BINNENLAND. Het sociaal Congres te Luik. Nederlandsche R. K. Volksbond. GEMENGDE BERICHTEN. aan Je Alstadtkade ontruimd moesten wor den. Het prachtige nationale theater staat onder water. Van officiëele zijde wordt bevestigd, dat 20 van de soldaten, die eene pontonbrug waren gaan afbreken, zijn ver dronken. Uit andere streken van Oostenrijk komen niet minder ongunstige berichten en wel licht is het ergste nog niet bekend, daar verscheiden plaatsen als eilanden in het water liggen, zonder gemeenschap met de buitenwereld. Reizigers, die Dinsdag-avond uit Carlsbad, Pranzensbad en Mariënbad naar Weenen terugkeerden, moesten den geheelen nacht in den trein doorbrengen te Strakonice, een klein station tusschen Pilsen en Budweis, en waren den volgen den morgen gedwongen toevlucht in het dorp zelf te zoeken, dat sedert geheel door water omringd is, zoodat de ongelukkige reizigers er stellig voor eenige dagen ge vangen zitten. Te Pilsen en Budweis wordt de toestand bedenkelijker, omdat levensmiddelen begin nen te ontbreken. In het zuiden hebben de overstroomin gen zich thans tot de helliug der Midden- Alpen uitgebreid. In Karinthië zijn groote uitgestrektheden woest gelegd. Donau en Moldau stijgeD, maar de regen is opge houden. Uit Ragaz wordt gemeld, dat door eene aardstorting bij den Valsenberg de Tamina- rivier buiten hare oevers is getreden. Ter gelegenheid van het 13e eeuw feest van Paus Gregorius den Grooten zul len op het -Vaticaan eeu liturgisch congres en eene tentoonstelling worden gehouden. Een ceutraal-comité tot viering van den gedenkdag is te Rome gevormd onder voorzitterschap van Kardinaal Parocchi, Vicaris van Z. H. De officieren aan boord van het Oostenrijksche oorlogsschip »Minerva« te Spezzia voor anker, hebben eeu bezoek gebracht aan het Vaticaan, waar zij door den H. Vader in audiëntie zijo ontvangen, terwijl zij als goede Katholieken de Konink lijke familie te Rome zijn voorbijgegaan. De Heer Crispi heeft hierover natuurlijk een protest naar Weenen gezonden. Of het hem veel baten zal? Ook Koning Humbert schijnt zich thans persoonlijk met de bevordering van het anti-clericalisme te gaan bemoeien. De Aartspriester van Montecbiori, bij Brescia, waar Humbert thans vertoeft, om de groote manoeuvres bij te wonen, had hem Zondag 11. doen verzoeken, zelf het uur te bepalen, waarop het hem gelegen zou komen om de H. Mis te hooren. De Koning liet echter antwoorden, dat hij met de groote manoeu vres bezig was en geen tijd had, om naar de kerk te gaan. Hjj scheen dus vergeten, dat hij, te Berlijn zijnde en eveneens druk met militaire zaken bezig, wèl tijd had om de H.Mis te hooren en nog wel eene gezongen H. Mis. Toen echter volgde hij het voor beeld van het protestautsche Hof, dat Zon dags naar de Kerk ging. Waar is het, wat de Provincia di Brescia aauvoert, dat de Bisschop van Brescia zijnerzijds geen tijd gevonden had, om den Koning te gaau complimenteeren. Maar mocht dit voor hem eene reden zijn, om zijne hulde aan den Koning des Hemels te weigeren? Het wetsontwerp tot regeling der financiën van Argentinië is door de beide Kamers aangenomen. Berichten uit verschillende gedeel ten van Australië berichten, dat de groote scheepvaartwerkstaking ten einde begint te loopen. Scheepsvolk en dokwerkers niet behcoreude tot de ambachts-vereenigingen, zijn gemakkelijk te krjjgen. Te Syduey en te Melbourne is de bijstand der politie in geroepen om de niet-vereenigde arbeiders tegen aanvallen te beschermen. Het derde sociaal congres is jl. Zaterdag te half-zes geopend met een plechtig Lof en Veni Creator in de Kerk van het Je zuïeten-College. De Bisschop van Luik officiëerde ia tegenwoordigheid van Z. E. den Kardinaal-Aartsbisschop van Mechelen, de Bisschoppen van Namen, Gent, Luxem burg, Montpellier, van twee Engelsche Bisschoppen en van den Wij-Bisschop van Keulen. Onmiddellijk daarna is in de aula vau het College de eerste openbare zitting gehouden, welke door meer dan 1000 per sonen werd bjjgewoond, terwijl het getal afgegeven kaarten van lidmaatschap reeds bijna het dubbele van dit cijfer heeft be reikt. Allereerst werd een schrijven des Pausen voorgelezen, waarbij deze het stre ven der vergadering prijst en haar zijn zegen schenkt. In eene prachtige openings rede vate hierop de Bisschop van Luik de lessen en leeringen van Leo XIII omtrent het sociale vraagstak in het kort samen. Brie ven instemming van de Kardinalen Gibbons, Manning, Laogeuieux en Mermillod, van Wiudtborst en andere voorname personen, bij het bureau ingekomen, worden vervolgeus voorgelezen. Vooral de brief van Kardinaal Manning maakt diepen indruk. De Kardi naal dringt met allen nadruk aan op de invoering van wetten tot bescherming van de arbeiders. De Rpksdag-afgevaardigd e (Winterer?) brengt den groet over van de Duitsche vrienden; Graaf Blume spreekt namens de Oostenryksche Katholieken. De laatste Spreker was deAfgevaardigdeWoeste, die in eene schitterende redevoering de ge varen aanwees, waarmede de wereld door de sociale crisis wordt bedreigd. Hij deed vooral in het licht treden de plichten, welke de hoogere klassen tegenover de lagere te vervullen hebben. Het stelsel van reglemen- teeriug van den arbeid door den Staat wordt door hem afgekeurd; hij verwacht veel meer van het particulier initiatief. De conclusie zijner redevoering wordt zeer toegejuicht. Wel zoo goed als zeker zal de richting, door Woeste vertegenwoordigd, by het te verwachten debat de bovenhand behouden. In Beieren is een man gestorven, die den Ka tholieken veel kwaad heeft gedaan. De Katholieken van Beieren hebben zeker allerminst reden om een krans te leggen op de ljjkkist van den vroegeren Minister Lutz, die het grootste gedeelte van zijn openbaar leven voortdurend heeft getracht den krans der Bruid van Christus, der Heilige Koomsche Kerk, te ontbladeren. De ongetrouwe zoon heeft der moeder veel verdriet aangedaan. Van brave Katholieke ouders geboren zijne vader was onderwijzer heeft Lutz, toen hij tot hoogere betrekkingen was opgeklommen, zijne kinderen, de telgen van drie protestantsche vrou wen, van den schoot der eeuwige waarheid in de armen der dwaling gedreven en hen protestantseh doen opvoeden, zijn zwaarste schuld misschien, waaruit al zijne verdere handelingen zijn voort gesproten. Natuurlek stond hij vjjandig tegenover de Kerk, die hij verraden had, en overal waar nieuwe vijanden haar aanrandden, konden zjj op den steun van den afvallige rekenen. Men weet hoe de Minister Lutz tegen het Vaticaansche Concilie gejjverd en hoe hij Döl- linger en de Oud-Katholieken onder zijne be scherming genomen heeft; men herinnert zich dat hjj het was, die bij het begin van den Cultur- kampf de beruchte kanselparagraaf in het leven riep, waardoor alle Geestelijken aan de wraak van nietswaardige verklikkers en lasteraars werden blootgesteld; men ondervindt tot op den huidigen dag in Beieren den zwaren druk der ijzeren boeien, waarmede vooral Minister Lutz de Kerk bezwaard en haar de vrije beweging onmogelijk heeft gemaakt. Geen wonder dus, dat de Katholieken het graf van dezen man niet met bloemen tooien, en dat zij, een zucht van verlichting slakende, uitroepen: //Moge Beieren nimmer weer een Minister van Eeredienst hebben, die op dezen gelijkt!// Maar toch weigeren zij aan dezen kerk ver volger de gave van hun medeljjden en hun gebed niet. God, zoo hopen zij, heeft ook aan dezen ver loren zoon Zijne oneindige barmhartigheid doen weder/aren. Misschien heeft het gebed van den braven vader, wiens zwaarste kruis hij was, voor den hoovaardige de genade afgesmeekt, waardoor hij tot inkeer kwam en gered werd. De verstooten en verguisde Moeder stond hem in het zwaarste uur ter zijde en nam hem weer in haar schoot op; zijne gade heeft de dienaren der Katholieke Kerk bjj zijne stervenssponde toe gelaten, en in de handen van den Aartsbisschop van Munchen heeft hij de bekentenis afgelegd: //Ik geloof wat de Katholieke Kerk te gelooven voorstelt!" Is dat genoeg? Moest hij niet ook omtrent de godsdienstige opvoeding van zijne kinderen eene verklaring afleggen, waardoor de ergernis van vroegere dagen werd goedgemaakt? Misschien was het daarvoor te laat; misschien ontbrak het hem aan de noodige kracht of ge legenheid; zijn zielzorger moge het weten en verantwoorden, aan God moeten wjj het oordeel overlaten. De geschiedenis echter zal van hem getuigen, dat onder zijn langdurig bestuur de Katholieke Kerk veel schade en droefheid moest ondervin den; daarbij blijve in het midden gelaten, wie de grootste schuld droeg, hjj die de raadgever was van drie Vorsten, of de anti-kerkelijke geest, die reeds sedert lang in Beieren heerschte en zelfs grooteren dan Lutz voortstuwde? (De Tijd.) Het gaat met de werkstaking in het Bildt zooals het daarmede in de venen van Beets ging. De animo is er af en het meerendeel der ar beiders zou niets liever willen, dan den arbeid hervatten, doch met kunst en vliegwerk gelukt het den leiders nog, de werkstaking te doen voortduren. En ook hier zjjn het weder de hoofden der beweging, die er niets bjj verliezen. Dat de werkstaking haar einde nadert is zeker. Doch de ellende, die zjj na zich sleept, zal zich gewis nog lang doen gevoelen, en menig gezin zal het zich bitter beklagen, dat men het oor leende aan de opruiende taal van mannen, die speculeeren op de lichtgeloovigheid des volks. (N. R. Cf.) De Staatscourant bevat het Koninklijk besluit waarbjj wordt vastgesteld de voorloopige regeling betreffende de oprichting en het beheer der koloniale reserve. De afdeeling //Amsterdam" van den Ned. RK. Volksbond vergaderde eergisteren-middag weder in Plancius. De tweede voorzitter, de Heer P. B. Kok, presideerde, wijl de voorzitter, de Heer Passtoors, wegens een onderhoud met Z. D. Hoogw. den Bisschop van Haarlem af wezig was. Allereerst werd voorlezing gedaan van het volgende ingekomen antwoord van Z. H. den Paus op den gelukwensch, Woensdag jl. naar Bonte verzonden: //De H. Vader brengt zjjne dank aan den Nederlandschen Roomsen-Katholieken Volksbond, met zijne afdeelingen Amsterdam, Botterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Vlissingen, voor het huldebetoon, en schenkt hun van ganscher harte zijn apostolischen zegen.// (w. g.) Kardinaal Rampolla. Voorts werd het volgende adhaesieadres voor gelezen, door het centraal bestuur aan het comité van het katholieke sociale Congres te Luik ge- zouden: Het is een hoogst aangename taak van het cen traal bestuur van den Nederlandschen Roornsch- Katholieken Volksbond, hetwelk vertegenwoordigt de afdeelingen Amsterdam, Botterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Vlissingen, zijne hooge ingeno menheid te mogen betuigen met het gewichtige doel, waarvoor uw Congres is belegd geworden. Het spreekt dan ook gaarne den hartgrondigen wensch uit, dat uw zooveel omvattende en ge wichtige arbeid moge leiden tot oplossing van onderscheiden sociale vraagstukken in den zin als door den Katholiek zoo vurig gewenscht wordt, en het bidt God, dat uwe zoo moeilijke taak moge tot zegen strekken zoowel van het maatschappelijke als van het katholieke leven. Ontvangt, mijne heeren, de récht broederlijke groeten van hen die zich in den geest met u hebben vereenigd. //Hoogachtend, //Namens het bestuur voornoemd, W. PasStoobs, Voorz. B. Lammebs, Secretaris De heer Kok deelde mede dat a. s. Zondag de tentoonstelling van voorwerpen, door den werkman in vrijen tjjd vervaardigd, geopend zal worden, en dat op dien dag van 4 tot 6 uur de leden die tentoonstelling kunnen bezoeken op vertoon van kaarten,welke tegen 10 cents verkrijg baar zijn. Hjj maakte verder den uitslag bekend van de stemming voor afgevaardigden op de aanstaande algemeene vergadering te Haarlem te houden. Gekozen zijn de heeren Ths, Van Witt- marschen, J. P. Boelhouwer, P. J. Cornelisse, J, Van Biesen, Ths Van Eek, allen bestuursle den, en de heeren Jos. Winkelmejjer, W. J. Derksen, P. J. Ignatius, N. H. Lambert, J. Bahder, J. H, Helmer, J. W. Smit, J. G. Bek kering, G. C. Eiihner, Th. Wessing, H. A. Hagedoorn, L. W. Adolfs, E. S. Kraft, C. B. Van der Linden en J. Broek. De voorzitter, van zjjn onderhoud met Z. D. H. den Bisschop teruggekeerd, verscheen nu ter vergadering en bracht de belangwekkende bood schap mede dat Z. D. H. a. s. Zondag den Bond de hooge eer zal bewijzen, de tentoon stelling te openen. Met het oog hierop zal te 121/2 uur een feestelijke bijeenkomst plaats heb- ken in het lokaal Plancius, en zal te 2 uur de tentoonstelling (geopend worden in het gebouw voor permanente tentoonstellingen, Marnixstraat 402 (naast Maison Stroucken). Met een daverend applaus werd deze mededeeling begroet. Zondag 31 Aug. jl. hield de afdeeling Vlis singen van den //Ned. B. K. Volksbond eene buitengewone vergadering. Nadat de bijeenkomst was geopend, de secretaris de notulen had ge lezen, en eenige mededeelingen waren gedaan, bracht de President de beide feesten in herinne ring, die aanleiding hadden gegeven tot uit schrijving van deze vergadering. Het feest van den dag was het Prinsessefeest. Spreker wees op de liefde, dat het Neder- landsche Volk zijn Vorstenhuis toedraagt, en ver der op de gelukkige Begeering van Willem III en op de heldenfeiten zijner Voorvaderen. Hij besloot met den hartelijken wensch, dat het Prinsesje eenmaal doch op een zeer verwijderd tijdstip als Koningin over ons Vaderland zou mogen regeeren. Door een herhaald //hoera" werden zijne woorden gevolgd. Na eene korte pauze nam de President weder het woord, om over het a. s. kroningsfeest van Paus Leo XIII te spreken. Hierna nam de President namens de afd. het geschenk van eenige leden in ontvangst. Dit bestaat uit een schild op standaard. In het mid den ervan prijkt het insigne van den Bond, daarboven: //Ned. B. K. Volksbond, afd. Vlissin gen, en eronder de aanhef van het Bondslied. Dit alles geflankeerd door de laatste woorden van de redevoering van onzen Zeereerw. Gees telijken Adviseur: //Geef Gode wat Gode toekomt en den Koning wat den Koning toekomt.// Terstond hierop werd het Bondslied gezongen, waarna nog eenige leden zich door voordrachten verdienstelijk maakten. Zekere heer Clayton Bennett, te Kaapstad van Eugeland aangekomen, wil te voet van Kaapstad naar Caïro reizen, eene wandeling die drie jaBr zal durea! Zjjne uitrusting bestaat uit esne elastieken boot en twaalf bevrachte ezels. Dd Heer W. H. Shaw is zijne eenige metgezel. Men wacht te Berljjn nog steeds te vergeefs op de toezending vao Edison's pho- nografen. De Keizer heeft het exemplaar, dat Edison hem verleden jaar beloofde, nog niet ont vangen en de Minister van onderwjjs de 50 stuks, welke hjj voor de scholen bestelde evenmin. Po gingen van den Hofmaarschalk om een phono- graaf te koopen zijn niet gelukt. Het schjjnt, dat de beroemde uitvinder zelf de handen gebonden zijo door eene Engelsche maatschappij, die het recht tot verkoop van phonografen in Europa van hem kocht. Maar men begrijpt niet waarom hjj dan niet bekend maakt tot wien men zich moet wenden. Intusschen moet Edison alweder nieuwe ver beteringen voor den verbeterden phonograaf hebben uitgevonden. De eenige dochter van den Wee- ner advocaat Dr. Etsz, frauloin Hedwig, die tijdens den optocht van het groote zangersfeest, Oosten rijk op den triumfwagen voorstelde, klaagde den volgenden dag over haar hoofd, en het bleek dat het gewoel en gejuich hare hersens hadden aan getast. Zjj is de vorige week aan eene hersen ziekte overleden. Een treurig p e t r 01 e u m-o n g e 1 u k wordt uit Panzauce (Eog. grs. Cornwall) bericht, Eene moeder die 's avonds hare kinderen een zevenjarig meisje en een kleinen jongen goe den nacht kwam kursen en toedekken, stiet door eene onvoorzichtige beweging eene brandende lamp omver, over het bed, waarin de kleinen lagen. In haar eersten angst greep de vrouw het vooraanliggende knaapje en droeg het weg. Toen zij een oogenblik later het meisje kwam halen, was het arme kind geheel door vlammen om ringd. De moeder deed wanhopige pogingen om de kleine te redden, maar het gelukte haar niet; en zjj viel, met ernstige brandwonden aan handen en aangezicht, bewusteloos op den grond. Een aantal buren, die op hare angs'.kreten kwa men toesnellen, brachten haar in veiligheid en bluschten den brand. Maar het arme meisje was toen reeds geheel verbrand. Papieren brandspuiten. De Berljjnsche branoweer heeft eene spuit in gebruik ontvangen, waarvan de wagen van papiermftché is vervaar digd, elk onderdeel inbegrepen, zooals: bak, wielen, disselboom enz. Bij eene duurzaamheid en een wêerstandsver- mogan, evengroot als die van hout, heeft daze wagen een veel minder gewicht dan de tot dusver gebruikelijke eeu voordeel van geene geringe beteekeuis juist bjj zulk een voertuig, waarvan de snelle en tjjdige komst ter plaatse des gevaars van zooveel gewicht is. Het is in Busland gebruik op ver- scheidene Zaterdagen van het jaar de kerkhoven te bezoekeo. Er komen dan groote gezelschappen naar de begraafplaatsen om den dag door te brengen op de graven van bloedverwauten en vrienden. Zij nemen dan, alsof zij naar een plei- ziertuin gingen, allerlei spjjzen en draaken mede. Onlangs werd op het kerkhof te Wilna weder zulk een dag gevierd, toen opeens brand ont stond op de begraafplaats. Waarschijnlijk was het door de droogte dor geworden gras ia brand geraakt door eene vonk van eene sigaar of een lucifer. Da vlammen verspreidden zich snel, tast ten vele houten kruizen en grafkransen aan en weldra was het geheele kerkhof eene vuurzee. De kerk heeft men weten te behonden, maar het huis van den pope is geheel in de atch gelegd. Alle personen van aanzien in China, zoowel mannen ala vrouwen, laten de nagels van den duim en al de andere vingers, behalve den wijsvinger, zeer lang groeien. Zsa- tien centimeters wordt een behoorljjke lengte geacht, maar wie het tot zeventien of achttien kunnen brengen, wordea bewonderd en benijd. Waarechijalijk moet dit aanduiden dat zjj te voornaam zijn om te werken, want met zulke lange nagels hunne handen te gebruiken is eeae onmogelijkheid. Bjj de Sismeezen worden zilveren kokertjes cp de vingers gedragen om de lange nagels te beschermen. De houtvester van een landgoed in den omtrek van Eraustadt, die het kruit daar in de streek wat duur vond, had eene kleine hoeveelheid kruit van eene andere plaats laten komen, waar het een weinig goedkooper was. Maar hier was hem meer dan ooit //goedkoop duurkoop//, want toen het per spoor vetzonden pak van ongeveer 7 Kilogr. aankwam, moest bij daarvoor 114 Mark vracht betalen. Bij kruit- verzendingen toch wordt de vracht altjjd bere kend als voor 5000 kilogrammen, om de daarbjj noodige bizondere voorzorgsmaatregelen. De houtvester, die dit niet geweten had, wei gerde het pak in ontvangst te nemen en het kruit is nu voorloopig bij de politie in bewaring. Hoe de zaak zal afloopen, weet men nog niet. Te Breda ia de milicien R., van het 6* reg, infanterie, die wegena diefstal van een gouden horloge werd gearreateerd, des nachts door het openbreken van een raam, uit zjjne cel ontvlucht. De schildwacht, die dit had moeten beletten, ia in arrtst gesteld. Het Maandbl. tegen Vervalschingen w jj s t met nadruk op het gevaar van het gebruik van zioken en gegalvaniseerde emmers en bakken voor het bewaren van eene vloeistof, die zoo licht onderhevig ia aan zuur wordeD als melk, ja die soms reeds zwak zuur reageert onmiddellijk na het melken, blijkens de ervaring van vehn. Men bedenke, dat zich oogenblikkelijk m»lkzuur-zink vormt: een zeer oplosbaar zout, met positief schadelijke eigenschappen voor de gezondheid. Het blad zegt dit na de ontvangst vau eenige opmerkingen daaromtrent, wauriu 0. a. voor komt: //De melk wordt in zinken bakken te roomen gezet. Wanneer deze bakken nu eenmaal gele digd zijo en men proeft hst overschot, nadat dit er eenigen tijd in heeft gestaan, dan zal men aan den smaak zeer goed ontwaren, dat het ver blijf iD zinken bakken niet zonder invloed is ge weest." //De kaas-tobben worden meer en meer van zink gemaakt, speciaal om het zoo gevreesde //blauw// in do kaas tegen te gaan; ook komen de emmers van zink al meer in gLbrnik voor de melkerij u Een poedel van Prins Victor B 0- naparte is dol geworden en heeft twee dierst— boden vbu 'a Prinsen secretaris gebtttn. Beiden worden in het Pasteurcgeaticht verpleegd. De poedel van de veeartsenjj-chool waarbeen men het dier bracht, werd ook door het Bunapartis- tenhondje gebeten, maar door zijue jas heen en zonder dat er eane wond ontstond; men schite daarom zjjne behandeling in het gesticht niet noodzakeljjk. Een voornaam protestantseh E n- gelschman bezocht op een zjjuer reizen een hoi-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2