BINNENLAND^ Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. oordeeld werd, heeft zich te Jersey gevestigd. Jersey sehjjnt het St. Heleüa der voort vluchtige Generaals te worden. Het bericht, dut de Heer Crispi bij de Zondag in Italië gehouden verkiezingen dan slag heeft gewonnen, is bevestigd. De totale uitslag is, dat van de 508 nieuwge- kozen afgevaardigden'; 872 behooren tot de regeeriugspartij en 136 tot de oppositie. De Minister-President is zelf op vier plaatsen gekozen. Het aantal vrijmetselaars is in de nieuwe Kamer ongemeen groot en feitelijk heeft de maijonnerie nu vaster dan ooit het bewind in handen. Eene verandering in de staatkunde van het officieels Italië is dus voorloopig nog niet te verwachten. Men zal voortgaan het land uit te putten en het volk zware lasten op te leggen, om een verderfelijke »hooge« politiek te kunnen voeren. De Katholieken hebben zich over bet algemeen van deelneming aan den strijd, waarbg de gewone pressie van de Regeering en hare trawanten geenszins ontbrak, ont houden. Koning Humbert heeft zjjn eersten Mi- ister een telegram van gelukwensching gezonden. Het schijnt, dat die beide heeren het perfect met elkaar kunnen vinden. Tengevolge van de financiëele crisis zijn verschillende bankierskantoren en an dere credietinstellingen te Buenos-Ayres ge sloten. Op de beurs kwam het tot vrij ern stige ongeregeldheden, bjj welke de politie tusschenbeide moest komen. Volgens berichteu uit New-York gaat de bekende Buffalo-Bill naar Nebraska om te trachten de beweging onder de Indische stammen tot bedaren te breDgen. Hij ziet den toestaud ernstig in, onverschillig of de troepen aanvallend of verdedigend te werk gaan. Sitting Bull is volgens hem de ge vaarlijkste ouder de Indianen en hij wil, les noods, een opstand tegen hem verwek ken. Zesduizend Indianeu hebben het reser vegebied van Dakota verlaten en trekken westwaarts. De plechtige begrafenis van het stoffelijk over schot van Z. M. den Koning in den Koninklijken grafkelder te Delft is definitief vastgesteld op Donderdag 4 D cember. Het lijk der Konings werd Dinsdag-avond gekist, buiten tegenwoordigheid tan de Koningin- Regentes, maar in bjjzjjn van enkele hofdignita- rissen en den Arts Vlaanderen. Daarna werd de kist overgebracht naar de groote zaal, als een voudige rouwkamer, en gisteren door den Minister van Justitie verzegeld. Zondag- avond te 8 uur zal, uitsluitend in te genwoordigheid van de Koningin-Weduwe, de Hofdignitarissen en al de beambten van het Paleis, benevens enkele autoriteiten van Apeldoorn, door Prof. Beets een lijkdienst worden gehouden. H. M. de Koningin-Weduwe vertrekt a. s. Maandag-ochtend met Koningin Wilhelmiua naar 's-Gravenhage. Het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning zal eveneens Maandag per afzonder lijken expresse-trein naar Den Haag worden ver voerd en vertrekt circa half twaalf van het Loo. De groote eetzaal in de achterzijde tegenover de vestibule van het paleis in het Noordeiude te 's-Hase wordt ingericht voor de ontvangst van het lijk van Z- M. den Koning. Het plafond, de wanden en de vloer worden geheel met zwart laken bekleed. De lijkbaar zal geplaatst worden op eene ver hevenheid onder een baldakijn van zwart fluweel, aan den binnenkant met wit satijn gevoerd. Op een vak aan de achterzijde van dezen troonhemel zal het koninklijk wapen prijken. Gedurende twee dagen zal bet aan het publiek vergund worden een bezoek te brengen aan de lijkbaar. De rouwspoorwaggon, waarvan het drapeeren aan de firma Pander is opgedragen, is te Haarlem in de werkplaatsen derHoll.Spoorwegmaa sehappij in bewerking. De wapens van Nederland en eenige vreemde Staten worden op de buitenzijden aangebracht. Yan het spoorstation te 's-Hage wordt het stof felijk overschot in den koninklijken rouwwagen, waarop pluimen van struisveeren, naar het paleis geleid. De teekenaar De Josselin de Jong is Dinsdag van half 3 tot omstreeks 4 uren in de sterfka mer bezig geweest met het maken van eene houts - koolteekening van het gelaat van Z. M den Ko ning. wiens lichaam in den toestand was gelaten van het oogenblik toen Z. M. den laatsteu adem uitblies, nl. met het hoofd rustende in het kussen. De jonge kunstenaar hoopt binnen enkele dagen met zijne hem door de Koningin-Weduwe opge dragen taak gereed te zjjn. Bij de begrafenis zal ook aanwezig zijn de vader van H. M. Koningin Emnsa, de regeerende Vorst van Waldeck. Eene deputatie uit de officieren van het 11de huzaren-regiment welks eere-Kolonel de Koning der Nederlanden was, zal de begraf.nis komen bjjwonen. De Koning van Italië zal door een der Vorsten uit het Huis van Savoye zich bij de begrafenis vertegenwoordigen. De Aartshertog Erederik zal vertegenwoordiger van het Oostenrijksche Hof zijn, bij de begrafenis van onzen Koning. Prins Ednard van Saksen-Weimar zal Koningin Victoria vertegenwoordigen bij de begrafenisplech tigheid. Vrijdag wordt de Groothertogin van Saksen ec. eerstdaags de Groothertog Johan Albrecht van Mecklenburg op het Loo verwacht. Andere buitenlandsche Vorsten zullen waar schijnlijk niet op het Loo, maar in de Residentie komen. Uit Het Loo wordt nog het volgende gemeld: In de rouwkamer, waar het lijk thans rust, is het Smyrna's vloerkleed met een zwart overtrek bedekt. Langs de wanden hangen met krip om woelde lusters. Op deu schoorsteen en aan den ingang der zaal branden waskaarsen. De kist is op twee niet hooge schragen geplaatst in een berceau van hoog opgaand gras; aan weerszijden staan candelabres met brandende kaarsen. Op ieder, die het rouwvertrek binnentreedt, maakt het een diep plechtigen indruk. De rouwstoet, welke het stoffelijk overschot van den Koning van Het Loo naar de Residentie begeleiden zal, zal eenvoudig zijn. Achter den Koninklijken rouwwagen zullen zich vier volgrijtuigen aansluiten, waarin gezeten zijn de Groot officieren; de Kamerheer-ceremoniemees ter en Kamerheeren van het Huis van den ont slapen Monarch. De rouwtrcin van de Staatsspoorwegmaatschappij gaat over Amersfoort, Utrecht,Woerden en Gouda, waar het garnizoen onder de wapenen komt tot het brengen van het eeresalut. Ta 's-Ilage aan het Staatsspoorweg station (voormalig Rijnstation) nangekomen, wordt het Koninklijk lijk overgebracht in den rouwwagen, die, gevolgd door den kleinen stoet, denzelf'den weg naar het paleis zal nemen als Z. M. de Koning tijdens zjjn leven steeds gewoon was te volgen, te weten: Rijnstraat, Bezuidenhout.Priusessegracht, Korte en Lange Voorhout, Heulst raat en Noord- einde. Het geheele garnizoen der residentie komt onder de wapenen en ook zal de schutterij Maandag tot den dienst worden opgeroepen. Hooge onderscheiding van een Ne- derlandsch geleerde. Dezer dagen werd door Z. Em. Kardinaal Ingliara het werk van den Z.E Pater De Groot „Summa apologetica de Ecclesia Catholica" aan Z. H. den Paus aangeboden. Met zichtbare voldoening aanvaardde Z. H. het ver dienstelijke werk, en las hij den begeleidenden opdrachtbrief van den schrijver luide voor. Voorts prees Z. H. bet streven van den Neder- landscken Dominicaan, om de Kerk in deze dagen van strijd met de beginselen van den H.Thomas te verdedigen, en droeg Z Em. Kardinaal Ram- polla op aan den auteur zijn dank voor en zijn hooge ingenomenheid nut de Summa apologetica te betuigen. Centrum Door een aantal Notarissen en andere amb tenaren in het Arrond. Utrecht is, in vereeniging met vele collega's uit de Arrond. Rotterdam en 's Gravenhage, per request het dringend verzoek lot den Minister van Financiën gericht, het daar heen te willen leiden, dat, binnen een niet al te ver verwijderd verschiet, beter gezegeld papier worde uitgegeven Naar Het Vad. verneemt, zullen de Mi nisters, na afloop der verscbiller.de plechtigheden, die in verband met 's Konings overlijden in de eerstvolgende dagen plaats hebben,collectief hunne portefeuilles ter beschikking stellen van H. M. de Koningin-Regentes. Men beschouwe dit intusschen slechts als eene formaliteit, daar zonder twijfel het ontslag niet zal worden aangenomen. De beëediging van H. M. de Koningin-Re gentes is voorloopig bepaald op Vrijdag 5 Decern - her. De Amsterdamsehe Raadsverkiezing. De sociaal democraat R o t is uit den Raad der hoofdstad geweerd, hoewel hij den steun had der grootste liberale kicsvereeniging. Een Katholiek is met aanzienlijke meerderheid tegenover hem gekozen. Het feit heeft meer be'eekenis, dan men, op pervlakkig beschouwd, zou denken. De positie der liberalen is door deze verkiezing niet versterkt. Zij heeft bewezen, waartoe eene fractie, en geen onaanzienlijke fractie, dezer partij in staat is en zal derhalve bij menigeen, die al lerminst //clericaal// kan genoemd worden, argwaan opwekken. Voor ons is de uitslag zeer bemoedigend. Een wakker en kundig Katholiek is in den Raad ge bracht en wel met den steun van een deel der liberalen. Deze liberalen staan blijkbaar niet meer op het oude, exclusivistische standpunt en de hoop is der halve gewettigd, dat zij, ook bij volgende gele genheden, bekwame, Katholieke candidaten waar dig zullen keuren in den Raad der gemeente een woord mee te spreken! Centrum Amsterdam, 26 Nov. Bij de gisteren gehou- dan verkiezing van een lid van den Gemeenteraad (vacature Van Bosse), zijn uitgebracht 6592 stem men. Van onwaarde 93; alz o 6499 geldige stem men. Gekozen is Mr. S. J. Van Waterschoot Van der Qracht met 3678 stemmen. De Heer A. Rot verkreeg 1764, de Heer B. Poesiat 906 stemmen, terwijl 151 stemmen op verschillende andere personen waren uitgebracht. Amsterdam, 25 Nov. Heden-morgen werd in de kerk van den H. Jozef in de Kalverstraat alhier eene indrukwekkende plechtigheid gehou den, ter gelegenheid van het gouden Priester feest van Mgr. PI. Poppen, Huisprelaat van Z. H. deu Paus, Kanunnik van het Kathedraal Ka pittel van Haarlem en Deken van Amsterdam. Nadat reeds den vorigen dag in de parochie kerk der HH. PetrusPaulus eene algemeene Com- mun e ter intentie van den Jubilaris had plaats gevonden, ving heden- ochtend de plechtige vie ring van het feest aan met de H. Offerande van dankzegging, die door Mgr. Poppen werd op gedragen. Eene talrijke schaar van Geestelijken aan hun hoofd Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, van een vijftal zijner Kanunniken ver gezeld vulde het Priesterkoor en de eerste stoelenrijen. Te 10 uur betrad de Hoogeerwaarde Jubilaris het altaar om, bijgestaan door de Ka pelaans der parochie, de Eerw. Heeren Serbrock, Kemper en Abels de plechtige PI. Ofïeraude te beginnen. Het heerlijke Gregoriaansche Veni Creator werd gevolgd door de uitvoering van de Mis van Witt in honorem Scti Gregorii magni, wegens den onvoldoenden staat van het orgel met koper begeleid, waartoe bet zangkoor der pa rochie zich met de gewaardeerde krachten van verscheiden katholieke musici had versterkt. De kerk was met den meesten smaak versierd, Na het H. Evangelie nam Mgr. C. J. M. Bottemanne het woord, om de aanwezigen toe te spreken. Mgr. ving aan met de opmerking dat de Ploogeerw. Jubilaris aanvankelijk had gewenscht zijn feestdag van heden in stille afzondering te vieren, en inderdaad, de droeve gebeurtenis, die sedert Zondag li, rouw brengt over Nederland, en vooral over 's Konings Katholieke onderdanen, die hem krachtens hunne godsdienstige beginselen niet enkel eerbied en gehoorzaamheid, maar ook oprechte liefde toedroegen, was maar al te zeer een beletsel om de volle mate te genieten der feestvreugde, die beden de aanwezigen moest be zielen. Toch, meende de hoogwaardige redenaar mocht niet elk betoon achterwege blijven van godsdienstige erkentelijkheid, en daarom was men hier bijeen om liet altaar, waar de Jubilaris zijn dankoffer zou gaan opdragen, in vereeniging met hen, die van zijn Priesterlijken arbeid gedurende eene halve eeuw zoo rijke vruchten hadden geno ten Dien dank bracht de Jubilaris ongetwijfeld aan God voor de onverdiende gunsten, hem in zoo lang een Priesterleven geschonken; tot dien dank waren ook zij vooral gehouden, die bijna 30 jaren lang de herderlijke zorgen van Pastoor Poppen genoten; tot dien dank was geheel het Katholieke Amsterdam verplicht, dat ruim 15 zich jaren in zijne zorg en waakzaamheid en ijver als Deken der hoofdstad mocht verheugen. Van zijne zijde was het Mgr. eene behoefte, de erkentelijk heid uit te spreken jegens en zijne vereering voor den Jubilaris, die hem en zijne doorluchtige voor gangers zoo trouw ten dienste stond, en op wiens initiatief, door wiens krachtigen invloed bij al zijne bescheidenheid zooveel schoons en edels was tot stand gekomen. Het was Mgr dan ook eene zeer aangename taak om, waar de H. Vader reeds meermalen blijk had gegeven van zijne waar deering van Deken Poppens verdiensten, den Jubilaris heden de mededeeling te kunnen doen, dat het Zijne Heiligheid behaagd had den Deken van Amsterdam //om zijn veelvuldige verdien- stelijkheidjegens de Katholieke zaak" te benoemen tot Protonotarius aposlolicus ad instar partici- pantium Na de rede des Bisschops werd de H. Offe rande voortgezet, terwijl liet Gregoriaansch Te Deum en de zegen met bet Allerheiligste de ker- kerlijke plechtigheid besloten. De Jubilaris met zijne Assistenten verwijderde zich in de sacriatij; maar, weldra in de kerk teruggekeerd, werden zij verrast door de uitvoering van eene cantate (woorden van Ed Brom, muziek van Johan Lciser), die op alleszins verdienstelijke wijze de gevoelens vertolkte der aanwezigen en rechtma tige hulde bracht aan den grijzen feesteling. In de pastorie werd de Jubilaris ontvangen door de commissie uit de Eerwaarde Ge stelijk- beid, die, bij monde van den oudsten Pastoor der stad, den Zcereerw. Heer Van Bom, bare betuigingen uitsprak van warme liefde en innige gehechtheid en ze deed vergezeld gaan van een geschenk, bestaande uit eene medaille, ont worpen door den talentvollen stempelsnijder aan 'sRijks Munt, den Heer J. P. Menger, en uitgevoeid in goud, zilver en brons. Nadat de Jubilaris in eenige wel gekozen be woordingen zijn dank had betuigd, was de beurt aan de feestcommissie, aan wier hoofd de Heer Bouvy zich tot tolk maakte der gevoelens, die de Katholieken van Amsterdam jegens don ge - vierden Deken bezielen. De aanbieding van een kostbaar album met de namen dergenen, die aan deze merkwaardige feestgave deelnamen, had daar na plaats. Te 1 uur ving de openbare receptie aan, die tot 3 uur voortduurde en gedurende welke het geen oogenblik in de pastorie van Deken Poppen stilstond van hezoekers Onder hen merkten wij op de verschillende besturen der Katholieke liefdadige instellingen en een groot getal mede burgers van andere godsdienstige gezindten, die er prijs op stelden het algemeen geëerbiedigd hoofd der Amsterdamselio Geestelijkheid hunne deelne ming te komen betuigen. Ook Z. Exc. Mgr. Rinaldini, Apostolisch In ternuntius te 's Gravenhage, kwam, vergezeld van zjjn secretaris, den Jubilaris zijne opwachting maken. De Eerste Kam/r is bijeengeroepen tegen heden (Donderdag-avond). De Tweede Kamer ontving jl. Diisdagm-t diepe smart de treurmars in de Kouinkl'jke Bood schap vervat. Op voorstel van den Voorzitter werd besloten de Kou. Boodschap met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. i Dit adres vau rouwbeklag gericht aan Hare Majesteit onze geliefde Koningin-Regentes, is gis teren in de Tweede Kamtr der Staten-Generaal in behandeling genomen. Het adres zal Hare Majesteit de Koningiu-Weduwe door eene Com- ru'sde worden sang/boden, die bestaat uitj de Heeren Schimmelpenninck Van der Oije, tVoor- z tier der Tweede Kamer) C. Cremers, Kenche- nius, Brantsen Van de Zijpe, Dr. Schaepman, Van der Schrieck, Van Kerkwijk en Viruly Verbrugge (leden der Tweeue Kamer). In dat adres wordt gesproken van den Airnach- tigen God. In dat adres wordt den gestorven Vorst hulde gebracht en aan zijne Gemalin, de trouwe en liefdevolle gade, wordt iu raam van het Nedtr- laitdsche Volk innige deelnemiugbetuigd in deu rouw van het Koninklijke huis. De behoefte des harten aan innige deelneming iu den rouw van Hare Majesteit en de verzekering vau trouw en verknochtheid van het Nederlandsch volk wordt bevestigd. De hoop wordt uitgesproken dat de Almachtige God kracht moge schenken in de zware beproeving'jdie Hare Maj. steit de Ko,.ii>gin-We- duwe is opgelegd, in de zware taak, welke zij op zich nam zoowel uit liefde vo >r ot s dierbaar Vader'and als uit teedere zorg voor 's Koniugs dochter Koningin Wiihelmioa, op wieNtê.lauds hoop gevesiigd blijlt. Vau de 84 vertrouwden des volks was er esn die in verzet kwamhij wil niet mededoen. Er komeu in dat adres van rouwbeklag ten paar zaken voor, tegeu welke hij meent verplicht; te zijn te protesteeren. Ten eerste meent hij dat de Kamer niet het recht heeft te zeggen, dat zij oplreedt als vertegenwoordigster van het gebee'e Neder- lanJscbe volk, omdat een groot deel van dat volk niet zou medegaan met den inhoud van het adres. ^Voorts om een adres van rouwbeklag in te die nen moet er rouw zijn. D.ze beslaat niet bij een groot deel des volks, waartos bij zich rakent. Hij zal geene motiven aangeren waarom hij er tegen is. Hij zal stemmen tegen het adres, omdat hij niet wil medewerken aan hetgeen hij noemt een ver toon van huichelarij en vleierij. Alzoo onze 83 Kamerleden makeD zich schul dig aan huichelarij en vleierij. Ea dat zegt een Domela Hieuwenhuis, hij, die grzeten is tusschen de edelsten de» volkes, waar de hoogste ernst over de diugea moet samengaan met orde en ge zag, hij die overal waar hij kau het volk opstuwt tot hel plegen van geweld. Hij de volksmenner, die zich opwerpt als de volksvriend, do redder en hervormer. Wat doit hij toor het volk? Za gen wij hem niet vau verre staan, toen zija volk in opstand kwam en door de mauneu dtsrechts met doociend lood gescho'en wtrd? Zagen wij hem niet onder zijn baudietenhoed, m:t zijn woest hoofdhaar om zija woelziek hoofd, met een aangezicht dat [geen dria kan tellen, straks, als er doodeti gevallen warer, opnieuw dat mis leide voik, nadat ook de gevangenis met die on gelukkiger: gevuld was, opnieuw en telkens weer, het oproer prtdiken? Wij zullen denman niet verder volgen op zijne we gen. Niemand sprak dan ock etn wcord op 's mans brutale ontboezeming en met algemeene (83) stem men, natuurlijk hij er buiten, is het aorcs aan genomen. Brengen wij onzsn dank aan onze Vertegen woordigers iu de Tweede Kamer der Staten- Generaal nu zij, in naam van de thans in rouw g dompelde natie, hulde brengen aan den overleden Vorst en trouw en verkochtheid beloven aa i het Koniuklijk Huis. Leve onze Koningin-Regentes! Leve Koningin Wilhelmina! De Kamerwerkzaamheden zijn gesehors', tot Dinsdag 9 December. DePruistscha Staatsspoorwegen wilieu de verwarming door middel van stoom op de voornaamste lijnen iuvoeren en laten daarvoor de personenwagens inrichten. Oook de bagage-ea postwagens ea eenige voor ijlgoed dienende goe derenwagens worden van de noodige toestellen voorzien. De staomverwarming heeft behalve de goedkoopheid, nog het voordtel, dat zij bij een of ander ongeluk zonder gevaar is. D stoom, w lke nooiig is voor het verwarmen vau de wegens wordt onmiddellijk uit den ketel der locomotief met een druk tot twee atmosferen in de Hiding gedreven, welk zich ouder dtn gehetlen trein bevindt, eu verlaat haar aan het einde van den trein, voor zoover bij niet als water door een vanzelf werkend klepje wegvloeit. Door deze t»jjzs van verwarming heertcht gewoouljjk in den eersten waggon achter rle locomotief eene bijna oudiagi lijke hitte, welke vermindert naarmate men van de locomotief is verwijderd. Deze Ongelijkmatige warmte laat zich evenwel gemakkelijk temperen, ten leit waarmede het rtizend publiek over het algrmeeo nog weiuig bekend schijnt te zijn. Ieder reiziger kan in de wag gons Ie eu He klasse de temperatuur door e ne klep, die zich daar bevind., zelf regelen, terwijl voor de Iile en IVe kl. iemand is benoemd, rlie zorgen moet dat de temperatuur daar regelmatig blijft. lL t publie-k, dat zich dus iu de beide laatste klassen bevindt,moet, wanneer bet de eene of andere klacht over de temperatuur heeft, zich tot dtn betrokken persoon wet den. Bij uitzondering van lauge treinen, wiarbij de werking der etoomver- warmiug voor deu laatsten waggou zeer gering is, wordt aan het einde van den treiu een waggon aangehaakt, in welken stoom wordt gebracht eu in tegenovergestelde richting iu de teido gsbuizen wordt gevoerd. Te Hannover had dezer dagen eene deftige vichtparljj plaats. Iu de G.orge;traat, eene vau de levendigste straten der stad, vochten nl. twee consuls met den wande stok er duchtig op los, tot verbazing t aa het talrijk aanwezige pu bliek. AIb we hier te lande het rekbare begrip grober Unfug balder, zooals in Duit6ch- land, waar oulangs eeu handelaar veroordeeld wtrd wegens het gebruiken van een zój handig recla me-middel dat men wel op zijn kunstgreep moest letten (bij bootste een teltgram La), zou stellig ook voor eene veroordeeld g in aanmerking komen de kunsthandelaar C. H. J. Van Benthem Juttiug, te Middelburg. Zijne mauier om tie menseden uit te uooüigeu de uitstalling iu zijn kunsthandel te komen bezichtigen, bestaat iu het zendeu van een postwis sel, oogoedriegelijk in alle deelen ea onderdeden nagebootst eu zój volledig ingevuld dat geen mrusch onverschillig kan tljjveu voor dizeawclkomen to te. Dat noemen wij //dwingen om in te gaan.// (AT. v. d. D.) Het eiland Marken is weer onder water geloopen. Dit is nu de vierde maal iu dit jaar. De architecten Jacobs en Wehling, te Du8seldorf, wier ontwerp voor ten g d,ukteeken voor wijlen Keizer Wilhelm in de Rijn provincie met den eersten prijs bekroond is, hebben aan het Pro vinciaal Bestuur der Rijnprovincie een ander plan ingediend. Giatditplan doo',daa wordt httgedebk- teeken geplaatst aan deo Drschenfels bij Drachenlob, aan den weg van Köaigs,winter naar Rt.ö idorf, 20 meter boven den begancn grond, op ei n terrein, groot 23,150 M2,, waar plaats is voor 92,600 per sonen. Te Frankfort a/M is het voornaa na sla gebouw der electro-tecnnische lentooustelliug, welke daar in hel volgend jaar geopend zal worden, gedurende een hevigeo storm ingestort.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2