ïid-Alleen, WONINGGIDS Hiephaus en Droste Marktberichten Laatste Berichten. Ned. R. K. Volksbond. Voor geest en hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS Kerknieuws. Necrologie. f-n. s. En &-• P5 dium sprong onder luid gagil overeind en ver gat het verdere program. De //geest van Wallen- steio// was eene kat geweest, die ia eou tafella ken gewikkeld, door twee overwonende studen ten door het raam was geworpen. De geheele ver gadering stoof naar buiten en ontmoette daar de beide Muzenzon en, die eens ran m-er nabij wil den zien wat het spook eigenlijk ui voerde. Er ontstond eene formeele kloppartij, zeer verschillend van de geestenklopperij, op het programma ver meld, waarbij de politie te pas kwam en een vijf tal hunne kwetsuren in de Sfiuiiatswnche moesten laten verbinden. Aanvaring met een ijsberg. Toen d e „V a n c o li- ver// de vorige week Belle Isle passeerde, waren ze ven ijsbergen in het gezicht. Tot nog toe was de reis eene alles behalve voorspoedige geweest, maar Vrij dagmorgen, ongeveer 10 uur, had een voorval plaats, dat de 600 passagiers zich hun levenlang zullen herinneren. Plotseling was een dikke mist komen opzetten, en werd slechts langzaam doorgestoomd; voor op de boot waren de noodige uitkijken geplaatst, ter wijl de kapitein zich met een officier op de brug bevond. Plotseling kwam een ijsberg, dien men eerst voor een mistbank had gehouden, in het gezicht, en eene aanvaring was blijkbaar onvermij delijk. Onmiddellijk werd naar de machinekamer ge seind om terug te stoomen, maar hoewel het bevel terstond werd opgevolgd, kon de vaart van de boot niet noemenswaard worden verminderd. Op dit oogenblik bemerkte de passagiers aan welk gevaar zij waren blootgesteld en eene onbeschrij felijke angst maakte zich van allen meester. Vrenwen gilden en rukten zich de haren uit het hoofd en de grootste verwarring heersehte ge durende de korte, maar angstige oogenblikken voer de aanvaring. De hoofdmachiniat bevond zieh met den eersten officier op het achterdek, toen er alarm werd gemaakt. Onmiddellijk den omvang van het gevaar, dat dreigde, doorgrondend, snelde hij naar beneden en beval onmiddellijk de waterdichte schotten te sluiten, wat dan ook reeds was geschied vóir de aanvaring plaats had, tot grooten schrik van een stoker, die zoodoende werd opgesloten, daar er geen lijd meer was om hem te waarschuwen. Nauwelijks twee minuten nadat het bevel ge- gegeven was om terug te stoomeD, had de aanva ring met den ijsberg plaats, waarbij het schip kraakte en schudde, zoodat zelf den moedigste de vrees cm het hart sloeg. De officieren bleven allen op hun post en gaven kalm hunne bevelen, wat op de passagiers en de overige bemanning zeer kalmeerend werkte. Toen na eenige oogenblikken de blijde tijding kon worden gedaan, dat het schip geen noemens waarde schade had bekomen, was de vreugde onder de passagiers baast nog grooter dan eenige mi nuten tevoren de angst. In het „U. D.u komt een ingezonden stuk voor over mevrouw Bulkley, waarvan het slot een zeer duideljjk bewijs geeft van de bewering, dat we in eene eeuw leven, waarin de zenuwen den baas spelen. Gezegd slot luidt namelyk aldus: //Aan iederen vader, aan iedere moeder in Neder land vragen wij éan traan van medelijden voor de twee arme kleinzoontjes en de ongelukkige groot moeder!// Te Berlijn is eene commissie ge vormd tot het oprichten van een standbeeld voor Keizerin Augusta. In de Londensche bladen regent het ingezonden stukken over de gevaren waaraan voorbijgangers zijn blootgesteld om door van de daken neerploffende voorwerpen verpletterd te wor den. Kort na elkaar zijn twee ernstige gevallen voorgekomen. Den eenen dag kreeg een man, Beard genaamd, een telephoonpaal op het hoofd, waardoor hem de schedel verpletterd werd; en den volgenden dag trof een groole baal goed,die in Southwarkstreet door een kraan in een magazijn werd geheschen, een voorbijgaand heer. De getroffene was onmid dellijk dood. Men zou zoo zeggen dat minstens een paar der gelijke ongelukken eiken dag in de reusachtige wereldstad moeten plaats grijpen. Nu uit de bewe ging over de twee genoemde gevallen blijkt, dat zij tot de zeldzaamheden behooren, is men veel eer vervuld van bewondering voor de orde en regelmaat, die in den Metropolis heerschen, ten spijt van zoo veel aanleiding om die te verstoren. 1 In de eerg'stcre i gthouden gewone maandelijk- sche vergadering t m den Ned. Jt.K. Volksbond, afd. Rotterdam werd medegedeeld dat de bibliotheek thansongerekend de vele doubletten ruim 1800 deelen telt en rp 1 Nov. a. s. zal geopend wordon. De leden van den Volksbond hebben het recht, kosteloos van do bibliotheek gebruik te maken. Alleen moeten zij eéos per jaar bij de opening van het leesseizoen zich als lezers laten inschrij ven en daarvoor 10 cent betalen. Zij kunnen we kelijks een boekdeel ter lezing bekomen en het gedurende acht dagen behouden. In het vervolg begint het leesseizoen primo Sept. en wordt ultimo Mei gesloten. De drie zomer maanden, gedurende welke de bibliotheek gesloten ie, zijn bestemd om de boeken de noodige her stellingen te doen ondergaan. Door den president werd voorlezing gedaan van een fragment uit het collectief schrijven der Duit- eche Bisschoppen, dat betrekking heeft op de stichting en werking van Volksbonden. De vergadering werd bezocht door den Heer Kotte, voorzitter der afdeeling Vlisabgen, die iu welgekozen bewoordingen de leden aanspoorde, vertrouwen te stellen in het bestuur, bet bij al zijne handelingen te steunen en zich van klein geestige critiek te zijnen opzichte te onthouden. Wanneer het bestuur, zoo zeida hij, door de leden in allts en altijd gesteund wordt, dan zal de Bond krachtig worden en zullen onze vijan den er rekening mede moeten houden. Het gebeurde met de bakkers, zoo vervolgde bij, heeft resds de kraeht van den Volksbond getoond. Hij hoopte dat nog meer vakafdee'ingeu zullen ontstaan, zoowel hier als elders. Ook de president sprak nog eenigen tijd iu dien geest, waarna de vergadering werd gesloten. In het Casino, te 's Gravenbage, had Zondag namiddag de gewone vergadering plaats van de afd. 'a Hage van den Ned. R. K. Volksband. Nadat de bijeenkomst door den voorzitter, den HierPië', wet gebed geopend was en de zang- atdeeling bet Bondslied ten gehoore gebracht had, werd door den secretaris, den heer J. H. Th, Kouwenhoven, onder andere medegedeeld, dat de tentoonstelling te Amsterdam van werkstukken, door leden van den Bond vervaardigd, den 19u October aanstaande zal worden gesl /teu en dat de behaalde prijzen en diploma's op dan daaropvol- genden Zondag zullen worden uitgereikt in het lokaal Plancius te Amsterdam. Daarna werd lezing gedaan van bet reeds door ons medegedeelde schrijven van het Centraal Be stuur op 30 September jl. san het Bestuur der Afdeeling Rotterdam gericht. Door den Heer Van der Lans, Bestuurslid der afdeeling, werd eene voordracht gehouden, getiteld: „De Kerk onder de twee laatste Pausen", waarin bij uiteenzette, wat de Katholieke Kerk aan Pius IX en Leo XIII te danken heeft en aan welken hoon en smaad zij van de zijde der wereld zijn blootgesteld geweest. Doch wat den Stedehouder vau Christus ook worde aangedaan, hoe hij ook gehaat, vervolgd en belasterd wordt, de tweehon derd millioen Roomsch-Katholieken, zeide spreker, zuilen pal staan in den strijd om den Stoel van Petrus tegen het voortwoekerend ongeloof te ver dedigen. Luide toejuichingen volgden op deze rede, waarna de zangafdeeling, onder leiding van den Heer W. Nieuwenhuizen, zeer verdienstelijk het slotkoor der Pius-cantate teo gehoore bracht. Na de pauze was het woord aan den Heer Nieu wenhuizen, die zieh steeds beijvert om de verga dering op komische voordrachten te onthalen, waarmede hij dan ook steeds veel succes inoogst. Ditmaal vertolkte hij Justus van M.aurik's vroo- iijke schets, getiteld: „Hoe Jetje gezoend werd.// Op verdienstelijke wijze kweet de Heer Nieuwen huizen zich van die niet zeer gemakkelijke taak en daverende toejuichingen beloonden spreker. Te drie uren werd de bijeenkomst met gebed gesloten. Het is de straf der rechtvaardige ver gelding, dat de boosheid in dezelfde strik ken wordt gevangen, die zij voor anderen had gespannen. Geen verstandig menseh aarzelt, om, waar hij kan, het beste te kiezen; immers stellen wij het zekere boven het onzekere; waarom zou datzelfde ni6t gelden bij de zorg voor onze ziel en zaligheid? Wenscht ge een Hemel voor uw deel, Hemelsch zij uw hart geheel. Te zwoegen en te sterven Met al de kracht des mans, Dat is het zout van 't leveu. Dat vlecht den burgerkrans. Heil, die zijn brood mag eten Door eerlijk zweet gewijd, En niemand dank moet weien Dan God en eigen vlijt! Een engagement. Eerste vriendin. Hoe is het moge'ijk dat zoo'n quibus zin ie Aaltje heeft gekregen Hij kende haar op ziju best veertien dagen! Tweede vriendin. Wel, als hij haar langer had gekeDd, dan zou het zeker nog veel vreemder ge weest zijn. Genezing. A. /Mijn kwaal werd met den dag erger; en eindelijk kwam ik op de gedachte, dat da beroemde Zwitsersche pillen mij helpen zou den. B. En ben je genezen? A. Ja, van mijn geloof in dat middel. Veel verlangd. In een der dagbladen wordt eene nette vrouw geviasgd om drie koeien te mel ken, te wasschen en te mangelen. Daar mag de vereenigiug lot bescherming der dieren wel eens handelend optreden! Practisch. „Maar, Leenljt! Heb je nu ver keering m8t een kruierskoechl? Dan kon je toch ook wel wat beters krijgen!" //Ocb, Mevrouw! dat doe ik altijd tegen dat ik uit mijn dienst ga. Dan verhuist hij me voor niets!// Altijd bij de zaak. //Mejuffrouw,// zei een handelsreiziger tot eene dame,bij wie hij een blauw tje had geloopen, „als ge mij dan niet de eer wilt aandoen mjj uwe hand te schenken, wil u mij mis schien wel met een klein ordertje beguustigen." De zorgvolle tante. Vader (tot, zijn zoontje, die langen tijd bij zijne tante heelt gelogeerd). Nu, Frits, hoe is het je bij tante bevallen? Frits. O, uitstekend vader; tante was zeer bezorgd voor mij; rlle dagen vroeg zij: „Wil je nu nog nitt naar huis?" Verbeelding. Heer. En laat ge u welgeval len, dat uw echtgenoot u in 't publiek eene Xan tippe heet? Dame. O, ik gun hem deze ijdelheid. Hij verbeeldt zich als ik eene Xantippe heet, dat men hem voor een Socrates zal aanzien. HAARLEM, 7 Oct. Gistereu-avond werden ia het St, Viuqentius-huis iu de Zoetestraat alhier de les sen di r teekensckool van het Liefdewerk der St. Jozefs ambachts-leerlingeo,door den Zeereerwaarden Hter P. A. Van den Bosch, Geestelijk Direct, ur van dit Liefdewerk, met gebed ea eene opwekkende toespraak geopend. Aan het onderwijs in het handteekensn nomen 37 en aan het bouwkundig tsekanen 12 leerlingen deel. Na eene, korte ongesteldheid is jl. Zaterdag avond op ziju buitenverblijf Westerhout overleden de Heer Mr. D. Visser Van Hazerswoude, Voor zitter van de Roll. Maatschappij van Landbouw. De Heer Visser was ook sedert 16 Juli 18S6 Afgevaardigde van Hoorn, later van Bakhuizen, in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Staatscommissie voor de landbouw-rnquête verliest in hem eea van hare bekwaamste leden. Bij den Gemeenteraad is thans ingediend een voorstel van B. en W., naar aanleiding van de ingekomen adressen, waarin verandering van de kom der gemeente wordt gevraBgd. B. en W. toonen iu hunne uitvoerige toelichting in hoofd zaak aan, dat het bepalen van de kom der gemeente in verband met de belasting op het personeel niet tot de bevoegdheid van den Gemeenteraad behoort, maar moet uitgaan van de Rijks Regeering; voorts dat verandering van de omschrijving der kom, zooals die in de Algeraeaiie Politieverordening voorkomt, geen doel zou treffen ten aanzien van de toepassing der wet op de Rijks-personeele belasting, twee buiten verband tusechen elkander staande zaken, die alleen met elkander in verband schijnen te staan door het gebruik van het woord „kom// in de politieverordening; een woord dat men had kunnen vervangen door „verbodens cf //beperkten// kring, als zijnde die kring van huizen in de gemeente, binnen welken sommige hande lingen verboden zijn, die de politieverordening voor het overige gedeelte der gemeente toelaat. Het komt B. en W. ongeraden voor, dat da Raad overeenkomstig het verlangen van den Heer Qallandat Huet de wensch zal uitdrukken „dat het den gestelien machten moge behagen, ten spoe digste over te gaan tot eene algeheele herachat- tiog van de daarvoor vatbare grondslagen van het Rij ka personeel, ten einde deze belasting voor Rijk eD gemeente vruchtdrsgender worde en haar druk billijker worde verdeeld. Vooreerst is het in ons staatsrecht een betwistbaar punt of de beoor deeling van ds vraag of eene Rijkswet goed werkt, al dan niet behoort tot de werkzaamheden, welke aan de Gemeenteraden zijn opgedragen, en of niet elk adres deswege door zulk een lichaam inge diend ter zijde gelegd moet worden als in strijd met art 8. der Grondwet. Doch zeggen B. en W. afgescheiden van deze Staatsrechterlijke,louter theo retische strijdvraag, zou het msdedeelen van den wensch of het doen van een verzoek in den door den Heer Gallandat Huet gawenschten zin dit practisch gevaar opleveren, dat de Minister van Financiën, den uitgedruktec wensoh alleen op de gemeente Haarlem toepaste, terwijl overal elders de bestaande toestand bleef gehandhaafd. Wat den zonderlingen wensch van den Heer Gallandati^Ruet betreft, om averechts te weik te gaao, nl. eerst bet aantal inwoners te bepalen, dat men in de kom wenscht te omaluiien en daarna hare grenzen te omschrijven, de?,en weg kun nen B. en W., zeggen zij, natuurlijk niet volgen. Immers juist op het laatste komt het aau.(O.H.Ct.) Burgemeester en Wethouders van Haarlem zuilen op Donderdag 16 October a. s., nam. te balf 3, teu Raadhuize, in het openbaar aan besteden de levericg in twee perceeleis of in massa vau: lo Stroo; 2o haver en paardenboonen, ten behoeve van de paarden der Gemeeutereiniging. Alles over het tijdvak van 1 November 1890 31 October 1891. De voorwaarden liggen ter lezing ter gemeente secretarie, op alle werkdagen van des voorin. IC tot des nam. 4 uren, terwijl inlichtingen zijn te ba- komen bij dan Opzichter over de Gemeeutereini- ging, des voorm. tusschen 9 en 10 uren en des nam. tusichen 12 en 1 uur, te zijnen kantore, Har- menjansweg 41. Ter eere van Pieter De Wilde, geb. 31 Juli 1817 en Christina de Bruingeb. 11 Juli 1819, echtelieden, wonende aan de Gastbuisvest, die heden bun gouden bruiloft vieren, wappert van verschillende woningen in de buurt de Ne- derlandsche vlag. Door B. er. W. dezer gemeente is benoemd tot bewaarder van den Stads Doelen J. R. Van Akker, ihans agent van politie tweede klasse. Naar wij vernemen is onze stadgenoot, de Heer O. W- De Nobel, als zanger gevormd door den Heer Ambrosius Knoop te Amsterdam naaf- gelegd examen als 'eerling toegelaten tot.de al daar nieuw opgerichte Dramatische School, welke heden opeet. Io de gisteren-avond gehouden vergadering der liberale kiesvereeuiging „Vooruitgang" werd de Heer Mr. A. A. Van der Mersch gekozen als Candidaat voor het lidmaatschap van den Raad dezer gemeente. Genoemde heer heeft de candi— datuur echter niet aangenomen. BURG. STAND. DER. GSM. HAARLEM BEVALLEN: 2 Oct.: M. Staphorst-Paap, d.—4 0ct. G. steenman-Bakker, d. M. Versteeg-Heilo.d. M. C. Steffens-Van Tongeren, d. 5 Oct.: G. Rutgers-Last- drager, z. S. J» Kollaard—Van der Nimwegen, d. C. C. Kreuger-Eekhout, d. 6 Oct. B. Wilhelmus-Bok- horst, d. OVERLEDEN: 2 Oct.: J. F. Kroonaberg, 81 j. E. C. Van der Sluis-'Moonen, 65 j F. MGroenendaal6 j Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, heeft benoemd tot. Pastoor te Amsterdam (H. Ignatius) den Weleerw. Pater W. J. Van Hooff; tot Kape laan te Botterdam (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den Weleerw. Pater P. Maas; tot Pastoor te 's-Gravenhage (O. L. Vr. Onb. Ontv.) den Weleerw. Pater G. 3. A. Phili Piicns en tot Kapelaan te Amsterdam, (H. Ignatius) den Weleerw. Pater A. J. M. Rubert. De Katholieke Kerk heeft in Duitsehland een gevoelig verlies geleden. Een barer schoonste sieraden is haar ont vallen. Kardinaal Hergenvöther, die in den laatsten tijd door aanvallen van beroerten werd getroffen, is jl. Vrij dag-avond in het Cisterciensen-klooster te Mehrerau in Vorarlberg overleden. Hij was 15 Sept. 1824 te Wurz- hurg geboren en werd dus ruim 66 jaren oud. Na te Wuizburg en te Rome in de theologie gestudeerd te hebben, was hij in 1848 Priester gewijd. Twee jaar later docto reerde hij en werd hij docent te Munchen. In 1852 werd hij Professor in het kerkelijk recht te Wiirzburg, waar hij weldra, naast Hettinger, een der lichtbakens van geloof en wetenschap werd en zich onsterfelijk maakte door zijne geschriften.Niet alleen door zijne groote werken, als zijn Photius, zijne „Kerkelijke Geschiedenis enz. maar vooral door zijne kleine verweerschriften tegen Döllinger's eerste dwalingen en tegen de nieuwe sekte der oud-katholieken maakte hij zieh hoogst verdienstelijk. Slag op slag werd elke vaisolic theorie der Döllingerinncn terstond door hem vernietigd. Tegenover Dollinger's Janus stelde hij zijn Artijanus (1870), en vooral in zijn „Katholieke Kerk en Christelijke Staat" (1872) leverde hij een waar arsenaal van wapenen tegen de nieuwe sekte. In Mei 1879 verhief Leo XIII hem in het Kardinalaat terwijl hij hem tevens met zoodanige nrchivarische en his torische studiën belastte, dat hij verplicht was zich met terwoon te Rome te vestigen, waar nu het Vaticaanscbe archief en de onvergelijkelijke schatten der pauselijke bibliotheken voor de wetenschap werden opengesteld. Be halve Prefect der apostolische archieven, wasjhij lid derCon- gregatiën van het Concilie van den Index, de Buitengewone Kerkelijke Aangelegenheden en de Studiën. Voorts Protector der Anima, der Zusters van het H. Kruis der Arme Schoolzusters van O. L. Vr., der commissie voor de His torische Studiën en der Görres-vereeniging. HAAELEM, 6 Oct. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 7,50 a f witte f 7,80 a 7,35 rogge f 5.65 a fhaver f 4,—— a f 3,— gerst f 5.25 bruine boonen f a f Gr. erwten f 8,— a f 7,25 Capncijners f12,50 a f.12 Oliezaad fKarwijzaadf a AJjKMAAB, 4 Oct. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen als volgt: koeien33 130 a 2,40 31 nuchtere kalveten10 a 24, vette kalveren f a 402 schapen 18 a 25 varkens c. per kilo, 141 ma gere dito 14 a 19,15 bokken 3.00 a f8. 2 paarden 70 a/ 125 lammeren f A HOORN, 4 Oct. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe f 8,-- a 9,heet. rogge f5.75Ja 6,25 Heet. Gerat 4.75 a5,75hect haver f 3,25 f 4,— mosterdzaad 15, a 17.— heet. bruine f 10.50 a 13,25 gele 11, 75 a J17.— heet. paardeboonen f 5 75 a 6.50 heet. erwten f 9,50 a 11.— AMSTERDAM6 Oet. Ter veemarkt waren aangevoerd 471 runderen, van welke de prijzen waren vette late qnal. f 0,76 a.dito 2de qnal. f 0.66 dito 3de qnaliteit J 0,56 per kilo; melk- en kaifkoeien 150 a 280, graskalv. a 23 nuchtere kalveren f 7 ft 10, 42 schapen en lammeren a 304 vette varkens 44 a 48 c. per kilo. LONDEN, 6 Oct.. Ter veemarkt zijn' aangevoerd runderen 3000, schapen en lammeren 10000, kalveren 260, zwijnen 100. Prijzenbeste runderen 2/4 a 5/ schapen en lammeren 4/8 a 6'1, kalveren 3/4 a 5/4 zwijnen 2/4 a H LEIDEN, 4 Oct. De prijs der boter was heden pe: V4 vat 1ste qual. f58.— a 64.—, 2de qual. f 52— 66.Aanvoer middelmatig en handel vlug. DELFT, 4 Oct. Heden werden aangevoerd 83 stapels kaas, wegende te zamen 24,261 kilo: priis f 19 a 29 c. per 100 kilo. Handel zeer ving. ROTTERDAM, 6 Oct. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 64 runderen 50 vette en gras- kalveren., nuchtere kalveren, 1661 schapen of lamme ren, 488 varkens, biggen, bokken of geiten. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qnaliteit 74 o. 2de qual. 70 c., 3de qnal. 64 e.; kalveren 1ste qual. e. 2de qual. 90—a 85c., schapen lste qual. 60c., 2de qnal. 50 c., alles per kilo; varkens lste qual. 25— a c., 2de qual. 24—a c., 3de qnal. 23—c., licht soort 20a 21 c. per half kilo. SCHIEDAM, 7 Oct. Moutwijn per Ned. vat af 11,— Jenever 16,50, Amaterd. proef f 17,75. Spoeling f 1,— Commissie f 0,70. De toestand van Zijne Majesteit den Ko ning is in de laatste week weinig veran derd. Zijne Majesteit lijdt, zooals de genees- heeren des Konings bevonden hebben op een consult gehouden den 29en September 1890, aan eene verheffing van het chronisch nier lijden, hetwelk Zijne Majesteit noodzaakt het bed te houden. De voeding is voldoende en de krachten van den Hoogen Lijder zijn zeer bevredigend. (Staatsct.) Naar het Vaderland van welingerichte zijde verneemt, is in Den Haag bericht uit Londen ontvangen, dat beden-avond een be sluit verschijnt, waarbij wederom de invoer van levend vee uit Nederland wordt verboden. BEVERWIJK, G October. De raadsver gadering heeft P.Denijs tijdelijk geschorst als gemeente-ontvanger en benoemd tot waar nemend gemeente-ontvanger N. P. J. Rom mel. BERLIJN, 6 October. De Reichsanzëiger maakt een besluit der Regeering bekend, waarbij Generaal Von KaltenbornStachan benoemd wordt tot Minister van Oorlog en Generaal Verdy du Vernois uit die betrek king wordt ontheven. CÏNTRA 6 October. De Koning heeft Ge neraal Abrenesonza, die tot de gematigde progressisten behoort, opgedragen een mi nisterie van een verzoenend karakter te vor men. T°pen 1 November biedt zich. aan, door buitengewone omstan- diglitd ;n, als i—i eene fatsoenlijke BURGERDOCH TER. Brieven franco, letter Q., a/h bureau van dit blad. Op alle LEESTAFELS ligt de GEÏLLUSTREERDE vau Nederland. Franco toezen ding af 0,25 door het Kantoor van VASTE GOEDEREN te Haarlem en bij verschillende Boekhandelaars. Plaatselijke GIDSEN franco en gratis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3