BINNENLAND. De Afgevaardigde Nicotera sprak Zondag te Palermo ten gunste eener betere indee ling der belastingenHp veroordeelde Crispi's dictatoriaal optreden en ook, dat de andere Ministers langzamerhand niet veel beter waren geworden dan afdeelings-eliefs. Deze redevoering heeft in Italië veel indruk ge maakt. Van de gouden bergen, door de revolu tiehelden aan het arme Italiaansche volk beloofd, is nog weinig te bespeuren Volgens een bericht uit La Libertad aan de New York Heraldis er in Hondu ras eene omwenteling uitgebroken. Het heet dat de stad Tequisiganta belegerd wordt en dat een gedeelte van het garnizoen der hoofdstad zich van het arsenaal heeft rneos- ter gemaakt. De president van het land moet door vijandelijke troepen zpn ingeslo ten. Staten-G e neraal. GEMENGDE BERICHTEN. In de stad Brussel en de voorst e- Zal de Nederlandsche Regeering volharden in haar verzet of zal zij toegeven en medewerken om art. IY van de Berlijner Congo - akte te wij - zigen? Hierover geeft Be Standaard na lang zwij - gen nu eene beschouwing en komt tot de over tuiging dat Nederland lang als kleine Staat er belang bij had de onschendbaarheid der tractaten dus ook der Berlijner Congo-akte te handhaven. Maar, voegt het blad er aan toe, al is ons recht goud waard, het verliezen van de sympathie van al wat in Europa door christelijke en humani taire motieven gedreven wordt, zou eene ver zwakking van onze positie in Europa ten gevolge hebben. Komen wij tot de keuze te staan tusschen bestendiging van al den gruwel in Afrika of het prijsgeven van een altoos beperkt handelsbelang onzerzijds, dan zouden wij althans den raad niet durven geven om stokstijf op ons recht te blijven staan en geen penning van ons belang op te of feren. Het is dus duidelijk dat Be Standaard van meer belang acht dat wij de sympathie der mo gendheden niet verliezen, dan dat onze Regee ring stokstijf blijft volharden in haar verzet. Mr. Joan Bohl zegt o. m. over het recht van de Nederlandsche Regeering tot handhaving van internationale tractaten in zijn artikel over Neêr- lands Congo-belang: ffRecht is geen volstrekt iets; het wordt toe gekend en kan ontnomen worden; het is afhan kelijk van tijd, plaats en gebeurlijkheidwel te verstaan: in het hier aanwezige geval, waar men te doen heeft met „overeengekomen recht: droit conventionnel.// Aan het slot van zijn artikel schrijft Mr. Bohl „Het zijn slechts kwalijk beraden vrienden en openlijke of stille vijanden, die de regeering, land en handel op den weg van verzet voortstuwen. //Het algemeen belang, dat goede verstandhou - ding met de mogendheden dringend gebiedt drijft het bizondere naar den achtergrond. Lijdt daardoor de Afrika-handel, dan moet het land de schade vergoeden. „Nederland neme tot 1905 het invoerrecht van den Congo Staat voor zijne rekening. Daarmede wordt zijne waardigheid in Europa en zijn handel op Afrika gered. //Nederland was tot nog toe buiten zijne gren zen geacht; de mogendheden geven nog steeds blijken van welwillendheid. Men doe daar, zoo kracht- en beleidvol mogelijk, zijn voordeel mede en bedenke, met betrekking tot het Congo-ver drag van 1885: Nood breekt wet. Gaarne geven wij aan de voorstanders van den persoonlijken dienstplicht,het zeer natuurlijk voor spel van algemeenen dienstplicht, te lezen, wat aan de Independance Beige uit Rome wordt geseind. //Men verzekert in de gewoonlijk goed ingelichte kringen, dat de Heer Crispi aan den Duitschen Rijkskanselier te kennen heeft gegeven, dat de groote meerderheid van het Italiaansche volk den vrede wil, waarvan zij een waarborg vindt, in het drievoudig verbond; maar dat Italië, zoo het verder de zware lasten moet dragen, die het verbond het tot nu toe heeft opgelegd,zijne eigenlijke kracht verzwakt zou zien, en mitsdien niet meer de ste vige bondgenoot zou zijn, waarop men tot dusver heeft kunnen rekenen. Men beweert dat de beide staatslieden nu naar middelen omgezien hebben, om de financiëele lasten van Italië te verminderen.// Arm I^dlië uitgemergeld door de soldaten- spelerij! Arme Crispi, die als een berouwhebbend zondaar aan den vreemdeling moet bekennen: mijn volk raakt uitgeput. De Italiaansche Regeeringjdrijft haar geweten loos ageeren tegen de Kerk en den Paus inder daad zeer ver. Zoo heeft zij onlangs de statuten der goddelooze vereeniging, die zich Circole Jesu Christo noemt en zich te Rome met 86 leden gevormd heeft, goedgekeurd, Reeds bij de onthulling van het Bruno-standbeeld was men op de gedachte gekomen on den „mensch// Christus als den //oproermaker// van Galilea te verheerlijken. Er had zich dan ook ten vorigen jare eerie soort vereeniging gevormd, die zich ten doel stelde de verspreiding der „sociale omkeer-bewegingen// van den vphilosoof Jezus Christus". Maar zij ging weder te niet. Nu heeft zich echter eene nieuwe vereeniging geformeerd, natuurlijk op bevel der Loge, met het godslas terlijke doel een standbeeld voor den „oproer maker van Galilea// te stichten in de Eeuwige Stad. Welk een duivelsche haat tegen het Katholi cisme en den Stedehouder van Christus in dit plan ligt, kan men nauwelijks begrijpen. En deze godslastering duldt de Regeering, en nog wel te Rome! Van den eenen kant verklarende dat zij de Waarborgenwet wil handhaven, bevordert zij van den anderen kant alle bewegingen, die de bespot ting en de vernietiging van den godsdienst ten deel hebben. {Ned. Kalh. stemmen De Staats-courant behelst het volgende bul letin. Gedurende de laatste veertien dagen heeft de toestand van Z M. den Koning weinig verande ring ondergaan. De stoornis der geestvermogens blijft dezelfde. De gemoedsstemming van Z. M. is afwisselend, nu eens kalm, dan weer eens opgewonden; het laatste vooral als hij den nacht slapeloos heeft door gebracht. De lichaamskrachten, ofschoon onge twijfeld verminderend, blijven toch voldoende. Voor het leven van Z. M. den Koning dreigt op het oogenblik geen gevaar. Paleis Het Loo, 10 November 1890 (get.) Dr. S. S. Rosenstein, Dr. Vinkhuyzen, J. Vlaande ren Cz. De Regeering heeft verklaard vooreerst niet te denken aan opheffing van het Koloniaal Werf depot. Het ligt in de bedoeling der Regeering om nog in den loop van dit jaar gaandeweg de valide-compagnie bij de Koloniale reserve te organiseeren en nog voor 1 Januari e. k. ook het gereedstaande gebouw te Nijmegen te doen betrekkeu. Amsterdam, 12 Nov. Naar men verneemt is het zoo goed als zeker, dat het „Congres Inter national Maritime// in 1892 hier vergaderen zal en dat dan eene tentoonstelling van waterbouw kunde zal plaats hebben. Terwijl deze tentoonstelling terecht de mannen van het vak zal aantrekken in het jaar, dat het Merwedekanaal geopend wordt, om iets te zien waarin Nederland uitmunt, zou eene gelijktijdige tentoonstelling van oude kunst voor het groote Europeesche publiek een bezoek aan Amsterdam belangwekkend maken. Als een teeken des tijds en waar het libe ralisme heen gaat, geeft ons duidelijk te zien Neeriand's eerste liberale kiesvereeniging Bur gerplicht in het stellen van den sociaal-democraat A. Rot, tot candidaat van den gemeenteraad. Zandvoort, 12 Nov. De Raad dezer gemeente heeft besloten voor het volgende dienstjaar op de hoofdsom der personeele belasting te heffen 60 opcenten, in plaats van 70. De Raad dezer gemeente heeft zich tot den gemeenteraad van Haarlem gewend tot onder steuning van de aanvraag der Heeren Hijmans Zoon, Be Jong en Van Minden, tot het ver krijgen van concessie voor den aanleg van een stoomtram tusschen die beide gemeenten. De Tweede Kamer der Stattn-GsDeraal heeft jl. Dinsdag hare werkzaamheden hervat. Overeenkomstig het voorstel der centrale sectie is btsloten verschillende ontwerpen in de afdee- lingen te onderzoeken, waaronder die betreffende de vaccine-quaeatie en tot wijzigiging der wet op de grondbelasting, benevens de herziening der algemeens regelen omtrent plaatselijke belas dogen. Eveneens zullen onderzocht worden de wetsvoor stellen van den Heer Van Houten tot uitbreiding der onteigeningswet, en van den Heer Bahlman tot verminde!iug van den zoutacoijns. Een voorstel van den Heer Raoseboom om het sectie-onrie zoek nog te vermeerderen m^t dat van het wetsontwerp tot uitvoering van artikel 187 der Grondwet (slaat van oorlog en beleg) werd verworpen met 50 tegen 19 stemmen. Daarentegen verklaarde de meerderheid, door aanneming met 40 tegen 32 skmtnen, van een voorstel des Voorzitters om, na het sectieonderzoek, de wijziging der kieswet (stedenwet) in openbare behandeling te brengen, zich tegen een voorstel van den Heer Van Kerkwijk, om dit ontwerp niet aan de orde te 9tellen nu zulks met het oog vooral op de begrootiogsdiscussiën, zoowel voor Indië els voor Nederland. Met de rechterzijde stemden ook enkele leden van de linkerzijde voor het voorstel van den Voor zitter. De gisteren gehouden zitting der beide Ka mers werd door den Minister van Koloniën met eene redevoering geopend, waarna het volgende wetsontw/rp werd ingediend: //Tot RrgenttS van het koninkrijk, gedurende den tijd dat Zijne Majesteit de Koning zich bui ten staat bevindt de regeerir g waar te nemen wordt benoemd Hare Majesteit Adelheid Emma Wulhtlmina Theresia, Koningia der Nederlauden, geboren Prinses van Waldeck en Pyrmont". Het ontwerp wordt verzonden naar de afdee- lingen, tot wier samenstelling wordt overgegaan. De leden begeven zich naar de afdeeliugen tot be - noeming van Voorziitrrs. Inmiddels werd de vergadering geschorst. In den loop van deze week vertrekt eene commissie van drie heeren naar Weimar, ten einde over den afstand en verkoop van //Groot Zorgvliet" te SeheveDingen, met de eigenaresse, de Groot-Hertogin van Saxen Weimar, te onderhan delen. Zooals men weet, geldt het hier het plan van exploitatie van die plaats als de //Palmengar- ten" te EraDkfort a/M. Te Versailles overleed dezer da- gen in don ouderdom van 80 jaren Mme Gibus de weduwe van den hoedenfabrikanl, die zijn naam gaf aan het naar hen genoemde welbekende hoofddeksel. De maatschappij tot exploitatie der gaskracht-geweren van Giffard heeft bekend gemaakt, dat zij vootloopig alleen kamergeweren, pistolen en dergelijke naar het door Giffard uit gevoerde systeem kan leveren en dat de gaskracht tot dusver nog onvoldoende is voor oorlogswapenen. De Heer Giffard gaat nog steeds voort met onderzoekingen en proefnemingen om de kracht en snelheid der geweren te verbetereo. Snelheid van postbooten. Volgens een Duiiseh tijdschrift heeft man in Hongkong ee e vergelijking gemaakt van den tijd door d« Duitscbe, Ecgelsche en Eranscha postbuoteu benoodigd, om de brieven uit Europa naar China over te brengen. Op vijf reizen volbrachten de Duitsche booten de reis in gemiddeld 303 s dag; de Engeleche in 30s/s en de Fracsche in 339/]0 dag. VaD beide laatst bedoelde booten is het gemiddeld van 10 reizen. Vo1gens11a 1 i a ansche b1 aden zou Jack the Ripper in in Italië ontdekt zijn en zou de Laliaausche politie, die aan de Engeisehe Re geering kennis gaf van hare ontdekking, sleehts op instructiëa weckten om hem gevangen te nemen. Het moet een man zijn, die aan eene vronw verleid heeft, dat hij te Londen een aantal mis daden gepleegd heeft met een wetenschappelijk doel. Misschien echter blijkt hij ook alweer niet de echte Jack te wezen. Er zijn al zooveel valeohe Rippers gevat. Een Noorsch zeeman, die te Pie- ton, Nieuw Schotland, gevangen gezet was, heeft zijne cel in brand gestoken, tengevolge waarvan de gevangenis en een paar ande»e gebouwen ver brandden. De brandstichter zelf kwam in de vlam om het leven. De groote schoenenfabriek te E r- furt, waaraan 3000 arbeiders verbonden waren, is gesloten wegens eene werkstaking, welke nu eens niet van de werklieden, maar van de patroons uitgaat. De arbeiders verlangden, dat eeuige ont slagen kameraden weer in dienst genomen zouden worden, de patroons weigerden en de twist liep zoo hoog, dat de directie besloot, de fabriek te sluiten. TeIerseke isZaterdag eenknaapje door het eten vaD eenige vruchten van den gou den regen welke, zooals men weet, vergiftig zijn zoo ernstig ongesteld geworden, dat ge neeskundige hulp moest ingeroepen worden. Daar dit vrij spoedig geschiedde, kon nog een gedeelte van het vergif door brakiDg verwijderd worden en is de knaap gelukkig spoedig hersteld. Een koopman teMüosterbergis onlangs in aanraking gekomen met het gerecht wegens eene te ver gedreven reclame. Hij zond aanbevelingen rond in den meer gebruikten vorm van een telegram, ma«r hij had dien vorm in alle bizonderheden nagebootst: met een telegram zegel de enveloppen dichtgeplakt, met blauw potlood het adres geechre/en, enz. Dit dwingen van de aandacht der geadresseer den was, volgens de rechtbank, grober Unfug,en de koopman werd veroordeeld tot eene geldaoete van 30 Mark. den zijn gedurende de 7 maanden dat de nieuwe verordeningen betreffende de honden van kracht zijn, niet minder dan 11,000 honden van overheids wege afgemaakt. Twee dienstmeisjes van buiten bezochten dezer dagen het Rijksmuseum te Am sterdam en bleven, boven gekomen, als het ware sprakeloos van verbazing it> da enorme voorhal roudataren. Schrijver dtzts zag haar en verheugde zich in hare opgetogenheid. Hij dacht, dat het haar aan woorden faalde om hare verrukking uit te drukken en bleef wat in de nabijheid, om te hooren wat zij zeggen zouden, Eindelijk kwam het; //Nee maar, Jacs, als ja dit portaal nou eens op je kni/ëo doen moest, dan bleef je hier ook niet lang, denk ik." {Zw. Ct Toen Edwin.de bekende Ameri- kaanBche tooneeiapeler, die ook in Europa hekend is door zijne kunstreis in 1882, eens in zijn thea ter te New-York zich wilde gaan kleeden om den Othello te spelen, liep h'i eerst even het too- neel op en keek door het gaatje in het scherm. Daar zug hij, dat de zaal zeer slecht bezet was en boos zeide Booth, dat hij zich voor een paar menschen niet verkoos zwart te maken dat hij den Moor dezen avond als blanke zou spelen. En hij hield woord. In 't eerst verwekte zijn optreden algemeen gelach, doch reeds na eenige oogenblikken was ieder zoo onder den indruk van zijn 9pel, dat men in het geheel niet meer aan de kleur dacht. En de blanke O.hello verwierf ten slotte een bijval, zooals slechts weinig zwarte kunst broeders is ten deel gevallen. 't Liep met hem beter af dan met don beken den kunstenaar van den schouwburg van Jan Gras, waarvan Van Maurik verhaalt. Toen de Moor daar eenmaal met een wit gelaat verscheen, verzetten zich de toeschouwers met kracht tegen dit breken metde traditie.„Zwartmaken!" schreeuw de de eene //Politoeren!" riep de andere, „met kurk smerenl// gilde een derde, totdat eindelijkjde raad „haal 'm door den schoorsteen!" eene zoo alge- meene vrooljjkheid t-.weeg bracht, dat het scherm moest vallen. Een der beide broeders van Aarts- hertog Johann van Oostenrijk zal binnenkort naar Zuid-Amerika vertrekken om te pogen iets van „Julian Orth" te vernemen. Zijne moeder, de Groothertogin-weduwe van Toskane, verkeert door verdriet en zorg in beklagenswaardigen toestaud. Den pachter der restauraties en buffetten aan het station vaa den voormaligen Nederlandtcben Rhijospoorweg te Utrecht, die tot dusver de aanzienlijke pachtsom van ruim twin tig duizend gulden per jaar betaalde, welke prijs hem bij zijn streven om het reizend publiek in alle opzichten te voldoen, verlies moest opleveren, ia door de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen eene vermindering toeges'aan vzn ruim acht duizend galden. Deze gunstige beschikking is gepaard gegaan met de voorwaarde dat aan ambtenaren geen sterke drank meer ma/ worden geschonken terwijl an dere levensmiddelen hun tegen verminderde prijzen moeten geleverd worden. Te Ereiburg heeft in de kliniek eene merkwaardige operatie plaatsgehad. Een man, die sedert langen tijd over pijn in de horst klaagde, werden twee ribben voor een deel uitgezaagd, waarna men, diep in 't lichaam een .dioht geslagen zakmes vond. Het bleek dat de man in Spanje bij eeDe vechtparijj een messteek iu de borst ontvangen had; bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht, wist hij niet dat het mes hem in het lichaam was doorgedrongen en de geneesheeren hadden het evenmin ontdekt. De vernieuwing van //het Czaar- Peterhuisja" te Zaandam wordt, naar de //Zaanl. Cl." meldt, met kracht voortgezet. Het oorspron kelijk gebouw, dat op sommige plaatsen 3 duim in den grond was gezakt, is met behulp «an domme krachten en vijzels ongeveer 1 M. in de hoogte gebracht, en van eene zeer hechte fundeericg voor zien; de vloer is door ijzeren balken ondervangen en het geheel door Amerikaansch houteD steunpilaren, stevig aan elkander verbonden, omringd, zoodat beweging en schudden zoo goed als onmogelijk is geworden. Men verwacht, dat de herstelling tegen 1 Januari 1891 zal voltooid zijn. Het electri8ch licht wint to A m- sterdam meer en meer veld. Zaterdag-avond werd het bötel en café //Palais Ruyal" voor 't eerst voor- Ioopig door 75 gloeilampen verlicht, welk getal later wordt uitgebreid. Vooral de atmosfeer wordt door het electrisch licht verbeterd. In eene zaal waarin vroeger gewoonlijk 80 graden wsrmte heerschte, ia nu da warmte gedaald tot 63 a 65 graden. De bekende luohtreizigei Godard is in den ouderdom van 63 jaren overleden. Hij was het, die gedurende het beleg van Parijs met Nadar de luchtvaart georganiseerd hesft, waardcor Parijs en de provinciën met elkander iu verbinding werden gesteld. Reeds sedert verscheidene jare n hebben vanwege hst Eranscha Marine-departement onderzoekingen plaats omtrent het gebruik van kabelballons voor den dienst op zae en voor de kustverdediging. Tot dit doel is in het arsenaal te Toulon een luchtvaarderspark opgericht, dat onder leiding van den Marine-Luitenant Ssryette staat. Onlangs s'eeg de Marine-prefect te Toulon, Vice- Admiraal Rieumer, iu een kabel-ballon op, waarbij hij met de aarde in tekphonische verbinding bleef. Tengevolge van den brand in de Venendaalsche stoomspinnerij en weverij zijn enke le boaderden spinners en spinsters werkloos. De arbeid kan niet worden hervat, aleer eene nieuwe staande as en drijfwerk zijn aangebracht. De directie der fabriek zal thans garensin Engeland moeten aankoopen; ande>s zal binnen eenige dsgen ook de arbeid der weverij moeten gestaakt worden. Een zeldzaam voorbeeld van ge- hechtheid van een dier aan zijn geboortegrond heeft te Bronneger, in Diente, plaats gehad. De landbouwer H. Hniting kocht op de veemarkt te Stadskanaal een jong ri.nd, dat hij na de thuis komst in de weide bracht, om het er ook des nachts te laten blijven. Den volgenden ochtend wns het aangekochte dier verdwenen. Alle na- spotiogen in de omgeving waren vruchteloos, zoodat men aan terngkeeren naar den vorigeD eigenaar dacht. Van den koopmaD, van wien het rand ge kocht was, vernam men dat het van Zandberg, gem. Odoorn, op vijf uur afstand van Bronneger, af komstig was. Toen de zoekende eigenaar daar aankwam, vond hij dan ook zijn rund terug. Het was reeds den eersten ochtend na den marktdag voor deo bander van het huis van zijn vroegeren baas,rustig liggend,gevonden Het had eene nacht reis gemaakt waarbij bat door venen en kanalen was gekomeD zoodat het des ochtends nog doornat was. Na ten tweede male te Bronueger te zijn gebracht, heeft het zich met zijne nieuwe omgeving vereenigd. Door een natuurkundige te Ge- rève, den Heer Mandtuft, moet het middel uitge vonden zijn om bijna zonder kosten eene tot nu toe onbekende hoeveelheid elecliiciteit voort te brengen. Met eene machine van een half paardenkracht zou hij genoeg ekctriciteit kunnen opwekken, om 500 tot hun maximum brandende gloeilichten te voeden. Te Londen moet men thans bez;g zijn met het nemen van proeven. Men heeft een middel ontdekt om met behulp van de telephoou de komst von stor men aan te kondigen. Hiertoe worden twee ijzeren staven op 7 of 8 meter afstand van elkaar geplaatst. Door ze iu gemeenschap te brengen aan dtn eenen kant met een met caoutchouc gtïsoleerden draad aan den anderen met een telephoou, kan een na derende storm ten minste 12 uren te voren worden aangekondigd. Em dof geluid doet zich dan in den ontvanger vernemen. Naarmate de storm nadert gaat het geluid over in dat van hagelkorrels, die tegen het venster slaan. Elke bliksemstraal brengt een schok voort alsof tegen het tefiphoonkastja wordt geslagen. Vermoedelijk zal deze ontdekking aan weerkundigen belangrijke diensten bewijzen. Een aardige reclame maakthet magazijn De Adelaar in de Spuistraat te 's Gra- venhage. Daar is namelijk eene regenjas voor het winkelraam te zien, waarvan de opgenomen panden een hak vormen, die met water is gevold en waarin enkele gondvisschen zwemmen. Uit Brouwershaven wordt onsge- meld: Door tusschenkomst van den Heer G. A. De Kater, agent der Z. H. R. M. alhier, werd de zer dagen aan de vijf kloeke mannen, die op 16 Oef. jl. met levensgevaar 20 schepelingen van het op den Banjaard gestrande schip Dunrobin be houden te Brouwershaven aan den wal brachten, een bewjjs verstrekt, hoezeer huDne daad in den lande wordtgewaardeerd. Eene dame uit Arnhem zond, onder de initialen N- N., aan zgn adres tene som van f 100 om onder hen te worden verdeeld. Van die welgevallige opdracht kweet bij zich dan ook onmiddellijk. Van heeler harte stem men wij in men ffea dank der begiftigden aan de edele, onbekende geefster. Van den achtergebleven schepeling Hasler is sedert niet meer vernomen; deze vond dus byna zeker den dood ia de golvea. (TV. R. Ct-)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2