BINNEKLAftI), GEMENGDE BERICHTEN. aan de Koningin en de Koningin-Regentes, maar hi) gaf daarbij in gevoelvolle taal, die tot het gemoed der aanwezigen sprak, uitdrukking aan de gedachten door het uitsterven van den mannel ijken tak der OraDje-Nassau's bij hem opgewekt: hij wees op de zwaarte van het geleden verlies, doch tevens op hetgeen de toekomst te hopen geeft. En naast de Regeeriug deden de kerkelijke autoriteiten het hare: zjj hielden rouwdiensten en bidstonden en gaven daar door ook aan het godsdienstig gemoed ge legenheid te toonen hoezeer de beteekenis van den begrafenisdag van Koning Willem III werd gevoeld». Twee van de passagiers, die met de Prinses Sophie naar Europa zijn vertrokken, gingen van hier, om zich te Berljjn te onderwerpen aan de geneeskundige behan deling van tering door Dr. Koch uitgevon den. Deu 23sten November is Banda door een geweldige aardbeviug geteisterd, die drie minuten duurde. Persoonlijke on gelukken zijn niet te betreuren, maar er werd veel schade aaugericht, en zelfs de hechtste huizen kregen scheuren. Tot den 25sten November voelde men met tusschenpoozen van oen half en een heel uur den grond schudden in het geheel acht-en-twintigmaal. De geheele onafhankelijke pers in Frankrjjk zonder onderscheid van kleur, komt op tegen do «aanteekeningen der politie,» welke in den laatsten tijd op de terechtzittin gen werden voorgelezen. «De onwaarschijnlijkste en belachljjkste praatjes,» schrijft VAutorite, «zullen aldus uit de kamertjes der portiers komen en uit de keukens om in een proces-verbaal een karakter van echtheid aan te nemeu.» «En dit zonder hooger beroep en zonder bewijzen.» La Justice geeft daar een bewjjs van. «Een eerljjk mau in een huisje in de omstreken van Parijs met zijne vier kinderen wonende, werd bij de Justitie aangeklaagd als valsche munter. Men liet over hem in lichtingen bjj de politie inwinnen, die in haar uitvoerig rapport mededeelde, dat de man als hij op straat liep nu eu dan plotseling omkeek, alsof hij vreesde achtervolgd te worden; dat hi] door eene achterdeur uitging en om op den weg te komen over een stuk bezaaid land liep teu einde zich beter aan de blikken der voorbijgangers te onttrekken. Naar aanleiding van deze iulichtingeu en eene menigte anderen van denzelfdeu aard, werd de «misdadiger» door deu officier van justitie ontboden en met enkele woor den bewees hij een eerlijk rentenier te zijn, die zich bezig hield met deopvoeding zjjuer kindereD, op straat omkeek als hjj dat wilde en eene achterdeur uitging als hij niet ver koos dit door eene voordeur te doen. Men bood hem verontschuldigingen aan en zijn aanklager werd met gevangenis gestraft. De onafhankelijke bladen noemen het af schuwelijk dat da rechtbanken zich licht vaardig en in het openbaar van zulke praatjes bedieneD, welke dikwerf het werk zijn van al te onverstandige politie-ageu- ten of van al te boosaardige vijanden. Da readers te Hamburg vreezen dat de werkstaking der scheepsstokers een zeer ernstig karakter zal aannemen. De stokers der booten van de Zuid-Amerika Kosmos- ljjn staken reeds. Die van de snelvarende stoomschepen der pakketvaart-maatschappij op Noord-Amerika wachten totdat hun loon zal uitbetaald zijn, en zulleu daarna een besluit nemen. De readers zijn meteen aan tal slaapbazen overeengekomen dat deze de stokers, die bij beo hun intrek genomen hebben, voor de keus zullen stellen om öf voor lager loon zich te laten aanmousteren, öf een ander logies te zoeken. De Schotsche spoorweg-crisis duurt op kleinere schaal nog voort. Vergaderin gen van werkstakers vonden plaats te Glas gow, te Edinbnrg een ook te Londen. Er werd besloten de werkstaking tot het uiterste voort te zetten. De pogingen van de Ca- ledonian-spoorwegdirectie, om de oproerige beambten uit de haar toebehoorende arbei derswoningen te zetten, voerden eergisteren tot tumult en allerlei geweldpleging. Eeue talrjjke politiemacht steuude den sheriff. Z. H. Paus Leo XIII heeft aan al de ItaliaanscheBisschoppen eene circulaire doen toekomen, waarin Z. H. hen verzoekt den arbeid, door den Kardinaal de Lavigerie tegen den slavenhandel in het leven geroe pen, te steunen en in hun diocees comités te vormen, die gemachtigden zenden naar het anti-slaveruij-congres, dat te Brussel op nieuw zal gehouden worden van 3 tot 6 Februari. De Riforma, Crispi's blad, heeft wederom eene ergerlijke hatelijkheid ver meld. Hat blad, zegt dat de beheerders van het Vaticaan de aan Z. H. den Paus toe gekende tolvrijheid gebruiken om kunst schatten aan het buitenland te verkoopen, weshalve het wenscheljjk zou zijn, dat de Italiaansche Regeering zelve het beheer der galerijen van het Vatciaanop zich nam. De Pauseljjke bladen komen met veront waardiging tegen deze lasterlijke beschul- diging op. Het tekort, door den vorigen Minis ter van Financiën geschat op 25 millioen, zou definitief op 40 millioen zjju geraamd. De Repubiiek der Vereenigde Staten van Brazilië is, blijkens officiëele mededee- ling, door den Russischen Keizer erkend geworden. Onder zijn pardculiere correspondentie uit Ro me, spreekt de Nieuwe Rotterdamse lie Courant, over de plechtige audiëntie van het college van Kardinalen ter gelegenheid van het Kerstfeest bjj Z. H. den Paus, inzonderheid waar Z. H. sprak over „de secte die thans de wereld beheerscht en over de houding van het Italiaansche gouver nement tegenover den H. Stoel. Het blad noemt de klachten ran den H. Vader, eeuwig herhaalde jeremiaden waar aan eiken grondslag van billijkheid ontbreekt. Iedereen die het weten wil, zegt de N. Rott Ct., weet dat de Italiaansche wetgeving ten opzichte der Kerk de vrijzinnigste is in ganach Europa, en dat in geen enkel land ter wereld de Kerk eene meer volledige vrijheid geniet. Dat de N. Rott. Ct., tot elke bespotting van de heiligste rechten van het Hoofd der Katho lieke Kerk in staat is, weten wij reeds lang, maar een onzin te schrijven vau eeuwige her haalde jeremiaden enz., en daarop te la ten volgen dat Italië, eindelyk de onbillijke en kwaadwillige beschuldigingen van het Vaticaan moede, weieens op een goeden dag het geduld zou kunnen verliezen in zjjae verhouding tot den H. Stoel, noemen wij eenvoudig belachelijk. Wig weten immers en met ons allen, die niet in verbinding staan met hen, die de goederen der Kerk ten bate hunner trawanten hebben genomen, hoe het gespuis en de overweldigers zich overal in en na 1870 te Rome hebben genesteld, hoe zij den Paus van zijn wettig eigendom hebben be roofd, hoe zij kloosters en kerken hebben bestolen, en tot op deu huidigen dag voortgaan in hun snood bedrijf. De N. Rott. Ct. laat zijn Italiaansehen corres pondent, die blijkbaar ontstemd is over het succes door de Katholieken behaald bij de gemeenteraads verkiezingen te Rome, waar door hun flink op treden al hun candidaten, 25 in getal, gekozen zijn, dat verkregen succes negeeren, en laat hem ook o. a. zeggen: //Leo XIII kan dus voldoening sma ken over het geld, dat hij ten behoeve der ver kiezingen san de Unione romana had toegezonden. Eene katholieke minderheid, sterk en aaneenge- gesloten, zal thans opgaan tiaar het Kapitool./v De gedachte aan dat sterk en aaneengesloten opgaan naar het Kapitool van eene sterke min derheid die wel eens meerderheid kan worden, heeft den Italiaansehen correspondent van de N. Rott. Ct. gal in zijn pen gegeven, de man raakte de kluts kwijt en lasterde den Paus, maar ook in den Paus de Katholieken, die bestolen en be roofd zijn in hunne kerkelijke goederen, die sedert 1870 de vuilste en grofste beleedigingen een Pius IX z. g. en Leo XIII aangedaan, hebben verdra gen, die getuigen zijn van den berooiden finan- ciëelen toestand van de stad der Pausen onder eene Regeering daar binnengedrongen bestaande voor het meerendeel uit gelukzoekers en vrijmetselaars. Welk nut denkt de N. Rott. Ct. te stichten met telkens en weer opuieuw het Nederlandsche volk te vergasten op zijne voor de Katholieken halelgk, en voor zgn lezers zeer lgmerig geschreven maar inderdaad kwaad stichteude lectuur. Macons en Jezuïeten Aan het Journal de Dêbats wordt uit Rorne gemeld, dat te Rome eene deputatie van Duitsche maqons is aange komen, ten einde met het Groot Oosten van Italië de middelen te beramen, waardoor bet best de terugkeer der Jezuïeten in het Duitsche Rijk kan worden belet. De „humaniteit" en de //verdraagzaamheid// der Loge openbaren zich hier op bizonder welspre kende wijze. Ook haar heldenmoed treedt in een zeer helder licht. Schier dag aan dag bestrijdt de Duitsche, ma- (jonnieke pers de Sociëteit van Jezus, maar op een afstand. Een strijd met gelijke wape nen, met gelijke kansen durft men blijkbaar niet aan. De sekte levert daardoor een keer te meer het bewijs, dat zij geen boog gevoel van eigen waarde bezit en alleen strijden durft met midde len, welke ridderlijke naturen met verontwaardi ging moesten afwijzen! (Centrum.) Het socialisme. Door middelen van geweld heeft men in Duitschland het socialisme den kop willen indrukken. In geen land steekt het 't hoofd driester op. Voor veertien dagen werden te Berlijn niet minder dan 28 socialisti sche vergaderingen gehouden. In zes lokalen waren mannen en vrouwen vertegenwoordigd. Den daaropvolgenden dag Maandag, hadden weer 22 vergaderingen plaats, waarop voor het socia lisme heftig werd gepleit. Indien de Katholieke Geestelijkheid niet oreral een dam tegen den stroom van het dwaze so cialisme opwierp, dan zou gansch Duitschland weldra door de socialen overstroomd en geter roriseerd worden. In de overwegend Protestantsehe streken telt het socialisme de meeste en de meest verwoede aanhangers. Dit is van algemeene bekendheid. De regeeringsmannen, die te recht eene groote vrees voor de socialen hebben, willen desniettegen staande maar niet begrijpen, ofschoon de socia listen het zelf meer dan eens openlijk verklaard hebben, dat de beste en meest geduchte bestrij ders van het socialisme de Jezuïeten en hunne aanverwante Ordebroeders zijn. Als de nood aan den man is, zal men den Jezuïeten de vrijheid geven in hun vaderland terug te keeren. Als het dan maar niet te laat is! (F. W.) Gemengde huwelijken. De treurige gevolgen van gemengde huwelijken zijn en blij ven eene ramp voor het geloof en het huiselijk geluk. Ten bewijze hiervan halen wij een paar staaltjes aan. Voor eenige jaren tradi eene katha- lteke dochter in 't huwelijk met een Protestant onder de uitdrukkelijk geschreven voorwaarde, bekrachtigd door twee getuigen, dat al de kin deren uit dat huwelijk, katholiek zouden gedoopt en katholiek zouden opgevoed worden. Het hu welijk werd met twee dochters gezegend. De Protestantsehe vader kwam zijne aangegane ver bintenis na. Onlangs werd hij vader van een zoon. Hij laat hem hij de volkstelling als Pro testant inschrijven. De moeder protesteert en smeekt en bidt het kind in de Katholieke Kerk te laten doopen, dat een paar dagen later zou plaats hebben. Op den vooravond van den doop dag komt echter de vader met twee Protestant sehe vrouwen, zij ontrukken de moeder het kind en brengen het bij den dominé; die het doopt. Voor drie weken had een dergelijk geval plaats te Emmersweiler bij Saarbrucken. Ieder, die een hart, heeft en liefde voor zijne kinderen en een overtuigd geloof, beseft welk hartzeer, weikon- herstelbaar lijden, zulke woordbreking in den familiekring voor altoos veroorzaakt. Weldenkende Katholieken en andersdenkenden kunnen niets meer betreuren, dan gemengde huwelijken. Wien het geluk van iemand ter harte gaat, kan dan ook nimmer genoeg strijden en waar schuwen tegen gemengde huwelijken. (F.W.) De commissie voor de arbeidsenquete heeft te 's-Hage hare getuigenverhooren hervat. Door den Éranschen Gezant te 's-Graven- hage is aan de Nederlandsche Regeering offici eel kennis gegeven van het besluit der Perma nente Internationale Landbouwcommissie te Parijs tot bet het houden van een internationaal land- bouwcongres te 's-Gravenhage in den loop van dit jaar. De Nederlandsche Regeering heeft zich ten volle bereid verklaard hare medewerking te ver- leenen tot dit congres, het eerste dat gehouden wordt als uitvloeisel van de internationale land bouw-samenkomsten tijdens de Parijsche ten toonstelling. Het congres zal in het begin van September dit jaar worden geopend. Weldra zal een comité te 's Gravenhage worden gevormd, om aan de leden van het congres eene behoorlijke ontvangst te bereiden. Op 89 jarigen leeftijd is jl. Maandag in Den Hang overleden de Heer G. L. Baud, oud- Minister van koloniën uit de dagen van 1848 en 1849. De Tweede Kamer is opgeroepen tegen Dinsdag 13 Januari, des middags te 3 uren, tot regeling Tan werkzaamheden. Stompwijk, 5 Jan. Voor de leden der kies vereniging //Kiesrecht is Kiesplicht,// zal Dinsdag 20 Januari de Heer II. W. Kouwenhoven van Overveen als spreker optreden en eenige indrukken mededeelen, opgedaan op zgne reis door Duitsch land, met toepassing, daarvan op onze toestanden. Beverwijk, 6 Jan. In het verkooplokaal van de Heeren Tegel <j Meyer, daartoe welwillend door hen afgestaan, stonden gisteren de tafels aangericht tot ontvangst van de arme schoolkin deren, die door de dames-commissie, voorz. Mevr. Boon, van warm eten worden voorzien. Voor de eerste maal waren er 140 kinderen, die te twaalf uur, na afloop van den ochtend-schooltijd, door hunne onderwijzers en onderwijzeressen naar het lokaal werden gebracht. Voorloopig worden de kleinen, zonder onderscheid van gezindte, op Maandag, Woensdag en Vrijdag terugverwacht, en neemt men in aanmerking, dat op Dinsdag en Donderdag door de spijskokerij «Gedenkt den Arme" voor de hulpbehoevende gezinnen reeds warme spijzen worden uitgereikt, dan mag erkend worden, dat hier in ruime mate hulp wordt ge boden in deze koude winterdagen. Roodesneeuw. D« verhaten van roods sneeuw iu de jourhalen van James Ross, Parry en andtra reizigers in het noorden, werden in het ter-1 mat eenigan twijfel vtrnomen; ook wist mee het verschijnsel niet te verklaren voordat het microscoop daaromtrent eeaig licht had ver spreid. Da roode sneeuw b-etnat uit een bolvormig blaasje, Protococcus nivalis genoemd, in grootte afwisselend tusschen 1/2500 en 1/000 cM. in doorsnede. Da kleur vertoont zeer veel overeenkomst met die van roode aalbessen, doch sis da „roode sneeuw// bederft, wordt zij door donker oranje vervangen, welke kleur eindelijk in bruin overgaat, of wel de cal wordt doorschijnende. jDe waarde van het Jeleine. De to Bonn gevestigde vtreeDigiog tot verzameling van af gesneden sigarenpuntjts heeft op bet afgeloopen Kerstfeest weder 60 arme kinderen in nieuwe warme kleederen kunnen steken. De vereeniging werkt nu 14 jaar en heeft in dien tijd 716 kin deren kannen kleeden, waartoe de som van 24000 mark werd besteed. Een rijk volk. Hef rijkste volk op aarde is misschien de Icdiaaosche stam der Ob- sages. Hun Bantel bedraagt omstreeks 1500 zie len, doch zij bezitten Diettemin 1,470,000 acres laud, dus zoo wat 1000 acres per hoofd; boven dien bevindt zich in de bondsechat kist der Ver- eenigde Staten de bun toebehoorende som van 7,758,694 dollars, rentende 5 percent. Ieder lid >au den stam heeft dus aan rente een jaarüjksch inkomen vau ongeveer 260 dollars boven de wiü- sten, uit het bebouwen zijner landerijen voort vloeiende. Daar de Obsagas evenwel van jsar lot jaar meer uitsterven, zal ten laa.sle het geheele grondkapitaal wel aan de Vereenigde Staten moe ten vervallen. De vaccinatie in China. De ChineezeD, die bijna elke toepassing van de Westersche ge neeskunde smadelijk verwerpen, hechten, volgeES den Gouverneur van Hong-Kong, vast geloof aan het nut der vaccinatie en lat-n zich met de groot ste blijmoedigheid en badaardbsid iuenten. In- zouderheii wordt de vacoi iade voorgestaan in Hong-Ko .g, omdat, zooals Sir William de Voeux aantoont, de pokksn daar zoo dikwijls door de atoombooten, die uit alle wereldstreken komen, worden overgebraoht en er van zulk een kwaad aardig karakter zija als zij er eenmaal heerscheo. Door den luchtreiziger Herman Rodenhof es den ingenieur George Gresnich te Amsterdam, is het plan ontworpen voor een lucht bol met vaogkabel, dienstbaar aan de reclame, gelijk wekelijks bij gunstig weder op den Theems te Londen wordt opgelaien. Zij stellen zich voor hungekabelden lnchtbol met aankondigingen wekelijks op verschillende punten te doen opstijgen in verschillecdeplsatsen des lauds. Verder worden bij goede windrichting kleine ba'lons opgelaten, wsarouder zich eeu wetervrg pakket bevindt met adreskaarten en prijalijs-ec, en met verzoek aan den vinder den inhoud te verspreiden 6d hst pakket terug te zendeD. Reeds hebben eenige huizen hunne medewerking toegezegd. In de rue du BorréizoteParijszijn twee bejaarde personen en hun kleinzoon van elf jaren dood gevonden ten gevolge van de dampen door een zoogenasmJen «poêla mobile" vetspreid. Een koetsier uit Zomeren, die huiswaarts reed van Heeze uit, zag onderweg twee pereouec, die op hem afkwamen. Hij wapende zich lijdig met eene plank. De kerels grep; d het paard bij den toom, doch de wakkere koetsier sloeg met zijne plank de schelmen zoodanigop het hoofd, dat zij met bebloede koppen op den weg neervielen. Esn goed hsrkenningsteeken voor de politie, die hen zoekt Naar hunne spraak te oordeelcc waren het Duitscbers. Wanneer men de gemiddelde te m- peratuur vats de maand December neemt, die ieta hooger dan 4o is boven 0, dan blijkt dat tr sedert 1749 zulk een koude winter niet is beleefd sis die van 1890—91. Hbl Op Nieuwjaarsdag kwam te 'sHer- togenbosch een man bij een der inwoners aan do huisdeur. Veel geluk en zegen in 't Nieuwjaar, van den vuilnisman! Zoo, zei de huisheer, die in da gftng stond. Ben jij de vuilnisman? Kom er dan nasar in. Daar gerf ik ahijd aan! De maa liet zich dat geen tweemaal zsggen. Toen weid hij in een kamerje geate». De huisheer was nog si nieuwsgierig, want hij vroeg: ILn ja al lang bij de stadsreiniging? Al wtl drie jaar oen ik in die.st vau mijnheer Vau Beek die zal u toch wel kennen? Zeker, zei de andere, dien ken ik wel eu heel goed ook. Nu werd de vuilnisman verzocht nog even te wvehten en na eenigeu lijd kwam de huisheer terug met een poli tie-agent.. De vuilnisman, die geen vuilnisman was, maar iemand, die op naam van hen, welke uii nederige maar nattige beroep uitoefenen, fooien trachte op te halen, werd in arrest genomen. Hij had het dan ook al heel slecht g troffen. Waut de huishter was de Heer Van Beek zeil! Eene hooge redactie. Wel niet zoo hoog als het meermalen beschreven huis vau 28 ver diepingen in Chicago, maar toch hoog «eno. g is het nieuwe bun au van het blad de New-York World. Dat toieuachtige gebouw itlt 18 verdie pingen. Heel boven, aan de wereld oultogen, zitten de medewerkers aau het blad, de ttekenaats eu photografen; daarouder is de zetterij. Iu den kelder werken de machines, terwijl de beneden verdieping voor de administratie dient. De tus- schvDvtr.iiepingen worden aan werklieden ver huurd. Door middel vau zes liften hebben de be woners van den toren gemeenschap met de bui tenwereld. Onder de vele ko u-b erichten wordt uit Odessa gemeld, dat daar in de stad twee en op de zee acht menseden zijn doodgevroren. De stoomboot Orel met 1400 recrutsn aau boord,raaktebij Odessa in het ijs vast, en die aan boord waren moesten aan land komen over de allengs vaster wordende ijs korst op de zee. Voorts zijn twee Oostenrijkscbe, drie Eugelsche en zeven Russiacae stoomschepen in volle zes vastgevroren. Professor Koch is uit Klausthal, waar hg eenige dagen wilde doorbrengen, plot seling naar Beriija teruggeroepen, wegens een be langrijk geval. Eeu der geot-eshevren had in vergis sing een patiënt een veel te sterke dosis van het geneesmiddel ingespoten en tengevolge daarvan vertoonden zich zeer bedenkelijke verschijnselen. Er werden den lijder nu, onder Koch's toezicht, krachtige koortsmiddelen mgegeveD, met zerr gun stig gevolg. De patiënt is thans aanmerkelijk beter en de vraag is nu gerezen: of, onder zekere om- stsndighedeD,het inspuiten van eene krachtige dosis niet beter zou werken, ilaa de tot dusver gebruikte kleine hoeveelheden. Als een bewijs, dat hel den vogels ook te erg werd met de koude, diene, dat dezer dagen te Heereuveeu da torenkraaien dood ter aarde vielen. Tegen het bederf van kamerplanten. H e t bederf van de »o iels ontslaat voornamelijk door te veel of te weiuig begieten. Verplanten in kleiner# potten en hei afmgien van da «aagelaste wortels, bene/ons matig en voorzichtig begistea, zijn de middelen, die tot behoud der planten moeten aan- geweud worden. Het begietea met zeer wa/m water, 30 a 40o R- redt dikwijls de plaDten ook, omdat de warmte van het water de aarde veel van haar zuur ontneemt en de wortels daardoor weer krachtiger worden. Bij de begrafenis van dan Voorzitter van d-n Parijschan Gemeenteraad Richard, is de onwblvoegelijka houdiug der zoogenaamde school- bataljong zoo sterk in het oog gevallen, dat meg, er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2