BI N N E N lITS GEMENGDE BERICHTEN. ter te Suor Orsola, waar de Capucinessen van de strenge observautie de Levend Begravenen vive), gelijk men haar in Italië pleegt te noemen op onmen- scbelijke wijze opgesloten, uitgehongerd en gekweld zouden zijn! In die blijkbaar met boosaardige bedoelingen uitgestrooide ge ruchten, vond de Prefect Ba3ile aanleiding om zich met geweld (bij had een slotenbre- ker meegebracht) toegang te verschaffen tot het afgesloten deel des kloosters en daar den Zusters zelfs den sluier af te rukken, ten einde, gelijk hij voorgaf, zich persoonlijk te overtuigen of haar gelaat de sporen van. uit mergeling droeg! Natuurlijk wil de Irwuna het doen voorkomen, alsof werkelijk een be treurenswaardige toestand zou aan het licht zijn gekomen, en dit nu eenmaal als zeker aannemende, stelt zij de Zusters als slacht offers vau barbaarschheidvoor en eischt eene staats-euquête in alle kloosters! Om dit laatste is het natuurljjk te doen: 't is niet genoeg, dat de kloosters door de be staande wetten reeds beroofd en tot een langzaam uitsterven veroordeeld zgn, de Staat moet zich ook nog met de huiselijke regelen der kloosters bemoeien! En dat alles om nietswaardigen laster Zelfs de liberale Iloma van Napels bekent, dat de Prefect in genoemd klooster niets verschrikkelijks gevonden heeft, eu dat de Zusters eenparig op alle vragen geantwoord hebben: »Wij zgn gelukkig; wij leven voor God: verwijder u van hier!Er was eene Zuster van 81 jaar, die 67 jaar in het kloos ter had doorgebracht zonder van honger of mishandeling gestorven te ziju! En de jong ste, 28 jaar oud, geuoot evenzeer eene uit muntende gezondheid! Tooh durft de Tri- buna van belemmering der persoonlijke vrijheidspreken, alsof niet juist de enquête op die vrijheid de schandelijkste inbreuk zou maken! Verschillende feiten wijzen er op, dat bg de samenkomst der Keizers van Duitsch- land en Oostenrijk te Rohnstock werkelijk overeenkomsten zijn getroffen, die eene in grijpende verandering in de tot nu toe ge volgde handelspolitiek beoogeu.Erzijn thans voor eenige dagen van Regeeringswege tot de chefs van invloedrijke firma's aanschrij vingen gericht, waarin verzocht werd op te geveD, welke verminderingen van tolheffiug wenschelijk worden geacht om aan de ar tikelen, waarin die firma's hande'en, dea invoer in Oostenrijk-Ilongarijete vergemak kelijken. Ook werd mededeeling verzocht van de heffingen, die voor den invoer van fabrikaten uit Oostenrijk-IIongarije nood zakelijk werden geoordeeld om aan die arti kelen de concurrentie op de Duitsche mark ten mogelijk te maken. De Times verneemt uit Zanzibar dat de DuitsehOost-Afrikaansche Maatschap pij de eigendommen der Witu-Oomjiagnie overgenomen en een agentschap te Lamu geopend heeft. Een uitsluitend Duitsche tentoonstel ling zal zich nu bij de reeks van speciaal Amerikaansche, Italiaausche en Fransche tentoonstellingen te Londen aansluiten. De inzendingen zullen slechts van Duitschen oorsprong mogen zijn; alleen deukt men er over om ook de Oostenrijksche nijverheid toe te laten. Het plan is vooral beraamd met het oog op het verwacht bezoek van Keizer Wil helm II in het aanstaande jaar.Eene buiten gewone verrassing voor den Keizer zal dat wel niet zijn. De toestand in het kolenbassin Pas de Calais is verre van goed. De mijnwerkers zgn vreeselijk opgewonden; wanordelijkhe den worden gevreesd. De Staatsraad, zoo meldt men uit Bern, heelt met 22 tegen 17 stemmen de beslissing van den nationalen raad in zake de Tessino-quaestie aangenomen. Volgens de Politische Correspondenz heeft de Czaar aan den Vorst van Montenegro het groote schip Jaroslaioy geschonken, dat de Keizer van Rusland voor 300,000 roe bels heeft aangekocht. Het schip zal voor militaire doeleinden worden aaugewend en met Russische officieren en matrozen worden bemand. De Commissie uit den Senaat van de Vereeuigde Staten van Columbia, die be noemd was om de voorstellen te onderzoo ken, door den vertegenwoordiger der Pa nama-kanaalmaatschappij, deu Heer Wyse gedaan, heeft daarover verslag uitgebracht. De Commissie stelt voor, nog eenigen tijd toe te staan voor de voltooiing van het ka naal tegen betaling van 30 millioeu franks in kas en 10 millioen frs. in aandwelen ter- wgl al de schadeloosstellingen voor het aan particulieren behooreude land, dat voor het kanaal noodig is, door de maatschappij moe ten worden betaald. Men vreest dat, als deze voorwaarden niet gewjjzigd en voor de maatschappij gunsti ger gemaakt worden, de Heer Wyse vor- trekken zal. Of er kans bestaat dat de legerwet vau ouzeu Minister van Oorlog verworpen zal worden, be twijfelt de liberale Arnhemsche Cour ant, die van anti-militairist militairistisch is geworden.geen9- zins. Over het uiteenspatten der rechterzij (La met den val van Bergansius legerwet is het blad van meening, en hier zijn wij het volkomen eens rset het liberale Arnhemsche orgaan, dat de liberalen en voorstanders van den persoonlijken dienstplicht den heer nog lang niet geschoten hebben, ja dat hij nog niet eens onder hun schot is. Het blad schrijft: //Het feit, waarop wij doelen, is juist daarom van beteekenis, omdat het een parlemen tair feit is; wij zien het in de „leiddraad voor de algemeenc beschouwingen bij het afdeeliugs- onderzoek van het wetsontwerp tot regeling van den krijgsdienst dezer dagen door de commissie van onderzoek, met hare aan het wetsontwerp vijandige meerderheid uitgegeven. Uit die lijst van negen rubrieken en bijna honderd onder- deelen, waarop in de afdeelingen de aandacht zal moeten gevestigd worden, blijkt wel, dat de oom - missie eene grondige behandeling op het oog hetft, maar ook, dat heel veel vraagstukken aan het vraagstuk der landsdefensie kunnen worden vast geknoopt. Ieder vau deze honderd vraagstukken is een klip, waarop het wetsontwerp stranden kan, en wanneer men ziet dat, voordat de zeer tee- dere vraag van de legerhervorming aan de orde komt, het onderzoek eens nog de gevaarlijke klip pen voorbij moet van de eischen van het krijgs wezen wegens: le de internationale stelling van Nederland, 2e zijne verplichtingen bij neutraliteit, en 3e zijne stelling als koloniale mogendheid, dan behoeft men al hetgeen er na de quaes!ie der legervorming nog aan klippen en ondiepten in het vaarwater voorkomt, niet eens nauwkeurig na te gaan, en aan het Engelsche spreekwoord herinnerd te worden: there is many a slip, between the cup ant the lip. //Het is best mogelijk dat wij ons vergissen maar het wil ons voorkomen dat men, terwijl de bladen het publiek afleiden met een schitterend spiegelgevecht ter plaatse waar deze vraagstukken moeten behandeld worden men rustig bezig is met eene negatieve oplossing voor te bereiden, die waarschijnlijk geen enkele partij zal voldaan noch 'slands be'ang bevorderen, maar waardoor op de negatie berustende meerderheid harer le venskansen verlengd zal vinden//. De Arnh. Courant noemt o. m. wijzende op een paar vraagstukken, de legerhervorming een zeer teedere vraag. Als onze boudgenooten de anti- revolutiounaire-partij nu toch ook eens wilden nadenken over de gemoedsbezwaren, dit woord gebruiken zij nog al eens, die de kleinste helft van het Nederl. volk heeft tegen de invoering van den persoonlijken dieustplicht en daarmede reke ning houden, dan gelooven wij dat van een uit eenspatten der rechterzijde geen sprake is. Wij vertrouwen dat er onder de Vertegenwoordigers in de Staten-Generaal, leden van de anti-revo- lutionnaire-partij zullen zijn, die in zake de in voering van den persoonlijken dienstplicht het werkelijk belang van het Nederlandsche volk zul len behartigen en niet meegaan met de Standaard en N. Prov.Groninger Courant, in het dol, ondoor dacht en hatelijk doordrij.en om een soldaatje te willen maken van iederen jongeling en in het wil len drijven van onzen Priester naar de kazerne. Te Amsterdam is een vlugschrift versche nen van een oud-milicien dat nog al sensatie maakt en waarin de schrijver verbetering wil van het kazerneleven en persoonlijken dienstplicht voorstaat. In een 30 tal bladzijden in te duidelijk en sprekend Hollandsch, wijst ons deze oud-milicien naar aanleiding van de polemiek tusschen de Standaard en de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, op het leven van den soldaat in de kazerne. Hij noemt de bespreking van het kazerneleven door de Nieuwe Rotter damsche Courant over het algemeen genomen in strijd met de waar heid. Ook wij maakten een paar opmerkingen in ons voorlaatst nommer aan het adres van liet li berale Rotterdamsclie orgaan, maar wij zijn het volstrekt niet eens met den oud-milicien waar hij in zijn vlugschriftje de platste en gemeenste uitdrukkingen bij de exercitiën de superieuren laat uitspreken. Wanneer ir. het kazerneleven en de drukke bespreking daarvan in dezen tijd, iets bedroevends gelegen is, dan wij te men dat niet geheel aan de onbehoorlijkheden, die plaats grij pen bij de exercitiën, al ontvalt daar een enkel woord den meerdere bij liet verliezen van zijn geduld, maar men wijte de bespreking van het kazerneleven aan het drijven van de ijveraars voor den persoonlijken dienstplicht. Ongelukkig letten die drijvers niet genoeg op het innerlijke leven in de kazerne dat plaats heeft, als de offi cieren, die, wij laten het buiten de quaestie of zy al of niet godsdienstig zijn, maar toch zeker een fatsoenlijke behandeling hun onderhoorigen geven, huiswaarts zijn gekeerd, en de inwoner der kazerne den vrijen teugel heeft in zijne ge sprekken in de chambree en cantine. Dan wordt de in onschuld opgevoede jongeling door die gesprekken in de verleiding gebracht en aange moedigd om mee te doen, tot een meedoen ook buiten de kazerne, waarvan zich de treurige ge volgen in de hospitalen doen blijken. En dan onbegrijpelijk durft zich de oud-mi licien te verklaren voor den persoonlijken dienst plicht, ook voor hen, die geroepen zijn tot den in getogen en heiligen Priesterlijken staat. In te geven vrijstellingen, die de wetgever kan doen schrappen, hebben wy geen vertrouwen. Wij maakten onlangs aanmerking op een las terlijk artikel tegen de Geestelijkheid, dat wij in het //vakblad// de Bakkers- Courant zagen opge nomen, en wij spraken daarbij de meening uit, dat door het openen van dergelijke artikelen de redactie het aan zich-zelve zal te wijten hebben, indien haar blad uit de woning van christelijke vakgenoofen wordt verwijderd. De redactie nu antwoordt ons in haar jongste nummer: //Juist ons neutraal standpunt noodzaakt ons de denkwijze van ieder op te nemen. Door het weigeren van die meening stellen wij ons immers party. In een vakblad dient als hoogste conditie //Algemeen stemrecht//. De titel van ar beider geldt bij ons evenveel als de titel van Meester, Wat de beide laatst vermelde uitspraken met de zaak te maken hebben, is ons niet duidelijk. Wil het blad er misschien mee zeggen, dat elk middel om tot algemeen stemrecht// te komen, geheiligd wordt door het doel, dan kunnen wij het verband begrijpen, dat er tusschen het door ons aangewezen opstel en de meening der redactie bestaat Maar dan wordt het ons weer een raadsel, hoe dezelfde redactie kan spreken van een //neu traal standpunt// en daarin juist hare eerste ver ontschuldiging zoekt voor het opnemen van het haar ingezonden stuk. Zonder 0113 hoofd verder te ivilleu breken over de eigenaardige beteekenis, die de redactie aan liet woord neutraal in de praktijk ten minste, toekent, zouden wij nog wel eens willen vragen, of een //iwfcblad// //als hoogste conditie// niet de behartiging behoort te stellen vau ua/cbolnngen? Het //schoenmaker, houd u bij uw leest// bevat 0. i. ook voor balclcers een nuttigen wenk. Zelfs al redigeeren zij eene courant. Zoo lang ten minste die courant gewijd heet aan de belangen van het eervolle en nuttige JaAto-sbedrijf. Wil de redactie zich als kampioen opwerpen voor algemeen stem recht// ze zou eerst dunkt ons dienen aan te toonen, waar het verband te zoeken is tusschen den bakoven en de stembus. {De Tijd.) De vijanden van het katholieke onder wijs in Frankrijk. Dat de vijanden van het Katholicisme in Frankrijk niets onbeproefd laten, om het onderwijs zooveel mogelijk te vcront- christelijken, meldden wij reeds meermalen. Tegen den zin der bevolking werden de christelijke broeders en zusters uit de openbare scholen ver dreven, enkel omdat hun onderwijs niet gods dienstloos was, want bij de concoursen behaalden hunne leerlingen den zegepalm. Hoe heviger en uitgebreider de tegenwerking wordt, boe meer ijver de Katbolieken aan den dag leggen, boe meer zij bunne krachten irispannen om zelfs katholieke universiteiten op te richten. In eenige groote steden bestaan reeds faculteiten voor bet recht en de geneeskunde. Te Parijs hebben de Katho lieken vlak tegenover de universiteit van den Staat (de beroemde Sorbonne, eene oorspronkelijk katholieke school) eene katholieke inrichting ge sticht, die niet enkel faculteiten bezit voor phi losophic, theologie en het kanonieke recht, maar ook voor de hoogste wetenschappelijke en letter kundige graden en zelfs voor de geneeskunde. Hoe klein ook begonnen, telt deze universiteit die zich elk jaar uitbreidt, reeds ongeveer zes honderd studenten. Dit jaar zullen de dokters van het hospitaal St.-Jozef, nieuw gesticht, door de penningen der Katholieken, er hunne klinieken geven, zoodat dit katholiek instituut weldra eene volledige univer siteit zal zijn. Welke bestrijders en vijanden van het Katho licisme doen met eigen penningen, zonder staats hulp, ja, in weerwil van de tegenkantingen der Begeering, den dompers zoo ie s na? V. W.) Door de afdeeliug Bergen op Zoom vati den Nederl. Bond //Maatschappelijk Belang// is een adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal, onderteekend door 270 handelaren en industriëelen wonende aldaar, waarin adhaesie betuigd wordt met het verzoekschrift in Juni jl. gezonden door den Nederlandschen Bond „Maat schappelijk Belang", aan den Minister van Justitie en aan bovengenoemd college, tot wijziging van de wet van 17 November 1579 (Staalsbl-lito- 27) regelende de coöperatieve Vereenigingen en waar in verder de medewerking verzocht wordt, om door het maken of versoherpen van wettelijke bepalingen, het dreigend gevaar van ondermijning af te wenden, waarmede handel en industrie en van vernietiging waarmede de winkelstand be dreigd worden. De commissie van rapporteurs voor het reeds lang aanhangige wetsvoorstel van den Heer Bahl- mann „ter voorziening in den kwijnenden toestand van sommige takken van landbouw// heeft, na kennis genomen te hebben van de memorie van antwoord, haar eindverslag uitgebracht, waarin zjj enkel te kennen geeft, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging over het voorstel genoegzaam is voorbereid. De Tweede Ka mer heeft nog geen besluit genomen voor de behandeling van het ontwerp. Door den Minister van Justitie is bepaald, dat de volgende ambtenaren en beambten, gedu rende de uitoefening hunner ambtsbediening een wapen bij zich mogen hebben, nl. de fungeerende directeuren van politie, de commissarissen van politie, de officieren vau justitie, de substituut- officieren van justitie, de burgemeesters en kan tonrechters, als hulp officieren vaD justitie, de rechter-commissarissen belast met de instructie van strafzaken, de griffiers en substituten of waar nemende griffiers, die de rechter-commissarissen, belast met de instructie van strafzaken, verge zellen en de deurwaarders. De byeenroeping van de Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt spoedig verwacht. 's GBAYENHAGE, 10 October. Een der groote en meest bekende industriëelen dezer gemeente de Heer H. L. Enthoven Lz., lid der firma L. J. Enthoven Co., is overleden op bijna 71ja- rigen leeftijd. Z. M. de Koning erkende zijne verdiensten indertijd door zijne benoeming tot Bidder der orde van den Nederl. Leeuw, terwijl de Heer Entkoven ook gerechtigd was tot het dragen van de versierselen van de Belg. Leopoldsorde en van het Ridderkruis der Orde van Isabella la Catho- lica. HAARLEMMERMEER, 10 Oct. by de putbo- ringen op de terreinen van het fort Nieuwmeer heeft men op een diepte van 52 meter goed zuiver drinkwater gevonden. De boringen worden op andere plaatsen voortgezet. Met den Noord-Oostenwind v«n eergisteren zijn duizenden lysters op Tes9el aan geland. Er werden toen door de lijsterstrikkers in de kreupelboscbjes ruim 2000 van die vogels gevangen en naar elders verzonden. De lijsters worden met 12 ot. per stuk betaald. Er heeft zich te Dordrecht een geval van pokken voorgedaan. Men se hr ij It nit Gors el: I)iusd8g-avon(l is bij D :n Hussinb (ouitenplaats van den oud-Miois'er justitie Da Tour vau Bsl- linchare) op de stoomtram, die van Deventer naar Lochem vertrok, geschoten. Het schot ging door een der ramen van een passagierswagen. Niemand kreeg eenig letsel. De politie doet onderzoek. Naar aan de N. Rolt.Gt. gemeld werdt, is te Meppel eene vrouw overleden aau melaatsch- heid. Te Appelscha hebben de verre- ners eene samenkomst gehouden.met het doel reeds du het werklüOi voor het volgond jaar vast te stellen. Te-wijl vroeger voor het turfLggen f 2 voor dagwerk werd betaald, is dit nu met f 0 50 verhoogd en dus op f 2.50 vastg ste'd. Daarmede houden zij het midden met de te vorigeu jare afgewezen eischen hunner werklieden. Dezen toch vroegen in den herfst van 1889 eane verhooging van f 0 25, in het laatste voorjaar daarentegeu eischten zij f 1 meer. Men verwacht, dat de werk lieden het thans aangeboden akkoord zullen aan nemen, en daardoor het gevaar voor nieuwe werk stakingen in een volgend jaar zal voorkomen zijn. Te oordeelen naar eene onlangsin 't licht verschenen statistiek, schijot da bric-a- brac-indusfrio tegenwoordig de meeat bloeinde te zijn van alle industriëele bedrijven in Frankrijk. De mode vordert dat men van het antieke houdt Om met zijn tyd mee te gaan, mag men alleen din gen uit lang vervlogen tydeo bewonderen. I)e echrij/er der dagelijksche hoofdartikelen in Le Pe tit Journal, Thomas Grimm, brak dezer dagen eene lanB tegen deze gril, die meer kwaad doet dan men oppervlakkig wel denkt. Da mauie van ab soluut oude zaken te willen hebben, moest on vermijdelijk tot namaak leiden. Die hartstocht voor al wat oud is of zoogenoemd wordt, bracht de verva'sching in de kunstambachten, die de kanker is voorde eerlijke nijverheid. In de groote magazijnen te Parijs ziet men tegenwoordig niets andeis dan s'adsche navolgingen, banale kopieën van werken uit de oude doos. Inmiddels wordt letterlijk gebrek gleden door do industriësle teekenaars en door de knappe werklieden. Het publiek heeft raen door die manie voor het aDtitke zoover gebracht, dat het de voorkeur geeft aan icne commode Louis XV boven een fraai meubelstuk van 1890. Maar nu worden de zoogenaamde kenners ook opge knapt. Minder nauwgtzetle fabrikanten hebben zich er op ingericht om in groote hoeveelheden //antiek" te fabricieren, en die dingen worden heel gewoon verkocht voor zeer oude en histo rische voorwerpen, terwijl zij in werkelijkheid zoo pas uit de fabriek komen. Iedereen loopt er in, stlfs de mannen van smaak en kennis on der de liefhebbers. Vaa fabrikanten van antiek wemelt het in den omtrek van Parijs. Zij maken beelden en orna menten in ivo r en in hout, oud smeedwerk, oud porselein, fraaie antieke console», lichtkronen, drijfwerk in gouden inzil/er, ja zelfs ouds schil derijen. Intu8schen wordt toch heel wat vernuft ver- e'scbi om tot dergelijke resultaten te komen. Die fabrikanten van namaak-oud werken met vernis sen, die verloren zijn geraakt, maar die zij wis ten terug te viudeu, met reeds lang vergeten pro- céiés, met emails waarvan hit ricept i9 zoek ge raakt, en met houtsoorten, die z;ch uit&Lkecd lee- nen om door de chemie te worden bewerkt. Die slimme namakers mo sten zich met eene goede dosis verbeeldingskracht weten in te werken in hst beroepsleven van de vroegere beoefenaars van kuns ambachten, maar wat deze delen doorhnn kunstindustriëel instinct endoor bunne bedreven heid in het handwerk, bereiken ds namakers door hunne handigheid. Een der grootste handigheden is wel, dat deze //haute nouveauté// op prijs wordt gehouden. De smaakvolle liefhebber betaalt graag 30.000 fraoks voor eene „console dorée XVIII siècle// gemaakt in 1890! Hoe aan die onbeschaamde afzetterij een eind te maken? Thomas Grimm zou het volgende wil len aanraden: „als ik Prefect van politie was," zegt hij, „zou ik de collection van liefhebbers zoo spoedig mogelijk doen sluitenl" Dat is natuurlijk maar schens. E n praktisch middel is intusschen heel moei lijk te vinden. Als de menschen van onzen tijd dwaas genoeg zy 1 om de voorkeur te geven aan het va!sobe antiek of aan de banale kopie vaD het ansitke, dan moeten zij dat weten. Zij zul len op ztteren dag van zelf wel merken, dat zij bedrogen worden, maar wat zal er dan gebeuren? Dan z-il het publiek ook geen echt antiek meer koopen, uit vrees van opnieuw beet genomen te worde", en de handige namakers zullen dan tol het eerlijke, moderne handwerk terugkeeren en uieuwe meubels en kunstvoorwerpen gaan maken, die zij als zoodanig en niet onder een anderen naam verkoopeD. Wanneer? Dat zal de tijd moe ten leeren. De beteekenis van Ostende als badplaats blijkt uit het cijjer der badgasten 't welk dit jaar tot het nog nooit bereikte cijfer van 38,029 is gistegen. Te Gent zou, zoo bericht men van daar, een man een hondje de ooren afknippen om het naar lief hebbers-oordeel te //verfraaien//. Maar het dier rukte zich los, viel op hem aan en beet hemzelven een oor af. De oudste inwoner van Utrecht, de Hear Lorette, is gisteren-nacht in den ouderdom van 103 jaren overleden. Den 22en dezer zou hy den ieeity'd van 104 jaren hebben bereikt. -De eeuwenoude Burgkapel te Go- deaberg, welbekend bij allen, die den Rijn be-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2