NIEUWE No. 1597. Zondag 5 October 1890. 15de Jaargang. Amerika tegen Europa. IllllTEN liT\ l>. De goddelijke gerechtigheid. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1.80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B U R E A TT: St. Janstraat Haarlem. DJUI AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1—6 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertent iën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgever»! KÜPPEK8 EAU REI. Den eersten October, zegt het »Schwarze Blatt,« waaraan wij het volgende ontleenen, trad in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika het tweede gedeelte der Mac Kiu ley-wet in werkiig, eene wet, die aan de industrie in Europa eene outzagljjke schade zal berokkenen. Reeds sinds den eersten Augustus van dit jaar is het eerste gedeelte dezer wet in werking getreden en eerst kortelings kwa men de eerste berichten omtrent eene agi tatie ouder de Europeesche industriëelen ter openbare kennis. Men had blijkbaar de ganscke strekking der Mac Kiuley-wet niet voldoende begrepen en om tegen haar te protesteereu was het te laat. Over de vraag of zulk een protest trouwens iets zou gebaat hebben, zullen we niet spreken; de Ame rikanen kunnen natuurlijk, binnen hunne greuzen, wetten maken naar welgevallen. Eene korte verklaring der nieuwe Ame- rikaausche wet is voldoende om de gezolgen van hare toepassing opdeEuropeesche indus trie en op den invoer in Amerika te over zien. De Vereenigde Staten heffen hunne inkomende rechten niet volgens het gewicht en volgens het getal, maar naar de waarde der goederen. Dit stelsel is, oppervlakkig beschouwd, veel rechtvaardiger dan het ge wichtssysteem, waarbij de verschillende qua- liteiteu van een zelfde artikel niet in aan merking worden genomen; men denke bij voorbeeld aan de verschillende qualiteiteu van zyde of pelterijen. Maar het waarde- stelsel biedt in de uitvoering veel grooter moeilijkheden aan, eischt een grooter aantal ambtenaren en beambten, eene uitgebrei dere controle en geeft aanleiding tot velerlei geschillen. Het gewicht en het aantal stuk ken laten zich gemakkeljjk bepalen en het valt dus niet moeiljjk het bedrag der inko mende rechten te berekenen. Doch om de waarde te schatten daartoe behoort eene uitgebreide keunis van zaken, en hij, die het wel eens beleefd heeft, hoe het bjj hst taxeeren door deskundigen toegaat, kan zich gemakkelijk voorstellen, dat hierbjj de grootste willekeur kan plaats hebben. De Mac Kiuley-wet heeft de inkomende rechten belangrjjk verhoogd. En nauwelijks is zjj in werking getreden of de nadeelige gevolgen hebben zich reeds hier en daar geopenbaard. In Oostenrjjk zjjn zekere tak ken van nijverheid, o. a. de fabrikatie van paarlemoer, reeds van de Amerikaansche markt verdreven, omdat de Mac Kinley- wet den uitvoer onmogelijk maakt. Ëjj de vaststelling van de waarde der te importee- reu goederen gelden thans veel lasterige bepalingen vooral voor die goederen, wel ke niet direct voor den koopman-en detail zyn bestemd, maar en depot aan filialen en commissionairs voor buitenlandsche huizen worden gezonden. Het onderscheid bestaat daarin dat voor de op bepaalde bestelling FEUILLETON. I. Vervolg.) De baljuw opende den tocht in groot uni form; hem volgde het detachement soldaten en. de achterhoede bestond uit Max, die de geleider was eeuer kar, beladen met vernieliDgswerktui- gen, om alles, 't welk bij de Godsvereering gebruikt werd en wat men vernielen wilde te vervoeren. Zoo ging de tocht voort, toen de klok in den kerktoren dc eerste groete der be volking aan de morgenster verkondigde; de klok luidde voor het laatst den. Angelus en de be woners van het dorp, na hunne eerste gedachte en hun dagarbeid aan God en aan de H. Maagd opgedragen te hebben, verlieten hunne legerste den en maakten zich tot den arbeid gereed. Alle deuren gingen langzamerhand open en door welke verbazing werdeu de goede dorpelingen aangegrepen toen zjj die gewapende bende za gen, wier misdadige taak zjj aanstonds begrepen. De stoutmoedigsten spoorden de anderen aan, om zich met zeisen en allerlei soort vsn gereed- verkochte goederen, voor de bepaling der waarde,slechts eene verklaring van den Atne- rikaanschen Cousul uoodig is om deiuko- mende rechten te berekenen; voor de en de pot gezonden goederen moet de afzender nevens de waarde-opgaaf van den Ameri- kaanschen Consul nog eene geverifieerde verklaring afgeven, waarin de kosten van fabrikatie der goederen, de prijzen vau de grondstoffen, de kosten van de verpakking, in een woord alle onkosten om de goede ren in een verzendbaren toestand te bren gen, moeten aangegeven worden met bij voeging van acht percent commissieloon. Is de afzender niet zelf fabrikant der door hem verzonden artikelen, dan moet hij opgeven waar wanneer van wiea en tot welken prijs hij de goederen heeft gekocht. Dat bjj zulke zeer gecompliceerde opga ven dikwijls geschillen voorkomen, is be grijpelijk; de vastgestelde straffen zijn, ver geleken bjj de vroegere, buitengewoon streng. Is de taxatie van den Amerikaanschen ambtenaar tien percent hooger dan de waarde door den afzender opgegeven, dan wordt op elk pereent der meerdere waarde eene vermeerderde belasting van twee per cent der gezamenlijke waarde gevoegd. Is de taxatie der douanen veertig percent hooger dan de opgaaf van den afzender, dan worden de goederen verbeurd verklaard en de importeur van bedrog verdacht. Nu, op maatregelen, die het bedrog tegen moe ten werken, mag men geeue aanmerking maken. Vermits echter de marktwaarde van zoo vele artikelen dikwjjls verschilt, is het duidelijk, dat de bepalingen tot groote teleurstellingen zullen aanleiding geven. Bovendien is het reclameeran bjj het be lastingswezen in Amerika bizonder om slachtig en voor den exporteur niet voor- deelig. Men kan veel beweren, dat de Mac Kiuley- wet eene emancipatie is der Amerikaan sche belasting-ambtenaren van de waarde- opgaven der buitenlandsche importeurs. En iu dezen zin mag de Mae Kiuley-wet geen aanspraak maken op het karakter van be schermend recht. Zij geeft aanleiding, door de uitgebreide bevoegdheid der belasting ambtenaren, tot chicanes, die de Europeesche industriëelen zullen noodzaken hunne ex porten naar Amerika te staken. Hoe de Mac Kir.ley-wet reeds in de prak- tjjk werkt, daarvan zullen we een voor beeld geven, dat onlangs het New-York- sche Handelsblad vermeldde. Eene firma te New-York, ontving kort geleden twee factureu -'uit Berlijn over twee zendingen, elk van 2000 kisten Malzextract. De eeue zending kwam den elfden Juli aan, dus voordat de nieuwe wet in werking was ge treden en er moest 659,70 dollar inko mend recht voor betaald worden. De andere zending kwam den eersten Augustus aan en daarvoor moest dus volgens de nieuwe wet betaald worden een bedrag van 1217 dol- schap te wapenen on zich op de barbaren te werpen, die bet dierbaarste en eerbiedwaardigste dat zij hadden gingen vernielen; maar de vrees en de zichtbare nutteloosheid van hun weder stand, deed hen van alle verzet afzien. Hun af schuw gaf zich echter lucht in talrijke en ver schrikkelijke verwenschingen. Terwjjl de ontroerde dorpelingen hunne ver ontwaardiging poogden te bedwingen, terwijl in elk huis, iu elke hut, het geknielde gezin wee- neude de handen ten hemel hief, om vergiftenis voor de menschen, maar het straften hunner misdrijven af te smeeken, voerde de goddelooze bende den gruwel der verwoestiog in het huis van God. Dc klok, die nog klepte toen zjj aan kwamen, werd vau de hoogte des torens neder- gesmeten; de altaren werdeu omvergeworpen, de sieraden vernield en eene menigte vau brokstuk ken werden op de triomfkar der gewaande vrijheid geladen. Onder die voorwerpen was eene heerlijke schilderij, de boetvaardige Maria Mag- daleua, patrones van het dorp, voorstellende; de baljuw bestemde dat tafereel tot een geheel an der gebruik, dan de stichting der geloovigen en de vereeriag der Heiligen. De kerk werd verwoest; God was uit zijn tempel verbannen: maar alles was nog niet geëindigd; want destijds lar. Eu deze verhooging van belasting ge schiedde nog maar volgens het eerste ge deelte der Mae Kinley-wet en zij bedraagt reeds het dubbele. Het tweede gedeelte der nieuwe wet schrijft nog hoogere rechten voor. Voor exporteurs is de nieuwe wet niet gunstig. Het doel, dat men er zich iu de Vereenigde Staten vau voorstelt kan er misschien mee worden bereikt,namelijk Arne- rika's onafhankelijkheid van de Europee sche iudustrie. Het collectieve sehrjjveu der Pruisische Bisschoppen over de sociale quaestie is thans verschenen. Het is een hoogst gewichtig document in vier hoofdpunten verdeeld en wjjst, iu aansluiting bjj 's Pausen schrijven aan den Aartsbisschop van Keulen, op de groote beteekeuis vau den hedendaagscheu strjjd eu de plichten der Katholieken om den arbeid te beschermen. De houding vau het Centrum en de Katholieke Congressen iu Duitscbland worden in hooge mate ge- O O prezen, maar in verband met de verschil lende gevoelens op het Congres van Luik, wordt nadrukkelijk geprotesteerd tegen de meening, dat öl de Kerk alleen of de Staat alleen de sociale quaestie zou kunueu op lossen. Dit zeggen Hunne Doorl. Hoogw., is eene eenzijdige opvatting, welke voor goed moet opgegeven worden. Alles aan particulier initiatief of aan »den strjjd om het bestaante willeu overlaten, gaat nog minder aan. Daarom spreken H. D. II. den wenseh uit voor alles, door gerechtig heid en welwillendheid, deze noodzakeljjke samenwerking tusscken Staat eu Kerk zich moge versterken en dat alles, wat de een heid zou kuuneu verstoren worde verwijderd gehoudeu. De Afgevaardigde Bebel verklaarde iu de door hem gehouden lijkrede op de socialistenwet, dat er geeu werkzamer, geeu meer afdoend wapen bestaat, om aan de sociaal-demoi-ratie de overwinning te ver schaffen, dan het algemeen stemrecht, dat haar reeds bij de verkiezingen voor den Rijksdag zoozeer heeft gediend. Hot socia listisch progiamma eischt het algemeen stemrecht vau alle onderdanen, van den twintigjarigeu leeftjjd af, ten behoeve van alle verkiezingen en stemmingen ia Staat en gemeente. Gedurende de twaalfjarige werking der socialistenwet werden 892 volwassen per sonen (onder welke 504 huisvaders met 973 kinderen) uitgezet, 315 sereenigingen ont bonden, 1161 bladen, vlugschriften en boe keu gerequestreerd engezamenljjk731 jaren, 2 maanden eu 8 dagen voorloopige en defini tieve gevangenisstraf door socialistischeaau- geklaagden ondergaan. De eerste Duitsche Katholieke Missie is eorgisleren-ochteud vroeg, onder leiding was het niet gelijk in onzen tijd waarin de mensehen den Eeuwige binnen vier muren willen opsluiten en waarin men zijne tegenwoordigheid en de gedachte aan Hein van de straten onzer steden verwjjdert, van de wegen onzer landge meenten en van de fouteiuen onzer bosschen! Tegenwoordig zoekt gij te vergeefs die kruizen en die standbeelden, die eer1 (jds onze straten en onze velden versierden: was het intusscheu wel zonder reden, dat die kruizen en die beelden opgericht waren geworden? Hij, die boven zijue deur in eene nis «ene kleine madonna had, had immers vertrouwen op hare bescherming? en heeft die gedachte nooit iemand beter gemaakt, heeft zij nooit een misslag verhinderd? Eu voorts, waren die kruizen, in de steden en op liet land vermenigvuldigd, niet daar om aan den boos doener te zeggen: Neem u in acht, God ziet u; aan den arme, die het vergeten of gevallen koornaartje inzamelt: Hoop op God, die de jonge vogeltjes voedt; aan deu landnaam! op elk uur van den dag: Heilig uwe arbeid en offer uw zweet aan God op. 't Was dus eene groote misdaad, welke die goddelooze menschen gingen bedrjjveu. De kerk verlaten hebbende begaf men zich naar het veld om de kruizen eu beelden omver te werpen en het hout, waaraan zij gemaakt van den Apostolischen Prefect Vieter, van Hamburg naar Kameroen vertrokken. liet blijkt thans dat de gemeente raad te Calais de werkstakers in de tulefa- brieken niet met geld ondersteunt. Wel is bjj den Raad een voorstel van een socialistisch lid ingediend om hen met 60,000 fr. te hulp te komen, maar dit werd met 19 stem men tegen 6 verworpen. Er bestaat weinig hoop in Schotland op het treffen van eene schikking tusschen de eigenaars der hoogovens en hun werk volk. Man verzekert dat aan bijna al de hoogovens de arbeid zal gestaakt worden. De intocht van Keizer Wilhelm II aan de zijde van zjjn gastheer, Keizer Frans Jozef, in diens hoofdstad werd door fraai weder en prachtigen zonneschijn begunstigd, zoodat het feestgewaad, dat Weenen ter eere van den Duitschen Keizer had aangelegd, iu a! zyn glans schitterde. Uit de berich ten der Duitsche bladen bljjkt, dat de stra ten, die de Keizers doorreden van het Noor derspoorwegstation naar het Keizerlyk Pa leis (de Hofburg), inderdaad zoo kostbaar eu smaakvol versierd waren als zelden of nooit te voren te Weenen was gezien; al- Reu geëvenaard door deu feesttooi van Ber- liju bij het eerste bezoek van den Keizer van Oostenrijk aan zijn jeugdigen bond genoot. Met vlaggen en wimpels en wapen schilden, boomtakken en planten en bloe men, eerepoorten en tribunes, was elk van die straten overeenkomstig haar aard ver sierd naar een vast plan van gemeentewege, terwijl de eigenaren of bewoners der huizen niet achtergebleven waren om deze in over eenstemming te brengen met den weg. Daarlangs stonden honderdduizenden ge schaard, die de twee Keizers telkens met daverend gejuich begroetten, gelijk ook uit de vensters en van de balkons van alle wo ningen juichtoonen weerklonken, met hoe den of doeken gewuifd, met rozen of andere bloemen werd gestrooid. De artikeleD, door de Weeuer bladen aan dit bezoek des Duitschen Keizers gewijd hebben alle de vredelievende beteekenis van het Duitsch-Oostenrjjksche bondgenootschap als tbeina, waarmede ook de Ilongaarsche bladen instemmen. De Ilongaarsche staatsbegrooting voor 1891 wjjst voor de gewone uitgaven eene vermeerdering aan van flor. 11,750,432, voor de uitgaven van voorbijgaauden aard eene vermeerdering van flor. 1,651,211 voor de gewone ontvangsten eene vermeer dering van flor. 15,355,418, en voor de ont vangsten uit brouneu vau tijdeljjken aard eeue vermeerdering van flor. 1,653,427. De ontvangsten zullen een overschot laten van flor. 20,919,148. De definitieve staatsrekening over het dienstjaar 1889 wjjst een overschot aan van flor. 7j/2 millioen, in plaats van een tekort vau flor. 6 millioeD, gelijk wasj geraamd. Het 8e Congres der Italiaausche Ka- waren op de kar te vervoeren. De baljuw wilde de eer hebben, om de eerste drie slagen op al de kruizen te doen; de andere schelmen vol tooiden het werk. 7.oo trok men den geheelen omtrek rond; en al sposdig bleef er slechts een enkel teeken van den ouden eeredieust meer over. 't Was bij het inkomen van het dorp, op eene kleine verhevenheid, dat dit steenen kruis geplaatst was, dragende een Christus-beeld van dezelfde stof. De bijlslagen hadden dit beeld uog niet getroffen. Het was een echt meesterstuk, door het geloot van den kuustenaar voortgebracht. Maar nu voor dat steenen kruisbeeld blijvende staan, braakte Max afschuwelijke lasteringen tegen den Verlosser der menschen uit en de nieuwe Wandaal verbrjjzelde met zijn kuods het uitmuntend fraaie hoofd van den Christus. De veldtocht was geëindigd. In de kerk werd een militaire post gelaten; die van dat oogenblik af tot hoofdwacht verstrekte en men keerde naar het dorp terug. Mijn oom werd verbannen, en, ondanks zyn ouderdom, gedeporteerd. Ik keerde iu deu schoot van het ouderlijk gezin terug en de revolutie ging voort met het vermenigvul digen harer gruwelen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1