BINNENLAND. meren met rnim evenveel, dat der varkens met tien percent. Chaplin schreef dit toe aan de vermeerdering der voorzorgen van zijn departement tegen invoer van ziek vee, waar door by de landbouwers vertrouwen en lust om vee aan te fokken terugkeerden. Chaplin zeide het te betreuren dat hij in de nood zakelijkheid was gebracht Hollandsch vee te weren, want geen staat deed meer voor de beveiliging van den veestapel dan Neder land, hetwelk aau het Engelsche landbouw- departement immer den meest mogelijkeu eerbied bewijst. De Koning van Portugal bracht jl. Zaterdag een bezoek aan boord van het oor logsschip Koningin Emma der Nederlanden. Volgens de Popoio zou Caprivi bij den ontvanger van de Duitsche kolonie het hebben tegengesproken, dat hij een onder houd met Kalnoky heeft gehad. Caprivi verklaarde, dat er nog geen zoo kalm tijd perk voor de internationale politiek is ge weest als thans. Hij voegde er nog bij, dat er op dit oogenblik geenerlei bezorgdheid voor de toekomst is. Koloniën. Provinciale Staten. GEMENGDE BERICHTEN. Nu kan De Tijd zich niet vereenigen met den wensch van de Amstelbode omdat hij meent, dat tusschen een fanatieken en onverdraagzamen Calvi nist en een liberaal nog eene groote ruimte ligt. Waar echter de onverdraagzaamheid, papenhaat en aanmatigingen van Dr. Kuijper meer en meer aan het licht treden, zullen er velen onder ons langzamerhand gaan denken als deAmstelbode, en inzien dat de strijd over den persoonlijkeu dienst plicht ons heeft kunnen leeren voorzichtig te zijn tegenover dehalstarrige en doordrijvende zich noe mende anti-revolutiounaire partij. Over het bericht in de Amsterdamsche Courant als zou de Ned. R. K. Volksbond een wekelijksch orgaan gaan uitgeven, is De Maasbode zeer ont stemd. Het blad drukt er zijn leedwezen over uit, als het denkbeeld om voor den Ned. R. K. Volksbond een orgaan te stichten, ingang vond. Er zijn meer groote vereenigingen of maatschap pijen, die een orgaan hebben, maar zij hebbende grootste moeite om het, in het leven te houden, en moeten zich daarvoor jaarlijks belangrijke gel delijke offers getroosten. En vaak helpt ook dat alles niet, maar gaan die organen na een jam merlijk bestaan ten gronde. Zal nude Volksbond het geld der arbeiders aan zulke gevaarlijke proefnemingen wagen? Wij hopen het niet, zegt de De Maasbode. Het blad ziet ook de noodzakelijkheid niet in, waartoe het nuttig of dienstig is om een eigen orgaan te bezitten daar de Katholieke bladen, en daarbij niet te vergeten ook het Dagblad van Z H. en 's-Gr., den Volksbond niets dan goeds en bloei toewensehen, hem eene ruimte in hunne kolommen afstaan, die wezenlijk niet geriug mag genoemd worden. Nu de De Maasbode ook tegen de uitgave van een almanak is en die onnoodig vindt omdat wij uitmuntende almanakken hebben en daartegen geene concurrentie wil zien, kunnen wij het blad geruststellen met de mededeeling dat dcVclksbond geen plan heeft een almanak, maar een jaarboekje uit te geven. De uitgave van een jaarboekje kun nen wij niet anders en om vele redenen ons be kend, toejuichen in het belang van de Afdeelin- gen van den Ned. R. K. Volksbond onderling. Relieken. Al wat vrijdenker heet, zal nimmer eene gelegenheid laten voorbijgaan, om met den geloovigen Katholiek den spot te drijven, die eerbied heeft voor de reliquieën of overblijf selen van Heiligen. Thans maken diezelfde vrijdenkers in hunne bladen grooten ophef van de relieken van Gari baldi, het beruchte roodhemd. Ten hoogste roemt men de edelmoedigheid van zekere Baron Scrofani en van de families Cortesse en Mordini, die aan het museum vau Palermo voorwerpen hebben geschonken, welke vroeger in het bezit van Gari baldi waren. Deze voorwerpen zijn: Eene mahoniehouten tafel, een porseleinen inktkoker met een stuk zegellak, eene bronzen pendule met glazen stolp, eene Romeiusche lamp van verguld koper, eene tafelschel, een blaker met bougie, een doos luci fers met het opschrift: A. M. Polak in Wien, zeven boeken postpapier, vijf groot- en twee klein formaat, een ivoren vouwmes en een papiermand. Waarlijk de gevers verdienen eene loffelijke vermelding wegens hunne overgroote mildheid. Wij betwijfelen echter of het nageslacht op deze relieken ooit met eerbied de lippen zal drukken. (V. W H. M. de Koningin heeft Zaterdag jl. op het Loo een langdurig onderhoud gehad met den Minister Mackay, die denzelfden avond te half acht naar Den Plaag is teruggekeerd. Prof. Rosenstein en Dr. Vinkhuijzen zijn gis teren op Het Loo aangekomen, teneinde opnieuw met Dr. Vlaanderen over 's Konings toestand te consnlteeren. Van het Loo wordt aan de N. R. Ct. me degedeeld, dat de toestand van Z. M. den Koning nog onveranderd is. Velzen, 10 Nov. Naar wij vernemen, ligt een tweede adres aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, inhoudende verzoek tot verbetering van de toegangswegen tot het pont- veer, ter teekening bij den boekhandelaar J. P. Nauta. Haarlemmermeer, 10 Nov. Wegens het toe genomen zielental in onze gemeente, zal het aantal leden van den gemeeuteraad in het volgende jaar van 15 op 17 worden gebracht. In den ouderdom van bijna 80 jaar over leed alhier de oudstrjjder van 1830 Karei Lamboo. een kunstwerk nït den eersten tijd van de ko- pergraveerkunst. Het werd door een bnitenlandsch liefhebber gekocht Te Chicago verbleef sedert lang een protcstantsche dominee, die algemeen in zijne kerk bekend was om zijns welsprekendheid, ea het volk naar deu tempel deed siroomea. Op zekeren dag, na een echitt:reud serinoor, dat men zeker zou toegejuicht hebben zoo de waardigheid dar plaats zulks niet belet had, zeide de predikant: Beminde broeders, ik heb hier nog iets bij te voegen, dat eigenlijk het sermaon niet betreft. Ik ben 34 jaar oud, heb 6 kinderen en mijne plaats in deEvangelischeKerk brengt niet genoeg op om mijne familie te onderhouden. Ik heb eene sohoone tenoistem, heb eenige studiëa in de mu ziek gemaakt en heb thans een schoon engage ment in den voornaamsten sehouwbuig der stad aangenomen. Ik krijg 600 dollars pm maand en zal binnen eenige dagen in een der voornaam ste opera's voor de eerste maal optreden. De vrede zij met ulieden! Gaston Calmette vertelt in de F i- garo, dat een dokter te Estissac, dep. Aube, won derbaarlijke genezingen van teringlijders verricht dooronderhuidsche inspuitingen.De kuur duurt eene maand Stetiographie. Photographie. In den 1 a- teren tijd heeft men, vooral in Amerika, op han delskantoren en bij groote spoorweg-maatschap- pijen, industrieels ondernemingen euzoovoort een zeer veelvuldig gebruik gemaakt vau de Steno graphic. De brieven en andere daarvoor geschikte stukken werden aan een snelschrijver gedicteerd en door dezen io gewoon schrift overgebracht. De tijd, dien de handelaar vroeger zelf besteedde aan zijne correspendentie, werd daardoor voor een groot deel uitgespaard ten behoeve van andere bezigheden. Stiaks, zoo deelt ons de Times van New-York mede, behoort deze verbetering in de briefwisseling alweder tot het verledene. Met den dag wordt de Stenographic meer en meer uit de handelskantoren verdrongen door den verbeterden phonograaf van Edison. Er zija in de hoofd stad van Nonrd-Amerjka reeds honderden pboco- grafen in gebruik. De principaal, of die hetp ver vangt, spreekt zijne brieven iu den phonograaf, die ze vervolgens aan een klerk dicteert. De waB- sen rollen kunnen verplaatst worden en ze be zitten iu geval van tegenspraak, meer bewijskracht dan korte geschreven nota's of stenographisehe aan- teekeningeo. Ook voor het doel, verslagen ta ge ven van de zittingen der rechterlijke co lieges, van vergaderingen en congressen, heeft de phonograaf de proef met goed gevolg doorstaaD. Bij zulk eene gelegen haid werkt een verslag gever te Chicago met twee rollen. Terwijl de eene werd afgeschreven, werd op de andere gesproken. Daar ia ookeeoe vereeniging opgericht van pho- nographische verslaggevers, die voor veel gerin- geren prijs, nauwkeurigere diensten bewijst, dan onder het eude (stenographisehe) stelsel kon plaats vinden. Daarbij komt, dat de phonographische methode gesn stoornis verwekt, omdat de verslag gever shphts behoeft te fluisteren, sis hij den rede naar naspreekt. Onze zoogenaamde //baudelsstenografem/ zullen dus wel achter het net visechen, en beter doen in den strijd om het bestaan de handen naar eene andere reddingsplank uit te steken! (D. v. Z. en 'sQr.) De invloed der weersgesteldheid op de zangstem is bekend; de zangers kunnen verkouden wo dan en nemen dan vacantie, doch er is nog een andere invloed, meer direct op de stem-zelf. Een leerapr in den zang leidt uit zijse ervaringen af, dat, wanneer op helder weder eene sombere, regenachtige weersgesteldheid volgt, deze verandering zich reeds dertig ureu te voren doet gevoelen door eeue neiging in de stem tot zakker; ook is dan de klank der stun werkelijk doffer dan anders. Wanneer regenachtig weer omslaat eo plaats ruaakt voor mooi weer, dan zijn ook de verschijnselen bij de zangstem omgekeerd; de in tonatie wordt zuiver, de klank der stem frisch metaalachtig en van de zangers kan veel meer gevergd worden dan in het vorige geval. Is sterke vorst in aantocht, dan ontstaat eene neiging om te hoog te zingen en krijgt de stem een bizonder helderen klank. BATAVIA, 7 October. Opium-verpach ting. Voor het volgend pachtjaar is te Ke- dirie de Chinees Tjhie Tjoan Hien pachter, voor 158,000 gulden, dus 38,000 gulden meer per maand dan het vorige jaar. Te Madioen biijft de oude pachter voor een pachtschat van 30,000 gulden, alzoo 20,000 galden minder per maand, en te Pasoe- roean heeft de Chinees Tan Kong Sing de pacht voor 35,6000 gulden, d. i. 1000 meer per maand. Eene week ongeveer geleden werd een Europeesch korporaal bij het aflossen van de wacht by het blokhuis Pagiui, te Oleh- leh, aan het hoofd gewond door een ge weerkogel; het gebeurde op klaarlichten dag, 's middags te drie uren, de man leeft nog, doch men weet niet, of de kogel zich al dan niet in zijn hoofd bevindt. De Kapitein ter zee G. J. BuijsJces dienende bij het eskader in Nederlandsch- Indië is door den Keizer van Duitschland en Koning van Pruisen benoemd tot Ridder 3de klasse van de Roode Adelaar, wegens de goede assistentie door dien hoofdofficier verleend bij het bedwingen van een ernstig oproer onder de Chineesche Koelies aan boord van het Duitsche stoomschip Chow- chowjoo en het convoieeren en binnen brengen van genoemd stoomschip te Deli in Januari van dit jaar. Het Soerabajaasch Handelsblad schrijft: Ten einde den uitvoer van Australisch vee naar Java te bevorderen, wil de Regeering van Zuid-Australië thans eene subsidie vau 5000 pd. st. 'sjaars verleenen ten behoeve van een stoombootdienst tusschen Port Dar win en Java. De Katholieke Kiesvereeniging „St. Servatius- bond" te Maastricht, heeft in hare gehouden ver gadering met bijna algemeen opstaan eene mo tie aangenomen van den Heer Mr. S e ij d 1 i t z, waarin de kiesvereeniging, zonder mee te gaan met de uiterste conclnsiën der motie van den Bond der Katholieke kiesvereenigingen in Noord- Brabant, afkeuring uitspreekt over de voorge dragen legerwet, als zijnde tegen de belangen en de wenschen van het volk, en aanraadt de afstem ming van de begrooting van oorlog. De Tijd is van oordeel dat verbreking van alle samenwerking van de Katholieken met Anti- Revolutionnairen voor de verkiezing van 1891 het doel is, van ode Standaard-partij." Onze binnenlandsche staatkunde moet nog meer in een frisscheren en zuiver-anti-revolutionnai- ren geest worden gevoerd. De Standaard is maar half voldaan met het ontwerp van den Minister Lohman om ongevaccineerde kinderen toe ie laten op de scholen. Ons dunkt 't is nog al wel, nu ook de eisch tot scheiding van Kerk en Staat weder op den voorgrond wordt gesteld, en de invoering van het zoogenaamd „huismanskicsrecht// dat niets anders beteekent dan algemeen of alle- mans stemrecht, het eerste werk is, wat het te genwoordig Ministerie te doen heeft. Het woord algemeen stemrecht of allemans stem recht heeft een eenigszins revolutionnairen klank; anti-revolutionnairen bedienen zich liever van het Kuyperiaansche woord huismansstemrecht. Wij mogen Dr. Kuijper in zijne waanwijsheid wel vragen: Is het tegenwoordig Ministerie een Kabinet van de beide fraetiën der Rechterzijde, of wil het zijn een anti-revolutionnair Kabinet, dat het program van Dr. Kuyper als regeerings- program, De Standaard als zijn orgaan beschouwt? Op de wijze waarop het tegenwoordig gaat tusschenKatholieken en Anti-revolutionnairen kan hetj zegt De Tijd, eenvoudig, niet blijven gaan, en het blad wijst op de Amstelbode als een spre kend voorbeeld van de gezindheid, welke door de praktijken der Anti-Revolutionnairen en van hunne pers bij de Katholieken wordt aangekweekt! Te Nieuwer-Amstel, wat bevolking aangaat de derde gemeente van Noord-Holland en voor meer dan een derde Katholiek, moet een nieuwe burgemeester benoemd worden. En wat doet thans het Katholieke blad van Nieuwer-Amstel, De AmstelbodeBevreesd voor de benoeming van een Anti-Revolutionnair, spreekt in zijn hoofdartikel heden den wensch uit, dat door de Regeering zal benoemd worden neen burgemeester, die op staatkundig gebied is een grondwettig gezind, ge matigd liberaal, hij zij dan Protestant of Katho- lielc.u van Nookd-Holland. In de jl. Zaterdag gehouden zitting der Pro vinciale Staten van Noord-Holland is het amen dement-Heemskerk aangenomen met 34 tegeD 18 stemmen en daarna het geheele voorstel in zake den spoorweg AlkmaarHoorn met 35 legeu 7 stemmeD. De Heei Prins interpelleerde over de salarissen der ambtenaren ter griffie. Gedep. Staten wachten hieromtrent een brief van den Minister af. De D8jaarszitling is daarna gesloten. Een adres van hulde aan II. M. de Koningin en het Koninklijk Huis zal gezonden worden met de bede voor het spoedig herstel van Z. M. den Ko- ning. Bij eene onlangs gehouden boks- wedstrijd te Londen ontving het dagblad Daily Report te San Francisco daaromtrent 10 tele grammen, welke gemiddeld 11 minuten na het afzenden te San Francieco werden ontvangen. Een der berichten, dat van deu uitelag, werd zelfs in drie minuten overgeseind. Die buitenge wone snelheid is, naar men bericht, te danken aan de samenwerking van de Commercial Cable Company met de Pacific Postal Telegraph Com pany. Een duur spelkaarten js dezer da gen te Munehen verkocht. Er werd namelijk f 4000 voor betaald. Dat spel, bestaande uit 47 kaarten, de zoogenaamde //Mantegna-speelkaar- ten", van Baccio Baldini uit de 15e eeuw, was De Goliath van het Duitsehe leger is een vrijwilliger bij hetle regiment van de lijfwacht te Pots lam, die eene lengte heeft van 3.25 meter. Datzelfde regiment heeft een officier, kapitein Von Plewkow, die 2.05 lang is. De inboedel van Jen gewezen Kei zer Pedro ven Brazilië in zijn paleis te Rio de Janeiro is dezer dazen geveild. Onder de verkochte voorwerpen bracht een zetel van palissanderhout, voor troon gediend hebbend, 720 milreis (f968.40) op; de meubelen van 's Keizers kam :r (9 stuks) 4400 milreis f 5918); eene secretaire der Keizerin 6000 milreis 807Ö); een bidstoel 130,000 milreis (f 174,850) en eene vleugelpiano 2000 milreis (f 2690). Een honden-paradijs. Te Stuttgait is onlaDgs eene bad-inrichting geopend, waar eeDe afzonderlijke afdeeling is voor hondeD, die met hunne meesters meekomen. Die vertrekken zijn voorzieu van sierlijke drinkbakkeD, waarde honden hun dorst kunnen lesscheD, alvorens zich te baden of te zwemmen in dp gropte bad-bassins, onder toezicht van een oppa«?er ip dit gedeelfe van de inrichting» De Spaansche Regeering heeft nu, ingevolge het verzoek van het Amerikaansch Congres, Huelva aangewezen voor de viering van den 400en gedenkdag van Columbas' vertrek om da nieuwe wereld te zoekeo, omdat vau daar de beroemde reiziger is uitgezeild. Da bijeenkomsten zullen gehouden worden in het klooster La Rabida, waar Columbus verbljjf hield tosti hij op het punt was in wanhoop zijn plan op te geven en welks Prior voor ham de Koninklijke ondersteuning verkreeg, welke hij-zrif niet had kannen verwerven. Door den in staat van kennel ij k onvermogen verklaarden Notaris Clercx te Weert is thans ontslag uit zijn ambt gevraagd. De Londenaars behoeven niet tot Lord mayorsdag te wachten om de Loid mayorskouts te zien. Dj staatsiewagen is op 't oogenblik publiek geëxposeerd io Great Portland-Sfreet bij een rijtuig fabrikant, die de prachtige karos eene restauratie heeft laten ondergaan. Ia geheel Engeland zijn slechts twee karossen die niet minder mooi zijn: het staatsierijtuig van deKouingin en dat van den Spea ker of Voorzitter van het Lagerhuis. De Lord-mnyorskoets werd gemaakt in 1757 en het is niet voor praal alleen dat zes paarden noodig z'jn om hut gevaarte op den Lord-mayorsdag voort te trekkeD. De vracht van het voertuig is meer dan 3 ton. De kosten waren enorm. Men kan het zoo wat nagaan, wetende dat het opnieuw vergulden dit jaar alleen pd. at. 600 (f2700) heeft gekost. Opmerkelijk mag het heeten, dat niemand den bouwmeester van de koets kent. Er bestaat alleen de overlevering dat Cipriani de paneelen schilderd e. Cipriani was een Floreotijsch schilder, die zich te Londen vestigde in 't midden der 17de eeuw en die zich in zijn arbeid veel bewoog op het gebied der decoratieve kunstnijverheid, die in die dagen goed werd betaald. Groote kunstenaars achtten zich toen niet te hoog om rijtuig-paneslen te schilderen en er xlju nog uitmuntende specimina bewaard gebleven van Dance, Cotton en Hamilton, alle drie lid ie dien tijd lid van de Koninklijke Academie van Scboone Kunsten. De lederen dragers, waarin de romp vau de koets hangt, zijn al even bewonderenswaardig als het snij werk der houten krullen of het schilderwerk op de paneelen. Leder, bewerkt zooals aan deze koets, zoo dat het nog altijd ijzersterk is, zal men in onze dagen ook al niet meer vinden. In de Kalverstraat te Amsterdam hebben dieven Zaterdag-nacht een stuk gesneden uit de spiegelruit van het magazijn van den Heer Etienne Delaunoy. De dieven hebben eene partij zilveren kinderspeelgoed, eene antiek gouden lam petkom eu kan,eene antiek zilveren cassette,ea meer dergelijke voorwerpeu ontvreemd, toteeaegezamen lijke waarde van f3000. In de vorige week keerde een v i s- scher van Tessel uit zee terug, die 0. a. een paar flinke tarbotten had gevangen. Hij hield deze dieren leveod in de bun zijner schuit, na ze met de staarten aan elkaar te hebben gebonden. Om zijne vangst aan een voorbij varenden makker te toonen, trok hij de visschea uit de bun en hield ze omboog mst de woorden. „Zoo heb je ze niet, hè!" Bij die woorden schoot bem het touwtje,dat wat glioberig was gewor den, uit de vingers en de beide kostelijke tarbotten ploften weer in zee, waar zij spoedig in het diep wa ren verdwenen. Mozes Trigge, een jongen van 14 jaar, redde te Amsterdam een meisje uit de Nieuwe Prinsengracht en kreeg daarvoor als loon van de moeder vaq het meisje een paar duchtige stompen. Toen de vrouw echter aan het versland gebrsoht was hoe het geval zich had toegedragen, gsf zij deo joDgen als vergoeding een dubbeltje. Het sluiten van leveringscontra c- ten ia altijd eene gewaagdezaak, zooals de volgende raededeelieg san de Frankfurter Zeitung leert. Door de font van een telegrafist is namelijk een proces ontstaan tusschen eene buitenlandsche bank en etn Frankforter bankier over een bedrag van ruim 10,000 mark. De eerste gaf den laatsten de opdracht 5Q aandeelen der Sawiisersche Noord? west-spoorwegm.tekoop'in.De telegrafist seinde 500 in plaats van 50. De opdracht weid uitgevoerd en aan het buitenlandsche huis bericht. Dit schreef terug, dat zijne opdracht voor 50 niet voor 500 luidde. O/er het door de fout vaa den telegrafist gemaakte verschil is nu een proces aanhangig. Aan het Belgische grens kantoor tp Jrinaken bij Maastricht, is een reiziger aan gehouden, die 21/3 kilo sacharine frauduleus tracht te in te voeren, Daar hij geen 4120 franks voor rechten en boeten kon betaleD, is hij gevankeljjk naar TongereD overgebracht, Voor eenige dagen heeft een zon- derliog ongeluk de bewoners der Alcala-straat te Madrid, met schrik vervuld. Sedert eenigen tjjd had eene naamlooza maat schappij een „ballon captif// geplaatst, die dagelijks verscheidene malen opsteeg. Verleden week had men den ballon opnieuw gevernist, ten einde geen gas te laten ontsnappen; hierdoor waren de qpsiijgingen onderbroken, On langs wilde men er weder mede beginnen, maar er heerschté een zoo hevige wind, dat zij onmogelijk waren. Dezer dagen woedde over Madrid een zwars storm, De kabel van den ballon was zoo strak gespannen dat men hem elk oogenblik vreesde te zien brekec. Dj kapitein, Antonio Sistere, ziende dat de ballon naar alle zijden geslingerd werd, en vreezende dat er een ongeluk zon gebeuren, wilde den kabel doorkappen. Eer hij daarmee klaar was bemerkte hij, dat er in de luchtafdeeling een kleine scheur was ontstaan, 't geen eene ontploffing kon veroorzaken. Hij haastte zich dus de klep te openen. Op 't zelfde oogenblik echter ontplofte de ballon met een vreeselijken knal, 4200 kub. meter gas waren pnivlamd, eene vprige kolom vormende van 10 meter laog. De paniek was onbeschrijfelijk. Da naburige huizen werden erg geschud als bij eene aardbeving. Kapitein Sistere werd verbrand aan handen en aangezicht, zocdat hij hoogst waarschijnlijk het ge zicht zsl verliezen. Nog twee andere personen zijn erg verbrand, evenals de muildieren van dentram dia juist voorbijgingen. De ballon was geheel tot

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2