Vrijdag 28 November 1890 15de Jaargang. No, 1019 it ij 11 tUA FEÜ ILL ET O N. Een Les. De Rijksbegroot.ing voor het volgende jaar bevestigt, dat het Duitsche vice-con- sulaat te Rotterdam weder veranderd wordt in een consulaat, met 16,500 M. salaris. In de Engelsche troonrede wordt ge zegd dat in de betrekking tot andere mo- geudheden sedert de vorige parlementszit- ting goeue verandering is gekomen. De waar borgen voor het behoud van den vrede in Europa acht de Koningin verzekerd. Met Italië zijn onderhandelingen geopend, waar door het onder Eugelschen invloed staande geb'el in Noordoostelijk Afrika gescheiden zal worden van het tot Abyssinië behoo- rende gebied. Voorts wordt de met Portu gal overeengekomen modus vivendi aange kondigd, eu de hoop uitgesproken dat met opzicht tot de visscherjj op New-Found- laud eene regeling getroffen zal worden, die alle partijen zal bevredigen. De mislukking van den aardappeloogst dreigt in de wes telijke graafschappen van Ierland eene schaarschte van voedingsmiddelen te ver oorzaken welke door van regeeringswege te nemen maatregelen zooveel mogelijk zal gelenigd worden. Een wetsontwerp wordt aangekondigd tot verbetering van het ge westelijk bestuur in sommige Iersche graaf schappen. In het Hoogerhuis uitte Granville zijne voldoening over de overeenstemming tusseheo de Regeeringen teu opzichte van bet behoud des vredes. Hij betreurde het aauuemen der Mc. Kinley-wet in de Ver- eenigde Staten. Salisbury betreurde de in Afrika gepleegde schandalen, doch verklaarde dat het Gou vernement zich uiet verplichten kon tot het beschermen van leven en eigendom iu Afri ka. Er zal eeu onderzoek worden inge steld. Eene indrukwekkende lijkdienst ter eere van Z. M. Koning Willem III zal te Londen worden gehouden. Tot bijwoning daarvau zijn o. a. de vreemde Gezanten, de Lord-Mayor en de Sheriffs van Londen uitgenoodigd. De schilder Hubert Vos zal van het tafereel eene schets maken. Parnell zou gisteren in eene verga dering van Iersche parlementsleden zijne aftreding als partij-leider aankondigen. Volgens eeu Eogelsch blad zon de oorziekte, waaraan Keizer Wilhelm sinds jaren [lij It, een dreigend karakter aanne men, zoodat men voor kanker vreest. De Duitsche bladen spreken echter niet daar van, zegt het blad, omdat dit ais hoog verraad* of Grober Lnfug zou beschouwd worden. Eeu wetsontwerp, waarbij bepaald zal worden welke soort boeken in de spoor wegstations verkocht mogen worden, zal bij de Fransche Kamers worden ingediend. Generaal Boulanger is te Jersey terug gekeerd. Ook Jeneraal d'Andlau, die tijdens de zaak Calfarel tot vijf jaten gevangenisstraf ver van de geheimen van het mensclielijk hart. /Cecile verveelt zich en betreurt Parijs, zeide zij Ik had wel voorzien, dat het zoo zou gaan; maar het kwaad is nog al zoo erg niet, want het zal spoedig veranderen. Er zal weldra een einde komen aan haar ballingschap. Arme kleine, hoe verlang ik haar te zien! Wat duurt het lang voor het Kerstmis wordt!" Mijnheer en Mevrouw do Vernes zouden na de Kerstdagen hun buitengoed verlaten om zich in de stad te vestigen Volgens Engelsche gewoonte hadden zij eei ige vrienden uitgei oodigd om het Kerstfeest op hun kasteel te komen vieren. De goede suikertante behoord.e natuurlijk onder de genooodigden en men was o vereengekomen.dat men te samen naar Parijs zou terugkeeren. Aan alles komteeu eind.e, zegt het spreekwoord, en zoo wij Mevrouw de Eaventine thans alleen in haar boudoir aantrefien, dan is het, omdat zij toebereidselen maakt voor het vertrek en haar schatten achter slot bergt. Heden zelfs zal zij haar ge'iefde Cecile ontmoeten, zij heeft zoolang van Kerstmis gezongen tot eindelijk Kerstmis gekomen is, evengoed Ms men van Paschen spreekt tot Paschen komt. Wordt vervolgd.) genen aardsehen Vorst eene gunst of aal moes vtagen; het lichaam welks onzichtbaar Hoofd God is, omvat alle Christelijke Sta ten in zijne eenheid en kan niet verbrok keld aan eeuige Regeeriugeu dienstbaar zijn. Welken rang de meuscheu hier op aarde ook bekleedeu, tot welke waardigheid zij zij i verheven, voor het Altaar zijn alieu gelijk, Regent eu onderdaan, Keizer eu dagioouer, allen zijn kinderen der Kerk aan wie zij gehoorzaamheid en geloof ver schuldigd zijn. Allen moeten het als het hoogste goed beschouwen, dat de van God afstammende Kerk ben iu haar schoot heeft opgenomen; allen schenkt zij met geljjke vrijgevigheid haro onschatbare goederen. En zij zou dan moeteu gaau bedelen bij hen, die zicb met hare schatten verrijken, zij de bruid vau Christus, zou aan het hof der vorsteu moeten verschijnen eu hst als eeu groot geluk moeteu beschouwen dat de machtigen der aarde de goedheid wel wil len hebbeu haar te dulden en te laten be staan? Neen, de Kerk is geenszins de on derdaan vau den Staat, zij is tot den dienst vau God bestemd, maar geeue lijfeigene van eene macht op aarde. Zoo staat het met de rechten der Kerk geschapen, roept Görres zijne tij lgénooteu toe. Zij bestond reeds voor gij iu 't aanzijn kwaamt en zij zal er nog zijn als elk spoor van u reeds laug zal verdwenen zijn. Het geen de Kerk bezat, heeft zij rechtmatig verwonnen,rechtmatig beheerd en rechtmatig voortgeërfd. Tot den pas gekroonden Koning van Bei eren, Lodevvijk I, spreekt Görres de vol gende woorden: De Kerk is geene andere geworden; hare verhouding tot den Staat is uiet veranderd. Vervolgd door ijverzucht, bedreigd door vijandige machten schier over al vau aardsche goederen ontroofd, bezit zij mets van datgene, wat de wereld pleegt te geven. Slechts de waarheid is aan hare zijde. Eu toch neemt de stormloop tegen haar geen einde, de lafhartigheid houdt uiet vp tegen de weerlooze te ageeren. Zij is aan alle vernederingen blootgesteld; ieder ellen deling kan eu mag baar met zijn zeever bezoedelen; de dienaars van het geweld slaau haar ongestraft in 't aangezicht. Herodes n.et zijne aanhangers zieu spotteud op haar neder, Pharizeërs eu Saduciërs beschuldigen haar, dat zp zich wederrechtelijk tot Konin gin verheit. Gij, o Koning, zult u niet scharen bij de vijanden der Kerk. Bevrijd haar uit bare schandelijke slavernij waarin een ontzettend wantrouwen haar heeft gebracht door haar voor de minste handeling bet placet der polit e op te dringen. Laat de rechten zoo wel als de goederen der Ksrk, onaange roerd. Wees eeu beschermer van de Kerk en van het Geloof opdat Beiereu weder worde, wat bet tevoren is geweest: eeu schild, eeu hoeksteen der Katholieke Kerk Zou meu Diet meeuen, dat deze treffende woorden iu onze dagen en voor onzen tijd zijn geschreven? Meer dan ooit strekken ze kere Staten, zooals Italië, Frankrijk, eene onheilige baud uit naar de rechten der Kerk. Hare goederen zijn haar reeds lang ontnomen eu meu handelt daarmede naar believen en wanneer men hare dienaren eene bete broods van de welvoorziene tafél reikt, dan geschiedt zulks alsof men hun eene aalmoes geeft. De groote zonde van den Staat is de gewelddadige macht waarmede hij de edele ledematen der Kerk samensnoert om haar elke vrjje beweging onmogelijk te maken en baar te beletten hare GodJe'ijke zending te vervullen. O, dat er dan duizenden eu duizenden opstaan, die als Gö> res het machtige woord richten tot ben, die als verklaarde vijanden der Kerk, aan d/Bruid vau Christus, zulke smartelijke uren bereiden, opdat door hun krachtig woord en door de medewerking van alle kinderen der Kerk aan de ontroof de Moeder worde teruggeschonken, al het geen baar op zoo hoogst gewelddadige eu wederrechtelijke wijze werd ontnomen. De Groothertog vau Luxemburg zal, al vorens in zijne hoofdstad te komen, de be grafenis van Z. M. den Koning der Neder landen gaau bijwonen. De Kamer zal Don derdag een adres vau rouwbeklag opzeudeo, en vervolgens weder uiteengaan. De Norddeulsche deelt mede, dat de Keizer eergisteren, bij het vrpe onderhoud ua den parlementairen maaltijd, herhaaldelijk Wiudtborst aangesprokeu heeft, en hem ook naar zijn gezondheidstoestand heef t gevraagd. De Keizer sprak tegen de Afgevaardigden zijne bevrediging uit over de zakelijke be raadslagingen over de hervormingsvoorstel len in hetHuis van Afgevaardigden.Zakelijke kritiek was zpu weusch, en hij hekelde de onvruchtbaarheid der sociaal-democratische congresseu voor de werklieden. Hij laakte de politici, die zicb bsperkeo tot eene af brekende ctifiek. Vervolgeus roer le lip de ontwikkeling van het verkeer aan, sprak ten gunste van het maken vau waterwegen en kanalen, eu wees op hunne strategische bcteekenis en hunue nuttigheid voor het vervoer van zieken eu gewonden. Volgens verscheidene berichten heeft Z. M. zich ook iu dien zin uitgelaton, dat de Protest. Kerk liever iu practiscbe en ethische richting hare krachten aanwenden moest, dan die te verspillen met dogmatiek getwist. Het beeft zich bevestigd, dat de Duit sche Ooetafrikaanscue maatschappij, inge volge eene bizoridere overeenkomst niet de Rijksregeering, tot 31 jdaart 1891 aan de Oostafrikaansche kust voor rekening der Rijksregeering da tolrechten zal heffen. Iu alle Duitsche en Deenscbe Oost- zeehavens woedde eergisteren een vreeselpk springtij met storm, dat hier en daar ern stige verwoestingen aatirichtte. uitstortte. Zjj werd bemind, zooals zij zich dit had voorgesteld. Zij leefde in een onafgebroken be oovering, te midden van etherische gewesten; onze ondermaanscke wereld, dat droevige tranen dal, bestond niet voor haar. Na een reis door Zwitserland en Italië vestigde het jonge paartje zich in de omstreken van Parijs, op de boordeu van de Seine, op een oud histo risch kasteel. Het slot was een juweeltje van dertiende-!euwsche Gothiek, met ogieve vensters en torens van den zuiversten stijl, met smaak gerestaureerd, eeu echte feodale woning, die de stormen der tijden bad weerstaan. Het was juist een ne tje, zooals tie jonge vrouw er een had gedroomd, een schuilhoekje zooals zij had ge- weuscht om zich af te zonderen om haar geluk te verbergen. Het landschap was verrukkelijk, de rivier schil derachtig, het kasteeltje trok de aandacht van alle toeri.-ten en schilders. Eu nooit had een meer romantisch hoekje reiner en volmaakter geluk verborgen. l)e jonge baron liet niets onbeproefd, om zijn jong vrouwtje genoegen te doen, het waren geen prozaïsche en alledaagsche genoegens, die hij haar verschafte, maar de meest uitgelezen vermaken.de fijnste genietingen voor geest en hart. Het waren droomerijen in de maneschijn, ge- Vervolg Het zou moeilijk zjjn uit Ie maken, hoe het mogelijk was, dat ten ernstig jongmensch van erkende bekwaamheid en strenge beginselen er toe kwam te sympathiseeren met een kleingeestig, grillig lichtzinnig wezentje,als Cecile was, zoo het niet nagenoeg zeker opging, dat ue liefde leeft bij contrasten. Dat hebben immers de oudste psycho - I logen reeds aldus geleerd. Mogelijk ook vermoedde de Vernes, dat de gebreken van Cécile voortkwa men uit een minder goede opvoeding en dat hare fouten geen wortel hadden geschoten in het hart. Na het vertrek der jonge lieden gevoelde Me vrouw de Faventine zich vrij eenzaam, maar zij was er de vrouw niet naar, on zich dood te knie- zen: trouwens zy had om zich te troosten en af te leiden de brieven van het gehuwde vrouwtje, j En wie zou zulke brieven niet met genoegen gelezen hebben? Het waren oneindig lange ontboe zemingen, waarin de gelukkige Cécile haar hartje ABONNEMENTSPRIJS aE-MMsummjUrr AUITE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlpk Maandag-, Woensdag- eu V r y d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K P P E R 8 A U R E Y. Pei 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het buitenland Afzonderlijke nummers De Staak wil in ouzen tijd ook heer en meester zijn over de Kerk. Van gehoor zaamheid aan de Kerk wil de Staat niets meer weten. Dat is een verouderd denk beeld, zoo redeueeren de verlichte» lu De Staat beeft zich eene overmacht tegen de Kerk aangematigd en hij eiseht dat zij zal dienen; hij wil beerscheu. De pyramide, die slechts op hare grondlaag vaststaat, heeft hij omgekeerd en op de spits gesteld en daardoor voor de nienschheid eeu ont zettend noodlot bereid. Zulks deden ook eeuige Keizers in de middeleeuwen, later in groote verhouding de reformatie en iu den jongsten tijd de revolutie, welke elk gods dienstig deukbeeld verwerpt eu eeu volko men heiden lom wil gevestigd zien. In de overmaat vau zijne waanwijsheid matigt zich de Stiat uiet alleeu elke macht aan, zelfs in geestelijke zaken, maar ook het recht op de kerkelijke goederen. Hjj be kommert zich uiet om den banvloek der Kerk. Heer, onbegrensd gebieder, despoot, tiran de Staat deinst voor geen predi- caat terug. Da groote roof van de kerke lijke bezittingen werd in de 16a eeuw ge pleegd. HetFransche schrikbowiud volbracht den tweeden; nog andere beroovingen had den er vervolgens plaats totdat de laatste in 1870 werd gepleegd door Koning Victor Emanuel. Lang geleden reeds heeft eenmaal de beroemde Görres eeu kernachtig, treffend woord tot zijne tijdgeuooten gericht, eeu woord, dat ofsehoou voor 60 jaar gespro ken ook thans nog ten volle gelden mag. Zulk eene stem zal ook thans nog met be langstelling wordt n vernomen eu't is daar om, dat wjj haar nogmaals willen doeu weerklinken. Iu ziju boek Der Kampf der Kirchenfrei- heit mit der Staatsgewalt in der katholischen Schweiz» zegt Görres o. a.: »Er outslond in Zwitserland een hardnekkige strijd otn de beiderzijdfche ïechteu tusschen Keik en Staat, die aan de eene zijde van den land voogd af tot den hoogsten magistraatsper soon, aau den anderen kant van den Pas toor af tot den Bisschop en den Paus werd gestreden. Het einde van den strijd was eeue schitterende zegepraal der waarheid en des rechts, door de Kerk behaald. De Staat verdedigde de valsche stelling, dat de im muniteit der Geestelijken en de vrijheid der Kerk slechts eene guust van den Staat is, hetgeen historisch en theologisch vol komen ou waar eu ongegrond is. De Kerk is vrij uit God geboreu en niet als eeue vrijgelatene van den Staat tot zelfstan digheid gekomeD. De vrijheid hangt met de natuur eu het wezen der Kerk onaf scheidelijk sameü; zjj is eene goddelijke in stelling gelijk de Kerk zelve. Cüristus wilde baar in Go Is Rijk op aarde groudvesien. Gods Rijk kan echter niet bij dezen of dichten, die zij te samen lazen in een grot, die geleek op Tingals dito, onophoudelijke verrassin gen,geschenken, zeldzame bloemen,muziek,schoono verlichtingen op den achtergrond van het park met honderdjarige eiken, tochtjes op de Seine, in een prachtig uitgerust pleizierjacht, eleganter en sierlijker gemakkelijker dan het beroemde schip van Cleopatra. Mevrouw de Faventine las dit alles met innige vreugde, maar zonder zich in 't minst te verbazen; zij had wel vooruit ge- weteD, dat het zoo zou zijn, en volgens haar deed de jonge baron de Vernes niet meer dart zjjn plicht. D-ar hij de last op zich had genomen Cécile le geleiden op de paden des levens, was het nie: meer dan billijk, dat hy zich beijverde al de scherpe kanten van den weg te vereffenen. Helaas! niets is van duur hier op deze wereld. Langzamerhand werden de brieven «an het jonge vrouwlje zeldzamer, korter en doorzaaid met treu rige overdenkingen. Zij sprak niet meer over haar geluk en de verrassingen, die haar bereid werden door haar man; integeudeel zij aarz 1de niet de opmerking te maken, dat de dagen vau eiken sterveling noodzakelijk vervuld zijn met bitterheid eu dat de genoegens dezer wereld voorbijgaan als de bloemen op het veld. Hierover lachte Mevrouw de Faventine eens, zij w,st immers ook wel iets Dit blad verschijnt elkeu DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 1