NIEUWE No. 1633 Vrijdag 14 November 1890 15de Jaargang. Ook een Argument. BUITENL A N 1). FE U1LLE T O N. De geschiedenis van eene doodkist. HUIilEHSIHi: II) IK VIT. ABONNEMENTSPRIJS Pei 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland s> 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B IJ R E A TT: St. Janstraat Haarlem. MAIN TIEN DRAf. AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Grooie letters worden berekeud naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Ad vertentiën wordeu uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrgda g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: it F f S) B 8 t A U BE De schrijver van een ingezonden stuk in Het Centrum (30 Oct.) bad beweerd, dat men sinds maanden en maanden niets meer deed dan het reeds gezegde repeteeren en herkauwen. Daar weet Het Centrum raad op; en het geelt ons heel iets nieuws te lezen. Wij hebben reeds gemeld, dat de Heer Van Houten als hevige tegenstander is op getreden van de drukkende militaire lasten, die de Minister Bergausius het volk wil opleggeu. Hij bestrijdt die wet met argu menten, die ook door de Katholieken ge bezigd zijn. In dit punt zijn wij het dus met den Heer Van Houten eens. Daar is niets aan te doen. A! hebben wij talrijker grieven en grieven van aodereu aard dan die Afgevaardigde opnoemt, dat neemt niet weg, dat wjj ook door dezelfde motieven bewogen worden als hij, om deel te nemen aan denzelfden strijd. De Heer van Houten moge zijn wie hij wil; hij moge iu andere quaesties lijnrecht tegenover ons staan; hier is hij onze strijdgenoot; en wij weaschten van harte, dat hij alle liberalen aan zijne zijde kou scharen. Bet Centrum, dat behalve rustig toe zien» alle middelen ter voorkoming van persoonlijken dienstplicht afkeurt, verzet er zich tegen, dat wij den radicalen Heer Van Houten als strijdgenoot begroeten. En waar om? Omdat die Heer is eeu atheïst, een godloochenaar en een nieuw-Maltbusiaau. Ziehier de eigen woorden van het blad: Bedenkelijk zouden wij het achten, als wij niet wisten, dat de Katholieken ook in Noordbrahant meuschen waren met gezond verstand, die met volslagen atheïsten, met godloochenaars en nieuw-Malthusianen niet het minst uitstaande willen hebben; als wij het denkbeeld eener gecombineerde actie» van de Noordbrabantsche Katholieken met de maDnen van De Dageraad niet te dwaas vonden om verder te bespreken.» Als eeu Katholiek wat tegen de legerwet zegt, klinkt het: pas op, gij maakt er eeu uitsluitend katholieke zaak van! Als een radicaal hetzelfde doet met argumenten ook door de Katholieken gebruikt, dan is bet weer: pas op, hij is een nieuw-Malthusiaan! Wat hier nu het atheïsme en het Malthu sianisme met de nieuwe legerwet te maken heeft, mag de Hemel weten. Waarom wordt op dienzelfden grond niet alle gemeenschap met de Calvinisten aan stonds afgebroken? Zij belijden toch leer stellingen, die wij als Katholieken veraf schuwen; zij haten onze Kerk even innig als de radicaien; dus dan moeten wij met hen ook niets uit te staan willen hebben; dus dan is eene gecombineerde actie» met hen ook te dwaas om te bespreken. Toch heeft men daar anders over gedacht. Men beeft gemeend, dat bij een niet weg te nemen verschil in de voornaamste pun- Ingezonden. (Vervolg.) Zonder een oogenblik te dralen, liet zij een timmerman komen en verzocht hem eene flinke eikenhouten, in lood gevatte doodkist te maken en te zorgen dat deze haar in een vuurhouten kist binnen tweemaal vier-en- twintig uren werd bezorgd. Juffrouw Sigorelj was in haar gansche leren nooit verder geweest dan de omstreken van Nancy. Doch voorzien van reispas en een valies stapte zij twee dagen later, nadat zij zich over tuigd had dat de doodkist in de goederenwagen was gezet, met een kaartje voor de tweede klasse in den trein. De tante van Frans was een klein, gerimpeld vrouwtje, wier hoofd en schouders reeds ter aarde neigden. In diepen rouw gekleed, zocht zij zich een bescheiden plaatsje in den waggon en ging j,oen allereerst haar tweede ontbijt gebruiken, dat n den vorm van een half flesehje wijn en water ten van ons leven, in godsdienst en geloof, toch nog wel gelijke gezindheid mogelijk is met betrekking tot enkele puntea van politiek. En|vervolgens meende men op die punten zeer goed gezamenlijk te kunnen optreden, zonder dat een vau beide partjjen hare waardigheid verloor; terwijl zij voor al het overige zoo ver van elkaar verwijderd blijven als de waarheid van de logen. Maar nu het den persoonlijken dienst plicht geldt, wordt het opeens anders. En de Katholieken hebben wel zooveel gezond verstand (die van Noordbrabant worden tot hun troost daarvan niet uitgezonderd), dat zij van geen atheïstische zijde hulp in den strijd willen in de politiek. Och neen, mijneheeren, de Katholieken zulien altijd het atheïsme, de godlooche ning eu het Malthusianisme verafschuwen; weest gerust. Zij zullen zich uooit lateu opnemen in den broederenkring van de mannen vau De Dageraad. Zoolang de Heer Van Houten blijft, wat hij is, zullen hunne godsdienstige en zedeljjke begrippen op eeu oneindigen afstand van de zijne verwijderd zijn. Maar daar is op het oogenblik geen sprake van. De Heer Van Houten bestrijdt de schan delijke legerwet; wij ook. Hij heeft er be zwaren tegau, die ook do onze zijn. Dus wjj strijden met hem om die zware ramp van ons af te weren. En daarin wordt hij door het nieuw-Malthusiauisme evenmin be zield als wij. De vraag komt ons bijna op de lippen, of Het Centrum het iu deze quaestie dan niet eens is met Van Houten. Het heeft wel eens beweerd besliste tegenstander van den persoonlijken dienstplicht te zijn. Maar daar schijnt toch iets te haperen. Het heeft verklaard te zijn tegen alle agitatie; die grief kan het niet tegen Van Houten hebben. Het heeft gezegd, dat men er geen uitsiuitend Katholieke zaak van moest maken; dat kan het den Heer Van Houteu nog minder ver wijten. Nu roept het: de Heer Van Houten is atheïst,godloochenaar en nieuw-Mathusiaan, eneu daarom zijn wij het met hem niet eens omtrent de legerwet? Dat klopt niet. Met smaad eu spot bestrijdt Het Centrum allen, die zich tegen het militarisme van Bergausius verzetteD. Zoolang het do Katho lieken alleen gold, kon het van zijne be strijding nog een of andere redeu aanvoe ren, die tot zekere hoogte eenigen schijn voor zich had. Maar die redenen gaan niet door voor den Heer Van Houten. Toch wil bet met hem niet eens zijn en tegelijk den naam van beslist eg enstander van persoonlijken dienstplicht bewaren. Laat ous eerljjk ziju: zou Het Centrum zich niet ui eene valsche positie gewerkt hebben? P- D. In de laatste dagen is er te Berlijn Koch's geneeswijze van tuberculose iets meer be kend geworden, en wel bepaaldelijk wat be en een paar broodjes met ham uit hare reistasch te voorschijn werd gehaald. Daarna liet zij den blik over hare medereizigers dwalen, doch daar deze niet in haar smaak vie.en, sloot zij allengs d® oogen. Zoetjes aan viel zij in slaap en toen zij wakker werd, was zij reeds mijlen ver in Duitsch- land en moest zij van train verwisselen. Eindelijk was zij te Maintz. Het adres van haar neef op te geven, ten einde de doodkist aan huis te laten bezorgen en zich met eene vigelante naar de woning van Frans te laten brengen dit alles was slechts kinderspel voor de oude juf frouw. Zij had een gevoel alsof zij wakend droomde en alsof zij moed noch kracht had om te denken. Toch was zij op het ergste voorbereid, Welnu? vroeg zij, toen Boiron de deur open deed. Boiron had haar nooit gezien. Dood niet waar? zuchtte zij droevig. Boiron spalkte zijn oogen wijd open. Ik ben de tante van kapitein Coste, voegde dé oude dame er bij. Ik kom uit Nancy. De kapitein was niet alleen niet dood, maar het koudvuur was uit de wond verwijderd en deze begon te genezen. treft de behandeling van den zoogouaam- den lupus, of tuberculeuzen wolf in het aan gezicht. De legerarts Pfuhl, Koch's schoon zoon eu assistent, heeft iu het ministerie van oorlog eene voorlezing gehouden over Koch's ontdekking, weiker hoogst verras sende, schier onmiddellijk zichtbare uitwer king bij lupus aauschouweljjk werd gemaakt. Tegelijkertijd heeft Koch's tweede assistent, Dr. Libbertz, tijdeus een kort verblijf in zijne vaderstad Frankfort, ten overstaan vau een aantal artsen een geval van lupus be handeld. Telegrammen uit Fraukfort mel den hieromtrent het volgende: Eergisteren werd door Dr. Libbertz, in de kliniek van Dr. Herxtieimer en iu tegen woordigheid van eeu aauta' geuoodigde me dici, een zestienjarig meisje, dat aan ver ouderden aaugezichis-ÏM/nts lijdt, met een decigram van Koch's entstof op de kranke plek ingespoten. Binnen 24 uren reeds viel er eeue zichtbare beterschap waar te nemen, en volgens de gisteren en hedeu gedane waarnemingen der bij het geval betrok kene art-en, zon er binnen enkele dagen op genezing mogen gerekend worden. Voor zoover tot op het oogenblik bekend is, wil Koch op 26 dezer in de Berlijusehe Medizinische Gesellschajt mondeling zijne geneeswijze en ontdekkingen mededeeleu. Terstond na deze openbaarmaking zal de door Koch eu zijne helpers bereide entstof voor alle geneeskundigen onverwijld beschik baar worden gesteld. De prijs per flesehje, voor 20 tot 30 inspuitingen, zou voorloo- pig 25 M. bedragen. Genezing bij nog jonge gevallen van loug- tuberculose wordt als absoluut zeker aan gegeven. Ook in diagnostisch opzicht beeft de metbode hooge waarde, aangezien de ent stof slechts den tuberkelbacillus doodt eu op niet-tuberculeuze ziekte-aandoeuingen niet reageert. Koch heeft tweemaal den Keizer eene mondelinge mededeeliug gedaan. Het ge rucht loopt, dat de Keizer 2,000,000 M. voor Koch ter beschikking wil stellen: éen millioen als persoonlijke eeregift aau Koch, die, zonder op eeuig voordeel voor zich aanspraak te makeu, zijne uitvinding aau de gebeele wereld schenken wil; en een tweede millioen tot het bouwen van eene staatsinrichtiug ter bereiding van het ge neesmiddel. Van eene andere zijde wordt gemeld dat er onder Koch's toezicht eeu groot militair hospitaal zal gebouwd worden voor de aan tering lijdenden onder bet Berlijnsche gar nizoen, en dat er bij den Rijksdag een kre diet van 500,000 M. zal worden aange vraagd tot stoffelijke bevordering van proef nemingen ter genezing van andere, met name besmettelijke ziekten. Ten behoeve vau een gedenkteeken te Berlijn ter eere vau Prins Von Bismarck is tot nog toe 838,525 mark bijeengebracht. Bij den maaltijd in het Mansion House zeide Salisbury dat alle teekenen des O tante, lieve tante! riep hij blijde uit. Is u hier? Ik wilde juist schrijven. Tante Sigorel hoorde ternauwernood wat hjj zeide. Zij dacht aau de doodkist, de prachtige doodkist! Niettemin omhelsde zij haar neef zoo hartelijk mogelijk. Zij ontdeed zich van haar sjaal, zette haar rouwhoed af en haalde eene muts voor den dag. Geheel onder den indruk zijner dankbaar heid, riep de kapitein gedurig uit: Wat is het toch lief tan u, dat gij gekomen zijt Een oogenblik later vroeg hij: Gij zijt toch, hoop ik, niet van plan, ter stond te vertrekken? Ik zal bij u blijven totdat gij weder op de been zijt, Frans, werd hem geantwoord. Hebt ge een kofier bij u? Is hij onderweg? Zal ik hem door Boiron laten afhalen? Neen, dank u, hij zal hier bezorgd worden. Goed. Gij blijft natuurlijk hier logeeren. Ik heb een aardig kamertje voor onverwachte gasten. Toen een had uur later, een kruier met de doodkist aan de deur verscheen, werd het gevaarte tijds een gunstig aanzien hebben voor den Éuropeeschen vrede. Een dier teekenen is het aanstaande bezoek van den Itussischen Kroonprins aan Britsch-Indië. Alleen Ne derland dreigt de Brusselsche conferentie te zullen doen schipbreuk lijden. Er bestaat geene beduchtheid voor gevaar ten opzichte van de ouderhandelingen met Portugal, terwijl er thans eene voorloopige schikking met die mogendheid is gesloten. De spre ker betreurde het Mc KiDley-tarief, maar verklaarde dat Engeland geene tegenmaat regelen zal voorstellen. Zeer scherp wordt over 't algemeen in de Engelsche pers Stanley's gedragslijn tegenover de officieren van zijne achterhoe de, tijdens den tocht in Darkest Afrika af gekeurd. Er wordt zelfs aangedrongen op een gerechtelijk onderzoek. De Luitenants Ward en Troup hebben de aantijgiugen van Stanley tegen Barttelot en Jameson ten stelligste tegengesproken. Bonny daarente gen, die ook bjj de achterhoede was, heeft in een onderhoud met een correspondent van The Times,de beschuldigingen tegen Stan ley iu hoofdzaak bevestigd, ook de geschiede nis van den moord op het negermeisje. Da waarschijnlijkste verklaring van de in het kamp bedreven gruwelen is nog, dat de ongelukkige officieren door ellende en outberingeu en den omgang met zieken en wilden krankzinnig ziju geworden. De Emin-Commissie plaatst in de En gelsche bladen een brief, waarin zij tegen spreekt dat zucht naar wiust of roem haar drijfveer voor de uitzending van Stanley zou geweest zijn. Zij brengt dien reiziger lof voor zijn belangloos werk. De rechtbank der Queen's Bench heeft yerklaard, dat er geene aanleiding bestaat om Castioni aau Zwitserland uit te leveren, de vijl Rossi's dood gedurende eene staat kundige omwenteling plaats had. Castioni zal hedeu iu vrjjheid worden gesteld. Generaal Boulanger heeft Jersey ver laten en is te Londen aangekomen. De Zwïtserscha Bondsraad heeft aan den Nederlandschen Raad van State zijn diep leedwezen betuigd over het instorten van den Koning eu zjjne oprechtste wen- scheu doen overbrengen voor diens spoedige volkomens genezing. Ondanks alle inspanning aan de ver schillende Italiaausche miuisteriëele depar tementen om bezuinigingen in te voeren, blijft er nog altijd op de begrooting voor 1891 een tekort van minstens 80 millioen, zoodat werkelijk geen andere uitweg moge lijk schijnt dan nieuwe belastingen. Eu er wordt reeds zoo geklaagd over den schier oudragelijken belasting-druk. Iutusschen heeft de Heer Luzatti, die ge- no8tnd wordt als aanstaand Minister van Financiën, in eene, te Padua gehouden rede voering bezuiniging bet eenige gezonde mid del genoemd om uit de moeilijkheid te ge raken. Eene staatkunde van zuinigheid is, nevens die des vredes, eeue dringende nood zakelijkheid. naar de kleine logeerkamer gesleept en daar tegen den muur gezet. Drie weken gingen voorbjj. Tante Sigorel was en bleef bij haar neef. Zij zorgde voor zjjne kleine huishouding en hielp hem waar hij hulp behoefde. Tante, zeide lig op zekeren dag, gij moet u hier niet altijd opsluiten. Waarom gaat gij niet eens uit. Er zijn hier vele bezienswaardige ge bouwen: de kerk, het kasteel en het arsenaal, en bovendien is er een fraai standbeeld van Guten berg. Stil! antwoordde de oude vrouw, om al die dingen geef ik niets. Ik blijf veel liever tehuis. Ondanks haar rustig, vreedzaam leven, was er iets dat daar als een looden wicht op het hart lag, en dat was de tegenwoordigheid van de dood kist. Wat zou zij met dat voorwerp beginnen? Hoe zou zij het kvvjjt raken? Eiken avond ble ven, voor dat zij in haar bed stapte, hare blikken aan de roode kist vastgenageld, die er bij het twijfelachtige flikkerlicht der kaars akeliger uitzag dan ooit; en wanneer zij des morgens ontwaakte, grjjnsde voor alles de griezelige lijkkist haar aan. (Slot volgt.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1