MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Ned. R. X. Volksbond. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS- Kerknieuws. Letteren en Kunst. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. gehouden werd, bediende de schrijver en zijne vrouw zeiven, met groote, witte voorschoten voor, hroid en bruidegom en de gasten, voor het mee- rendeel oude, getrouwe bedienden hunner familie. De zoon des huizes, de Sjarige Samuel was bruidsjonker. Naar men uit Mustapha Pacha, een stad aan de Turkach-Bn'gaarsche grens be richt, zijn daer bij de jongste oversttooming vau de Mautza 200 metiBchen (voor de helft Turksche soldaten) omgekomen. Betreffende den tocht van den Italiaanschen ingenieur Sinigaglia en zijne gidsen op den Matterhon, worden door eeu Italiaansch blad de volgende bizoDderheden medegedeeld. De drie reizigers hadden 36 uren zonder voedsel en drinkwater onder eeue rots schuil ge zocht voor den storm, die hen in het gebergte had overvallen. In plaats van te verminderen, werd echter de wind steeds heviger en de koude allengs ondragelijk. Bljjveu zou een zekere dood zijn geweest en zoo bonden de bergbeklimmers zich aan elkaar met een touw dat weldra, met ijs bedekt, zoo hard werd als ijzer. Carrel stierf vaD koude en daar het onmogelijk bleek, het touw door te snijden, waren Sinigaglia en Gorret genoodzaakt het lijk van hun makker achter zich te slepen. Ten laatste kwamen zij aan een rotsblok, dat boven het ijs uitstak, waardoor Gorret in staat was, met zijn bijl het stijf bevroren touw op dat blok door te hakken, waarop beiden hun weg vervolgden, na een laatste afecheid van het stoffelijk overschot van hun vriend. Dat de beide overlevenden terecht kwamen, mag een wonder heeten en was alleen te danken aan het ijzersterke gestel en den onverschrokken moed van den krachtigen gids Gorret. Beiden zullen dien tocht van ontbering en ongemak niet licht vergeten. De Heer Sinigaglia bekwam zeer pijnlijke wonden en ook Gorret heeft veel geleden; met hem gaat het echter reeds veel beter. De Pester Lloyd meldt omtrent den uitvoer van eieren uit Hougarije het volgende: De gezamenlijke uitvoer van eieren van het afgeloopen jaar bedroeg 1280 volle wagonladin gen. E:ne wageulading weegt 10 ton en bevat 100 kisten, elk inhoudende 120 dozijn of 1440 stuks. Het totale aantal eieren beloopt dus 184,320,000 stuks, zijude 504,986 stuks per dag. Bekent men nu de gemiddelde opbrengbt van een hoen per jaar op 150 stuks, dan is de eier-productie van 1,228,800 kippen uitsluitend voor den uitvoer bestemd geweest. Op de Servisch-Honga arsche grenzen beleeft men dezer dagen eene echte zwij nerij. Niet minder dan 10,000 varkens wachten daar het oogenblik af, waarop het hun zal ver gund zijn het gebied der Hahsburgsche Monar chie binnen te gaan. De Hongaarsche Minister raad heelt tot toelating der achtbare schare be sloten, maar er moeten nog eenige buitengewone Commissarissen benoemd worden, om bij de oet- vangst en het vervoer van zoo talrijke gasten de honneurs waar te nemen. De Brusselsche schutter ij telt, raar het schijnt, onder hare manschappen mo dellen van geestkracht en heldenmoed. De bur gerwacht heeft, eveDals de troepeo, manoeuvres in het vuur meegemaakt in het Park van Sint Joost ten Noode, en bij die gelegenheid vroegen veischeidene schutters, die in de voorste rijen stonden, of zij wat meer achteraan geplaatst mochten wordeB, omdat zij het knallen der scho ten niet konden verdragen! Om parapluies waterdicht te ma- ken, lost men in een glas e'en deelj parafine in tien deelen benzine op en begiet de uitgespannen parapluie met deze oplossing. Over het aldus geprepareerde regenscherm rollen de regendrop pels weg, zonder spoor achter te laten. Het mid del doet aan de stof geen nadeel. Een driejarig knaapje te Salisbury is dezer dagen om het leven gekomen door een stukje van een notedop, welke hij spelend io den mond had gestoken. Twee stukjes konden ge makkelijk uit zijes keel gehaald wordeD, maar het derde was in de luchtpijp geraakt en maakte het knaapje doodsbenauwd. Eene operatie, waartoe men overging, bleef ook zonder het gewenschte gevolg en het arme kind overleed den volgenden morgen. Zondag-middag had in het Casino te 's Hage de gewone vergadering plaats vau de afdeeling 's Gravenhage van den Nederlandschen Boomsch- Katholieken Volksbond. Nadat de vergadering door den voorzitter, den Heer A. J. Piet, met, het gebruikelijk gebed geopend was, heette hij de leden welkom in dit nieuwe vereenigicgs-lokaal. Daarna bekwam de heer J. M. Kurvers, lid der Delating- club, het woord en hield eene rede ten onderwerp hebbende de spreuk: «Godsdienst., tevredenheid en arbeid zijn de schat dra volks." Elk dezer drie punten zette epreker uiteen en bij waarschuwde de leden zich nooit te laten meeslepen door de bedrieglijke voorspiegelingen der socialisten. Vooreerst beginnen deze met het wegcijferen van den godsdienst, die Spreker den grootsten schat op aarde noemde en zonder welken men niet waarlijk gelukkig kan ziju. Door het gemis van godsdienst wordt vanzelf de ontevredenheid bij het volk gekweekt, dat begint te morren tegen de regelen der maatschappelijke en natuurlijke orden. Wanneer het eindelijk zoover met het volk ge komen is dat het geen godsdiensten tevredenheid, die hemelsche geschenken op aarde, meer kent, begiunen ook de arbeid en de lust tot werken te vermindeten. Dan zeide Spreker tvordan de lieden door de opruiers opgezweept en door voorspiegelin gen van schoone theorieën en van eene gelukkige toekomst er toe overgehaald om als werktuigen te dienen tot verheffing van de socialistische leiders daar het dezen nergens anders om te doen is dan om tot macht en grootheid te geraken. Verder gaf Spreker eene sch ts van een Staat, zooals die volgens de socialistische leerstellingen zou zijn en wees daarna de onbestaanbaarheid ervan aan. Spreker spooide de leden aan om zooveel in hun vermogen was te strijden tegen het verderf, dat gaandewig in de maatschappij is ingeslopen; daarvoor zouden zij zeker in den Hemel het loon ontvangen. Ten slotte werd door Spreker aan den Bond ten geschenke vereerd een fraaie banie-, bestaande uit een groen veld met gouden franja. Met gouden letters is daarop geborduurd de spreuk: //Vrede aan de menschen van goeden wil", terwijl daaronder, behalve het bondsinsigne, twue fraaie bloemtakken van zilverdraad prijken. Dit geschenk werd door de vergadering met daverende toejuichingen aanvaard en de Voorzitter dankte den gever voor dit getchmk. Door den Secretaris werd daarna een breedvoerig verslag uitgebracht over de feestelijke opening van de, van weg e den Bond, te Amsterdam ge houden tentoonstelling en van het bezoek, dat door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem daaraan werd gebracht. Spreker besloot met een //leve de Bisschop van Haarlem//, dat door de vergadering luid werd herhaald. In den loop der vergadering had de vetkiezing plaats van vier afgevaardigden ter algemeene vergadering, in November te houden, waarvan de uitslag was, dat gekozen werden de Heeren K. P. C. De Bazel, W. Nieuwenhuizen, A. J. Piët en L. De Zwager. (Dagbl. v. Z. H. en 's Gr.) Een slecht mensch gelooft gaarne dat anderen even zoo zijn als hg. Verdwalen moet, die God vooruit wil loopen. Neen, volg uw God, en doe dat tred voor tred. Indien ik mijn geheim bewaar, is het mijn gevangene, laat ik het ontsnap pen, dan ben ik zijn gevangene. Neen, God verlaat ons niet! ook niet in tegenspoeden: Zij leiden ons de school der zelfver- loochning in, Om ons voor 't Heilige en het Eeuwige op te voeden Deugd, Liefde Gods en Menschen- min! Zij doen ons juichen bij ons sterven: Verlies is winst geweest! A7u zal ik alles erven! Ook eene uitvlucht. Landbouwer. Zie eens, mijuheer, acht dagen geleden kocht ik b'i u dit horloge; u gaf twee jaar garantie voor den juisten loop, en heden-morgen is het, ofschoon ik het goed heb opgewonden, stil blijvee staan. Winke lier. Dus aebt dagen achtereen heeft het geloopec? Nu, hoor eens beste vriend, als gij acht dagen achtereen hadt geloopen, dan zoudt ge zeker ook wel eens blijven stilstaan. Ook een wederverkooper. Student. Wat kost deze parapluie? Winkelier. Acht gulden, mjjnheer. Student. Is dat de prijs voor weder- verkoopers? Winkelier. Maar u is immers geen wederverkooper. Student. Zeker, alt ik geen geld meer heb, verkoop ik haar onmiddellijk. De taal van den paedagoog. Vader. Is u tevreden met de vorderingen in de Eransche taal van mijn zoon? Onderwijzer. Zeker, hij werkten studeert tamelijk goed, alleen bij de onregelma tige werkwoorden maakt hij regelmatig onregel matigheden. Eene contradictie. Vreemdeling. Welk feest wordt er heden in uwe stad gevierd? Inwoner. Onze nieuwe waterleiding moetheden hare vuur proef doorstaan. Een slimmerd. Heer. O, waf een prachtig bouquet hebt ge daar! Van wi9n hebt ge dit gekreger? Jonge dame. Van mijn bruidegom in spe. Heer. In Spe? Waar ligt dat dorp? In de restauratie. Gast. Kellner, gij zijt zeker schoenmaker? Kellner. En dat waarom mijnheel? Gast. Omdat gij mij in plaais van kalfslever, kalfsleder hebt gebracht. In 't hotel. Vreemdeling. Is dat mijne gansche rekening? Kellner. Ja, mijnheer. Vreemdeling. Maar zeg eens, kellner, weet je ook, dat de kamer, waar ik gelogeerd heb, vreeselijk vochtig is? Kellner. Zsker, mjjnbeer, maar daarvoor wordt bij ons niets extra gerekend, HAABLEM, 25 Sept. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de voljaarspatenten, dienst 1890/91, ingevuld gereed liggen ter gemeente-secretarie en dat de afgifte daarvan aan belanghebbenden zal plaats hebben op beden en op Vrijdag en Zaterdag, 26 en 27 September aanstaande, van dea morgens 10 lot des Damiddegs 2 uur. Belanghebbenden worden uitgenoodigd het aanslagbiljet mede te brengen. Tevens wordt herinnerd, dat de onafgehaalde patenten en afschriften door de deurwaarders der directe belastingen aan de patentplichtigen zullen worden uitgereikt, tegen betaling van 10 cents; terwijl eene boete van f 15 zal worden gevorderd van hen die, daartoe aangemaand wordende, hun patent of afschrift daarvan niet kunneu vertonnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft aan den dis ricts veearts to dezer stede, den Heer M. J. Hengeveld, een verlof toegestaan va.i 1 October to*. 1 December e. k., en met de waarneming van diens betrekking gedurende dien tjjd belast dea districts-veearia te Utrecht. Da Heer M. Mok, onderwijzer aan de B. K. Parochiale Scholen alhier, is benoemd tot hoofd der openbare lagere school te Heemskerk. In eene gisteren gehouden openbare zitting van d« rechtbank werd de nieuw benoemde Sub- siituut-Officier van Justitie Mr. J.P. Van Outeren, geïnstalleerd. De Officier van Justitie, Jhr. Mr. A. J. Retliaan Macarc, nam daartoe een sierlijk requisitoir, waarin hij de groote verdienste van den vorit't n Snbsistuut-Officier, Mr. E. M. Von Baumhauer, herdacht, en waarin hij ook hulde bracht aan de medewerking der para. De voor zitter installeerde daarop den benoemde, die, na te zijn toegesproken door den deken der advo caten, in eene schoone rede zijn dank betuigde en zich in de welwillendheid van allen aanbeval. In de gisteren gehouden zitting van den Baad dezer gemeente werd voorgelezen een schrij ven van den Heer Dr. C. G. Von Reeken, waar bij deze zijn ontslag neemt als Baadslid. Besloten werd het voorstel van B. en W. om eene subsidie te geven voor den bouw van eene brug over het Zuider Buitenspaarne, noodig voor een localen spoorweg Amsterdam-Haarlem naar B. en W. terug te zenden, ora in verhand met het genomen besluit, dat de Baad geen gemeen schappelijke brug wenscht, nadere voorstellen te doeD. Voorts werd een gewijzigd reglement voor de Siads Bank van leening vastgesteld. De HeerMacarë meende uit het jaarlijksch ver slag te moeten opmaken, dat de stad goede rente van haar geld maakt en dan zou de rente ver laagd moeten worden. Ook verdient de vraag over weging of het wel aan te bevelen is, dat deze Bank langer blijve bestaan. Dooh daar dit regle ment pas voor een paar dagen aan de leden ver zonden is, w/nschte hij meer tijd om over deze zaak te kunnea nadenken. Besloten wordt de be handeling van het reglement uit te stellen. Naar aanleiding van het raadsbesluit, om aan de Schoteratraat eesse school met badiurichiing te bouwen, is door B. en W. een voorstel in gediend, waarbij het noodige geld wordt gevraagd. Een adres was ingekomen, onderteekend door den Heer Iluet en een duizendtal anderen, den Baad verzoekende van het genomen besluit terug te komen en de school niet aan de Schoterstraat maar in de Parklaan te bouwen. Niemand nam echter de verdediging van het adres op zich, zoodat de school aan de Schoterstraat blijft. Da Heer Lodewijks vond de kosten voor de douche-badinrichting te hoog, hij meende dat die inrichting goedkooper en even goed kon ge maakt worden; hij weuschle dat B. en W. nog eens nader zouden onderzoekeD. De Heer Bijvoet vond dit uitstekend en wenschte dus voorloopig de gelden voor die inrichting te schrappen. Hoewel de Heeren Lodewijks ea Prins zich hiertegen sterk verzetten, werd bet amendemeut- jBijvoet met groote meerderheid aangenomen. Ten slotte wardoo benoemd tot onderwijzer de Heeren G. TV. B, Ingenhoes te Voorburg en O. J. O. A. JStuys ta Haarlem, en tot onderwijzeres Mej. J. E Rikkers te Voorburg, Mej. M. C. J. Scharff te Haarlem en Mej. M. K. Rijkens Ie Haarlem, en eervol ontslag Vcrlee d aaa den on derwijzer A. Vreeken en aan de onderwijzeres Mej. A. J. G. Van der Steur, terwijl. Mej. G. Graue bevorderd wordt tot onderwijzeres 2e klasse. Gislereu-morgen is in het Zuider-Buiten- spaarne alhier opgehaald het lijkvan een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht, reeds in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerende. Het lijkje is naar het St. Elisabeths-Gasthuis over gebracht. De commissaris van politie verzoekt zoo spoedig mogelijk inlichtingen. BURG. STAND. DEH. GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD: 24 Sept.: W. J. Hoogkamer en F. Brnssel. D. Ulders eu A. Johannis. GETROUWD: 23 Sept.: J. J. Van Leuven en A. M. Joosten. 24 Sept.: A. Van der Heiden en E. Kroese. J. E. J. Verdonk en J. C. Van den Bos. D. Anto- nisse en E. De Blaazer. M. Rip en A. S. L. M. Landman. H. MI Bremer en M. C. Willemsen. BEVALLEN: 20 Sept. A. Crama-Boeser, d. 22 Sept.: H. Oudhoff-Zimmerman, d. J. Smit-Weidema, d. C. M. Hees-Langevoort, d. G. R. Luiting- Gosewehr, d. A. Vau Wateringen-Kruit, z. 23 Sept.: M. Guitoneau-Singer,dJ.M. Douglas-Stapper, d. OVERLEDEN: 21 Sept.: A. Van Waard-Bloemert, 61 j. A.M.Van den Broek 40 j. 22 Sept.: H. Janse, 4 m. 23 Sept.: A. Van Waveren, 52 j. T. De la Rie-Muhlschlegel, 52 j. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft benoemd tot Kapelaan te Haarlem (O. L. V. v. d. H. Rozenkrans en St. Dominions) den Weleerwaarden Heer P. J. Nierman, den 15 Aug. jl. Priester gewijd; tot Kapelaan te Ketel den Weleerw. Heer H. C. Nelis; tot Kapelaan te S.ompwijk den Weleerw. Heer C. W. Kortekaas, die Assistent was te Brielle; tot Kapelaan te Hellevoetsluis den Weleerw. Heer J. D. M. Meijer; tot Kapelaan te Langeraar den Weleerw. Heer A. Th. Hellegers, beiden den 15 An^jl. Priester gewijd; tot Kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius) den Weleerw. Heer C. C. Van Berckel; tot Kapelaan te 's Giavenhage (H. Willibrordns) den Weleerw. Heer G. Moerland; tot Kapelaan te Heemskerk den Weleerw. Heer G. L. Buren, den 15 Ang. jl. Priester gewijd; tot Kapelaan te 's Gra venhage (H. Willibrordns) den Weleer. Heer Th. J. Zoetmulder; tot Kapelaan te Voorschoten den Weleerw. Heer W. J. J. Van Straelen, den 15 Ang. jl. Priester gewijd; tot Kapelaan te Rotterdam (H Dominicus) den Weleerw. Pater N. C. Orie. Aan den Zeereerw. Zeergel. Heer B. A. Potliast, ProfeSBor te llolduc, wiens muziek op Racines meester stuk Athalie roet een zilveren lier werd bekroond in Frankrijk, viel jl. Zondag eene treffende oratie ten deel. Naar aanleidiDg van zijn 50 jarig verblijf te Rolduc, zijn 40 jarig Priesterschap en meer dan 40 jarig Profes soraat, hij gelegenheid van zijne bekroning door de Aca demie Lamartine, hebben een aantal zijner vrienden den hoog verdienstelijken man, Priester en Leeraar, den hoogst begaafden componist, een ebbenhouten dirigeerstok, rijk in goud gemonteerd, aangeboden, en daarbij den hartgron- digen wensch gevoegd, dat de hooggevierde Professor, voor den bloei en den roem van Rolduc, nog jaren lang den dirigeerstok moge voeren. De Academie voor geneeskunde te Turin heeft eene prijsvraag van 23,000 franks uitgeschreven, voor eeu internationalen wedstrijd over: „Onderzoekingen over het wezen van en de voorbehoedmiddelen tegen besmette lijke ziekten bij den menach." De manuscripten mogen in het Frausch, Italiaansch of Latijn zijn geschreven. De rechtbank te Maastricht veroordeelde eergisteren zekeren H. Lncnssen, te Njrswiller-Wittem, die, na eerst getracht te hebben twee wielrijders uit Luik van het wiel te doen vallen door zijn hoed voor het wiel te werpen en daarna een der wielrijders, die over ziju hoed had gereden, van het wiel gestooten en mishandeld had, tot 3 maanden gevangenisstraf. Door het O. M. was eene gevangenisstraf van 8 maanden gerequireerd. Bij de Rechtbank is aanhangig gemaakt de na volgende zaak: De houder van een wisselbrief, getrokken 17 April op 3'/s maand na dato, liet dezen 2 Augustus, wegens non-betaling, protesteeren. Door den betrokkene wordt nu beweerd, dat niet 2 Augustus, maar wel 1 Augustus de vervaldag is geweest. Met belangstelling wordt de rechterlijke beslissing tegemoet gezien. POELDIJK, 24 September. In eene vergadering der bloeinbollenkweekersvereeniging alhier werden voor de aanstaaude voorjaarsveiling ongeveer 700 roe of 1400 bedden opgegeven. Door den Heer P. P. L. Waldeck te Loosduinen is eene zilveren medaille uitgeloofd voor het lid dat de beste tulpen veilt. Aan het einde der ver gadering werd onder de leden (ook de niet aanwezige), 63 in getal, eene verloting om niet gehouden van 20 nieuwe soorten bloembollen. HAABLEM, 24 Sept. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, verkoopen en prijzen als volgt, koeien 29 verkocht 21 voor 1 280 af 160; 2 stieren verk. 2 voor f120 a 100, vaarzen verkocht voor 1 a pinken verkocht voor faf— graskalv. verk.voor f a nuchtere kalveren, 27 verk.27— f14 a f9 schapen, 42 verk. 30 voor f 27 a f IS Lammeren 26, verk. 26 ,f 18 a 13. Varkens, verk. per 5 ons. Biggen verk. f a 6 Paard, a/ verk.f a Venlens, verkocht f a—f Aan de kaasmarkt werden heden aangevoerd en verkocht 91 stapels kaas uitmakende 12385 stuks, wegende 26939 kilo. hoogste prijs 1 29,—, middelbare prija per 50 kilo. AttSTKJttDAH,24 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen 1ste qual. c. 2de qual, c. 3e qual. c.; vette kalveren, 108 late qual. 90 a c. 2de qual. 70 c per kilo graskalveren fa. 10 nuchtere kalveren f8 af 12. schapen en lam. vette varkens 98 40 a 51 c. per kilo. biggen paarden f BUBMEREND, 23 Sept. Kaasaangevoerd 380 stapels, prijs der kleine kaas 132.— middelb., prijs ƒ28.25 Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger stug in prijs kalfkoeien. 447 rnnd. Vette kalveren traag 152 stuks, prijs 70 a. 80 e. per kilo, handel vlug; nuch tere dito: aanvoerl20 stuks prijs f 10a f 24 per stuk, mati gen handel. Vette varkens: aanvoerlöl stuks, prijs 34 a 50 c. per kilo met stuggen handel; magere dito aan voer 14S stuks, prijs 113 a f27 per stuk met stuggen handel. Biggen aanvoer: 515 stuks prijs f G. af 9 BOTTERDAM, 23 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 16 paarden, 500 runderen 375 vette en gras- kalveren, 29 nnchtere kalveren, 5 schapen of lamme ren, varkens, 247 biggen, 4 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qnaliteit 74 e. 2de qual. 70 c., 3de qual. 66 c.; kalveren lste qual. 92'/jC. 2de qual. 82l/s a 87'/s c-, schapen lste qual. c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens lste qual. a c., 2de qual. a c.,|3de qual. c., licht soort a c. per half kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 71/8 en 57/16 ton en 1194 stukken per half kilo; prijs le qual. f 64— 2e quai. 60 3e qual. f 56 per half kilo 50 a 70. SCHIEDAM,24 Sept. Moutwijn per Ned.vat af 10,75 Jenever 16,25, Amsterd. proef f 17,50. Spoeling f 1,— Commissie f 0,80. LOlfDEH. 22 Sept.. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 2300, schapen en lammeren 10000, kalveren 150, zwijnen 40. Prijzenbeste runderen 2/4 a 4/9 schapen en lammeren 4/8 a 6' kalveren 3/4 a 5/2 zwijnen 2/4 a 4/2. Bij het onderzoek van de wet op den krijgsdienst in de afdeelingen der Tweede Kamer is gisteren door het lid, den Heer Bahlmaun, in zijne sectie te dezer zake eene nota overgelegd. PARIJS, 25 September. De Graaf van Parijs heelt uit Folkestone een brief ge richt aan Bocher, waarin hij zegt, dat de jongste indiscretiën de openbare meening op een dwaalspoor zouden kunnen brengen ten aanzien van de politiek, die hij wer kelijk heeft gevolgd bij gelegenheid der laatste verkiezingen. Ik geloof, zegt de Graaf, op een moeilijk tijdstip de belangen van de zaak der monarchie goed begrepen te hebben. Verbannen door de Republiek, breng ik de wapenen bij elkander, die zij mij zelve verschaft, om haar te bestrijden. Ik mag g6ene gelegenheid verzuimen om de zegepraal der monarchie voor te bereiden. Ik verzoek mijnen vrienden, niet voort te gaan met hunne onderlinge kibbelarijen, maar zich te vereenigen, opdat de strijd knune worden voortgezet. BOMBAY", 24 September. Te Manipur is den 24en dezer eene omwenteling uitge- gebroken. Be broeders van den Maharadja maakten zich meester van het paleis, van het ammanitie-magaziju en van vier ka nonnen. De Maharadja is gevlucht in bet Eugelsche residentshuis, waar zich twee coinpagnieëu infanterie bevinden, die sterk genoeg geacht worden om de opstandelin gen in bedwang te houden. Git Goa wordt gemeld, dat te Marcao Zondag wanordelijkheden gepleegd zijn, ten gevolge waarvan de staat van beleg is af gekondigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3