BINMEKLAKP. Koloniën GEMENGDE BERICHTEN. eene aanvrage tot uitlevering in zijn eigen domicilie te Chelsea, waar hij sedert vele jaren de beeldhouwer^ uitoefent, door twee detectives Vrijdag-avond gearresteerd. Veer tien dagen geleden reeds werd het bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd, maar het kon tot dusver niet ten uitvoer worden gelegd, omdat Castioni zich schuil hield. Vrydag-avond drongen de detectives zijne woning binnen. Castioni's dochter zeide dat haar vader niet thuis was, en dat zij zijne verblijfplaats niet kende.De detectives vonden d6u beklaagde in een tuinhuis, omringd door Zwitsersche geestgenooten, die aanvan kelijk schenen zich te willen verzetten, doch Castioni ging zonder tegenstand te bieden mede. In zjjne slaapkamer vonden de detecti ves honderden scherpe geweer- en pistool patronen van het systeem Minialsook eene groote hoeveelheid buskruit. De politierech ter verdaagde de zaak acht dagen, maar weigerde Castioni's vrijlating tegen borg stelling. De verdediger zeide de uitlevering te zullen bestrijden, omdat de door Casti oni gepleegde daad volgen hem, een poli tiek misdrijf is. De Morning Post verneemt dat er twee Italiaansche pantserschepen naar Lissabon gestevend zijn, om, in geval de politieke gebeurtenissen het mochten vereischen, de Koningin-weduwe Maria Pia aan boord te nemen. Luidens berichten uit Mexico is de toestand in Guatemala onzeker en vreest men voor de duurzaamheid vaa het Gou vernement. Naar de Consul-Geaeraal te Zanzi bar meldt, is uit het verhoor van Meuschel gebleken dat de Sultau van Witu Hiinzel en de zijnen naar Witu heeft laten bren gen, omdat zij niet hadden voldaan aan des Sultan's eisch dat zij, alvorens hun de ver gunning zou worden verleend om zich te vestigen, een schrijven zouden overleggen van den Engelscheu consul te Larnu, maar integendeel onmiddellijk begonnen waren met het werk voor de vestiging. Twee dagen daarna werden de Duitschers, die trachtten zich met geweld te bevrijden, deels in, deels buiten de stad, om het leven gebracht. Meuschel kan niet zeggen wie er begonnen is met het gebruiken van wape nen. Toppau, dien de Sultan ontboden had, kwam eerst na afloop van het bloedblad. CURACAO, 5 September. Bij gouverne- ments- beschikking dd. dd. 1 Sept. is aan den Heer Mr. E. Opzoomer, lid van het hof van justitie in deze kolonie, tot herstel van gezondheid een jaar verlof naar Nederland verleend. Woensdag 3 Sept. is in de parochie Santo Rosa door den Gouverneur der kolo nie de eerste steen gelegd van een wees huis voor jongens door de ijverige bemoeiin gen van den Zeereerwaarden Pastoor Frie in het leven geroepen. De Priester in de kazorne. Zal de Priester naar de kazerne? Zullen de Lieftincks hun zin krijgen en zal men een Boomschen Minister van Oorlog er blijven voorspannen om de Priesters binnen de muren der kazerne te brengen? Dat zijn vragen die de Katholieken zich mogen stellen, nu het duidelijk gaat worden, dat de anti-revo- lutionnairen, de echte calvinisten onzer dagen, met de mannen der Loge samengaan en krachtig voor den persoonlijken dienstplicht ijveren. Laten wij de Katholieken, die een onverzoenlijken afkeer hebben om hunne Priesters naar de kazerne te zen den, een rad voor de oogen draaien, en geven wij onze goedkeuring, zoo roepen zij uit, aan den Minister van Oorlog, dat hij niet alleen de Pries ters maar ook de theologische Studenten en Orde broeders voorloopig vrijstelling geeft van den per soonlijken dienstplicht in zijn ontwerp voor de legerwet, want is eenmaal de afschaffing der plaats vervanging een feit, en de legerwet aangenomen dan zal zeer spoedig er iets op gevonden worden om de toegestane vrijstellingen in te trekken. In dat intrekken ook zit de afkeer die wij hebben te genover het ontwerp legerwet van den Heer Bergansius, en onze afkeer wordt niet een wei nig versterkt maar bewaarheidt zich ten volle, als wij nagaan wie alzoo ijveren voor de aanne ming der wet, want reeds nu is de N. Prov. Gro ninger Courant, een anti-revolutionnair blad, wel openhartig, maar voor zijne partij onvoorzichtig genoeg, om te verklaren dat aan de te geven vrijstelling ten behoeve der Geestelijkheid en Orde broeders spoedig verandering zal komen. Het blad drukt zich aldus uit: Is eenmaal de natie voorgoed met den persoon lijken dienstplicht verzoend, en is het bestaande vooroordeel bij onze Roomsch-Katholieke landge noot en uitgesleten, welnu, dan kan later de wetgever tot het zuiver beginsel terugkeeren en voorgoed alle vrijstellingen van godsdienstigen of kerkelijken aard schrappen." nZij behooren in de negentiende eeuwnu de staatskerken afgeschaft zijnniet meer te huis." u Vrijstellingen van dienst mogen alleen van bur gerlijken aard zijn.// Bovenstaand laat aan duidelijkheid niets te wenschen over en bevestigt volkomen ons vermoe de® omtrent de toekomst, en bewaarheidt wat de katholieke pers reeds over de militaire quaestie heeft gezegd, nl. dat het een groot deel der libe ralen onder aanvoering der logemannen en cal vinisten onzer dagen, de gezworen vijanden der Katholieke Kerk, de haters van Paus en Priesters in hoofdzaak fe doen is, om onze aanstaraidee jonge Priesters, naar de kazerne te jagen en althans11 naar hunne meening, een doodelijken slag aan onze clergé toe te brengen. Volgens de IV. Prov. Groninger Courant, waar mede de Standaard het orgaan van Ds. Kuijper, op den hesten voet staat, is het nt zuivere beginsel//, dat onze Priesters naar de kazerne moeten, en dit beginsel zal worden toegepast, zoodra de vijanden der Katholieke Kerk beweren, dat de natie met den persoonlijken dienstplicht is verzoend. Het is inderdaad eene brutale uiting van den kant der anti-revolutionnairen partij, wier leden der Kamer op de schouders der Katholieken naar het Binnenhof zijn gedragen en een aangenaam voor uitzicht voor onze jongeGeestelijkheid om te worden gedrild, in de kazerne, en daar wakker geschud te worden. Nu mag de N. Rotterdamsche Courant ook al tergende tegen beter weten in of spreekt het blad over dingen waar het niets van weet de onnoozelc vraag stellen of er in onze kazerne wel ooit een onvertogen woord wordt vernomen. Wij weten bij ondervinding, dat in de kazerne niet gebeden maar gevloekt, geen gesprekken ge voerd worden die stichtend zijn voor den in den geest van ons heilig geloof opgevoeden jongeling, maar de onzedelijkste gesprekken aan de orde van den dag zijn. Meer zouden wij kunnen zeggen tegenover de huichelachtige verdediging van het kazerneleven door de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant. Eene ernstige verdediging van liet ontwerp- legerwet van onzen Minister van Oorlog,den Heer Bergansius, hebben wij dan ook nog nergens ont moet. Op de lichtzinnigste wijze wordt het ontwerp tot regeling van den krijgsdienst den volke aan bevolen, niet lettende op de heilige belangen der trouwste zonen van het vaderland. Men make zich echter geen iilusiën; daar waar de Katholieken getroffen worden in den Priester, den bewaarder en verdediger van hun geloof en Kerk, zijn zij niet gedwee en volgzaam. Tegen over hen, die beweren dat vrijstelling van den Priester in dc 19e eeuw niet meer te huis be hoort, en dat de vrijstellingen van dienst alleen van burgerlijken aard mogen zijn, zullen zij hun stem blijven verhellen. Wij Katholieken zijn dan ook met hart en ziel tegen het hatelijk ontwerp legerwet, omdat het zenden van onzen Priester naar de kazerne, in strijd is met zijne verhevene zending hier op aarde. Wat de ultramontanen voor het onder wijs doen. De ultramontanen zijn in het oog van niet-Katholieken de grootste dompers,die op aarde zijn. Zij willen het volk dom houden, en onlangs las men in een blad de vraag: wat hebben de ultramontanen vrijwillig gedaan voor het onderwijs en de school? Men had veeleer kunnen vragen: wat hebben de ultramontanen niet gedaan? Toen Luther met zijne zoogenaamde hervorming begon, waren er overal scholen, en deze scholen dankten haar bestaan aan de Kerk; want de Staat bekommerde zich daar niet om. De Kerk deed dit vrijwillig; want geen sterveling had haar daar toe kunnen dwingen. Luther nu klaagt er zelf over, dat hoe meer de hervorming zich uitbreidde, des te meer scholen verdwenen. Wie heeft hoogescbo- len gesticht? De Pausen, zeker ook met den steun der vorsten; maar de Professoren waren in den regel Geestelijken. De Missionarissen in de landen van Oost-Afrika zijn ultramontanen, en wat doen zjj! Allerwege richten zij scholen op en leeren de negerjongens lezen en schrjjven; in Azië eveneens. En wie brengt den Indianen van Noord-Amerika beschaving en zedelijkheid? De Jezuïeten. Wie dringt de Kerk tot deze verbreiding van kennis over degeheele aarde? Niemand. Alles geschiedt vrijwillig. Ja de Kerk heeft zich in die mate de school aange trokken, dat op vele plaatsen de kerk niet anders dan met een school wordt gedacht. Eu dau in België, wat hebben daar de ul- tramontauen gedaan? Lasteraars zeggen, dat zij de staatsscholen hebben opgeheven. Maar dat is on waar; zij hebben slechts de gemeenten gomachtigd, om in de plaats van de door de liberalen opge drongen scholen, zulke scholen op te richten, die beter met de meening der ouders strookten. Zij hebben het recht der ouders gehandhaafd tegen over den dwang van de liberalen. Waar evenwel de ouders met de liberale school te vreden zijn, daar treedt een onderwijzer op, die de jeugd in liberalen zin onderwijst en ze godloochenaars maakt. België heeft reeds de gevolgen geproefd van de goddeloosheid; de verdere aankweeking daarvan zal het duur betalen. In België heeft men nog wat anders gedaan. Zij hebben door vrijwillige bijdragen een der schitterendste hoogescholen gesticht, en wel zoo gefundeerd, dat haar bestaan is verzekerd. Dit is de hoogeschool te Leuven. Insgelijks hebben zij er eene opgericht te Washington; en voor eene vrije Duitsehe universiteit heeft men ook gelden bijeengebracht, en reeds voldoende, om eene rechts geleerde, wijsgeerige en godgeleerde faculteit te vestigen. En vraagt men nu, wat het liberalisme voor de scholen, die het wenscht, gedaan heeft; dan is het antwoord: het liberalisme zelf heeft alles gedaan met de gelden door de burgers opgebracht, met de staatskas. Het heeft daarenboven met dat geld, wat het zijne niet was, een aantal burgers een onderwijs willen opdringen, waarmede zij geenszins zijn gediend. Terwijl de ultramontanen den liberalen de vrijheid laten, om een onder wijs naar hun hart te hebben, hebben delaat- sten nimmer in het geringste willen te gemoet komen aan de ouders, die een onderwijs aan hunne kinderen willen gegeven hebben van een moer christelijken geest doordrongen. (DeGelderlander.) Aan de voorzitters der eommissiën ter herzie ning van de belastbare opbrengst van ongebouwde eigendommen in de verschillende schattingsdistric ten is thans, onder dankbetuiging, eervol ontslag verleend. 's Gravenhage, 6 Oct. Bij het agentschap der Nederlandsehe Bank is thans, door het aanbren gen van nieuwe, brandvrije kelders, de gelegenheid opengesteld om, tegen het vastgestelde bewaarloon, effecten en geldswaarden volkomen veilig te doen bewaren. Tot dusver bestoud daartoe alleen gele genheid bij de Bijbank der Nederl. Bank te Bot terdam en bij de Bank zelve te Amsterdam. Dr. Schaepman heeft het bestuur der Ne- derlansche werklieden-vereeniging te Brussel doen weten, dat bij door eene ernstige ongesteld heid verhinderd is, de aangekondigde voordracht te houden. Dientengevolge en met het oog op 'sKonings toestand, is het feest uitgesteld. Scheveningen, 6 Oct. Zondag-middag 12 uur was het badseizoen geëindigd. Bij eene tempe ratuur der zee van 5.8 Fahrenheit werden er dien morgen tot bovengenoemd tijdstip nog 17 baden genomen, waaronder 5 door dames. De 12 nog op het strand aanwezige badstoelen waren allen ingenomen door de schoone sekse. De galerie is den winterslaap ingetreden; de magazijnen zijn bijna alle gesloten. Spaarndam, 6 October. Tot lid van den ge meenteraad werd gekozen de Heer W. H.De Yries. Heemstede, 6 October. In de kerkzaal van het gesticht veor lijders aan vallende ziekte op de buitenplaats „Meer en Bosch//had jl. Donder dag, des namiddags te twee uren, de plechtige installatie plaats van den nieuwen Directeur, den Heer L. Zegers, vroeger zendeling der Ned. Zend.-Vereeniging te Indramayoe op Java. Den ganschen dagheerschte op „Meer en Bosch// groote drukte. De plaats, de woning van den directeur, de gestichten waren prachtig versierd. De avond werd voor de patiënten tot een feest avond gemaakt. Door de Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte, die niet alleen hier maar ook te Haarlem twee gestichten heeft, wor den thans 130 patiënten verzorgd. Er reist tegenwoordig een moder ne Ahasv-rus de wereld rond, de Spsacsche Ba ron Deronlt Ascento, die de eigenaardiglieid of manie heeft, dat hij niet anders slapen kan dan in een spor.rwaggon, de kajuit van eene stoomboot ia eene diligence, enz. Simla vier jwen leidt hij al eeo zwervend leven en hij heeft in al dien tijd niet op een bed geslapen. Dezer dagen kwam hij te Odessa aan; vandaar vertrok hij te 11 uren 'a avonds per spoor naar Moskau om vandaar naar St. Petersburg te stoomen. Zpoals bekend is, bestaat er te Washington een speciaal kantoor, watr nieuwe uitvindingen „gepatenteerd" of geregistreerd be waard worden. Vele daarvan zijn min of meer grappig en sommige beslist dwaas. In eene der afdeelingen komt ook o. a. voor een //nensverbete- raar", misschien het dolzinnigste voorwerp dezer afdeeÜng. Men zegt, dat de uitvinder er reeds een fortuin mee heeft gemaakt. Het bestaat uit een metalen romp, in twee deelen verdeeld, welke deelen door een scharnier verbonden zijn; van binnen heeft het deu vorm van een gewonen neus. De „gebrnik- aanwijzing" zegt, dat men zijn neus eerst terdege badeu moet in warm water en vervolgeus zoolang met olijfolie insmeren, tot de neus geheel „zacht// is; daarna plaatst men den „verbeteraar" en gaatzoo te bed. Men zegt, dat de operatie in het eerst wat pijnlyk is, doch dat dit gevoel verdwijnt na eenige nachten en de neus alsdan den //schoonen// vorm van den verbeteraar heeft aangenomen. Na acht weken hebt ge een splinternieuwen neus Bomeinseh, Grieksch of eeoig ander model, geheel naar verkie zing en hebt ge na verloop van tijd weer genoeg van uw nieuweD r-eos, dan koopt ge natuurlijk een ander model-"verbeteraar" geheel verschillend van uwen tegenwoordigen,maar toch altijd weer schoon. Bij een der grootste vischhande- laars te Botterdam is bericht uit Duitschlaud ont vangen, dat, waaneer de sohelvischvisscherij be gint, deze visch niet meer gezonden moet wor den. Men brengt dit in verband met het overgaan van Helgoland aao Duitschland, waar deze tak van visscherij op groote schaal wordt uitgeoefend. Omtrent den brand te Colon (op da landengte van Panama) ziju te San E/aecteco na dere berichten aangebracht door den kapitein der Newport, van de Pacific Mail, welke stoomboot tijdens den brand in de haven van Colon (Aspin- wal!) voor anker lag. Volgens dien kapiteiu is de stad letterlijk geheel vernield; slechts enkele ver spreide huizen aan de oostzij/ie, en een klein ge deelte van den westkant bleven ongedeerd. Vier honderd huizen brandden af, waaronder alle win kels en werkpleatsen var. Colon. Degeheele schade beloopt op zijn minst 400,000 pd. st., waarvan het grootste gedeelte door vreemde kooplieden wordt geleden. Sedert het werk aan het Pana ma-kanaal gestaakt we'd, was de stad in verval geraakt, en vermoedelijk zal zij thans slechts ge deeltelijk weder worden opgebouwd. De meeste inwoners ziju naar elders vertrokken, vooral de inla; dïche bevolking is door de ramp zwaar ge troffen. Zaterdag legden de Pransche amb- tenaars aan het Luxemburgsche grensstation Long- wy beslag op 40 hectoliter alcohol. De wageD waarin het verborgen was, bevatte naar het scheen alleen groote blokken zandsteen, doch een der kommiezen bespeurde, dat er een eigenaardig rie kend vocht doorsijpelde en bij onderzoek bleek het dat in de uitgehouwen steenen blikken bussen met alkohol zaten, die men zoodoende had hopen binnen te smokkelen. Men sohrijftaan de Arnh. Ct.: Naar aanleiding van het bericht, betreffende het ongeluk ta OkScrwijk, waarbij een vierjarig meisje stikte door het in de luchtpijp schieten van een stukje vleeech, wil ik gaarne een raad ge/en, dien ik zeiven meermalen met goed gevolg in praktijk heb zien brengen, o. a. eens op eeü hond, bij wien een beentje verkeerd in de keel was gaan zitten en eens op een paard, in wiers keel door een of andere oorzaak een prop voer was gr.au vastzitten. Voorzichtig kan men het misschiet) ook met goed gevolg toepassen bij gevallen, waar ge neeskundige hulp niet spoedig kan verkregen wor den. Men slaat Dameüjk met ds vlakke hand on der de kist regen den hals, totdat in de meeste gevallen het voorwerp öf naar beneden schiet óf bij den mond opwerkt. Voor het gerechtshof te Wood- stock, in Canada, is dezer dagen een opziendba- rend moordproces behandeld. Een elegant jong gehuwd Eogelschman, Birchall, die onder een val- schen naam in Amerika op grooten voet leefde, beeft esn jonkman van aanzienlijke familie, Beu- well genaamd, uit Engeland meegenomen om hem voor den landbouw op te leiden op de groote goe deren, welke bij voorgaf te bezitten, en dien jonk man van al zijn geld beroofd en vermoord, om daarra den ouden Heer Beuwell zooveel moge lijk geld af te vragea in naam van zijn zood, wiens lijk, naar dc moordenaar berekende, niet spoedig gevonden en wiens dood eerst na verloop van ge- ruimen tijd in Engeland bekend zou warden. De misdaad kwam echter weldra uit. Birchall. op wien spoedig de verdenking viel, werd ia hech tenis genomen, niettegenstaande zijn aanhoudend ontkenneu schuldig bevonden en tot de galg ver oordeeld. Den 14en November zal het vonnis vol trokken worden. Zijne vrouw, die men aanvankelijk van mede plichtigheid verdacht, maar wier onschuld schit terend werd bewezen, viel bij het vernemen van het doodvonnis bewusteloos neer, en zij is thans zoo bedenkelijk ziek, dat men twijfelt aan het be houd van haar leven of althans van hare verstan delijke vermogens. Bij een sigarenmaker te Utrecht is bloedvergiftiging geconstateerd.Deze persoon had eene onbeduidende wond aan de kin on raakte deze telkens met de vingers'aan, tengevolge waarvan het hoofd opzwol en hij in bedenkelijksn toestand verkeert. Men schrijft uit Enschede: V r ij- dag-ochtend om half elf is de sinds 1834 bestaande Enecbedesche katoenspinnerij, die heel wat heeft doorleefd, door brand vernield. De spinnerij was sedert eenige maanden geheel voorzieu van GrinDel's brand-bluscli-systeera. Dit werkte een tijdlang uit stekend en hield den brand tegen, doch gebrek aan water in bet resnr voir boven de fabriek heeft de v lam men doea voortwoeden. Men begrijpt dan ook niet dat de stoommachine werd stil gezet in plaats van die met volle kracht te laten doorwerken om het noodige water naar boven in het reservoir te pompen, hetgeen later wel gedean werd, toch toen was het te Inat. Een 130 tal arbeiders ziju met den nu nade renden winter geheel buiten werk, wel dacht men dat zij misschieu te Grocau in de in aanbouw zijride spinnerij zouden kunnen geplaatst worden, doch de spinners der verbiande fabriek zijn tal van jaren gewend aan hunne spinmachines, de vingers staan daarnaar, en nu kunnen zij niet werken aan andere, zoogenaamde trnsselmachin-.s. Vau de voor korten tijd afgobrarrde fabriek der firma Gebr. vaa Heek loopen nog vele arbeiders ledig ea thans komen er pi. m. 130 bij. Het is te hopen, dat er handen aan het werk zullen geslagen worden om hen op de eeDe of andere wijze te helpen. Door den hevigen westewind geraakten op tamelijk verren afstand ver schillende woonhuizen iu braud; door krachtdadige hulp van ingezetenen werden die perceelen behou- deB, doch verbrand werden door bet hebben van daken met gedokte pauDen, een huis van 2, een blok van 5 en een blok van 8 woningen. Een baanwacli ter te Stadthagen (Scbaumburg-Lipp^) stond dezer dagen op zijn pest, in afwachting van eea expres-trein, welke voor bij moest komen, toen hij ziju kiud naar hem toe zag loopen met brandende kleederec; de kleine was te dicht bij een vuur gekomen, waardoor zijn goed had vlam gevat. Het plichtsgevoel van den sade' was echter zoo sterk, dat hij onwrikbaar op zijn post bleef. Eerst toen de trein voorby was, liep hij naar zijn kind, dat in zijne armen stierf. Te Doornik is de 25-jarige Baron Gaston van Crombeen van Steeubeke in hech tenis genomen, ouder verdenking vau zijne moeder op het kasteel Boohorst (Oost-Vlaacderen) te heb ben vermoord. Tusschen Berbroeck en Spalbeek bij Herck (Belgisch Limburg) is een brutale kin derroof gepleegd. Eene tilbury, waarin een jonk man uit Herck met zijn vierjarig broertje reed, is door Ian Hoopers aangevallen, die den jonkman nit het rijtuig wierpen en met het kind vluchtten. Het knaapje is later ongedeerd teruggevonden: maar naar de roovers is tot dusver tevergeefs door de politie gezocht. P r in s L o d e w ij k v a n Be n t h ei ra is te Burgsteinfurt overleden, in deu ouderdom van 78 jaar. Ziju oudste zoon, tot dusver de Erf prins, is, gelijk men weet, sedert 1881 gehuwd met de oudste zuster onzer Koningin, Prinses Pau line van Waldeck-Pyrmont. In sommige bladen is gemeld, dat bet beurtschip van Amsterdam naar Kampen. Woeisdag vertrokken, met man eD muis was ver- gaaa. Dit vaartuig is Donderdag behouden te Kampen aangekomen. Den 30e n September is door twee onbekenden te Westelbeers, bij Oorschot, bij A. J. een tienguldenstuk in betaling gegeven, dat valscb blijkt te zijn. Het is door de maréchaus see in beslsg genomen en naar den officier van justitie te 'a-Bosch opgezonden. In de Friedrichstrase bij de Ora- uienburgerpoort te Berlijn werd dezer dagen eene vergadering van spiritisten gehouden. Het pro gramma der se'cance gaf aan, dat het medium den geest van Wallenalein zou inroepen. Ds gets: kwam eer hij werd Verwacht. Nauwelijks was het me dium in den leunstoel achter de dansende tafel gezeten of eene witte gedaante verscheen door het halfgeopende raam en zette zich op het hoofd van het medium neder, verbleef daar echter niet lang, krabbelde het medium het aangezicht stuk en vloog naar een hoek der zaal uit te voeten. Het me-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2