NIEUWE Wo. f591. Zondag 21 September 1890. 15de Jaargang. BERICHT. Ecne moeilijke, doch verhe vene taak. BUITENLAND. De pot met huislook. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maarniet) voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B U R E A TT: St. Janstraat Haarlem. «Tirttnuif- AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1G regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Ad vertent iën wordeu uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V i' ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS& hAUKEÏ. Zij, die zich met 1 October a. s. op de NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. De school heeft eene moeiljjke, maar verhevene taak. Zij moet niet alleen eene inrichting zijn voor het onderwijs, maar ook voor de opvoeding. Eene inrichting voor opvoeding, hetgeen de school boven alles moet zijn, is zij dan, wanneer zij niet alleen het verstand ont wikkelt en den geest met kundigheden verrijkt, maar alle krachten van het kind, de lichamelijke zoowel als de intellectueele in alle richtingen, harmonisch en grondig zoo ontwikkelt en vormt, dat het kind een nuttig en waardig lid wordt van het buis gezin, van den Staat en van de Kerk. Dit is eene groote en zeer gewichtige taak, welke echter de school niet alleen heeft te vervullen. Naast haar staan nog andere krachten, die op de opvoeding van het kind invloed hebben en onder deze krachten is de opvoedende macht van het huisgezin de voornaamste. Aan baar is de eerste en grootste invloed en inwerking op het kind in de hand gegeven. Maar ook de school neemt een groot deel der ver antwoordelijkheid op zich voor datgene, wat door de opvoeding in 't algemeen een maal van het kind zal wordeu. En hoe zou het ook anders kunnen zijn? Het kind bezoekt gedurende vele jaren de school en wel is waar op een leeftijd, waarin bet in zoo hooge mate ontvankelijk is voor alles, wat het om zich heen ziet en hoort. De indrukken, welke het kind ontvangt, worden in zijne ziel onverdelg- baar ingeprent en oefenen op het denken, gevoelen en willen der latere jaren een wezenlijk machtigen iuvloed uit. De school moet zich derhalve niet bepalen eene in richting alleen voor onderwijs te zijn, zij moet vooral eene inrichting van opvoeding wezen, die de godsdienstig-zedelijke verede ling van het karakter, het gewennen aan het goede, edele en schoone als hare voor naamste zorg aan het hoofd van haar pro gramma schrijft. In het belang van den onderwijzer, van het huisgezin, van Kerk en Staat is het, dat de school haar hoofddoel der opvoe ding bij hare pleegkinderen bereike. Welk onderwjjzer zou met goed gevolg kunnen ouderwijzen, zonder zijne leerlingen aan aanhoudende oplettendheid, aau vlijt, aan orde en aan stipte gehoorzaamheid te ge wennen? Waar is eene familie, die niet met recht verlangt, dat de school aan de kinderen FE Ü1LLETON. {Vervolg.) Met haar, op dezelfde verdieping woonde een jong meisje, Clotilde genaamd; 't was eene jonge kantwerkster, zoo arbeidzaam als eene bij, een voudig en oprecht gelijk debiel eener vrome maagd, vroolijk en vlug als het distelvinkje, dat zij opgevoed had, en waarin haar eenige rijkdom bestond. Beiden met het aanbreken van den dag ontwakende, zongen te zamen tot den avond toe. De betrekkingen der buurschap hadden weldra Clotilde en moeder Barrois in nadere bekend heid gebracht; de goedheid der oude vrouw, de zachtzinnigheid en opgeruimdheid, van het meisje, moesten natuurlijkerwijze de eerste schake's wor den van hare wederkeerige innige hartelijkheid en weldra werd moeder Barrois wezenlijk eene moeder voor Clotilde en het meisje beantwoord de hare moederlijke genegenheid met de liefde en kleine diensten eener dochter. Als de goede oude en ziekelijke vrouw de kracht niet had om van hare vijfde verdieping naar beneden te ko men, ten einde haar kleinen voorraad te gaan eerbied, liefde, ontzag en gehoorzaamheid jegens de ouders inboezemt? Moet niet de maatschappij met alle energie eischeD, dat de school haar werk zame en vreedzame burgers levert, dat het opkomende geslacht in de beginselen van recht en plicht worde opgevoed? De Kerk eindelijk moet eischen en eischt, dat de religieus-zedelijke ontwikkeling barer jonge ledematen indeschool bevorderd worde dat een godsdienstige geest de school en het onderwijs doordringe en beziele, dat de school de kinderen voor hun later leven goed opvoede en terdege voorbereide. Tot bereiking van dit doel staan de school de twee bekende middeleu ten dien ste: bet voorbeeld, en de waakzaamheid. Door aanhoudende waakzaamheid, door vermaning en leering, door doelmatige be looning en bestraffing moet de school die deugden inprenten, welke tot de plichten van den christelijken leerling behooreu: gehoorzaamheid, vlijt, orde, gerechtigheid, verdraagzaamheid, beleefdheid en voorko mendheid. Daartoe moet de ouderwjjzer door zijn voorbeeld in die richting werken, dat de kinderen met de herinnering aau de school en aan alles wat zij daar ge zien, gehoord en geleerd hebben, voor den ganschen duur vau hun leven, de reinste en heiligste gevoelens vastknoopen. De onderwijzer moet dus alle deugden bezit ten en alle goede eigenschappen zich eigen maken, welke hij van zijue leerlingen eischt. Het eigenlijke onderwijs mag gesne af richting, geene mechanisch inprenting van de stof, geen bloote verstands- eu geheugenoefening zijn, maar het moet zich in dienst der algemeene ontwikkeling van het kind stellen en zoowel op het hart ea den wil als op het verstand trachten ia te werken; het moet in een woord opvoe- dingsonderwijs zijn. De ouderwijzer moet zorg dragen, dat hart en wil van het kind voor den godsdienst worden gewonnen. Het aanschouwiugsonderwijs moettotde vorming van het religieus-zedelijk gevoel bijdragen. Bjj het taalonderwijs moet de moreele in houd der leesoefeningen ethisch worden aangewend. Het rekenonderwijs heeft niet enkel een reëel doel, het moet niet alleen voor het practische leven dienen, maar ook het consequente denken en doen, het ge voel voor het ware bevorderen. Het ouder wijs iu de aardrijkskunde moet de kinde ren bekend maken met het vaderland in betrekking met zijn natuurlijken aard, ge steldheid, zjjue inrichtingen en de werk- dadigheid zijner inwoners. Het onderwijs in de geschiedenis moet op de zielskrach ten van het kind zedelijk verheffend wer ken, achting voor de wetten inprenten en liefde voor land en vorst inboezemen. Door het onderwijs in het schoonschrijven moet de zin voor orde en schoonheid worden ont halen, als er een geneesdrank of gerstewater voor haar moest worden bereid, of als zij iemand noo- dig had om haar tej ondersteunen of naar hare gewone wandelplaats, den plantentuin, te leiden, dan was Clotilde altoos daar, immer bereid om haar op te passen en haar gezang zoowel als dat van den distelvink te doen ophouden, als hare buurvrouw rusten wilde; of om eenige uren arbeids op te offeren, als moeder Barrois noodig had, om zich in de weldadige stralen der Mei-zon te verkwitcken. Moeder Barrois had gedurende eenige dagen het bed moeten houden; maar door de ijverige zorg en oppassing van haar goedhartig buurmeis je had zij hare wandelingen kunnen hervatten en beiden wandelden langzaam in den zonneschijn, toen de oude vrouw het meisje aldus toesprak: Clotilde, goed kind, vermits gij ouderloos zijt en gij gewild hebt, dat ik u tot moeder zou verstrekken, moet ik u over eene zaak beknorreu. Wat dan, moeder Barrois? vroeg het meisje, met opengespalkte oogen, die gereed schenen, om tranen te storten bij de gedachte dat zij eene berisping had kunnen verdienen van haar, die zij als hare moeder beminde en eerde. Kunt gij niet raden wat ik zeggen wil? Neen moeder Barrois, neen! Zoek dan eens goed. Als men eene fout, op wikkeld. Het zangonderwijs eindelijk moet het gemoed veredelen, het godsdienstige en vaderlandslievende gevoel en in 't al gemeen den zin voor het schoone en goede ontwikkelen en aan het kind een schat der beste en schoonste liederen als een blijvend eigendom in het leven medegeven. Worden deze wenken met beleid en con sciëntieus gevolgd en toegepast, dan zullen daardoor niet alleen op het gebied van het onderwijs, maar ook op het terrein der opvoeding de schitterendste resultaten wordeu verkregen eu de school zal hare opvoedingstaak op volkomen en op de heerlijkste wijze vervullen. Het gemeentebestuur te Berlrju heeft, gelijk ook werd verwacht, afwijzend geant woord op de aanvraag der socialisten om beschikking over eene zaal iu het raad huis ter ontvangst van de terugkomende verbannen socialisten. Het Duitsche algemeene mijnwerkers congres heeft het voorstel ter oprichting van een m jjnwerkersboud met algemeene stemmen aangenomen, onder bepaling dat de bond zich met geene partijpolitiek mag ophouden en zich uitsluitend moet wijden aau de belangen der rujjnwerkers. Er is eene commissie benoemd om de statuten te ontwerpen. Blijkens officiëele verklaring van den Duitschen Rijkscommissaris is er in 't ge heel geene proclamatie betreffende den slavenhandel aangeplakt, zijn er nooit ver gunningen aan slavenhandelaars verleend, ook nooit aan de kust slaveuverkoopingen ot slavenjachten gehouden, of slavenhan delaars naar de kust getrokken om zaken te doen. Het daaromtrent verspreide ge rucht, ontstaan door praatjes van Arabie ren, is kwaadwillig en leugenachtig ten uadeele der Duitsokers geëxploiteerd. Te Geut heeft de Cercle de propo- gande progressiste zich, gelijk bekend is, aangesloten bij de beweging voor alge meen stemrecht en daartoe o. a. eene over eenkomst gesloten met de werkliedenpartij. De leden van dien kring ziju niettemin voor het meerendeel ook leden der Asso ciation libérale en zijn leden gebleven, in weerwil dat hun voorstel om de herzie ning der grondwet, ten einde tot afschaf fing van den kiescensus te geraken, in het programma op te nemen, verworpen is. Thans is door den Cercle besloten, dat voor de verkiezing van de helft der leden van den gemeenteraad in October a. s. iu vereeuigiug met de werkliedenpartij 7 ean- didaten aau de poll in de Association libé rale onderworpen zullen worden. Mocht de meerderheid der Association, gelijk te voorzien is, deze caudrdatureu niet aan vaarden, dan schijnt de scheuring tusschen het geweten heeft, hoe klein dan ook, is er al toos °eenige wroeging, die er aan herinnert. Och! zeg het gauw; ik zou zeer bedroefd zijn, als ik u eenig verdriet veroorzaakt had; het, zon'wel tegen mijn wil zijn, dat verzeker ik u en ik zou mij haasten, om het te verbeteren. poen pc gisteren-avond te bed lag, zijt gij in uwe kame/gegaan, denkende dat ik sliep. ja nioeder Barrois; maar de beide deuren waren opengebleven en ik waakte altoos over u. Hebt gij toen niet een bezoek ontvangen? Is Juliaan toen niet weder bij u geweest? Op die vraag bloosde Clotilde en boog het hoofd; zij herinnerde zich, dat Juliaan gekomen was ondanks het verbod, dat moeder Barrois hem gedaan had; zij voegde er een weiuigje verlegen bij: Hat is waar, en ik meende er u over te spreken; ik zal u ook alles zeggen, goede moeder Barrois'eu zoo gij hebt kunnen gelooven, dat ge rnjj uwe achting zoudt kunnen onttrekken, dan zult gij zien, dal ge mij verkeerd hebt beoordeeld, Laat ons zien, kindlief, ik bemin en acht u altoos; maar ik wil alles weten. gjj weet, dat mjjn neef Juliaan en ik sa men in Bourgogne zijn opgevoed, als broeder en zuster; dat, toen ik naar Parijs gekomen ben hij ook derwaarts is gekomen en dat hij als liberalen en radicalen te Gent wel onver mijdelijk. Do Kamer van Koophandel te Bor deaux heeft in een brief aau den Minister van Koophandel, naar aanleiding van M'Kinley's tarief-ontwerp, te kennen ge geven, dat. aan de «economische vijande lijkhedentusschen Fraukrijk en Amerika slechts doeltreffend een einde kan worden gemaakt door een op wederzjjdsche coa- cessiën gegrond handelsverdrag. Aan een banket, dat door Generaal Billot aau de buitenlandsche officieren werd aangeboden, heeft de Minister van oorlog, De Freycinet, bet woord gevoerd. Hij zoide dat de officieren, di9 getuigen zijn geweest van de legeroefeniugen, overtuigd kunnen zijn, dat deze toebereidselen voor niemand eeue bedreiging zijn en alleen ten doel hebben, Frankrijk het ontzag te doen ge nieten, waar het recht op heeft. Na een duur van niet minder dan zestien weken is de werkstaking van de mijnarbeiders te Wearmouth in Sunderland ten einde. De lieden zullen in het vervolg niet meer dan zeven uur per dag arbeiden. Omstreeks 1200 mannen eu jongens had den het werk gestaakt. Het geschil heeft aan de vereenigin- gen van werkgevers en van mijnwerkers f 240.000 gekost. Naar aanleiding van het gerucht, dat de Transvaal van Portugal de Delagoabaai zou willen koopen, zegt de Morning Post dat, zoo Portugal deze haven van de hand wil doen, bet een anderen kooper dan de Transvaal zal moeten vinden. Iu de Dinsdag gehouden vergadering van den Spaanschen ^Ministerraad zjjn de uitgebreide legerbervormingen, door den Minister van Oorlog voorgesteld, en tevens het beginsel van den verplichten persoon lijken dienst, goedgekeurd. Men meldt uit Belliuzona, dat de leden van het afgezette Gouvernement in het regeeringspaleis ziju gekomen en de macht weder in handen wilden nemen. De Bondscommissaris kwam daartegen in verzet eu zeide, dat hjj zich terstond tot de Bondaregeering zou wenden. De heeren protesteerden daartegen. Met uitzondering van enkele op zich zelf staande kleine ge welddadigheden is het rustig. Naar aanleiding vau de ontmoeting tusschen de beide Keizers te Rohnstock verklaart de Nowoje Wremja, niet te ge looven, dat het Kabinet te Berlijn veran derd is in zienswijze omtrent het drievou dig verbond, maar wel dat het besloten is te verhiudereu dat Duitschlaind in de op lossing van biunenlandsche zoowel als van sociale quaestiëu wordt gestoord door on tijdig opgeworpen internationale vraagstuk ken. Tengevolge van de aanhoudende re gens staat de spoorwegliju Tirnova-Adria- onder-tuinman in den plantentuin is gaan arbei den. Hij is een braaf mensch, mjjn goede Juliaan, hij bemint mij zeer! Clotilde! Clotilde! zeide moeder Barrois het hoofd schuddende, hjj is een braaf jongman, zooals gij een braaf meisje zijt, maar ik heb u reeds gezegd, dat is geene reden, om Juliaan bij u te ontvangen! De oude moeder bedroog zich niet. Zjj wist dat Clotilde een braaf meisje was; maar zij kende het naïve vrouwelijke karakter van Clotilde en daarom had zij de bezoeken van Juliaan verbo den! Er zjjn bloemen, die bij de minste aanra king verwelken; cn er is vaak zeer weinig noodig, om den glans van bevalligheid, van frischheid en van poëzie, die het gelaat van een meisje versieren, te veranderen en te doen verdwijnen. Luister dan toch, moeder Barrois hernam Clotilde met levendigheid, gij laat mij niet uit spreken. Ik heb dan gezegd, dat mijn Juliaan braaf is, en dat is waar; daar ik niet de eenige ben, die het zegt en zijne bazen het dagloon van Juliaan verhoogd hebben Die goede lijding kwam hij mij vertellen, toen hij gisteren-avond by ons kwam. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1