BIJiTEN L A M) B j N N E N L A N i>. Provinciale Staten. GEMENGDE BERICHTEN uiet zonder grond, dat de invoering van het algemeen stemrecht een der eerste en gevaar lijks te stappen in deze richting zou zijn. Dit wordt nu door het het Centraal Be stuur van het Nederlandsch Werklieden verbond geweuscht. Behoeft het dus ver- wordering te wekken, dat vele ordelievende arbeiders, die zich in vroegere jaren bij het Verbond hadden aangesloten, zich thans terugtrekken en niet meer samen wenschen te werken met personen, wier streven ge vaarlijk moet worden gerekend voor de rust en de eendracht in ons land? Een voorname grief tegen het Werklie den-Verbond is ook, dat de beteekenis van den godsdienst geheel wordt miskend. Alle verbetering wordt gewacht van eene ver andering in den Regeeringsvorm van ons land, terwijl de volksleiders er volstrekt niet aan denken, dat behoort te worden aange vangen met eeae verandering bjj de werk lieden zelf. Eerst wanneer door eene Werklieden-Ver- eeniging de heiligende en zegenende kracht van den godsdienst naar waarde wordt ge schat, dan is zij in staat om tot heil van den arbeider iets degelijks te verrichten, maar zoolang dit vergeten wordt, zoolang slechts uitsluitend het oog wordt geslagen naar verandering van politieke toestanden, bljjven alle werkzaamheden zoogenaamd in het belang van den arbeider alleen ten voor- deele van de leiders en zjju het niet anders dan droombeelden, die deu werkman wor den voorgespiegeld. Daarom hebben de Vereeuigingen van werklieden, die in den laatsteu tijd vooral in de groote steden van ons land zijn ge grondvest, en die zich op den godsdienst baseeren als de werkende en leidende kracht voor al haar streven en haudeleu, veel meer onze sympathie. Daar worden geene diepzinnige politieke eu staathuishoudkundige vragen behandeld. Daar is men bijeen om de werkelijke be langen van den arbeider op stoffelijk en geestelijk gebied te bespreken. Daar be schouwt men de vraagstukken op maatschap pelijk terrein in het licht vau den godsdienst en wordt liefde voor God, Kerk, Vaderland en Vorstenhuis aangekweekt. Wij zijn er zeker van, dat het adres van het Nederlandsch Werklieden-Verbond geen euccès zal hebben, maar wezen er alleen op om te doen uitkomen, hoe voorzichtig onze Nederlandsche werklieden toch moe ten wezen en zich niet kunnen aansluiten (indien zij ten minste nog hechten aan den godsdienst eu aan de vaderlandsliefde) bij eene Vereeniging, die onder het devies van het orgaan te zijn van alle Nederlaudsche werklieden, beginselen aanprijst, die voor de waarachtige belangen van land en volk noodlottig moeten heeten. Bij het afleggen van deu eed heeft Her tog Adolf eene toespraak gehouden, waariu hjj zeide: »Geroepen om opnieuw het vaan del van Luxemburg in de hand te nemen, dat wjj nimmer mogen prijsgeven, kom ik, in overeenstemming met de opvattingen der Kamer, de taak aanvaarden om te ar beiden voor het heil des lands. Ik aanvaard het Regentschap, mij opgedragen krachteus de Grondwet en het familieverbond. Ik zweer trouw aan deu Koning en naleving van de wetten des lands. Ik acht het ou- noodig, nieuwe verklaringen te voegen bij die, welke ik 18 maauden geleden heb afge legd. Ik heb er mij van kunnen overtui gen dat hetgeen de bevolking verlangt, ook mijne wenschen zijn: de Luxemburgers en hun Hertog-Regent zijn een in deel en streven. Ik smeek den Hemel dat den Ko ning verzachting worde geschonken van zijn Ijjden, en de kracht eu weerstandsvermo gen het doel mogen blijven van de Engel, die aan zjjn ziekbed waakt. >Ik verklaar de gewone zitting der Ka mer geopend.» Nadat de troonrede gelezen was, bracht de Hertog een drievoudig Vivatl uit op den Koning-Groothertog, hetwelk de Kamer herhaalde. Daarna volgde een drievoudig Vivatl der Kamer voor deu Regent, die daarop de zaal verliet. De vergadering droeg daarop haar bureau op een adres van autwoord te ontwerpen, waarna de zitting werd geschorst. Na de heropening der zitting deed de Voorzitter voorlezing van het ontwerp- adres, waarin hulde wordt gebracht aau de toewijding, waarmede de Regent ten twee den male de taak aanvaardt, door de grond wet vau 's lands wetten voorgeschreven. De Kamer neemt akte van deu afgelegden eed, overtuigd daarin den hechten waarborg te zien voor het böhoud der vrije instel lingen en der nationale onafhankelijkheid, waarvan de Regent de eerste eu ijverigste beschermer zal zijn. De Luxemburgers wen schen niets liever dan den Vorst lief te hebben, die komt arbeiden aan het geluk van hun klein Vaderland, hetwelk de Re gent reeds als het zijne mag beschouwen. Het adres, dat bij acclamatie werd goed gekeurd, zal den Hertog worden aangebo den door het bureau, vergezeld door de ge- heele Kamer. De zitting is tot 20 November verdaagd. De Commissie voor het douaue-ta- rief aan den Congo te Brussel heeft de verklaringen aangehoord van den Neder- landschen gevolmachtigde omtrent het offi cieus karakter zijner deelneming aan de werkzaamheden. De vraag of een gemeen schappelijk tarief voor het geheele Cougo- gebied behoort te worden vastgesteld, is aangehouden. De Fransche Bisschoppen hebben be paald, dat in alle garnizoensplaatsen tehui zen voor de semiuaristen uit het leger zullen worden opgericht, waar zij de avon den kunnen doorbrengen eu hunne studies voortzetten. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de overheid openbare zoowel als besloten vergaderingen vau het Heilsleger, en ook deu verkoop zijner uitgaven, heeft verboden. Uit Rome wordt gemeld, dat het aan staande consistorie zal worden gehouden in December en door den H. Valer daarin nieuwe Kardiualeu zalleu benoemd; men noemt als zoodanig M/r, Rofeelli, Nuntius te Parijs, en Mgr. Walsh, Aartsbisschop vau Dublin. In de Daily News wordt een op ruime schaal verspreid manifest van eeu Artne- nisch revolutie-comité te Constantiuopel openbaar gemaakt, waarin verklaard wordt, >'at de Armeniërs op de hulp der groote mogendheden niet langer behoeven te reke nen, maar zelf naar de wapenen moeten grijpen. Uit Shanghai meldt men wederom eeu christeumoord iu de provincie Szechoeen; gedurende de Boedhafeesten werden christen dorpen aangevallen eu geplunderd en velen gedood. Mr. Joan Bohl, die artikelen schreef in De Maasbode over de quae3tie van den dag, N e e r- 1 a n d's Cong o-ü e 1 a 11 g, wijst er op, hoe onze aanzienlijke dagbladen het vlugschrift: La Con férence de Bruxelles et les Pays-Bas, geenszins geheel of deels vertaalden, ja, niet eeosaanroerden! Het is hem daarom een dubbel genoegen nu iu eene brochure, V Etat indé pendant du Congo et le Commerce. Réponse d la brochureLa Conf. de Brux. etc par un Négociant Hollandais, de wak kere burgers van Botterdam geen gras er over laten groeien, waar het de belangen van hun handel geld.. Laat geheel Nederland, zegt hjj: deze brochure bestudeeren en overwegenZaakkennis wordt daarin met talent verspreid; wat hoog noo- dig is, dewjjl beduidende, Nederlandsche belan gen tegenwoordig op de waagschaal van Europa liggen. Eene andere brochure: Bedenkingen tegen Ne derlands verzet in de Congo-guaestie door een Nederlander, die een standpunt inneemt tegen over dat der voorgaande, is gematigd en leerrijk geschreven en moet eveneens onder alle oogen komen. Mr. Joan Bohl is van oordeel dat vele ellende komt over het volk door de eenzijdigheid onzer dagbladpers, welke luidruchtig doordraaft over in-en uitheemsche zaken, welke ons geens zins raken, maar, uit oogendienarij der partij, wier slavin zij is, zieh vaak stil houdt als een muis, waar echt Nederlandsche belangen op het spel staan. Zoo poogt zij, de slavenjacht, welke ieder ver klaart in Afrika te willen uitroeien, iu Nederland in te voeren door het stompzinnige legerontwerp- Bergansius, dat de vrijheid van den burger belaagt en in staatkundige kortzichtigheid het land ten prooi werpt aau daarop beluste Mogendheden. Zoo beweert zij, den handel te willen beseher men tegen mogelijk verlies van eenige duizenden guldens, eu tracht.uit partjj-drijverij.... het gansche volk te helpen uitmergelen en de uood- drul'tigen vau eervol gewin te berooven, door militaire idioten in hun waanzin te stijven. Zoo pocht zij den geest te zullen losmaken uit middeleeuwsche kluisters, en steunt door hare averechtsehe vrijheid, doleerende sectarissen in hun heerschsuchtig woelen, dat tot het onteerend- ste juk voert. Door beide zijden van een vraagstuk te doen zien, moet de burger in staat gesteld worden het //voor en tegen// te wikken en te wegen, want daardoor alleen wordt eene zaak in hare eigenljjke waarde gekend, en kan wat haar heilzaam is, worden aangewend. De Oprechte Haarlemsche Courant in haar //Overzicht der pers van den dag// meent, dat Mr. Joan Bohl ten onrechte onze pers verwijt, als zou zij van een vlugschrift nLa Conference de Bruxelles et les Pays-Bas geen notitie genomen hebben. Toch hebben er in de Nieuwe Rotterdamsche Courant drie lange artike len gestaan, geschreven door //een koopman// die zich tegen deze brochure richtte. Over het geheel kan men, dunkt het blad, aan onze Pers niet terecht verwijten, dat zij de argumenten, die door de buitenlandsche bladen tegen Nederlands hou ding aangevoerd zijn, onbeantwoord heeft gelaten. De schrijver van de brochure: Bedenkingen tegen Nederlands verzet in de Congo-guaestie, bo ven reeds aangehaald, denkt er anders over. Hij meent en is het in zooverre met Mr. Joan Bohl eens, dat de Nederlandsche dagbladpers tot nu toe slechts rekening heeft gehouden met han delsbelangen en dat de Nederlandsche Begeering in deze een e hoogere roeping te vervullen heeft. Dat het geschevene in deze brochure niet in den geest van de Eotterdamsche Congo-hande- laars (wij willen geen andere uitdrukking hier bezigen) valt, is begrijpelijk vooral nu het duide lijk uitkomt dat onze Begeering ongelijk heeft met haar verzet tegen de Mogendheden. Immers Nederland zelf heeft invoerrechten in zijne ko loniën en groote verantwoordelijkheid laadt het op zich, indien het blijft volharden in de wei gering tot wijziging van de bepalingen der Ber- lijnsehe Congo-akte. Door de deelneming van de Nederlandsche Begeering aan de beraadslaging der Commissie voor de Congo-tarieven, die eergisteren een aan vang nam, zal geen invloed uitgeoefend worden op de beslissing of het noodig is, invoerrechten in den Congo Staat te heffen. Wij kuunen, zegt de Times ook terecht, niet luisteren naar bijeenkomsten gelijk er Dinsdag eene te Londen door enkele Congo-handelaars Js gehouden,'t was, voegen wij er aan toe, de be wuste vergadering belegd door de Nieuwe Af r ik a ansche Handelsvennootschap, waar de Heer Schalkwijk de brutaliteit had,o.m.ook België van nevenbedoelingen te beschuldigen, en evenmin kunnen wij luisteren naar de verklaring der Nederlandsche diplomatie, zegt de Times, dat de Nederlandsche Begeering bereid is den slavenhandel te helpen bestrijden. Deze bestrijding heeft geene waarde, tenzij ze gepaard gaat met een praotisch voorstel. Ver scheidene staten weigeren nu reeds het voorstel eener jaarlijks te geven subsidie van 25000 franks, omdat, ook indien alle bijdroegen, het be drag toch onvoldoende zou wezen. Eeue verhoo ging van de invoerrechten op alcohol is eveneens moeilijk, omdat daardoor de tariefsquaestie weder ter sprake moet worden gebracht, en ook wegens den naijver tusschcn de Fransche en Duitsche importeurs van alcohol. De Times is van oordeel dat de betuiging van sympathie door de Congo-handelaars niet ernstig gemeend is, nu zij f 600,000 zeiven willen be talen tot de bestrijding van den slavenhandel be- noodigd. Het zou immers als een afzonderlijk voorstel bij de nu te Brussel vergaderde commissie moeten ingediend worden. De lndépendance Beige ziet in Nederlands verzet dan ook terecht, niets anders dan een persoonlijk belang van enkele groothandelaars, die zich in hunne particuliere beurzen bedreigd zien. Moge de Nederlandsche Begeering niet dralen, nu het van haar afhangt, om het werk van hu maniteit en beschaving dat zestien Mogendheden in het belang der lijdende menscliheid reeds goed keurden, ook met bare toestemming te bezegelen. In de Staats courant is opgenomen het vol - gend Kon. besluit van 6 November. No. 6: In naam van Zijue Majesteit Willem III, bij de gratie Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje Nassau, Groothertog vau Luxemburg, enz., enz. enz. De Baad van State, krachtens artikel 45, 2o. van de Grondwet, waarnemende het Koninklijk gezag; Gezien de voordracht van den Baad van Mi nisters, van den 5n November 1890; Gelet op de artikelen 37, 38 en art. 45, 6e en 7e lid van de Grondwet; Heeft goedgevonden en verstaan: lo. te bepalen dat door de Ministers van Ko loniën en van Justitie, in eene openbare vereenigde vergadering der Staten-Generaal zal worden aan geboden een o.twerp van wet tot benoeming van eeue Begentes van het Koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art. 38 der Grondwet om schreven geval niet heeft opgehouden te beslaan; 2o. de leden uer beide Kamers uit te noodigen zich op Woensdags 12 November 1890, des na middags te 3 uur ter behandeling van genoemd wetsontwerp in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten- Generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezonden aan den Baad van Ministers, aan de Ministers van Koloniën en van Justitie en aan de beide Kamers der Staten-Generaal. 's-Gravenhage, den 6n November 1890. De Minister van Staat, Vice President van den Raad van State, VAN BeENEN. De Minister van Koloniën, Mackay. De Minister van Justitie, Burs van Beekenbroek. Het voornemen bestaat, H. M. de Koningin, na hare benoeming tot Begentes. op den dag van hare beëediging in eene plechtige vereenigde vergadering vaD de heide Kamers der Staten- Ge neraal met hetzelfde eeremoniëel als voor eene ope ning der beide Kamers is vastgesteld, van het Koniuklijk Paleis naar de Kamer en terug te begeleiden. De verhooren der commissie voor de arbeids- enquête omtrent de spoorwegen en verkeersmid delen zijn geëindigd. Men meldt aan de Avondpost van Het Loo: De toestand van Z. M. den Koning wordt on gunstiger. De krachten nemen merkbaar af. De Koning verkeert sinds gisteren-morgen in nog al opgewonden toestand. Amsterdam, 6 Nov. Door wijlen den Heer C. J. Bidders, onlangs alhier overleden, is een legaat van f 4000 vermaakt aan het B. K. Oude Armenkantoor alhier. Bloemendaal, 1 Nov. Aau eene ongenees lijke kwaal is gisteren-nacht in het krankzin nigengesticht //Meerenberg" overleden de Heer Dr. W. Coert, tweede geneesheer in dat gesticht. Hij stond als een bekwaam arts bekend, die steeds volijverig werkzaam was, om het treurig lot der ongelukkige verpleegden zooveel mogelijk te hel pen verzachten. 'sQ-ravenhage, 7 Nov. De afdeeling 's Hage van den Roomsch Katholieken Volksbond heeft het plan eene geldleening aan te gaan voor de stich ting van een eigen lokaal voor hare bijeenkom - sten en vergaderingen. Velzen, 7 Nov. Het van ouds bekende Loge ment en Koffiehuis genaamd //Velser-End// met de daarbij behoorende gronden, gelegen onder deze gemeente, gisteren alhier in veiling gebracht, is verkocht voor f 9200, aan den Heer W. F. Fan Hoof]. van Noord-Holland. In de zitting van jl. Donderdag werd gead- vtVerd lot het toeatam van al de gevraagde sub- sidiën, behalve die\an de scherpschutters. Verder tot het verleenen van f 200,000 renteloos voo-sehot voor den spoorweg AlkmaatHoorn, tot trakte- mentsverhoogi>g van beambten en tot wijziging van het reglement van Bynland en van eenige andere polders. Iu de zitting van gisteren werd de guppletoire begrooting van het gesticht Meerenberg voor 1890 vastgesteld. Abü de Zeevaartkundige School in het Zee manshuis te Amsterdam is over 1890 eene sub sidie verleend van f 800 en aan de machinisten school te Amsterdam voor drie jaar, iu te gaan met 1891, eene subsidie van f2000 'sjaara. Yoor de verbetering der haven te Medemblik is eeue subsidie verleend tot da helft der kosten van het werk, mits niet te bovengaaude de som van f 25,500. Aaig-soomen zijn de voorgestelde ontwerpbe sluiten tot wijziging van de bisoudere reglemen ten van bestuur voor het heemraadschap Wormer, Jisp, Nek en voor den DicmerpoUer. Van de Dutteche Keizerin eu Graaf Voa Mohke wordt eene kleine getehiedei is ver haald, waarin de eenvoudigheid en mildheid van beiden en de beminnelijkheid van hun karakter op den voorgrond komen. Bij de laatit gehouden manoeuvres in Sleeswijk- Holstdn zoo word' verteld ging de Kei zerin op een rustdag uit het park van het slot Giaveostein het veld in en hemtrkte nabij de deur van dat park een negenjarig meisje, dat luid weende. De Vorstin giog naar de kleine toe en vroeg haar naar hare ouders, haar naam en Daar de oorzaak van haar schreien. Daar Hare Maje steit bemerkte, dat h.-.t kind Diet duidelijk te verslaan was, sprak zij de kleine in het pla'.-Duitsch toe. Z^er vertrouwelijk vertelde de kleine ganzen hoedster haar nu, dat zij eene wets was, vader noch moeder had, nut hare gar.zon uit het naast- bijgelegen dorp was gekomen om de Keizerin eeus te zien eo nu ten barer gaczeu had verloren. Diep getroffen door de woorden vau het meisje sprak de Keizerin baar hartelijk toe, doch be merkte niet, dat een heer in de landelijke klee derdracht haar naderde en eerbiedig met den hoed in da hand groette. De Vorstin zag htm toen aan, sprak het woord incognito en vroeg toen de kleine herderin om heat in het kasletl le volgen. Het meisje weigerde eerst, daar zij hare gan zen niet alleen durfde laten, doch Graaf Von Moltke kwam naderbij en zei tot de kleiue, dat zij de vriendelijke dame volgeu motst; zcolaDg zij in het slot vertoefde, zou hij iemand roepen om de gaDZeu te bewaken en ook zelf er bijblij ven. Toen volgde de kleiue de dame, die met haar door het slotpark liep en de trappeo van het kesteel opging. Boven gekomen liet de Vorstin bet meisje nog eens haar naam en woonplaats opgeven, waarna zjj haar medaillon schonk, waarin eeD potlret gevat was, zeggende, dat dit de Kei zerin voors.elde ea zij die nu eiken dag kon zien. Eer e kamenier wtrd daarop belaat het kind, dat vau Hare Maj steit eene ruime gift in gtld ont ving, tiaar hare gauz-D terug te brengen. Toen de de jeugdige herderin, verlegen en ver.-chrikt bij hare ganzen terugkwam, zag zij den vriendelijken heer wedor, die de ganztn niet metr hoedde, doelt aan den s'ok, dien hij iu de hand Lit ld, een san al goudstukken bevestigd had en aan het galiZiumeivje overgaf, terwijl hij haar vertelde, dat de dame de Ktizeriu was geweest. Eeuigeu tijd later is de kleine Wr.es, door be middeling van Hare Majesteit, iu ten weeshuis opgenomen, waar zij vourloopig ondtr bizondere bescherming van Hare Majesteit wordt opgevoed. De telephoon tussoher. Par ij s en Londen wordt met Nieuwj larsdeg geopend. Eene der dame s-c befs inhetma- gazjjn Hirsch aan het Leidschepbin te Amster dam is in bewating gebracht wegets diefstal van vele voorwerpen uit het magazijn, die in bare woning zija terug gevondeD. Haar echtgenoot, ook bij de heeren Hirsch werkzaam, klasgde voort durend over vermissing van goederen. E;n recher cheur kwam ongemerkt toezicht houden eu zjjn vermotden, dat da thans gearresteerde de daderts moest zijn, werd spoedig bewaarheid. In het Zuiden van Limburg wordt geklaagd over de verwoestingen, die de konijnen op de akki-rs en veldtn aanrichten. Do te Maas - stricht verschijnende Grensbode, die zich tot echo van die klachten maakt, dringt tan op wettelijke bescherming van den landman, daar door de eige naarsder door konijnen overbevolkte bosschen niets tot uitroeiing van deze plaag wordt gedaan. Het was eergisteren 50 jaar gele- den dat Johanna Berktl op 14jvrigen leeftijd in het gezin van den Heer J. Buis te Botterdam iu dienst kwam. Sedert is zij onafgebroken bjj de zelfde familie dienstbaar gawcest. Te Schjjndel had de dochter van J. G. het ongeluk een zusje van e«n paar maanden, dat zij op den schoot had, in een bak met kokend varkensvoeder te laten vallen. Het kind werd wel is waar nog levend er uit gehaald doch bezweek spoedig tengevolge der bekomen brandwonden. De moeder had het kind slschts even aau de hoede van hare dochter toevertrouwd. Voor de veiling van oude muziek- instrumenten, gshouden door de firma Fredc-rik Muller Co. te Amsterdam was veel belangstel ling. Eene viool vaa Guarnerius gold f430, de violen van Amati brachten f176, f456, f d20, et z. op, twee violen van Slainergiugenvoor f 340 en f 100, een Cuypers voor f 86, een oude harp voor f60, enz. Volgens een Engelsch blad z ij u 5 Chineesche oorlogsschepen in deu Stillen Oceaan bij eeu hevigen storm vergaan,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2