BINNElMLAiMi). wal gegaan waren, moesten haastig naar boord terugkeeren, achtervolgd door het volk, dat op Engeland schold. Koloniën. Eene ordonnantie in de Jav. Ct. opger nomen stelt voor de residentie Bagelen de regelen vast betreffende den aard en duur persoonlijke diensten, waartoe de inboor lingen aldaar verplicht zijn en de geval len waarin en de wijze en de voorwaar den waarop zij kunnen gevorderd worden. Hieronder zgn de gemeentelijke en de cul tuurdiensten niet begrepen. In de Locomotief stelt Mr. Booshooft voor de noodige irrigatiewerken op Java te doen aanleggen door eene maatschappij, die het recht zou moeten hebben water- geld te heffen en onder controle van de Regeering zou moeten staan; een en ander op het voorbeeld van Britsch-Indië. De Generaal Yan Te(ju heeft van de Regeering zulk eene buitengewoon vlei ende tevredenheidsbetuiging voor de lei ding der operaties in Edi ontvangen, dat hij wel verzekerd kan zgn van bevorde ring in de Militaire Willemsorde en hoogst waarschgnlgk bg zgn aftreden ook in rang. Zooals onze lezers wel zullen bespeurd hebben, gaat de promotie van Majoor tot Luitenant Kolonel bg het wapen der in fanterie tegenwoordig bizonder snel en wordt daardoor het bewijs geleverd van de stelling, dat eene goede verhouding tusschen het aantal officieren van verschillenden rang de beste waarborg is voor eene behoorlijke bevordering. Ondertusschen heeft de tegen woordige gang van zaken voor de Majoors, die na hunne benoeming onmiddellijk met verlof zgn gegaan, in zoover zjjne bedenke lijke zjjde, dat zij aan de beurt komen om Overste te worden zonder hunne geschikt heid als Majoor te hebben bewezen en daardoor licht kunnen worden voorbijge gaan. (J. Bf) GEMENGDE BERICHTEN. R. K. Volksbond te Amsterdam. Ik verheugdè m|j bij mijn vertrek. Niet omdat Niets voor den landbouwer. Zoodra er sprake is iets te doen ten gunste van den land bouwer, zetten dnizenden pennen zich in bewe ging, om te ageeren tegen de stijging der brood prijzen, zooals ze beweren. Doch daar zit hem de knoop niet. Daarachter schuilt eigenbelang. Toen er sprake was van de tabak te belasten, toen zongen alle bladen in de aandoenlijkste mineur-tonen: zal men den armen man, den arbeider, die in 't zweet zijns aanschijns zoo zuur zijn brood verdient, ook nog de eenige troost van zijn gelietdkoosd pijpje ontnemen Men sloeg tonen aan, zoo aandoenlijk, dat ze rot sen konden vermurwen. En van de belasting op tabak, hoe gewenscht ook, is geen sprake meer. Niemand, die er aan durft denken. Met den armen landbouwer, die dag in dag uit moet zwoegen om een schamel stuk brood, heeft men geen medelijden. Al zijn leed, al zijn getob en gezwoeg kan het hart niet vermurwen. Als er sprake is van belasting op de granen, dan wordt met groote woorden op de groote trom geslagen en er wordt geschreeuwd, dat de brood prijzen zullen stijgen. 't Is te hopen, dat de verdedigers van de land bouwers in de Kamers de taal zullen laten hooren, die Hendrik IV, Koning van Erankrijk, sprak tot de kapiteins, die hem vergezelden, verne mende dat de boeren in de Champagne geplun derd waren: „Partez en diligence. Donnez-y ordre, vous m'en répondez. Q,uoi! si l'on ruine mon peuple qui me nourrira, qui soutiendra les charges de l'Etat? qui payera vos pensions, messieurs Vive Dieu! s'en pendre a mon peuple, c'est s'en prendre a moi! Vertrekt dadelijk. Stel orde in de zaken, gij blijft verantwoordelijk. Hoe! wie zal mij, als men mijn arm volk ruïneert, voeden, wie zal de lasten van den Staat schragen? wie, mijne heeren, zal uwe jaargelden betalen? Leve GodI wie zich aan mijn volk vergrijpt, vergrijpt zich aan mij". V.W De nieuwe Postwet. Tegenwoordig betaalt men een stuiver port voor brieven wegende van éen tot 15 gram, terwijl met een port van tien cents belast worden brieven van 15 tot 100 gram. In dergelijke opklimming vindt een inzender in de ,/Arnh. Ct." iets onbillijks, w|jl het eigenlijk geen opklimmen is. Het verschil tusschen 1 tot 15 en 15 tot 100 gram is daarvoor te groot. Nu is het een feit, dat een gewone brief van 80 of 90 gram tot de zeldzaamheden behoort daarentegen is dit niet het geval met brieven van 16, 17 of 20 gram, die volgens het thans geldende tarief alzoo met 5 cent meer belast worden, wijl zij met eene kleinigheid het gewone maximum overschrijden. In plaats van op 15 stelle men dit maximum op 25 gram. Misschien verliest de post iets daarop. Doch het publiek zal er door gebaat worden. De kans, dat een brief, dien men dacht nog voor een stuiver te kunnen verzenden, belast wordt met een hooger port ten koste van den geadresseerde, zal er zeer door verminderen en de dames, (die vooral uitmunten in zes ofacht- zijdige epistels) zullen er dankbaar voor zijn, dat z|j er minder beangst voor behoeven te zijn een velletje meer te gebruiken en niet ha re toe vlucht moeten nemen tot kruiselings geschreven brieven. (II.) Jl. Zaterdag is de zitting der Staten-Generaal op de gewone wijze gesloten door den Heer De Savornin Lohman, Minister van Binnenlandsche Zaken, die in zjjne sluitingsrede dank zeide voor de vele en goede zorgen aan de behandeling van de belangen des lands besteed. Bij deze gelegen heid herinnerde de Minister aan de gewichtige wetten, die totstandkwamen, welke een gunsti- gen invloed op de zedelijke en stoffelijke welvaart kunnen hebben. De commissie tot voorbereiding van het wetsontwerp op den krijgsdienst, begint Woens dag hare werkzaamheden. Een droevig ongeluk gebeurde 11. Zaterdag in de Pruisische grensgemeente Har- denberg. Een 15jarige jongen kwam bij een aldaar wonenden smid. Zijn oog viel op een geweer, dat aan den muur hing. Denkende dat het niet geladen was, ne;mt hij het in handen, brengt het aan den schouder ea roept twee arbeiders, welke op de schuur bezig waren met dorsehen, toe: «Ik schiet u dood.» Nauwelijks heeft hij deze woorden gesproken, of een schot valt en een der werklieden ziakt dood ter aarde. We der eene waarschuwing om niet lichtvaardig met vuurwapenen om te gaan. Hoeveel lessen moeten er nog gegeven wor den eer het laatste //ongeluk»van dien aard voor komt? Naar het voorbeeld van Amerika worden thans ook in Rusland kunstmatige eieren vervaardigd. Tengevolge van de groote vraag naar eieren, vooral van het buitenland, heeft man in eene stad van Zuid-Rusland eene fabriek opgericht, waarin de eieren op de volgende wijze vervaar digd worden: Men meogt door eene gele vloeistof wat stijfsel of meel en olie en maakt daar een deeg van, waarvan kogels worden gerold, ter grootte van een eierdooier, die in albumice wor den gelegd, waarna er van gips een schaal om wordt gevormd. Van deze eieren zijn de laatste maanden tal van scheepsladingen over Odessa Daar de havens van den Beneden Donau en de Middcllandsche Zae verzonden. Woensdag-avond werd te Berl'jn eene tooneelvoorstslling door liefhebbers gegeven en eeue julf/ouw K., die mee zou werken ea voor "t eerst in haar leven voor het publiek optrad, was zoo zenuwachtig, dat zij zich onge steld gevoelde. Toch kwam zij, toen hare beurt van optreden gekomen was, op het toonael; da muziek spselde eeeige maten en juffrouw K., een beeldschoon meisje, zong beschroomd de eerste regelen van een li:d. Reeds na enkele se conden hokte hare stem en zij viel op den grond, terwijl een stroom bloed uit haar mond te voor schijn kwam. Weinige oogenblikkan later waren de ouders van het meisje, dia zich onder de tos schouwers bevonden, op het tooDeel; de arme juffer werd bewusteloos weggedragen. Een ge neesheer werd te hulp geroepen en het meisje werd in hopeloozen toestand naar de ouderlijke woning overgebracht. In verscheidene steden van Zuid- Europa breidt zich de pokziekte uit, zoo te Lissabon, te Madrid en te Marseille. Volgens het laatste bulletin van het Kais. Gesundheitsamt te Berlijn bedroeg in de laatste msautf het aantal sterfgevallen tengevolge van pokken te Lissabon 28 en te Murs-iilie 49. Ook te Warschau en te Venetië komen voort durend sterfgevallen aan die ziekte voor. Vleesch vergijtigd door tabaksrook. Een keur- meester van vltesch te Parijs heeft proeven ge nomen, welke uitwerking tabakswalm op vleeseh heeft, en bevonden dat de gevolgen doodelijk zij». Een hond, wie een verlokkelijk sneedje rundvleerch, met tabaksrook doortrokken, werd aangeboden, weigerde het met afkeer. Maar toen het vleesch fijngesneden en in brood verborgea was, werd de hond bedrogen en het bekwam hem slecht. Twintig minuten na het gegeten te hebben, openbaarden zich vreemde verschijnseleu en stierf hij onder hevige smarten. Allerlei vleesch, rauw, gebraden, geroosterd of gekookt, werd aan tabaksrook blootges.tlJ en dan aan dieren gegeven, en altiji veroorzaakte het verschijns leu van zware vergiftiging. Geen koken of braden of 'oakkea kon het nicotinever- gilt er uittrekken. Vleesch van elke soort wordt er door aangedaan, maar het eone eer dan het andere. Een buitengewoon groote teles- coop-lens zal gemaakt worden door de gebroe ders Ciarck, te Cambridge (Manchester) welke firma reeds eenige van de fraaiste kijkerglazeu ter wereld heeft gefabriceerd. Het glas zal eene middellijn hebben van 1 meter. Het is bestemd voor een telescoop in het observatorium te Wil son, Peak, bij Los Angeks, in Californië. Omtrent den dood van den lucht- reiziger Blondeau, op Sicilië, bij Ragusa, wordt thans nader gemeld, dat, nadat de opstijging van den ballon reeds eenmaal om den hevigen wind was uitgesteld, de toeschouwers, ruim 10,000 in getal, de tweede maal, eenige dagen later, toen het weder even onstuimig was, van geen uitstel wilden hooren, doch woedend da opstij- giog verlangden, zoodat Blondeau eindelijk het waagstuk ondernam. De ougelukkige werd daarop bjjna onmiddellijk, aan de trapéze hangende tegen de rotsen geslingerd, waarop hij neerviel. Drie uren later blies hij den laatsten adem uit. Herberg- namen. Onder de herbergen in Londen zijn vier-en-ztstig Koninklijke Wapens, drie-en-tachtig Roode Leeuwen, drie-en-vijftig Kronen en zeven-en-veertig Witte Herten. In hèt verslag eener onlangs g e- houden voordracht van Dr. Ed. Döll over den meteorenval vau Tabory, bij Ochansk, in het gouvernement Perm, vinden wij medegedeeld, dat het gewicht van het grootste stuk, dat bij dezen vermaarden val neerdaalde, niet minder dan 300 KG. bedraagt, zoodat het den grootsten tot hiertoe gevonden meteoor, den Knyahingyasteen, niet onaanzienlijk in zwaarte overtreft. Merkwaar dig is de tiooge temperatuur van dou atson, welke niet alleen gloeiend naar beneden gevallen is, maar ook na zgn binneudriogen in den bodem zoo warm bleef, dat men eerst acht uren later aan het uitgraven daarvan kon beginnen. Daar slechts weinige voorbeelden van gloeiende me- toeien bekend zijn, is de Taborysteen ook in dit op zicht hoogst merkwaardig. Het rijwiel. De Heer Woltman schrijft uit Menado (Ned. Indië) aan „de Kampioen": //Het rijwiel is hier in de Minahassa zoo goed als onbekend; een kennis van me en ik zijn de eenigen, die da wielersport hier beoefenen. De wegen zijn hier prachtig, zelfs beter dan in Pa- dang, Batavia of Soerabaia. Wij rijden bicycle, alhoewel de safety hier eigenlijk thuis zou be- hooren, omdat het hier vrij bergachtig is. Slechts enkelen in de binnenlanden hebben een rijwiel (karetta roda, zeggen de inlanders) gezien. Kom ik een dorp binnenrijden, dan is er ha st geen doorkomen aan; iedereen loopt uit zijn huis om dat wonderbaar ding te bezien. Ik ben eens een dorp binnengereden, waarvan de bevolking, toen ze mij zag aankomen, in allerijl in huis vluchtte. Zslfs krijg ik soms uitnoodigiogen van inland- sche hoofden om eens //mat mijn stalen// ros bij hen te komen. Ik voldoe er meestal aan. Eens was ik met mijn rijwiel bij een inlanisch hoofd; nadat hij het wiel nauwkeurig bezien had, zei hij mij in gebroken Hollandsch: „Een wonderbaar ding! Wat is toch de mensch!// Zij kunnen maar niet begrijpen hoe men zoo'n ding sturen kan. Des ochtends van 5 tot 7 en des avonds na zassen kan men hier 't geschiktst rijdeo, daar het anders te warm is." Te Maastrichtis tegen twee schut- ters, die na volbrachten diensttijd hun geweer giugen inleveren, proces-verbaal opgemaakt, om dat zij de geweren niet van de gevorderde slui ting hadden voorzien. Vervallen grootheid. Een be richtgever der „New-York Herald" te Londen heeft aan boord van de stoomboot "Glencann" den vorigen Gezant van Siam te Parijs aange troffen als helper van den kok en als matroos werkende, om den overtocht naar Singapore te kunnen maken. De man had alles met het spel verloren en was zonder een rooden cent te Londen gekomen. Hij had in goen 24 uren gegeten. „Als de mensch lacht,// zeide hij met een zijuer va- derlandsche spreekwoorden, „lacht ieder met hem mee; maar als hij weent, laat men hem alleen weenen.// Naar men verneemt, istegen eenige soeialislen uit Appdscha, dia de jaarmarkt te Snail Ie bezochten, proces-Verbaal opgemaakt wegens het bezigen vau btleedigende uitdrukkin gen over Z. M. den Koning, en verzat tegen de gemeentelijke politie. Waarom president Kruger niet meer drinkt. Hoewel President Kruger, so ver ons weet, gen tempelier is, maak hy daarom gen gereeld gebruik van sterken drank. Onlangs was die Volksraad uitgeuodig na di Heatherley stokery, dig by Pretoria, en toe di lede daar g/trakieer werd, verkits die President 'o koppi koffi. By die geleeudheid het hy enige storis omtrent syo jong dage vertel, onder andere omtrent die eerste maal toen hij dronk was. Hij was op 'n jagparty, en syn maters het hom oergehaal om 'o sopi te drink. Hy klim op syu perd, en toen hy op 'u heuvel kom, siet hy, wat hy op meen 'n klomp spriDglokke te wees. Hy jaag na hulla toe, mar toen hy daar kom, was dit 'u party suikerbosse. Hij het hom toen voorgeneem om nooit weer sopiea te gebruik ni. (Patriot.) Parijezal eerlang een kabels poor- weg bekomen, tn wel voor hat verkeer tusschen het 19de en 20ste arrondissement. De lijn zal beginnen op de Place de la République en eindigen iu de nabijheid der kerk van Belle ville. Om warm te worden. Het is vermoede- lijk niet algemeen bekend, dat, wanneer men iu het ruwe jaargetijde zich erg koud gevoelt, men door een zeer eenvoudig middel die koude kan verjagen. Men ademt daarvoor cl. zoo diep mo gelijk in. Men ga in de open lacht staan met de schouders naar achteren getrokken en het hoofd rechtop; dan vult meri door ademhaling door den neus de lungen langzaam met lucht, houdt gedurende tien seconden don adem in en ademt vervolgens snel uit. Dit herhaalt meu eenige keeren en weldra zal men een aangenaam gevoel van warmte waarnemen. Het is aan te bevelen eene dergelijke longen- gymnastiek dagelijks in praktijk te brengen. Het verschuiven der ladders, hetwelk dikwijls oorzaak van ongelukken is, wordt volgens da //Bergwerk's BI.// verhinderd door onder de platte pooten kleine platen van caoutchouc vast te hechten. Dit eenvoudige middel is voortreffelijk bij da meest verschillende grond lagen: steen, asphalt, cement, glas of (jzer. Bij hout wordt daardoor ook het lastige insteken van ijzeren punten aan de ladders geheel verme den. Buiten de Dampoort te Middel burg was het in de laa'ste dagen niet pluis. Wat er gebeurde? Volgens door de //Middelb. Grt." ingewonnen inlichtingen warden „steenen geworpen door onzichtbare handen in de onmid dellijke nabijheid van met een scherp oog toe ziende kijkers, tevens belangstellenden//. Men schreef deze zonderlinge steaneuwerperij toe aan niet minder dan aan de zwarte kunst eD vele middelen werd aan de haud gedaan om aan die angstwekkende geheimzinnigheden een einde te maken. Eeu er van is zoo vertelde men aan het blad zelfs in praktijk gebracht. Een der steenen, waarmede geworpen is, werd n.l. gekookt in water, met het doel om na dc kookproef dien steen, tot poeder gemalen, te verbranden. Wat gebeurt echter?— Terwijl de steen kookt wordt het deksel van den pot op gelicht en verschijnt een vrouwenhoofd in dichten nevel. Daarna wordt mededeeling gedaan van het voornemen hoe verder met den steen te handelen. Men wil echter tegenover dat z. g. vrouwen hoofd beleefd zijn en zal de deur openzetten om de daderes van het kwaad voor het laatst gelegenheid le geven zich te beteren. Zoo gezegd zoo gedaan en nu is alles iu het reine M De Ceylon Advertiser bevat een artikel over de zoogenaamde kokosnoten-boter, die ten onrechte in kwaden reuk gebracht is, omdat ze als vervalschingsmiddel voor natuurlijke boter eigenlijk geen dienst kan doen. Het is eenvoudig een planten-vet; als zoodanig wordt het in de Duitsche keuken reeds gebruikt. Het blad is overtuigd, dat het arlikel eeue belangrijke toe komst te gernoet gaat. De inboorlingen in Indië gebruiken groote hoeveelheden van een vet, dat zij „ghee" noe men, en dat in kleur en in andere eigenschappen veel overeenkomst met onze reuzel heeft. Dat is een product uit buffelmelk verkregen endaar de Hindoes dierlijk vet van het lichaam Diet ge bruiken en de Mohamedaueu varkensreuzel even zoo vermijden, is //ghee// het eenige artikel, dat in geheel Indië bij het toebereiden van spijzen als vet wordt gebruikt. De marktprijs van die stof is dan ook niet laag. Het onlangs ingevoerde kokosuoten-vet, verkeerdelijk boter genoemd, geeft voor de Hin does en de Muzelmannen een beter en goedkooper product. Als plantaardig voortbrengsel is het den angstigen Hindoe even welkom als den be- vooroordeelden Mohamedaan. Het zal in Indië ongetwijfeld een uitgebreid gebruik vinden. Wanneer het, ondanks de vruokt, die niet ge ring is, voor de veel plaats innemende grondstof in Europa kan vervaardigd worden voor de helft van den prijs van boter, dan moet het op de plaats, waar de kokosnoot groeit, nog veel goed kooper kuureu geleverd worden. Bjj de feestelijke bijeenkomst Zondag-namiddag te 121/2 uur door den Nederlandschen Eoomsch Kath. Volksbond gehouden zag het er ook inderdaad recht feestelijk uit.Van het vergaderlokaal Plancius wapperden de nationale driekleur en de Pauselijke vlag. Daar binnen genoot men het voorrecht Z. D. H, Mgr. C. J. M. Bottemanne, Bisschop van Haarlem, te mogen ontvangen, die zich ge- waardigde de opening van de eerste tentoonstel ling van voorwerpen door leden in hun vrijen tijd vervaardigd, met zijne tegenwoordigheid te vereeren. Binnengeleid in gezelschap vau zijne Weleerw. Heeren Secretarissen en den Geestelijken Adviseur van den Volksbond, Rector Eijgenraam ontving Monseigneur in de binnenzaal, waar de doorluchtige Prins der Kerk op een zetel tus schen groen en bloemen plaats nam, de afge vaardigden der verschillende afdeelingen,Haarlem, 's-Gravenhage en Rotterdam, het Centraal bestuur, de heeren van het tentoonstellings-comité en nog enkele genoodigden. Uit 's-Gravenhage waren niet minder dan 38 leden overgekomen, ook de Weleerw. Heer J. Van Erven Dorens, Gees telijk Adviseur van de Afd. aldaar. Na afloop van deze plechtigheid begaf Monseigneur zich met zijn gevolg, voorafgegaan door den Heer W. Passtoors, President van den R. K. Volksbond, naar de feestelijke versierde bovenzaal, die keurig was getooid met draperieën en vlaggentropees, waaronder een met het wapen van Monseigneur. Bij het binnenkomen in de zaal werd Monseigneur verwelkomd door ruim 2000 ledeu,die wedijverden in gejubel, met de fanfares van het Katholieke muziekkorps Kevelaar, dat zich welwillend ter op luistering van dit feest ter beschikking had ge steld. Nadat het fanfarekorps het eerste en de Zangvereeniging het tweede stuk van het program zeer verdienstelijk hadden uitgevoerd, nam de President, de Heer Passtoois, het woord. ZËd. bracht in herinnering het 2-jarig bestaan van den Bond en wees op de hooge eer, die de leden te beurt viel, nu zich een Prins der Kerk, hun beminden Bisschop in hun midden bevindt. Dit getuigt niet alleen voor de goede werking van den Bond, maar ook van den goeden geest die u allen bezielt. Spreker riep den Bisschop namens de aanwezigen een hartelijk welkom toe en gaf de verzekering, dat de tegenwoordigheid van Z. D. H. vruchten zal afwerpen voor den Bond in het bizonder, en voor het Katholieke volk in het algemeen. Wijzende op dezen ge- wichtigen dag, den dag van de opening der tentoonstelling bracht hij hulde aan den Heer Adolfs, voor diens kloek besluit, (ondanks allen te genspoed,) om eene tentoonstelling te hebben geor ganiseerd,, die een uitsluitend katholiek karakter zou dragen Gesteund door het Bestuur, de af- deelingen en door den grooten ijver der inzenders is deze tentoonstelling tot stand gekomen, die wij zoo straks onder Gods Zegen hopen te openen. Spreker eindigde met een woord van dank aan allen, die hadden medegewerkt om dit sehoone feest tot stand te breDgen, en verklaarde onder daverend applaus deze bijeenkomst voor geopend. Nu hiel de Zangvereeniging het Bondslied aan, dat door de gansche vergadering werd mee gezongen. Z. D. H. den Bisschop besteeg nu het spreekgestoelte om de vergadering een vaderlijk woord toe te spreken. Z. D. II. sprak ongeveer het volgende: Geachte Leden van den Katholieken Volksbond. Zoodra de tijding tot mij kwam, dat door u eene tentoonstelling zou gehouden worden, heb ik die gelegenheid aangegrepen om in uw mid den te verschijnen en u een vaderlijk woord toe te spreken; want ik ben hier als een vader on der zijne kinderen. (Daverend applaus.) Ik heb twee redenen waarom ik gaarne in uw midden kom. Vooreerst wilde ik mijne ingenomenheid toonen met het bestaan en de werking van den Ned. R, K. Volksbond. Het is vandaag dertien jaar geleden, dat ik aftrad als Pastoor der pa rochie van de H. Catharina en Amsterdam ver liet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2