NIEUWE No. 1608. Zaterdag 1 November 1800 15de Jaargang. De iiiternatlooaal-rcvolalion- naire partij. B T EN L A H 1». Od bewezen schuld. ABONNEMENTSPRIJS Pei 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B U R E A TT: St. Janstraat Haarlem. ra JJJTM AIN TIE NDRATT AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën wordeu uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS li A UEE Y. De sociaal-democraten houden niet op de wereld te verontrusten door hunne onzalige theorieën wjjd en zjjd te verkoudigen. Rus teloos gaan zij voort voor hunne partij propaganda te maken en het gelukt hen maar al te zeer hier en daar ounoozelen in hunne netten te vangen. Vooral de morreu- den, zij, die met de toestanden dor maat schappij geen vrede hebben, wordeu de slachtoffers van eene party, die met bare bolle phrasen de revolutie huldigt. Wij zeg gen: met hare holle phrasen, immers van een logisch redeneeren hebben de sociaal democraten geeu begrip. Holle phrasen wa ren het, welke zij op het onlangs gehoudeu congres te Iialle hebben verkondigd. Het was een onverkwikkelijk schouwspel, dat zij daar vertoonden. Slechts met weerzin en afkeer ban men aan dit potsierlijke congres terugdenken. Het heeft niets opgeleverd eu zelfs de herziening van het partij-program werd tot later uitgesteld. Ofschoon er heel wat reclame was gemaakt over hetgeen er zou behandeld wordeu, werd er geen enkele verstandige gedachte geuit. Van sociale her vorming of arbeidswetten eu dergelijk» be langrijke zaken, die voor de sociaal-demo craten vooral van belang zijn, was geeu sprake. Wel heerschte er persoouljjke on- eeuigbeid en twisten, tastbare tegenspraak en in 't algemeen eeue chaotische begripsver warring. De sociaal-democraten weten vau, den toekomstigen socialistischen Staat even veel als een leerling van de laagste school klas van Homerus. Eu wie zich verstout te vragen: hoe zal de toekomstige socialis tische Staat er uitzien, dien wordt door Liebknecht geantwoord, dat alleen eeu gek zulk eene vraag kan stellen. Zooveel is dus zeker, dat de sociaal-democraten of niet weten wat zij willen of hunne bedoelingen geheimhouden en dat is een groot gevaar in beide gevallen. Hoe grooter de domheid ben is, des te grooter pleegt ook het fanatisme bij hen te zijn. Men sprak op het congres van gewetens vrijheid eu van bestrijding van den gods- dieust door »de wetenschap» en verklaarde daarbjj den godsdienst voor eene private zaak. Is dat geen huichelarij, die er op uit is om onnoozelen te vangen. »Onze party loochent alle gezag in den Hamei eu op aarde,» riep Liebknecht uit, maar men kwam toch tot het besluit, toen er vastgesteld werd dat men het platteland zou gaan be werken, dat men in de voordrachten, welke men daar zoude gaan houdeD, niet direct tegen deu godsdienst zou te velde tetiek- ken om de »domuje boeren® nietia'thar- nas te jagen. En zulke lui nu willen de wereld veranderen en verbeteren. Als een bouwmeester een huis bouwt, maakt hij teu- FEUILLETON. Vervolg en slot.) Van de voorwerpen, door de post vervoerd, was ecliler niels te vinden. Deze moesten dus los in den wagen hebben gelegen en door den vloed zjjn medegesleurd. Den volgenden morgen kwam de Gouverneur vau Tiflis iu persoon op het kasteel aan, teneinde de reeds geredde geldkisten in ont vangst te nemen, eu het verdere onderzoek onder eigen toezicht te doen plaats hebben. Nu eerst vernam de Graaf iets omtrent de ont zaglijke sommen, die met de post in de rivier gestort waren, en daar dus nog verborgen moes ten zijn. Alle krachten werden opnieuw ingespannen om de geldkisten op te visschen Alles te vergeefs! Na een paar dagen verliet de Gouverneur in zeer slechte stemming het kasteel, nadat hjj zoowel den Graaf als het intu3schen aangestelde districts hoofd van Szignach, ühairostoweki genaamd, voor het opzoeken en in goede orde afleveren der verloren gelden aansprakelijk had gesteld. De rivier werd afgedamd, de wateren tijdelijk door het kanaal minste vooraf een plan, maar deS'aat, die de sociaal-democraten willen opbouwen, moet zich van zelf ontwikkelen. Niettegenstaande al hetgeen op het con gres te Halle werd verkondigd ais onzin- nig gebabbel moet beschouwd worden en de sociaal-democraten overal waar zij op treden niet dan holle phrasen doen hooren, is het gevaar dat iu de sociaal-democratie zelve ligt, zeer groot, vooral nu die wereld verbeteraars® huune onheil vol.e theorieëu oj) het platteland zulieu gaan verspreiden. O ui dien aaugekoudiguen inval der sociaal democratische agitators zooveel mogelijk on schadelijk te maken, heelt Baron Voti Schor- leraer Alst, iu zijne qualiteit als Voorzitier van de Westfaalsehe Laudbou wers-Vereen i- giug, een waarschuwend schrijden aau de leden dier vereeniging geriehr, waarin hij hen verzoekt van openlyke en heimelijke opruiiDg het bestuur in kennis te stellen opdat er onmiddellijk maatregelen kunnen genomen worden. De sociaal-democratie, zegt Von Schorlemer Alst, verwerpt het Chisteu- dorn, het christelijk gezin en den eigendom; zij tracut Troon en Aitaar te verdelgen en hoopt te overwinnen, als het haar gelukt ook de bevolking op het platteland in hare netten ta vangen. Zonder vrees en vastberaden willen wij bet gevaar tegen gaan, dat niet te hoog mag geschat worden dit zou lafhartig zjju maar ook niet te laag, want dit ware strafbare lichtzinnigheid. Al is eu blijft hetgeen de sociaal-democratie beoogt onuitvoerbaar, dan kau en zal toch een ook maar gedeeltelijke zegepraal harerzijds ontzaglijk veel onheil eu ellende, bloed en traueu over het land brengen eu iu de plaats van de tegenwoordige orde een berg vau puitihoopen stellen.® Tot afwering van het kwaad zal ook het orgaan der Westfaalsehe Landbouwersver- eeuiging Der Westfalische Bauer e. in zijn eerstvolgend nummer eene beschouwing be vatten over de sociaal-democratische begin selen. Baron Yon Schorlemer Alst is, meeuen wij, de eerste, die op deze wijze tegen den aangekondigdeu aanval der sociaal-demo craten op het platteland te werk gaat. Moge zijn voorbeeld navolging vinden! Voor hoe dom moet Liebknecht do uitra- montanen eu de bewoners van tiet platte land wel houden, als hij vertrouwt, dat do huichelarij niet zal begrepen worden, die ia eeu adem gewetensvrijheid eu bestrijding van den godsdienst door «de wetenschap verkondigen, godsdienst tot eene private zaak en de afscbaffiug der religie als doel der sociaal-democratie verklaren kan. Lieb knecht weet wel waarom hij zegt: »Een geioovige bekeert men niet als men op zjju godsdienst schimpt.Hoe wil hij echter zijne waarschuwing voor den strijd tegen den godsdienst zijne woortien vereeuigeu: »meu moet kleur bekennen.'t Is dus maar geleid; maar het was vergeefsche moeite, de geld kisten waren en bleven weg! Een onderzoek vanwege de Regeering had geen beter gevolg, maar bewees, dat de geldkisten bij het instorten van de brug in den wagen waren geweest, eu derhalve opgevischt en gestolen moesten zjjn. Niemand wilde echter daarvan hooren. Ein delijk toch richtte zich de verdenking tegen Graaf Andronikoft' en zijne beide rentmeesters, onder wier toezicht de beweging was geschied alsmede tegen het districts—hoofd Chairostoweki, toen deze met liefderijken jjver de onschuld van den Graaf voor wiens stipte eerljjkheid hjj borg bleef, voor den rechter bepleitte. Niettemin werd de Graaf in den kerker ge worpen en zijne goederen verbeurd verklaard, ter wijl zijne vrouw en eeuige zoon, van hun erf ver jaagd, een onderkomen moesten zoeken bij familie in de hoofdstad. Chairostoweki werd met smaad van zjjn ambt ontzet. Na zeven jaren werd de Graaf bij wijze van gra tie, uit zijne z**are gevangenis ontslagen en in het bezit ges'eld van een zeer klein deel zjjner goederen. Het verdriet over de op hem rustende verdenking had echter zijne krachten gesloopt en hij genoot slechts korten tijd van de vrjjheid. Tever geefs drong Later zjjn zoon naar eene Staats betrekking, overal werd hij afgewezen om de don- al te duidelijk, dat de sociaal-demoeraten geen kleur bekeuuen, maar dat zij hunne ware gedachten en hun werkelijk doel verbergen, wanneer zij jacht maken op slachtoffers. Waarschuwen tegen het drijven dersoci- aal-uemocrateu en aan het volk de onzalige beginselen der sociaal-democratie voortdu rend voor oogen houden, dat zal naar het voorbeeld van Baron Von Schorlemer Alst, iu de toekomst het beste middel zjjn in dea strijd tegen deze interuationaal-revolution- uaire partij. Den 24u November zal teülmdeWur- tsmbergscka Katholiekendag plaatshebben. Selert eenigo dagen is de Koning van Bilgië Keizer Wil helms gast. Gelijk men weet, beautvvoordt do Belgische Koning het hem te Ootende door deu Kei zer gebracht bezoek, Graaf Harten an (Alexander Von Bat ten berg, vroeger Vorst van Bulgarij») is thans iu actieven Oosleurijkschen dienst ge treden en geïnstalleerd als tweede Oberst van het 27ste regiment infanterie. Door de Politisclie Aachrichten wordt medegedeeld, dat de ontmoeting van Gene raal Von Caprivi met den Minister-Presi dent Crispi deu 7n November te Milaan zal plaats vinden. Beide Staatslieden zullen iu het koninklijk paleis afstappen. Graif Moltke heeft op zijn 90«ten verjaardag meer dan 3000 telegrammen van gelukwenscbing ontvangen, te zameu 74,484 woorden tellende. Volgeus de Hamburger Nachrichten was Prins Von Bismarck niet door don Keizer uitgei.oodigd oin de Moltke-feesten bij te wonen. Stellig zou de gewezen Rijkskanse lier uit eigen beweging gegaan zjjn, indien met de staat zjjner gezondheid dit had ver hinderd. Ondanks deze verontschuldiging heeft het in Berlijn een onaaugenameu indruk ge maakt, dat noch Prins Von Bismarck, noch G.aaf Herbert tegenwoordig waven. Tegetiovjrde verklaring van Von Bisinarck, dat hjj om redenen van gezondheid niet naar Berlijn is gekomen om Von Moltke geluk te weusohen, is het van belang te melden, dat iemand, die Von Bismarck te Varzin bezocht beeft, thans van daar schrijft: Von Bismarck bevindt zich in eeu voor treffelijker! toestand. Zjjn goede humor en friseh uitzicht zjju een bewijs, dat het bui tenleven hem goed doet, en dat hij, naar het schijnt, zich geschikt heeft in ziju ambte loos leven, na zooveel jaren van staatkun dige werkzaamheid. Sinds langen tijd was er van geen inter- vieuwer® bij hom iets te bespeuren, eu voor- loopig is bet geheel onzeker of Von Bis marck do aanstaande zittingen van het Hee- reuhuis zal bjjwonen. kere vlek, die de glans van ziju roemrjjken naam verduister ie. Veertig jaren hebben hun verzachtenden adem over het droevig geval laten heen glijden. Het stroomros ratelt zonder zich om weer of wind te bekommeren, door de heerlijke dalen van Georgië, en op de plaats, waar eenmaal twee oude trouwe landsdienaren in de uitoefening van hun plicht, den dood in de kille wateren van de Jora vonden, verheft zich nu eene hooge statige brug, die beeft noch buigt onder de zware lasten, d e in duizeling-wekkende vaart er over heen vliegen. Het afvoer-kanaal snjjdt nog altjjd de groote bocht der Jora af; en langs zjju rechte baan varen rijk beladen schepen om de opbrengst van den oogst over te brengen naar het naastbij gelegen spoorwegstation en van daar de nieuwe en ver beterde landbouw-werktuigen terug te voeren. Maar reeds lang kon het kanaal niet meer vol doen aan de eischen vau dit verkeer; het dreigde te verzanden. Daarom werd het in 1844 afgesloten, teneinde het opnieuw voor de scheepvaart bruikbaar te maken. Honderden sterke armen werden voor dit werk gebruikt,om het met den vereischten spoed af te maken. De landbouw boezemt hem by de gesprek ken thans ru6er belang in dan de politiek; doch by arbeidt ijverig met Lot bar Bücher, die thans te Varziu is, en met zjjn privaat secretaris Chrysander aau zjjnegedenkschrif ten die reeds een grooten omvang moeten hebbeu gekregen doch die voor hunne vol tooiing nog een geruimen tyn in beslag zullen nemen. De gemalin van Von Bismarck is voort durend lijdend. Kardinaal Lavigerie is van Marseille naar Algiers vertrokken. Vóór zjju vertrek heeft bij aau een redacteur vau le Soleil verklaard, dat hjj zich te Rome jjverig bezig gehou len had met den auti-slaveruy-» veld tocht® en dat Z. H. de Paus voornemens is een jaarlijksche collecte in al de kerken der Katholieke wereld te doen houden o«o de verdedigers der ongelukkige Negers te helpen. De Kardinaal voegde er bij dat de Paus deu Heer Keiler, voorzitter van het anti-Slaveruij- Congres, tot erfelijk Graaf heeft verheven. De arbeiders in de tulefabrieken te Calais hebben het W6rk hervat. Eeu der Afgevaardigden, Moreau, die door Ryseel naar de Kamer is gezonden, heeft een curieus voorstel ingediend, trou wens niet het eerste van dien aard. Hjj wil de adellijke t tels belast zien. Het een voudig de als adellijke titel voor den familie naam, zal slechts 500 fr. kosten, het praedi- caat van ridder 1000 fr., vau baron 5000 fr., van burggraaf 10,000 fr., van graaf 20,000 fr van markies 30,000 fr„ van her tog 50,000 Ir., van prins 100,000 fr., van hertog of graaf met de bijvoeging hoog heid® 200,000 fr., van prins met dezelfde bijvoeging 250,000 fr. Al die titels zullen met 50 pet. verhoogd worden, indien ze tevens worden gevoerd door de echtgenooten, en met 25 pet., wan neer ook de kinderen daarin deelen. Da Heer Moreau stelt verder voor, dat ieder, die deze titels betalen wil, ze mag voeren. Indien dit voorstel bjj de Kamer iu be handeling komt, dan zal het zeker tot menig vermakelijk incident aanleiding geven. Lord Salisbury is geueigd de onder- handeliugeu met Portugal over een nieuw tractaat te hervatten. Middelerwijl zal de voorloopige modus vivendi in stand blijven. Gladstone ontving het eere-burger- schap der stad Dundee. Iu eeue door hem gehoudeue rede ver oordeelde hij in krachtige bewoordingen de nieuwe Amerikaansche tariefwet, die, naar hjj zeide, nadeel zal toebrengen aan de be langen vau Amerika zelf. Mac Kinley's- tanef is ten onrechte een protectionistisch tarief genoemd; het is een tarief van ver drukking, vau smokkelarjj en van teleur stelling. Sedert hare verschijning in Spanje De arbeid was niet bizonder zwaar, 'tis immers slechts zand en slijk, dat op zij moet geworpen worden. Hoe kan het dan zjjn, dat een der werklieden plotseling op steenharden grond «toot? De op zichters snelden aan, men onderzoekt en ziet.... het is geen rotsgrond, die tegenstand biedt. Een met ijzer zwaar beslagen kist wordt ta voorschijn gehaald, men opent haar, zij is vol klinkende munt! Men graaft verder; geleideljjk worden 4 zulke kisten opgedolven. Een onderzoek wordt ingesteld en nu doemt de herinnering op aan het ongeluk, dat niet ver van deze plaats de post had getroffen. De woedende stroom had toen de kisten in het kanaal geslingerd, waar zij langzamerhand onder zand eu sljjk werden bedolven. Da nitgraving werd zorgvuldig voortgezet eu de geheele verloren schat werd aan het licht ge bracht. De zoon van Graaf Andranikoff dringt nog altijd bjj de Regeering aan op herstel van de eer zijns vaders, die door eene onrechtvaardige ver denking zoo zwaar moest ljjden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1