NIEUWE No. 1612. Woensdag 12 November 1890 15de Jaargang. 0 wisselvallig lot! B IJ 1TKKLANP. De geschiedenis van eene doodkist. ABONNEMENTSPRIJS Pei 8 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen ia Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. JKMAiN TIEND AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Yau 16 regels 30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a, Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPFEKS L A U H E Y. Wij winnea den Heer Van Houten, en wat moeten wij denken van Dr. Schaeptnau Die redevoering in Hulst is uog lang niet duidelijk. Wij moeten de uitdrukkelijke ver- klariug van den spreker zelf gelooven, en wij nemen gaarne van hem aan, dat hp het behoud der plaatsvervanging niet zulk een onderschikt punt genoemd heelt, dat het opgeofferd zou moeten worden aan het zoo genaamde monsterverbond. Maar zijn rede heeit zeker niet overgevloeid van duidelijk heid. Eu de verslaggever vau Het Hulster- blad verzekert, dat de indrukdoor Dr. Schaep- man gemaakt, geheel overeenkomt met de gewraakte woorden. Ook doet De Tijd te recht opmerken, dat de bladen, die zich ge woonlijk beijveren om de opinies van Dr. Schaepman te verspreiden, reeds eenigen ïijd te voren in dien zin hadden geschreven. Wat mag de geachte spreker nu gezegd hebben'? Bij ons is het vermoeden gerezen na de lezing van sprekers ingezonden stuk keu in De lijddat hjj in Hulst de prae- missen gesteld heeft, maar bet vooralsnog ontijdig achtte de conclusie uit te spreken. Hoe dit ook zij, wij staan voor bet feit, dat de groole man, die zijne enorme talen ten aan de Katholieke Staatsparty dienst baar stelde, die daarom somtijds werd be schouwd als de leider dier partij, thans met vragende, met twjjfelende, hier en daar zelfs met wantrouwende blikken door zpne par- tjjgenooten wordt aangezien. Het moge hard vallen dit te erkennen, maar het feit is on barmhartig, en de door De Tijd gesigna leerde pers heeft er niet weinig schuld aan. Tegelijkertijd treedt de Heer Yan Houten met eene nieuwe reeks ^Staatkundige Brie ven® op den voorgrond, een radicaal van zuiver water, die somtijds met beide voe ten zelfs op socialistiscben bodem gaat staan; en dezen brengt hulde aan de Katholieke Staatsparty en heeft voor bare agitatie bil lijker waardeering over dan zekere katho lieke persorganen. De Heer Van Houten luidt de braudklok. Hij vestigt het oog niet zoo zeer op de per soonlijke dienstvervulling, maar op het druk kende, het onrechtvaardige, bet moordende van het wetsontwerp-Bergansius iu zijn ge heel. z>Tot diep iu den manneljjken leeftijd zullen oefeningen, herhalingsoefeningen, in spectiën en belemmerende wetsbepalingen onzen dienstplichtigen hun vrijheid van be weging ontnemen. Aan den voor onze wel vaart en handelsrelatiën zoo gewichtigen arbeid in het buitenland en in de Koloniën zal onze dienstplichtige burgerp niet kun nen deelnemen.® Men kan van die gebate legerwet heel wat kwaad zeggen zonder in overdrijving te vervallen. De Heer Van Houten is niet bang om te zeggen, waar bet op staai; Hij fluistert niet: voorzichtig, voorzichtig! roep niet te bard; anders wordt het nog erger. Neen, ward bij katholiek, hp zou door sommigen Ingezonden. FEUILLETON. Ernstig gewond en kreunend van pijn, lag kapiteiu Coste uitgestrekt op een ellendig bed van stroo, in een klein, vochtig kamertje, in eender achterbuurten van Maintz. Het eerste kanonvuur te Sedan had hem eene wond toegebracht boven de linkerknie. Zjjn been was gezwollen en zwaar als lood. Ondanks de groote koude, gutste het zweet hem langs het gelaat. Hij kreunde en kermde. Boironriep de zieke eindelijk, kleed je dadelijk aan en loop naar den ehirurgjjn. Ik kan het niet langer uithouden. lloiron, zijn oppasser, kleedde zich, legde de kachel aan en opende toen het raam, waardoor een ijskoude luchtstroom naar binnen drong. Daarop schoof hjj het raam weder dicht en liep de deur uit. Geen half uur later kwam hij terug, vergezeld van een langen, dikken man, met een gelen baard en geel haar, waarop de kale hoed als een eerste agitator bespot worden. Hij waardeert het streven der Katholie ken en roept de liberale burgerij op om met de katholieke burgerij in dezen gernee- ne zaak te maker.. Het geldt bier dan toch ook waarachtig een algemeen belang! De katholieke burgerij is reeds wakker, zegt de Heer Vau Houteu. Iu de staats commissie leverde zij, eu zij alleen, enkele burgerlijke industriëele elementen; dezen zagen het gevaar en sloegen alarm, ofschoon men hen, als Katholiekenmet weldaden in den vorm van vrijstellingen voor semina risten eu geestelijken en ordebroeders als overlaadde. Nu wil men het doen voorkomen alsof hun oppositie een specifiek-lcatholiek ka rakter draagt. De liberale burger late zink niet vangenl (Wij onderschrappen.) Dat onze katholieke medeburgers het meest waakzaam zijii geweest, is geeu reden, om niet met hen gemeene zaak te makeu, ten einde de overmaat vau lasten keeren, die de Regee- riug, geholpen door conservatief-liboraleu, op de natie leggen wil. Liberale organen hebben zich wel met de katholieke geeste lijkheid verbroederd, om deze in het school wezen ter wille te zpn; hun staat het waar lijk niot goed, thans der liberale burgerij te willen verbieden, aan de katholieke bur gerij de band te reiken, ten einde het bur gerlijke leven voor overheersching door het militair element te behoeden.» Na het verschijnen van het Rapport der Defensie-Commissie schreef Het Centrum (18 Mei '89), dat door de paragraaf over de vipstellingen de voornaamste grief tegen den persoonlijken dienstplicht was wegge nomen. Het verzet der Katholieken heeft bewezen, dat ondanks die paragraaf, zelfs nu zij is opgenomen in het wetsontwerp, hunne bezwaren zpn blijven bestaan. In plaats van te bedaren is hunne agitatie toe genomen, dikwijls tot verbittering toe, en niets doet voorzien, dat zij vooreerst zal op houden; eu zij behoeft ook niet op te houden. Men wil het deen voorkomen alsof de oppositie der Katholieken een specifiek ka tholiek karakter draagt; opdat zij daardoor verdacht zou worden èa bij liberalen èu bij anti-revolutionnairen. Dat begrijpt de Heer Van Houten zeer goed, eu voor dien val waarschuwt hij de liberale burgerij. Al zpu de aaugebodeu vrp'stellingeu nog zoo mooi, en al waren wij nog zoo zeker, dat wij ze ten eeuwigen dage behielden, dan nog zouden wij de wet-Bergausius en in het bjjzonder den persoonlijken dienstplicht be- strjjden als onrechtvaardig, als rampzalig voor de natie, als model van een barbaarsch militarisme. Men heeft ons gedreigd, dat, zoo wp niet voorzichtig zpn, de anti-revolutionnairen radicaal genoeg zpn om hun zin door te drpveu; maar de radicale Van Houten wil wel zoo auti-revolutionnair wezen om eene omverwerping onzer sociale verhoudingen te helpen voorkomeD. Vooruit! Geen rust op dit punt! Geen vrede met het militarisme! Geen verdediging eener schandelijke legerwet! P. D. prijkte, terwjjl eene even kale overjas los om zijne logge leden hing. In dien tusachentijd was het licht geworden. Hoe gaat het kapitein, begon de chirurgijn. Gij schijnt een slechten nacht gehad te hebben. Ik lijd vreeseljjk, antwoordde de kapitein laconiek. Wij zullen het been eens bekjjken. De chirurgijn maakte het verband los en er kwam eene loodkleurige wond te voorschijn. Sapristi! kreunde de kapitein, toen zijn been lucht kreeg. De ehirurgjjn blijf zwijgend op de woud staren, die hij hier en daar betastte. Welnu? vroeg de kapitein op eens. Doch in plaats van te antwoorden wreef de chirurgijn zich peinzend den neus. Coste ried wat er gaande was het been moest afgezet worden! Toen de chirurgijn vertrokken was, vroeg de kapitein inktkoker en schrijfbehoeften en schreef het volgende adres: „Mejuffrouw Sigorel. Kloosterstraat 12, Nancy." De Hessische Boeren vereen iging heeft een inauife.it uitgevaardigd, waarin zij de mede werking van atle belangstellenden inroept, ora alle pogingen ter verspreiding vau het socialisme ouder de plattelandsbevolkingen tegen te gaan. Volgens de National Zeitang zal iu de aanstaande zitting van den Landdag waarschijnlijk een voorstel inkomen tot op richting vau een bacteorologisch instituut ouder leiding van Professor Koch. De Keizer ontvangt herhaaldelijk verslag van de proefnemingen. Professor Koch heeft verklaard, dat hij zijne uitvinding openbaar zal maken en dat hij voor zichzelf geeue geldelijke voordeden verlangt. Jl. Zaterdag-avond deelde Stöcker in eene christelijk-sociale volksvergadering zijn ontslag als hofprediker in de volgende woor den mede: »Wat heden avond ons hart beweegt, is nog niet rijp om uitgesproken te wordeu. Wat ik in dit uur gevoel, vat ik tezamen iu den uitroep; a Onze geliefde Keizer leve! driemaal hoog!» O T_ t Vol spijt is de reactionaire Kreuzzeitung die den val van Stöcker beschouwt als een groot politiek teekeu van de aanstaande heerschappij des jodeudoms en der natio- naal-liberale grootburgerij. Maar zoo laat dit blad volgen de Keizer zal, evenals zijn grootvader, die in den beginne ook liberaal wilde regeeren, uog eeutnaal erkennen, dat de christelpk-conservatieve beginselen bet eenige fondameut voor de monarchale sta ten vormen, waarop men zich verlaten kan. Het blad verklaart, als tot hiertoe aan de zijde van Stöcker te willen strijdeu voor de bevrijding der Evangelische Kerk van den Sfaat, en voor de bevrijding vau deu Staat van het jodendom en het kapitalisme.» Uit deze woorden blijkt, welk een reusach tige toorn er heerscht onder de hoog-cou- servatieve aristocratie. De conservatieve Reichsbote zegt, dat Stöcker eenvoudig werd ontslagen. Deze ge- beurteuis, die eeu roerend tragisch karak ter heeft, zal in den wijdsten kring eene zeer ernstige werking uitoefenen. De liberale bladen beschouwen Stöckers ontslag als eene voldoening voor het joden dom. Maar Stöcker zal thaus al zijne kracht beschikbaar hebben voor het streven, waar aan hij zijn leven wijdde. Stöckers lijfblad Das Volk verklaart: Wij blijven voortgaan met tegen de joodsche ontwrichting te strijden, onverschillig of de machtigen der wereld voor of tegen ons zijn. De National Zeitung noemt het ontslag van Stöcker eene »bovrijdend6» daad des Keizers. Het Berliner Tageblatt zegt: Aan de trappen van den troon is geeue plaats voor deu man, die de politiek van ver zoening verloochent, tot welke de Keizer den weg heeft geopend. Daarna stelde liij, onder het schrijven hoe langer hoe zenuwachtiger wordende, met koorts achtige haast, den volgenden brief oj>: „Lieve tante, „Ikheb u onlangs gemeld, dat mijne wond begon te genezen, maar de pijn is in de laatste dagen zoo verergerd, dat de dokter er over denkt mijn been af te zetten. Ik moet erkennen, dat het mij aan het hart gaat, dit onontbeerlijk werktuig te moeten verliezen, doch het koudvuur laat geen an dere keus over. Eindelijk aangezien men vijf van de zes keeren bij dergelijke operaties het leven laat, wil ik u hij dezen mijn innigen dank betui- voor alles wat gij sedert mijne kiudsche jaren voor mij gedaan hebt, terwijl ik u tevens erfgename maak van het weinige dat ik bezit. „Vaarwel, lieve tante. Ik heb een droevig voor gevoel, dat dit de laatste brief is, dien gjj ooit meer van mij ontvangen zult. Ik hoop, dat gij nog lang voor hen, die u liefhebben, gespaard zult blijven en noem my, „Uw u liefhebbende neef, //Frans Coste." P.S, "Het is geen vree3 voor deu dood, die De Fransche Senaat heeft eene wet aangenomenwaarbp aan de officieren van de verschillende wapens eene gelijke soldij en een gelijk pensioen zal toege kend worden. Geeu enkel wapen wordt dus voortaan meer boven het andere begun stigd. Bij de behandeling van de begrooting vau Buitenlaudsche Zaken heeft de Afge vaardigde Lecomtö afschaffing gevraagd van het Gezantschap bij het Vatieaan. Het voorstel werd echter verworpeu met 317 tegen 205 stemmen. DeHeer Booth, aanvoerder van het leger des heils, heeft, door het aankoopen van een gebouw te Londeneen eersten stap gedaan tot praktische verwezenlijking van het plan, door hem in zpn boek In darkest Engeland uiteengezet. Terwijl hjj gei- delijken steun inroept, spreekt hij tevens reeds zijne erkentelijkheid uit voor de aan zienlijke stoffelijke bijdragen, welke hij reeds ontving. Het heet, dat eeu der leden van het vorstelijk Huis (de Kroonprins, naar men beweert) voor bet plan van Booth eene bizondere belangstelling heeft opgevat en daarvan ook reeds iu eeu eigenhandig schrij ven aan den Generaalop ondubbelzinnige wjjze heeft doen bljjkeu. Eeu artikel van den Heer Hamilton Lang over Cyprus is voor bet Eugelsche bewind niet vleiend. Het bewuste artikel is uiterst gematigd in toon, doch kan tot geene andere slotsom leiden, dun dat het eiland ouder het beheer van de Porte beter af was, dan onder dat van Engeland. De Heer Lang wijt geheel dezen misstand aan moeilijkheden van fiuanciëelen aard. Tot dekking der zware storting van 90,000 pd.st. jaarlijks aan Turkije, moet het kleine eiland overbelast worden eu geraakt de bevolking in een staat van uitputting. Het eenige redmiddel ware, dat John Buil de schuld van het eiland op zijue schouders nam; an ders zal het er volgens den Heer Lang, van kwaad tot erger loopen. De Times bevat een onderhoud met Sianley in Noord-Amerika, dat drie kolom men vult, waarin hij de beschuldigingen tegen de officieren vau het kamp te Yam- boeya scherper herhaalt. Stanley zegt dat Bartelot zich schuldig maakte aan stelsel matige gruwelijke onderdrukking van zpae inlaudsche onderhoorigen. De ergste beschul diging treft echter deu overleden Jameson: deze zoude het slachten eener jonge nege rin toegelaten, ja aangemoedigd hebben, ton einde eene smulpartij der kannibalen bjj te wonen en daarvan eene teekening te ma ken in zpn schetsboek. Een Europeesch ooggetuige zou de schetsen hebben gezien. De Times zegt dat zulke onthullingen door de geheele beschaafde wereld eene rilling zul- }en jagen. De Minister van landbouw Chaplin hield dezer dagen eene redevoering teDriffield en constateerde deu merkwaardigen vooruit gang vau den Britscbeu veestapel in 1890. Het cijfer van den veestapel vermeerderde met zes percent; dat der schapen en lam- mij zoo zenuwachtig maakt. Neen, ik kwel er mij alleen over, dat ik in eene Duitsche doodkist moet liggen en dat ik begraven zal worden op het grondgebied van You Bismarck." Tante Sigorel ontving den brief den volgenden morgen, op het oogenblik, dat zjj voor haar toilet spiegel hare zwarte kanten muts opzette. De in houd deed haar hevig ontstellen en het duurde geruimen tijd eer zij weder tot bedaren kwam. Maar toen zij weder iu zooverre tot zichzelve was gekomen, dat zij bedaard over de zaak kon nadenken en zij in een vloed van tranen aan hare smart had kunnen lucht geven, ging zij over leggen wat haar te doen stond. Na lang beraad besloot zij aan eene Christelijke, vaderlandslie- lievende opwelling gevolg te geven en zelve naar Maintz te trekken. Niet dat zjj hoopte haar neef levend terug te zien. Helaas! hjj zou natuurlijk reeds lang zijn bezweken. Maar zjj hield zieh overtuigd in den geest van Frans te handelen door zijn lijk naar Frankrijk te laten overbrengen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1