MARKTBERICHTEN, Laatste Berichten, Ned. R. Kath. Volksbond. Majoor Pifat. Von Moltke als schaakspeler. Een kameelrit. Emancipatie. Voor geest en hart. Doe wel! Allerlei. STEDELIJK NIEUWS Letteren en Kunst. Onderwijs. Rechtszaken. Land- en Tuinbouw. Ingekomen giften Voor de vacante betrekking van bouwkundig opzichter bij de gemeentewerken te Delft, op eene jaarwedde van f 1200, hebben zich 93 sollicitanten aangemeld. In de cellulaire gevangenis te Rotterdam zijn twee gevangenen, beide ingezetenen van Kralingen, krankzinnig geworden. Zjj zijn naar het Rijkakraukzimiigengtsticht te Medem'jlik over gebracht. In de Zondag-namiddag door de Afdeeling //Am sterdam// van den Ned. R. K. Volksbond in Plan- cius gehouden vergadering werd het halfjaar lij ksch verslag uitgebracht door den Secretaris, Penningmeester en Bibliothecaris. Uit dat van eerstgenoemde bleek, dat de bloei van den Bond in het algemeen en van de Afdeeling „Amsterdam// in het laatste halfjaar weder be langrijk is vooruitgegaan. Wat de Afdeeling betreft, klimt het ledental elke maand nog met 40 a 50. Voorts werden de lotgevallen van de Afdeeling in het afgeloopen semester in het kort gereca pituleerd. De namen der sprekers werden genoemd. Gewezen werd op de deelneming van den Bond aan het veiligheidscongres en op het initiatief, genomen in zake het te brengen huldebetoon aan de nagedachtenis van wijlen Prof. Alberdingk Thijm. Aan den ijver der verschillende Commissiën en onder-afdeelingen werd hulde en dank gebracht. De vakvereenigingen zijn met twee vermeerderd. Er zijn nu vakvereenigingen van typographen, schilders, timmerlieden en meubelmakers, kleer makers, smeden, van handels- en kantoorbedienden. Het busje „Hulp in Nood" bewees goede diensten, de arbeidersbeurs beantwoordde niet volkomen aan hare roeping; de bibliotheek werd uitgebreid. Met den meesten lof werd gewag gemaakt van de Tentoonstelling van den Bond en werd dank baar het groote voorrecht erkend, dat Z. D. H. den Bisschop van Haarlem zich gewaardigde de Tentoontoonstelling te komen openen. De Secretaris besloot met een woord van aan sporing, om op den ingeslagen weg voort te gaan en met de bede, dat God den Bond moge zegenen. Volgens het verslag van den Penningmeester bedroeg het batig saldo, op 1 April f 3151,06V2 op 30 September f4052,141/2- De Bibliothectaris deelde een en ander omtrent den toestand der boekerij mede, en klaagde over de weinige belangstelling. Hij stond door het aan- koopen, inbinden enz. van boeken, voor een na- deelig saldo van f 26,24. Nadat de Voorzitter eenige huishoudelijke me- dedeelingen had gedaan omtrent een eigen ge bouw werd de vergadering gesloten. In de Afdeeling Metaalbewerkers van den Ned. R. K. Volksbond te Rotterdam is besloten tot oprichting van een teekencursus voor de Leden en Aspirantleden. Ook is opgericht eene vakafdeeling voor typo grafen en aanverwante vakken der typographic. Nadat het reglement was vastgesteld, werd een bestuur gekozen. Men verklaarde zich tegen de uitgave van een jaarboekje en een bondsorgaan, hierover zal op eene algemeene vergadering van de Afdeeling ingevolge een schriftelijk verzoek van 25 leden aan het Bestuur ophelderingen worden gevraagd, in hoeverre zij medewerking aan beide onderne mingen hebben toegezegd. De Ned. R. K. Volksbond afdeeling Vlissin- gen, heeft den feestdag van den H. Willibrord kerkelijk, en des avonds feestelijk herdacht in het smaakvol versierde vergader-lokaal. De Zeereerw. Heer Pastoor van Middelburg, de Weleerw. Heeren Kapelaans van Vlissingen, de meeste notabelen der stad en de autoriteiten van het Belgische loodswezen woonden de feestvie ring bij. De eere leden en een zeer groot getal leden waren met hunne dames opgekomen; het ge- heele getal der aanwezigen kan op ongeveer 350 worden geschat. Als feestredenaar trad op de Zeereerw. Heer H. De Oraaf, Geestelijk Adviseur, die het leven en werken sehetste van den II. Willibrord in zijne jeugd, zijne voorbereiding tot het apostolisch ambt en zijn bekeenngswerk in deze gewesten. De nummers van het programma werden door het Zangkoor en het muziek-gezelschap op keurige wijze uitgevoerd. De Directeur, de Heer Andre Geijsen, en de leden, de Heeren Ch. Limonard en A. J. Van de Vijver, komt allen lof toe. Na afloop bedankte de Voorzitter den Zeereerw. Geestelijken Adviseur voor zijn schoone feestrede, en in 't algemeen allen, die tot het welslagen van dezen feestavond het hunne hadden bijge dragen. Dr. E. M. Schranka vertelt in zijn Neuer De- mokrit de volgende geschiedenis. Bij het zoogenaamde groote kamp, niet ver van Miihlberg in Saksen, dat de prachtlievende keurvorst van Saks n, Augustus II, in het jaar 1630 had doen aanleggen, om aan de wereld zijn na den Noorschen krijg nieuw gerecruteerd, ge monteerd en geëxerceerd leger te toonen, was onder andere ook een vuurwerk. Een der schitterendste stukken van dit vuurwerk zou een „Vivat// van nog nooit aanschouwde grootte zijn. August zelf liet daarom den commandeerenden Majoor Jauch komen en drukte hem de kolossale voorstelling van dit „Vivat" nadrukkelijk op bet hart. Jauch deed, wat hem bevolen was. Er «as ook waarlijk 's avonds op de grootte van het Vivat niets aan te merken, des te meer op de spelling, want „Pifat" brandde erin schitterende vuurgloed. Overal ge lach alleen niet in de koninklijke tent, daar schaamde Augustus zich voor zijne booge gasten, onder welke zich ook de Koning van Pruisen be vond. Hij liet denzelfden avond nog den armen Majoor komen en bestrafte hem behoorlijk over het "Fivat//, met htt bevel, ergens een slimmerd op te zoeken, diedendommen streek op behen dige manier zou weten te bemantelen. Jauch wend de zich tot den koninklijken bibliothecaris Gebisch, die ook spoedig uit het schandelijke Pifat een eervol „PauBta Jubila Pecerunt Augusti Tempora" filtreerde, en August bleef niet in gebreke, zijne hooge gasten daarmede de „drukfout// aannemelijk re maken. Het was natuurlijk jammer, dat hij den hexameter niet in rechtmatige volgorde kon geven: „Tempora Pecerunt Augusti Jubila Faasta//, maar de eer was gered. Eu sedert dien tijd heette Jauch altijd „Majoor Pifat//. De groote strateeg is ook een meester in het krijgsspel op het veld van de 64 vakken, gelijk men van iemand, die zich het: „Eerst wegen, dan w8gen„ tot lijfspreuk maakte, kan verwachten. Hij :s een der meest gevreesde partners, die, Diette- gOBstaar.de zijn hoogen leeftijd, in dit edele spel het meerendeel der officieren van den generalen staf de baas is. Men verhaalt op dit gebied de volge de anek dote uit het leven van den Veldmaarschalk. Het was tusschen de jaren 1820 30, toen op het terras van een koffiehuis in Cairo op zekeren namiddag een aantal officieren van het Turksche leger bij elkaar waren, om onder een kop Mokka schaak te spelen. Onder de spelers bevond zich een oud Generaal, die de meesten zijner partners met het grootste gemak Bloeg. Zij. e partgen waren dan ook wel de interessantste, die in het café gespeeld werden en ze lokten vele toeschouwers uit, om de schrandere zetleD van den Pacha met opmerkzaamheid gade te slaan. Ouder de omstanders bevond zich ook een jong officier, die echter niet deelnam aan de luide ge sprekken, aan het einde der partij over de juistheid der zetten outataBn, maar zwijgend de anderen aanhoorde. Na eenigen tijd kon de oude Generaal geen partners meer vinden; ieder vreesde een spel met hem te beginnen. Daar trad op etn dag, dat de Pacha ongeduldig het bord en de stukken voor zich zette om alleen te spelen, de zwggende officier aan zijn tafeltje en verzocht hem de eer te mogen hebben eene partij met hem te wagen. Zwijgend knikte de grijs aard hem toe, en beidtn begonnen de stukken op te zetten. Dadelijk schaarde zich een aantal toeschouwers om hen heen en ze zagen na de eerste zetten met verbazing, dat de Generaal in den jongen on bekende een waardig partner had gevonden. Spoedig zat de eerste in het nauw, zijn gezicht werd al meer en meer bewolkt en in gioote pasrlen druppelde hem het zweet van het voorhoofd. Eene algemeene bewegiog ontstond, toen de jonge, tot nog toe zwggende sp-ler in drie zetten mat aankondigde, en spoedig daarop gaf de Turksche Geüeraal zich gewonnen. De overwinnaar stond op en stelde zich voor als Helimuth Voo Moltke. Eene dame, die in een gezeltchap dweepte met hetgeen zij gelezen en gehoord had omtrent Afrika, vroeg aan een bekenden, toevallig aanwezig zijnilen Afrika-reiziger: of het niet iets heerlijks, iets poë tisch was op den mg van een karneol door de woes'jjn gedregen te worden, waarop zij het volgen de nog al drastische antwoord kreeg: „U neemt een zeer hooge kantoorkruk, plaatst deze op eeo kar zonder veeree, gaat zelve op de kruk zitten en rijdt dan iu de hondsdagen, nadat u in 24 uur niets gedronken heeft, door een on- geploegd aardappelveld. Als u er dan nog niet is afgevallen, beeft u zich zoo ongeveer een begrip kunnen maken van den poëtiechen kameelrit door de woestijn.// „Is er éen man in deze geheele zaal//, sprak de redenaarster in een te dezer zake belegde ver gadering te Philadelphia, „die ooit iets gedaan beeft om de taak te verlichten, die op de schou ders der vrouw is gelegd? Wat wtet gij van de taak der vrouw? Is er éen man in de zaal," ging zij voort met over elkander ge>ouwen armen en haar gehoor overziende met een blik vol minach ting, „die ooit 's ochtends vroeg opgestaan is, zon der zgu in haar morgenslaap verzonken gade te wekken om stil naar benden te gaan, de kachel aan te maken, koffie te zetten, de knoopen te naaien aan het goed van de kinderen, de kousen te stoppen, de lampen schoon te makeD, de ka mer aan te stoffen, en dat alles dag aan dag zon der dat iemand hem daar dankje voor zeide? Als er zoo'n mau in de zaal is, laat hem dan opstaan en zich aanmelden.// -\chter in de zaal was werkelijk iemand, een tamelijk bejaard man met een bril op, die opstond. Het was de man van de spreekster, die meende dat zij thans van plan was voor het eerst zijne ver diensten te huldigen. De rijkste op deze aarde is de spaarzame mensch, de armste is de gierigaard. 't Is ons schijnbaar geluk, dat ons dikwerf vijanden bezorgt. Ervaring wordt door moeite en vlijt verkregen, De vaste gang des tijds rijpt haar tot zegen. Bedenk steeds: Wie geniet nn wel van 't goed, Wat ik hem deed?» En was t ook maar het kleed, Dat gij den beedlaar schonkt; de warme Ou 1 kamer, Waarin nu in den winter arme kinderen zitten, Doet u dat goed doe wel, doe weder wel! Bedenk steeds: Wie lijdt nu wel door het kwaad, Wat ik hem deed?» En was 't ook maar de steen, Dien gij den blinde van zijn weg niet naamt; Het harde toorn'ge woord, dat gij den zwakken geeft, Doet u dat leed doe wel, doe weder wel! Verkeerd begrepen. Bandiet. Help eau ar me mau, rnijuheor, en geef mij een rijksdaalder. Gij redt een mensehenlev-n. Heer. Uw leven is geen rijksdaalder waard. Bandiet (een pistool te voorschijn halende). Maar het uwe. Tegen de afspraak. Mevrouw A. (tot Me vrouw B., hare schoonzuster). Weet ge 't laatste nieuws reeds? Uw echtgenoot wil zich het roo- ken afweDtien. Mevrouw B. Maar dat gaat niet; hoe zou ik elk jaar een stel nieuwe gordijnen krijgen. Ik heb hem immers het rooken slechts onder de voorwaarde toegestaan, dat hij mij elk jaar een stel nieuwe gordgnen daarvoor koopt. Gevat. Drie studenten ontmoetten een zoon Israëls. In hun overmoed besloten zij hem eens te plagen. D.: eerste sprak: „Goeden dag, vader Aoraham." De tweede: „Goeden dag, vader Isaac,// De darde: „G reden dag, vader Jacob.// De Israë liet echter antwoordde: „Ge vergist u, mijue- beeren; ik ben noch vader Abraham, noch Isaac, noch Jacob, miarSaul, die uitging om zijns vaders ezels te zoeken, en ziet ik heb ze gevon den. Bij don vogelkoopman. Liefhebber. Nu, kan ik di^ pagegaai koopen? Koopman. Zeker, u zal er een mooi koopje aan hebben. Liefhebber. Ja, maar kao hij praten? Koopman. Praten? neenmaar hij ver staat alles. Eon onopvolgbare raad. Die bult aan uw achterhoofd geeft wel geen reden tot oogenblik- kdijke bezorgdheid, doch het zal niet kwaad zijn, iudien ge er steeds een oogje op houdt. Verontschuldiging. President van een ge rechtshof. Mau, mau, waar moet dat met je heen. Dat is nu reeds voor de derde maal, dat ik je op de bank der beschuldigden moet zien. Beklaagde. Ja, mijnheer,ik moet eerlijk zeggen, dat ik nog niet goed op de hoogte ben van de wet boeken. Wantrouwen. Twee heeren zaten alleen in een spoor weg-c/upé. Bij het naderen van een sta tion begon de trein langzamer te tijden. De eene heer sprak tot den ander.: Kuut gij mij ook zeggen hoe laat het is? De andere antwoordde: Ik weet het niet. Maar ik heb u toch zooeven op uw horioge zien kijken. Ja, daar heeft u wel gelijk in, maar dat was alleen om mij te overtuigen, dat ik het nog bezat. HAARLEM, 18 Nov. Het bij den Gemeenteraad in gekomen lo euppletoire kohier der plaatselijke di recte beh.8ti.igcD, dienst 1890, bedraagt f 6055,20. Vooita is bij den Raad ingekomeu het advies van B. en W. over da aanvrage van den archi tect D, Storm voorden aanleg van eet: stoomtram van de Rozenstraat naar de Leidschestraat, Ier aansluiting aan een locaal-spoorweg naar Zand- voort. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan adreseant te berichten, dat behoudens wijziging van enkele onderdcelen, de Raad bereid ia om op nader va&t te stallen voorwaarden en voor een nader vast te stellen tijdperk, de gevraagde con cessie te verleeneo. BURG-. STAND DER GEM. HAARLEM. BEVALLEN: 12 Nov.: G. Rayaenaara-Veeastra, z. 14 Nov.: C. A. Kuipers-Zwaan,^ d. B. M. Snijder- Bolling, z. 15 Nov.: J. J. Adelaar-Heescmans, z. D. C. E. Van Batum-Kreek, z. 15 Nov.: A. E M. Wille-Rogge, z. E. J. Witkamp-Komst, 2 z. C. Van Steenrijk-Galis, d. H. E. Van Beek-Lokkers, d. (levenloos) 46 Nov.: W. Smit-Petersen, d. J. Lanser-Delhaes, d. 17 Nov.; P. Smit-Van der Slays, d. OVERLEDEN; 13 Nov.: G. Tieraes, 6 m.-l L 14 A, Gairitsen, 47 j. 1® Nov.: C. Kuiken, 56 j. T. F. Al ij nd er s, 19 d. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtzitting van 13 Novomber 1890. 1. Al. G. z. b., Velzen. Mishandeling, bij verstek 10 dagen get. straf. 2. W. v. d. B. h/vL. L., z. b. Velzen. Alish. 10 dagen gev. straf. 3. G. M., werkman, Bever wijk. Mish. 14 dagen gev. straf. 4. P.P., tuinder, Wijk aan Zee en Duin. Mish. f10 boete of 5 dagen hechtenis 5. L. S., arbeider, Oostzaan. Visscherij overtreding en we- derspannigheid. f 10 boete of 2 dagen hechtenis en 14 dagen gev. straf. 6. G. M., tuinder, Wijk aan Zee en Duin. Poging tot omkooping. 5 dagen gev. straf. 7. L. L., werkman, Velzen. Mish. 14 dagen gev.^straf. 8. G. C. L. h/v J. R., z. b. Haarlem. Mish. f10 boete of 5 dagen dagen hechtenis. 9. J, de M.. arbeider, Haarlemmermeer. Mish. 7 dagen gev. straf. 10 W. K., slager, Zaandam. Mish. 10 dagen gov. straf. 11. A. M., werkman, Haar lem. Mish. 6 Weken gev. straf. 12. C. W., koopman. Landsmeer. Mish. 2 dagen gev. straf. 13 J. De G., koopman, Landsmeer. Alish. 2 dagen gev. straf. 14. K. K., werkman, Edam. Mish. Bij verstek 7 dagen gev. straf. 15. T. W., z. b. en woonplaats (gedet.) Landlooperij. 12 dagen hechtenis en 6 maanden plaatsing in eene R.W. I. Terechtzitting van 15 November 1890. 1. A. J. M.. barbier, Bennebroek. Vernieling door schuld. 14 dagen gev. straf. 2. B. v. Z. schipper, Haarlem (appèl visscberij-overtreding). Het vonnis van den kantonrech ter te Haarlem bevestigd. 3. J. S.. visscber, Assendelft. Visscherij-o ver treding en beleed, ambt. i. f. f 10 boete of. 2 dagen hechtenis en 14 dagen gev. straf. 4. J. De B.f veediijver, Amsterdam. Bedelarij. Bij verstek 8 da gen gev. straf. o. N. R., werkmau, Wormerveer. Mish. 14 dagen gev. straf. 6. C. K., werkman, Houtrakpolder. Mish. Bij verstek 14 ,dagen gev. straf. 7. A. W.: W.f zonder beroep, Haarlemmermeer, (appè) strooperij.) De zaak teruggewezen naar den kantonrechter te Haarlemmermeer. 8. J. G., timmerman en kastelein. Haarlemmermeer. Mish. 6 weken gev. straf. Onze landgenoot de violist Jozef Cramer is door Joa chim uilgenoodigd, in het laatst van dezen winter met hem te Berlijn uitvoeringen van kamermuziek te geven. De Inspecteur van het lager onderwijs in de tweede inspectie, de Heer, J. C. Tabius, heeft de district-school- opzieuers in zijn ambtsgebied uitgeuoodigd, hem tos te zenden een overzicht van het getal leerlingen, dat niet den geheelen cursus eener openbare school govolgd heelt, dus te vroeg die inrichting verliet. De rechtbank te Middelburg heeft P. de P., 3G jaar wonende te Hontenisse, vrijgesproken van valschheid in geschrifte, welke door hem zou gepleegd zijn bij het op zenden van een adres aan Z. M. den Koning.. Door Dr. Nessier, te Carlsruhe, is een mengsel uitge vonden, dat een uitmuntend middel is gebleken ter ver delging van bladluizen. Dit mengsel is onschadelijk voor de planten zeiven, terwijl liet de verschillende luizen doodt. Het wordt uit de volgende bestanddee en samengesteld: 40 gram zachte zeep, 50 gram foeselolie en 2 deciliter wijngerst, vermengd met 1 Liter regen- of rivierwater. Dit onkostbare mensel kaa door middel van een naai- machineu-oliespuitje worden aangewend.{Semper Firms). In Augustus 1891 zal te Meppet, van wege het Genootschap tot bevordering van landbouw en veeteelt in Drente, eene groote tentoonstelling worden gehouden. UITLOTINGEN. van aandeelen in geldleeningen voor R. K. kerken en gestichten. ROTTERDAM. Kerk van het A. II. Hart van Jezus Uitgeloot Serie No 33. Betaalbaar aan de pastorie aldaar' HAARLEM, 17 Nov. Ter graanmarkt van heden af gedaan: roode tarwe f a f witte f 8,40 a 6,— rogge f6.a f 5,75haver f 3,627,8 13,50 gerst f 5,45 bruine boonen faf,Gr. erwten f 9,60 a 16,75, Capucijners fll,a f.—Oliezaad f.—Karwijzaad f ALKMAAR, 17 Nov. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen was als volgt: koeien 200, 10 nuchtere kalveren/ 12 a 22, 82 vette kalveren 40 a 96 ,767 schapen 24 s 32 277 varkens 40 c. per kilo, 35 ma gere dito 13 a 16,— bokken af paarden 0 i lammeren f h HOORN,15 Nov. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe t 7,50 a 9,— heet, rogge t a Heet. Gerst 4 75 a6—,hect haver t 3,25f 4,—mosterdzaad 14,50il6.— heet. bruine 10.50 a 13,gele 12,— a J 16.— heet. paardebooncn 15 75 a 6.50 heet. erwten J a 0 AMSTERDAM, 17 Nov. Ter veemarkt waren aangevoerd 438 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qnal. f 0,70 a.dito 2dequal.f 0.68 dito 3de qualiteit f ,58 per kilo; melk- enkalfkoeien 140 a 250, graskalv. f a 27 ,nuchteie kalveren J 6 a 10, 17 schapen en lammeren a 321 vette varkens 40 a 44 c. per kilo. LONDEN. 17 Nov. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 2300, schapen en lammeren 9000, kalveren 70, zwijnen 110. Prijzenbeste runderen 2/4 a 5/— schapen en lammeren 4/8 a 6'1, kalveren 3/4 a 5/4 zwijnen 2/4 a 3/6. ROTTERDAM, 17 Nov. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, 106 runderen, 71 vette en gras- kalveren, 1 nuchtere kalveren, 1604 schapen of lamme ren, 643 varkens, —biggen, bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit 74 o. 2de qual. 68 c„ 3de qual. 64 c.; kalveren lste qual. 90 c. 2de qual. 85 a c., schapen lste qual. 60 c„ 2de qual. 50 c., alles per kilo; varkeus lste qual. 21 a c., 2de qual. 20a— c., 3de qual. 19 e., licht soort 20 a 21 c. per Aalf kilo. Op de botermarkt werden aangevoerd: 70/8 en ton enstukken per half kilo; prijs le qual. f 2e qual. 3e qnal. f per half kilo a SCHIEDAM, 17 Nov. Moutwijn per Ned. vat a f 11,— Jenever 16,50, Amsterd. proef f 17,75. Spoeling f Commissie f 1,S0. BERLIJN, 16 Nov. Ia eeue bjjeenkomst gehouden aau de koninklijke kliniek heeft Prof. Ernst Yon Bergmann, in opdracht van zijn vriend Kocb, eene voordracht ge houden over de tot nu toe verkregen re sultaten van tuberculeuse lijders, die hij sinds korten tjjd in zijue kliniek Daar de methode vau Koch heeft behandeld. Ten behoeve van wetenschappelijke demonstratie werd aan de vergadering een dertigtal patiënten voor gesteld; daaronder was een mau vau 58 jaar, die reeds 39 jaren aan lupus heeft geledeD, terwijl over het algemeen bij de andere patiënten zichtbare tuberculose voor kwam in gelaat, strottenhoofd, gewrichten, klieren, euz. Bergmann verklaarde, dat in al de behandelde gevallen met nagenoeg wiskundige j uistheid na de inenting ai de ver- schijuselen zich vertoonden,'welke door Koch zijn voorspeld. Wegens den korten tjjd van behandeling dezer lijders bestond er nog wel geen geval vau volledige genezing, maar daarentegen konden er reeds hoogst verrassende resultaten worden geconstateerd, betreffende de vaststelling der diagnose in verscholen en twijfelachtige gevalleu, even zeer als eene onmiskenbare verbetering of vooruitgang in de genezing, bij alle dien overeenkomstig behandelde patiëuten. Om trent gevaar voor eene nieuwe optreding der tuberculose bij lijders die geheel gene zen schenen, had Bergmaun nog geene er varing kunnen opdoen, ook weder doordien er nog te weinig tijd is verloopen om dien aangaande reeds waarnemingen te kunnen hebben. Er kan evenwel reeds worden ge zegd, dat Koch door zijne ontdekkingen zich op geneeskundig gebied eene groote wereldberoemdheid heeft verworven. In aansluiting op de voordracht van Berg mann verklaarde de Oberstabsarzt Kohier, die alhier in de inrichting, bekend onder den naam van Cliarité, sinds vijf weken de metbode van Koch toepast, dat er ouder zijne patiënten reeds twee zijn, die eene volledige genezing van zichtbare tuberculose nabij schijnen te zpn. Hij zeide nadrukkelijk »sckjj- neu», omdat bij een anderen patiënt, die men meende dat reeds geheel genezen was, zich weder tuberculose had voorgedaan, maar in lichten graad en die een gunstig verloop scheen te nemen. voor het arme kerkje te ACKWORTH GRANGE bij Pontefbact (Engeland). Reeds ingekomenf 10,50 Voor de zielen in het Vagevuur. 1, f 11,50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 3