BINNENLAND. Ned. R. K. Volksbond. GEMENGDE BERICHTEN. Een vuurtoren waarin geen licht brandt. De vooruitgang in Italië. Er was een tijd dat alle anti-Katholieke bladen van gansch Europa als het ware op commando lostrokken tegen het wereldlijke bestuur van den Paus. De eene lastering volgde op de andere. Het wanbeheer der Pausen moest,naar het heette,aan de algemeene verachting worden prijs gegeven. De heele wereld moest weten hoe slecht Rome werd bestuurd Sedert 1870 heeft de Piëmonteesche Regeering, die de sympathieën had van al wat niet katholiek is, en van de liberale Katholieken zelfs, zich van Eome meester gemaakt. Ze heeft Eome bestuurd en alles naar haar zin ingericht, de geheele amb tenaarswereld naar hare hand gezet. 't Is merkwaardig hoe sedert dien tjjd in Italië, en vooral in Rome, de zaken zijn vooruitgegaan. De eene verbetering volgde op de andere. In 1884 hadden er dertig bankroeten plaats, een getal vroeger nooit gekend. In 1888 steeg dit getal tot 110 en in 1889 tot 204. Dus altoos crescendo, zoodatjer weldra haast geene handels huizen meer zullen zijn, die niet de eer hebben gehad bankroet te hebben gemaakt. Onder het Pauselijk bestuur betaalde Rome schier geene gemeentelijke belastingen .Sedert 1879 heeft de liberale Regeering goedgevonden ook Rome aan den vooruitgang der liberale landen te doen deelachtig worden. De voorspoed, dien zjj bracht, bestond toen reeds in 11,571,729, franks belasting. Op den ingeslagen weg ging en gaat de Regeering nog steeds voort. In 1890 zal de gemeentebelasting het enorme cijfer berei ken van 24,440,502 franks. In Italië bedraagt het aantal moorden, die gepleegd worden, 8 op 100,000 inwoners Te Rome 15. In 1889 zijn daar gepleegd 1 vader moord, 16 aanslagen op het leven, 108 moorden en 8 vergiftigingen; in het geheel 133 misdaden, waarvan de dood het gevolg was. En met dit alles vermeerdert dagelijks het aantal bedelaars en werklieden zonder werk. Is er nu een liberaal af anti-Katholiek blad, dat tegen het wanbestuur der Piëmonteezen los trekt? (F. W.) Het saldo van 's Rijks schatkist op 30 Augustus jl. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 19,255,691,091/2 en bij de Betaalmeesters f2,098,580,27. Te zam'en f 21,354,271,36i/3. Het feest van den Ned. R. K. Volksbond, afdeeling Amsterdam, ter luisterrijke herdenking van de troonsbestjjgingvan Z.H. den Paus Leo XIII had Woensdag-avond in de fraai versierde zaal van Plancius plaats. Toen de Heer Passtoors, President der Ver- eeniging, met den Feestredenaar, de genoodigden (onder welke de Presidenten van verschillende corporaties waren) en het bestuur de zaal binnen kwam, werden aanstonds luide teekenen van geestdrift gegeven. Er ging een daverend gejuich van alle kanten op. Aanstonds nam de President het woord, om alle aanwezigen en op de eerste plaats den Zeereerw. Heer Pastoor J. W. Brou wers, die als Spreker zou optreden, welkom te heeten. Deze gulle welkomstgroet werd met toe juichingen ontvangen. Ditzelfde geschiedde bij het voorlezen van het telegram, dat naar Rome is gezonden en als volgt luidt: Heilige Vaber, Het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, vertegenwoordigende de afd. Amster dam, Rotterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Vlissingen, doordrongen van dankbaarheid jegens God, die het aantal uwer jaren, als opvolger van Petrus, tot 12y3 deed klimmen, heeft de eer, ter gelegenheid van het 12y3-jarig Kro ningsfeest, zijne hulde en heilwenschen Uwe Heiligheid aan te bieden met de bede, dat God het dierbaar leven van Uwe Heiligheid nog jaren moge sparen tot heil van Kerk en Maatschappij. Dit telegram werd met groot gejuich ontvangen. Hierna werd door het zangkoor het Te Deum gezongen onder directie van den Heer P. Win- nubst. De zanguitvoering voldeed uitmuntend. Direc teur, solisten en andere zangers verdienen inder daad een woord van lof. De Zeereerw. Heer Brouwers nam vervolgens het woord. In schoone dichterlijke woorden her dacht hij den verjaardag van II. K. H. Prinses Wilhelmina en uitte eene hartelijke zegebede vol gevoelens van vaderlandsliefde en trouw aan het Huis van Oranje. Twee huldeblijken, zeide vervolgens de geachte Spreker, aan Leo gebracht of nog te brengen, wil ik hier aanstippen. Konden wij in triomf over de bergen naar Rome heen, dan zouden twee banieren het meest onze aandacht trekken, de oudste, die in Nederland Pans Leo heeft begroet, en die van dezen dag. De eerste hulde werd gebracht den 22 Februari 1878, twee dagen na Leo's verheffing tot Paus in eene vergadering der Katholieke Kiesvereeniging te Haarlem (Spr. leest met ontroering, wat daar aan het pas ge sloten graf van den onvergeteljjken Pius IX en bij de verschijning van lumen in coelo werd gesproken.) En wat het huldeblijk van dezen dag betreft, door den Ned. R. K. Volksbond is dat feest uit het burgerlijke leven in het Katholieke openbare leven overgebracht. En hier vond Spr. aanleiding tot de vraag, waarom wij, die toch den dag onzer eerste H. Communie den geluk kigsten van ons leven achten, den verjaardag, of het koperen, of zilveren, of gouden feest niet vieren. Ook deze gedenkdagen, vereischt de dank baarheid, moeten in het Katholieke leven worden overgebracht. Voorts gaf de Zeereerw. Heer Brouwers een historisch overzicht wat Amsterdam aan het A. H. Sacrament van Mirakel te danken had, sprak over het vele goede, dat Nederland van God had ontvangen en drong aan tot het oprichten van eene votief-kapel ter eere van het A. H, Sacrament, om aan God dank te betuigen voor de ontvangen weldaden. Tien jaren achtte Spreker niet te veel voor de voorbereiding van den bouw eener votief- kapel. Het staat niet aan Spreker den weg aan te wijzen. Hij heeft alleen het zaadje gelegd en Gods zegen moge er wasdom aan schenken. Het zou schuldige twijfel zijn, te vreezen, dat de offervaardigheid zich zal verloochenen. De votief-kapel moet door spaarpenningen, door liefde-offerstot stand komen. Welke Katholiek, vraagt Spreker, zou niet op den verjaardag zijnereerste H. Communie een dubbeltje willen af zonderen voor dat doel? Anderen zullen een kwartje uitzuinigen, wederom anderen een gulden en daarna komen de groote fortuinen, om van hun overvloed bij te dragen. Aan geld zal dus geen ge brek zijn. En evenmin zal het Nederland falen aan Christen-kunstenaars om een monument te stich ten tot roem van Kerk en Vaderland. De inspiratie voor het scheppen van een grootsch kunstgewrocht zal niet ontbreken, immers een Nederlander werd bekroond in het buitenland o. a. bij de prijsvraag voor den bouw eener kerk te Hannover en was de bekroonde voor de klokken niet evenzeer een Nederlander? Op den laatsten dag van deze eeuw zou de inwijding moeten geschieden van onze nationale kerk en die inwijding zou op den eersten dag der nieuwe eeuw moeten voortgezet worden. Op den drempel vau twee eeuwen moet het Katho lieke geloof zijn dankbaar Te Deum aanheffen. Daverende teekenen van goedkeuring en in stemming bewezen duidelijk, dat de Spreker goed begrepen was en hartelijke instemming bij het gehoor had gevonden. De President be dankte Z.Eerw. voor zij tic welsprekende en boeiende rede, en nadat de wensch van allen vertolkt was, dat de Zeereerw. Spreker nog meer malen in den Volksbond mocht optreden, bood hij hem het eere-lidmaatschap van den Bond aan en hechtte het insigne op de reeds met ridder kruisen gesierde borst. Een groot gejuich ging uit de menigte op. Het koor zong nu nog de Leo-Hyme. Na de pauze weerklonk het Vlagge- lied en droeg de heer Huyermans, directeur der Rederijkerskamer St. Werenfridus, onderafd. van den Bond, op inderdaad verdienstelijke wijze het fraaie gedicht van Mevr. L. Bongartz Smeets, getiteld. //De Pauskroon// voor. Onder het zingen van //Wien Neerlandsch bloed" scheidde de vergadering. De afdeeling 's-Gravenhage van den Roomsch- Katholieken Volksbond hield Maandag-avond in den foyer van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen eene buitengewone vergadering, ter viering van het 12y3-jarig Kroningsfeest van Z. H. Paus Leo XIII. Deze vergadering werd bijgewoond door de Heeren Mr. J. G. De Bruyn, lid van de Eerste Kamer, Mr. C. J. A. Heydenrijck, lid van den Raad van State, en de Heeren M. J. G. S. Bevers, Mr. L. P. M. H. Baron Michiels van Verduynen, Generaal P. G. J. Van der Schrieck en B. R. F. Van Vlijmen, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Voorzitter, de Heer Piët, opende de verga dering en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Door den Secretaris werd daarop mededeeling gedaan, dat door het centraal-bureau van den Bond, vertegenwoordigende de afdeelingen Am sterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlemen Vlissingen, een telegram van gelukwensch was gezonden aan Z. H. den Paus, welke mededeeling met daverend applaus werd begroet. Door de zangafdeeling werd vervolgens het Leo-lied aangeheven, dat zeer flink werd voor gedragen en luidde werd toegejuicht. Een der eereleden hield daarop eene rede, waar in hjj de beteekenis van het feest uiteeuzette en welke toespraak door luide teekenen van instemming van de zeer talrijke aanwezigen werd gevolgd. Na deze toespraak voerde de zangafdeeling op treffende wjjze het slot der Pius-cantate uit. Bij de afdeeling was verder ingekomen een gedicht van het eere-lid Mevr. Bongartz— Smeets te Delft, gewijd aan 's Pausen koperen Kroningsfeest, hetwelk door den Secretaris werd voorgedragen. Nadat dezen laatste was opgedragen, aan Mevr. BongartzSmeets den dank der afdeeling over te brengen, zong de zangafdeeling het Te Deum Laudamus. De Heer De Bruyn bekwam ten slotte nog het woord en wekte de aanwezigen op om, tot in tentie van Z. H. en tot heil der burgerlijke maatschappij, dagelijks gebeden ten Hemel op te zenden. Die gebeden waren, volgens Spreker, de wapenen, waarmede Z. H. moest gesteund worden en wanneer die goed werden gehanteerd, moest de Kerk zegepralen, want Gods zegen rust op vreedzame wapenen. De Voorzitter dankte de Sprekers voor het geen zjj tot het feest hadden bijgedragen en wekte op tot het aanheffen van den kreet: «Leve Leo XIII als Paus en Koning," waaraan door de geheele vergadering voldaan werd, en met het door allen gezongen //Wien Neerlandsch bloed// werd deze buitengewone vergadering gesloten. Op eene vraag aan den Minister van Justitie omtrent het dragen van wapenen door schutters, die zich naar eene andere ge meente begeven, heeft de Minister geantwoord, dat in zoodanig geval voor de schutters vol doende is een bewijs van den Burgemeester hun ner woonplaats, daar die wedstrijden als optoch ten te beschonwen zijn. In oen winkel in Piccadilly te Londen is een stoel te koop, die eene geschiedenis heeft. Big het uitbreken van den Fransch-Duitschen oorlog in 1870, verschenen drie Franschen in een klein Duitsch stadje in de buurt van Berlijn met eene groote bagage. Na Sédan waren zij niet in staat hunne rekening te betalen en vertrok ken, hunne bagage achterlatende,die den bedoelden stoel bleek te bevatten. Het schijnt zeker te zjjn dat deze bestemd was als statiezetel voor Napo leon III te moeten dienen en vast vooruit gezonden was om ter plaatse te zijn als de Keizer zjjn triumftochl in Berlijn zou houden. De stoel is met zijde bekleed, met een gonden N op den rug versierd. Het hout is verguld en eene Keizerskroon is op het boveneinde geplaatst. Eene muziekdoos is in de zitting en speelt zoo- dra hij, die op dien stoel heeft plaats genomen, zjjne hand op de armleuning doet rusten. Dat laatste is haast al te fraai om waar te kunnen zijn. Wie zich een begrip wil maken van een vunrwerk te Loc den, zorge dat hij Donder- dag-avoDd in het Crysial Palace is. Er zullen 5000 vuurpijlen tegelijk de lucht iugasn, vervol gens zullen 1000 Romeinsche kaarsen allen te gelijk hare gekleurde balletjes uitwerpen. Een Nia gara vau vuur zal 50,000 vierkante voeten be slaan, of meer dan een morgen lands. De verhalen van ellende in de oostelijke achterbuurten van Londen zijn legio en komen dagelijks voor. Zelden echter is de toestand zoo erg als hij dezer dagen beschreven werd bjj de officiëele schouwing van het lijk van Ludwig Lstinsky, 7 maanden oud, het kind van een Rus- sisschen Pool, dat kort geleden overleed. De moeder, eene vrouw, die er ziek en ellendig uit zag, kon geen woord Engelsch spreken. Zij wis 6 maanden in Engeland en haar echtgenoot in dienst als knecht bij een Joodsch bakker voor 3 shilling (f 1.80) per week en eenig brood. Het echtpaar huurde eene kamer, waarran de huur 3 shilling (dus het geheele loon) per week be draagt. Om het noodige levensonderhoud te vinden, verhuurde men een gedeelte der kamer aan twee bakkersknechts, die iy3 shillings weeks betaalden. De moeder en de kinderen sliepen 's nachts en de mannen overdag. Het kind werd ziek, de moeder bracht het naar h't hospitaal en daar gaf men haar e/nige poeders. Er was geeo geld om geneeskundige hulp in te roepen en de taal was bovendien een beletsel. De lijk schouwer beschreef het geval als vreeseljjk en zeide, dat het reeds het tweede geval van dien aard was, dat hem in ésne week was voorgeko men. De moeder scheen niet in staat een kind te zogen en was zelfs nauwelijks bij machte wat men in Engeland noemt lichaam en ziel bjj elkan der te houden. De jury bevond dat het kind een //natuurle ken// dood was gestorven! In eene gevangenis teRomeis dezer dagen een oproer wegens etensgrieven uit gebroken, dat slechts na een bloedig gevecht werd onderdrukt. Prof. Billroth, de beroemde opera- teur te Wt enen, heeft de volgende waarschuwing openbaar gemaakt: «Er zijn mjj in de laatste maanden vier gevallen voorgekomen, waarin vin gers met geheel onbeduidende kwetsuren door de onzinnige aanwending van carbolzuur bran derig waren geworden. In alle vier gevallen gold het kinderen, wier ouders op eigen inzicht een carbol-verband hadden aangelegd, omdat carbol zuur goed zou zjjn voor genezing van wonden. Het carbolzuur wordt nu reeds in de ohirurgie veel minder aangewend dan vroeger, wjj hebben de gevaren, die het kan teweegbrengen, eerst van lieverlede leiren kennen. Het middel kan niet alleen ontstekingen en brand veroorzaken, maar ook bloedvergiftiging, en daardoor doode- lijk werken. Alleen in de hand van den kundi- gen arts ontwikkelt het zijne goede eigenschap pen. Ik ODtraad ten dringenste, zonder voorschrift van een arts carbolzuur aan te wenden. Als het beste omslagmiddel bij versche kwetsuren, raad ik het in de apotheken te verkrjjgen loodwater eau de Goulard) aan." Te Maastricht gebeurde het eer- gisteren, dat de hoed van een wandelaar in het kanaal viel. De eigenaar begaf zich te water om zjjn hoofddeksel te redden en werd daarin door een kameraad gevolgd. Deze laatste werd echter in zijoe bewegingen verhinderd door den eerste, die zich aan hem vastklemde. Dit werd opge merkt door een derden persoon, die ook in het water sprong, doch op zjjne beurt door de drenkelingen werd vastgegrepen. Alle drie zouden er slecht zijn afgekomen, zoo niet de hulpsluis wachter hen door het toewerpen van een red dingsboei op het droge had gebracht. Alleen de eerste drenkeliug had geneeskundige behandeling noodig. Het meisje,dat bij de gasontplof- fing bij de firma Van Laer op de Hoogs;raat te Rotterdam, nu twee jaar geleden, de beide handen verloor, is thans in zooverre hersteld dat zij binnen reoige dagen in den kring harer familie zal terugkeeren. Zij is voorzien van 2 kunsthanden eD schrijft daarmede een zeer duidelijk leesbaren brief. Uit de berichten omtrent onwe- ders, storm en regen uit Zwitserland wordt het volgende medegedeeld: Uit Rheineck, 2 Sept. Er staan acht dorpen onder water. Rheinsdorf ligt nagenoeg geheel overstroomd; bet water staat tot aan de zolde ringen der beganegrondverdiepingen. In deschuren ziet men allerlei voorwerpen ronddrijven. Ver scheidene huizen zjjn door noodbruggen aan elkaar verbonden, terwijl voor het overige het verkeer alleen met vaartuigen kan plaats heb ben. De overstrooming zoo leest met in een ander bericht heeft dit jaar een veel grooter omvang dan die van twee jaar geleden. Van Lustenau tot bjj Dornbirn ligt alles onder; die watervlakte is meer dan een uur gaans breed. Van Bauren-Altach tot aan het meer CoDstans ligt al het land over eene lengte van zes uren gaans onder. Het water staat er bovendien een meter hooger dan bjj de vorige overstrooming. De communicatie van Margrethen tot Bregenz en Dornbirn-Hohemena is gestremd, doordien de spoorwegdjjk op verscheidene plaatsen is weggeslagen; het kan maanden duren eer dit is hersteld. Van Lustenau heeft men ongeveer twee uren lang slechts een weg over een dam, vanwaar men; zoover het oog reikt, niets dan water ziet. De gemeenteraad van Chinon heeft besloten tot het oprichten van een standbeeld voor Jeanne d'Arc, maar op kosten van de vrouwen van Frankrijk, die in de gelegenheid gesteld zullen worden, met Mevrouw Carnot aan het hoofd, voer eene zekere som in te schrjj- ven. De Ilaliaansche marine heeft onlangs, zooals het Bulletin International de l Electricitémededeelt, te Magdalena verscheidene proeven op groote schaal genomen met den electriechen telegoni„meter van G. B. Marzi. Het hoofdstation was op het eiland Caprera, in eene me' houwitsers bewapende batterjj opgericht. Deze batterij was in eene vallei aangelegd en door een bergketen van de kust gescheiden, welke zij verdedigen moest. Twee waarnemers, die zich op don kam van den berg ongeveer 1 K.M. rechts en links vau de batterjj, verscholen hadden, bespiedden het vjjandeljjke schip met verrekjjkers. Deze verrekjjkers zijn voorzien van een bizonder electriach apparaat, dat de kleinste bewegingen opteekent en deze automatisch aan de batterij overbrengt, alwaar eene naald de ligging van het schip met betrekking tot de batterjj op eene wjjzerplaat afldest. Het vjjandeljjke schip kao, op die wijze, door het geschut beschoten worden, zouder zelf op de batterjj te kunnen schieten, die het niet ziet en die niet door kostbare verdedigingswerken, welke bij vrijstaande batterjjeu onontbeerlijk zijn, beschut behoeven te worden. Deze proeven, welke, raar bet schjjnt, met goed gevolg bekroond worden, werden door den Admiraal Labrano geleid en waren tweeledig; men opereerde eerst op stilliggende, daarna op in beweging zjjnde schepen. Dr. Carver, de vermaarde Ameri- kaausche schutter, heeft te Hamburg duizend ballen stuk geschoten in 24 minuten, dat is in 4 minuten 20 seconden minder tjjd dan hjj een vorigen keer daarvoor noodig had. Dertigduizend menschen waren bjj het schieten tegenwoordig. Mej. Dosne, de schoonzuster van Thiers, laat nu een lievelingsplan van dien staats man verwezenlijken. Zij sticht te Pasey eene inrichting, de Fondation Titers, waar jongelieden met talent maar zonder geld drie jaren kunnen doorbrengen, om zich vrjj van alle geldzorgen aan hun lievelingsvak te wjjden. Een Duitsch journalist, Baron Danneoberg, redacteur van de Deutsche Volks- zeitung, is veroordeeld tot zes maanden gevan genisstraf, omdat hjj in een hoofdartikel opgemerkt had, dat op de Pruisisehe annexatie vau Hano ver in 1866 eene omwenteling had moeten vol gen. Eene ploeg mqnwerkers was te Haydock bezig een mijnput te delven en onder hen was er een Richard Gill genaamd. Zjj hadden verscheiden kardoezen geplaatst om het gesteente te doen springen eu Gill had, zooals hjj meeode, het goede signaal gegeven om de mand, waarmede zij nedergedaald waren, weder te doen ophalen. De lonten waren aangestoken, maar er kwam geene beweging in de mand en Gill bedacht zich op eens, dat hjj een verkeerd teeken had gegeven. Hjj gaf toen het goede en sprong meteen uit de mand om de lonten uit te doven. Terwijl hjj daarmede bezig was, begon de mand te rijzen en zjjne kameraden riepen hem toe het teeken te geven om de mand weder te doen dalen, opdat hjj mede zou kunnen gaan. Gill begreep evenwel dat hjj geen tjjd meer had alle lonten te blusscheu en antwoordde dat het beter was dat hjj alleen omkwam dan zjj allen. De mand ging omhoog en nog voor de opper vlakte bereikt was had de ontploffing plaats die den zelfopofferenden held den dood bracht, dien hjj wist dat onvermjjdeljjk was. Eeifkoeherder bjj Kiew werd on- langs door eene berin aangevallen, maar gered door een s.ier zjjaer kudde, die op de berin toerende en haar na een kort gevecht op de vlucht joeg. De man heeft echter vrjj ernstige wonden bekomen door klauwen en bek van het wilde dier. Eene dure vergissing moet de Re- peering der Vereenigde Staten betalen. De Heer Thomas F. Williams uit Kansas, die in den oorlog tusschen Noord en Zuid bal gediend als tweede luitenant, was in een gevecht soo swaar gewond geworden, dat hij uit den dieast werd ontslagen. Later werd hem een pensioen van 72 dollar per maand verleend, dat bjj nog geniet. Door eene vergissing werd de luitenant niet van de officierenlijst van het leger geschrapt en eerst verleden jaar herstelde men dat verzuim. Toen de Heer Williams dit vernam, achtte bjj het niet beneden zich, nog uitbetaling te ver langen van zijn volle traktement voor al de jaren gedurende welke hjj nog op de officieren- ljjst had gestaan, dus van 1863 tot 1889 in het geheel 86,503 dollars (f91.257.50) Het gelukte hem zijn eisch te doen inwilligen, en onlangs ontving hij uit Washington officiéél bericht, dat hem een wissel voor bovengenoemd bedrag zal toegezondenworden. Recht voor Allen deelt thans mede, dat het eene dagvaarding ontvangen heeft ter zake van den «Open Brief aan Z.Exc. den Minister van Binnenlaudsche Zaken, den Heer Jhr. Mr. A. F. De Savoroin Lohman.// Als schrijver van dien brief maakt zich in de Zw. Ct. bekend Mr. J. W. Spin. Op de kruin ven Arnish Rock, bjj Stornoway eene rots, van het eiland Lewis, afgeschei den door een kanaal van 500 voet breed, staat «en kegelvormig baken met een lantaarn er op,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2