BINNENLAND. de onthullingen van h6t Boulangisme door den Heer Mermeix. Dit antwoord zal een boekdeel van 200 bladzijden beslaan en te Londen in het Fransch en het Engelsch verschijnen. Er heeft zich te Londen een comité gevormd, dat onder voorzitterschap van den Hertog van Norfolk zich ten doel stelt een monument op te richten ter gedachtenis aan Kardinaal Newman. Ook de Protestanten der hoofdstad heb ben verzocht in dit eoraité opgenomen te worden, opdat ook zjj door hunne bijdragen in staat gesteld mogen worden een blijk van eerbied en vereering te geven voor een van Engeland's grootste zonen. Aan de Standard wordt uit Berlijn gemeld, dat volgens een daar loopend, maar door niets bevestigd gerucht, de Keizers van Rusland en Oostenrijk eerlang eene samenkomst zouden houden. Uit St. Petersburg wordt aan de Daily News hetzelfde bericht. Door de Spaansche Regeering is toestemming geweigerd voor het houden van eene meeting, welke Zondag te Ma drid zou plaats hebben om sympathie te betuigen voor Portugal, zooals de repu- blikeinsche bladen dit hadden aangekon digd. De weigering der Regeering geschiedde op grond dat deze bijeenkomst beschouwd kon worden als eene vijandige uiting tegen Engeland en de Portugeesche Regeering. *i* Er zal te Buenos Ayres een bureau worden opgericht voor in het buitenland gesloten wordende provinciale leeningen. Aan het Congres zal worden voorgesteld, hooge beschermende rechten te gaan heffen. Tengevolge der langdurige droogte in de landbouwdistricten, is er groote sterfte on der het vee. De vereenigde eigenaars van stoom schepen te Sidney hebben eene overeen komst voor drie jaren gesloten met de marine-machinisten, tengevolge waarvan deze niet aan de werkstaking meedoen. De Duitsche onderdaan Künzel, zoo meldt men uit Zanzibar, die met acht landgenooten onlangs te Lamoe aan wal was gegaan, geraakte op 15 dezer met de inwoners in een twist en werd daarbij met zeven zijner makkers gedood. Een der negen ontkwam. Er wordt een onderzoek ingesteld. Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. De Maasbode geeft in een paar artikelen aan de Standaard, het orthodoxe hoofdorgaan, op drie artikelen over de legerwet van den Minister Bergansius gepubliceerd, een antwoord, dat wij onze lezers niet willen onthouden. De Maasbode heeft nog niets gezien van den eerbied, die vol gens de Standaard de indiening der legerwet ons afdwingt. Er zijn misschien weinig Ministers geweest, die zoo weinig dank ingeoogst hebben na een waarlijk grooten arbeid als de Heer Bergansius. En van de zijde der Katholieken moet het eerste woord van hulde nog komen aan den Minister, die met behulp der liberalen door de anti-revolutionnairen eene wet wil laten aannemen welke door al zijne geloofsnooten, en die vormen bijna de helft der natie, veroordeeld en verfoeid wordt. De Maasbode, na ter dege de Standaard bjj de ooren genomen te hebben over het loven en prjjzen maar tegelijk afbreken van de overtuiging van den Minister Bergansius, en over de onge rijmdheden die liggen opgestapeld in de pleitrede van het anti-revolutionnaire orgaan voor de af schaffing der plaatsvervanging, moet lachen over den boeman door het blad opgejaagd. Naar het oordeel van de Maasbode zullen er voor de Stan daard vreemde dingen gebeuren,als de Katholieke Kamerclub als éen man, rondborstig, zonder voorwendsels of dubbelzinnigheden, die misdaden zouden kunnen worden, zonder schuine blikken naar zekere kiesdistricten, zonder lafheid maar met waarachtige liefde voor de heilige zaak der vrjjheid zich tegen de legerwet verzetten. Dan zalmaar neen, zegt de Maasbode, wat wij willen neerschrijven houden wij in de pen, tot de legerwet verworpen is, en wij onze Katholieke kamerleden de hulde kunnen brengen der har telijkste toewijding en dankbaarheid. Het argument van de Standaard dat de val van het ontwerp, den val van het Ministerie na zich zal slepen en dat als legerwet en Mini sterie vallen, onverwijld een liberaal Kabinet zal optreden noemt de Maasbode bangmakerij, im mers met de legerwet en het Ministerie valt niet de meerderheid der Kamer. Wat zou een liberaal Ministerie komen doen? Misschien de Kamer ontbinden? Ja, maar dan brengt het volk, jube lend over den val van de legerwet, een nog sterker rechterzijde naar Den Haag. Bovendien valt het Ministerie, geen nood, wij leven in een constitutioneelen Staat; gevallen Ministeriën kun nen als phenixen uit de asch verrijzen. Het Mi nisterie biedt den Koning zijn ontslag aan; de Koning ontslaat de Ministers en legt den Heer Mackay de taak op een nieuw Ministerie te vormen. Mackay vormt een nieuw Kabinet uit al de afgetreden Ministers behalve den Heer Bergansius, et le tour est fait. Goede Hemel, Standaard, dat gebeurt in Italië elke maand, minstens om de zes weken. De Maasbode koestert geen vrees voor de aanneming der legerwet en gaat de toekomst met vertrouwen te gemoet. De Tijd gelooft aan geen vergelijk tusschen de Katholieke en anti-revolutionnairen bij de behandeling der legerwet en met allen eerbied voor het persoonlijk karakter van onzen Minis ter van Oorlog houdt de Tijd de indiening van zijn ontwerp voor eene ernstige politieke fout. Het tijdstip van indiening is te ongunstig ge kozen, om op bezadigde en zakelijke wijze de verdiensten en bezwaren van eene nieuwe regeling van den krijgsdienst te bespreken, afgezien van elke intrinsieke waarde, aan het ontwerp toe te kennen, nu een der beide groote staatspartijen zich er het verleidelijke vooruitzicht door geopend ziet om van minderheid in het Parlement meer derheid te worden. Dit is voldoende, meent de Tijd, om het ontwerp-Bergansius voorloopig in portefeuille te houden. Wijzende er op dat de liberale pers zich vereenigt met het ontwerp legerwet, en hoe de Arnh. Courant, een der laatste verdedigsters van de vrijheid van plaats vervanging, nu onder de vlag van onze mili taire specialiteiten de haven van den persoon lijken dienstplicht is binnengeloopen, zal men moe ten erkennen dat het voorbeeld van zelfverloo chening van de Redactie der Arnhemsche, die als bij tooverslag is bekeerd, voor de toekomst der wet-Bergansius belooft! De Tijd geeft zijne eerste indrukken over de Indische begrooting [en wijst op den zedelijken moed van den Minister Mackay, toen hij voor enkele maanden de portefeuille van Koloniën overnam, ia het vooruitzicht van ontzaglijk tekort der Indische begrooting voor 1891. De Tijd wil dan ook den Minister van Koloniën niet aan sprakelijk stellen voor het deficit van ruim twin tig millioen waarmede de ingediende begrooting sluit, omdat in hoofdzaak het tekort is te wijten aan den jammerlijk slechten koffieoogst. Om de bekwaamheid van den Heer Mackay te beoor- deelen als Minister van Koloniën, dient men, zegt De Tijd, de begrooting van 1892 af te wachten. Wijzende op elke begrootings-afdeeling van het vorige jaar en thans, op het meer aange vraagde voor Binnenlandsch Bestuur, op de hoofdstukken Justitie, Financien, Onderwijs, Eere- dienst, Nijverheid, enz., op het ongunstig eind cijfer der begrooting dat een zoo groot tekort oplevert, is De Tijd niet gerust en maakt de opmerking of er bij de samenstelling der begroo ting voldoende gelet is op wat voor Indië wenschelijk, en of de vraag van het wenschelijke ondergeschikt worde gemaakt aan: wat inderdaad noodzakelijk is en wat op den duur door het Moederland kan gedragen worden. Wekt het eind cijfer dezer begrooting bezorgdheid, ook de opdrijving van uitgaven in de verschillende af- deelingen vraagt de nauwlettende zorg van onze Vertegenwoordiging. Van bezuinigingen viel bij deze begrooting zeer weinig te bespeuren. De Post spreekt in een artikel; //De Milli oen enrede//over de door den Minister van Fi nanciën ingediende begrooting over 1891 en laat zich zeer gunstig uit, over het beleid van den Heer Godin de Beaufort. Het blad, nog al regeeringsgezind, krijgt van de ingediende begrooting een gunstigen indruk van den fmanciëelen toestand des Rijks, en zegt waar de liberale bladen als Vaderland en Han delsblad door den drang der feiten tegenover den grootsten „nietsdoener" in hetKabinet, wijzen op gunstige uitkomsten op financiëel gebied, behoe ven de voorstanders van de huidige Regeering, waarlijk niet naar gronden te zoeken om haar financiëel beleid te verdedigen. Minister Godin de Beaufort heet geen man van krachtig initiatief, geen hervormer. Het zij zoo, maar beter een goed administrateur, die zonder een enkele tak van dienst te verwaarloozen, onze tekorten weet te doen slinken, dan een hervormer, die met allerlei proefnemingen en gewaagde operaties onze financiën in de war stuurt. Ook De Tijd teekent volgens het Arnhemsche orgaan de begrootingsrede kort en goed aan. Hadden wij, zegt De Tijd, echter dit jaar ook maar een redelijken goeden koffieoogst gehad in Indië wij zouden meenen dat Nederland in langen tijd niet in zoo gelukkige finaneiëele om standigheden verkeerd heeft als thans het geval blijkt te zijn. „Mevrouw Loyson// op het oud- Ka tholieken Congres te Keulen. Omtrent het gehouden //Concilie// der Duitsche, Zwitscher- sche, Eransche en Nederlandsche Oud- Katho lieken, verhaalt Figaro de volgende karakteris tieke bizonderheden. Reeds geruimen tijd voor de opening van het congres werd door den voorzitter eene speciale uitnoodiging met toegangskaart gezonden aan Mevrouw Loyson, (bedoeld is de vrouw met welke de afvallige Monnik Hyacinthe, alias Loyson, na zijne apostatie samenwoonde.) Voor Bisschop Reinkens en Herzog is //Mevrouw Loyson// eene goede bekende reeds vroeger vonden zij gele genheid, haar te bedanken voor den steun, door haar aan het Oud- Katholicisme bewezen. Ook de Nederlandsche Bisschoppen, die haar, naar het schijnt, eerst op het congres leerden kennen, bewezen haar beleefdheden, terwijl door meer dan twintig Nederlandsche Jansenistische Pries ters op het diner, waarmede het //Concilie" werd besloten, hare gezondheid werd gedronken. Ter juiste appreciatie van de handeling dier heeren dient men te weten, dat volgens de kerke lijke kanons, welke tot dusver ook door de aan hangers der „Oud- Bisschoppelijke Clerezy„ als bindend werden beschouwd, een Priester, een maal geordend zijnde, niet slechts niet trouwen mag, maar ook geen wettig huwelijk kan aan gaan. //Mevrouw Loyson// is dus, voor de Jan senisten zoo goed als voor ons, eenvoudig de vrouw, die met den door eeuwige beloften gebon den Priester en kloosterling Hyacinthe op onge oorloofde wijze samenwoonde. Werd hetgeen te Keulen gebeurde door Figaro, die bij eene valsche voorstelling volstrekt geen belang kan hebben, juist medegedeeld, dan is het klaar, dat men weldra mag verwachten, ook de kerkelijke wetten, die den Priester verbieden te huwen, door de Jansenisten ter zijde gesteld en het voorbeeld van Pater Hyacinthe door hun ne herders nagevolgd te zien. (De Tijd.) Onze Geestelijkheid in den vreemde. Wij zouden in herhalingen vervallen, indien wij gingen wijzen op den on vermoeiden ijver, die door de Roomsch-Katholieke Geestelijkheid in alle werelddeelen, bizonder door de Nederland sche Missionarissen wordt aan den dag gelegd. De ijver dier edele kampioenen wordt als om strijd door tal van bladen, zelfs in die van an dersdenkenden, genoemd. Tot ons innig genoegen vernemen wij thans, dat de Zeereerwaarde Heer J. E. Eisen, ge boren te Wamel, Bisdom 's-Bosch, Pastoor te Grosse Pointe, door Z. D. H. Monseigneur Eo- leij, Bisschop van Detroit, benoemd is tot Con sultor of Kanunnik van dat Bisdom. Een nieuw bewijs, dat de Geestelijkheid van ons dierdaar vaderland ook in de Vereenigde Staten van Amerika met eere mag genoemd worden, dat men hun ijver ook daar naar waarde weet te schatten. (Centrum.) De Tweede Kamer heeft jl. Dinsdag de in gekomen ontwerpen naar de afdeelingen verzon den. De Heeren Veegens en Graaf Schimmelpen- ninck zijn herbenoemd als leden der Huishou delijke Commissie. Daarop is het sectie-onderzoek van verschil lende ontwerpen en van de Legerwet begonnen. Omtrent een te Padirac, in het Eransche departement Lot, ontdekte onderaardsehe rivier wordt gemeld: De Heer Martel, die in de Tarn vele derge lijke rivieren had onderzocht, is ook in deze af gedaald en heeft met acht anderen 28 uur in de diepte doorgebracht.Hij heeft het water 3500 meter ver gevolgd maar kon geen uitgang ontdekken. Voorts vond men 11 meertjes, 39 kleine water vallen en zeer schoone grotten. Eene er van vormde eene zaal ter hoogte van 84 meter. Bij Alvisnac heeft de Heer Martel de grot van Ré/eillon onderzocht, welke 300 meter diep is. Nabij Canterbury (Engeland) heeft men voor de tweede maal in dit jaar aardbeziën geoogst. Ook te Ashford is dit het geval. BI ij kens den in het Ned. Tijdschr. voor Geneesk. opgenomen staat van opgavan, betref fende de sterfte en de geboorten in eenige groote gemeenten in de maand Juli 1890, was de ver houding der overledenen tot 1000 inwoners iu een jaar: te Amsterdam 18.3, Arnhem 17.2, te Dordrecht 18.1, te 'sGravenhage 21.4, te Haar lem 16.2, te 's-Hertogenbosch 31.2, te Leeuwar den 16.8, te Leiden 22.6, te Maastricht 22.1, te Rotterdam 17.9, te Utrecht 15. Het papier heeft in de Vereenigde Staten een Dieuw gebruik gevonden, nml. als vul sel voor bedkasseDs; daartoe wordt het in stroo- ken van 0.02 M. lengte gesneden. Bedrukt pa pier schijnt hiervoor niet geschikt, uithoofde van den min aangenamen reuk van den drukinkt. D e Saint-Georgian i s d e n 16a n A u g u s- tus te Liverpool van stapel geloopen, alwaar dit grootste vracbtstoomschip der wereld gebouwd werd voor rekening dat firma Leijland Co. Het draagvermogen van dit schip is berekend op 7000 tons; het kan 1000 osren meenemen. De benedenruimte wordt in beslag genomen door de ijskamers waarin slacbtvleesch werdt geborgen Deze boot, waaraan de [laatste hand thans wordt gelegd te Belfast, wordt gedreven door triple— expansioDS-machiots der nieuwste verbeterdecon structie. Wanneer men bedenkt dat reeds een groot aantal andere schepen met hetzelfde oog merk in de vaart werden gebracht, dan schijnt het dat de vieesehprijzen aan de Engelsche markt onvermijdelijk zullen dalen en deze daling op de veeprijzen hier te lande reageeren. Zeldzaam komt het voor dat drie- lingbroedera hun 60a jaar welvarend beleven. Naar men ons bericht genieten de drielingbroeders Willem Erederik, oud-officier van adm. le kl. K. N. Marine; Willem Erederik George Lodewijk, Notaris en Willem Erederik Karei Gouwe, Post directeur, allen te Alkmaar, genoemd naar leden van het Oranje Vorstenhuis, heden (Donderdag) dat voorrecht in het bezit van vrouw en kinde ren. De opvolger van den HeerCroll, de nieuwe secretaris van den Cantralen Raad der sociaal-democratische partij is, naar ons gemeld wordt, dezer dagen reeds weder uit die betrekking ontslagen. Voor de Rechtbank te Brentford (Engeland) diende Zaterdag eene merkwaardige zaak. De Heer Metcalfe eischte pd.Bt. 46,111 van den Heer Burham Pegg, kostschoolhouder te Twickenham, als schadevergoeding voor breuk van overeenkomst en voor geneeskundige behan deling, noodzakelijk geworden tengevolge van de slechte behandeling, die da nsefjes van den eischer op de kostschool ondervonden hadden, van waar zij half verhongerd en geheel verwaarloosd waren teruggekomen. Te Pressburg is een geheel gezin vergiftigd. Man, vrouw en 6 kinderen stierven allen ten gevolge van het eten van de bessen der Nachtschade, die zij vermoedelijk voor eene andere soort vau vrucht hadden aangezien. Een stelsel van stedelijke brief- bezorging als te Brussel sinds jaren bestaat, zal eerlang ook te Parijs worden ingevoerd. Wie een brief of carte téiégramme in de stad te bezorgen heeft,werpt het voorwerp in eaneder brieveabussen, die aan de tramwagens op de voornaamste zui delijke en oostelijke lijnen zijn bevestigd. De bussen worden elk oogenblik in de postkan toren geleegd, zoodat de brief in korten tijd zijne bestemming bereikt. Volgens bericht uit Londen is de stad Colon (Aspiowall), gelegen aan den ingang van het Panama-kanaal, verbrand, Negentig wagenvrachten goederen, bestemd voor het vervoer par spoor over de landengte, zijn mede vernietigd. Men klaagt te Berlijn zeerover het gedrag der hraodweer bij den noodlottigen brand in de Friedrichstrasse. Niet alleen moeten de manschappen daarbij niet behoorlijk van de noodige hulpmiddelen zijn voorzien geweest toeu de bewoners van het huis, Kadelburg en Brandt, met hen door éene achterdeur het huis wilden binnendringen, was er bv. geen bijl om die deur open te hakken, terwijl ook de voorbe hoedmiddelen tegen rook ontbraken maar zij moeten ook niet al het mogelijke gedaan hebben tot redding van de twee kleine meisjes, die om het leven zijn gekomen. De beide genoemde heeren werden afgegrauwd toen zij de brandweermannen, naar de slaapkamer wilden brengen, waar de kinderen waren, en toen de wanhopige vader hen bezwoer zjjne kin deren toch te redden, werd hem toegevoegd: „ge hebt uwe kindereu!// Meu verkeerde blijk baar in de meening, dat de kinderen waren ge red. Er werd ook aan een voornaam ambtenaar der brandweer gerapporteerd, dat „alle menschen gered waren//, en toen de arme vader juist op dat oogenblik dan commandant smeekte toch iets te doen voor zijne kinderen, die op weinig pas sen afstands in hunne bedjes omkwamen, dreigde men hem met geweld weg te brengen, omdat hij het uitbrengen van het rapport verstoorde. Het rapport werd uitgebracht; een brandweerman stond, op vijf passen afsiand» van de bedjes der kinderen, met eene slang in de hand „de vlam men te bevechten", en eene minuut later hoorde men roepen: //hier liggen dooden!// Algemeen wordt aangedrongen op een streng onderzoek van overheidswege, omtrent de hou ding der vroeger zoo geachte en bewonderde brand weer dex Duitsche hoofdstad. Aan de poorten der ItaliaanBche stad Taenza is een douane-beambte door eenige smokkelaars, die hij op heeterdaad betrapte,op gru welijke wijze vermoord. Uitlerseke schrjjftmenons: //Di molasiaties, waarvan het Heilsleger hier het voorwerp is, nemen een steeds gevaarlijker karakter aan. Eerst bepaalde men zich tot open baar schandaal onder het oog der politie. Daarna vergreep men zieh enkele malen meer heimelijk aan huizen en vee (aan een huis o. a. nog Za terdagnacht bij iemand, van wien men vroeger 2 geiten had vermoord). Nu echter is er eene misdaad gepleegd, welke aan sluipmoord doet denken. //Zondag werden namelijk twee heilsoldaten aangegrepen, waarvan de eene belangrijke sneden aan het hoofd kreeg, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden, terwijl deandere zoo danig gesneden, getrapt en geslagen werd, dat bij in bedenktljjken toestand verkeert. Hij werd bij een voorstander van het heilsleger binnenge bracht en kan, naar men zegt, niet eens naar het huis zijner ouders, hier woonachtig worden vervoerd. In het dorpje Zatte n, nabij Frank- fort a/d. Oder, hebbeo een twiutigtal aibeiders zooveel drank opgedrongen aan een zwakken knaap, dat deze weinige oogenblik ken later den geest gaf. Nu de geruchtmakende vergifti gingszaak van freule Smissaert aan de orde ie, komen degesprekkeu oo willekeurig wel eens op de verschrikkelijke geschiedenis, welke in 1883 de gemoederen zoozeer schokte. Wij bedoelen de misdaden van MieVan der Lin den, de Leidaohe gifmengster. Sedert dien tijd leeft zij in de gevangenis te Gorcum. Iemand, die bij de ontdekking van deze misdaden eene groote rol heeft gespeeld, deelde dezer dagen mede, dat die vrouw Van der Linden vermoedelijk honderd en vier men schen vermoord heeft, maar slechts omtreDt vier gevallen heeft zjj eene volledige bekentenis afge legd. In de gevangenis, waar zij, zooals het reglement voorschrijft, driemalen per dag aan gesproken moet worden door de bewaaksters, tracht men nog steeds haar eene volledige beken tenis te ontlokken, maar zij weigert iets te zeggeD, dat licht zou kunnen verspreiden. L.D Te Calais hebben 80 tulle-fabri- kauten hunne fabrieken, wegens geschillen met hunne werklieden, 5000 personen in getal, geslo ten. J 1. D i n s d a g-o chtend te ongevser 5 uur had in de papierfabriek te Kampen een treffend ongeluk plaats. Een werkman, wiens vrouw stervende was, had daarom vrijstelling van arbeid verkrigen en was nog slechts even in de fabriek ontboden, om iets aan eene machine te verrichten. Gedurende een kalm oogenblik, dat zjjne vrouw mocht genieten, spoedde hij zich naar de fabriek om dit te doen, doch kwam daarbij om. Bij de bezigheden nl. die hij ver richtte, geraakten zijne kleederen om eene as vast, waardoor hij werd rondgeslingerd, en, voor dat men de machine had kunneu stoppen, was hij reeds eeD lijk. Zaterdag j 1. werd er in het nabij Steenwijk gelegen Kallenkote een volks- en kinderfeest gehouden. Tot de vermakelijkheden behoorde o. a. ook het bekende flasschenslaan. Esn bejaard maD, die zich wat kort bij de flesscben bevond, kreeg vao den geblinddoekte zulk een hevigen slag, dat hij ten gevolge daarvan ia overle den. Een eigenaardig feest in ouden trant is te Rochefort gevierd ten huize van deu welbekenden schrijver Pierre Loti. De knecht van den heer des huizes een oud-zeeman, trouwde met de jonge kamenier van Mevrouw. Bij het bruiloftsmaal, dat iu de groote Gothische eetzaal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2