N I E E itTn e i\ l a ft ih Zondag 12 October 1800. 15d« Jaargang. IS#. J 600 Samenwerking. 0,85 ABONNE MENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. j>. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDEEDAG en ZATERDAG. BUREATT: St. Janstraat Haarlem AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPEB8& DA UB ET. Meer dan eenmaal is het bekende spreek woord, dat de uitersteu elkander raken, toe gepast gezien in het dagelijksch leveu. Meu- scbeu van geheel tegenstrijdige uatuur kun nen dikwerf uitstekend met elkander omgaan en in de besie harmonie met elkander leven, terwijl anderen die schijnbaar weinig van elkander verschillen soms elk oogenbiik twist hebben. Ook op politiek gebied is bet vaak voor gekomen, dat twee tegenstrijdige richtingen samenwerkten, eu dit zij iets tot stand brarhten, 't welk strekte tot heil der maat schappij. Zij gingen ook wel eens een goed eind samen en hielpen en steunden elkau- der, terwijl zjj dan op eeu tweesprong af scheid van elkander namen en daarna elk afzonderlijk hun weg vervolgden. Dit geheel of gedeeltelijk samengaan op staatkundig terrein van twee verschillende richtingen is ook hier te lande wel vertoond, en derhalve is de vraag wel eens opgewor pen, in hoeverre de anti-liberale richting met de soeiaa'-democratiscbe zich zou kun nen verstaan over de qnaestie der oplossing van bet zoogeuaamde arbeidersvraagstuk. Wij behoeven onze lezers niet te zeggen, dat het terrein, waarop die beide richtin gen bjj voorkeur ia eten tegenwoordigeu tjjd werkzaam zijn, dat is, 'c welk door de liberalen, ook toen zij in de Volksverte genwoordiging de meerderheid bezaten eu het beduur vau ous vaderland geheel aan hunne hoofden wa3 toevertrouwd,geheel werd verzuimd, het gebied dar arbeidswetgeving. Wel moeten wij toestemmen, dat dit vraag stuk in den laatsten tijd meer dan vroeger op den voorgrond is gekomenmaar wij voegen daaraan dadelijk toe, dat dit ook al te wij'en is aan het leegzitten en aan de struisvogelpolitiek, die door de liberalen im mer is gevolgd. Wanneer zij waakzamer geweest waren eu minder zorgeloos voor de eischen van den tijd, dau zou de zooge naamde vooruitstrevenderichtïog het niet zoo ver hebben la'en komen. Dan zoudeu de moeilijkheden op sociaal gebied niet zulke schrikbarende verhoudingen hebben aange nomen als nu het geval is. Met de werkzaamheid der liberalen op het gebied van bet arbeidsvraagstuk is het dus 't bast geen rekening te houden. Wat zij verrichten doen zij alleen omdat zij be ducht ziju voor het verlies van hunne voor rechten, maar geenszins omdat zij de over tuiging bezitten, dat de handwerksman moet geholpen worden, zoowel in geestelijk als stoffelijk opzicht. Maar de sociaal-democratische richting beweegt zich wel op het terrein der arbei ders. Ja, men kan zeggen, dat zij zich daar uitsluitend op beweegt. En met deze op merking beautwoorden wy al gedeeltelijk FEU 1L LE T ON. Het halssnoer Zjj was zeer schoon. Doch zij had geen bruid schat, geen uitzicht, om door een rijk, voornaam heer opgemerkt, bemind en getrouwd te worden en daarom nam zij een ambtenaar van het Minis terie van onderwijs te Parijs tot echtgenoot. Zij moest nu zeer eenvoudig leven, omdat haar man geen geld voor opschik of feesten had maar daarbij gevoelde zij zich even ongelukkig alsof zjj uit de maatschappij ware verbannen. Bij vrouwon is nu niet altijd sprake van rang of stand, want schoonheid en bevalligheid nemen bij haar de plaats in van geboorte en afkomst. Goede smaak, sierlijkheid en geestigheid is voor haar alles en doen vaak vrouwen uit het volk op groote dames gelijken. Yoor elke weelde en elk genot voelde zij zich geschapen cn daardoor leed zij vreeselijk door de omstandigheden, waarin zij verkeerde. De bekrom penheid harer woning, de naakte wanden, de vervallen stoelen en meubelen deden haar pijnlijk aan. Al deze dingen, welke misschien eene audere vrouw van haar stand niet eens zon hebben op gemerkt, kwelden haar en maakten haar verdrietig. Het gezicht van het dienstmeisje, haar eenige hulp de vraag, die wjj aan het begiu dezer be- scbouwiug opperden: »Kunnen wij ons ge heel of minstens gedeeltelijk over samen werking tot oplossing van het arbeiders vraagstuk met de democratische richting verstaan. Deze partij meent, dat er op de wereld niets dan haudwerkslie len zijn. Eenzijdig in de hoogste mate zoekt zij de rachteu en voorrechten van de arbeiders te vermeerde en dit wel ten koste van de audere ren klassen der maatschappij. Ziet, op deze wijze wordt het arbeidersvraagstuk uit ziju ver band gerukt. Men komt zoodoende tot de heerschappij van den eenen stand in de sa- menleviug over den andere. Dit is hoogst verkeerd. Wij wenschen naar onze beste krachten mede te werken om de moeilijkheden, waarmede onze werk lieden door verschillende omstandigheden te kampen hebben, uit deu weg te ruimen, maar wij achten het ten hoogste onbillijk om op dien eenen stand uitsluitend het oog gericht te houden. Deze omstandigheid alleen ware geuosg om alle samenwerking af te keureu met eene richting, die eenzijdig in de hoogste mate kan genoemd wordeD. Maar er is nog een audere, veel gewich tiger oorzaak, die maakt, dat samenwer king met do sociaal-democraten in maat schappelijk opzicht onmogelijk is. En nu wenschen wij op een principieel verschil te wijzen. Wat is toch het stre ven der sociaal-democraten Zij willen het tijdeljjk belang, het materieel voordeel voor den arbeider vergrooteD. Zjj wenschen de souvereiuiteit van deu haudwerksstand, dus van het volk. Zij willen toepassen de be ginselen der revolutie van 1789, die niets dau verderf en ellende in de wereld heb ben gebracht. Zij maken de werklieden tot egoïsten, die er uitsluitend op bedacht zijn zichzelf te bevoordeelen, des noods ten na- deele eu ten koste van anderen eu van het algemeen. Hiertegenover staan de wenschen, die wij voor den handvrerksstaud zouden willen zien vervuld. I/Vdj geloo^en, dat het materieel be lang van-den arbeider moetbescnou wd worden in verband tot zij ie zedelijke belangen en ook met de eischen der maatschappij. Wij wil len zijn levenslot verbetereu eu de omstan digheden, waarin bij geplaatst is, gunsti ger doen worden, maar wjj meenen daar bij niet uit het oog te mogen verliezen, dat geld alleen den handwerksman niet tevre- dener en gelukkiger kan maken eu dat hij niet de eenige is, die recht beeft zieh over misstanden eu fouten in de samenleving te beklagen. Voor een gering deel is dan ook ous doel gelijk aan dat der sociaal-democrati sche richting. Eu de wegen, die wij tot be reiking vau ons doel wenschen in te slaan, bij de huishouding, bracht haar steeds uit haar humeur. 'Aj dacht aan de deftige voorkamers, met Oostersche tapijten belegd en bronzen lam pen aan het plafond en aan de livrei-bedienden, die in deftige huizen bedienen. Zij dacht aan groote salons met heerlijke tapijten en prachtige meu belen, nog bovendien versierd met kostbare snuis terijen en aan kleine en sierlijke salons \vaar men zoo 's middags om vijf uur met de beste viien- dinnen zoo prettig keuvelen kan. 's Middags zaten zij aan tafel; haar man, die tegenover haar zat, tilde het deksel op van de soepterrine en zeide met stralende oogen: „Wat een heerlijk soepje! Er gaat toch maar niets boven soep//.... Zij dacht intusschen aan uit gezochte diners, aan blinkend zilver, aan behang sels vol ouderwe sche figuren en zeldzame gerech ten, opgedragen in kostbare schotels aan com plimenten en wat al niet meer. Zij had geene toiletten,geene juweelen, niets. En van iets anders hield zij niet; slechts daarvoor meende zij geschapen te zijn. Haar eenige wensch was te behagen en te bekoren, benijd en gevierd te worden. Uit den tijd toen zij nog op de kost school was, had zij ee ;e rijke vriendin; doch lang zamerhand bezocht zij oolc haar niet meer, want het viel haar steeds moeiljjker naar haar eigen huis terug te keeren. Dagen lang beweende zij dan haie smart en ellende. kunnen evenmin gesteld worden naast die, welke de sociaal-democraten willen volgen. Z .j gelooven, wanneer niet dadelijk hunne wenschen worden ingewilligd, dat dan de orde vau zaken in de maatschappij maar omvergeworpen moet worden, en dat daarna op de puiuhoopeu der tegenwoordige samen leving zeer goed eene nieuwe maatschappij kan gegrond wordeD, die aan hunne ver wachtingen voldoet. Het stelsel van macht boven recht is liet hunne. Wanneer zij op een gegeven oogeublik de macht in haodeu hadden, dau zouden zij toonen hoe tyran niek huDue politiek was.Alles wat maar niet hunne denkbeelden geheel zou zijn toege daan werd dan onverbiddelijk ten doode gedoemd. Wy integendeel zijn er van overtuigd, dat ingewikkelde toestanden, die uit den loop der omstandigheden ziju voortgekomen, eerst zeer langzaam gewijzigd kunnen wor den. Wij meenen zelfs, dat wanneer op maatschappelijk gebied een misstand aan wezig is, er dan minstens evenveel ty l voor vereisebt wordt om die fout te verbeteren a's er ty 1 heeugegaau is met het voort woekeren van het kwaad. Alleen de weg der voortgaande ontwikkeling en niet der omwenteling moet bij het bespreken van de arbeidersqnaestie worden gevolgd. Ver liest men dit uit het oog, dan is alle werk zaamheid op dit gebied vruchteloos. Maar lateu wij vooral op het doel letten, dat wij hier beoogen moeten. De handwerks man is er wezenlijk niet door gediend, wan neer uitsluitend voor zijue stoffjlijke belan gen wordt gewaakt. Men moet nooit mee nen, dat hij zich gelukkiger gevoelen zal, wanneer er minder werkloosheid is waar te nemen, wanneer de werkuren per dag worden vermiuderd en wanneer de loonen worden verhoogd. Integendeel zal bij zich nieuwe behoeften scheppen en weder naar de vervulling van die nieuwe behoeften ba- keu, waardoor hij weer reden tot ontevre denheid gelooft te hebben. Neen, door in wendige verbetering, door den arbeider te vredenheid te leeren met zijn levenslot, door hem ook op hoogere belangen te wijzen dan die vau ziju stoffelijk voordeel, door hem waarlijk te ouderwijzen en op te lei den, zal veel grooter stap in de goede rich ting worden gedaan dan door het toestaan vin enkele voordeelen, die als 't ware af geperst ziju. Hieruit volgt dus, dat een samengaan, geheel of gedeeltelijk met de sociaal-demo cratische richting voor waarlijk geioovigeu onvoorwaardelijk behoort te worden afge keurd. Het feestmaal, waarop de Italiaausche Minister-President Crispi de sinds lang aan- Op zekeren avond kwam haar man vroolijk te huis en had een grooten brief in de hand. Kijk eens, zeide hij, dat is iets voor je!" Zij opende den brief en haalde eene uitnoodi- gingskaart te voorschijn, die al ius luidde: „De Miniiter van onderwijs en zijne echtgenoote verzoeken den Heer en Mevrouw Loisel hun de eer te bewijzen, Maandag 18 Januari den avond bjj hen te komen doorbrengen.// Haar man dacht, dat zij zeer blij zou zijn met de:e uitnoodiging, maar verontwaardigd wierp zij de kaart onverschillig op tafel en zeide: //Nu, wat zou dat?// Maar, lieve, ik dacht dat je het wel prettig zoudt vinden. And ers kom je nergens en nu biedt zich juist zulk eene schoone gelegenheid aan. Het heeft me niet weinig moeite gekost eene uitnoo- di"ing machtig te worden. Ieder wil er een hebben en" de mindere ambtenaren komen daardoor ach teraan. Daar zult ge de geheele groote wereld ontmoeten. Zij zag hem verwijtend aan en vroeg onge duldig: Maar wat moet i£ dan aantrekken, om daar eenigszins fatsoenlijk te komen? Daaraan had hij niet gedacht. Wel, de japon, stamelde hij, //die je Zon dags gewoonlijk aantrekt. Ik meen dat die heel gekoudigde politieke rede uitsprak heeft jl. Woensdag te Florence plaats gehad en werd bjjgewoond door 372 personen, van welke 52 Senatoren eu 193 Afgevaardigden. Dat Crispi, met het oog op de tiipla- alliantie, het irredentisme, ondanks zijn eigen revolutiounair verleden, zoo kras mo gelijk zou veroordeelen, wist men vooruit of kou met evenveel waarschijnlijkheid al thans voorspeld worden, als dat by, in zjju onverzoenlijken haat tegen het Pausschap, als gewoonlijk eenige hatelijkheden en las teringen tegen den H. Stoel zou loslaten. Z rowel het eene als het andere is dan ook in ruime mate geschiedl; zelfs zóo, datzjjne eigeu vrienden hom hebben aangeraden by het publicoeren der redevoering enkele pas sages een weinig te verzachten. Het irre dentisme te bestlijden op politieke gronden alleen zou uit den mond van den aarts- revolutionnairen ex-republikein te weioig indruk op de irre leu listen gemaakt hebben; daarom moest op hun fanatisme gespecu leerd eu dus hun haat tegen den H. Stoel geëxploiteerd worden. De triple-alliautie, dus ook Italië's samengaan met Oostenrijk, is voor Italië zoo onontbeerlijk noodzake lijk, zei Crispi, dat als er geen Oostenrijk bestoud, er voor Italië zulk een Staat zou moeten geschapen worden, als de natuurlijke borstwering tegen het panslavisme. Het stre ven der irredentisten zou Italië niet slechts tot eeu oorlog, maar ook tot den onder- gaug leiden en.... »bet Vaticaan» in de liaud werken, waar zelfs het katholieke Oosteuryk zich van heeft losgemaakt en 't welk steeds intrigeert tegen de triple-al- liantie en tegen de Italiaausche dynastie, omdat hot weet dat de republiek ontwijfel baar Italië zou terugvoeren onder hetkuecht- schap der Pausen.» Aldus de ex-Garibaldist en ex-republi kein Crispi, Minister-President van eea roo- vergouveruement,dat den Paus door de Waar borgen wet» tegen alle beschimping vrij waart.» De Italianissimi weten dus, waar zjj zich aan te houden hebben; voorloopig mag aan Oostenrjjk niet getornd worden, maar tegen deo H. Stoel is alles geoorloofd, want dat is Italië's grootste vjjaud!» Men kan er zelfs staat op maken, dat de Regeering-zelve dapper zal meedoen overal, waar de haat der sectaristeu zich tegen den Paus te gen de Kerk, tegen de confessioneele school, tegen de vrome stichtingen en tegen de kloosters keert. Ia het Napelsche is juist dezer dagen reeds een nieuwe aanslag ge pleegd om naar het schjjnt, eene algemeene Staatsreglementeering der kloosters voor te bereiden. De joodscbe Iriluna weet te verhalen, en haar bericht doit natuurlijk de ronde in de liberale pers, van allerlei geheimzin nige verschrikkelijkheden iu een nonenkloos- Plotseling hield hij op, toen hij zijne vrouw zag schreien. Twee dikke tranen rolden over hare wangen. Maar wat scheelt er aan? vroeg hij ver schrikt, //wat is er toch?" Met moeite bedwong zij hare tranen en ant woordde met trillende stem: Ik heb geen toilet en kan dus niet naar dat feest gaan. Geef de kaart maar aan een uwer collega's, wiens vronw beter garderobe heeft dan ik! Zeg eens, Mathilde, begon hij weer, wal moet een behoorlijk toilet kosten, b. v. een waar ge later ook nog gebruik van kunt maken, na- tuurljjk iets eenvoudigs. Zij dacht eeu oogenbiik na berekende en over legde bij zich zelve hoeveel zij kon vragen, zonder eene terechtwijzing te ontvangen of haar spaarza- men echtgenoot schrik aan te jagen. Eindelijk zeide zij aarzelend: J uist weet ik het niet, doch ik geloof, dat ik er met een paar honderd gulden wel zou komen. Hij verbleekte een weinig, omdat hij eene andere bestemming had. voor de tweehonderd gulden, welke hij met zooveel moeite had opgespaard, maar toch antwoordde hij onmiddelljjk: Nu goed. Ga zult dat geld hebben, maar zorg dan voor een mooi toilet.Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1