NIEUWE No. 1603. Zondag 19 October 1890 15dc Jaargang. Beroepskeus. B U IT ENLA N 1). ABONNEMENTSPRIJS Pei 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers 0,85 1,10 1,80 0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDA BUEEATT: St. Janstraat Haarlem G en ZATERDAG. in. mill ij i .1 «p. .nuindrTT: AGITE MA NON AGITATE. Er is een tpdstip iu 's raenschen leven waarvan zijn geluk en welvaart in de toe komst afbangen. Er is eene periode in 's menschen levenstijd, waarin kjj meer dan ooit omzichtig en nadenkend moet handelen. Daar immers kruisen verschillende we gen «lkauder en de eene weg is uitlokken- der voor den jeugdigen mensch dan de an dere. Deze toont hem, oppervlakkig be schouwd, meer gemak, meer genot, meer voordeel, terwijl een audere hem moeilijker en lastiger wil toeschijnen. En, helaas! laat de jonge mensch zich dan door een schijngezicht verleiden, om den in zijn oog gemakkelijksten en aangenaamsten weg te kiezen, dan vindt hij later veelal niets dau bittere teleurstelling; dan komt er be rouw over de gedane keus ende mensch is voor zijn gansche leven ongelukkig en beklagenswaard. Gelukkig echter hp, die zijne keus niet in blinden overmoed, onnadenkend bepaalt. Gelukkig hij, die zich niet waagt op een pad, dat hem niet tot eene goede bestem ming leidt. Wie dus op dien kruisweg des levens staat, ga slechts na rijp beraad, na lang nadenken en veel raadplegen met verstan dige lieden te werk. Wij meenden dit als inleidend woord te moeten geven, want de keus tan het be roep is een der gewichtigste vraagstukken, die den nadenkenden geest kunnen bezig houden. 't Is merkwaardig en treurig tevens dat een productieve werkkring in onzen tijd meer en meer in discrediet raakt. Dom vooroor deel is hiervan de schuld. Een voorbeeld tot opheldering. Terwijl het kennen van verschillende talen den jongen koopman voorheen veel booger aanspraken gaf en eene degelijke koopmansopleiding voor hem een brief van aanbeveling was, worden te genwoordig jonge kooplieden van die soort dikwijls veel kariger betaald, dau een ar beider, die zijn ambacht goed verstaat. Kan toorbedienden en klerken bieden zich voor een zeer gering loon aan; ontzaglijk groot is hut, aantal van die soort lieden, welke een ellendig leven leiden. Een flink hand werksman heeft het vrij wat beter dan zjj. Toch blijft een dom vooroordeel tegen den productieven arbeid bestaan, ofschoon deze nog het best wordt betaald, in elk ge val beter dan menig schrpversbaautje op een kantoor. Evenals in den koopmansstand is het ook in menig ander vak gesteld, omdat wjj zulk een groot getal zoogenaamde gestudeerde jonge lieden hebben, die te veel zijn en daar door juist iu hun vooruitkomen in de wereld bemoeilijkt worden. Niet alleen de zooge naamde geleerde beroepsvakken zijn meer dau ruim voorzien, maar ook in de krin gen der hoogere technische ambtenaren heerseht overvloed aan personeel. FEUILLETON. Een moord. Op nog geen geweerschot afstands van den zoom van het woud stond de woning van den hout vester, mijn vader. O, gij boomen! die ons zoo nauw insloot! Wat hebt gij mij niet menigmaal een duchtig pak slagen bezorgd! Wanneer ik als achtjarige knaap thuis kwam en met open gekrabde handen een uitgehaald jong eekhorentje, eene jonge, grijze kraai of een jonge koekoek thuis bracht, dan keek mijne goede moeder gewoonlijk niet eerst naar het buit gemaakte dier, maar haar oog onderzocht snel de ellebogen van mjjn kiel en de knieën en achterzijde van mijn pantalon.Wee my, wanneer het dan bleek, dat de al de puntige takjes of de naalden der denneboomen, die ik beklommen had, bet dure laken hadden bescha digd. Nog zie ik ze, die gevreesde lange zweep, met den reepoot,als handvatsel; als zijniet gebruikt werd, hing ze altoos in het voorhuis tusschen de geweren en weicasschen aan het rek. Werd ze eens, wat gelukkig niet al te dikwijls gebeurde, door de baud van haar strengen meester van den haak Onze maatschappij heeft overvloed aan »heeren«, die met hunue ontwikkeling aan de inrichtingen van hooger onderwijs ver kregen, elkander in den weg staan, terwijl de degelijk, goede ontwikkelde werklieden hoe langer hoe meer tot de zeldzaamheden behooren. Wp zeggen degelijk, goed ontwikkelde werklieden, want het is eene dwaasheid, een ander dom vooroordeel te meeneu, dat voor een handwerksman eene zekere ontwikke ling en wetenschappelijke kennis geheel eu al overbodig is. Immers iemand, die goed onderwijs genoten heeft en zich de kundig heden heeft eigen gemaakt, welke voor de beoefening van zijn vak uoodig zijn, zal beter vooruitkomen in de wereld, dan iemand, die zijn vak niet dan oppervlakkig keut en die daardoor ziju stand onteert. De kunstnijverheid, de handwerken, de ambachten, de landbouw zullen in bloei toe nemen wanneer de werklieden goed,voldoend onderwijs hebben genoten. Wp leven in een tijdperk van een geleerd proletariaat. Er is overvloed van lieden, die zich aan de gedeerde bsroepsvakken wij den, en er zjjn te velen, die laag neder- zien op den productieven arbeid. Het gevolg daarvan is, dat velen, die zich door hunne hoogere ontwikkeling boven anderen dach ten te verheffen, vreeselpke teleurstellingen moeten ondervinden en gedurende hun gan sche leven een zwaren strijd om het be staan te strijden hebbeD. Zij, die ook thans nog het handwerk hoogschatten en eeren zijn veel beter gesteld eu veel gelukkiger, dan zoo vele anderen, die met hunne te hooge ontwikkeling, het ambacht hebben versmaad, doch die dau ook als een gevolg van hunne waanwijsheid, de wrangste vruchten moeten plukken. Niet het beroep veredelt den mensch, maar de mensch kan zijn beroep veredelen zoo bp wil, boe eenvoudig en gering zijn be roep ook moge wezen. Een nederig, maar bekwaam werkman bewjjst meer diensten aan de samenleving, dan al de halfbakken geleerden te zarneu. Door het geleerde pro letariaat loopt het sociale evenwicht het grootste gevaar. De ondervinding, welke immers de beste leermeesteres mag genoemd worden, leert, dat boven de geleerde, de productieve be roepsvakken verre te verkiezen zijn. Moge derhalve het handwerk, dat door den Heiland zelf werd geadeld, wederom meer en meer in eere komen, geljjk dit in vorige eeuwen het geval is geweest. Heeft de erkenning, de waardeering en achting van het haudwerk zich baan gebroken, dan zal daardoor niet alleen veel ongeluk en ellende voorkomen worden, maar ook de achting, die men den ambachtsman en zjjue voortbrengselen toedraagt zal, tot heil en zegen der gansche samenleving, in niet ge ringe mate toenemen. afgenomen, dan verstopten wjj ons allen drie: ik, Hector, de langpootige brak en Barseh, de krompootige das. Toeh ben ik daarom nog nooit boos geworden op die hoornen,welke al te dicht om ons heen ston den en nog op dit oogenblik gedenk ik ze met dankbare liefde. Welk een overvloed v«n idyllische poëzie heeft niet het geheimzinnige le ven, dat tusschen hunne wjjd uitgebreide takken en onder hune schaduwen op het zachte mostapijt over het tjjdperk mijner prille jeugd werd uit gestort. En welk een luidruchtig, vroolyk jagersleven omringde mij niet in het ouderlijke huis! Daar badt ge den met kiezelsteenen bestrooiden hof met de vroolijke en mooie honden; daar hadt ge het grasveld met de schietschijf, waarop de buksen beproefd werden, daar hadt ge de wild- kamer, waarin de geschoten bokken, vossen en hazen aan de met bloed bevlekte haken hingen, daar zag men in alle gangen en vertrek ken jachtgereedschap en jachttropeeën, en als dan de avond kwam, dan zaten in het gezellige woon vertrek de jachtgezellen om de eikenhouten tafel achter de bierkruik hunne pijpen te rooken en dan kon men jagergeschiedenissen in overvloed hooren PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Gents. Elke regel meero Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPEKS I. A B E tijd te hoog, dan dat de socialisten ze al te openlijk en officieel zouden durvon aan vallen. Kerk en godsdienst zouden echter in eene socialistische maatschappij onmoge lijk ziju, eveuzeer als iu eene liberale maat schappij. Niemand zal zich op dit punt ver gissen. Op het socialistisch arbeiderscongres te Chatellerault is het in de laatste zitting tot eeue volslageu scheuring tusschen de broeders gekomen. Reeds is gemeld, dat ver scheidene gevolmachtigden, die met hunne geloofsbrieven wareu gekomen, niet toege laten zpn. Daartoe behooren Allemane, Clé- meut eu Faillet, van de uiterste partij. De Broussisten, aanhangers van wplen Joffrin, die dus gerangschikt kunnen worden onder de possibilisten, bleven mitsdien meester vau het terrein. Deze hebben nu eeue motie aan genomen, waarbij Allemane, Clément en Faillet met huu geheeleu aanhang uitge sloten worden vau de partp. Crispi's Regeeriug heeft weer eens een daad van geweld gepleegd. Zij heeft naineljjk twintig Gemeentera den ontbonden, die volgens de wet een Bur gemeester gekozen hadden, maar die niet in den smaak van het Gouvernement viel. Door de outbindiug wil men natuurlijk de kans wagen dat een Burgemeester be noemd wordt, die Crispi Daar de oogen ziet. Blijkens van de Prefecten iD verschil lende Italiaausche Provinciën outvangen verslagen, maakt men zich ongerust voor moeilijkheden en onlusten ten gevolge van het zonder werk zijn van groote hoeveel heden arbeiders. Bij het Ministerie van Binuenlandsche Zaken is eene lijst samengesteld, uit welke blpkt dat tegenwoordig in Lombardije hon derdduizend lieden werkloos zpn in Pie- mont 60,000; iu de Romagua 150,000; en in Zuid-Italië ongeveer 300,000. Te Gratteri, op Sicilië, hebben bloe dige onlusten plaats gehad ten gevolge van nieuwe accijnzen. De militaire macht gaf vuur en verscheidene personen zpn gekwetst. Op Malta ziju auti-Engelsche mani festaties gedaan door de aldaar aanwezige Italianen. De Duitsche Keizer heeft bepaald, dat op den dag van het Moiktke-feest op de iurich- tiugeu van onderwjjs, in plaats vau het ge wone onderricht, schoolfeesten zulleu ge geven worden. De Minister van Onderwijs is met de uitvoering van dit bevel des Kei zers belast. Naar men zegt, is de Berlijusche Mi nister van openbare werken voornemens, op verlaugen van den Keizer, in do voor stad Lichtenberg bp Berlijn, eu in de nabij heid der noordelijke arbeiderskwartieren van Berlijn, omtrent vier duizend woningen voor ondergeschikte ambtenaren eu werklieden te bouwen, en wel tot den prijs van gemid deld 4000 mark per huis voor een geziD. De werklieden moeten 3000 mark betalen om zulk eeu huis te krijgen en daa weke- ljjks 5 mark huur, waarin begrepen is de amortisatie. Tevens zullen, op verlangen des Keizers, de spoorwegtarieven tusschen Berlijn en de voorsteden ten bate der werk lieden op de staatsspoorwegen zooveel moge lijk worden verlaagd. Op de dezer dagen gehouden verga dering van het socialisten-cougres te Halle is bij de toelichting van het program ook het standpunt der sociaal-democraten in zake den godsdienst in behandeling geko men. Afgevaardigde Liebknecht, die rapport over het partijprogram uitbracht, liet zich daarbij aldus uit; De godsdienst moet eene particuliere zaak blijven. De sociaal-demo cratie wordt niet beheerscht door den gods dienst, welke niet gevaarljjk is, zoolang de klassenmaatschappij bestaat. Een aanval op den godsdienst kan die maatschappij slechts versterken. Met deze redeneering klopt al heel slecht eeu voorstel dat dezer dagen herhaaldelijk in den boezem der socialistische partij is be- haudeld en dat tot strekking had een uit treden »en masse« uit de Latidskerk. Al evenmin is zij iu overeenstemming te bren gen met den haat, welken de sociaal-de mocratie het Christendom en dert godsdienst toedraagt en welke o. a. Bebel iu den Rijks dag deed getuigen, dat de Katholieke Kerk de grootste vjjaudin was zjjuer partij. Dit heeft men dan ook oudervouden bij de ver kiezingen, waarbij iu Katholieke gewesten het socialisme de miuste voordeelen kon be halen. Als een der groote factoren, welke de sociaal-democratie heeft te bestrijden wordt altpd bet Altaar* genoemd. Tegen den godsdienst richt zij hare scherpste pij len het is met duizend staaltjes aan te toonen en wie eenig begrip heelt van haar aard beseft terstond, dat het ook niet anders kan. Het liberalisme heeft altpd be weerd den godsdienst te eerbiedigen het socialisme volgt eenzelfde tactiek door je gens den godsdienst onverschilligheid voor te wenden. Men weet echter waaraan zich te houden. Het volk stelt de Kerk nog al- in alle talen. Was het dan wel wonder, dat in zulk eene omgeving de lust tot het jachtvermaak zich spoe dig voor goed van mijn hart meester maakte? fteeds als zeer kleine jongen sloop ik naar bui ten, naar het bosch met den houten handboog over de schouders en mikte met mijn houten pijl op den krasseDden ekster in het beuken loof. Dag noch nacht gunde ik mij bijna rust en zoodra ik den eersten reebok met mijn kogel had neergeveld, strekte ik mij „onder O'is, jagers", languit aan de tafel en sprak om het hardst La- tjjn met de meest vergrijsde dienaren van IIu- bertus. Mijne verbeeldingskracht had toen om mij van eene geliefkoosde uitdrukking te be dienen de handen vol werk, daar het mjjn jagerlatijn nooit aan stof ontbrak. In dien zomer is mij reeds een hoogst onge woon avontuur overkomen ja, ja; een wer kelijk buitengewoon avontuur! Het was op zekeren dag in het midden van Augustus. Een hevig onweer had door de fel- lene slagregens mij reeds de vroege jacht bedor ven. Na tien uur in den morgen dreef de bui af, de zon brak door de ontstuimig jagende wol- Volgens een bericht uit Lissabon zou de Engelsche Regeering geweigerd hebben concessies aan Portugal te doen ten aanzien der quaestie betreffende de Zambesi. De Portugeesche Minister van Buiten- landscbe Zaken, de Heer Barbosa Bocage, heeft eergisteren eeue bijeenkomstgehadmet den Eugelscheu Gezant. Deze verklaarde dat Engeland streog vasthoudt aau de uit voering van bet Zambezi-tractaat. Uit Tessin wordt gemeld, dat eergiste ren aldaar eenige kleine rustverstoringen hebben plaats gehad. Te Bellinzona werd een persoon dood geschoten. Men gelooft dat er weldra eene gemengde Regeering gevormd zal worden, bestaande uit 3 liberalen en 2 conservatieven. ken en onder de invloeden harer zachte warmte stegen uit de donkere bosschen de waterdampen nu in dunne, blauwe wolkjes kronkelend naar boven, om daar in de wolken te worden opge nomen. Nu was het een jagerweer, zooals een liefhebber bet ziek slechts kan wenschen. Stiel gebruikte ik een stevig ontbijt, dat tevens voor middagmaal moest dienen, wanneer ik niet bjjtjjds terug was, en toen ging het er van door onder natte boomen waarvan de lichte wind de veelkleurige droppels op mij afschudde. Op zulk een tijd glijdt de voet van den jager onhoorbaar over den vochtigen grond in het bosch; dan ruischt geen enkel blad en onhoor baar laten zich de natte takjes in het zachte moes vertreden. Welk een buitengewoon rijk leven omgeeft in zulk een uur den van stam tot stam voortsluipenden ja ger, die onder de druipende takken zjjne loeren de blikken laat rondweiden! Ik zocht de open plekken en paden met on hoorbare schreden op, eu het duurde dan ook niet lang of ik had een bok geschoten ik spreek in den figuurlijken zin want de reebok, die mjj tot op twintig pas genaderd was, had ik op on vergeeflijke wijze gemist. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1