst" voor den dag en druk eenige malen op het bolletje. De haas in de verbeeldiug, dat hij door eeB zijner kennissen werd geroepeD, keert dade lijk terug en laat zich rustig door mij dood schie ten.// Het is aan niemand, die veel gereisd heeft, onbekend, hoe lastig en onbeschaamd doorgaans dat soort van lieden is, die den reiziger bij de spoorstations,stoombooten en omnibussen opwach ten, om hen hunne diensten aan te bieden en op te dringen, niet alleeG, maar ook immer beweren, dat men hnn te weinig geeft. Een iterk voorbeeld daarvan had, volgena een Prui- aisch dagblad, onlangs te Berlijn plaats. Een Duitsch grondbezitter en een Bransch heer reisden te zamen; het gesprek viel op het boven aangestipte onderwerp en de Eransohman beweerde, dat die gedienstige geesten nooit tevreden zijn, men mag hun geven wat men wil. De Duitscher sprak dit tegen en men ging eene weddenschap aan. Bij het uitstappen aan het station gaf de Eransch- man zijn valies aan een van die pakjesdragers, om het voor hem naar zyu logement te brengen, dat op niet zeer verren afstand in de Spandau-straat lag. Daar gekomen reikte hij den man, als loon, een rijksdaalder. Aob, mijnheer, zeide de vent vergenoegd, hebt gij nog niet eenig klein geld voor mij, anders moet ik dat ding al aanstonds wisselen? De Duitscher betaalde de weddiogschap. Op de soirée. A. Zie eens hoe elegant de Heer Van Bommelen zich in gezelschap weet voor te doen. B. Ja, hy is eon uitstekend lon- fo/ikunstenaar. Baas boven baas. Eerste jongen. Mijo baas heeft eeu om/ang als een okshoofd. Tweede idem. Dat is nog niemendal; als mijn baas uit het venster kijkt, dan moeten we op klaarlichten dag de lamp aansteken. Een deskundige. Vagebond (die door den portier uit het café wordt geworpen). Bravo, bravo! uitmuntend, ik ben vroeger ook portier geweest. Gevat. In een der Zseuwsche steden stond eeu buiteoman voor bet confectiemagazijn van den Heer Chstmeijer te kijken. Naast hem stond een aankomend //heertje//. Boer. Woout hier Oostmeijer? Knaap (besloten ona boertje eens te foppen). Ja vriend, hier woont Oostmeijer, daarnaast woont Zuidmeijer, hier naast woont Noordmeijer en aan den overkant Westmeijer. Boer (den knaap leuk aankijkend). O! zoo, en daD bent u zeker Kletsmeijer. Bedelaars brutaliteit. Bedelaar (tot een heer, van wien hij eenige dagen te voren een paar laarzen heeft gekregen)-, 't Lapwerk koat achttien stuivers. Heer. Welk lapwerk? -Wel van de schoenen, die u me heeft ge geven. -Nu; wat zou dat? Ik kom om die 18 stuivers. U zal toch Diet verlangen, dat ik voor mijn geld uwe oude laarzen laat lappen! Een dorstige. Geneesheer. Zie zoo, hier heb ik u een drankje voorgeschreven, waarvan ge elk kwartier een lepel vol moet innemen. Ook kunt ge een glas bier gebruiken. Patiënt. Ook elk kwartier, dokter? De Anti-Semiet. Mozes (tot zijn zoontje, die ondeugend was.) Kom eens hier Aron, je ver dient eeD pak slaag! Aron. Sjemaai, vader, je zal toch niet wezen een Anti-Semiet. HAARLEM, 2 September. De Minister van Financiën heeft bepaald, dat voor het district Haarlem twee deurwaarders der directe belas tingen zullen wordeu benoemd, wier jaarlyk- sche beloouiDg, na aftrek der kosten wegeus drukwerk, ent., voor ieder kan worden geraamd op f1400. Door de politie is in deze gemeente aan gehouden en naar het huis van bewariug over gebracht zekere W. E. S., oud vijf-en-dertig jaren, colporteur, toch thans zonder middel van bestaan. Deze persoon had zich schuldig gemaakt aan landloope/ij en werd teveDS verdacht van diefstal van eeo zilveren cylinderhorloge en eene portemonnaie met geld. Vrijdag-avond omstreeks negen uren is van spoortrein No 45, gaande naar Rotterdam, op de hoogte van de Brouwersvaart, onder deze gemeente, eene glasruit stukgeschoten; gelukkig is niemand daardoor getroffen. By den Raad dezer gemeente is ingeko men een adres van de agenten van politie der verschillende klasseD, waarbij zjj bij vernieuwing verzoeken om verbetering hunner positie en die hunner gezinnen. Ter herdenking van den dag waarop nu 1300 jaar geleden de H. Gregorius de Groote,beroemd vooral door zijne verbetering eD verheffing van den kerkdijken zang, den Pauselijken Troon be klom, zal door het Zangkoor Te Deum laudamus der kathedrale kerk alhier, onder directie van den Heer N. H. Andriessen, in den loop dezer maand eene uitvoering van Gregoriaansche en Palestrijnsche kerkmuziek (voor gemengd koor) worden gegeven, in de muziekzaal van de sociëteit de Kroon (met introductie voor belangstellenden). Het Zangkoor voornoemd bestaat uit ruim 30 heeren en 54 jongeheeten, die sit.da eenige jaren met innige toewijding en met succes zich op de beoefening van den authentiekeu kerkzang onder de bekwame en zeer gewaardeerde leiding van den Heer Andriessentoeleggen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Pries/s Wilhelmina werd jl. Zondag, te 1 uur eene parade gehoudeD waaraan door de schutterij, de huzaren en de infanterie werd deel genomen. De troepen Btonden ouder het algemeen commaodo van den Majoor der Schutterij, den Heer Mr. W. Jager Qerlings, en werden door den Garnizoens-Commaudaut, den Luit.-Kolonel J. A. H. W. Vogel geïnspecteerd. Het gemeen telijk musiekkorp', onder den Luit.-Kapelmeester C. P. W. Kriens, aan het hoofd van het bataljou schutterij, deed b|j herhaling vaderiaudsche lie deren hooren, welke de gemoederen in opgewekte stemming brachteD. Alvorens ter parade uit te rukken werd de medaille, te Hoorn op b.t tehietconcours behaald, aan de banier der schutterij gehecht. Verder werd het carillou op de groit: kerk bespeeld eu had de gewone muziekuitvoering van het muziekkorps in groot tenue plaats in den Hout, waar eene talrijk volksmenigte een keurig pro gramma genoot, dat werd aangevangen en besloten met het //Wilhelmus// en het//Wien Neerlandich bloed". De Majoor-Commandaot der d.d. schutteiy te dezer stede, de Heer Mr. WJager Gerlings, ontving jl. Zondag ter gelegenheid vsn zija 15- jarig officierschap, vele blijken van belangstelling, o. a. een schryven van de afdeeling Haarlem van den Ned. Schutterij-kaderbond en een fraai ge schenk van de onderofficiers/ereeniging Hasselaar bestaande in een door een zilveren dolfijn ge dragen kristallen bloememchaal. Een recht hartelijk schryven vergezelde dit cadeau, dat door de leden is aangekocht, met opoffering van een uitstapje, dat zij anders eiken zomer maken, eD dat daardoor zooveel te meer waarde krijgt omdat het ten bewijze kan strekken dat de verhouding tuaecheu Commandant en kader uitmuntend mag genoimd worden. Een comi van timmerlieden heeft zich tot den raad dezer gemeente gewend, met het verzoek voorlaan ii de bestekken van do aanbe stedingen op te nemen de bepaling, dat by een vaetgcstfcldeu arbeidsdag van 10 uur een loon van 20 cent per uur moet gegeven worden. De commissie van advies omtrent de voor waarden van aanbesteding kon niet inzien, dat het algemeen belang daarbij gebaat zal wezen, en was eenstemmig in baar oordeel, dat inwilliging van het verzoek niet kan geacht worden te zijn in het belang der belastingschuldigen en daarom cok niet in dat der gemeente, waarom zij afwij zend meent te moeten adviseeren. Door de Koninklijke Liedertafel //Zing en Vriendschap" werd bij gelegenheid van den jaar dag van H. K. H. Prinses Wilhelmina het na volgende telegram verzonden: Aan HH. MM. den Koning en de Koningin der Nederlandent De Koninklijke Liedertafel //Zsng en Vriend schap// brengt het Koninklijke Huis op dezen gedenkwaardigen dag hare oprechte gelukwen- schen toe. Daarop volgde als antwoord: Z. M. de Koning draagt mij op u Hoogst- deszelfs bizonderen dank te betuigen. Adju dant van diens:, (get.) Simon. Gvdurende de vorige maand is het Mus> nro van Kunstnijverheid alhier door 1771 perso nen bezocht. In de Rijkspostspaarbank is gedurende de maand Augustus 11. ten posikantore albier ingelegd eene som van f 17,773,65, terugbe taald f 12,823,88. Het laatst uitgegeven boekje had nummer 5674. Wy vernemen thans dat de opening van het nieuwe gerechtsgebouw in de St. Jansstmat zal geschieden op Maandag 15 September. In eene plechtige openbare zitting zal alsdan door Z. Exc. den minister van Justitie het gebouw aan de collages, voor wie het ten gebruike be stemd is, worden overgedragen. Z.Exc. zal ver gezeld zija van den heer Secretaris-Generaal en van den heerReferendaris Carrière. (O. llaarl. Cf.) In de maand Augustus jl. ia bet Stedelyk Museum van Schilderijen en Oudheden op het Raadhuis bezocht door 859 personen tegen en door 310 personen zonder betaling. In den afgeloopen nacht omstreeks half een, heeft alhier een ongeluk plaats gehad op den spoo'weg nabij den Kruisweg. De werkman W. J. Kuntzen, die, behulpzaam bij het rangei ren van tieiaen, op de loopplank vau een in bewe ging zijuden goederenwagen wilde springen,is daar van afgevallen en met het rechterbeen ouder den wagen geraakt, waarbij dat lichaamsdeel ter hoogte van den enkel is verbrijzeld. Hij is naar het S'. Elisabeths Gasthuis overgebracht alwaar het been is geamputejtd. BUBG. STAND DEE GEM. HAABLEM BEVALLEN: 28 Aug.: J. Oerlemans-Van Rooaenbeek. d 29 Aug.: M. Timmerman-Helder. z. H. Pols- Stnnrman, z. C. B. Van Dnffelen-Biemans ,d. J. S. Boeré-Wustrow, d. E. De Jong-Toppers, d.D. De Best-Bakker, d. 30 Aug.: M. M. Slieker-Vau Duivenbodeu, z. C. E. Lindeman-De Jong, z. G. M. Honing-Kenzen, d. 31 Aug.: H. Van der Kaa- Van de Rest, z. C. T.tJW. Blesgraaf-Kahlenberg, z. M. Mertz-Bos, d. E. Erertsen-Heemakerk, d. H. Plantjé-Langevoort, z. 1 Sept.; C. Antonisse- Kluit, d. OVERLEDEN: 29 Aug.: A. Baars, 3 md. H. J. Luddiüg. 21 md. 30 Aug.: D. A. Schermer, 7 j. A. C. Kaper-Van Gestel. 70 j. 30 Aug.: B. Planje', 9 md. 31 Aug.: C. J. Koot, 3 md. C. M. De Lang-Van Sas, 63 j. Commissariaat van Politie te Haarlem. {Gedeponeerde voorwerpen Een tafellaken. Eene parapluie. Twee witte vingerdoekjes. Een schoentje. Een schroevendraaier. Een rozenkrans. Een idem in étui. Een vrouwenkraagje. Een wandel stok. Een duimstok. Een rijtuigmoer. Een R. K. kerk boekje. Een gntta-perchaband eener velocipède of van een kinderwagen. Eene groene beurs met een weinig geld. Eene zilveren broche. Een notitieboekje. Een voeg- passer. Een knipmeije. Een stukje van een gouden ketting. Een phanta9ie-armband. Eene broche van paarlemoer. Eene ijzeren staaf. Eeu gonjen zak. Een boezelaar. Een oliebakje. Eenige muilkorven. Eenige sleutels. Eenige sleutels aan een touwtje. Terug te bekomen bij den Heer C. Heemskerk, Groote Markt No 1: em gonden dames horloge met dito ket tinkje te Zandvoort gevonden; bij den Heer J. Looman, Beeksteeg No 15: eene kip; bij den Heer L. Hesaels: Gedempte Raamgracht No 14: een koperen waterpas in étui; bij den Heer D. Martens, Zijlstaat No 24; een R. K. kerkboekje) en een gesloten brief, geadresseerd aan den Heer Langcveld te Voorhout. De Heer De Mouicault heeft in de afdeeling land bouw der Société des Agriculteurs de France, de stin kende gouwe aanbevolen, als een eenvoudig en zeer krach tig; middel tegen de trommelzucht van het rundvee. De stinkende gouwe draagt in de botanie den naam van Ghelidonium en behoort tot de plantenkundige familie der Papaveraceae. De voornaamste en hier bedoelde va riëteit dezer soort is Cell, majus {grosseres Sckellkraut der Duitsehers) en groeit als onkruid op de lichte gron den, in bosschen en zelfs op onze muren. De bladeren en de wortel dezer plaut worden bij trommelziek vee aangewend: men steekt nl. een voldoend langen wortel in den slokdarm der kce, zooals men met de sonde doet. Bij het weiden der koeien op de stoppelklaver, alwaar ze meer dan elders aan deze gevaarlijke ongesteldheid bloolBtaan, kan het nuttig wezen dit recept eens by wijze van proef toe te passen. Uit Drente schrijft men: Welken machtigen invloed Dnitschlaud op de varkens- fokkerij en de opbrengsten daarvan in het noorden des lands uitoefent, blijkt hiernit, dat voor ongeveer drie jaren uit de gemeente Zweeloo en Sleen adressen aan de Regeering werden verzonden met verzoek den ver boden invoer, die hier uit Duitschland plaats had, tegen te gaan. In dit en het vorige jaar hield die invoer niet alleen op, maar trok Duitschland zooveel varken», dat uit Groningen en Drente per maand drie tot vierdui zend varkens derwaarts werden uitgevoerd. Ten tyde van den verboden invoer uit Dnitschland waren de varkens hier laag in prijs, in dit en het voorjaar waren de prjjzen hoog, en thans, nu de uitvoer naai Duitschland stilstaat, zijn de varkensprijzen, inzonderheid die voor de jonge biggen, tot heneden de heltt van do opbrengst van het voorjaar gedaald. Den 12 Oetober s. zal te Helder het vijftigjarig bestaan van het kerkgebouw der R. K. gemeente feeste lijk worden herdacht. De volgende (ingezonden) beoordeeling lezen we in De Tijd van jl. Zondag. De inhoud van de Septcmber-afl. van den Katholieke Gids, maandschrift voor het Katholieke Nederlandsche Volk, is allerbelangrijkst. De studie over Giordano Bruno, gevloeid uit de welversneden pen van den geleerden Dominicaan Pater A.' Huijsmans te Rome, waarvan het 4e hoofdstuk in deze aflevering is geplaatst, geeft ons, in tegenstelling met den bombast, door de godvergeten geleerden dezer dagen geschreven, den afvalligen Monnik in zijn leven en doen. Geput uit authentieke bronnen, hebben de reeds geplaatste artikelen van Pater Huijsmans over dit onderwerp groote, geschiedkundige waarde. Wat Pater Bernardinus in zijn artikel „Een kwaad onzer dagen" ona te lezen geeft, doet ons den liberaal-Katholiek in zijn dagelijksch leven zien modderen en leert on» hoe huichelachtig het libe ralisme is. Het gedicht „Welkom," van Br. Floren- tias, is allerliefst. „De schat," een tooneelspel in een bedrijf in verzen, door Franqois Coppée, doet den vertaler alle eer aan. „Herstelde misdaad," het ver volg van eene novelle door W. Doreiai, brengt ons mid den in het verhaal; taal en stijl zijn goed. Het verhaal is boeiend en doet ons verlangen naar de ontknooping. Een maandelijk8ch overzicht van de hand van Mr. E. Gompertz over politieke gebeurtenissen sloit deze af levering. Moge de Katholieke Gids, het zoo bij nitstek goed- koope Katholieke maandschrift, niet ontbreken op de boekenifael van den ontwikkelden Katholiek! Waarlijk, dit maandschrift, onder kerkelijke goedkeuring uitge geven, is een leerzame en veilige Gidi. De rechtbank te Amsterdam heeft vonnis gewezen in de zaak von H. A. F. Wedemeijer, beklaagd van poging tot diefstal in Artis. Zij verklaarde hem schuldig en veroordeelde hem tot 2 jaren gevangenisstraf. De eisen vaD het O. M. was éen jaar. De vrouw uit Delft, die door de Haagsche Recht bank veroordeeld werd tot 9 maanden gevangenisstraf op grond dat zij door eigen schuld den dood van haar eigen kind heeft veroorzaakt is door het Ge rechtshof te '«-Gravenhage deswege vrijgesproken. Naar wij vernemen is door de arrondissementa- rechtbank te 's-Gravenhage rechtsingang verleend tegen Recht voor Allen, in zake het artikel waartegen de Minister van Binnenlandsche Zaken eena klacht heeft ingediend. {Stand.) Volgen» de Brit. med. Journal ia de Astley-Cooper- prijs ter waarde van f3600, die eena in de drie jaren kan worden gegeven, toegewezen aan Mr. William Wetaon Cheyne, voor zijne verhandeling over ooraprong, anatomie en behandeling van tuberculeuze beenderen en gewrichten. THTLO TINGEN. van aandeelen in geldleeningen voor R. K. kerken en gestichten. BODEGRAVEN. Parochiekerk. Uitgeloot aandeel No 37. Betaalbaar aan de Pastorie aldaar. HAARLEM, 1 Sept. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte I 8.621/, «7,7* rogge 15.59 a f 5,— Haver 1 af gerst f 5.30 bruine boonen f a f Gr. erwten f9,75 a f 8, Capucijners 110,50a fOliezaad f.— Karwijzaadf9,70«9 ALKMAAR, 30 Ang. De aanvoer van vee en daarvoor beatede prijzen als volgt: koeien37 110 a 275, 23 nuchtere kalveren/10 a 18, vette kalveren a 50 schapen 20 a 24 varkens c. per kilo, 144 ma gere dito 16 a 20, 5 bokken 4 a 18 paarden a 88 lammeren f 16 h 20 HOORN, 30 Aug. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe f 8,— a 8,50 heet. rogge f a Heet. Gerat 4.50 a 5,heet haver f 4,f 4.50moaterdzaad 17, a 18.50 heet. bruine f 13.— a 14,gele J 11,50 a ƒ12.50 heet. paardeboonen (6 a 7.beet. erwten 9,— a 10— AMSTERDAM, 1 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 573 runderen, van welke de pryzen waren vette lste qnal. 1 0,76 a .dito 2deqnal.f 0.66 dito 3de qnaliteit J 0,56 per kilo; melk- en kaifkoeien 160 a 260, graskalv. J a 41 nuchtere kalveren 7 a 12, acbapen en lammeren a 273 vette varkens 47 a 51 c. per kilo. LEIDEN, 30 Ang. De pry a der boter was heden pel V, vat lste qual. f 54.— a 60.—, 2de qnal. f48— 52.Aanvoer groot, hacdel vlug. DELFT, 30 Aug. Heden werden aangevoerd 64 stapels kaas, wegende te zamen 18,623 kilo; prijs f 21 a 27l/aC. per 100 kilo. Handel vlug. ROTTERDAM, 1 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 130 runderen 153 vetteen gras kalveren,nuchtere kalveren, 1808 schapen of lamme ren, 421 varkene, biggen. 2 bokken of geiten. De pryzen van het vee, beateed ter markt van heden waren ale volgt: Runderen late qualiteit 76 e. 2de qual. 70 c„ 3de qual. 66 e.; kalveren late qual. c. 2de qual. 87'/a a 82 VjC., schapen lste qual. 65 c., 2de qnal. 55 e., alles per kilo; varkens lste qual. 26'/a. a c., 2de qnal. 25 '/3 a o., 3de qual. 24'/a. c., licht ioort21 a 22 c. per half kilo. SCHIEDAM, 30 Ang. Moutwijn per Ned. vat a f 10,— Jenever 15,50, AmBterd. proef f 16,75. Spoeling f 0,60 Commissie f 0,70. MADRID, 31 Augustus. Gisteren kwa men in de provinciën Alicante, Badajoz, Tarragona, Toledo en Valencia 78 geval len van cholera voor, waarvan 51 met doodelijken afloop. LISSABON, 1 September. De Koning lijdt aan iypheuze koorts. De ziekte ver toont geene verontrustende verschijnselen. ROME, 31 Augustus. Naar gemeld wordt, zullen de ontbonden vereenigingen, Ober- dank en Barsanti, herrjjzen onder den naam van Fancesco Crispi, met een programma, dat het radicale verleden van Crispi in herinnering brengt. PETERSBURG, 1 September. Her door buitenlandsche bladen verspreide gerucht omtrent eene wrijving tusschen Keizer Wilhelm en den Czaar bjj gelegenheid van de jongste legeroefeningen te Narwa, wordt ran gezaghebbende zjjde verklaard teneenemale uit de lucht te zjju gegrepen. Volgens de verzekering van aanwezigen moet er niet de geringste grond tot dit gerucht bestaan. LIVERPOOL, 1 September. Op het Congres der Trades UnionsBeden bier geopend, zjjn 490 afgevaardigden bjjeen, vertegenwoordigende 1,500,000 leden. On der de afgevaardigden zijn vele vrouwen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3