B I N ft K ft b A I). Staten-Generaal. 129 stemmen aangenomen. Alle nationa listische afgevaardigden stemden met de minderheid, met inbegrip van Parnell. De Aborigenes Protection Society heeft tegen aanstaanden Vrijdag eene vergadering aangekondigd, waarin de gruwelen, voorge vallen in Barttelot's kamp te YamboeyS, zullen behandeld worden. Een der groote Parijscke bladen schrijft: »Wat heeft men zich altijd druk gemaakt over het groote gevolg van staf- en andere officieren, waardoor souvereinen zich laten vergezellen als ze hunne legermacht inspec- teeren of de oefeningen bijwonen. Men be hoeft echter waarlijk geene republiek te be- geeren om van dezen uiterlijken glans, die altijd kostbaar is, verschoond te blijven. Im mers als men nagaat, dat Generaal Billot, die de manoeuvres van het le en 2e leger korps dezen herfst leidde, een staf bij zich had van 250 officieren met 200 paar den, dan zou men denken eene Keizerlijke Majesteit in eigen persoon te zien. In den nation alen schouwburg te Rome zijn de voorstellingen van een stuk, Anguilla getiteld, verboden; de Koning en de Koningin woonden de opvoering bij tot het einde; maar Mevrouw Crispi, zich ge krenkt achtende door zekere gezegden, ver liet de zaal reeds na het eerste bedrijf en toonde aldus opuieuw hare groote macht. Grimaldi is benoemd tot Minister van Financiën, in de plaats van Gioletti, Minis ter der schatkist, die het Departement van Financiën tijdelijk beheerde. Eergisteren is in Spanje, ter verkie zing van de helft der leden van de gewes- teljjke vertegenwoordiging, de eerste proef genomen met de wet op het algemeen stem recht. Zjj pleit niet ten gunste dier wet. Allerwege toch is de onthouding zeer groot geweest; in de provinciën heeft nauwelijks een vierde der kiezers aan de stemming deelgenomen. In de groote steden was de opkomst der kiezers wel grooter maar dit zegt naar die verhouding niet veel. De Duitsche Keizer op het parlementair diner. Toen onlaugs de Keizer de gast van Caprivi was, schynt hij zich op ongedrongen ma nier met de verschillende Staatkundigen en Afge vaardigden, daar tegenwoordig, onderhouden te hebben. Opvallend ii het, dat Z. M. zich een beslist vijand heeft verklaard van twisten op dogmatisch gebied. Vooral laakte hij die Staatkundigen, welke er eene tweedracht zaaiende critiek op na houden. Deze uitdrukking is niet van belang ont bloot. Hieruit toch blijkt duidelyk, dat de Keizer beseft, dat leerstellingen en geloofswaarheden, zoo maar niet tot het onderwerp eener discussie kun nen gemaakt worden door den eerste den beste. Wie geloofswaarheden verkondigt, moet een zeker gezag hebben. Dat gezag mag gten bloot mensche- lyk zyn. Het moet aan eene hoogere zending zijn ontleend. Is dit het geval niet, daii kan ieder sterveling geloofswaarheden bestrijden, aannemen en verwerpen naar zyn goedvinden. Vandaar de honderden secten, die na Luther ontstonden en die telkens weer de nieuwste secten deden ge boren worden, welke zich ten slotte moeten op lossen in vertwijfelingen of in volslagen ongeloof. (F. W.) Do bulhond en de keffertjes. Het gebeurt wel meer, dat zoo'n keffertje zijn grooteren en stérkeren natuurgenoot, naloopt, achter hem keft en als 't ware tot eene vechtpartjj uitdaagt. De bulhond gaat zijns weegs zonder acht op dat geschreeuw te slaan. Het keffertje blijft echter aanhouden en legt den grooten hond het vuur aan de schenen. Deze verliest eindelijk zijn geduld, keert zich om, pakt het keffertje bij den nek, schudt den kleinen plager een paar keer en smakt hem dood voor den grond. Wanneer de militaristische keffertjes in ons land steeds blyven voortkeffen, dan staat het te duchten, dat de eene of andere bulhond, dat gekef moede, ongeduldig wordt en ons dat gesnoef in de cou ranten erg znur maakt. Indien er in ons leger vechtersbazen zy'n, wien de vijftigjarige vrede en rust begint te vervelen, dat zy zich ten strijde aangorden, om in Atjeh lauweren te gaan plukken en hun bru:send bloed wat af te koelen. (F. W.) De Raad van Voogdij over Koningin Wil- helmina beeft in hare jl. Maandag na de eeds aflegging gehouden vergadering tot President ge kozen: Jhr. Mr. G. C. J. Van Reenen en tot Secretaris Jhr. Mr. J. Roëll. De afschaffing derStaatsloterij wordt voor bereid door inkrimping vooral van het getal der debitanten. Dadelijke opheffing acht de Minister van Financiën, blijkens het Regeeringsantwoord op Hoofdstuk VII B, echter niet wel mogelijk, omdat vele gezinnen daardoor op eenmaal broo deloos zouden worden. Echter is de Minister bereid tot beperking en geleidelijke afscbaffiing der Staatsloterij mede te werken. De Staatscommissie voor den landbouw her vatte eergisteren hare vergaderingen in het De partement van Waterstaat. Weldra zal een eenigszins gewyzigd wetsont werp betreffende de instelling eener consignatie kas worden ingediend. Naar de Zuid-Hollander verneemt zal de R. K. Kiesvereeniging voor het district Katwijk, Vrjjdag (dus morgen) vergaderen tot behandeling eener motie van instemming met deNoord- Brabant sche motie. Voor deze vereenigingzal dezen winter nog als spreker optreden de Heer Van Vlijmen, lid der Tweede Kamer, van de Staten Generaal. Het gerucht als zou door de mogendheden aan de Nederleflerlandsche Regeering" eene nota gezonden zijn naar aanleiding van het verzet door die Regeering teggen het heffen van invoerrechten in den Congo Staat, wint veld. De nota zou zijn opgesteld door Duitschland, Groot-Brittannië, Oosteürijk en Italië, en aan de Nederlandsclie'Regeering door den Dnitsclien Ge zant te 's-Gravenhage overhandigd zijn. Zij zou in zeer krasse bewoordingen zijn vervat. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft de leden van het Ministerie bij kabinetsschrijven in het gezag bevestigd. Zandvoort, 10 Dec. De trein, die te 1 u. 39 m uit Haarlem en de trein die te 11 u. 8 m. uit Zaadvoort vertrekt, zullen van heden af aan de halte //Dorp Zandvoort// stilhouden. Velzen, 9 Dec. Maandag avond te 10 uren geraakte W. J. Van Leeuwen, een schilder uit .Beverwijk, die van IJmuiden kwam, toen hij per vlet nabij de buiten dienst gestelde Velzerbrug over het Noordzeekanaal gezet zou worden, te water. Het ongeval had plaats doordien de zit plaatsen in de vlet met ijskorsten waren bedekt en hij daarop stappende uitgleed en in de diepte verdween. Boven komende kon men er niet in slagen den man te grijpen, waarop hij weder weg zonk. Toen ten tweedeu male zyn hoofd aan de oppervlakte zichtbaar werd, slaagde, men er iu, trots het nachtelijke duister, den man te redden. Meer dood dan levend in het wachthuisje der brugwachters gebracht, werd het verloren bewust zijn weder opgewekt en na den nacht bij de kachel der brugwachters te hebben doorgebracht, kon hij heden morgen de tehuisreis weder aanvaar den. Schoten, 10 Dec. Gisteren had alhier de plechtige uitvaart plaats van der. Zeereerw. Heer A. F. Schuur/camp, Pastoor dezer gemeente. Een groot aantal Eerwaarde Heeren Geestelijken en parochianen waren opgekomen om den hoogge- achtën en beminden Herder in het in rouwgewaad gehulde kerkgebouw eene dankbare hulde te be wezen. De Zeereerw. Heer H. W. VanHooff hield bij deze indrukwekkende plechtigheid eene rede naar aanleiding der woorden van den H. Paulus Hebr. XIII: 7, en schetste den geliefden afge storvene als den man van kinderlijk eenvoudig geloot, 't welk hij door zijn woord niet alleen maar ook door zijn voorbeeld aan anderen zoo gaarne verkondigde. De schoone lijkrede maakt blijkbaar op de vele aanwezigen een diepen indruk. «SI Pastoor Schuurlcamps aandenken bigve op aarde in zegening en de barmhartige God schenke hem het loon voor het vele goede, dat hij gedurende eene reeks van bijna 46 jaar als Priester voor het heil der zielen en voor het welzijn van Kerk en maatschappij heeft verricht. Beverwijk, 11 Dec. De liberale Kiesvereeni- vereeniging //Kennemerland// alhier, heeft op een schrijven van het bestuur der centrale liberale kiesvereeniging, waarin de meening der aangeslo ten kiesvereenigingen gevraagd werd, met betrek king tot de belangrijkste vraagstukken van politiek beleid, als hare meening doen kennen, dat men in dit district zijne bizondere aandacht en toe wijding heeft te verleenen aan: le Uitbreiding van Staatszorg ten behoeve der arbeiders; 2o Handhaving der openbare volksschool; 3o Leer plicht; 4o afschaffing van plaatsvervanging bij de Nat. Militie; 5o Invoering eener progressieve inkomsten-belasting, afschaffing der accijnzen op eerste levensbehoeften, en 6o Algemeen Kies- en Stemrecht. Ook werd besloten adhaesie te betuigen aan het. schrijven van de Heeren Dr. APierson c. s. aan den Heer Henry Tm dal, als bewijs van instemming met laatstgenoemde. De Katholieke Kiesvereeniging in dit district houdt heden eene algemeene vergadering.Besluiten die genomen worden, hopen wij in een volgend nummer te kunnen mededeelen. De Tweede Kamer heeft jl. Dinsdag hare werkzaamheden hervat. De Heeren Bool en Geert- sema vroegen verbetering van den financiëelen toestand en oplossing der vele Indische vraag stukken, vooral dat betreffende de opium. In deu loop der zitting werd na uitvoerig politiek debat, overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter, besloten om, met terzijdestelling voorloopig van de districtenwet, na de Indi che begrooti g de Staatsbegrooting te behandelen en daartoe ook Zaterdags en Maandags te vergaderen. Maar het voorstel om daaraan ook avondzittingen te wijdeD, werd verworpen met 46 tegen 42 stemmen, ten gevolge van eene combinatie van een groot deel der linkerzijde met een deel der Katholieken. In de zitting van gisteren werd het debat over de Indische begrooting voortgezet. De Heer Cremer wilde, zoo lang de blokkade op Atjeh voortduurt, die krachtig doen zijn. De Heer W. K. Pan Dedem acht het zeer noodig ons financieel onafhankelijk te maken van de koffiecultuur. Hij betoogt de noodzakelijkheid van spoedige en krachtige irrigatie werken en van spoorwegbouw, om productief vermogen te verhoo- gen. De Heer Hintzen dringt aan op plannen der Regeering betreffende de koffiecultuur en op in trekking van die cultuur in verschillende residen- tiën. De Heer Keuchenius achtte het uitzenden van meer stoomschepen tot beteugeling van den sluik handel slech's geldverspilling. De Minister van Koloniën verklaarde dat de belastingen productiever zouden gemaakt worden. Heden voortzetting van het debat. GEMENGDa BERICHTEN^ Dr. Robert Koch is de derde, uit een gezin van 13 kinderen. Een van zijne jongere brorders, farmer in Amerika, verklaarde: Terwijl wij als jongens onzen vrijen tijd met speler, vis- seheo of jagen doorbrachtei:,Z»t Robert te studeeren. Zijn liefste w->k was altijd microscopische onder zoekingen. Op zijn 17e jaar had hij het gymnasium van Clausiha!,Hanover, afgeloopen, maar hij mocht niet op de hoogescbool van Göttiogen woidea toegelaten voor hij IS jaar vat. Toeu bij daar twee jaar had gestudeerd, won bij het van hon- d rlen oudere studenten by de beantwoording van eene prijsvraag. DeAmerikaacsehe geneesheer Dixan,die aan vankelijk san Prof. Koch de eer zijner on dekking betwiste eu zelfs eene reis naar Berlijn ieed om zijne aanspraken te doen gelden, schijnt, r a kennis genomen te hebban van de genefsmsddel-metiwde- Koch, tot andere .gedachten te zijn gekomen. De NationalZeitung althaus bericht,dat, Dr. Dixo» van al zijne aanspraken afziet. Uit Delft meldt men: Zoo langzamerhand komen allerlei faizonder- heden san den dag omtrent het gedrang, hetwelk op 4 dezer alom hier heerschte. Men kan zich daar ran dan ook nauwelijks een deukbeeld vor men. Meuige tragi-komischs scène viel voor, waai- van er hier eene zij medeg/deeld. Voir de distilleerderij vau de bakende firma Van Moerten en Zonen s'ondeu aan den walkant tnkele tonner, die natuurlijk als welkome tribunes werden in beslag genomen. Een kort, dik ceutje was een van de eersten, die zich op een groot fust een plaatsje veroverde. Maar de geïmprovi seerde tribune zakte in en de man viel in het ledige vat. Hij waste klein om er alleen uit te komen, en het gedrang liet niet tóe hem de be hulpzame band te bieden. Er bleef dus niets over dan hem te laten waar bij was, totdat de treurige stoet zou zijn voorbijgetrokken en daar mede het gedrang afgenomen. Aldus geschiedde. Onze reiziger echter was te vergeefs baar Delft gekomen, hij heeft van den stoet niets hoege naamd gezien. Onder do slachtoffers van de op de 4 dezer te Delft w rkzame zakenrollers behoort ook de hoofd-commissaris van politiële Amster dam, d) heer Stceuksmp, wien een horloge werd ontrold. Een bewijs ven zeldzame koel-* Moedigheid gaf onlangs een Zweedsch cavalerie- oöicier. Te Halvorber op wandelrit zijnde, werd zijn paard schichtig en rende in woeste vaart weg in ne richting van eene steiie kust, die vijftig meter hoog was. De ruiter zou met paard eu al in zee gestort zijn, zoo niet eene groote tegenwoordig heid van geeet den luiienant had gered. Begrij pende dat hg zijn vurig ros niet meer kon tegen houden, trok hij zijn sabel eu stak deze in de rechterzijde van zijn paard, dat op een paar p»s afstand van den afgrond, döodelrjk gewond, ne- derstortte. De officier bekwam geen letsel. De Heer S. J. schrijft, ons uit fits- gil, Pasoeroaan, dateerenda 14 October: Dat het ouze HolLndsche jorigeas nog niet aan moed eu tegenwoordigheid van getst ontbreekt, blijkt uit het volgende bericht, voorkomende ia eeu der Indische bladen: //B z-,r degen wse e:n jongmnosch, da Heer R. Werdmüller Von Elgg, io de omstreken van Trawan op jacht en ru itte een weinig uit bij e»uo bron, uabij de dessa Kcdoeng-Oedie, toen onverwachts een groote konings'ijger op 3 meter voor hem ver scheen en hem zoo plotseling bt3prong, dat hij nauwelijks deu lijd had op te staan. „Zich verwerende met zijn jichtmes, brachf hy deu tijger eeu forschon s'.oot tor,doch deze besprong hem onmiddellijk weder en kreeg toen een twoeden stoot, waarna bij zich met een hevig gebrul ten derden male "p hem wierp eu hem met em klauw slag het beec(grlukkigsao den bu teukant)openroet. //De koene jager, hierdoor op deu grond geworpen, stiet hein nu hot jachtmes zoo diep iu de borst, dat het monster Z'cb brullende verwijderde om niet weer terug te keereu. //Ooiianks het bloedig spoor, dat 20 minuten gaars was terug te vinden, gelukte het den jongen man dien dag niet den tijger op te sporen en liet het dier zich ook niet vangen in de voor hem op gezet e vallen. „Eenige dagen later eveuwel, vond de he»olkÏDg het dier dood, op bijna een uur sfstands van de plaats, waar de bloedige strijd had plaats gehad. //Het jeugdige en krachtige g-stel van den Heer W. v. E. zal zyue vrij ernstige verwonding wel te boven komen en, nasr wij hartelijk hopen, zouder verder letset voor den flinkeu jongen msn. „De ii landsohe bevolking, die zeer gevoelig is voor daden van moed en zelfs groote vrees heeft voor tygers, kwam van verre om dien moedigen Blanda te zien, die alleen een tijger wist te weer staan, en wij moeten het erkennen het zijn dan ook vreeseiijke oogenblikken, als men tot zalfc een ongtdy'ken strijd wordt gedwongen. //Weinige dagen later werd een psard uit de dessa 3 lo-Limau door de tijgers gedood en mede- gesleept; een paar nabij Trswas vertoevende heeren slaagden er tot heden ui t in hun spoor te vinden//. (Dagbl. v. Z. H. en 's Gr.) Dr. Russell, de oudste geneesheer aan hrt hospitaal le Edinburg, heeft na veeljarig onderzoek van den kanker, de microbe ontdekt, welke van die zLkte de oorzaak is. Zij heeft over eenkomst met schimmel van gist. Dr. Ruassll laat zich met de grootste omzichtigheid over zijne ont dekking uit. Blijkens het dezer dagen versche- neu jaarboekje voor het notarisambt zijn van 1 1880 tot 1 November 1890 tot notaris benoemd 27 candidaat-nota isien eu ble/en op laatstgenoem den datum nog uanwezig 1195 candidaut-uota- rissen, waarvan 71 uit het jaar 1890 en 491 uit de tien daaraan voorafgaande jaren, terwijl het maximum van het getal notarissen 844 bedraagt. Baron de Courcel, gewezen Fransch Gezant te Berlijn,is drzer dagen op zijne villa te A'his Mens (Seine),door eene buide zeer bru tale dieven bestolen. De dieven kwamen 's nachts over een terras io zijn tuin, drukten verscheidene ruiten der be nedenvensters in oo drongeo zoo hel, huis binnen, waar :y een aantal zilveren voorwerpen kunstig bewerkte wapenen en andere kostbaarheden stalen. Toen de Baron, door het g/druiseh opmerkzaam g?m»akt, naar baseden wille gaan, be-ond bij dat de dieven veiligheidshalve zijne slaapkamerdeur van buiten bad ten gesloten. Eerst ua verloop vsn ecnigan tijd werd hij door bedienden, die op ztji roepm en ballen kwamen toeschieten, bevrijd. Het bleek toen, dat de dlevao bebalve,de ge noemde kostbaarheden ook eene aanzienlijke som geld», welke Baron de Oourcel deu vorigeu dag uit Parijs had medegebracht, hadden gestolen. Als eene hizon derheid deelt de Delftsc/ie Ct. mede, dat de Heer P. Kersbergen, organist der Nieuwe Kerk, die bij de begrsfinis vac Z. M. den Kouing weder zoo uitstekend «prelde, de tank ook volbracht bij' de teraardebestelling vau Kouing Willem I en Koning Willem II. De Congegrational-Club, te Boston heeft het plan gevormd,in Nederland een gedenkteeken op te richteD ais teekan van waardeeriug van da alstammeUugsn der Pilgrim -fathers voor de gast vrijheid welke hunne voorvaderen hier te laado genoten. De Holland-Society te New-York eu een aantal afitammelingeu der „Pelgrims* hebben zich bereid verklaard mede te werken tot de uitvoering van hei plan. Het monument, waarvan de kosten op 400,000 dollars worden geraamd, zou geplaatst tftirden iu den Maasmond, te Delftshaven. Een buitengewoon talrijk kroost hedt een metselaar te Danzig. Die gelukkige vader een man van nog geen 50 jaren en twee maal gehuwdverheugt zich in bet bezit van 20 zoons. Ean paar jaren geleden had hij er 22; masr twee van zijne joDgens ziju kort na elkander overleden. Benige dagen geleden schreef de Brusselsche correspondent, der Kölnische Zeitung over een vermeend misbruik met bet middel vnu Koch. De zegsman ten deze was Dr. Keersmaecker, arts te Brussel. Da bewering kwam hierop neder; dat de portier van het Central Hotel te Berlij'u voortdurend eene hoeveelheid vau het middel had weten in handen te krijgen en het by flescbjts van 5 gr. had verkocht voor verschillenden prij«, variëereode tussohen de 350 en 500 mark, alsook dat hij Dr. Keersmaecker zulk een flssctaje voor 300 mark te koop had aangeboden. De portier Meyer verklaart nu in de Kölnische Zeitung dat vau dit alles geen enkel woord waar, dat het alles louter verzonnen is. Wel heeft hij van verschillende artsen, die in het Gentral Hotel hebben gelogeerd, zeer hooge aanbiedingen ontvangen om hu» 'eene hoeveelheid van bet middel te verschaffen,zelfs heeft o hunner 400 Mark aangebodenjmuar by is nooit iu staat geweest aan zulke aanvragen te voldoen, en al ware dit het geval geweest, dan zou bij toch tot zulk een misbruik van vertrouwen nooit da hand hebben willen leenen. Deze verklaring is onderteekecd; „Lnais Meijer, eerste por ier in het Central Hotel." Nu weet de Kölnische Zeitung uog met, of de beschuldiging juisi op deu //dersteu portier" slaat; want inmiddels beeft r,ij van deu Brusselvchen correspondent een nader bericht ontvangen, waaruit blijkt dat Dr. Keersmaecker ditook niei bepaaldelijk heeft gezegd. Zij vertrouwt echter, dat Dr. Keersmaecker zelf wel nad-re inlichting zal willeu geven, waaruit kan blyksn of en in hoever er hier eeu misverstaud bestaat. Aan den Rijsterborgerweg te De- venter, waven Vrij lpg-morgen drie meisjes waarvan het oudste 11 jaren telde, alleen te huis gelaten. Het ouds*e meuju speelde met hare kleine zusjes en kwam daarbij te dicht met de kachel in aauraking. Hare kleeren geraakten in brand, en zij werd nart brandwonden bedekt, zoodat zij ter verplegiug in het ziekenhuis moest opgenomen worden. De handel in kerstboomeo tegen den tijd van het Kerstfeest is verbazend groot. De grootste markt daarvsn in Duitschland is te Berlijn, waar men rekent, dat ruim 400,000 kerst- boornen, in hoogte afwisseloud vau 2 tot 30 voet, worden verkocht. De tweede gewichtige markt is te Dresden; ongeveer 200,000 dezer kleine spar- reboomen komen direct uit den Harz in de Sak sische hoofdstad en man verzekert, dat er uog ruim zooveel uit andere streken worden aangevoerd. In het groot worden de boomen verhandeld by het schock of 60 stuks; groote tn kleine boomeu door elkander gemiddeld tegen 20 tot 22Va Mark bet schock De kleinhandelaars verkoopen kersiboomp- jes ran 2 voet en daaronder voor een halve Mark; die van 3 voet loopen tot 75 pfennig (f 0.45). Het meest gewild- zy'n boompjes van 7 tot 10 voet boogie, die voor 1 a 8 Mark te krijgen zijn. Freaic boomen van 20 voet kosten 10, somtyds zelfs 16 Mark.De potten, waarin de kleineboomea staan, zijn altyd iu den koop begrepen. {Tuinbouwblad). De bloemisten te 's-H age hebben, zegt men, meer dan f 20.000 ontvangen aan graf kransen by den dood des Konings. Te Purmerend is het feit he r- dachi, dat de Heer 8. Goede Dz. van Landsmeer 50 jaar lang de wekelijksche kaasmarkt had be- bezecht. De Heer Goede werd met zijoe 4 zonen op het raadhuis ontvaugen en hem werd onder eene hartelijke toespraak door Jhr. C. Van (fitters, den Burgemeester, Damtns deu raad een souveair aangeboden, bestaande uit eene portefeuille met gouden sluiting, voorzien van een gouden pen- en potloodhouder, terwijl binnen'iu de portefeuille een gouden plaatje is bevestigd, waarop het wapen der gemeeDte prijkt, omgeven door eene toepas selijke inscriptie. Ook te Ro*endaal zy'n eergisteren- nachl oproeiige biljetten aangeplakt. Door de werklieden uit ffe fabrieken werdeu zij echter onmiddellijk verwijderd. Uit Angers wordt e'en feit vermeld, dat vau zeidzamen moed getuigt, Eenige dieven

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1890 | | pagina 2