MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten, Ned. R. K. Volksbond. Struis vogelparken Vliegers met muziek. Voor geest en hart. Wil nooit aan tafel deze wijze spreuk vergeten: Eet om te leven, maar leef niet om te eten. Een wjjs man geeft zijne vriendschap eerst na rijp beraad, doch die gegeven hebbende, bewaart hij zijne trouw onge schonden. De Hemel is het loon van hen, die voor den Hemel strijden. Ter behartiging. Ja, God eischt strijd! maar tegen al wat ooit Uw waar geluk bedreigt of strikken spreidt. God is geen God van strakke som berheid, Maar Zon des Heils, die blijde stralen strooit. Voor hen, die naar Zijn heilig: Voor waarts!» hooren, Wordt uit de de smart de zaligheid geboren. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS- Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Bij liet bestuur van den Ned. R. K. Volks bond, te Botterdam, is het volgende schrijven ingekomen, waarvoor men ons plaatsing verzoekt: Botterdam, 13 September 1890. Mijne Reeren, Bestuurders en Leden, Bij missive van 7 Sept. 11. werd mij door het geacht bestuur en ledental van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Botterdam, de vraag gesteld of de aanbieding van het eere- lidmaatschap dier afdeeling mij welkom was. De bescheidenheid zou van mij vergen, dat ik geen eere-lidmaatsebap aannam, aangezien mijne geringe krachten niet toelaten, dat ik mij door verdiensten zulk een titel waardig make, dan op gevaar de grenzen der bescheidenheid te overschrijden, zeg ik uit volle borst: //ja! ik neem uw voorstel aan,// nog meer, ik ben er u dankbaar voor; en waarom? eenvoudig omdat ik er trotsch op ben deel uit te maken van dat bewonderenswaardig lichaam, genaamd: Ned. R. K. Volksbond-, dien Bond, mijne heeren, die geen kindsheid gekend heeft, maar die volwassen geboren werd op het oogen- blik, dat de Voorzienigheid zich daartoe had voor behouden; immers de vlucht, die dit werk ge nomen heeft, en de geestdrift, waarmede het door alle goedgezinden begroet werd, getuigt voldoende, dat de tijd gekomen was. Hulde aan het initiatief van eenige wakkere mannen, wier doorzicht en moed ons de rjjpe vrucht in den schoot deed vallen. De Ned. R. K. Volksbond, mijne heeren, be hoef ik het u te zeggen, is een schoon werk, nog meer: het is een nuttig werk; neeD, het is een allernoodzakelijkst werk! Ik verheug mij dus, dat die Bond reeds vijf afdeelingen telt, maar ik zou mij nog meer verheugen, zoo die Bond nie^ op vijf, maar op vijftig afdeelingen roem mocht dragen; dan eerst toch als de Bond een groot nationaal lichaam is, omvattende alle steden van ons land, in hechten band met het Cen traal Bestuur verbonden, zal er eene kracht van uitgaan, die den vijand van den ordelijken en Christelijken werkman zal doen versagen; want ook die vijand heeft zijne organisatie, en daarom is hij een schrik geworden, en eene gevaarlijke en verdervende kracht; organiseeren wij ons dus ten goede, wij, die zooveel meer reden hebben om ons aaneen te sluiten; wjj immers, die bij onze geboorte reeds broeders waren, kinderen van éene Moeder; wij, die de gelijkheid voor God belijden, voor Wien geen standen zullen bestaan, maar Die zal oordeelen naar de werken; wij, die de vrijheid, de hoogste vrijheid, de vrijheid van de kinderen Gods tot ons erfdeel proclameeren; wij dus, die met recht de drievoudige leuze: //"Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap," maar in Gods genade, in ons vendel zouden mogen schrijven; organiseeren wij ons, in broederliefde, in broedertrouw; maar nog meer: centraliseeren wij ons, en dringen wij dicht om het Hoofdbe stuur samen, gedachtig, dat éen vlasdraad licht gebroken wordt, maar dat vele draden te zamen een kabel vormen, dien de sterkste arm niet breken kan. Die sterkte, die kracht bid ik af, mijne heeren, voor den Ned. R. K. Volksbond, wiens afdeeling //Botterdam" mij mede onder hare leden wilde opnemen. Gevoelig voor die eer, zult u mij ver- oorlooven een penningske bij te dragen voor uw banier, die voortaan dus ook mijn vendel zal worden. En hiermede, mijne heeren, bied ik u mijn hoogachtingsvolle groeten aan en verblijve, Uwe dienaresse en medelid. Mevr. de Wed. L. Bongaetz-Smeets Evenals hier te lande kippen in grooten getale in hoenderparken worden geteeld, zijn tegenwoor dig in het zuiden van Afrika en Amerika struis vogelparken aangelegd, waar deze vogels tsr wille van hun vederbos worden gekweekt. Zoodra deze dieren een jaar oud zijn, worden zij geregeld elke negen maanden van hunne voor naamste veeren beroofd. De staart en de vleugels worden alleen geplukt en deze deelen leveren naar gelaDg der sekse witte of bruine, grijze en zwarte veeren. De krscht der struisvogels en vooral de geduchte slager, die zij met hunne paoteu kun nen geven, maken de vederoogst tot eene viij gevaarlijke kunstbewerking. Gewoonlijk wordt deze operatie door twee personen op deze wijze ver richt. In een der hoeken van het struisvogelpark is eene soort vaD ren met vrij hooge schutting in onge veer 1.5 mtter lange rijen. Een der mannen gaat in deD ren en eirooit tene handvol zaad op den grond, de andere blijft buiten. Een struisvogel, nieuws gierig als al zijue rasgenooten, komt naderbq, rekt den langen hals en begint het graan op te pikken. De man in den ren duwt deu vogel met kracht naar binnen, terwijl zijn makker den vogel bij den nek grijpt en den kop in een dikke linnen kous stopt. Nn net dier zijn vrij uitzicht mist; volgt het de bekende struisvogelpolitiek en laat af van zich verder te verdedigen, zoodat de oogst kan beginnen. Echter zorgen de beide mannen achter den vogel te blijven, teneinde niet bij on geluk in aanraking te komen met den krachtigen «navel. Elke vleugel levert ongeveer vijf-en-twintig groo- te veeren en de staart een tiental, zonder de kleinen mee te tellen. Eene soort mijt, die parasietisch op den struis vogel leeft, zou de vederen aantasten, als men deze dadelijk verpakte; men stelt daarom de veeren eenigen tijd aan de sterke zonnestralen blcot, die het insect vernietigen. Dê veeren dezer in parken geteelde vogels zijn gewoonlijk mooier en hooger in waarde dan die van de in het wild levende vogek. In China en Tonkin heeft men vliegers, die voorzien zijn van een klankbodem, van bamboes gemaakt, met drie gaten er in, twee aan elk einde en een in 't midden. Zoadra nu die vlie gers in de lucht zweven, geeft die klankbodem een scherp, klagend geluid, dat op yerren af stand gehoord wordt. Djza vliegers hebben den vorm van een pnar vleugels, zoodat zij er uitzien als e;n vogel, die door da lucht vliegt, en dikwijls zijn ze zeer groot, 46 voet hoog en breed. Soms zijn er verscheidene klankbodems boven elkander aangebracht, en dsn hoort men verschillende zeer doordringende tonen. Ia Hanoi kan men dikwijls honderden zulke vliegers met muziek in de lucht zien zw/veo. In China en Tonkin bestaat het bijgeloof, dat deze vliegers de hooze get sten verjagen; daarom ziet men ze veelal op daken, bij wij/e van Aë dus- harp. Proportioneel. Kastelein. Het vieesch wordt steeds duurder,wij moeten de portiën voor onze gas ten kleiner maken. Vrouw.Als de gasten dan maar niet wegblijven. Kastelein. Ja, zie je, we moeten slim zijn; we zullen dien dikken kellner wegzen den en in zjjne plaats een kleinen mageren bediende nemen. Als zoo'n magere kellner de porties brergt zien ze er nog kolossaal groot uit. Hyperbolisch. Onderofficier (tot een recruut, op wiens jas een kippeDveertje hangt). Zeg eens, Bommelmans, sinds wanneer treden de recruten aan, voorzien van eene vliegmachine? Goede verklaring. Sergeant (bij de wapen theorie). Ziet ge, de loop is bet voornaamste deel van het geweer, want de inwendige loop geeft de richting aan van het projectiel en de uitwendige geeft aan het geweer de voorgeschreven lengte. Ook een vermaak. Mevrouw A. Wat doet ge daar, liefste? Mevrouw B. O, mijn man heeft weer een pak oude boeken gekocht en no wil ik eeuB nazien of er ook bladzijden aan ontbreken. Mevrouw A. En kunnen die vervangen worden? Mevrouw B. Dat juist niet, maar mijn man er gert er zich over. Geïntervenieerd. Leerjongen (die een pak slaag krijgt van zijn baas). Houd op, baas, boud op, 't is alles in ow nadeel. Baas. Zoo ïakkerd, en waarom? Leerjongen. Omdat ge uwe beste krachten aan uwe affaire onttrekt. Zachte wenk. Tante (die kleinen Willem eene peer Eecft gegeven). Waarom zeg je du niet: dank u. WiUcm. Esrst bij de derde, tante. Goed bedacht. Keukenmeid. Waarom zeg j toch altijd //dank u zeer," als de Heer Van Vtoil- dereu weg gaat, zonder u eene fooi te geven. Kamenier. Opdat de andere gasten zijn voorbeeld niet zullen volgen. HAARLEM, 23 September. De Weleerwaarde Heer B. J. Klekamp sinds 1880 Kapelaan aan de parocbiakexk van O. L. V. van den R. Roze- krans alhier, is door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem benoemd tot Ptstoor te Oude Tocge. In de lien jaren, dat ZEsrw. hier als Kape laan werkzaam was toonde hij zich onvermoeid in zijn arbeid voor de eer van God en het heil der zielen. Als geestelijk Diteoteur der Aarts broederschap der R. Familie en van het Liefde werk der St. Jozefs Ambachtsleerlingen heeft hij veel bijgedragen tot den bloei dier inrich tingen en hebben velen zich aan zijne bezielende woorden gelaafd. Worden de harten der parochianen en van zeer vele andere geloovigen weemoedig gestemd bij de gedachte aan het aanstaand vertrek van dezea beminden P/iester, toch getooven wij de tolk te zij a van alle Haarlemeche Katholieken wanneer wij den Weleerwaarden Heer Klekamp hartelijk geluk wenschea met zijne benoeming en daarbij de hoop uitspreken, dat hij nog een laoge reeks van jaren in den wjjugaard des Hee ren moge werkzaam zijn. Zondag-namiddag had de plechtige opdracht plaats van de nieuwe leden der Congregratie van de H. Familie, in de Lieve Vrouwe Kerk op bet Spaarne. Het ruime tempelgebouw was tot in de uiterste hoeken met eene belangstellende menigte gevuld; en geen wonder, want wat is indrukwekkender dan in een lijd van ongeloof ea zedebederf als dtze, zoovele houderden mannen en jongelingen, onder het Vaan van het H. Huis gezin geschaard te zien, en luide te hooren verklaren, dat zij bereid zijn, en gaarne beloven, het H. Huisgezin van Nazareth van nabij te volgen. Na de gebruikelijke gebeden en liederen betrad de Zeur Eerwaarde Directeur B. J. Klekamp den kansel, en bracht den leden bet groote voor recht onder het oog van eeu waardig lid dezer Congregatie: het valt hem gemakkelijker dan een ander Christen, zuiver te leven, gerust te sterven, en hem voord wacht eene overgroole belooning hierboven. Na deze gevoelvolle en schoone woordeu, volgde de opdracht van drie en twintig nieuwe leden, wien nu door den Direc teur met assistentie van den Weleerw. Heer J. Zwart als Disken en van deu Weleerw. Heer A. J. M. Hafkenscheid als Sub diaken, de medail les der H. Familie werden omgehangen, en het diploma van het lidmaatschap overhandigd. Weder om nam nu de Directeur hot woord op, thans om-do nieuwe Jodon geluk te wenschea met hunne opneming iu do Congregatie, en hen aan te spo ren om, uaar het stichtend voorbeeld der oudere leden, hun Vaandel getrouw te blijven tot in den dood. Hiermede rekende de Directeur zijne taak volbracht; met eenige hartelijke woorden nam hij afscheid van hen, met wie Lij als Direc teur gedurende drie jaren zoo nauw verbonden was geweest, beval de Congregatie aan da voort durende ijvervolle liefde der leden aan en vroeg voor zich zeivan als den benoemden Pastoor van Oude-Tonge hun hartelijk gebed. Met het zingen van het Tantum ergo en met deu zegen van het Allerheiligste werd da sehoone en aandoenlijke plechtigheid besloten. Mogen nog velen zich gedrongen gevoelen zich aan ta sluiten bij de Aartsbroederschap der H. Familie, eene Vereeniging, die door den H. Vader wordt aangeprezen als hef beste middel om den godsdienst aan te kweeken en te ver- eterken en die reeds zoovele vruchten heeft opge leverd niet alleen op religieus maar ook op huise lijk en maatschappelijk terrein. Ia onzen veelbewogen tijd is niets zoo geschikt om den godsdienst in de hartan der menschen te hel pen bewaren,daD dc godsdienstige vereenigingen.de religieuze vergaderingen, waar de Congregauiat mter en meer wordt doordrongen van de eeuwige waarheden, die het richtsnoer van zijn leven uit maken en die hem vormen tot een oprecht gods dienstig man en tot een uitmuntend lid der maat schappij. Bij den Gemeenteraad is een voorstel in gekomen van de commissarissen der Stadsbank van LeeniDg tot vaststelling van een nieuw oct- werp-reglement. Het oude was zoo oud, dat het noodzakelijk moest hernieuwd worden. Ook is ingekomen een voorstel van B. en W. tot het benoemen van een bewaarder van den Stads Dooien, op eene jaar wedde van f 500. Vroe ger kreeg de bewaarder geen salaris, doch mocht hij de groote zaal van het gebouw voor fees telijkheden verhuren. Het belangrijkste voorstel is wel dat, om eene som van f40,926 tos te staan tot uitbaggering van het Spaarne, over de gehetle lengte, en van de Singe'grachten en de Lsidschs en Nieuwe Vaart, tot op eene diepfe van 2,50 Meter A. P. Reeds stond de Baad in Juli jl. f 30,770 voor dit werk toe, maar bij nadere berekening i3 gebleken, dat voor het Spaarne alleen reeds f 35,046 benoedigd zal wezen, terwij! voor de Singtlgrachten, enz., nog eens 5880 zal gevor derd worden. Voorts bestaat het plan tot het weder instellen van den tol op de Leideche Vaart en het weder benoemen van een tolbaas, die tevens opzichter zal zijn over den weg en de bruggen tot halfweg Leiden toe. Zondag-moigea heeft eeu bewoner van de Brouwerstrsat, na een hevigen woordentwist, eerst zijn buurmau tu diatna diens vrouw, omdat zij haar echtgenoot te hulp kwam, eenige ste ken met een scherp voorwerp toegebracht. De verwonde man is dientengevolge bedlegerig en onder behandeling van een genetsheer. Tegen den schuldige is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht C. A. Edelman, var. beroep doozenmaker, geboren te Amsterdam, wiens opsporing en aanhouditg was verzocht in het Algemeen Politieblad, tot het on dergaan van twee maanden gevangenisstraf ter zake van verduistering, hem opgelegd door de arrondissements-rechtbank te s Gravenhage. Na verkregen informatiën van zeer good ingelichte zijde, kunnen wij medederien, dat het gerucht omtrent onderhandelingen over den aan koop van eenige huizen en stallingen aan de Groote Houtstraat, ten einde die gebouwen af te breken en op het openkomende terrein eene nieuwe kathedrale kerk te bouwen, allen groud mist. BURG. STAND. DEB. GEM. HAARLEM. BEVALLEN: 18 Sept.: A. M. C. Van DaalenArends, z. H. W. Kamp-Pieleprat, 'L L. A. C. Van Turn hout-Kaper, d. 19 SePt-: M- A- Bloemzaad-Prinsen, z. 20 Sept.: M. E. Van Dam-Boeda, D. L. Hom- mels-Cokelena, z. E. Vau de Pietennan-Wesseldijk, z. 21 Sept.: C. J Van der Linden-De Graaft, z. E. De Vos-Berendrecht, d. M. C. Moerkerk-Van Rooy. d. 22 Sept. D. Van Rossem-Meroe, z. II. M. Beynea-Vau der Keiden, z. OVERLEDEN: 20 Sept.: G. Vermeer, 16 m. C, Enseler, A ra. 21 Sept.J. C. Hos, 30 j. H. Lex, 7 m. ARRONdT'RECHt"bTte HAARLEM. Terechtzitting van 18 Sept. 1890. 1 D. v. d. P., arbeider te Zandvoort (gedet.) Diefstal. Ontslagen van rechtsvervolging, met last tot zijne plaat sing in een krankzinnigengesticht. 2 A. H. en K. H., olieslagers te Koog aan de Zaan. Vernieling. Bij verstek ieder 8 dagen gev. straf. 3 J. R., turfmaker te Hillegom. Vernieling. 8 dagen gev. straf. 4 H. R., arbeider te Haarlemmermeer. Diefstal. 1 jaar gev. straf. 5 J. P. K., zonder beroep en huist eating (gedet). Landlooperij. 12 dagen hechtenis en 1 jaar en 0 maanden plaatsing in eene R. W. I. De Zeereervv. Pater Alb. tVeijers Ord. Praed., onlangs van Amsterdam naar Rotterdam verplaatst is benoemd tot Professor aan het College der Eerw. Paters Domini canen te Nijmegen. Z. D. Hoogw. Je Bisschop van Haarlem, Mgr. C.J. M. Bottemcmne, heeft benoemd: tot Kapelaan te Heer- Hngowaaid den Weleerw. Heer F. A. Keet, op 15 Ang. 1). tot Priester gewijd; tot Kapelaan te Nes en Zwaluwen- buurt den Weleerw. Heer A. H. J. Verberne; tot Kape laan te Noordwijkerhout den Weleerw. Heer B. H.Aal- berse, 15 Aug. 11. tot Priester gewijd; tot Pastoor te Nooid- wijk den Weleerw. Heer G. G. Honing; tot Pastoor te Schipluiden deu Weleerw. Heer G. E. I. Van der Ven; tot Pastoor te Ilpendam den Weleerw. Heer A. Driesen; t»t Pastoor te Wijk aan Zee den Weleerw. Heer D. D. Bos, die Kapelaan was te Langeriiar; tot Pastoor te Nibbixwoude den Weleerw. Heer J. B. Nuijten, en tot Pastoor te Oude Tonge deu Weleerw. Heer B. J. Kle kamp, die Kapelaau was te Haarlem, kerk van O. L. Vr. r. d. H. Roz. en St. Dom. De Orde van Citeaux zal in het volgende jaar den SOOen verjaardag van de geboorte van St. Bernard van Clairveaux viereu. De abdijen van deze orde in Oosten rijk-Hongarije zullen dan verscheidene stukken uitgeven, waarvoor de zorg is opgedragen aan Prof. Leopold Ja- nauseheck, te Baden. Onder anderen zal gedrukt worden eene Bibliographic Bernardina, waarin opgesomd worden alle uitgaven en vertalingen der voortbrengselen van de groote abdij der Cistercensen. Om misgewss aan ooftboomen te bestrijden, nam een Daitsche baomgaardenier het zeker vreemd klinkende middel te baat om den oogst te wijzigen. Toen de appel en pereboomen in vollen bloei stonden, liet hij van eenige alle bloesemknoppen afbreken. Het gevolg was opmerkelijk, want de boomen, die eer. jaar hadden moeten rusten, doorstonden iu het volgend voorjaar niet alleen de vorst en andere schadelijke invloeden van het weer, maar droegen ook ruim vruchten. In een ooftloos jaar, als we nu beleven, zou het goed zijn daarnaar een ver der onderzoek in te stellen, om dan het volgend voor jaar eens eene proef te nemen. De braamstruik kan met zeer goed gevolg tot be mesting van bouwland worden aangewend.Men zaaide bij de genomen proeven in nog jonge rogge het braamzaad.dat na den rogge-oogst op den een half jaar ongebruikten akker welig opgroeide tot planten van 2 a 3 meter. In hel daaropvolgende voorjaar werd de akker omgeploegd en met haver bezaaid, wat een ruimen oogst gaf, terwijl men den daarna volgenden zomer zonder eenige bemes ting op hetzelfde land goede boekweit kon telen. LIET WESTLAND, 21 September. De vroege bloem bollen (tylloozen en narcissen) zijn reeds uitgepoot en hebben tot heden prachtig weer. De bloembollenteelt neemt in deze streek steeds grootere almetingen aan. Niet alleen door de vereenigingeu van kweekers worden bollen geveild maar ook op de veilingen der vereeniging Westland zijn reeds een paar malen bloembollen te koop aangeboden, n. 1. eens te Poeldijk en 2 maal te Naald wijk. Op de laatste te Naaldwijk werden verkocht 1000 stuks Gele Prins voor f 3 per 100, 300 stnks La Pré- cieuse voor f 6,10 per 100 en 180 stuks Proserpine voor f 6,20 per 100. De meeste partijen werden echter opge houden. UITLOTEN GEN. van aandeden in geldleeningen voor R. K. kerken en gestichten. DELFT, St. Rippolituskerk Uitgeloot de aandeelen Nos. 1 en 183. Betaalbaar ten kantore van de Heeren H. J. Van Ogtrop Zn, te Amsterdim en te Delft ten kantore van den Heer W. Bellaard. HAASL2M, 22 Sept. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f af witte f 8,50 a 7,25 rogge f5.90 a f 5,— haver f 3,75 af 3,50 gerst f5.70 bruine booten f a f Gr. erwten f 9,a f 7, Capncijners i'll, 50 af.— Oliezaad fKarwijzaad f 9,30 a ALKMAAB. 20Se.pt. De aanvoer van vee en daarvoor bectede prijzen als volgtf koeien37 140 a270, 22 nuchtere kalveren ƒ10 a 20, vette kalveren a 368 schapen 14 a 24 varkens c. per kilo, 149 ma gere dito 15 a 20, 20bokkcn 1.50 a f 8. 4 paarden 70 a/ 200 lammeren f a HOOHN, 20 Sept. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe t 6,75 a 8,75 heet. rogge f5.—a 6,25 ILect. Gerst 5.— a 6,—heet haver f 3,50 f 4,50mo»terdzaad 15, a 18. heet. bruine f 10.25 a 13,50 gele ja heet. paardeboonen f 5.25 a 7.heet. erwten f a AMSTERDAM, 22 Sept. Ter veemarkt waren aangevoerd 850 runderen, van welke de prijzen waren vette late qual. f 0,74 a .dito 2dequal.f 0.61 dito 3de qualitoit J' 0,54 per kilo; melk- en kalfkoeien a graskalv. f a 43 nuchtere kalveren 8 a 11, 35 schapen en lammeren rf 265 vette varkens 44 a 48 c. per kilo. ROTTERDAM, 22 Sept. Op de veemarkt waren heden aaugevoerd: paarden, 107 runderen 122 vette en gras- kalveren, nuchtere kalveren, 1931 schapen of lamme ren, 359 varkens,biggen, 1 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 74 c. 2de qual. 70 c., 3de qnal. 66 c.; kalveren l«te qnal. 92'/jC. 2de qual. S21 /- a.87l/s c., schapen 1ste qual. 65 c., 2de qual. 60 c., alles per kilo; varkens lste qnal. 26—. a c., 2de qnal. 25a c., 3de qual. 24—c., licht soort 20a 21 c. per half kilo. SCHIEDAM,22 Sept. Moutwijn per Ned.vat af 10,75 Jenever 16,25, Amsterd. proef f 17,50. Spoeling f 1,— Commissie f 1,— BERN, 22 September, De zitting van den Bondsraad werd heden geopend. De President van deu Staatsraad, Miihlheim, een conservatief, hield eene toespraak waarin hij alle gewelddadig verzet afkeurde en de hoop uitdrukte dat de wettelijke orde spoe dig, dank zij de vaderlandsliefde van beide partijen, hersteld moge worden. St. GALLEN, 22 September. Het dorp Reutlf is met de gehuchten Rekag en Moos, in de Rijn-vallei, door een hevigen brand verwoest. Vele der inwoners zjjn dienten gevolge zonder dak. BOMBAY", 21 September. De Bombay- Times meldt, dat er bij eene verkiezing al daar hevige wanordelijkheden zjjn voorge vallen, waarbij met vuurwapenen geschoten werd, zoodat er 17 dooden vielen en een aantal personen gewond raakten. LISSABON, 21 September. Omtrent den afloop der ministeriëele crisis valt nog niets te melden, vooral dewijl het gerucht loopt, dat de ziekte van den Kouiug weder ver slimmerd is. NEW-YORK, 21 September. Uit Berg- liomy (Ohio) wordt gemeld, dat iu die stad gevallen van cholera zijn voorgekomen. In Dakota is de oogst volkomen mis lukt. LONDEN, 22 September. De Daily Te legraph zegt dat Êugeland bij het ver werpen van de Engelsch-Portugeesche over eenkomst niets zou verliezen. Indien Por tugal den oorlog verklaarde, zou deze na eene korte worsteliug eindigen met de iu- lijviug van de Delagoabaaai waardoor de invloed van Engeland over de Transvaal nog weder zou versterkt worden. PEST, 21 September. Do Nemzet spreekt het bericht tegen, dat de belemmerende maatregelen aan de grenzen tegen den in voer van varkens uit Servië zoadeu in getrokken zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3