NIEUWE No. 1015, Woensdag 19 November 1890 15de Jaargang. Arm en rijk. BUITENLAND. Zuur verdiend. ABONNEMENTSPRIJS Pm 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatseu in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. wntTiri.niiH AGITE MA NON AGITATE. Het ia bekend, dat tot de voornaamste eischen der sociaal-democratische wereldher vormers de opheffing van alle sociaal ver schil, voor alles echter de groote tegenstel ling van armen rijk, behoort, en het is aan geen twijfel onderhevig, dat deze verlokking en voorspiegeling op de groote massa der economisch onontwikkelde proletariërs een zeer grooten prikkel, eene gevaarlijke beko ring uitoefent, want de ondermijning van den rijkdom, de afschaffing van den eigen dom ten voordeele van de onbemiddelden, door de tnsschenkomst van den Staat, moet iederen door vooroordeelen beheerschten niet-bezitter als het begin van een aan het paradjjs gelijk6nden toestand toeschijnen. Het is ons plan niet om onze lezers in het socialististisch drolhof rond te leiden en te betoogen, dat de socialistisch-com- munistische eischen geheel en al ouveree- nigbaar zijn met de staathuishoudkundige wetten, ja, onvereenigbaar met de belangen van het ijverige en onvermoeide individu; wjj willen slechts bewijzeD, dat reeds de opheffing van het onderscheid tusschen arm en rijk en de productie en verdeeling door den Staat op staathuishoudkundig gebied volstrekt niet in staat kan zjjn een beteren toestand ten opzichte van woning, voeding, kleeding en vermaken in de plaats van den tegenwoordigen te stellen. De heeren proletariërs van de sociaal democratische soort vergeteo, als zij bezig zijn te rekenen en te deelen, de hoofdzaak, namelijk de omstandigheid, dat er, volgens de statistiek, op duizend inwoners hoogstens een rijke komt, dus een man, die een ver mogen bezit van 150,000 gulden; voorts zijn er op duizend inwo.iers ongeveer tien welgesteldeü, die gemiddeld een vermogen bezitten van 50 a 60.000 gulden. Vervol gens een aantal, van circa vijftig mensehen, wier bezit op 10 a 12000 gulden kan ge schat worden en dan wellicht nog 300 in woners met een gemiddeld vermogen van 15 a 1800 gulden. Wij stippen hierbij aan, opdat deze sta tistiek niet verkeerd worde opgevat, dat deze cgfers slechts gemiddeld zijn geuome.i, dat dus de rijke of arme gewesten niet mogeu aangeduid worden als in tegenspraak te zjjn met het hier aangevoerde. De evengeuoemde welgestelde 316 per sonen bezitten alzoo, wanneer men het ver mogen van den rijkste zelfs op 300,000 gulden aanneemt, een gezamenlijk vermogen van ruim twee millioen gulden. Schat men nu het vermogeu der minder bedeelden en ar men op duizend inwoners, dus der overige 639 personen, die immers in den regel toch nog het een en ander bezitten, op ruim 300,000 gulden, dan bezitten duizend in woners gezamenlijk een vermogen van 2,300,000 gulden; ieder afzonderlijke inwo ner zou dus, als dit bedrag ter verdeeling kwam, in het gunstigste geval 2300 gul den kunnen bezitten. Dit vermogen zouden echter slechts de zelfstandige inwoners ontvangen, want de FEUILLETON. Toen hy zjjn ellendig tehuis in de //Avenue du Roule" verliet, waar men hem dreigde uit te zetten, als hij den volgenden dag de huur der verstreken week niet betaalde, balde Michiel, de Herkules, //de verschrikkelijke Michiel", zooals hjj op het programma in de //Arena der kamp vechters// genoemd werd, de vuisten en stiet hjj een paar woorden uit. Zjjne vrouw al eene maand lang ziek en vier hongerige peuzels, die hjj te eten moest geven. Hoe, in vredesnaam, kon hij toekomen met de vjjf franken, die hij eiken avond van zijn Barnum ontving? Moest hij dan eindigen met stelen, als het niet beter werd? Nog was hjj eerlijk man, ondanks zijn zonderling beroep, dat hij, bij gebrek aan beter, gekozen had, na een langen, strengen winter, gedurende welken hij in zijn gewoon ambt van steenhouwer geen werk had kunnen vinden. En, hoe verbitterd hjj ook was op de maatschappjj, vrouwen, kinderen en de tot arbeid onge schikte grijsaards zijn niet in de bereke ning begrepen. Wij vragen nu echter iederen onbevoor- oordeeldeD, rechtschapen beoordeelaar of die verdeeliug van het kapitaal, waarbij ieder zelfstandig persoou 2300 gulden ont vangt, terwijl vrouwen, kindereu, zieken, zwakken eu oulen vau dagen ook moeten onderhonden worden, voldoen zou aan de socialistische eischen ten opzichte van wer kelijk betere levensbehoeften, betere woning en kleeding. De toestand zou ook niet veel verbeterd worden als men aarneemt, dat uit de kassen der banken eu maatschappijen op elk duizendtal inwoners nog een half millioen guldeu ten verdeeling kwam. Het is dus klinklaar bewezen, dat er in den gau- schen Staat niet zooveel vermogen, niet zoo veel rijkdom is, om aan de eischen der sociaal democraten te voldoen en veilig mag meu dus beweren dat de wijze waarop de maat schappij op het gebied van handel en nij ver heid werkzaam is, onder alle omstandighe den meer zal opleveren, dan eene commu nistische samenleving, een ouding, waarvan niemand eene juiste voorstelling heeft. De sociaal-democrateu hebben dus bij hun streven tot lotsverbetering eene verkeerde rekening opgemaakt. Hun communistisch stelsel gaat niet op, want bet is een feit, dat ook in onzen tijd de meeste op eigen voeten staande, vlijtige en degelijke man nen veel meer verdienen dan het commu nisme der sociaal-democaten hun zou kun nen verschaffen. Alle hotels te Berlijn zijn vol teringlij ders, die zijn komen toesnellen om naar Koch's geneeswijze behandeld te worden. Cannes, Nice, Mentona en andere zieken- verblijven ziju tijdelijk leeggeloopeu. Uit alle landen stroomen geneeskundigen toe om de nieuwe methode te leereu. Onder de geleerden te Weenen schijnen de thans door Dr. Koch gedane mededee- liogen een ontzaglijken indruk gemaakt te hebbeö. De Hoogleerareu Notbagel en Bill roth hebben er op hunne colleges terstond over gesproken en Koch's verdiensten ge huldigd. Prof. Billroth zeide dat indien het door Koch uitgevonden middel ook de in de excavaties van door tering aangetaste longen aanwezige bacillen deed sterven, een chirurg zonder eenig gevaar die excavaties openen kan, dewijl dan alleen nog de afge storvene substantie verwijderd hehoefde te worden. Even zoo zon de genezing van kan ker dan nog slechts eene quaestievan tijd wezen, want op grond van de jongste ont dekkingen mag men het voor waarschijn lijk aannemen dat. ook de kanker van bacil- lairen oorsprong moet ziju. Daareutegen heeft Prof. Baceelli te Rome gezegd, onder herinnering aan Pasteur's mislukte pogingen, dat ook voorloopig de ontdekking van Koch met omzichtigheid aangenomen moet worden, ofschoon hij dezen als een zeer ernstig en volkomen vertrouw baar geleerde vereert. die, naar zjjne meening, verantwoordelijk was voor den ellendigen staat zijner zaken, toch zag hij op tegen het denkbeeld, dat hij zou dalen tot het peil van verscheidene zijner collega's, nachtelijke rond zwervers, die inesr dan negen maanden van het j3ar in de gevangenis doorbrachten. Met gebogen hoofd liep hij rakelings langs de muren naar de kermis te Neuilly, welke in vol len gang was en waar zijne tent was opgesteld. De lantarens werden opgestoken en braken de duis ternis als de sterren een donkereu hemel; zij weerkaatsten zijne lange gestalte.Reeds hoorde men de muziek der draaimolens, waarvan de orgels alle tegelijk speelden, zoodat men slechts nu en dan even een bekend wijsje kon onderscheiden. Hij verhaastte zijne schreden. //Honderd franken!" mompelde hij, eensklaps stilstaande, om den bakxer, den porder en den apotheker te betalen en eenige dagen vacantie te kunnen nemen.... Maar 100 frs komen zoo maar niet op eens aangewaaid.... Kijk... wat is dat?" Tusschen twee steenen op den grond zag hij iets schitterends liggen. Hjj bukte zich vlug, raapte het PRIJS DER ADVERTENTIEN. Vau 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. AdTertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgever» KAPPERS L A U RE stuurde werklieden niet terug nemen, maar heeft belooft hun goede getuigschriften te geven, opdat zij in andere mijnen kunnen gaan arbeiden. Men gelooft echter dat de werkstaking niet lang meer zal duren; want de mjju- werkers eu de Maatschappij hebben er ge noeg van. De rechterzijde der Katner maakt zich gereed om slag te leveren tegen bet amen dement van den Afgevaardigde Brisson be treffende het heffen van belasting op de iukomsten der Congregatiëu. Het CoDgres der Katholieken in Wes telijk Frankrijk zal 25 tot 30 November te Nantes worden gehouden. Mgr. Freppel zal de sluitingsrede houden. De termijn om de verklaring van can- didaatstelliug voor de verkiezing van Clig- uon Court bij de prefectuur in te dieneu is verstreken en wij weten nu dat het aan tal candidaten negen-en-twiutig bedraagt, waaronder een, die in de gevangenis zit. Een ander candidaat, zekere Richard Fou- vet, anarchist, heeft zich, daar hjj niet kie zer is, candidaat gesteld om in de zalen te kunnen komen, de tribune te kunnen be klimmen, ten einde het programma zijner partij uiteen te zetten. Zeer origineel heeft bij tot zijne kiezers gezegd: Stemt niet op mij; want wat zou het u baten als gij mij verkoos. Als ik Afgevaardigde was zou ik u evengoed bedriegen als de anderen*. Uit Bern wordt gemeld, dat de zooge naamde» vtrzoenings-com missie» uit het Kan- tou Tessiuo het eens zijn geworden over de grondslagen voor de volkstelling, het stem recht en de kiezerslijsten. Op andere pun ten echter staan de gevoelens nog steeds lijnrecht tegenover elkander De Times bevat een uitvoerig relaas der *verklaring van den Syrischen tolk bij de Stanley-expeditie Assad Farran, waarin hij alle officieren van Stanley, met name Barttelot en Jameson, van verschikkelijke wreedheden beschuldigt. Bij de kannibalen- geschiedenis vbu Jameson staat Assad Far ran het uitvoerigst stil. De Times teekent hierbij aan, dat men deze verklaring met om zichtigheid moet aannemen, daar Farran ze later introk, evenwel onder sterken druk van het Emin-comité. Als geheel waardeloos mo gen ze dus niet beschouwd worden, te minder, omdat die verhalen door andere getuige nissen worden bevestigd. De deelnemer aan de expeditie Bonny verklaarde uitdrukkelijk aau de Times, dat Barttelot's waanzin en Jameson's doodelijke ziekte moeten geweten wordeu aan de door hunwreedhedtn opgewekte gemoedsspauning. De Eugelscbe bladen maken uit naam van mevrouw Jameson een rapport open baar, dat haar echtgenoot in 1888 aan het Emin-comité toegezonden heeft betreffende de Kammbaulzaken. Daarin bevestigt Jame son zelf, dat hij tegenwoordig was, toen het negerinnetje, dat voor zijue zakdoeken ge kocht was, geslacht en opgegeten werd, of schoon hij er bjjvoegt, dat zulks geschiedde zonder ziju bevel of wil. De Times is van oordeel, dat deze zoogenaamde rechtvaardi ging Jameson's tnaain erger benadeelt dan de ergste vijandige aanvallen. De Times publiceert ook Bonuy's verslag, ia 188S aan het comité toegezonden over de Yam- boeya-gebeurtenisseu. Deze mededeeliugeu bevestigen slechts de latere mondelinge. Éonny verklaart dat Barttelot zoo wreedaar dig was, dat eerstgenoemde verbaasd stond, dat de mishandelde inlanders hem niet reeds vroeger doodden. De Fransche Kamer heeft de behan deling der begrooting van Marine voort gezet en met 308 tegen 175 stemmen be sloten eene Commissie van 33 leden te be noemen, ten einde een onderzoek in te stellen naar sommige toestanden op Ma rine-gebied, waarover al sinds vele jaren scherpe critiek is geoefend. Het besluit echter heeft, in den vorm waarin het is aangenomen, niet meer het karakter van eene motie van wantrouwen tegen de lte- geering, 't welk het oorspronkelqk onmis kenbaar droeg. De Commissie voor het voorstel Moreau tot belasting en te-koop-stelliug van adel lijke titels adviseert tot het niet in overwe- ging nemen. £)0 Parijsche Gemeenteraad heeft 5000 franks toegestaan voor een gedenkteeken voor Garibaldi. De rapporteur verheerlijkte het roodhemd, waarop een lid der rechterzijde eene heftige rede hield, te midden van een vreeselijk ru- moer. De werkstaking van Garvin is op nieuw met algomeeue stemmen aangeno men. 1 De Maatschappij heeft nieuwe concessiën gedaan. De Directeur wil tien door hem wegge- voorwerp op en liep er mede naar eene lantaarn. Het was maar een phantasie-riogetje, een dun gou den bandje met een valsehen steen. Toch. kon het no»- wel drie of vier franks waard zijn. „Met mijne twee kopstukken van vanavond", zeide hij binnensmonds, //is het bijna tien franks. Toch beter dan niets... Maar ik wanbof nu toch ook altijd. Nu ik eindelijk eens zoo gelukkig ben iets te vinden, is het maar zoo'n kleinig heid.// Hij hervatte langzaam zijn weg, toen hij zich op eens hoorde toeroepen: „Mijnheer! mijnheer!" Hij keerde zich om en zag een klein meisje naar hem toekomen. //Heeft u daareven niet een ring opgeraapt?" „Wie? ik?" vroeg hij, „ik heb niets opgeraapt.// „Jawel, daarnet. Ik zag u bukken." „Ik maakte mijn schoen vasi," antwoordde hij ruw en ging door. Maar het kind drong schreiende aan: iiO, mijnheer! ik bid u, het is een ring van mij; toe, geef hem mij terug, ik ben er zoo op gesteld?" De Landhuishoudkundige Tentoon stelling te Weenen heeft hare rekening ge sloten met Beu nadeelig saldo van f 108,454. Het comité werd gemachtigd de noodige middeleu tot dekking aan te wenden. Een aantal geneeskundigen wordt uit Oostenrijk naar Beriijn gezonden om met de geneeswijze van Professor Koch nader kennis te maken. Volgens de Semaine médicale heeischen de pokkeu te St. Petersburg epidemisch. De stedeljjke gezondheidscommissie heeft dientengevolge besloten in alle hospitalen de gelegenheid tot verpleging van poklijders te vergrooten en een barakken-hospitaal, uitsluitend voor verpleging van poklijders, op te richten. Behalve dat zal een der hospi talen uitsluitend voor poklijders worden ge reserveerd. Uit Autiochië wordt beiicht, dat de cho lera daar is uitgebroken en dat de ziekte daar vermoedelijk van Aleppo is overgebracht. Naar men uit New-York meldt heeft President Harrison, na herhaaldelijk met den Minister Blaine, te hebben beraadslaagd en een aantal invloedrijke leden van 't Huis van Volksvertegenwoordigers en den Senaat te hebben gehoord, last gegeven tot het benoemen van eene commissie om voorstel- leu te doen tot wijziging vanM'Kinley's tarief. //Ik zeg je, dat ik niets gevonden heb," bromde bij boos, en terwijl hij rechtsomkeert maak'e riep hij haar toe: „Wil je wel eens maken dat je weg komt!// Het kind schrikte en liet hem heengaan. Maar hij had nog geen tien passen gedaan of hjj stond weer stil. „Neen, hoor!" mompelde hij tusschen zjjne tan den, dat is laag om zoo'n spring-in-'t-veld te bestelen//, en terugkeerende, riep hij//Hola, kleintje!" Het kind sto nd nog op dezelfde plaats met een zakdoek voor de oogen. Toen zjj hoorde dat men haar riep, hief zij het hoofd op, maar Michiel herkennende, wilde zij vluchten. „Loop niet weg, kind.... wees maar niet bang;.... ik ben nog zoo kwaad niet.... Ik zal je niets doen, heusch niet l)aar, daar heb je je ring... het was maar een grapje, en hjj hield haar het kleinood voor. „Is het waar? Geeft ge het heusch terug?,;. Wezenlijk?// vroeg de kleine stil staande. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1