BUMMKXLA -'t A GEMENGDE BERICHTEN. tegenwoordigt, en een Koning die de vrij metselarij vertegenwoordigt. Da waarheid en de leugen kunnen uiet te zamen zijn. Het Het revolutionaaire Italië dus besloot spreker zal nimmer den zedelüken in vloed van het Pausdom in de wereld ver nietigen. De Bisschop van Salamanca riep hierna uit: »Leve de Katholieke eenheid, welke kreet met den roep: »Weg met het liberalismewerd beantwoord.Verschil lende andere redevoeringen ten gunste van het herstel des Pausen werden nog uitge sproken. De aanwezige officiëele personen verlieten na de rede von den Eerw. Heer Sarda de kathedraal, waar het congres werd gehou den. Alleen de Procureur des Koniugs bleef. Natuurlijk hebben de ridderlijke verkla ringen van het Katholieke Spanje in libe rale kringen en vooral bij het officiëele Italië een alles behalve gunstigen indruk gemaakt. Aan de officieuze »Riforma« vau Rome, Cris- pi's blad, wordt uit Madrid gemeld, dat de Hertog de Tetuan de Spaansche Minister van Buitenlandsche Zaken) eeu bezoek heeft gebracht aan den Italiaanschen Gezant teMa- drid, ten einde zijne verontschuldigingen aan te bieden voor de hevige aanvallen tegen de Italiaansche Regeering op het Katholieke congres te Saragossa. Dit bericht verdient niet onvoorwaarde lijk geloof. Wellicht heeft men hier met niets anders, dan met een proefballonnetje van het Italiaansche Gouvernement te doen. Het congres van Saragossa is geëindigd met de aanneming van moliën, waarin o. a. eene betere Zondagsviering, vrijstelling van den krijgsdienst voor de seminaristen, het toezicht der Kerk op het ouderwijs, de op richting van Katholieke boekerijen in de ka zernes en van Katholieke werkmans-vereeni- gingen werd geëischt. Het congres sprak tevens de wenschelijkheid uit, dat de be voegdheid der Kerk, om eigendommen te be zitten, onbeperkt zij. Het ministerie in Portugal is thans samengesteld. President is de Minister van oorlog, Generaal Abreu Sonsa; voorts: Cau- dido, onderwijs; Brondao, justitie; Neilo Cou- vea, financiën; Eumes, marine; Barbosa, bui tenlandsche zaken, en Ribeiro, openbare wer ken. De nieuwe Ministers hebben reeds eene bijeenkomst gehouden. Alles doet veronder stellen dat eeno definitieve oplossing der cri sis is verkregen. Uit Napels wordt gemeld, dat de on derhandelingen tusschen Engeland en Italië totaal zijn mislukt. Italië sloeg Eugelands voorstellen van de hand, welke Egypte's rech ten op Kassala handhaafden en slechts tijde lijk het bezettingsrecht van Italië in geval van oorlog wilden erkennen. Uit Durban wordt berichtdat de partij, die aan Natal een parlement wil bezorgen, bi) de verkiezingen heeft gezegepraald. De Kardinaal-Aartsbisschop Saufeliee van Napels heelt bij den Prefect Basile al daar een krachtig protest ingediend tegen diens heiligschennend binnendringeu in het klooster »Suor Ursolac der Capnciuessen aldaar, die uit vrije keuze in strenge afzon dering en versterving leven volgens de cano nieke regelen der Kerk. De Kardinaal be schuldigt hem openlijk van domicilie-schen ding en inbreukmakiug op de persoonlijke vrijheid van personen, die ouder de bescher ming van Zijn Emin. gesteld zijü, alsmede van beleediging der Kerk en der kerkelijke overheid. En zoo de wereldlijke overheid het geschonden recht niet herstelt, doet hij een beroep op de eeuwige en onveranderlijke rechtbank van den almachtiger God, die de Wreker is der weezen, der zwakken en ver drukten. De Paus Arbiter. Een Parijsch blad schreef dezer dagen het volgende: //Het denkbeeld, om den Paus als arbiter te doen optreden in de in ternationale conflicten, wint dagelijks terrein. Sinds de zaak der Carolinen-eilanden is er meermalen sprake van geweest hem het eind-oordeel toe te kennen in zekere moeilijke gevallen, welke de diplomatie niet vermag op te lossen. Nu weder spreekt men erover, zich tot hem to wenden, om het geschil tusschen Engeland en Portugal op te lossen. Aan dit streven ligt eene edele gedachte ten grondslag, eene verhevene gedachte, welke on zen tijd waardig is. //In afwachting, dat de instelling van een in ternationaal scheidsgerecht, den droom van alle vrienden des vredes, een verplicht beginsel wordt in het volkenrecht, zou het vrijwillige scheidsrech terschap, wanneeer dit mogelijk is, aan geen on partijdiger, verhevener en doorluchtiger rechter kunnen worden toevertrouwd, dan aan het Hoofd der algemeene Kerk, wiens belangloosheid in de politieke geschillen der Staten boven allen twijfel verheven is en wiens hooge, zedelijke en gods dienstige rechtvaardigheid bij niemand in ver denking kan staan. En welk eene heerlijke rol voor den Paus, om, ondanks het verlies zijner tijdelijke macht, de middelaar, de vredestichter en de ver zoener van Koningen en volken te zjjn! Wjj he grijpen, dat deze zaak een groot Opperpriester kan toelachen en dat de Regeeringen in zijn scheidsrechterschap meer waarborgen zien, dan in elk ander." Het was geen //clericaal// blad, dat deze rege len schreef, het was de „Liberté", een republi- keinsch, gematigd-liberaal orgaan. Het boven staande krijgt er sleehts des te meer beteekenis door. Niet minder opmerkelijk is het fait, dat het plan, hetwelk aanvankelijk bestond, om den Paus als arbiter in het Portugee3ch-Engelsch geschil te doen optreden, door bladen van uiteenloopende richting met ingenomenheid is begroet. Het dank beeld van een Pauselijk scheidsrechterschap tus schen de volken, dat voor weinige jaren nog slechts met bespotting en hoon zou zijn begroet, begint dus blijkbaar meer en meer wortel te schieten. (Centrum.) De hemel op aarde. Hoor veel zich noemende volksvrienden, beter gezegd volksver leiders, wordt den werkman allerlei dwaasheid voorgespiegeld. Hem wordt de rijke voorgesteld, als hebbende den hemel op aarde, Indien de ar beider ook niet den hemel op amle heeft, dan is de kapitalist, de rijke, daaraan schuld. De socialistische bladen verspreiden die leer om het volk te vleien, en zoo lezers en aanhangers te winnen. Dat vele gezinnen van arbeiders een helderen, zonnig en hemel hier op aarde hebben, terwijl veel rijken niets anders dan eene herhebben, weten de schrijvers maar al te goedNiet in den rijkdom, niet in den overvloed bestaat het geluk. Daarin ligt de bron van vrede niet. Ware dit het geval, dan zouden de gevangenissen voor het meerendeel niet bevolkt zijn door personen uit den nietonbemiddelden stand. Indien welstand en geluk een waren, dan zou de rijke meer te benijden zijn dan nu. "t Is maar al te waar, dat het sterke beenen moeten zjjn, die de weelde kunnen verdragen. En daar niet ieder over sterke beenen beschikt, is het zoo vaak voordeelig, dat niet overal overvloed heerscht. En dat voor vele de weelde eene ramp is, bewijzen de duizenden rijken en welgestelden, die geestelijk en licha- lijk te gronde gaan. (V. W.) Bij de Tweede Kamer zijn tot nu toe be treffende het aanhangige voorstel van wet van den Heer Bahlmann ter voorziening in den kwijnen den toestand van sommige takken van landbouw, ingekomen: 81 adressen voor het ontwerp, waarin het voorstel-Bahlmann met meer of minder in genomenheid wordt begroet en op aanneming daarvan wordt aangedrongen; 144 adressen tegen het ontwerp; alsmede een adres waarin de nood zakelijkheid wordt betoond van een voorafgaand nader onderzoek alvorens eene beslissing te nemen. Naar de N. R. Ct. meldt, heeft de Comman dant van Zr. Ms. zeemacht in O.-Indië zich tot den Minister van marine gewend met een rap port, waarin hij mededeelt, zich niet langer ver antwoordelijk te kunnen stellen voor den loop der zaken in Jndië, wegens den ellendigen toe stand waarin zich onze marine aldaar bevindt. Het Dagblad v. Z. R. en s-Grmeent echter zeker te weten, dat dit bericht onwaar is. s'Gravenhage, 13 Oet. In Juli 1891 zal al hier eene tentoonstelling gehouden worden van onderwijs in handenarbeid (huisvlijt). De proefneming van den luchtrei- zigei Juan Bruno, om de Middeiiandsche Zee over te steken, is geheel mislukt, daar de bal lon terstond bij de oplating, welke Zondag plaats had, door een zaid-oostenwmd naar het noorden werd gevoerd, inplaats van naar het zuiden. Men weet nog niet waar hij is neergekomen. Juan Bruuo had zich voorgesteld de Middei iandsche Zee over hare geheele lengte in hoog stens 13 uur oyer te steken, gebruik makende van da atmosferischs stroomingee, en daaronder mogelijkerwijze wel van den onderpool-stroom, welke zich, volgens de kaarten, op eene hoogte van ruim 4000 meter moet bevinden. Na den ballon captif is deze ballon, de Citta di Geneva de grootste, welke ooit werd vervaardigd. Juan Bruno voert een speciaal toestel met zich mede, om den ballon hij eveutueele daling on bewegelijk stil te doen blijven op dria m-tar alsïaad boven het watervlak; daareuhoven is het schuitje zoo gemaakt, dat het niet kan zinken. Het Neder landsche onderzoek omtrent de aanvaring tusichen de Prins Frede- rik ea het Engelscha schip Marpessa heelt tot eene geheel andere uitkomst geleid dan dat van den Eugelschen rechter. Da Raad van Tucht voor de Koopvaardij heelt, ua afloop van zijn onder zoek, kapitein Vismat;, van de Prins Frederilc, vrijgesproken van alle schuld aan de aanvaring, welke het verlies van zijn schip tengevolge had. Het officieel rapport, omtrent de eerste electrtsche terochtsieilL-g uitgebracht door Dr. Mac Doaal aan den Gouverneur van New- York, is thans openbaar gemaakt. In dit stuk, waanu alle bizonderhadau uitvoerig worden be sproken, betoogt Dr. Mac Donal, dat Keinmler onmiddellijk dood moet zijn geweest ea dst er geen bewijs is voor bewust gevoel tusschen de eerste en de latere schokken. Hij verklaart, dat hel doel, een niet pijnlijke en snelle wijze van dooden te verkrijgen, hier is bereikt. Tusschen het oogenblik, waarop Kemmler in den stoel plaats nam, tot dat, waarop zijs dood werd geconsta teerd, verliepen acht minuteu, en bij ophangen volgt de dood eerst na vjjftien a dertig minuten. Het gevolg vau ditrapport zal wel zij", dat de wet betreffende de doodstraf door electriciteït- be houden blijft. De struikroovers, die dezer dagen in de Campagne R;maua eene familie aanrand den, waarbij een van de aangavallenen gedood en twee gekwetst werden, zijn nu gevat. De vermoorde, een eenige zoon, stortte zielloos vau den bok van het rijtuig op den schoot zijner moeder neder. De vader nam hierop de teugels over en hoewel door twee kogels gewond slaagde bij er in den roovers te ontkomen. Meu kan zich den dectniswaardigen toestand voorst*.Hen waarin de ouders verkeerden. Gelukkig werden zij eeu eind verder liefderijk opgenomen. R u b e Burrows. Amerika' s meestbe- ruchte spoorwegroover, moordenaar eu bandiet, is dood. Op zijn hoofd, dood of levend, wann door de verschillende spoorwegmaatschappijen van da Vereenigde Staten belooningen uitgeloofd tot een bedrag van 7500 dollars. Greb woaa.r dat detectives hardnekkig jacht op hem maakten. Dinsdag werd Burrows gelokt in e9oe boerenwo ning door negers, tegen wie hij volstrekt geen kwade vermoedens had. Vroolijk met hun aan ta fel zittende, vielen zij hem plotseling aat), ont wapenden hem en kregen hem na een verwoed gevecht op den grond. Inmiddels waren de bui ten vertoevende politiebeambten toegesneld, die Burrows aan handen en voeten knevelden, hem op een paard bonden en nsar de gevangenis te LirdeD voerden,waar hij in het bureau van den com missaris werd opgesloten. De inspecteur M'Duffy ea eeu neger bewaakten hem des nachts. Naast het bureau sliep de Commissaris Carter, aau wien het bij Burrows gevonden geld tot eeu bedrag van 178 dollars was overhandigd. Des morgecs te 4 uren werd Burrows wakker, klaagde over honger en vroeg aan M'Duffy hom zijne bandtasch te geven, waar uog eenige beschui ten in waren. Hij stak zijne geboeide handen in de tssch en nam er wat beschuit uit, dat hij opat. Maar toen hij ten tweede male de hand in da tasch stak, baalde hij twee revolvers te voorschijn, die bij bliksemsnel op zijne bewakers richtte. On der bedreiging van hen neer te schieten, dwong hij den neger hem de boeien af te doen benevens het touw van zijne beenen. Steeds dreigende met zijue revolver legde hij daarop M'Duffy de hand boeien aan, deed de deur open en gelastte dea neger, dan commissaris in de andere kamer wak ker te maken. Carter deed de deur open en zag Burrows voor zich staan, hem het pistool «lak voor de oogen houdende, terwijl hij hem het geld terugvroeg. De Commissaris deinsde terug, maar greep zijue pistolen en vuurde op den schelm, die de schoten snel beantwoordde. De menigte, op het gerucht toeloopende vond Burrows dood voor d8 deur en Carter ernstig ge wond in de longen, terwijl de neger op den grond lag inet eeu kogel in den schouder. Burrows was de aanvoerder van al de aanval len op spoortreinen in de laatste 10 jaar en hij doodde in dien tijd drie politie—sherifa, die hem trachtten te arresteeren. Bij de berooving van een trein in December 1888 schoot hij ook een pas sagier dood. De Southern Express Cy alleen had reeds 25,000 dollars uitgegeven om Burrows te pakken. Dat een aardappel //oogen" heeft is bekend, maar dat een aardappel een bril draagt, is stellig eene zeldzaamheiJ.Tocb vond JanHaaksma in Schar te Nieuwebrug bij 't rooien eeu aard appel, die in het oog van een groen geroesten, glazenloozaa brii wa3 vastgegroeid en dit voorwerp stevig hield beslot :d. In de rue du la Grande Armee te Parijs woont een fabrikant vau rélocifoles, de Heer L. Deze zag ji. Zaterdag zijn magazijn ver eerd met het bezoek van een net gekleed beer, die eene p/achtige bicycle kocht. Zoo gauw nog niet. De net gukieede heer wilde eerst eene proof met de velocipede nemen enverzocht daarom den Heer L. hem een bediende mede te geven naar het Bosch van Boulogne, waar de proef zou genomen worden. Dit werd goedgevonden ea de toekomstige koo- per vertrok met een knecht per rijtuig naar hat Boech. Wat die koetsier van het rijtuig en die knecht laohtten toen die heer telkens met zijn //kar" omviel; maar wat leelijk zij keken toen hij plot seling recht in deu zadel zat en er met grooto snel heid van doorging. De knecht sprong ia het rijtuig en reed den dief na; doch te vergeefs. Ten slotte moest hij nog 8 franks aaa vracht betalen. De verkoop bij inschrijving van gebruikte post-, port- en telegramzegels vanwege het Rijk, in 7 kavels, bracht op f 1891.72Vs> tegen 12138 het vorige jaar. Hei hoogste bedrag werd betaald voor 33,000 postzegels, f 900. De telegramzegels brachten f 400 op, tsgen f 1000 verleden jaur. Hoe men Gladiolus-bloemen in den winter hebben kaa. Uit Amerika wordt bericht, dat om tijdig in den wiuter Gladiolus in bloem te hebben, de bollen vau de soorten, die men wenacht te vervroegen, in het begin van Februari in potten moeten worden geplant; deze zullen ongeveer in het begin van Mei bloeien. Da bollen laat men dan in de potten, die gedurende den zomar op eene koele eu droge plaais worden gezet, langzaam rijp worden, om in het begin van September weder met broeien aan te vangen. Bij eeue behoorlyke behandeling zullrn zich tegen Kerst mis de bloemen geheel ontwikkeld kunnen hebben; weusebt men een lateren bloei, dan moeten de planten wat minder warm worden gesteld of met broeien wat later worden aangevangen. Gladiolus Brenehlcyensis en meer andere variëteiten worden gezegd op deze wijze zeer goed vervroegd te kun nen worden. (Weekblad voor Bloemencultuur). De zonderling te Bruinisse, die tijdens de jongste volksstelling zijne telkaart ver brandde en alle opgaveu pertinent weigerde te beantwoorden, waarsan een vonnis van f20 boete of 6 dagen hechtenis het gevolg is geweest, heeft het zoo ver laten komen dat hij door de politie opgepakt en te Zieriksee in het huis van bewaring gebracht is moeten worden, wsarj hij, de vorige week Vrijdag-avond omstreeks 8 uren aangeko men, den volgenden morgen reeds betaalde en weer ontslagen werd. Hetondüidelijk schrijven vaneen recept heeft dezer dagen te Bologne den dood van een kindje van twee jaar tengevolge gehad. De apotheker las dientengevolge in plaats van acido tannico, een middel tegen buikloop, acido fenico, betgeen een vergift is. Hat kindje stierf kort db het middel te hebben ingekregen. Erheerschte volgens deHaagsche Grt. in de laatste dagen eene ware opgewon denheid onder de ambtenaren der departementen van algemeen bestuur, naar aanleiding van de vraag: of de Ned. Rbijnsp.-Mij. leges zou betalen van de ongeveer 38 millioen, welke het Rijk haar heeft uit te betalen voor da overneming van haar be drijf. En dat dit niet onverklaarbaar is, zal men begrijpen, als men weet, dat die zg. legesgelden 1 pCt. van de koopsom bedragen dus in dit geval f3 80,000 en dat daarvan de he'ft alzoo f190,000 aan de ambtenaren zou moeten worden uitgekeerd. De Minister van Financiën heeft thans die zaak beslist, door op eene vraag der Tweede Kamer te antwoorden „De Regeering is van oordeel, dat de Ned. Rhijnspw.-Mij wegeü3 de betaling van de koopsom leges vetsehuldigd is, en zulks tot het bedrag, uitdrukkelijk in het souvarein besluit voorge schreven." Naar aanleiding van een onlangs in sommige bladen medegedeeld bericht, dat voor taan in Engeland op postkantoren, welke nacht dienst hebben, brieven des nachts kunnen worden afgehaald, deelt men ons mede, dat ook hier te lande sedert 1 Juli 1890, tegen betaling van dubbel busrecht, brieven en verdere stukken,aankomende met late avond- of nachtpoaten, na den sluitingstijd, van het kantoor kunnen afgehaald worden. Van Frankfort naar Weenen reisde dezer dagen met den sneltrein een heer, die tus schen de stations Mark-Bibart en Langen feld het ongeluk had uit het raampje van den waggon zijue reistaseb te laten vallen, waarin voor een milli- osn franks jaweelen lagan. Zoaderzich een oogen blik te bedenkeo, bracht hij de noodrem in be weging en het volgende oogenblik stond de trein stil. Na zijn naam opgegeven te hebben, verliet hjj deu trein, die terstond verder stoomde. Na hon derd passen in do richting, vanwaar de trein geko men was, te hebben afgelegd, had hij het geluk den verloren schat weder te vinden. Hij wandelde nu verder naar Langenfeld, waar hij uit blijdschap over het teruggevondene al het zilvergeld, wat hij bij zich had, aan de armen uitdeelde. Hij betaalde hier zijn 30 Mark boete, die hij moest betalen, omdat bij den trein had doen stilstaan, en vervolgde daarna zijne reis met den eerstkomeuden trein. De Italiaansche consul te Batavia heeft aan de Regeering van zjja land een belangrijk rapport uitgebracht over het eiland Java. De Consul begint met de opmerking, dat het met handel en industrie treurig is gesteld. De iulanders worden door overmatige belastingen uitgezogen en hun voornaamste tak van bestaan, rijstcultuur, levert hun niet genoeg op om den fiscus te voldoeD en tevens voor hun eigen onderhoud te zorgen. Ook de achteruitgang van de koffie heeft den inlander zeer verarmd, hetgeen moge blijkes uit het feit, dat in het afgsloopen jaar voor omstreeks 1 millioen gulden aan gouden sieraden naar Batavia gezonden werdwaar deze zijn omgesmoltenNiettegenst aande dezen treurigen staat van zaken, wanhoopt de Con sul niet aan verbetering, zoo er slechts voldoende kapitaal wordt bijeengebracht om nieuwe industrie- vormen tot ontwikkeling te brengen. Een zekere Affaticati, van Pia- eenza afkomstig, is zonder testament in Amerika overleden, nalatende 7 millioen dollars. Nauwelijks was dit nieuws in zijne geboorteplaats bekend of de Affsticatis schenen uit dea grond op te rijzen om den dierbaren Amerikaanschen oom te bewetü.en en zijne nalatenschap te deelen als het kou. Van de Belgische ju stitie ontving de Limburgsche politie eergisteren het Bignalemeut van twee personen, welke in een der jongste nachten een belangrijken ke.kiliefstal bedreven te Bemerblau bij Au bel. Verscheiden gewijde vaten namen ze mede, welke ze later bij eeu juwelier te Visé te koop hebben aangeboden. Men vermoedt dat zij zich in de provincie Lim burg ophouden. Beide personen zijn slecht gekleed en tusschen 35 ea 40 jaar oud. In de Spaansche provincie Valen- tia zijn het vooral de Paters Capucijoen van Con- centeina die de arme cholera-ljjders lichamelijke en geestelijke hulp verleenen. En toch zal de ooge- looiige wereld blijven zeggen, dat de kloosterlingen de vijanden der menschheid zijn. In den omtrek van den Strombo- li, een vuurspuwenden berg in de Middeiiandsche Zee, is eene woeste rots, die door een enkel mensch, een kluizenaar wordt bewoond. Die kluizenaar woont daar reeds bijna twintig jaren in de grootste eenzaamheid. Hij wordt door het zeevolk zeer ge ëerbiedigd eu geen schip passeert in de nabijheid zonder hem door middel van eene vlag de groeten toe te zenden. Zoodra de kluizenaar het bekende teeken van begroeting ontdekt, verschijnt hij even- eets met zijne vlag en zegent het vaartuig. Te Beaconsfield nabij Devonport in Engeland waren eenige jongens aan het voet balspelen. Een der spelers, met name Dodge, greep den bal; een ander sprong hem achter op den rug eu in eene poging om hem van zich af te werpen viel Dodge voorover en brak den nek. Eenige oogenblikken later stierf hij De Engelsche douanen hebbente Ncw-Haven een rijtuig in beslag genomen, dat- van Dieppe naar Londen moest worden overge bracht en waarin cognac, suiker en eene groote hoeveelheid sigaren waren geborgen, waarvoor meu 14 pond sterling had moeten betalen, Dit rijtuig behoort aan Lord Salisbury, Minis ter-President! De koetsier die het begeleidde, is door de douanen aatigehooden. HetKoniiiklijke paleis te Paler mo was toevertrouwd aan de hcede van Üavilier Vassaro, die zijn neef, Palermo's Burgemeester» in een gedeelte van het gebouw liet wonen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2