ïllUHE H li 1 ft i), Staten-Generaal. - GEMENGDE BERICHTEN. Berichten uit Constantiuopel melden, dak de Grieksehe synode besloot de kerken en de scholen te sluiteD, omdat de beslis sing der Porte ton aanzien van het privilege van het Grieksehe patriarchaat geene vol doening geeft ten opzichte van de scholen en de rechtsmacht der Geestelijkheid. Alle orthodoxe Grieksehe kerken te Con- stantinopel en in de provincies, ook de Rus sische kapel, hebben bevel ontvangen om te sluiten. De Regeering van de Vereenigde Sta ten heeft aan die van Italië doen weten dat het aan wal brengen van veroordeelde Italianen in de Duie niet is geoorloofd. Iu ecu „Open brief aan de hoofdredactie van het Handelsblad." protesteert de Heer Jhr. Henry Tindal tegen de naar zijne meening gepleegde verdachtmaking van zijne bedoelingen. In dien brief zegt hij o. a. //De reden van mijn optreden is geweest om het Koningschap hoog te houden. Het Koningschap, waaraan ik en de meerderheid van mijne landgenooten ge hecht zijn, te verdedigen tegen mcnschen zooals gij, die ons Vorstelijk Huis met vleierij over stelpen, maar die Z. M. den Koning de macht willen ontnemen, hem door de Grondwet ge schonken. „Deze oorzaak van mijn optreden is geen ge heim, ik ben daar openlijk voor uitgekomen, en het blijkt ook herhaaldelijk uit de rede, die ik 13 Octoberjl. hield.// Wat de in zijne rede gebezigde uitdrukking: //Wil de meerderheid van ons volk echter de republiek, dan zullen wij ons er naar moeten schikken" betreft, hiermede, zegt hij, //had ik niet de socialisten op het oog, die er rond voor uitkomen, dat zijeene republiek verlangen. Zoo als mijn geheele rede aanduidt, had ik het oog op u, mijnheer de hoofdredacteur, en uwe mede standers. „Daar wij nu door toedoen van u en uwe medestanders eene republiek hebben met acht par tijmannen aan het hoofd, zoo riep ik u toe: //huichel niet langer". Wilt gij de republiek, kom er dan openlijk voor uit. Gaat de meerderheid van ons volk met u mede (iets, dat ik zoo vrjj ben zeer te betwijfelen) dan zullen wij miader- heid, ons er naar moeten schikken//. //Ik kan elke overtuiging eerbiedigen, zoo ein digt de Heer Tindal zijn „Open brief// maar walg van huichelarij en voeg erbij „en veracht den lasteraar." Het A. Hbl., den open brief van den Heer Tindal meedeelende doet, naar aanleiding daarvan den schrijver het voorstel, dat hij zich tot de Generaals Verspijek, Van der Heijden en Roms- winkel en den Admiraal De Casembroot, en zoo noodig, ook nog tot de vier hoogst geplaatste hoofdofficieren van vloot en leger wendde om hun ne meening te vernemen over de vraag: //Vindt Uwe Excellentie, dat liet Handelsblad mij vuig belasterd heeft en dat dit blad een vij and is van de constitutioneele monarchie en van Oranje? Acht ge mijne houding tegenover den Ko ning en de dynastie een oud-officier waardig?" Zoo deze mannen van onbevlekte eer ons zegt het A. Hbld. in het ongelijk stellen, zullen wij dat ongelijk openlijk erkennen en den Heer Tindal onze verontschuldiging aanbieden. Stellen ze hem in het ongelijk, dan trekke hij zijne beleedigende woorden in.... dan verootmoe- dige hij zich voor de Koningin, wie hij in de voor H. M. moeilijkste eu pijnlijkste dagen diep gegriefd heeft.... dan vrage hij vergiffenis aan het geheele loyale Nederlandsche volk, dat hij ge kwetst heeft in zijn teederste plek: 's volks liefde voor het doorluchtig Stamhuis van Oranje. Wij hebben list drijven van de auti-revolu- tionnaue N. Prov. Gron. Courant in zake den persoonlijken dienstplicht besproken, en gaven onze verontwaardiging te kennen over het dom, onbfschaamd en voor de Katholieken hatelijk ge schrijf van het anti-revolutionnair orgaan, in zake de bespreking van het Outwerp-legerwet. Het Centrum, heeft iu zijn nummer van heden zeer terecht een woord gericht aan het adres van de N. Prov. Gron. Courant en dat woord widen wij onze lezers niet onthouden. Waar de N. Prov. Gron. Courant meent te strijden voor volkomen gelijkheid voor de w«t ten aanzien van zijn Rootnsche landgenooten, privile ges verkeerd acht voor iedereen en geen andere kans ziet om de beslaande moeilijkheid iu zake den persooulijke dienstplicht op te ruimen, dan langs den door den Minis'er Bergansius in zijn leger-ontwerp voorgesteldau weg, geett Het Cen trum dan ook eene welverdiende terechtwijzing aan het anti-revolutioDnair orgaan. Als de N. Prov. Gron. Courant, zegt hot blad, schijnt te meeneD, dat zij met deze redeneering de zaak beter maakt, moet zij er al een zonder ling begrip op na houden. Dat de aldus genoemde „godadienstige vrijstellingen// behooren tot de door niets gemotiveerde privileges uit vorige eeuwen is eene bewering, die geen enkel verstandig staats man, ook geen militair, zal onderschrij «en. Pries ters, religieuzen, ea in ons land wel degelijk ook „bedienaren des woords//, hebben met den wapen handel niet het minste uit te staau. In tijd van oorlog dienen deze mannen geheel vr ij willig het vaderland overeenkomstig hunne taak en roeping, en ze hebben daartoe nu en ook in de toekomst niet de minste vooroefening noodig onder leiding van een sergeant of korporaal. Alleen dom ongeloof is iu staat de roeping en de taak des Priesters zoodanig te miskennen, dat men hem geheel uit zijne sfeer zou willen rukkeu. Alleen een plomp en ploertig materialisme kan hier spreken van //vooroordeel// en privilege// en het komt ons voor, dat een ami-revolutionnair blad zicb te goed mo.st achten, om zich te var kneukelen in eeue toekomst, waarin het garsche volk moreel zoo-e; zou zijn afgedeald, dat het eene Begeeiiug zou geóoogeo, die vrijstelling van mili taire lasten voor Geestelijken als een door niets gemotiveerd privilege uit vorige eeuwen wilde afschaffen! Hiermee kan liet Groninger blad het voorloopig doen. Waarlijk, wij gelooven niet te veel te zeggen, wanneer wijde mecning uitsprekeD, dat wij om trent de quaistie van den persoonlijken dienst plicht, van den kant der ant-revolutionnaire pers, zij moge dan al of niet de belangen harer partij voorstaan, een edeler ttreven naar recht en geiech- tigheid hadden verwecht. Dat wij echter ons goed recht zullen handhaven en verdedigau, daar kun nen da voorstanders van het sleuren onzer Priesters naar de kazerne verzekerd van zijn. Het Huwelijk.In Recht voor allen wordt het huwelijk weer eens bestreden. Volgens den schrijver van het artikel in quaestie „valt het al dadelijk in 't oog, dat het in strijd is met de rede, twee mensehen te laten leven voortdurend naast en onder elkanders invloed//, enz. Nu kunnen wij begrijpen, dat men tot een dergelijke slotsom komt, wanneer men in het huwelijk niefs anders ziet dan een gewoon bur gerlijk contract. En zoo blijkt hier dan al weer, dat de liberalen, die het huwelijk daartoe heb ben verlaagd, de voorloopers en wegbereiders geweest zijn van de sociaal-democraten. Deze laatsten zien in het huwelijk niets anders dan een hinderlijken en onzedelijken band, die hoe eer hoe beter moet verbroken worden. Hoe treurig ook eene dergelijke theorie moge zijn, zij heeft toch o. i. nog eene goede zijde. Het Nederlandsche volk, dat de huwelijkstrouw altjjd in hooge eere heeft gehouden, zal daar door worden gewaarschuwd tegen het streven eener partij, die het wegnemen van de grondsla gen der Maatschappij tot haar doel heeft gekozen. Hoe openhartiger men is, hoe beterl {Centrum.) De Kullmanns en de Nobelmgs. Het is goed deze namen nog eens in herinnering tc brengen. Wegens hunne aanslagen op vorstelijke personen toch werden de socialisten- en uitzon deringswetten in Duitschland tot stand gebracht. Deze angstproducten onderVon Bismarck's bestuur en door zjjn invloed in het leven geroepen, hebben den 1. Oct. opgehouden van kracht te zjjn. Ieder herinnert zich nog, hoe in die dagen alles door de liberale pers in het werk werd ge steld, om deze lui aan de rokspanden van het Centrum te binden, of met ronder woorden ge zegd, dat men deze aanslagen op rekening van de Katholieke Kerk wilde schrijven. Later trachtteVonBismark de partij der arbeiders of het lagere volk daarvoor verantwoordelijk te stellen. Doch de eene noch de andere partij heeft schuld aan de moordplannen dezer onverlaten Zij toch zijn niets anders dan de voortbrengselen der li berale godsdienstlooze school, die volgens hunne opvatting consequent handelen, met alles uit den weg te ruimen, wat de uitvoering hunner uto pieën in den weg staat. V. TP.) Te Rrielle zijn voor de verkiezing van twee leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland uitgebracht: Eerste vacature 1592 geldige stemmen. De Heer J. W. Hein, van Rockanje (lib.), werd gekozen met 811 stemmen. De Heer L, Beyerink (anti- rev.) had 450 stemmen. Tweede vacature 1600 geldige stemmen. Er moet herstemd worden tusschen de heeren C. M. Loeft' (lib.), die 721, en A. Hermans (lib.), die 418 stemmen verkreeg. De Heer R. K. Schelling (anti-rev.) had 384 stemmen. -Tot lid der Provinciale Staten van Zeeland, in liet kiesdistrict Hulst, is bij herstemming ge kozen de Heer Moerdijk (R.-K.) met 1011 van de 1073 uitgebrachtte stemmen. De Heer Klop penburg (lib.) verkreeg 623 stemmen. Haarlemmermeer, 17 Oct. In deze gemeente is school No. 2 gesloten wegens het heerschen van mazelen in het gezin van den hoofdonder wijzer. Nieuwer-Amstel. 17 October. In den afge- loopen nacht is de Heer Alex. Boers, Burge meester dezer gemeente, overleden. Velzen, 17 Oct. Gisteren-namiddag had hier een treurig ongeval plaats. Een ijzeren met hout beladen tjalkje, komende van Westzaan, en be stemd voor Velzen, stond onder gezag van twee knechts, waarvan de eene aan boord het schip met hoornen voortduwde, terwijl de ander in de lijn vooruit liep. Omstreeks een 400 pas van de Velzcrbrug verwijderd viel de man, die aan boord was, zekere P. K., te Westzaan woonachtig, in het water, zonder bemerkt te worden door zijn vooruitloopenden kameraad. Van de brug af be merkte men spoedig bet ongeval, doek voor men bij den ongelukkige kwam, was deze reeds in de diepte verdwenen. De oppassende man laat eene weduwe achter met 7 kinderen. Amsterdam, 16 Oct. Heden had in de kerk van den H.Eranciseus Xaverius(De Krijtberg)eene een voudige plechtigheid plaats bij gelegenheid dat Mevrouw Wed. C. Althoff-Cox den dag herdacht waarop zij 25 jaar geleden zich wijdde aan de belangen der Vereeniging van het A. H. Sacra ment en tot versiering der behoeftige kerken van ons land, en de haar geschonken talenten be steedde tot Gods eer met een ijver, die allen lof verdient. Eene ware verrassing bleek het voor haar, toen zij de versierde raaizaal der Vereeniging binnen tredende, daar met een feestlied werd begroet door de dames-zangeressen van de Congregatie van O. L. Vr. Presentatie, welke ook onder ds gezongen H.Mis van half negen dekerkelijke viering met haar zang hadden opgeluisterd. Vlissingen, 16 Oct. Blijkens het op de jongste algemeene vergadering uitgebrachte verslag, telt de hier gevestigde afdecling van den Ned. R. K. Volksbond thans 180 ledeD, van welke 14 eere leden. Op deze vergadering is eene afdeeling ge vormd tot het verleenen van medewerking bij het begraven van overleden leden en eebtgenooten. Tot deze afdeeling traden 39 leden toe. Beverwyk, 16 October. De Heeren Natte je Velzen en J. Eldink van Sloten zijn boiden tijdelijk ter gemeente-secretarie alhier werkzaam, om de verwarde administratie van den tijdelijk geschorsten secretaris-ontvanger weder in orde te brengen. Men kan nog steeds de tekorten in de gemeentekas niet bepalen. Da bliksem sloeg gisteren -nacht in eene groote tuinderswoaing, onder Heemskerkerduin, nabij deze gemeente. Htt huis, bewoond door 2 gezinnen, werd met den inboedel geheel in de aech gelegd. Zandvoort, 16 Oct. Gisteren-avond kwam hier het bericht, dat de Zaadvoortseho bomschuit Zand voorde Welvaren Z. V. do 8, stuurman 1). Van Duyn, van den reader G. Van Duivenboden alhier, bij IJmuiden gezonken is, door hst aanvaren van een barkschip. De bemanniag ia gered. De Tweede Kamer heeft jl. Donderdag zonder stemming aangenomen: de overeenkomst met dan Heer David Croll, betreffende de reparatiewerf en het dok te Tandjong-Priok, zoomede de snppletoire begrootiug 1890 (regularisatie van den aankoop van de Rhijnspoor, afschaffing van reohten op het Noordzeekanpal). De Heer Gleichman zou een fioanc'ësl debat uitstellen tot hij de Staa'sbegrooting. Een voorstel van den Heer Borgesius, om da belastingvoorstellen der Begeeriog nog vóór het reces in de afdeelingcn te onderzoeken, werd ver worpen met 38 tegen 34 stemmen. Wel wees de voorsteller en de Heer Veegers op de noodzakelijk heid van spoedige behandeling, ook met het oog op de bepaling der wet tot herziening van de onge bouwde eigendommen, doch de Heeren Van Kerk wijk en A. Van Dedem meenden met de centrale sectie, dat tijd voor informatie door Kamerleden noodig is en de griffis thans te overladen is met de begrooti u gs- v era lagen De Kamer is uiteengegaan met het voornemen, den 11 November de werkzaamheden te hervatten, behoudens het geval van bijeenroeping iu hel- laats t van deze maand in vereenigde vergadering der beide Kamers, met het oog op maatregelen ter voorziening in de waarneming van de Begeering. Na afloop van de openbare vergadering, hebben de afdeelingen der Tweede Kamer hare werkzaam heden herval Het nieuwe Amerikaansche tarief van invoer (McKinley-Urief) schijot in do eerste plaats voordeelig te zijn voor de advocaten. Het gaf toch alreeds, naar men meD bericht, door ge brekkige classificatie van de verschillende belast bare waren en onduidelijke bepalingen, aanleiding tot het instellen van honderden processen. Onlangs heeft de oudste inwoner van Bielefeld, de rentenier Jordan, zjjn '112en geboortedag gevierd. De oude heer is betrekkelijk nog flink van lichaam en zeer helder van geest. De jager A. Will.ems, te Bellen (Dr.) heeft deze week eene zeer gelukkige en veelsoortige vangst gedaan. Hij schoot achtereen volgens een vischotter, een vos, een haas, een patrijs 6d een waterhoen. Alleen de opbrengst van den otter loonde hem ruimschoots de moeite van dien dag. Te Maastricht is gisteren van drie weikliedeu, die in een bierreservoir afdaaldeD om te zuiveren, een van hen door eene koolzuuront- wikkeling gestikt. De beide anderen werden nog gered. Het HongaarBche blad Egyertetes wordt gerechtelijk vervolgd, omdat het een be richt heeft opgenomcD, dat uit het Kabinet dts Keizers werd ontvreemd geduretde Z. M. verblijf te Szekelhid. De postdirecteur en een ander ambtenaar aldaar zijn, in verband met deze zaak, ontslagen. Het hotel Leiand, teSyra cuse, het grootste in den Staat New-York, is eergisteren te middern acht afgebrand. Minstens 25 perso nen zijn daarbij omgekomen. Ook zijn er vele gekwetsten. Velen sprongen, in halven waanzin, uit de vensters. De schade bedraagt een half millioen dollar. De verveuer P., in de Eriesche gemeente Wist-Stelliogweif, werd dezer dagen, op den openbaren weg onder Oldelamer, aangevallen door twee arbeiders, die hij vooraf had getracteerd. Zij eischtcn geld. Hij gaf hun een rijksdaalder, doch daarmede waren zij niet tevreden, zoodat zij hem een vuistslag toedienden. Op het geroep van P. kwam er hulp en het gelukte den eenen arbeider aan te houden. Deze beweert nu, dat zij P. naar huis hadden willen geleiden. Te Renkum is de landbouwer K. T. van G., die ODlangs door zekeren J. C. te Rand- wjjk deerlijk werd mishandeld, overleden. Bij de militaire overheid te Maas tricht heeft zich Maandag een deserteur van 77 jaren aangemeld. De man was voor 50 jaren van het 7e regiment infanterie, waarbij hij als vrijwilli ger diende, gedeserteerd, had in Algiers dienst ge nomen en zich vervolgens in Frankrijk opgehouden. Tot zijne groote vreugde werd hem medegedeeld,dat ziju vergrijp verjaard en hij daarvoor uiet meer vervolgbaar wzs. Te Moresnet, bij Vaals (L.), i s i n de mijn „Schalgraf" de mijnwerker Jacob Grossy verongelukt. Hij laat eene weduwe met jonge kin deren achter. In de dorpen Jubbega, Schnrega en Hoornsterzwaag, iu de Eriesche gemeente Scbo- terland, is de toestand in zake het armwezen tegen woordig onhoudbaar. De armvoogden zijn niet veilig tegen gewelddadigheden van den kant der bedeel den, gelijk den vorigen winter is gebleken. Er is dan ook niemand meer voor die betrekking te vin den. Zelfs eeu armvoogd, die gesalariësrd werd en door den gemeenteveldwachter werd bijgestaan, heeft voor de betrekking bedankt. Te Goes werd dezer dagen onder de veileonditiën van een huis aan de Bierkade aldaar o. a. bedongen, dat het pand ten eeuwigen dage niet mocht gebezigd worden voor koffiehuis, publie ke vermakelijkheid of vergaderingen van het Leger des Ileils. Volgens de Kampioen zullen de i n- specteurs van 'sBijka groote wegen worden voorzien van rijwielen. Men is thans bezig te onderzoeken welke de be3ta voor dat doel zijn. Duiïeche en Kngeleche worden beproefd. Voor de wegen langs den Rijo zijn reeds 35 rijwielen voor de inspec teurs aangeschaft, afkomstig uit de fabriek van J. K. Starley en Cr. te Conveatry. Men schrijft uit IJmuiden vanlB October. Het was gisteren te IJmuiden een dag van be weging en van bizoudere aaadoening voor velen. Was de sleepboot IJmuiden in zee gegaan, ook de Simson ging 's middags met vliegend weer de haven uit, ontdekte eene noorsche bark en bood assistentie, maar deze werd geweigerd en eerst bicnen de hoofden noodig geacht. Teruggekeerd en retds binnen de hoofden zag de kapitein van de Simson de bark bij den wind draaien, welke vreemdi beweging zijne aandacht trok. Achter- uitsioomende tassehen de hoofden door, zag hij vier meoschtn, vletterliedeo, wier vlet was om geslagen drijven. Ia een oogenblik had de sleepboot zich zoo gewend, dat twee der vletterlieden voor, twee achter dreven. Aan een der eersten werd eene l(ju toegeworpen, die gegrepen werd, de andere vletterman dreef achteruit en slaakte hartverscheurende kreten. Gelukkig werd deze door eene andere vlet, die zich buiten gewaagd had, zij het met moeite, gered. Nauw was de eene rnau aan boord van de Simson of de boot ging ach teruit en kwam, zór te liggen, dat de twee andere vletterlieden, die zich aan de omgekeerde vlet vast hielden, bij de raderkast kwamen. De machi nist ran deSimson greep hen,den eene bjj de haren, den andere bij de kleeren en had het genoegen hen aan boord te krijgen. Toen naar de bark terug, dia binnen de eerste bank reeds was en in groot gevaar van strandeD. Aan boord van'die bark wss de bemanning van eene haringhom, van Zandvoort, die men drijvende in nood op de Noordzee had gevonden. Onder een greoten toevloed ven menacheD, die niet anders dachten dan dat drie van de vier vletterlui ver dronken wareD, bracht de kapitein van de Simson de bark met de geredde bemanning van de bom en de geredde vletterlieden binnen. Eere aan den wakkeren kapitein Van Vliet van de Samson, die reeds meermalen toonde eea er varen ea onverschrokken zeeman te zijn, en nu de voldoening smaakte verscheidene menschen- levens te hebben gtred. Ondanks hetfraaie weder is ook te Parjjs de influenza vervelender godaehtenis weder opgetreden. Overdag schijnt de zon en is de lucht warm en zacht, maar 'a nachts en 's morgens vroeg is er veel mist en is het dan zeer koud. Vermoedelijk is het weder verschijnen der ziekte daaraan te wijten. Bij de oefeningen van hot leger is o. a. de wenschelijkheid gebleken, om de troepeD, die bestemd zijn in en nabij versterkte plaatsen dienst te doen, van eene eigenaardig doelmatige voetbekleeding te voorzien. Dientengevolge zal aan ieder onderofficier en mindere bij de bataljons der infanterie, die als bezettingstroepen zijn of zullen worden aangewezen, en bij de regimeoten der vesting—artillerie, éeu paar hooge vet aarzen verstrekt worden boven eu behalve de twee paar schoenen, waarvan die mi litairen thans zijn voorzien. De laarzen zullen in den regel alleen worden gedragen bij praotische oefeningen, bij artillerie- werkzaamheden,bij batterijbouw en bij wachtdienst; voorts in die bizondere gevallen, waarin de com- mandeeretide officier ter plaalse dit bepaaldelijk nuttig of noodig acht. Bij den verkoop van meubilaire en andere goederen le Puiflijk, ten sterfhuize van mej.de wed.F. v. O., is dezer dagen voor eene //oude kast" de kapitale som van zeshonderd galden be steed (de gewone 10 opcenten uiet meegerekend). Ea toch wordt door deskundigeu nog beweerd, dat deze kast, een prachtig en goed geconserveerd stuk uit de laatste jaren der 16e eeuw, door haar nieuwen eigenaar eer goedkoop dan duur is ge kocht. Een nieuw signaal-station is op gericht geworden op Tory-eiland tusschen Ierland en Schotland. Een kabel is gelegd tusschen dat eiland en de kust. Het voornaamste gebruik daarvan bestaat in het aankondigen van voorbijgaande schepen en de overbrenging van telegrammen van die schepen. Een vernuftig uitgedachte, op een boei gelijkende, waterdichte zak kan de telegram- meu opnemen. Deze zak kan door de bootslieden opgevangen en weder naar het signaalstation ge voerd worden. Het telegram kun alsdau naar elk gedeelte van de wereld getelegiapheerd worden, eeue schikking, welke van het grootste gemak is voor de reizigers niet alleen, maar ook voor koop lieden en reeders. Yoor het raam in een der winkels op het groote Oost te Hoorn pry kt eene reus achtige, geheel gave pompoen, waarvan de omtrek 131 oM. bedraagt. De winkelier annonceert, dat het zaad dier reuzenvrucht in December a. s. ver krijgbaar zal zijn tegen 25 ets. per halve hecto gram. De pompoen weegt 36 KG. Te Whiting ham, in Vermont be staat m het westen in hetSadawgameer eeu drijvend eiland, waarop hoornen groeien van 25 voet. Een der ingezetenen, die het als jongen reeds een halve eeuw geleden kende, zegt, dal het in dieu tijd aanmerkelijk grooter ie geworden. Eeuige brokken zijn er afgeslagen en vormen kleiuere dergelijke eilandjes. Dat het eiland werkelijk drijft, is ver leden jaar gebleken, toen tengevolge van het leggen van een dam het water in het meer zes voet steeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2