b i nWn l a a o. GEMENGDE BERICHTEN. en de "Voorzitters der Kamers geraadpleegd te bebben, heeft de Koning van Portugal besloten aan den Heer Silva Ferraro de Carvalho, Gezant bij den Heiligen Stoel, het samenstellen van een Ministerie op te dragen. De verschillende Zwitsersche bladen brengen kenschetsende bizonderheden over het begin van den opstand. Men zal zich herinneren, dat eerst het onbegrijpelijk bericht uit Bern kwam, dat er slechts éan bataljon bondstroepen naar Bellinzona zou gaan, terwijl later bleek, dat de beide gereedgehouden bataljons er waren aange komen. De Freyburger »Liborté» brengt ons thans de oplossing van dat raadsel: de Gothard spoorwegmaatschappij weigerde, meer dan een bataljon naar Tessino te voeren, onder voorwendsel dat zij anders haar gewonen reizigersdienst zou benadee- leu. Toen zij echter hierop het formeele bevel van den Bondsraad ontving, alle rei- zigersvervoer te staken, tot de troepen wa ren overgebracht veranderde de inaatschap- pjj van inzicht en het bleek, dat zij beide bataljons kon vervoeren, zonder in het minst den gewonen dienst te wijzigen. Men had hier dus met kwaadwilligheid van de zjjde der spoorwegmaatschappij te doen gehad, hetgeen niet verwondert, als men de rol kent, die de hoogere beambten dezer maatschappij in de politieke zaken van het kanton Tessino spelen. Het Lucerner »Vaterland» meldt nog, dat dezelfde maatschappij op den avond der revolutie aan het grenstation Chiasso eene groote bende Italiaansche irredentis- ten uit het Milaueesehe, Brianza en Com- masco heeft vervoerd, die den Tessinee- schen radicalen gewapende hulp kwamen verleenen. Verschillende bladen van het kanton noemen trouwens geheele reeksen Italianen bij name, die aan de woeste moord- en oproerlooneelen hebben deelge nomen. De »Nouvelliste vaudois» verneemt uit Chiasso, dat Italië troepen heeft gelegerd aan de Tessineesche grens onder voor wendsel benden vrijschutters uit Milaan,. Gallareati en Como, die zich bij de radi calen in Tessino wilden voegen, het over schrijden der grens te beletten. In werke lijkheid echter is het doel der Italiaansche Regeering, de belangen harer vrienden van den Gothard-spoorweg te verdedigen en, ingeval de dienstregeling werd belemmerd, onder een goed voorwendsel in Tessino te kunnen tusschenbeiden treden. Te Kaapstad kwam Dinsdag eene Portugeesche stoomboot, Rei de Portugal binnen met eene lading slaven van Mo zambique naar de Westkust van Afrika. Een veertiental zwarten wisten te ontvluch ten en de Britsche Regeering van de Kaap kolonie gaf den bevelhebber van Hr. Als. Siuallow last de overigen in vrijheid te doen stellen, maar ten gevolge van eene moeilijkheid van internationaal recht kon er niets geschieden en voer de Portugee- Bche stoomboot ongehinderd weg. Het Huis van Afgevaardigden hield te Washington onlaags eene vergadering over de geldigheid van een der jongste verkiezingen. De democraten gingen weg, ten einde te maken, dat het aantal tegen woordige leden te gering zou zijn tot het nemen van een besluiï. De President Reed, een ijverig republikein, liet toen spoedig de deuren sluiten, maar vier stevige de mocraten zetten hunne schouders tegen de deuren en deden deze spoedig weer open springen. De democraten gingen toen heen, maar een republikein verloor bij deze ope ratie zijn neus. De Afgevaardigde wilde juist binnenkomen en werd zoo hevig door de openvliegende deur getroffen, dat zijn neus geheel werd verbrijzeld. De gewonde Afgevaardigde was de Heer Kilgore uit Texas. De democraten bereikten echter hun doel, want de zitting moest verdaagd worden, daar bij telling bleek, dat geen voldoend aantal Afgevaardigden aanwezig was. Een brutalen diefstal had Vrijdag plaats in de Kerk der Eerw. Paters Min derbroeders Conventueelen te Hal bij Brus sel. Terwijl de kloosterlingen het middag maal gebruikten, zijn uit de Kerk van het klooster, die van 122 uur gesloten is, twee kelken, een kostbare Ciborie en al de ex- voto's van Onze Lieve Vrouw waaronder van zeer groote waarde gestolen. De dief schijnt zich in de Kerk te hebben laten opsluiten. Ook heeft men getracht het tabernakel te openen, doch dat heiligschen nend werk is mislukt. De verontwaardiging in de stad is alge meen en van alle kanten brengt men aal moezen aan om den God des Altaars een spoedig eerherstel te kunnen geven voor de bedreven heiligschennis. Het is der Jus titie nog niet mogen gelukken den brutalen dief te vinden. Groot alarm in de Italiaansche liberale pers. Een Oostenrijksch oorlogschip landde te Civita-Vechia. De marine-officieren begaven zich van hun schip naar Rome om den H. Vader, Leo XIII., bewijzen van hulde eu eerbied te brengen. Hiertegen vaart de pers, de liberale wel te verstaan, uit. Zij kan geen woorden genoeg vinden, om het gedrag der Oostenrijksche officieren te laken, en het bezoek aan den Paus als eene onpolitieke en onwelvoeglijke daad te bestem pelen. En diezelfde lui schreeuwen, dat de Paus vrij, totaal vrij is. Staat het den officieren van Oos tenrijk, b.v. niet volkomen vrij, door Luxemburg te trekken, om den Koning van België een bezoek te brengen, zonder notitie van den Groothertog te nemen? Dit geschreeuw, dit alarm is het stelligste bewijs, dat de Paus in het Vaticaan niet vrij is, dat men hem wil behandelen als een ondergeschik te van de Italiaansche Regeering. En ieder begrijpt hoe langer hoe meer, dat de Katholieken der gansche wereld niet zullen rusten en niet mogen rusten, vooraleer de Paus geheel en al vrij en onafhankelijk is, en dat hij ieder kan ontvangen, hetzij vorst of onderdaan, gekroonde hoofden of Geestelijken, zonder dat eene Regeering, welke ook, zich daardoor gekrenkt kan gevoelen V. W.) Het is in veler belang wellicht niet over bodig nog eens kortelijk in herinnering te brengen boe, volgens de wet van 21 Juli j.l.regelende het militair onderwijs - de opleiding tot officier is vastgesteld: Voor het wapen der infanterie, cavalerie, artillerie en genie aan de Kon. Mil. Academie met een studietijd van 3 jaren. Bovendien voor de infanterie en militaire administratie aan den hoofdcursus met een studietijd van 2 jaren. Behalve deze inrichtingen zullen er als voorbe reiding voor de Kon. Academie bestaan: cadet tenscholen met een studietijd van 2 jaren. Volgens deze regeling kan men den officiersrang nimmer behalen of men moet het 21e levensjaar zijn ingetreden en komen de militaire scholen te Delft en Haarlem te vervallen. De Indische begrooting voor 1891 is versche nen. De uitgaven worden geraamd op 136, de ontvangs'en op 116 millioen gulden; het tekort op 20 millioen gulden. De koffie-opbrengst is 151/3 millioen lager, de opiumpacht ruim 1 mil lioen, de suiker f 667,000 lager geraamd. Voor bevloeiingswerken is 2 millioen, voor de verlenging van den spoorweg naar de Ombi- liënvelden 12 ton uitgetrokken, Volgens Recht voor Allen zal, met het oog op de algemeene Kamerverkiezingen, een week blad verschijnen, De Sirijd geheeten, dat be proeven zal eene algemeene volksbeweging in het leven te roepen onder de leuze: voor of tegen het algemeen stemrecht! De Heer Oudens te Arnemuiden is met de voorloopige regeling be last. Haarlemmermeer, 22 Sept. In Noordelijk Haarlemmermeer worden pogingen aangewend tot oprichting van een onderling veefonds. Uitde IJ- en Haarlemmermeerpolders is men met het vervoer der beetwortelen naar de sui kerfabriek „Holland// te Halfweg begonnen, terwijl in het begin dezer week de eerste scheepsladingen worden verwacht. Het is thans 45 jaar geleden, dat de eerste machine tot droogmaking der Haarlemmermeer //de Leeghwater//, in gebruik werd genomen. Het werktuig, later dienende tot model der nog te houwen Cruquius en Lynde, heeft 400 paar denkracht en werkt met een stoomvermogen van 350 paardenkracht. De Leeghwater doet 7 pompslagen in de mi nuut en verplaatst 66 M. water bij eiken slag. Men berekent dat om de Haarlemmermeer droog te maken er noodig zijn geweest 14 mil lioen pompslagen, eiken slag ongeveer verplaat sende 66 kub. M. water. Ruim 31/2 millioen gttlden waren de kosten dier kolossale machines. Amsterdam, 22 Sept. In den voormiddag heeft Z. D. Hoogeerw. Mgr. C. J. M. Botte- manne, de plechtig consecratie der Kapel van het nieuwe gebouwde St. Elisabethsgesticht ver richt. Een groot aantal Eerw. Heeren Geestelijken waaronder Deken Poppen, Regenten, Dames Regentessen van het Maagdenhuis en genoodig- den, woonden deze plechtigheid bij. De groote kosten voor dit gebouw, zoowel die voor deu aankoop van den grond, 12,000 vierk. meter, als voor den opbouw, te zamen p. m. f 600,000, zijn gedekt uit de ruime baten der fondsen van het Maagdenhuis. Dank de liefda digheid der Katholieken, maar vooral het zuinig bekeer van bet Maagdenhuis door de Liefde zusters kon deze aanzienlijke som van p. m. 6 tonnen gouds voor het doel, om een gesticht voor ongeneeslijke ziekten op te richten, worden afgezonderd. Den Heer C. Bleijs architect, en de Heer J, Groenendaal aannemer, hebben eer van hun werk en Amsterdam mag trotsch zijn op degrootsche stichting van Katholieke milddadigheid, voorde lijdende menschheid. In het Huis der Senatoren te W a - Bhiogton is eene wetavoordracht aangenomen, waar bij de zoogenoemde North River Bridge Company gemachtigd wordt, eene brug over deu Hudson te bouwen en aldus eene verbinding tusschen New-York en Jersey-City, respectievelijk in de Staten New-York en New-Yersey, tot stand to brengen. De ontzaglijke afmetingen van de tot dat doel ontworpen hangbrug moeten die van de reuzenbrug tusschen New-York en Brooklyn nog verre overtreffen. Volgens de ontwerpen van den ingenieur Lindenthal moet het eigenlijk han gende deel der brug eene lengte van 890 M. en eene hoogte boven den waterspiegel van minstens 50 M. verkrijgen. De torens aan beide kat t-n worden 160 M. hoog, dus slechts weinig later dan het monument van Washington. Ter verge lijking zij opgemerkt, dat de hoofdkabel van de Brooklyner brug eene doorsnede van 40 cM. heeft, terwijl die van den kabel, waaraan de nieuwe reuzeebmg moet hangen, niet miudtr dan 1.3 M. bedraagt, Deze zal trouwens ook wel noodig zijn, daar op de brug tien spoorbanen, zes rij- en luiterwegen, alsmede twee groote promenades voor voetgangers worden gemaakt, zoodat zij in het //gunstigste geva!// 40 a 50 spoortreinen, 1000 goederenwagens, 2000 andere rijtuigen, ontelbare ruiters en 10,000 a 20,000 voetgangers zal moeten drageu. Da North River Bridge zal dus ongetwijfeld de grootste brug'der aarde worden. De kosten voor het bouwen daar van worden op 100 millioen gulden gesehat. H e t v e r b r u i k v a n p a a r d e n v 1 e e s c h wordt te Berlijn steeds grooter ers het zal, wan neer de prijzen van ander vleesch zoo hoog blijven, nog wel meer toeaeman. Er zijn reeds 50 paardenslachtarijen ia de Deutsche hoofd stad en in het jaar van 1 Juli 1889 tot, 30 Juni 1890 werden er op de Cnntraal-paardenslacbt- plaats 7860 paarden geslacht. Hoewel de pogingen om het zo n- licht bij de plantenteelt door electrisch licht te vervangen nog slechts van jongen datum zijn, hebben zij toch reeds resultaten opgeleverd, waaruit men mag opmakea, dat de electriciteit geroepen is in de bloemisterij eene groote rol te spelen. Een bloemist heeft onlang3 vergelijkende proe ven genomen met electrisch en zonlicht, op planten van dezelfde soort. De eene broeikas was op de gewone wijze aan den invloed van het zonlicht blootgesteld, terwijl de andere door electrisoh booglicht werd verlicht. Vooral de Euchtia's bloeiden in de eketrisebe broeikas rijkelijker en wareD reeds binnen 6 a 8 weken voor den verkoop geschikt. De bontbladerige Coleus waren iu de helft van dien tijd tot krachtige, gezonde exemplaren van 1 ld. hoogte opgescho ten en toonden veel meer weerstandsvermogen tegen invloeden van het weer, dan op de gewone wijze gekweekte planten. Ook de Begonia's en Philodendrons gaven zeer goede resultaten. De rozen vertoonden in 't hartje vac den winter een rijkdom van vorm, bloem en geur, als anders alleen in den zomer te verkrijgen is, en dat in veel korter tijd. Een en ander te zamen genomen, kan men besluiten, dat electrisch licht veel gunstiger op de planten werkt, dan zonlicht, terwijl het eerste altijd, het laatste niet altijd te verkrijgen is. Sempervirens Een officier en twee soldaten van het vestingbaialjon te Keitsch (Rusland) hebben, ieder met 15 Kg. bagage, op rijwielen in 51/3 dag een afstand van 653 werst a 1067 M. in de Krim algeiegd. Hierbij werd in goed en slecht weder, zoowel bij dag als bij nacht, gereisd. De grootst verkregen snelheid was 1 Km. in 2 mi nuten; gemiddeld werd 1 Km. iu 13 min. en 14 sec. afgelegd. Na waarneming van 4984 sterren ten opzichte vaa de verschilleude kleuren van haar licht, hebben eenige sterrenkundigen de vol gende s'atiatiek der sterre-kleuren kunnen op maken. Volgens dezen zijn er over het geheel bij de sterreu 15 kleurschakeeringen op te merken; ia de hoofdkleuren zijn er bij bovengenoemd aantal 14 violette, 31 groene, 281 blauwe, 375 oranjekleurige, 420 roode, 1042 gele en 2628 witte sterren. V r ij dag- avond heeft erbij Shoe- makerville (in Pennsylvania) een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad op den Philadelphia Rea ding spoorweg. Een goederentrein was in den loop van den avond ia botsing gekomen met een koleutrein, waardoor de wagens over den weg verspreid lagen. Een sneltrein, met 150 passa giers, stootte omstreeks midderaacht op die wa gens, met het gevolg dat deze geheels trein van de rails af naar omlaag viel in de Sehuykill-rivier die 20 voet beneden den spoordijk ligt. Tegen 4 uren iu den nacht had men 15 lijken terug gevonden; men vreest dat twintig slachtoffers zich nog steeds ouder de overblijfselen van den trein bevinden. Te Londen is onlangs eene nieuwe sekte outstaan, die zich //de Kerk van God// noemt. Zij verwacht eene spoedige wederkomst van Christus en vernietiging van aller, die Hem niet hebben aangebeden. Hare leden zijn iolaal- octhouders, maken geen gebruik van tabak, eteu geen vleesch en drinken gean koffie of thee. Da Koninklijke Spoorwegdirectie te Berlijn heeft sedert kort het plan opgeva», om 2 psisoueurijtuigen, bij wijze van proef, met electriciteit (glotilichi) te doen verlichten. Elke wagen zal 5 lampen, van 6 normaalkaar- eeu sterkte, hebben. De electrisehe stroom, die telkenmale voor 24 uren berekend is, wordt in accumulatoren, welke onder het rijtuig zijn aan gebracht, verzameld en onder hoogen waterdruk raar de lampen gevoerd. Het licht zal door middel van een hifuoompje, door den reiziger geheel naar wensch kuunea worden versterkt of verzwakt. Een proefrit met deze rijtuigen zal eerstdaags worden genomen. Klinkenberg aan den Main, met ongeveer duizend inwoners, behoort tot de drie steden, waarvan het spreekwoord zegt: „Bscharach am Rheio, //Würzburg am Stein, „Und Klinkenberg am Main, „Da wachst der beste Wein." Dezer dagen werd ten opzichte der gemeente lijke financiën, die in de opbrengst der wijnbergen ern rijken steun vinden, aan de ingezetenen eene aaogenrme verrassing bereid. Uit de stadskas werd namelijk een bedrag van 30,000 mark aan hen rondgedeeld, zoodanig dat ieder der 223 hoofden van huisgezinnen 134V2 mark ontving en daar bij nog dris vaam brandhout voor ieder lid van het gezin. Voorts werd ten aanzienlijk bedrag tot reserve b stemd. Plaatselijk belastiu- geu worden te Klinkenberg dan ook tiet gehe ven. De verste telephoongemeenschap ter wereld is die tusschen New-York en Chica go, door middel waarraa twee mensehen op on geveer 1000 Eag. mijlen afstands van elkander een gesprek kunnen voeren. Daarop volgt de te- lephoonliju van Parijs naar Marseille, welke 6621/3 mijl lang is. De telephonische muts. Men leest in de ItaliëHet algermea bestuur der artillerie heeft voor model voor de vesting-artillerie eene soort muts aangenomen, voorzien van kleine telepho nische toestellen, welke aan da ooren sluiten. Deze telephonische muts, zooals men haar noemt, wordt gedragen door den artillerist belast met bet bedienen dar stukken en is, door middel van een telephoondraad, met den Commandant der vesting in verbinding, die derhalve zijne bevelen kan geven, zonder dat hij noodig heeft een officier uit zijne omgeving te zenden. Dit zeer eenvoudige toestel, dat sedert tien maanden in gebruik is en bij gelegenheid der laatste militaire manoeuvres, uitstekende resultaten heeft opgeleverd, moet zijn uitgedacht door een Italiaacsch officier. Uit Amsterdam meldt mee dat er jl. Zaterdag zoovele toeschouwers van daar de manoeuvres bij Bussum bijwoonden, dat toen de trein van 3 uur 29 min. hen naar de hoofdstad zou terugvoeren, die nauwelijks alle passagiers kon bevatten, en bijv. de Commissiris des Konings Jbr. Sehorer, benevens twee leden van Gedepu teerden, de Heeren Eerf en DrujjvesteiD, zich genoopt zagen in een goederenwagon te gaan zitten. Vergiftige haarwaters. Aan het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de kwak zalverij, ontleenen wij het volgende: Loodhoudende, dus vergiftige haarwaters,' die in Nederland verkocht worden, ziju; Allen's haarherstelltr, Aysrs hsarrersterker, Eau royal de Windsor, Eau de Castilie, Eau de Zéaobie, Eau des Eé.s, Eau de Florida, Eau magique, Eau Hamilton, Eau d'Amérique, het nieuwe haarmiddel (Verkoophuis), Melrose, nieuwe London haarherateller, Rosetters hair restorer. Deze 14 zijn oes bekend; misschien zjjn er nog meer. Al deze haarwsters, vertegenwoordi gen eene geringe waarde doch worden tot zeer hoogen prijs verkocht; zij zullen het haar misschien een beetje verven, doch geenszins bevorderlijk zijn voor den groei van het haar. Wat kost een schot uit een zwaar stuk geschut? „Een matig jaarlijksch inkomen,// antwoo'dt de United Service Gazette, en zij be wijst hare bewering met de volgende berekening: Projec'iel, buskruit en kardoes van het kanon vara 110 ton kosten f 1836,namelijk 900 pond kruit voor t 840, een kogel van 1800 pond voor f 960 en zijde voor die kardoes voor f 36. Masr men moet hierbij nog de slijtage van het stuk rekenen, dat na 95 schoten geheel onbruikbaar is. Daar bet kanon f198,000 kost, bedraagt de slijtage door het éene schot ongeveer f 2085, waardoor de geza menlijke kosten van een enkel sehot op f 3921 zouden komen te staan. Bij het kanon vaa 67 ton, dat f120,000 kost en dat na 127 schoten onbruikbaar wordt, vertegenwoordigd elk schot volgens die berekening, eene uitgave van f2208. Aanmerkelijk goedkooper, namelijk f 1176, is een schot uit een kanon van 45 ton, dat 75,600 kost eu waaruit men in het geheel 150 schoten kan doen. Eene verbeterde pneumatische post heeft volgens den Engineer Johnson (New- Jersey) vervaardigd. Bij hot model van Johnson wordt niet, zooals veelal, een cylinder, maar een kogel door middel van zuiging der lucht door de 24 c.M. in doorsnede metende buis gedreven. De doorsnede van den kogel is 25 mM. kleiner dan die der buis, en de kogel wordt met zulk eene kracht voortgejaagd, dat de wanden der buis nauwelijks aangeraakt worden, zoodat de wrjjving zeer gering is. Bij de gedane proeven legds de kogel 1650 meter in éen minuut af. De uitvinder heeft de snelheid nog zoo weten te vermeerderen dat de kogel in een uur een weg van 480 K.M. aflegt. De reddingstoestel van den Heer P. C. Koning, van Texel, is te Marseille met een gouden medaille bekroond. Gelijk men weet, werd te Toulon en Amster dam de zilveren medaille aan deze vinding toe gekend. Heeft het beweren, dat men aan den klank van deu donder kan bemerken, of de blik sem getroffen heeft, eenigen grond? Op die vraag antwoordt De Natuur-. Als de bliksem van eene wolk op een eardsch voorwerp of omgekeerd overgaat, met andere woordeu inslaat, dan legt da vonk lo. een betrekkelijk korten weg af, zoodat de dondtr ook kort van duur zal zijn; 2o. ontstaat daarbij hst geluid in eene dichtere lucht, dan wanneer de bliksem zich in hoogere luchtlagen tusschen de wolken beweegt, zoodat de donder krachtiger kan zijn; 3o. geschiedt het inslaan, zooals de photographieëu van den blik sem geleerd hebben, gewoonlijk door het te ge lijkertijd overgasn van verscheidene vonken, zoo dat ook hierdoor de donder sterker kan zija. Een kortdurende, krachtige donderslag kan dus met eenige waarschijnlijkheid als eene aanwij- zigiug van het inslaan des bliksems worden be schouwd. Dit geldt natuurlijk alleen vau het in slaan op voorwerpen in onze nabijheid. Is de afstand tusaehen den waarnemer en het voorwerp groot, dan heeft men geen keumerk in den aard van den donder. In Z u i d-T yrol he^ft men dezen zomer veel last van berel, welke rootdieren groote slachting aanrichten onder het vee. On langs is in (]e bergen eene kndde van ruim 70 geiten, bij het vluchten voor een beer, in een afgrond gevallen en omgekomen. Men vreest nog meer last van Meester Bruin tegen deu winter en de bergbewoners maken zich op om de op zijne huid gestelde premiën te verdienen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2