II i ft R L A l>- GEMENGDE BERICHTEN. niet minder dan 120 petities tegen die be lechte wet naar den Rjjksdag opgezonden; da irentegen heeft het anticlerica'e en anti christelijke Duitschland er 186 geteekend tot haudhaving der wet. De meeste van deze laatste petities komen uit erevresten, die nooit een Pater Jezuïet hebben gezien en de Sociëteit van Jezus niet anders ken nen dan uit de lasterpraatjes van godde- looze domooren en dwepers. Deze petities kunnen dan ook op de Wetgevende Macht geen grooten indruk maken. De peteties der Katholieken dragen de meest illustre namen, namen van mannendie te allen tijde hebben getoond het belang van hun vader land op hoogen prijs te stellen. En waar de Keizer de dwangmaatregelen tegen de socialisten heeft afgeschaft, mag met grond worden verondersteld, dat de Rijksdag tegen over de Jezuïeten niet langer de even domme als hatelijke verhauningswet zal handhaven. Volgens de Kölnische Volkszeitung zal de Pruisische Regeering binnenkort een nieuw wetsontwerp indienen betreffende de Sperr- gelder (een bedrag van 16 a 17 millioen M. gevormd door de iugfehouden traktementen der tijdens den Culturkampf vervolgde Gees telijken). Reeds vroeger is een dergelijk ontwerp ingediend, maar de Sperrgelder werden daarbij tot een staatsfonds verklaard, waarvan alleen de rente (berekend tegen 3J/2 pCt.) aan de Geestelijkheid werd uitgekeerd. Het Centrum kan zich daarmee natuurlijk niet vereenigen en de Regeering leed der halve bij hare poging om deze quaestie op te lossen, schipbreuk. Naar men zegt wil de Regeering thans de gelden direct en in eenmaal teruggeven aan de Bisschoppen, eene regeling, welke bij het Centrum zeer zeker in betere aarde zal vallen. De Duitsche bladen gaan nog steeds voort hunne klaagliederen te zingen, omdat de Groothertog van Luxemburg zich bij de plechtigheid der inhuldiging van deFransche taal bediend heeft, terwijl volgens artikel 29 der Grondwet, het gebruik van Fransch en Duitsch "in offfciëele stukken vrjj staat. Yoor de klacht is echter weinig grond te vinden; de bewering dat de Groothertog, tot aan zijn 74ste jaar meestal Duitsch heeft gesproken, sluit niet uit, dat hij zieh gemakkelijk van de Fransche taal bedient, en dat de Landsheer gewoon was in die taal tot zijne onderdanen te spreken. Vermeldenswaard is het oordeel dat de DuitscheKeizer over ür.Vau Koetsveld's rede bij het graf van Koning Willem III heeft ge veld. De Keizer zeide, dat hij zich zei ven een eveüzooloyaleu en openhartigenHofprediker, die zoowel van het goede gewaagt als van de gebreken en die bij het graf met slechts lof woorden en vleierijen doet hooren, zou toeweuseheu. Ook had de Keizer met in stemming gezien, dat de prediker tusschen Vorst en onderdaan onderscheid had ge maakt eu beiden had recht doen weder varen. Voor de internationale kunsttentoon stelling, die in 1891 te Berlijn zal worden gehouden, heeft het gemeentebestuur eene bijdrage van 100,000 mark toegestaan. Een vier a vjjfnouderd kweekelin- gen van de lyceums Condorcet, Rolin en Cbaptal kwamen dezer dagen bij het spoor- wegst.Lazare te Parijs bijeen, om ta manifes teeren tegen de inkrimping der vacantia ter gelegenheid van Nieuwjaar. Naden Minister van ouderwjjs uitgejouwd te hebben, zijn zij allen opgetrokken, op de wijze der Lam pions »vacantie! vacautie!» zingende. Zoo voortgaande hebben zij zich naar de lyceums Charlemagne, Louis-le-Grand en Stauislas willen begeven, om hunne mede-kweekeliu- gen aan de beweging te doen deelnemen. Maar de gardiens de la paix versperden hun den weg. Eene opschudding was er het ge volg vau en de kweekelingen werden uit eengedreven. Bij kleine groepjes trokken zij daarna naar het Quartier latinen daar ge lukte het hun de gelederen weer te sluiten, doch op de Place de Sorbonne werden zij opnieuw door de politie uiteengejaagd. Met het verkeer op de Schotsche spoor wegen gaat het gaandeweg beter. Eene volledige nederlaagder werkstakeaden schijnt op handen te zijn. DeItaliaanscheRegeering schijnt vast besloten den strijd tegen de Kerk met na druk voort te zetten. Het is dan ook ge makkelijker den anti-elericaal te speleD, dan 's lands zaken naar behooren ta behartigen eu de ellende weg te nemen of te verminde ren, waartoe het regime van Crispi c. s. heelt geleid. Binnenkort zal de Regeering bij het, Parlement een wetsontwerp indienen, waar- bjj aan de Kroon de bevoegdheid gegeveu wordt het exequatur aan de Bisschoppen te ontnemen, dus de Bisschoppen zonder vorm van proces af te zetten. Een ander wets ontwerp zal de echtscheiding invoeren en is geschoeid op de leest der Fra rsche wet- Naquet. De ma§onnerie weet wel, wat 's lands be lang eischt! Volgens bericht uit Florence is aldaar sinds acht dagen eene typhus-epidemie uit gebroken, waaraan dagelijks 60 a 70 lij JerR bezwjjken. De Gouverneur vau Stiermarken heeft de Avalemia Italiana te Gratz ontbonden omdat de leden dier vereeniging hunne in stemming met bet irredentistisch blad 'l In- dépendance van Triest hebben betuigd. Zelfs Russische bladen wijzen nu en dan op het harde lot, dat de Israëlieten ia Rusland hebben te verduren. Zoo gaf de No- voye Vremya« onlangs eenige treffende me- dedeelingen dienaangaande. Voor elk dier, dat de Israëlieten slachten om tot voedsel te gebruiken, moeten zij be lasting betalen en bovendien wordt eene ver dere bijdrage geheven bij den verkoop van dit vleesch. De inning van deze belastingen wordt door de Regeering aau den meestbie dende verpacht en deze tracht, gelijk zich denken laat, er vau te halen wat hij kan en laat zich, behalve de wettelpke belastin gen, nog eene groote bslooniug voor zijne moeite geven. Een denkbeeld van de uit breiding van dit misbruik geeft het bedrag, dat in het kleine stadje Berditscheffop deze wijze van de Israëlieten wordt, geëiseht,. Voor het slachten van dieren, werd volgens de wet in het afgeloopen jaar ruim f 60,000 van de Israëlietische inwoners geëiseht. In werkelijkheid echter werd ruim f 324,000 van hen gevorderd. Groote opschudding heerscht, er in Canada naar aanleiding vaa het aau Blaine toegeschreven decreet der Amerikaansche Regeering om alle Amerikaansche havens, behalve St. Albans en Vermout, voor bet Canadasche vee te sluiten, om pressie op Canada uit te oefenen ter zake van de quaes tie der visscherij in de Behringzee. Boven dien zou Biaine besloten hebben tot eene gestrenge toepassing der visscherij wetten in de Behringzee in de aanstaande lente, ge steund door eene indrukwekkende vlootde- monstratie, bestaande uit zevou speciaal in gerichte snelvarende kuststoombooten, met suelvuurgeschut gewapend eu met driedub bele bemanning. Da Nvderlaiidsche Rt geeriug heelt toegestemd ic het beeluit der Mogendheden tot. het htffen van inkomende rechten door den Congo-S'aat. Onze gezant ta Brussel, de Heer Baron Gericke Van Herwijnen, tevens gevolmachtigde van Ne- derland op de Anti-Slaver: ij Conferentie, heeft de acte der Conferentie en de declaratie betrek king hebbende op het heffen van inkomende rechten door den Congo-Staat geteekend. Dat toegeven verheugt ons, vooral omdat de Neder- landsc'ne Regeering zich niet kan beroepen op den eerbied voor gesloten tractaten nu zij niet herstelt of herstellen wil, wat zij ia 1870 heeft laien vertiappen ter wille van een roofziek Ita - liaansch gouve nement, dat toen de heiligste aller iractaten moedwillig varschcurde. En thans durft de Standaard, waar sprake is over een Nederlandschen Gezant bij den H. Stoel, spreken van eene pretentie van den Paus in strijd mot de beljjdenis van Gereformeerden eu Lutherschen. Alsof wij Katholi' ken, rekening hebben te hou den met de Gereformeerde en Luthsrsche be lijdenis van Dr. Knijper, en met het ouuoozele praatje waarmede de Minister Hartsen ons zoo wakker kamerlid Mr. Reekers dezer dageo met een kluitje in het riet stuurde, dat het herstel van een Nederlandschen Gezant bij de' P«u», geen ontwerp van overweging voor de Regeering had uitge maakt. Wij zijn overtuigt dat de Minister waarheid sprak; immers het anti-revolutionuair domineertnd olementin het Ministerie beschouwt de Katholie ken slechts als volgelingen door dik en duo. Art. 11 van de waarborgen wet in Italië zegt: „De Gezanten der vreemde Regeeringen by den H. Sioel genieten in het Koninkrijk alle voor rechten en rechten, welke door het interaatiooaal recht voor diplomatieke vertegenwoordigers zijn voorgesteld. Op de beleedigiugen, waarvan zij het voorwerp zouden knnuen zijn, worden dez-lfde strafbepalingen gereld,die van kracht zijn tegen de beleedigingen, den Gezanten der vreemde Regeeringen bij het Italiaansch Gouvernement aangedaan.// Dr. Knijper met zijn Standaard en onze Mi nister van Bnitenlandsche Zaken mogen wel in dachtig zijn dat er te Rome bij den H. Stoel wel degelijk plaais is voor een Nederlandschen Gezant eu het een dure plicht is van onze Regeering om te herstellen wat zij de Katholieken van Nederland wederrechtelijk heeft ontnomen. Moge het geplei-gd onrecht spoedig hersteld worden, dat eischen wij, ondanks het geschrijf van den calvinist, dia Dr. Knijper heet. De Tijd heeft het volgend klinkdicht, inge zonden door den Zeereerw. Heer J. W. Brouwers, Pastoor te Bovenkerk, opgenomen: NA DE ONDERTEEKENING vak beide Act es der Brusselsche Conïerentie. Wie raensch en Christen is, heelt in de Heil'ge Bladen Der volkren levensbaan op heil-en onheilspaden Gevolgd, en vaak aanschouwd hoe God een volk uit rouw En wee gered heelt door een uitveikoren vrouw. Zoo klonk het Godswoord reeds bij d' nan vang der genaden In 't jamm'rend Parndija na 't eerste wetsversmaden; Zoo bij de Moedermaagd, toen God. Zijn woord getrouw, Aau de aard haar Heiland schonk in Bethleëm'» landouw. Maar 't ongewijde blad van 's werelds heil-annalen Mag ook, van land tot land, van volk tot volk, ver halen Wat God der wereld schonk in, meenge Koniogin. En thans, hoeze/l zien Staat en Kerk, eeuw uit eeuw in, Zoo lang Gods hemelzon voor Afrika zal stralen, Den aangebeden (1) naam van „Eunna" zegepralen. (1) Wie niet weet wat dat woord in poëzie beteekent, mag hier geen oordeel spreken. Bovenkerk, J. W. Brouwers. De Tijd, die, bij wijze van instemming, het artikel van Dr Schaepman //Een woord over het C o n g o - t r a c t a a t en de Confe rentie te Brussel" overnam, zegt over bo venstaand gedicht het volgende: „Terwijl wij door de opname aan het verzoek van Pastoor Brouwers gevolg geven, stellen wij er prijs op, te herhalen dat wij ten opzichte der geprezen onderteekening een geheel ander stand punt innemen. Die onderteekening is Nederland in zekeren zin afgedwongen. Hoezeer ongeneigd om aan het tegenwoordige Ministerie critiek te sparen, als daartoe gegronde reden aanwezig is, scharen wij ons in deze geheel aan de zijde der Regeering. Haar plicht was het, voor de rechten van Nederlandsche onderdanen op te kotnen en de handhaving te eischen van een tractaat, waarin die rechten door de onderteekening der onder scheiden Mogendheden heetten gewaarborgd. Al leen om grootere en algemeene belangen niet in gevaar te brengen, moest Nederland einde lijk toegeven. Reden tot blijdschap bestaat dus van nationaal standpunt allerminst, evenmin re den tot verheuging van een katholiek of alge meen mensehelijk stantpunt. Door de heffing van invoerrechten zullen ook de missiën aan denCongo op vellerlei wijzen worden bemoeilijkt, terwijl meer en meer, vreezen wij, aan het licht zal komen, hoe de bedoelde maatregel met de be strijding der slavernij niets heeft uit te staan, maar eigenlijk alleen moet dienen ter begun stiging van zekere financiëele belangen, welke ons Nederlanders, volstrekt niet aangaan Zon üe Tijdn nu werkelijk na al het ge schrijf over de Congo-quaestie nog niet tot de overtuiging zijn gekomen, dat men zich mag ver heugen in het verheven werk, dat onder de be gunstiging der edelste mannen waaronder een Kardinaal Lavigcrie en de eerste Mogendheden is tot stand gekomen? Weigerde onze Regeering de onderteekening niet omdat zij het belang van enkelen, die bandel drijven, stelde boven het algemeen belang; omdat eenige burgers, die ban del drijven met den Congo, tot de onaangename ontdekking waren gekomen dat zij nu invoer rechten zouden moeten betalen. Zij hadden vrijen invoer van geweren, kruit en slechten sterken drank tot steun van den georganiseerden moord in menschelijke wezens, waardoor de Arabische slavenjagers hun tocht blijven voortzetten. Wij verheugen ons in de onderteekening om dat het een onrecht is zich te kanten tegen de zaak der humaniteit en de belangen der be schaving, met miskenning van de toedracht der verhandelde zaken; ook omdat Nederland uit zijn onaangename toestand is geraakt tegenover de Mogendheden in zijn onredelijk verzet. Over de lezing van Dr. Schaepman jl. Dinsdag te Hoorn gehouden, geeft de Amst. Ct. een overzicht waaruit wij kunnen opmaken dat Dr Schaepman gesproken heeft over den poli- tieken toestand in Nederland. De stcdenwet, het sociale vraagstuk, de schoolwet, middelbaar en hooger onderwijs passeerden de revue, totdat de legerwet aan de orde kwam, en Spreker zich verklaarde voor uitbreiding van de legermacht, maar invoering van den persoonlijken dienst plicht zon tegenhouden voor zoover zijne krach ten reikten. Dr. Schaepman wil niet wanhopen aan een vergelijk en achtte een uileenspatten der verbonden fracties, in verband met eene komende liberale meerderheid, bedenkelijk. Keizar Willem II, van Duitschland over de school. Sedert zijne troonsbestij ging toont de jonge Keizer veel belangstelling in het onderwijs. Dit zal onzen Staatsmannen geenszins bevreemden. Het jjveren voor het on derwijs toch was voor velen in den lande een middel om op de maatschappelijke ladder een sport hooger te komen, en daarbij bleef hunne gansche belangstelling. Daartoe bepaalde zich hun gansche ijver. Groote woorden zonder daden. Vtel geld te grabbel gooien, uiterlijk veel vertoon ma ken, dat waren hunne hoofd verrichtingen. Daarbij kwam nog het streven van zekere partij, om 4e school dienstbaar te maken aan de bevordering van het ongeloof onder het volk. Het godsdienstig ge voel moest op de school worden doodgezwegen. Alles moest op de school eene plaats worden ingeruimd. De naam van God echter moest niet eens genoemd worden (getuige de school te Beesd). Het beeld van Christus, moest uit de school, waar de kinderen tot christelijke deugden zouden op geleid worden. Wat verklaart nu de Duitsche Keizer? „Ik zal//, zoo zegt hjj in eene rederoering van de sluitingszit(ing eener conferentie voor hooger onderwijs, nota bene//ik zal het mijn heilig- sten plicht blijden achten, er voortezorgen.dat het godsdienstig gevoal en de vonk van den chris- tely ken geest in de school onderhouden en ont wikkeld wordt. Moge de School de Kerk achten en eeren, en de Kerk harerzijde de school bij staan en medewerken tot vervulling harer taak, dan zullen wij te zamen in staat zijn de jeugd op te leiden overeenkomstig ons modern staats leven.// Waarnaar hebben de liberale Regeeringen in België,Frankrijk, Nederland, enz. st.eeds gestreefd? Loopende aan den leiband der joodsche pers of gehoor gevende aan hare inblazingeu, hebben zij de christelijke grot dbeginselen steeds uit, de school trachten te verwijderen en elk godsdienstig gevoel te verdooven, zoodat de school met hare opleiding tot christelijke en maatschappelijke deugden, aaa niet eene christelijke gezindte voldeed, en slechts beantwoordde aan de eischen van den Israëliet of godloochenaar. V. W.) Een trek van dankbaarheid. Do ex-Keizer van Brazilië, Don Pedro, was den hee- ren vrijmetselaren steeds ter wille Desniettemin verzocht mea hem zich van den last der Regeering te ontdoen en de keizerljjko kroon neer te leggen, opdat Brazilië voorlaan den eeretitel »an //Repu bliek// kunne »oeren. En de man deed het. En nu vaardigt de Republiek een decreet uit waarby de goederen zyner dochter, da Gravin d'Ëu ver beurd verklaard worden. Republikeinsch- vrymetselaars-recht I (V. W.) In bet laatste nummer van bet Indisch Weekblad van het recht leest men: Inlandsche politie. Pijniging. Herhaaldelijk wanneer aan inlandsche beklaagden, die ter te rechtzitting van den landraad hunne schuld ont kennen, wordt voorgehouden, dat zij bij hunne arrestatie of later voor het dessaboofd of districts hoofd hunne schuld hebben bekend, verklaren zij dat toen gedaan te hebben daartoe door pij nigingen, namelijk door slagen met de hand of met de zweep, of meer nog door langdurig stijf binden gedwongen te zijn. De betrokken inland sche beambten en de getuigen a charge verkla ren dan steeds dat dit louter verzinsel van den beklaagde is. Maar het is veelal wel degelijk waar; op er gerlijke wijze wordt door de inlandsche politie, vooral door langdurig stijf en dus zeer pijnlijk binden aan verdachten, zelfs aan vrouwen, eene bekentenis afgedwongen. En van bestuurswege wordt dit volstrekt niet tegengegaan, hoewel het niet alleen volstrekt ongeoorloofd en strafwaardig, maar zelfs het binden van een gearresteerde door den regel onnoodig is. De volgende verklaring door een petinggik ter openbare terechtzitting van den landraad te Kraksaan op 20 Juli 1890 afgelegd, is daarom niet onbelangrijk. Aangezien de beklaagde hem van eene dergelijke pijniging door slagen beschuldigde, werd hem gevraagd, of dit inderdaad geschied was, waarop hij ant woordde: „Neen, ik heb alleen met hem ge worsteld, toen ik hem gevangen nam. Alleen wanneer ik voldoende inlichtingen heb, dat een bepaald persoon gestolen heeft, bind ik hem stevig, opdat hij spoedig tot eene bekentenis kome.// De rechter/ mogen zich zulke feiten herinne ringen bij de beoordeeling der waarde van zulke buiter. rechten afgelegde bekentenissen. Zandvoort, 3 Jan. Door de afdeeling Zand- voort der Vereeniging //Het Witte Kruis" is aanbesteed het bouwen van een magazijn. De laagsle inschrijver was de Heer J. De Jong, aannemer te Zandvoort, aan wien het werk is gegund voor f 2469. 's Gravenhage, 2 Jan. Daar ongeveer 8000 gezinnen door de vorst van duinwater verstoken zijn, en de pogingen om de leidingen te ont dooien vruchteloos blijken, wordt van gemeente wege op verschillende punten eene standplaats op de hoofdhuizen geplaatst, waarbij een man met eene bel aankondigt, dat men zich van water kan voorzien. Id et-ndijkhuisje onder bel dorp Zurich, bij Harliugeo, is een kind in bed door de felle koude gestorven. Inde Ned. Bakkerscourant lezen we o. a. de volgende bericnteu: Z/oals bij< a iedereen, zno liju ook de bakkers, dia te Amsterdam nog turf stoken, verrast door den plotseling ingevallen win ter. Het gevolg dasrvan is: //zonder turf//. De bak- of bakkerslurf, die in gewone tijden f 4.50 per 1000 stuks franco zolder kosteu,wordt nu betaald met f 7 a 7.50. Voor bet vervoer van teoe partij meel te Amster dam van het Oosterdok naar de Oade Schans vraagt men Zelfs f 0 60 per 100 KG. De turf, die in hoofdzaak uit Vinkeveen afkom stig is, wordt dagelijks met sleden van 1000 stuks naar de stad gebracht, waar ze in karren wordt overgeladen. Ook beeft men verleden week een 21- tal waggons met turf geladen, maar dit schijnt zoo sl-cht te bevallen, dat dit. weder is gestaakt. Da mselvoorraden te Amsterdam zijn niet groot. Overal heerscht schaarschte, De zendingen, die per spoor aankomen, worden gelijkiy dig over een groot aantal afuemers verdeeld, zoodat niemand krijgt wat hij cigenlyk ontvangen morst. Als deze toestmd lacg aanhoudt, zal eene verhoogiug der prijzen niet achterwege kunnen blij ven. Voor het tegenwoordige blijven de prijzen nog matig tegenover andere koopwaren en levensmid delen. Volgens de uitkomsten der in J a- pan gehouden volksstrlliug heeft het Ryk van den Mikado 40,072,020 inwoneis. Bij het eiland Urk had dezer dag en een voorval plaat*, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Eenige Urkenaars hadden over het ijs den tocht naar Schokland ondernomen. Het gelukte hun inderdaad dit eilaud te bereiken. Toen zij echter 'a avonds terugkeerden, was het ijs van elkander geweken, zoodat zij Urk niet meer konden bereiken. Bij onderzoek bleek, dat ook de terugtocht nna Schokland wrs afgesne den, want ook daar was e-m groote breede scheur in hst ijs is ontstaan. Zjo dicht mogelijk Urk naderende, hebben zij toen door schreeuwen huu moei (jken en gevaarlijken toestand geiracht te doen opmarkeu. Na ongelooflijke inspauniug ge lukte hun dit eit.delijk. Spoedig werd ioen te Urk een ijslooper uitgerust, waarmede de ongelukki- gsn uit hun gevaarlijken toestand werden gered. Op het stat. ionsemplacement te Lrtdon had Woensdag-avond eene botsing plaats tusschen een rangeerenden locomotief en een oiu- neukomeoden trein. De locomotief reed den treiu aan, zocdat deze beschadigd werd aan zijne loco motief en drie wagens, maar perioonlijke onge lukken, behalve lichte verwondingen, hebban niet plaats g>-ha<l, uilen zijn vijjgekomeu met den schrik. Versperring van dt-n weg htd niet plaats. Hoe deze botsing mogelijk was is lot neg niet opgelost. Behalve deze brtsing te Leiden, is Donderdag avond ook een ledige ra/rkttrein bij het raogee— ren te Uitgeest in trein 520 gereden, waardoor alleen twos wegens def ct raakten, doch geene vertraging in don dienst werd veroorzaakt. De Engeliche postpakketdie nst heeft het met de Kerstdagen verbazend druk gehad. Van Londen werden 525000 pakketten verzonden en i aar de Metropolis 255000 paket'en. To zamen met het vervoer bwinepLondeu,oedror'g het pakket- tenverkeer voor Londen ulleen 1 150 000 stuks. Voor een goed deel bestond de inbond vaa al die

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2