NIEUWE No. 1602. Vrijdag 17 October 1890. 15de Jaargang. De Jezuïetenwet in Duitsch- land. HÓSTEN LI NPi Het halssnoer ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummer30,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. TJEKD AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPËSS 1AURET. II (Slot.) Deze geleerde Protestant zou natuurljjk als een aartshuichelaar en als een roomsch- gezind lid der Evangelische Kerk worden uitgekreten, als hij die woorden in onze dagen in een nieuwsblad zou hebben dur ven schrjjven. Maar wat zon de Rölnische Zeitungdeze aartsvjjandin der Jezuïeten, zeggen als de leden der Sociëteit van Jezus weder in het Duitsche Rijk werden toegelaten? De lezer denkt wellicht dat zij woedend zou worden en haar uiterste best zou doen om de Je zuïeten weer zoo spoedig mogelijk te hel pen wegjagen. Misgeraden. De Kölnische Zeitung schreef 't is wel veertig jaren geleden, maar dat doet niets ter zake, want de Jezuïeten zijn in dien tijd niet veranderd over de van 27 October tot 10 Novem ber 1850 te Keulen gehouden Missie, het volgeude: Gedurende dien tjjd vergaderden in den Dom en in de St. Severjjnskerk duizenden menscben uit alle klassen der maatschappij en zij werden er gesticht door de voor drachten en predikatiën, welke driemaal daags werden gehouden. Het algemeen oor deel over deze voordrachten luidt, dat de Paters met waarachtigen Apostolischen jjver, met gematigdheid, groote juistheid en duidelijkheid de fundamenteele waarheden van het Christendom aan het volk verkon digden en de liefde voor God en den even naaste zoo indrukwekkend hebben gepredikt, dat de beste vruchten daarvan zijn te ver wachten. De laatste predikatie werd gehou den door Pater Roh. Men schatte het aan tal aauwezigen op ruim 20,000 personen.» Middelerwijl heeft de Kölnische Zeitung echter den oud-katholieken bril opgezet; 'tis mogeljjk dat de Orde der Jezuïeten door dit instrument er anders uiiziet. Wij willen echter ter eere van de Kölnische Zeitung aannemen, dat zjj met volle ver stand en met eerljjke overtuiging het fraaie getuigschrift heeft uitgereikt. Wil zjj het herroepen ook goed, 't helpt haar toch niet: wat men zwart op wit bezit, kan men gerust mee naar huis dragen. De Jezuïeten moeten weder in het land komen! Dat zal voortaan de inhoud der wenschen van gansch het Katholieke Duit- sche volk zjjn. Wat het Katholieke volk ernstig heeft verlangd, dat heeft het in den cultuurstrijd ook verkregen, natuurljjk niet alles en niet alles bij den eersten aanloop. Maar bet meeste is toch gevallen en het overige moet ook nog vallen van deze on- FEUILLETON. Vervolg en slot.) 's Avonds kwam Loisel terug, bleek en met holle oogen. Je moet aan je vriendin schrijven, zeide hij, dat het slot van het halssnoer is gebroken en ge het ter reparatie hebt gegeven. Op deze manier winnen wij tijd. Na eene week echter gaven zij alle hoop op. Loisel. die in enkele dagen merkbaar ouder was geworden, verklaarde: //Wij moeten een dergelijk snoer koopen!" Den volgenden dag gingen zij met het étui, waarin het snoer was geborgen geweest, naar den juwelier, wiens naam daarin gedrukt stond. De man sloeg zijn boek na, maar hij had het snoer niet verkocht, ook al was het étui van hem af komstig. Zjj gingen van den eenen juwelier naar den an deren, zochten een snoer dat voor zoover zij zich konden herinneren, op het verlorene geleek. Ein delijk vonden zjj er een, dat zij hielden voor het meest gelijkende Men vroeg hen daarvoor vijf duizend franks, doch voor zes-en-veertig honderd zou men het eindelijk laten. Zij verzochten den juwelier het stuk in de eerste drie dagen niet te verkoopen, en maakten de voorwaarde, dat hij het snoer tegen vierduizend franks zou terugnemen, heilvolle wet, waarmede eene verblinde po litiek kostbare jaren onherstelbaar verbeu zelde, inplaats van het naderend gevaar te gen te werken. Ds meerderheid in den Rjjksdag heeft in haar verblinden ijver tegen den »binnenlandschen vijand» vele en groote fouten begaan, die waarlijk niet ten goede van het nieuwe Duitsche Rijk hebben ge diend. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de tegenwoordige meerderheid in den Rijks dag zal proclameeren: De wet blijft, want de Jezuïeten zijn gevaarlijker dan de sociaal democraten. In de oogen der leden van den Evangelischen Bond en van zekere natio- naal-liberalen zijn de geleerde Paters na tuurlijk het uitvaagsel der menschheid en deze fanatieke lui hebben natuurlijk een protest uitgevaardigd tegen het terngkeeren der Jezuïeten, maar, lieve deugd, waarmede zouden de leden van den Evangel. Bond zich eigenlijk moeten bezighouden, als zij niet tegen alles, wat den Katholiek lief en dier baar is, protesteerden? Ook de eischen der Katholieken in de schoolquaestie is hun een doorn in 'toog, want zij zeggen: het af staan van een groot gedeelte der Duitsche scholen aan de Katholieke Kerk, zou het grootste gevaar zijn voor het Christelijke volksleven.» Is de Katholieke Kerk dan niet Christelijk? Menschen, die zoo vele onge- loovigen en loochenaars van Christus' God heid tot de hunnen tellen, moesten zich wel wachten, dergelijke beweringen te verkon digen. Doch al hun drijven en wrjjven komt voort uit den baat, die hen bezielt tegen de Katholieke Kerk en 't is dus klaarblij kelijk, dat die lieden van een terugkeeren der Jezuïeten niets willen weten. De uitzonderings- en verbanningswet moet vallen, 't Zou immers eene schreeuwende on rechtvaardigheid zijn, die wet, na de op heffing der socialisten-wet, nog van kracht te doen zijn. De keizerlijke sociaal-politiek vindt in de Centrum-partij haar grootsten steun* De Pruisische Bisschoppen, die te Fulda vergaderd waren, hebben in een ge meenschappelijk schrijven hun oordeel over de sociale vraag uitgesproken en te Mainz werd tot de oprichting van eene volksver- eeniging voor het Katholieke Duitschlaud besloten, eene vereeniging, die zich ten doel stelt, om de dwalingen en revolutionnaire strevingen op sociaal gebied te bestrijden en de verdediging der Christelijke orde in de maatschappij op zich te nemen. In tegen stelling van een gedeelte der nationaal-libe- rale partij, zijn het de Katholiekendie den Keizer trouw ter zijde staan bij de be handeling der sociale vraag en zou deze Keizer, die den moed heeft met de sociaal democraten» alleinfertig zu werden*.zich door het spook der Jezuïeteuvrees bang laten indien het verlorene werd gevonden. Loisel, die niets bezat dan zijn tractement, ging nu aan het leenen. Hier kreeg bij honderd, daar vijfhonderd franks en met de kleine sommen kwam hij eindelijk klaar. Natuurlijk schreef hij wissel op wissel en was zelfs in handen van woekeraars gevallen. Het scheen hem toe of hij het overige van zijn leven verkocht want hij onderteekendezonder te weten of hij zijne verplichtingen kon nakomen. Met een donker oog in de toekomst, die met kommer, angst en allerlei ontberingen dreigde, ging hjj naar den juwelier en betaalde het be drag. Toen mevrouw Loissel het halssnoer aan hare vriendin terugbracht, zeide deze: Ge hadt het wel wat vroeger kunnen terug geven, ik had het misschien willen gebruiken. Zjj deed het étui niet open. Mevrouw Loisel her ademde, want zij had zich de vraag reeds gedaan, wat zal mevrouw Forestier zeggen, als zij de ver wisseling bespeurt? Mevrouw Loisel schikte zich verder moedig in haar lot. Zij bejjverde zich om de schuld te delgen. De meid ging heen en men huurde een nog hooger bovenhuis. Mevrouw Loisel verrichtte zelfs het grofste werk en men kon het dan ook al spoedig aan hare handjes zien. Zelfs behandelde zij de wasch geheel alleen. Wel viel het haar hard, doch zij hield vol. Gelijk eene werkmansvrouw gekleed, ging zij naar de markt met een mand aan den arm om hare inkoopen te doen en dong op de prijzen, zooveel zij kon, af. Elke maand verviel er dan ook een wissel. maken? Hij heeft; er waarljjk geene aanlei ding toe en in den Bondsraad zit geen Von Bismarck meer, die de besluiten van den Rijksdag te niet kan doen. In onzen aan oplossende ideeën zieken tijd, waarin het monarchaal beginsel en de maat schappelijke orde zoo ernstig worden be dreigd, is het de plicht van alle goede ele menten schouder aan schouder te staan om paal en perk te stellen aan het revolution naire drijven. Dit geschiedt het allerbest door de opwekking van het godsdienstig gevoel, want een Christelijk gezind, geioovig volk, dat God vreest, heeft ook eerbied voor den Troon. Het gansche Zuid-Westen van Europa is door revolutionnaire ideeëu verpest, want wie staat er borg voor, dat in misschien zeer korten tijd de koningstronen in Portu gal, Spaöje en Italië niet onvergeworpen worden, en dat deze Staten in republieken zullen veranderd worden, die het voorbeeld der Frauschen volgen en dezen de hand rei- keD? Dit republikein8ch streven is tevens een gevaar voor Middel-Europa en daarom is het meer dan tjjd, dat er afdoende maat regelen worden genomen tegen het dreigend gevaar, voor dat het wellicht te laat is. Wij twijfelen geenszins of er zal eene meerderheid in de Rijksdag te vinden zijn voor het voorstel van het Centrum tot af schaffing van de gehate Jezuïeten-wet. Met slecht?eeu twintigtal stemmen der vrijzinnige partij zou de zegepraal van het voorstel zjjn verzekerd.Mocht die zege worden verkregen, dan zal in Duitschland nog veel goed te maken zjjn, wat bedorven was, en zulks zal met de hulp der Jezuïeten-Orde en de haar verwante Congregatiën zeer gemakkelijk kunnen geschieden. Omtreut het gewelddadig binnendringen in het klooster »Suor Ursola« meldt de Voce della Veritadat Pater Mascia den binnen- dringenden nog gedreigd had met de te ver wachten excommunicatie, waarop de Pre fect zijuerzijds zich beroepen had op de kloos terwet. Hij zoowel als zjjne begeleiders moes ten echter erkennen, dat de gezondheidstoe stand der Zusters tot zijne verwondering uitmuntend was. De Procureur, die eene der Zusters herkende: riep zelfs uit: »Wel, die ziet er nog beter uit dan vóórdat zjj in het klooster wasToch blijft de liberale pers het overbrengen der Zusters naar een auder klooster eischen, ten einde van het thans door haar bewoonde eene openbare school of kazerne te maken. Kardinaal Lavigerie heeft eene parti culiere audiëntie gehad bij Z. H. den Paus om dezen rapport uit te brengen over de Loisel hield de boeken bjj van een kleinhande laar en verrichtte's nachts copiëerwerk voor eene luttele belooning. Zoo brachten zij menig uurtje door, voordat zij de geheele schuld met renten op renten hadden afbetaald. Mevrouw Loisel was oud geworden. Zij had geheel het uiterlijk van eene stevige, krachtige, eenigszins door den arbeid verharde vrouw, die een armoedig huishouden op de been moest hou den. Zonder kapsel en roode handen, knielde zij neer om den vloer te boenen. Menigmaal echter wanneer haar man op zijn bureau was, ging zij voor het venster zitten en dacht aan den avond van het bal, toen zij zoo mooi was en zoo werd ge vierd. Op een zekeren dag, Zondag, ging mevrouw Loisel eeus wandelen om een luchtje te scheppen na den vermoeienden arbeid. Toen zag zjj eene dame, die haar kind leerde loopen. L. Het was mevrouw Forestier, nog altijd even mooi en bekoorlijk. Mevrouw Loisel schrikte. Zou zij hare vriendin aanspreken?Zeker.En nu de schuld afgedaan was,zou zij alles zeggen. Waarom ook niet? Zjj ging naar haar toe. Goeden dag, Jeanne! Jeanne herkende haar eerst niet en verwonderde zich, dat eene vreemde vrouw haar zoo vertrou welijk aansprak. „Mevrouw,// gaf zij ten antwoord. „Ik weet waarlijk niet.... u vergist u zeker...." Neen! Ik ben Mathilde Loisel. Hare vriendin schrikte hevig en riep: „Arme Mathilde! Wat ben je veranderd! ja ik heb slechte dagen doorgebracht, nadat resultaten van het Auti-Slavernjj-Congres te Parijs. Tegelijk met bem werd ook Mgr. Livinhoe ontvangen, de gewezen Superior der Missie te Oeganda, thans Algemeen Over ste van de Congregatie der Missionarissen van Algiers. Daarop begaf de H. Vader zich naar de troonzaal, waar hem de Provica ris van Oejanbe en eenige Missionarissen werden voorgesteld, tegeljjk met 14 neger knapen, die door Mgr. Livinhoe uit de garde zijn meegebracht en thans op het eiland Malta in het college voor de Afrikaansche Missiën gaan studeeren om voor geneesheer te worden opgeleid. De H. Vader onder hield zich liefderijk met hen en gaf ieder eene zilveren medaille. Dat het petitionnement voor het terugroe pen der Jezuïeten in Duitschland niet ver geefs zal wezeu, lijdt reeds geen twijfel meer. Zelfs de democratische Frankf. Ztg. heeft berekend, dat een te verwachten voorstel van het Centrum, tot opheffing van de wet van 4 Juli 1872, ougetwjjfeld door den Rijksdag zal aangenomen worden en wel met eene vermoedelijke meerderheid van 250 tegen 150 stemmen. Reeds het Centrum, de Polen, da Elzassers, de Hannoveraneu, de sociaal-d6inocraten en de volkspartij ver zekeren te zamen 180 stemmen aan het voor stel; terwijl van de vrijzinnigen de groote meerderheid mede voorde opheffing zal stem men en zelfs eukele Kartell-briider zullen meedoen. De Liberale Corresp. erkent dit alles, maar hoopt nog, dat dan de Bouds- raad het verzoek van den Rijksdag zal af- wjjzen. Nadat het plan^tot een groot huldeblijk der Duitsche steden aan Veldmaarschalk Von Moltke op 26 dezer, in den vorm van een gezamenlijk adres, op zwarigheden van de zjjde der Commissie was afgestuit, heeft thans de Opperburgemeester van Berljjn de zaak in handen genomen. Reeds hebben zich 766 steden tot deelneming aangemeld. De Opperburgemeester heeft de Burgemees ters van alle Duitsche steden met meer dan 50,000 inwoners tot eene voorbereidende vergadering naar Berljjn genoodigd. Nu langzamerhand het gebied, dat in Oost-Afrika onder Duitsch protectoraat staat, beter wordt afgebakend, kunnen nauw keurige berekeningen worden gemaakt om trent den omvang van dat gebied. Het Aardrijkskundig Instituut te Weimar bere kent de oppervlakte van> die geheele land streek op 934,000 vierkante KM., waarvan het Duitsche Rjjk 540,600 vierkante KM. bezit. Op het socialisten-congres te Halle zjjn de geschillen tusschen de Duitsche par- tijgenooten aan de orde gekomen. De Ber- ljjnsche gedelegeerden Metzner, Berndt en ik je het laatste zag.... veel smart geleden en dat alles door u. Door mijHoe zoo Je herinnert je nog wel het halssnoer, dat ik van je ter leen ontving voor het bal bij den Minister? Ja wel Nu, dat had ik verloren. En je hebt het mij teruggebracht. Niet hetzelfde, maar een dat er sprekend op geleek. Vijf jaar lang hebben we daarvoor be taald. Ge kunt begrijpen, hoe moeilijk ons dat viel.... nu is het voldaan en ik ben tevreden. Mevrouw Forestier bleef staan. Ge zegt, dat ge een diamanten halssnoer heht gekocht in plaats van het mijne. Ja juist. Hebt ge het niet gemerkt? Nu, ze geleken dan ook prachtig op elkaar. Mevrouw Forestier, hare aandoening niet mees ter, greep de handen van hare vriendin en zeide: Arme Mathilde, mijn halssnoer was valsch het had op zijn best honderd franks gekost. Tosn Mathilde thuis kwam was het natuurlijk haar eerste werk om Loisel hare ontmoeting met mevrouw Forestier mede te deelen. Tegen hare ver wachting bleef knar man zeer kalm onder den slag. Gedane zaken nemen geen keer, zeid e hij we hebben een kwaden tijd gehad en hard gewerkt, maar nu is mijn vrouwtje ten minste genezen van hare jjdelheid. Daarvoor is de prijs ten minste niet te hoog geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1