NIEUWE No. 1594 Zondag 28 September 1890 15de Jaargang. i\ogimtals: liet sociale vraag stuk. BUITENLAND. Hij, die werkelijk belang stelt in de personen, welke door het sociale vraag stuk gedrukt, en wier levensomstandighe den afbankeljjk zjju van de oplossing dezer hoogst moeiljjfee quaestie; degeen, die meent, dat bjj behalve voor zichzelf ook voor anderen moet leven en in t bizonder hen, die een minder gunstig lot hier op aarde hebben outvaogeu zooveel in zijn vermogen is moet steunen en helpen hjj heeft ten opzichte vau het sociale vraagstuk eene taak, die niet verloochend mag wordeu, zonder te kort te doen aan do hem gestelde roeping. De pot met huislook. »In aansluitiug op deze verklaringen moet ook aan de mijnwerkers-commissie aldaar worden medegedeeld, dat my ne aan dacht voortdurend gevestigd blijft op de zooveel mogelijke verzekering van den thans ontwijfelbaar goeden toestand dier mijn werkers, de vestiging van instellingen ter bevordering hunner welvaart, onderwijs voor jeugdige werklieden en al wat maar verder kau strekken om den intellectueelen en stoffelijken toestand der werklieden in de staatsmijuen zoo gunstig te doen zijn als naar de omstandigheden bij verstandige eischen doenlijk is. Daartegenover moetik echter verwachten, dat de mijnwerkers je gens de directie vertrouwen aan den dag leggen eu hunne Commissie niet uitsluitend gebruiken om ze te maken tot een orgaan voor altoos hooger opgevoerde, onbillijke en overdreven eischen, waarvoor hij mij op geene vervulling behoeft te worden gere kend. Terwijl ik naar mijne krachten er naar blijf streven om, overeenkomstig den wil van Z. M. den Keizer en Koning, de staatsmijueu tot model-inrichtingen te ma ken, weet ik zeer goed, dat ik bjj de uit voering dezer taak niet mag dulden, dat er door het voortdurend stellen van on mogelijke eischen onophoudelijk nieuwe agitatie ouder de mijnwerkers wordt teweeg gebracht.» MIL® ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1.80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B U R E A TT: St. Janstraat Haarlem. Tf MMMTITCTlP. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER AD VERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertent iën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgever»! KÜPPEHS 1, AU KEY. Bijna allerwegen in den lande begint de socialistische dwaalleer wortel te schieten en krjjgen de leiders dier verderfelijke rich ting volgelingen. Dit verschijnsel werd reeds door ons meermalen opgemerkt, en met smart zien wjj de vorderingen, dia door de sociaal democratische denkbeelden worden gemaakt. Dien stroom te keeren, achten wjj een van de voornaamste plichten van ben, die bet heil voor de maatschappij verwachten van een ganseh ander streven, dat n. 1. hetwelk uitsluitend is gebaseerd op de ge loofsovertuiging vau den Christen. Doch om dit reuzenwerk te verrichten, behoort men kennis te hebben van de oor zaken, welke die snelle voortgang vau de bedoelde verkeerde leerstellingen ten gevolge hebben. Wij behooren vooral op maat schappelijk gebied een verschijnsel niet te beoordeeleu of het te veroordeelen naar de uitwerkselen, doch wij moetan letten op de bron, waaruit het voortkomt, en daarna trachten die bron onbruikbaar te maken, waardoor dan ook ongetwijfeld het ver schijnsel geheel zal verdwijnen. Zoo ook is het gesteld met de sociale quaestie. Het is verkeerd om alle eischen zonder eenig nadenken met beslistheid af te wijzen en dan te doen, alsof er in t gebeei geen maatschappelijk vraagstuk be stond. Dit zou een struisvogel-politiek van de gevaarlijkste soort wezen, welke naar ons inzien den ondergang der maatschappij moet ten gevolge hebben. Daarom behoort, naar wij meenen, een ieder, die het hart op de rechte plaats heeft, te vragen: Wat is er toch wel de oorzaak van, dat beginselen, die door ieder naden kende ongerijmd en ontoepasselijk moeten worden geacht, toch zoo welig wortel schieten en tot gevaarlijke woekerplanten zich ontwikkelen? Verschillende redenen zijn daarvoor op te geven, die elk op zich zelf medewerken tot verkrjjgiog van het treurig resultaat, waarop wij zooeven de aandacht vestig den. FEUILLETON. {Vervolg.) Intusschen zou Clotilde weldra moeder worden. Nieuwe vreugde, nieuwe droomerijen, nieuwe luchtkasteelen! De opgeruimde echtelingen geno ten in hunne verbeelding reeds de liefderijke zorg en oplettendheid van hun volwassen kind, voor dat het nog was geboren. Eindelijk brak de gelukkige dag aan, Clotilde bracht een zoon ter wereld, die den naam van Paul ontving. Zoo groot was de moederlijke teederheid en bezorgdheid van Clotilde voor haar zoon, dat zij geene ooren meer voor het gezang van haar geliefden distelvink, geene oogen meer voor den pot met huislook en de hem omringende bloemen had. Het lange gras op het graf van moeder Barrois, scheen den voorbijganger aan te kondigen dat hier iemand rustte, die vergeten was. Toch had Clotilde moeder Barrois niet verge ten; maar om naar haar graf te gaan, zou zjj haar kleinen Paul voor eenigen tijd hebben moe ien veriatan; en hoe kon de jonge moeder dat doen? Zoo duurde het geluk der jonge echtgenooten Een der eerste is ougetwijfeld wel de algemeene toepassing hij de industrie van den stoom als beweegkracht. Daardoor zijn verschillende arbeidskrachten, die vroe ger onmisbaar waren, onnoodig gewordeu. In vele fabrieken, waar voorheen een groot aantal krachtige arbeiders werkzaam wa ren om de zware en moeilijke bezigheden te verrichten, zjjn nu stoom werktuigen op gericht, die den forschen arm van den man vervangen en slechts de zwakke baud van eene vrouw of kind vereischen om de producten der nijverheid geheel te berei den. Plet gevolg hiervan is, dat werkgevers, die hun voordeel uitsluitend beoogden, meer en meer vrouwen en jeugdige personen in hun dienst namen voor het werk in hunne fabrieken, en dat de mannen, omdat deze ruimer betaald moesten worden dan kin deren en vrouwen, door de laatsten hoe langer hoe meer werden verdrongen. En dit heeft bij velen ontevredenheid verwekt. Deze niet onbelangrijke factoi moet goed in 'toog gehouden worden bij de beoot- deeiing van het vraagstuk der arbeiders. Zjj zal er toe leiden om de quaestie uit eeu juist staudpunt te beoordeelen. Wanneer men deze oorzaak nader be schouwt, zal men tot de overtuiging ge raken, dat noch de werkgevers alleen, noch ook de werknemers uitsluitend de schuld mogen dragen van den bestaanden toestand. Men is dan meer geneigd ten opzichte van beiden eeu verzoenend standpunt in te ne men en zoo te komen tot een vergelijk tusschen twee partijen, die dikwerf zeer dreigend tegenover elkander staan. Eene andere oorzaak is de gewijzigde denkwijze, welke zich heeft baangebroken ten opzichte van de verhouding tusschen de werkgevers en de werkuemers. Die verhouding bestaat uit rechten en verplichtingen. Maar nu moet het een feit heeten, dat in den tegenwoordigert tijd door de arbeiders meer gelet wordt op de rechten, die zij meenen te kunnen doen gelden dan op de plichten, welke zij heb ben te vervulleü. In plaats van die gelijkelijk tegen e'kan- der te doen opwegen, leggeu velen den meesten nadruk op de rechten der arbei ders en vergeten de verplichtingen soms geheel. Hiertegenover zijn er ook patroons, die de rechten van hunne onderhoorigen miskennen en er daardoor aanleiding toe geven, dat deze niet tevreden zijn met het geen van den kant der werkgevers sorns als eene aalmoes wordt toegeworpen. De arbeider heeft ook gevoel van eigen waarde, Hij mag zich bewust zijn van de beteekeuisvolle plaats, welke hjj in de samenleving inneemt en behoeft zich daar om niet te vergenoegen met hetgeen hem als eene gave uit medelijden wordt ge geven. twee jaren lang voort, zonder tegenspoed, zonder kwelling, zonder smarten. Na eene lange en zware vermoemis verviel Juliaan in eene gevaarlijke ziekte en de genees heer wanhoopte eenigen tijd aan zijn leven; maai bij werd evenwel behouden. Die ziekte was lang durig en in al dien tijd kon Juliaan, niet arbei dende, niets verdienen; de bezoeken van den ge neesheer, de geneesmiddelen, hadden integendeel de besparingen bijna uitgeput; eene enkele ziekte was voldoende om een benijdenswaardig geluk ta verwoesten en een huisgezin iu ellende te dom pelen, 't welk tot dusverre nog niet anders dan de aangenaamheden des levens had gekend. Niet zelden volgt het eene ongeluk op het an dere. De kleine Paul werd door eene kwaadaar dige koorts aangetast; bij de eerste verschijnselen der ziekte dacht de arme moeder reeds aan het verlies van haar kind. Zij streed met de wanhoop die hare ziel bestormde; zij begreep, dat zij meer dan ooit onontbeerlijk was voor twee geliefde we zens en vond nog een straal van hoop in hare godsvrucht en onderwerping. Br zijn zielen, die van natuur beschroomd eu bevreesd zijn; maar die uit het ongeluk de energie en den moed der helden putten. De geneesheer, die Clotilde's man bezocht had, werd opnieuw hij haar kind geroepen; hij was Maar dit alles neemt niet weg, dat de plicht het hoogst moet geacht worden eu het zwaarst moet wegen. Hij, die eerst zijue verplichtingen heeft vervuld, ontvangt het het recht tot spreken en zal dan ook niet ais een roepende in de woestijn zijne stem verheffen. Bij deza twee hoofdoorzaken, welke de sociale quaesiie hebben ten gevolge gehad, voegen zich nog andere van miuder ver dere strekking, maar die hebben samen gewerkt en zoo de verwarring op dit ge bied hebben voltooid. Hoe nu daaruit te geraken, is de vraag welke zich opdringt, eu aau welker oplos sing heden ten dage mannen van naam van elke politieke en godsdienstige richting arbeiden. In bizonderheden vermogen wij niet hier op een antwoord te geven; slechts in en kele algemeene trekken kan meu zeggen, wat tot eene spoedige beslissing, voor bei de partijen aannemelijk, moet leiden. Eu dan wijzen wij in de allereerste plaats op hetgeen ieder persoonlijk ver richten kan. Op het oogeublik schijnt het soms alsof de meuschheid in twee groote vijandige kampen van bezittendeu en niet- bezittenden is gescheiden. Die wan vei hou ding moet verdwijnen en de grenslijn tus schen deze twee machten mag iu geen ge val wordeu verscherpt. Allen behooren te verrichten wat zij kunnen om de kloof tusschen werkgevers en werknemers te dempen, want hoe bree der die is, des te moeilijker wordt de op- lossiug vau het arbeidersvraagstuk. Wie medewerkt aan het tot stand komen van eene verzoening tusschen de tegen strijdige machten, werkt ook middellijk den voortgang der socialistische denkbeelden tegen. Wjj zijn er niet bizonder voor ge stemd om krasse maatregelen te doen nemen van overheidswege om het sociaal-demo cratisch streven iu zjjn lrop te stuiten. Wjj zijn er te vast van overtuigd, dat onze beginselen, die van de waarheid en het recht, moeten zegevieren en dat de heillooze bewegingen der socialisten het op den duur niet kunnen bolwerken tegen over de partij van hen, die, onwrikbaar getrouw aau het standpunt, dat het Chris tendom aanwijst, streven naar het groote doei, namelijk: wegneming van elke billijke grief van den werkman. Wjj meenen ons ook tot die partij te mogen rekenen en juichen derhalve alles toe, wat tot verbeteiiug vau het lot der arbeiders, zoowel in fabrieken en werk plaatsen, als iu hunne huisgezinnen, kan strekken. Maar wij zijn er niet minder van over tuigd, dat men zich ook in deze voor overdrijving moet bewaren. Eene ziekelijke opvatting van hetgeen voor den arbeider noodig en wenschelijk is, kan evengoed een goed en liefderijk nran; hij had de heilige taak van den geneesheer begrepen en vervulde die met edelmoedigheid en zelfverloochening, die de voorkeur gaf aan het lenigon der smarten en het brengen van vertroostingen in de hutten der armen, boven de lastige eer van huis- en tafelvriend der grooten te wezen. Dankbaarheid was dan ook vaak de eenige belooning, die hij voor zijne zorgen en voor de redding der kranken erlangde. Die geneesheer had zich de belangen aangetrok ken van het gezin der straat Copi-au, omdat hij er meermalen getroffen was geworden door de aan grijpende tooneel«n,die hij er vaak met aandoening had beschouwd. Clotilde, wier nog altoos bevallig gelaat door het waken, het beurtelings oppassen van man en zoon, door angst en bekommering ontkleurd en vermagerd was, had hem achting en bewondering ingeboezemd Toen hij de nieuwe beproeving zag, welke de jonge en teeder liefhebbende moeder opnieuw zou moeten doorstaan, daar hij bespeurde dat de ziekte vau het kind wellicht doodelijk zou worden, ont sprongen tranen zijne 00,?en en de waardige man wenschte uit het diepste zijner ziel liet kind voor 1 zijne moeder te behouden en te redden. Maar helaas! de koorts van Paul was eene van die ziek ten, welker geheim aan de geneesknnst onbekend is en die gewoonlijk mot een gunstigen of nood- sehaden als het leggen van de handen in den schoot en het berusten in hetgeen op 't ooganblik schijnbaar niet anders kan. De juiste middelweg moet hier betracht worden en deze alleen kau tot het goede doel voeren. Het bestuur der Yereeniging tot rechts bescherming voor mijnwerkers inhetSaar- gebied had bij den Keizer een adres inge diend, waarin de eischen dezer werklieden wordeu aangegeven en waarbij vervolgens, naar aanleiding eener gehouden vergadering, nog nieuwe werden gevoegd. De Pruisische Minister van Handel en Nijverheid heeft daarop een antwoord ingezonden, waarin hij breedvoerig het onhoudbare dezer eischen aantoont, en waarvan op zijn bevel af schrift is verzouden aan de mijnwerkers commissie in de aldaar bestaande mjjn- inspectiën. Met het oog op de openbaar gemaakte besluiten van het algemeen Duitsch mijnwerkers-congres te Ilalle neemt de Nordd. Allg. Ztg. de aandacht op dat stuk te moeten vestigen, waarvan het slot aldus luidt: In eene vergadering van socialisten te Berlijn is besloten, eene groote werklie- den-zaugverepniging op te richten. In de bijeenkomst hebben reeds 45 zangvereenigin- geu door hare vertegenwoordigers doen bekend maken, dat zij bereid zjju om door ouderlinge aaneensluiting dat plan te ver- lottigen crisis eindigen, die zich wel laat bereke nen, maar dien men nooit met zekerheid kan voorbereiden.; Terwijl de geneesheer naar de ademhaling van het kind luisterde eu zjju pols voelde zocht de bekommerde moeder insgelijks aandachtig in de oogen van den goeden geneesheer te lezen, uit zijne trekken te bespieden, wat zjj te hopen of te duchten had.Clotilde sprak geen enkel woord in dit plechtig oogenblik, waarin uitspraak zou worden gedaan over het behoud of het verlies van haar kind; de geneesheer begreep de angsten, die haar hart verscheurden. Eindelijk zeide de geneesheer: Vrees niet, brave vrouw; uw kleine Paul is in geen oogenblikkelijk doodsgevaar, ik mag echter niet voor u verbergen, dat zijne ziekte zeer ernstig is en groote oplettendheid vordert. Hoop op God; ik hoop het kind te redden; ver trouw dus op Hem. Och, mijnheer, dank, zeide Clotilde van vreugde schreiende en de hand des goneesheers met hare beide handen vattende, als gij wist, hoeveel goed uwe woorden mij doen! Mjjn arm kind! ik heb het zoo lief.als ik het verliezen moest, zou ik het besterven. {Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1