NIEUWE Zondag 16 November 1800 15de Jaargang. De ellende in Italic. BUI T E No. 1614 abonnementsprijs [RMT. Pei 3 maanden voor Haarlatn0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor bet buitenland 1-80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDER DA B U R E A TT: St. Janstraat Haarlem G en ZATERDAG. A1NT1END AGITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekeud naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advartentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPEHS LAUHEÏ.' «Gestolen goed verrijkt niet,» zegt het spreekwoord. De elleude, welke iu Italië heerseht siuds de hoogst onrechtvaardige, hoogst ergerlijke annexatie der Pauselijke Staten, het erfgoed der Katholieke Kerk, bevestigt in onze da gen deze ernstige waarheid in hooge mate. Niets dan armoede en ellende, achter uitgang van zaken, slechte toestand van de financiën heerschen in het vereenigd ko- ijinkrijk. De' dagbladen verhalen het on omwonden. Meer dan zestig duize ,d eigenaars heb ben hunne woningen en landerijen verloren, omdat zjj hunne grondlasten niet konden betaleu. De op ubaie liefdadigheid vermag niets tegen de heerschende ellende, zoodat duizenden en duizenden personen verplicht zyn, ja gedwongen worden hun vaderland te verlaten, willen zij niet van honger ster ven. Meer dan zestig duizend personen zijn op bet punt betzelfde lot te ondergaan en ontelbaar is het aantal persomn, die zelfs geen onderkomen hebben en die met bede len in hun schamel onderhoud moeten voor zien. Ziedaar wat de revolutie in Italië heeft voo rtgebracht. Ziedaar de uitkomst dor schoone beloften, welke de revolutie-hedden het arme volk hebben voorgespiegeld. Treurig doch waar! Wat heeft het éen-Itulië zijne zoogenaam de grootheid duur betaald! Voor dat het Huis van Savo'e zijn schep- ter over gansch het schiereiland zwaaide, was zjju bestaan veel eenvoudiger, maar duizendmaal gelukkiger. In de Kerkelijke Staten, bijvoorbeeld, betaalde het volk schier geene belastingen: de bloedwet bestoud er niet. De Pausen lieten de landerijen bunuer onderdanen niet aanslaan of verkoopeu om hunne geldkoffers te vullen; niemand was verplicht de schoon ste jureu van zijn leven, ver van zijne ge boorteplaats verwijderd, in de kazerne door te brengen. Armoede was er om zoo te zeggen onbekend, omdal ieder van zijn arbeid kon leveu; niemand kwam hem iets ontnemen en, in tijd vau nood was men altjjd ver zekerd troost bij den Paus te vinden. De Paus is uog wel te Rome, bij deelt nog wel aalmoezen uit onder de noodlij denden, maar de bronnen waaruit hij vroe ger putte om wei te doen, zijn grootendeels uitgedroogd. Wat meer is, de behoeften op het schier eiland zijn minstens vertiendubbeld. Italië toch bezat de middelen, de hulpbronnen niet om eene groote mogeudheid te worden; het wilde zulks nochtans zjjn en daarin ligt het geheim, de oorzaak van de armoe de, die iu gansch Italië heerseht De verdeeling iu kleinere Staten was voor het land eeuo noodzakelijkheid; Italië bezit noch de rijke mynen, noch de mid delen van vervoer, noch een landbouw, die FEUILLETON. De geschiedenis van eene doodkist. Yerólg en slot.) Intusschen was het been van den kapitein in zooverre hersteld, dat de dokter hem toestond, een paar malen daags een oogenblik door de kamer te loopen. Van lieverlede strekte die wandeling zich uit, totdat hij op zekeren dag kwam kijken boe zjjne oude tante haar kamer'je had. ingericht. Mjjn Hemel, tante, wat is dat? riep hij ver basterd uit, toen hij, de kamer binnentredende, de groote doodkist tegen den muur zag staan. Wat kunt gij daarin bewaren! Tante werd bloedrood. Het moeten japonnen zjjn, ging hjj schert send voort; japonnen, waarmede gjj hier te Maintz denkt te schitteren. Tante raakte van haar stuk. O, lieve tante, ging de kapitein op ver wijtenden toon voort, ik wist niet dat gij zoo ijdel aart. tot voldoeude ontwikkeling gekomen is, om aan de Regeering toe te staan uitgaven te doen, met welke zij groote forten en zeekas- teelen kan bouwen eii eene sterke vloot en eeu uitgebreid leger kan onderhouden. Voeg dit alles bjj de revolutie, die alle slechte driften en de armoede tot haar dienst heeft en ineu zal zich dau een denkbeeld kuuoeu vormen vau den ongelukkigen, rampzaligen toestand, welke door de eenheid van Italië is ontstaan, een toestand, die tot algeheo len oudergaog noodzakelijk leiden moet. Toen iu 1850 de revolutie zich met het ruwst geweld meester maakte van Rome, be loofde zij aan het ItaUannsche volk geluk en heil van allerlei aard, Victor Emmanuel zou Rome, zou het gan- sche land verheft n, en tot een ongeteaden bloei brengen ja, geh el eu al ge'ukkig maken. Eu wat is er vau al dio schoone belofte iu vervalling gegaan? Niets hoege naamd. Iial.ë is uoodljjdeud, het lijdt aan armoede op iuteilectueel 6u matenëel ter rein. Aiieeu in Rome hebben iu het jaar 1888 niet miuder dau 190 faillissementen van gtoote handelshuizen plaais gehad en onder die waren er vele waarbjj het schro- melijkst bedrog werd gepleegd. De stoffelijke vooruitgang van de geluk kige Iiooldstad vau het éen-Italië, laat dus zeer veel te wenschen over en houdt, helaas! met den zedelijken vooruitgang ge lijken tred, waut in hetzelfde jaar 1888 werden bij het gerechtshof te Rome niet miuder dau 18,024 misdaden en overtre dingen aangegeven. Het aantal diefstallen bedroeg 573 meer eu het aantal geweldda dige aanrandingen 157 meor dau in het jaar te voren. Outzettende cijfers! Wij gaan verloren, klaagden de wel- geziadan toen Victor Emmanuel, voortge- zweept door de revolutie, Rome binnen trad. En die zoo klaagden wisten maar al te wel, door de ondervinding, hoe zichtbaar de woorden van De Maistre word8n bewaar heid: Qui mange du Pape eu meurt,dat wil zeggen, die de hand aau den Paus slaat, is ziju val, zijn ondergang nabij. Nog een korten tijd en de brokken van den tegen de rots van Petrus verbrijzelden troon van Piemout, zulieu door den stroom der revolutie meegesleept en weggespoeld worden en de belofte vau deu Almachtige zal bevestigd worde: De poorten der hel zullen tegen Mijne Kerk niets vermogen.» Plet zal met Italië gaan als met den kik- vorsch in de fabel, die iu grootte aan den os gelijk wilde worden. Hij moest zijne groot heidsmanie met den dood betalen. Italië, dat zich onder do groote mogendheden telt, zonder de middelen te bezitten om zjjn in genomen standpunt op te houden, zal zijne verwaaudheid met algeheelen ondergang moeten bekoopen. Intusschen lijdt het volk honger en ge brek eu ziet het de voorgespiegelde illusiëa iu rook verdwijnen. Arm volk, boe vreese- En hij stootte met zijn kruk tegen de kist, die een hol geluid gaf. Hoor eens, Frans, begon de oude vrouw met bevende stem, te wijl ecu paar groote trauen haar langs de wangen rolden. Wat scheelt u tante? Niets.Ik dacht ik Wat dacht u, tante? Ik dacht na dien brief dat Wat? Zij bewaarde nog eene seconde^ net stilzwijgen en barstte toen uit: Welnu, ik verbeeldde mjj, dat gij het on- pleizierig zoudt vinden hier begraven te worden en daarom had ik eene kist medegenomen. Eene doodkist? Ja. Werkelijk? Ja. De kapitein barstte in lachen uit. Ha, ha, hal Dat vind ik kosteljjk! Ha, ha, ha! En aangestoken door zrjne vroolijkheid glimlachte de oude vrouw door hare tranen heen. Vindt gij het slecht van mjj? vroeg zij. i jjk is de straf u door de helden der revo lutie bereid! De Duitsche Keizer heeft dezer dagen deelgenomen aau da zitting van het Col lege voor Landhuishoudkunde. Tijdens het vijftigjarig bestaan van dit college was het voor de eerste maal dat de regeereude vorst de beraadslagingen bijwoonde. Er werd ge sproken over maatregelen ter beveiliging vau wirklieden bij het gebruik vau land bouwmachines. Nadat er verscheidene ge vallen van ongelukken tri©t die werktuigen waren medegedeeld eu de noodzakelijkheid van meer toezicht was betoogd, nam de Keizer het woord. Uit de rapporten die hem geregeld zijn voorgelegd, zeide hij, had hij tot zijne verwondering bemerkt, dat inzon derheid eeu groot aautal vrouweljjke per sonen iu het landbouwbedrijf door onge lukkeu worden getroffen. Hij achtte het di s noodig, ook daaraan eene bizondere aan dacht te wij len. Gelijk hij retds ten vorigeu jare aan de Landbouwkundige Veresuiging had medegedeeld, is hij niet geneigd om eei.ige gratie te verleeneo, wanneer een on geluk het gevolg is geweest vau strafbaar verzuim bij den daarvoor aansprakelijken ondernemer. Bij de meestal onontwikkel de werklieden in bet landbouwbedrijf kan men niet verwachten, dat zij bij den arbeid al oos meer op hunne veiligheid dan op hun gemak bedacht ziju. Maar do lichtzinnig heid en onachtzaamheid dezer werklieden n.oet worden te keer gegaan door eeu streng toezicht van den verantwoordelijken werk gever. De Keizer hoopte, dat iu uit opzicht de besluiten van beo college de beste ge volgen mogen opleveren. Ten slotte werden er verscheidene bepa lingen ter voorkoming van ongelukken vast gesteld. Op de legerbegrooting voor het vol gende dienstjaar, oie thans bij deu Bonds raad is ingediend, zijn de uitgaven geraamd op 371 tniilioen mark, waarvau 320 rnil- iioen voor blijvende uitgaven, benevens 31 millioeu voor gewone uitgaven, die, evenals 21 tniilioen voor buitengewone uitgaven, slechts voor dat eene jaar wordeu aange vraagd. Het cijfer der blijvende uitgaven is 20 en dat der audere 2 millioen hooger d in op de b grooting van het loopende jaar. Tot de posteu, waarop eene verhooging wordt voorgesteld, liehooren o. a. stichting van groote gebouwen en verdere uitbrei ding vau het cadettenkorps, als gevolg van de uitbreiding der armee en daarmede toe nemende behoefte aan officieren. Volgens hat wetsontwerp tot regeling van bet volksonderwijs berust het leerplan en de inwendige inrichting van de volks school bij de nchoolautoriteiten, zooveel mo gelijk met eerbiediging van de verschillende geloofsbelijdenissen. Het beginsel van de inrichting moet zjjn, dat gee a kiud zonder godsdienstonderwijs Ftaus Coste drukte de oude vrouw aan zijn hart. Gij zijt eene lieve, brave tante, sprak hij. Maar wat moeten wij met die kist aanvangen? Daar ik baar voor u had medegebracht, neef, kunt gij er mede doen wat gij wilt. Kort daarna keerde tante naar Nancy terug. Vermits de doodkist den kapitein niet hinderde, liet hij haar staan waar zij stond. Een paar dagen na het vertrek zijner tante schreef hij haar, om haar te melden dat hij ge heel hersteld was en weder mocht uitgaan. Op dien brief kreeg luj geen antwoord. Den eersten Februari echter, kwam Boiron met een epistel naar boven loopen. Tante lag ziek te bed. Zij had koude gevat op de terugreis en leed aan bronchitis. Xk vertrek terstond naar Nancy, zeide de kapitein tot Boiron. Diezelfden avond nog maakte hij zich reisvaardig-, betaalde zijne huur, liet het adres van juffrouw Sigorel achter, voor het geval dat er brieven aan hem moesten worden opge zonden en daar hij weinig lust had de doodkist mede te nemen, deed hij alsof hij die vergat. Toen tante Sigorel haar neef volkomen hersteld naar zijne belijdenis mag gelaten worden. Het onderwjjs in den Godsdienst zal on der toezicht staan van de kerkelijke ver- eeuigiugen, die geraadpleegd worden in de invoering van nieuwe leerplannen eu school boeken en gerechtigd zijn het godsdienst- ouderwijs bij te wonen. Volgens bet in bet extra-nommer van de Deutsche Medizinische Wochetischrift op genomen opstel van Prof. Robert Koch getiteld: »Verdere mededeelingen over een geneesmiddel tegen tuberculose,» is de ge wichtigste eigenschap van het middel zijne specifieke werking op tuberculose processen vau eiken aard. Hot middel is buiten de geuetskuudige werking ook gewichtig voor diagnotiscbe doeleinden. Volledige genezing wordt bereikt bij lupus, tuberculose der klieren, beendeven-tuberculose, gewrichts- tuberculose. Ook beginnende longtering is door het middel te genezen. Over de samenstelling en de wijze van bereiden van het middel doet het opstel nog geene mededeeling. De Fransche Regeering is voorne mens iu bet aanstaande voorjaar niet een pautserschip, maar een geheel eskader naar de Baltisehe zee te zenden. Zoodra dit te Kroonstadt hakend werd heeft zich tene commissie gevormd om den Franschen zeelieden groote feesten te be reiden. Het Journal ojficiel behelst een besluit, waarbij de iu- en doorvoer van rundvee, schapen, varkens en geiten uit België en Nederland in Frankrijk wordt verboden. Blijkens de jongste berichten hlijft de pokziekte nog voortdurend in Marseille heerschen. In de laatste berichtsmaand over leden daar 35 pokljjders. Volgens berichten uit St. Petersburg heeit de Eugelsche Regeering de Russische uitgeuocdigd met haar samen te werken tot het vaststellen van bepalingen betref fende den haudel in margarineboter, over welke zaak Engeland eene internationale regeling tot stand wenscht te brengen. Aan gezien deze regeling echter hoofdzakelijk t-igen Frankrijk geiicht zou zijn, zal de Russische Regeering de uitnoodigiug van de haud wijzen eu zullen in Rusland zelfstan dige bepalingen op den margarinehandel wordeu gemaakt. De anarchisten van Bilbao hebben eene meeting gehouden ter viering vaa den jaardag der terechtstelling van hunne partij- genooteu te Chicago. Aan heftige redevoeringen tegen de bur- geilyke maatschappij ontbrak het natuurljjk niet. In een bericht uit San Salvador wordt gezegd dat Generaal Bagran aan Ezeta heeft geseind dat bij verplicht was de hoofd stad te ontruimen en het gouvernement ge vestigd had te Jamara; Bagram voegde ar bij dat hjj na een bloedig gevecht de liniën van Sanchez te Tegucigalpa heeft doorge broken. Ezeta houdt zich onzijdig. voor haar lied zag verschijnen, straalden hare zwakke oogen van blijdschap. Zij sloeg hare ver magerde armen om zijn hals en toen zij hem honderd vragen had gedaan omtrent zjjne ge zondheid en andere voor haar belangwekkende onderwerpen, zeide zij eindelijk: En Frans wat hebt ge met die kist gedaan? Zjj is gebleven, waar zij was. Toen ging zij rustig slapen. Drie dagen later werd er, terwijl de kapi tein zat te ontbijten, luid aan deur gescheld. Maria, de trouwe dienstmaagd van juffrouw Sigo- gel, haastte zich open te doen. Eene zware kist werd van een goederenwagen afgeladen. Is die voor mij? vroeg de kapitein. Hjj begreep er niets van. Wie ter wereld kon hem zulk een gevaarte toezenden? Zjjne verbazing duurde echter niet lang, daar hij spoedig de kist herkende. Het was de doodkist, die hem door zijn hospes werd nagezonden. Een dag daarna was tante overleden en de kapi tein liet de goede vrouw begraven in de kist, die eigen ljjk voor hem was bestemd geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1