I N N E N L A N D, GEMENGDE BERICHTEN. Als een voorbeeld van kracht op tatie in de vrouw.' nquaestie te Parijs; Eleo- nore Marx-Eïeling, enz. terwijl zich onder de Duitsche socialisten als medewerkers heb ben bekend gemaakt BebelLiebknecht Auer, Yollmar en Schèppel. Een periodiek overzicht van de Duitsche toestanden zal geregeld dooi Bebel worden geleverd. De tulefabrikauten te Calais, ten ge tale van 70, zijn tegenover den eisch der werklieden overeengekomen de gaasfabrieken te sluiten. De werklieden hadden namelijk geëischt, dat eene der fabrieken de naar huis gezondene arbeiders weer in dienst zou ne men, en toen dit geweigerd was, hebben zij die fabriek in interdict gesteld of geboy cot. Een 5000 arbeiders zijn nu werkeloos. Twee gemachtigden der Trade Unions uit Nottingham zijn naar Calais gekomen en hebben ter ondersteuning der werkstakers eene som van 3000 pd. st. (75,000 fr.) me degebracht. De lieer Périvier, Onder-Prefect te Bou logne, is te Calais geweest om te trachten eene schikking tot stand te brengen tus- schen patroons en werklieden, maar zijne reis was vruchteloos. De gemeenteraad te Calais steunt de werk stakers met geld. Dertig gemachtigden, de federatie der mijnwerkers in het Loire-bekkeu vertegen woordigende, hebben eergisteren eene ver gadering gehouden, waarin de heethoofden hebben gezegevierd. Ouder anderen is be sloten den directeuren der mijninaatschap- pijen te doen weten, dat zij de door hen ontslagen werklieden weer in dienst hebben te nemen. Den 5eu dezer zullen de syndi caten eene volledige vegaderiug houden om hierop het antwoord te vernemen. Mocht dit ongunstig luiden, dan zal onmiddellijk de algemeene werkstaking in het bekken worden geproclameerd. Middelerwijl zullen de afgedankte werklieden (slachtoffers van den wrok der patroons, worden zij in het besluit genoemd), ondersteuning van de syn dicaten ontvangen. De mijnwerkers te Firminy hebben hun nerzijds den termijn vau 5 October niet afgewacht; zij hebben eene reeks van eischen aan de patroons opgemaakt, maar de Di recteur der maatschappij beeft den Voorzit ter van het syndicaat doen weten, dat hij die eischen zelfs niet in overweging wil nemen. Men verwacht nu dat te Firmiuy de onverwijlde werkstaking zal afgekondigd worden. Kardinaal Lavigerie, de groote be strijder van de slavernij, en Mgr. Livinbac zjju door den President der Republiek op het kasteel van Footainebieau ontvangen. Zij bezichtigden de kapel en de vertrek ken, welke Paus Pius VII heeft bewoond. De Kardinaal ontving de geheele Geeste lijkheid van Fontaiuebleau. Mgr. Lavigerie vertrekt Dinsdag naar Rome. In de maand October zal te Sara- gossa een groot Congres van Spaansche Katholieken worden gehouden en de voor bereidingen daartoe beloven inderdaad veel. Reeds hebben 40 Bisschoppen en ruim 4000 Katholieken uit alle oorden des lands hunne medewerking toegezegd. Ook dit Congres zal zich met den toestand des Pausen be zighouden en verder alle quaesties behan delen, welke in onze dagen aan de orde zijn. Men verwacht er goede vruchten van voor de eenheid onzer Spaansche broeders. Bij de verkiezingen voor den Deen- sche Landsthing werden nog twee sociaal democraten gekozen. Voor het eerst verkre gen aldus socialisten zitting in de Eerste Kamer. Uit Raogoeu wordt gemeld, dat de Regeering van Siam, onder den invloed van den Duitschen consul, den Duitschen inge nieur Bestige, die reeds iu Siameeschen staatsdienst is, belast heeft met het maken van een spoorweg tus^chen Bangkok en Korat, ter lengte van 105 mijleD, ouder medewerking van Duitsche ingenieurs en met Duitsche bouwmaterialen. De kosten worden geraamd op 1,300,000 pd. sterling Te Sidney hebben de jongste onlus ten zich in geringe mate herhaald. De karren, beladen met wol, door vrije-arbei- ders behandeld, werden door een troep op roerige werkstakers omgeven, maar de po litie kwam de karrevoerders te hulp en maakte voor hen ruimte. Do Tijd zijne beschouwingen over de gevolgen van de aanneming der legerwet voortzettende schrijft o. a. het volgende: De stembus in 1888, en bij latere verkiezingen, heeft aan de anti liberale partijen de zege geschonken; maar van eene schitterende overwinning,kon althans, Noord- Brabant en Limburg uitgezonderd, schier nergens spraak wezen. In niet weinig gevallen moesten enkele stemmen beslissen of een liberaal dan wel een anti-liberaal Kabinet aan het bewind kwam. Geen kracht mocht onzerzijds ongebruikt bljjven en offers moesten er gebracht worden. Die offers worden schier altjjd gebracht door de Katholieke kiezers. Een gedeelte van ons volk, „zoo beweerde de Standaard, krijgt ge er nooit toe om op een Roomsche te stenamen, -en ter wille van de gemeenschappelijke overwinning werd dan ook jnaar in de candidatuur van den anti-revoluti- onnair berust. Soms niet zonder hevigen tegen stand. Zijn wij nu onredelijk, wanneer wij in het belang van de beginselen, door Katholieken en anti-revolutionnairen gemeenschappelijk voorge staan, aandringen op eenzelfde zelfbeheersching als waarvan onze Katholieke kiezers zoo menigmaal tegenover de anti-revolutionnaire bondgenooten blijkgaven? Of zeggen wij te veel, wanneer wij da woorden van de Standaard tot de onze makende, beweren dat „gij een deel van ons volk er nooit toe krijgen zult//, om te stemmen op een candi- daat, die als lid der Kamer den persoonlijken dienstplicht heeft helpen invoeren? Wij gelooven het niet. Neen wij zijn er zeker van dat, wordt het ontwerp aangenomen, de stembus reeds in 1891 aan de liberale partij eene verpletterende meerderheid zal bezorgen, want 't zijn de „klein tjes//, die het bij ons moeten doen, en met die kleintjes wordt in de grootschcepsche adviezen van de Standaard geen rekening gehouden. In de afdeelingen van de Tweede Kamer is gisteren het onderzoek aangevangen van de In dische begrooting voor 1891. Tot rapporteurs zijn benoemd de lleeren Mac- kay, Keuclienius, Van Asch van Wijk en W. Van Dedem. De Indische Begrooting voor 1891 toont vol gens De Tijd in meer dan een opzicht een ge heel eigenaardig karakter. Het geraamd tekort over 1891 is veel aanzienlijker dan ooit te vo ren en door den Minister zijn geen plannen aan gegeven hoe de Indische financiën in de toekomst moeten geregeld worden. Na met cijfers aange toond en gewezen te hebben op de voornaamste onjuistheden iu de raming der Indische ontvang sten en uitgaven voor 1891 komt De Tijd op een deficit van f29.921.331. Hieruit blijkt dat de toestand der Indische fiinanciën hoog3t on rustbarend is en dat het tekort voor 1891 veel liooger moet worden geraamd dan de Begroo ting aangeeft. Ongetwijfeld zal men in de Me morie van Antwoord of bij de openbare beraad slagingen over de Indische Begrooting wel iets meer te weten komen van 's Ministers plannen ten opzichte van Indië. Twee zaken vereischen toelichting: le op welke wijze de Eegeering ver betering zal brengen in den toestand der Indische financiën, en 2e hoe zal worden voorzien in het tekort over 1891. Ter kenschetsing. Onze lezers kennen in bizonderheden het schaudelijk oproer, dal op 11 September in Tessini uitbrak en eene conserva tieve Regeering op onrechtmatige wijze verdreef. Zij kennen de buitensporigheden, den moord, de diefstallen, waarmee deze opstand gepaard ging. Zij weten, dat da liberalen en radioalen als echte roovers te werk gingen en zich er niet toe bepaalden het Gouvernement te verwjjderen, dat hun een doorn in het oog was, maar schandalen pleegden, welke aan het Schrikbewind, of de Commune herinnerden. Nu zou men te goeder trouw meenen, dat de liberalen zich zouden haasten deze //revolutie// zooveel mogelijk op den achtergrond te schuiven en in gten geval daaraan hunne instemming zouden hechten. Wie zoo denken mocht, kent hen blijkbaar niet. Uit Bern toch wordt gemeld, dat in Midden- Zwitserland de liberalen eene groote volksver gadering voorbereiden.... om aan hunne geestver wanten in Tessino hunne instemming te betuigen Het schijnt dus, dat de liberalen in Midden- Zwitserland jaloersch zijn op de //lauweren// door hunne geestverwanten in Tessino behaald en hun aandeel in den verworven //roem// verlangen. 't Is fraai en... 't is leerzaam! {Centrum.) De invloed der Katholieke Kerk. Zelfs de liberale philosofen staan verbaasd over den steeds wassenden invloed der Katholieke Kerk. In het anti-katholieke Engeland waar eeuwen de geliefkoosde kreet was: no popery, weg met het pausdom! houdt men rekening met Rome, hetzij om van den invloed der Kerk ge bruik te maken op de aan haar trouw gebleven Ieren, hetzij terwille van de steeds toenemende bekeerlingen tot het Katholicisme in Engeland zelf. In het Luthersche Duitschland is zelfs een derde der bevolking Katholiek. In de echt Luthersche plaatsen, zooals Eisleben,Wittenberg enz. verrijzen, ofschoon kleine, Katholieke kerken in de scha duw van de heerlijke kathedralen, waar vroeger het katholieke credo werd gezongen. Zelfs onder de alleenheerschappij van den man van ijzer en bloed, die zoo luide riep: //Nach Canossa, gehen wir nie!// zag de keizerlijke Regeering zich ge noodzaakt de kultuurwetten ten deele af te schaf fen en de meeste buiten werking te doen treden. In Zweden en Denemarken is eene wettelijke tolerantie ten opzichte van de Kerk meer populair geworden, en het schismatieke Rusland schijnt den weg van tolerantie op te willen, liet Joze fisme is in Oostenrijk-Hongarije de kop ingedrukt. In Beieren en Spanje, waar het Jozefisme den kop opstak, kruipt het hoe langer hoe meen in zijn schulp terug. In Frankrijk, het vaderland, van de meeste radicale en hevigste staatkundige philosophie, komt de uitsluitende heersehzueht van het liberalisme over het Katholicisme eenigs- zins tot bezinning. De revolutionnairen in Italië, met Crispi aan het hoofd, zullen spoedig blijken machteloos te zijn tegenover de religieuze, lijdelijke oppositie der Kerk. Al de hulpmiddelen van de meest spitsvondige despotieke macht zijn op den duur ijdel tegen de Kerk, die tot waarborg heeft, het woord van Hem, Die gezegd heeft: Ik zal met n zijn tot aan het einde der eeuwen. (F. W.) In ons vorig nummer wezen wij op het actief' en flink optreden van het Bestuur van den Ned. li. K. Volksbond, afd. Rotterdam, in zake de op touw gezette werkstaking door de ver- eeniging De Toekomst. Het Centraal Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond te Amsterdam heeft naar aanleiding van het kloek optreden aan de Rotterdamscke afdeeling, het volgend schrijven gericht: Het Centraal Bestuur van den Ned. B. Aj Volksbond, met genoegen'kennis genomen heb bende van de activiteit, waarmede gij en met name uw Voorzitter en Secretaris, zijt opge treden in het kritieke oogenblik, waarop een naar onze overtuiging ongemotiveerde werksta king stond uit te breken onder de bakkersgezellen uwer woonplaats, brengt u bij dezen openlijke hulde en dank voor uw beslist optreden. Opnieuw, mijneheeren, is hier het bewijs geleverd dat, zal de Bond aan zijne roeping tenvolle beantwoorden, de stichting van vak- vereenigingen in elke zijner afdeelingen nood zakelijk is voor zijne goede organisatie. Met vriendschappelijke groeten Hoogachtend, Namens het Bestuur voornoemd, W. Pas stoor s, Voorzitter. B. Dammers, Secretaris. Amsterdam, 30 Sept. 1890. Terecht wijst het Centraal Bestuur, voegt De Tijd er aan toe, op het groote nut van vnkver- eenigingen in de verschillende afdeelingen van den Bond maar ook, en voornamelijk, blijkt uit het gebeurde te Rotterdam de wenschelijkheid, de noodzakelijkheid zelf, dat in alle steden van eenige beteekenis, en met name in die waar het fabriekswezen vertegenwoordigd is,afdeelingen van den Bond in het leven worden geworpen. Eerst dan wanneer de boom zijne takken over het ge heele land zal hebben uitgespreid, zal beantwoord zijn aan het grootsche doel, dat bij het planten van het door God zoo zichtbaar gezegend stekje heeft voorgezeten. Het saldo van 's Rijks schatkist op 27 dezer bedroeg: bij de Nederl. Bank f 25,223,502,93 en bij de Betaalmeesters f2,020,518,37Vsi te zamen f 27,244,021,30.1/3 's Gravenhage. 30 September. De Heer G. L. Van der Zwaag, uit Gorredijk trad gisteren avond in het lokaal Diligentia op om propaganda te maken voor den Nederl andschen Bond voor algemeen kies- en stemrecht. Onder het vrij tal rijke publiek, voor het meerendeel werklieden, bevond zich ook de Heer Heldt,lid van de Tweede Kamer. De volgende motie werd aangenomen: De openbare vergadering bijeengeroepen door de afd. 's Gravenhage van den Bond voor algemeen Kies- en Stemrecht, spreekt den wensch uit, dat zoo spoedig mogelijk recht gedaan worde en tot invoering van het algemeen kies- en stemrecht worde overgegaan//. De Eerw. Broeder-Overste van de Meijer- Stichting vierde gisteren het zilveren feest van zijne professie. In zijn nederigen werkkring, zich op offerend voor zijn evenmensch, stichtte hij in zijn veertienjarigen arbeid hier ter stede veel goeds, hij heeft zich de liefde weten te verw erven van alien, die aan zijne zorg zijn toevertrouwd. Moge zijn dierbaar leven nog jaren gespaard blijven voor de lijdende menschheid. Er heeft zich hier een comité gevormd tot voorbereiding en regeling eener tentoonstelling van orchidaeën, welke men voornemens is, in het aanstaande voorjaar te houden. De commissie voor de arbeiders-enquête is gisteren-voormiddag in volle vergadering in het gebouw van het departement van Justitie bijeen gekomen tot hervatting van hare werkzaamheden. Zandvoort, 1 October. Te dezer plaatse ver toefden in dit seizoen 2489 badgasten. (1228 wonende te Amsterdam). Domburg, 1 Oct. Onze gemeente telde on danks de afwezigheid van vorstelijke personen, meer logeergasten dan eenig vorig jaar. nl. 828. Er werden 2502 baden genomen. Seheveningen, 1 October. Het philharmo- nisch orkest, heeft Maandag-avond zijn afscheids concert gegeven voor eene stampvolle zaal. Kapel meester Kogel kreeg schier na elk nummer een krans, en ten laatste een waaier van witte bloe men, met een rozentak gedekt. Concertmeester Bleuer werd na zijne solo gelauwerd en tweemaal teruggeroepen. De kunstenaarsgroep nam onder Wien Neer- lands Bloed, afscheid. Bezoekers wuifden den ar- tisten met hoeden en handen groetend toe. De Courier de Scheveningue constateert in een overzicht van het badseizoen, dat de badplaats dit jaar drukker dan ooit is bezocht geweest, en somt de vorsten en vorstinnen op, die te Sehe veningen verblijf hielden. Helder, 1 October. Het //Leger des Heils// zal ook te dezer plaatse zijne oefeningen begin nen. Er is een huis aangekocht, waarin café- chantant werd gehouden, dat zal worden ingericht voor die vereeniging. Ooed nieuws voor militaire kleermakers. Her- hanldelijk is er reeds sprake van geweest groote wijzingen te brengen in de uniformen van het Duitsche leger, naar aanleiding van het toenemend gebruik van rookloos buskruit. Thans wordt een onderzoek ingesteld naar de noodige veranderingen, waarna deze onmiddellijk zullen uitgevoerd worden. Weinige menschen zegt het A. Hbld. schijnen to weten, dat elk goedloopend horloge een kompas is. Draait men het water pas gelegen horloge zoo, dal de kleine wijzer naar de zon wijst, dan ligt het zuiden juist in het midden tusechen dien wijzer en het cijfer XII op het horloge.Draait men bijv. den kleinen wijzer als het 6 uur is naar de zon, dan ligt het zuiden in de inrichting van het cijfer XI: om 10 uur is het zuiden in de inrichting van XI enz. Zoo weinig is dit bekend, dat Stanley, toen men hem na den terugkeer van zijne reis vroeg of hij deze een voudige methode om denwindstreek te weten kende zeide dnt hij hiervan nooit had gehoord. Een aardig kompas, voorzeker, in landen waar men veel zon heeft, maar onbruikbaar bij be trokken lucht en in het Afrikaansche woud van 160 dagen reizene. Een inwoner van Sain t-H i 1 a i r e beeft op bet graf zjjner ouders een monument doen plaatsen, dat den vorm van den Eiffeltoren heeft. Heeft men dan in Frankrijk aan ésn zoo'n stellage niet genoeg? {Arnh. Ct.) Een tweede 1 u i t e n a n t-k w a r t i e r meester te Amsterdam, wien wegens een tekort ia zijne kas vau f 1100 huisarrest was opgelegd, is joortvluchtig. UitHarlingen wordt ons gemeld: Dat de doleantie ook al in het Heilleger is uit gebroken, zal niet algemeen bekend zijn. We heb ben hier nu ea dan vergaderingen van de Sal- vation-army onder de leiding van den heilsol daat Nsuta, die, zonder order van boven, ja zelfs tegen den zin van de autoriteiten, voor eigeu rekeniog bijeenkomsten houdt, en dit voor heeft op de officieren vau het hier bestaande contingent dat hij door zekere eigenaardige welsprekendheid de massa op zijne zijde heeft. Nauta is een Har- linger en wil pionier zijn van het leger, om in gemeenten, waar nog geene afdeelingen bestaan, die te vestigen, doch de autoriteiten willen zich door e/n soldaat in dit geval liever niet laten oommandteren, en ziedaar de reden der do leantie. hoogsu leeftijd mag genoemd worden de negen tigjarige landbouwer H. Tamsrus, te Wijk bij Heusden, die dezer dagen den ploeg hanteerde. Hij scheen niets vermoeid. De nieuwe concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem, waaraan in het geheel 3i/2 ton gouds is ten koste gelegd en waarvan reeds bij den opbouw bet sterk doorbuigen van het plafond werd opgemerkt, blijkt thans zoo stevig gemaakt te zijn, dat de pachters de zaal voor zichtigheidshalve nog niet in gebruik wenschen te nemen, voor er een officiéél onderzoek heeft plaats gehad. Eon 71—j arigkoopman in fruit, ge naamd De Smet,wonende te Antwerpen,viel Maan- dag-uiiddag, op een hofsteedje in de gemeente Ter Neuzen, uit een noteboomj ea was terstond dood. De Brusselsche //Nation// deelt eenige bizonderheden mede over het spelen te Ostende. Ofschoon het spelea door de wet is verboden, is toch in de Kurzaal een besloten kring, waar onverholen wordt gespeeld. Het eenige verschil met Monte Carlo is, dat de hoogste in zet te Ostende 6000 frs. is, terwijl deze te Monte Carlo 12.000 frs, bedraagt. Het stadsbestuur van Ostende verpachtte deze speelbank voor dit seizoen aan twee Pranechen tegen 30.C00 frs. Na het seizoen gtëicdigd is, hebben beide heertn last ontvangen van den Mi nister van justitie, binnen 14 dagen België te verlaten. Dit zullen zij dan ook wel gauw doen, want de zaken zijn atgaloopen en er is 350.000 frs. verdiend. Het Brusselsche blad geeft eenige staaltjes om te doen zien, hoe hoog te Ostende is gespeeld. Er waren vreemdelingen, die 100.000 frs. verloreD, en anderen, die 80.000 frs. hebben gewonneD. Geen wonder, dat de „Nation'' tegen deze wets ontduiking protesteert. Het geding tegenParnell heeft aan The Times pd. st. 180.000 gekost, zoodat de aandeelhouders in dat blad het laatste jaar geeu dividenden hebben ontvangen en gedurende de eerste zes maanden van dit jear er geen ont vangen zullen. Het kapitaal is verdeeld in zestig asudeelen en in 1889 bedroeg het dividend pd. sL 3000 per aandeel. De drukker van The Times, John Waiter, heeft zestien vaD dieaandeeleu,zoodat hij alleen pd. st. 48,000 verliest. De algemeene ontvangsten van het blad zijn evenwel toegenomen, zoodat er dit jaar op een divi dend vaa pd. st. 2000 per aandeel wordt ge rekend. Te Chicago is Zondag jl. een he vige brand uitgebroken in eece fabriek van gecon serveerd vleesch. De schade wordt geraamd op een half millioen dollars. Z a t e r d a g-o chtendtevier uren is te Londen in de Ormonde Club tusscben Slavin, een Australiër, en M'Aulifïe, een Caiiforniër, om een inzet van pd. st. 1000 een vuistgevecht, met handschoenen aan, gthouden. Binnen enkele minu ten was de strijd beslist ten Dadeele van den Caiiforniër. Bevelen tot inhechtenisneming van beide vechtersbazen zijn in handen van de politie. Tien tot twintig pond sterling werden door de liefhebbers voor een toegangsbewijs betaald ea daar geheel het schouwspel maar vjjf minuten dnurde, kwam het aan de kijkers zuowat op veertig gulden per minuut. Bétises humaines oü sont tes limites?\ Een Duitsch socialist is te Son- oeberg wegens majesteitsschennis veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, omdat hij gezegd had, dat Keizer Willem mettertijd ook een sociaal-demo craat zou worden. Indertijd heeft men niet weinig gelachen over den Zwitsersohen Admiraal in eene Franache operette en als men nu leest, dst de velocipede bij de Fransche marine ingevoerd zal worden, zou men niet minder spotten als het niet reeds een feit was. De Vice-Admiraal Gervais toch heeft te Brest de zeeofficieren, onder zijn bevel staande, krachtig aangespoord op bicycles tochten te maken langs de kust van het arrondissement om deze te ver kennen ten eiDde bv. wegen op te zoeken, welke geschikt zijn voor marschen en exercitiën der troepen van het eskader. De instructie in zake de beschul- diging van vergiftiging tegen Aafke Kuipers is thaLS gt sloten, Binnenkort zal deze zaak naar de terechtzitting worden verwezen. Zondag is teOber-Ammergaude laatste voorstelling van het Passiespel gegeven, bij zeer fraai weder.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2