NIEUWE No. 1585. Zondag 7 September 1800 15de Jaargang. BERICHT. Europa en Noord-Amerika. li uTr E N'OATË 18 Verdiend loon. HilRLlMSr ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1.80 Afzonderlijke nummerss 0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. XI AND AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Ad verte n tien worden uiterlijk Maandag-, Woensda g- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KAPPERS I.AÜSEÏ. Zij, die zich met 1 Ootober a. s. op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De gekroonde hoofden van Europa bren gen elkander bezoeken en tegen bezoeken. Er worden feesten gevierd en getoost, er wordt gevleid en men omhelst elkaar alsof er »geen donker wolkje in de lucht zit,» alsof Europa in den zachten sluimer van den vrede ligt. En terwjjl de klok maar immer vrede luidt, wedjjveren de mogeudbedeD in het maken van krijgstoerustingen teu einde gereed te zjjn voor een bloedigen strijd. Men zoekt en werkt om de meesi vernie lende wapens te hebben, alsof er geen ge wichtiger zaak in de wereld was, dan de onderlinge verdelging der natiën. Van jaar tot jaar eischt meD meer sol daten in het leger, van dag tot dag klim men de oorlogslasten op zulk eene wijze, dat de oorlogsbudgetteu eene hoogte heb ben bereikt, die ontzettend moet geheeten worden. Om een juist denkbeeld te hebben van de hedeudaagsche oorlogskrachten der vjjf groote mogendheden in Europa, die drie aan twee gereed staan om elkander aan te vallen, laten we hier eene korte opgaaf volgen. Duitscbland beeft 3,200.000 soldaten, Oostenrijk 1,150,000 en Italië 1,090,000 dus het Drievoudig Verbood heeft een le ger van 5,440,000 man. Daartegenover stelt Frankrijk 3,226,000 en Rusland 2,574,000 soldaten, dus hebben die twee landen, die bjj een mogeljjken oorlog waarschijnlijk bondgenooteu zullen zjju, 5.800.000 man eu diensvolgeus zullen ruim 11 millioen soldaten ten strijde trekken, wanneer er een oorlog in Europa uitbarst. Welke eene vreeseljjke slachting zal er dan plaats hebben. Het hart krimpt ons ineen als we er aan danken. En wil men weten hoeveel die mogend heden jaarlijks betalen voor het onderhoud barer legers, die zjj thans onder de wapens hebben, men leze dan de volgende opgaaf: Rusland 480,500,000» Frankrijk 471,000,000. Duitscbland 268,500,000. Oostenrijk 203,500,000. Italië 207,500,000. Moet dit geeue ontzettende geldverspil ling geheeten worden Hoeveel toch zou er kunnen gedaan worden met een deel dier ontzaglijke sommen in het belang van handel en nijverheid, tot opbeuring van den landbouw. Inderdaad de algemeeue wel vaart verdwjjnt door de hooge kosten en eischen van den gewapenden vrede. Volgt er geene ontwapening, dan zal men weldra Europa niet beter kunnen vergeijjken dan bjj een geraamte, dat nog wel levensgees- FEU1LLETON. Vervolg.) Een half uur later gaat de etensbel en betre den tante en nicht de eetzaal. Pamela loopt statig naar hare plaats en ziet rechts noch links. Ter- wjjl zij gaat zitten, duidt hare geheele houding aan: „spreekt mij eens aan als gij durft; ik ben eene dame, gijlieden zjjt canaille, vergeet dit niet, als het u belieft. Ik ben hier niet door mijn eigen wil, maar ik zal mü, nu ik er ben, ver maken, door ulieden's dwaze handelingen gade te slaan.// Langzamerhand worden al de plaatsen bezet. Gode zij dank, de plaats naast haar blijft ledig, dan volgen twee meisjes en een oude heer, die allergenoegelijkst met elkander babbelen. Zeker dochters van een winkelier, denkt Pamela met afschuw. Verderop zitten vier dames met een dooven heer, tegen wie» ieder harer luide praat of schreeuwt. Natuurlijk wekt ook dit Pamela's afgrijzen op. Over haar zit een Schot, die met een Sterkt accent de kellners beknort. ten bezit, doch dat bij gebrek aan krach ten niet meer op de been kan gehouden worden. De hedeudaagsche gewapende vrede drukt even zwaar als de oorlog zelf. Geheel andere toestanden treffea we in Noord-Ameiika aan. Terwijl Europa voort gaat millioenen aau leger eu vloot te ver kwisten, ontwikkelt zich Noord-Amerika meer en meer op het gebied van handel en njjverheid. Gaat men in Europa zoo voort, dan zal men schier het tijdstip kunnen berekenen, waarop de Staten van dit werelddeel op het gebied van handel en industrie de me dedinging van de Vereenigde Staten niet meer zullen volhouden. Om dit te betoo- gen is eeu enkele blik in de statistiek vol doende. Vergelijken wij eens de toeneming van de bevolking in Europa met die aan gene zijde van den OceaaD. In de laatste 50 jaar is de bevolking van Engeland slechts met 5, die van Duitsch- land met 15 millioen vermeerderd. Iu het zelfde tijdvak nam de bevolkiug der Ver eenigde Staten toe met 37 millioen. Indien deze vermeerdering van de be volking door de nederzetting van krachtige, gezonde mannen met eeuig vermogen, op dezelfde wijze voortgaat, dan zal de be volking van Noord-Amerika in de volgen de 50 jaar over de 200 millioen zijn (tegeD 62 millioen op heden) en in 70 jaar Europa in bevolkiug hebben over vleugeld. In een tijdsverloop van eene eeuw hebben zich 13,450,000 menschen in de Unie gevestigd. Iu het jaar 1850 berekende men het nationale vermogen der Vereenigde Staten op 21,075 millioen gulden, terwij! dat van Engeland op genoemd tijdstip op 56,250 millioen gulden werd geschat. Ongeveer 36 jaar waren voldoende om de rollen geheel te verwisselen. In hel jaar 1864 werd het nationale vermogen van Engeland getaxeerd op 112a/3 milliard gulden, dat der Vereenigde Staten op 187 Ys milliard gulden. De Amerikaansche fabrieken vertegen woordigen eene waarde van 14 milliard, terwijl die van gansch Europa op 321/s milliard gulden worden berekend. Neemt, men aan, dat het nationale vermogen van Frankrijk 100 milliard, dat van Duitsch- land 62Y3 milliard bedraagt, dan volgt uit deze cpfers, dat de transatlantische republiek het rijkste land der wereld is. De burgeroorlog tusschen de noorde lijke en zuidelijke Staten van de Unie, heeft aan de fiuauciëu zware slagen toe gebracht, doch zij verhinderden den toe- nemenden bloei van het land in geeneu deele. De Vereenigde Staten hebben reeds meer dan 1 milliard 325 millioen gulden gedelgd vau de Staatschuld door deu oor log veroorzaakt en het is vrij zeker dat binnen eenige jaren alle schulden zullen afgelost zjjD. Daarop komt eene groote Israëlietische familie, de dames in schitterende toiletten. De soep wordt gediend en gegeten, als, o schrikl de commis- voyageur, zooals zij hem heeft genoemd, de plaats aan hare rechterzijde inneemt. Zij draait zich zachtjes zoo ver om, dat alleen haar schouder voor hem zichtbaar is. Het helpt haar niet. „Mag ik u beleefd het zout verzoeken," zegt hij op vroolijken toon. Zjj reikt het hem over met een blik, die het merg zou doen berriezen in het gebeente van een gevoelig mensch. „Dank u," zegt hij heel kalm. Pamela draait hem nog verder den schouder toe, en poogt een gesprek met tante aan te knoopen; doch deze zit recht gezellig met een buurman te praten. De commis-voyageur eet smakeljjk zijne soep, veegt mond en knevel af, en neemt daarna op zijn doode gemak Pamela op, hetgeen zij heel goed bemerkt. Daarna richt hij het woord tot haar schou der, en zegt: //het hotel schijnt vol te zijn." Zjj antwoordt niet. De onbeschaamde herhaalt zjjne woorden van daareven. Daar moet een einde aan komen. Op ijskouden toon zegt zij: //Ik weet er niets van,// Europa daarentegen gaat gebokt onder eeu schuldenlast van meer dan 58 milliard gulden. De reule, welke de volken van Europa jaarlijks moeten opbrengen, be draagt 4 a 5 milliard. Deze som drukt zwaar op de nationale nijverheid, die daardoor duurdere waren levert, dan de Amerikaansche. Per Hoofd betalen in Engeland en Frank rijk de inwoners ongeveer 27 gulden be lasting; in de Vereenigde Siaten slechts 7 gulden. Wanneer in dezen staat van zaken niet spoedig verandering komt, dan moet de welvaart der Europeesche Staten achter uitgaan eu wel in verhouding naarmate die der Vereenige Sfaten toeneemt. De gewapende vrede, die de krachten der Europeesche volken verteert, drijft jaarlijks duizenden krachtige armen naar de overzijde van deu Oceaan eu deze dra gen, ten nadeele vau hun geboorteland, bjj tot de vermeerdering van het vermo gen en den bloei der nijverheid in de Ver eenigde Stateu. Het wordt inderdaad hoog tijd, dat de Europeesche Staatslieden de schaduwzijde van den gewapenden vrede eens in over weging nemen om een fliukeu stap te doen en tot ontwapening te besluiten, vrede onder de Europeesche volken te stichten en zich tegen den machtigen overzeesehen tegenstander op het gebied vau handel en njjverheid te weer te stellen, door op zjjn voorbeeld de handen ineen te slaan en door afdoende bescherming handel eu industrie te bevorderen eu tot den geweuschteu bloei te brengen. Terwijl in de Borinage de weikstaking geheel geëindigd is, openbaart zich nu in het bekken van bet Centre onder de ar beiders iu verscheidene mijnen de neigiug tot werkstaking. Begonnen iu deu avond vau den len dezer in de schacht No. 5 van Trazegnies, waar de nachtploeg wei gerde iu da mijn neder te dalen, heeft zjj zich sedert uitgebreid over verschillende mijnen te Morlauwelz, zoodat bet aantal der werkstakers gisteren reeds tot omstreeks 2800 was gestegen. Als aanleiding tot deze onverwachte werkstaking worut genoemd de eiscb tot verhooging der loonen met 20 pet., welke niet voor inwilliging vatbaar is verklaard door de directie der Sonété Mariemonl-Bascoupwaartoe al de mjjneu behooren, waarin het werk thans geheel of gedeeltelijk stilstaat. De Rjju is op verschillende plaatsen buitau zijne oevers getreden. Van Götzis tot Fusznch is een meer gevormd van zes uur lang en twee uur breed. De geheel door het water omringde verffabriek van Gysi te Birkenfeld is afgebrand. Ten einde den spoorwegbeambten en den arbeiders wat meer Zondagrust te doen genieten, heeft de Pruisische Miui«ter Kort daarop vraagt hij of zij reeds lang bier is. Zij neemt een kloek besluit, verwaardigt hem met geen antwoord, valt bare tante midden in hare gesprek in de rede, en houdt haar zoo uitsluitend bezig, dat de andere de bedoeling be grijpt, en nu een praatje gaat maken met de meisjes, die aan zijne rechterhand zitten. Dat schijnt beter te vlotten, want Pamela boort hen praten en laeben zoo ongegeneerd als zij het in haar eigene kringen gewoon is; maar van deze meisjes vindt ze dat zeer ordinair. Zij is woedend op tante, die haar met zulke personen in aan raking bracht, en dankbaar als de tafel is afge- loopen. Tante gaat een dutje doen, en Pamela neemt plaats op het balcon, kijkt naar de zee en luistert naar de muziek. Men speelt eene wale: „My queen", die haar vele zoete herinneringen brengt. Nu moet de kus' vrij bljjven voor Lord Melton. Op dit oogenblik wandelt haar tafelbuurman voorbij baar balcon met zijne buurtjes naast zich. Zij hebben ijselijk veel pleizier. Dat soort van menschen heeft toch onuitstaanbare manieren! 't Begint Pamela erg te verwelen op de bad plaats; ware het niet, dat zjj Lord Melton hier verwachtte, dan zou zij aan tante vragen, dadelijk van Openbare Werken de spoorwegdirec- tiëu verzocht het daarheen te leiden, dat bet goederenvetvoer, zooveel dit mogelijk is met het oog op verkeers-en handelsbe langen, op Zon- en feestdagen worde in gekrompen. Da Overste Schöiler, van het 9e iufauterie-regiment dat onder diens leiding een geforceerdea marsch maakte van Würz- hurg naar Marktbreit en waarbij twee sol daten stierven, is van het bevel over dat regiment ontheven. Een telegram van den Gouverneur van Senegal, te Parijs ontvangen, beves tigt dat de administrateur Jeaudet uit per soonlijke wraakzucht vermoord is geworden. Het huwelijk van den jongen Hertog van Orleans met zijne nicht, de dochter van deu Hertog de Chartres, zal niet plaats hebben. Verscheidene streken in Silezië zijn overstroomd. De Keizer heeft de legeroefe- niugeu bjj Tescben afgecommandeel d. Da inwoners van Praag vluchten voor de overstrooming. In ofSciëtdo kringen te Sofia wordt ontkend, dat de Exarch een beroep gedaan zou hebben op de grootmoedigheid van den Czaar, otn eene verzoening tusschen Rusland en Bulgarije tot stand te brengen. Een ontzettende brand is te Salo- niki tegelijkertijd op acht punten uitge broken. De wouiugen en pakhuizen van Grieken en andere Europeanen zjjn in asch gelegd en eeu aantal personen omgekomen. De Regeering heeft wegeus deze ramp drie oorlogsschepen naar Saloniki gezonden. De werkstakers van de Panama spoorwegmaatschappij beletten den loop der treinen. Er zjjn troepen heengezonden. Te Hiawatha, Kansas, heeft eeu hevige brand gewoed. Men vreesde dat de geheele stad zou vernield worden. Aan de Aew-York Heralcl wordt uit Guatemala geseind, dat de verwoede bevol king de woning van den Amerikaauschen Gezant bedreigt, eu dat deze door de politie wordt bewaakt. Iu handen van het Comité voor de Buiten laudscbe Zaken is gesteld een voor stel van het Senaatslid Calle, om als eene beleediging voor de Vereenigde Staten te beschouwen den moord, gepleegd op Ge neraal Barruhdia te Guatemala, aan boord van een echip ouder Amerikaansche vlag, en daarvoor voldoening van Guatemala te verlangen. De werkstaking der timmerlieden te Chicago is mislukt. Het Braziliaansch Gouvernement heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij het zich verbindt de Stutenleeuiug van 50 millioen milreis te waarborgen. De be hoefte aan geld van verschillende Staten is zeer dringend. te vertrekken. Zij vindt het er in een woord onuitstaanbaar. Weer eeu uurtje om. De muzikanten gaan been, om plaats te maken voor andere. Ook deze spelen „My queen.n Dat wordt onverdragelijk. Pamela zoekt al weder troost in de correspondentie en vertelt hare vriendin welk eene vervelende plaats het hier is, en vermaant haar, zich nooit te laten overhalen om er een bezoek te brengen. Vo®r haar open raam, begint een draaiorgel een walsje „My queen." De ramen worden toegemaakt, neen, toegegooid. Den volgenden morgen, na het ontbijt, gaan tante en nichtje, ieder met een hoek gewapend, in den tuin van het hotel zitten. Slechts een oogenblik zijn zij alleen, of daar komen die on- verdragelijke „meiden// met den commis-voyageur aan, ieder met de benoodigdbeden voor het croquet-spel beladen. Een der meisjes is werkelijk brutaal genoeg, om Pamela aan te spreken en haar te vragen of zij meedoet. Op jjskouden too i weigert Pamela zulks. Zij gaan dus zonder haar aan dan gang en vermaken zich kostelijk. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1