B 8 N E N b A X D. Voor de Rechtbank te Elberfeld stond Herman Grimpe, de Redacteur der sociaal democratische Neue Freie Presse, terecht, aangeklaagd wegens godslastering, in dat blad opgenomen. De Rechtbank veroor deelde hem tot twee maanden gevangenis straf. 't Is in 't groot evenals in 't klein: zij, die v. w.\ GEMSN(jDE BERICHTEN. Het gebruik van ij'sbij'de verzending Praetische uitvinding. Londensche koffiehuizen. Voor geest en hart. Na het optreden van Burns ia Schot land schijnt de spoorwegcrisis opnieuw een ernstig stadium in te treden. Hij ried den dokwerkers van Dundee het werk te staken, ten einde de spoorwegambtenaren te hel pen, wat zij vermoedelijk zuHen doen. Een aantal fabrikanten, wier inrichtingen stil staan, beginnen luid te klagen over de directies der spoorwegen, wat natuurlijk den werkstakenden weder steun geeft. Denieuwesamenkomsttusschen O'Brien en Paruell heeft Dinsdag te Boulogne-sur- Mer plaats gehad. Zij duurde verscheidene uren en werd door eenige politieke vrien den der twee afgevaardigden bijgewoond. Eergisteren zou de conferentie worden hervat. Eene dépêche uit Boulogne meldt, dat, naar «men» meent een minnelijke schikking van het geschil met zekerheid mag worden ver wacht. Volgens de «Figaro» zal men eene overeenstemming treffen op de volgende punten: aftreding van den Heer Mac Carthy als leider; vergadering der lersche party in het lokaal van het comité tot het kiezen van een nieuwen leider op 15 dezer. Het «chijnt dus, dat er inderdaad kans bestaat op het treffen van een akkoord tus- schen de vyandeljjke fracties der lersche party. Wellicht heeft Parnell ingezien, dat zijne positie onhoudbaar is en tracht bij daarom zoo goed tnogeljjk zijn aftocht te dekken. In de discussie over de motie, ten gunste van het sluiten van een handels verdrag met Duitschland, weike door den Landdag van Beneden-Oostenrijk met 29 tegen 25 stemmen werd aangenomen, heb ben verscheidene sprekers zich met grooten na druk tegen zulk een verdrag verklaard, omdat daardoor de Oostenrijksche nyverheid met ondergang zou bedreigd worden. Naar bericht wordt, is te Kursk eene nihilistische samenzwering ontdekt, tenge volge waarvan de adjunct-ambtenaar van het openbaar ministerie Seidler zich door ophanging vau het leven beroofde, ten einde aan gevangeuisstraf te ontsnappen. Zoo do opvoeding, zoo liet volk. Te allen tijde heeft deze spreuk zich bewaarheid. Men is gewoon dit gezegde onder andere bewoordingen te hooren, maar daaruit mag men met recht het door ons gobezigde afleiden. Zoo de vader, zoo de zoon. Zoo de moeder, zoo de dochter. Zoo de heer, zoo de knecht. Zoo de meester, zoo de school, gold het steeds. Daar nu de natie uit vaders en zoons, uit moeders en dochters, uit heeren en knechts, uit meesters en leerlingen bestaat, zoo mogen wij ook zeggen zoo de opvoeding, zoo het volk of de maatschappij. Maar wat is in onzen tegenwoordigen tijd het geval? Nauwelijks is de kleine burger of bur geres in staat op eigen beeaen te staan en te gaan, of zij worden naar de bewaarschool gezon den. Van de bewaarschool naar de leerschool, zoodat de onderwijzer en onderwijzeres, met an dere woorden de school, de toekomst der gan- sche maatschappij, van het heele volk in handen heeft. Heerscht in de school eene godsdienstige atmos feer, een religieuze geest, dan zal uit die school een godsdienstig, een degelijk volk komen. Heerscht daar een onverschillige geest, niets zekerder, dan dat die school onverschilligen aan de maatschappij zal leveren. Heerscht daar een antigodsdienstigen geest, dan zal zij ongodisten aankweeken. Indien wij onze blikken naar Frankrijk en België wenden, dan bespeuren wij daar de noodlottige gevolgen van het godsdienstlooze onderwijs, dat of onverschillig is omtrent de opvoeding, of een anti godsdienstige strekking heeft. De jeugd legt openlijk blijken af, dat zij socia listisch en atheïstisch is, dat zij God noch meester erkent, en op bandelooze wijze hare hartstochten bot viert. Blinde regeeringsmannen, blinde vaders en moeders, die niet inzien, dat dit overal het ge val zal zijn, waar het onderwijs godsdienstloos is, (V. W.j Ongelukkig Italië. De nieuwe Regee ring beloofde bij elke gelegenheid aan het nieuwe Koninkrijk Italië gouden bergen. Had men eens met het ultramontanisme gebroken, dan zouden de bronnen van welvaart en voorspoed van alle kanten mildelijk naar Italië stroomen. Met het liberalisme zoude overvloed Italië toevloeien. Dit was de verwachting in alle landen, waar men onder de leus: het clericalisme, met andere woorden, de godsdienst is de vijand van allen vooruitgang, van elke beschaving, het liberalisme trachtte bin nen te loodsen. En wat is sedert dien in al dia landsn aan gegroeid De Staats- en gemeenteschulden, de Staats- en gemeentebelastingen, het socialisme, de ongods dienstigheid, de armoede, de ontevredenheid onder alle klassen, de militaire lasten, de bedorvenheid der jeugd, de verwildering van het volk. Dat alles ondervindt Italië op de bitterste wijze. De opbrengst der belastingen is verscheidene mil- lioenen lager dan die geraamd was. Aan inkomende rechten is 13 millioen franks minder ontvangen in het afgeloopen jaar dan vroeger. En toch heeft Crispi den toestand der financiën, overal roos kleurig voorgesteld. Dit belet echter niet, dat de nieuwe Minister van Financiën zeer ontmoedigd en terneergeslagen is en betreurt zijne portefeuille te hebben aangenomen, op het punt staan bankroet te slaan, of hunne schulden niet knnnen betalen, maken het groot ste lawaai en de meeste uiterlijke vertooning. Grontdoen en grootspreken is ook een teeken onzes tijds, zoo wel in de stad als op het platte land. De commissie voor de arbeids-enquête heeft deze week, behalve beambten van de Am- sterdamsche Omnibus-maatschappij, ook nog ver schillende getuigen uit het technisch en wegwach- terspersoneel van da voormalige Rijnspoor-maat- sehappij en de Centraal spoor gehoord. De Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen zal aan de weduwe van den op den 6o December j.l. te Dieren overreden arbeider J. G. K. f365, en aan de weduwe van deu op 20 November j.l. te Zutfeu overreden ladingmeester W. B., eene som van f700 nitkeereo. Onderzeesehe vaartuigen. D e nieuw ste onderzoekiugen over de diepte, tot waarop het daglicht onder water doordringt, hebben tot uitslag gehad, dat de commandant van een onderzeesch vaartuig op eene diepte van 100 voet (30.48 M.) slechts tot op 25 voet (7.62 M.) ver zien kon. Ook liet zich niet met zekerheid vaststellen, dat het elec- trische licht in staat zon zijn, de op d ze diepte heerscbeude duisternis zooverre op te luffen, als dit de veiligheid der scheepvaart vordert. Door een onderzoeker werd buiteudien berioht, dat het licht op weinige meter onder de wateropper vlakte zoo groen is, dat roode voorwerpen totaal onzichtbaar zijn. Deze omstandigheid zon de onder zeesehe vaart op eene zeer bedenkelijke wijze bezwa ren, daar bij onherkenbaarheid der zij ielichten aanvaringen onvermijdelijk zouden worden. Yan de bestaande typen der ondetzeesche booten valt weinig te zeggen, dat eene spoedige en bevredi gende oplossing van het probleem der onderzeesehe vaart laat vermoeden. Op de reede van Pa uillac ismen bezig een telephonische boei te legg- n, waardoor het den gezagvoerders van schepen mogelijk zal zijn met Puuillae en Bordeaux te spreken als zij letelephoon- draden, welke zij aan boord hebben,met eeu ov-rs in- toestel verbinden, dat op de boei is aangebracht. Een Duitseh vakblad waarschuwt tegen het gebruik van Amerikaansche zoogenaamde schijfjes appels. Eaoigeo tijd geleden zijn te Altona en te Hamburg groots hoeveelheden van zulke ge droogde appels in beslag genomen en gerechtelijk onderzocht. Daardoor werd vastgesteld, dat deze schijfjes spp.-ls, die op zinken platen worden ge droogd, 0.02 tot 0.43 percent appelzuur zinkoxyd bevatten. Deze stof t ehoort tot de vergiften. Reeds kleine hoeveelheden veroorzaken misselijkheid, hoofdpijn eu duizeligheid, terwijl een aanhoudend ge.bruik hevige storingen der spijsvertering en spier krampen te weeg kan brengen. De politie te s-G ravenhage waar- schuwt tegen het sanknoopen van handelsbetrekkin gen met Guitina Johanna Goedewagen, echtgenoote van Marinus Albartus van Ellinkhuisen, woonplaats hebbende te 's-Gravenhage, doch aldaar geen vast verblijf houdende. Te Londen zijnbijdePostspaar- bnnk 240 beambten ontslagen, omdst zij weigerden twee uren over den tijd te werken, waartoe de Directie zich wegens de buitengewone drukte ver plicht had gezien hen uit te noodigtn. Toen zij den dsg na de weigering op het kantoor terugkeerden, konden zij weer naar huis gaan. Zij hadden hun ontslag gekregen. Zij hebben zich nu met een adres tot de Regoering gericht.maar inmiddels zijn hunne plaatsen door anderen irgenomen. Is Gladstone een boomomhakker, de Am rikaansche letterkundige Joaquin Miller is een boomeuplanter van belang. Hij h-if: in den omtrek van zijn huis The Heights, bij Oakland, Californië, al niet minder dan 20,000 boomtn ge plant ea hij gaat nog steeds door. Io de laatste dagen was oenige malen gebleken, dat van de verschillende goederen, welke per spoortrein van Leeuwarden naar elders werden 1 erzcnden,aanzien!ijke hoeveelheden werden vermist, waardoor men op da gedachte kwam, dat aan het station aldaar diefstal werd gepleegd.Bij een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat dit werkelijk het geval was eD zjjn de schuldigen, drie schippsre, die met hunne vaartuigen io de nabijheid van het station waren ingevroren, in verzekerde bewaring gebracht. Veel van het gestolene, dat nog in hun bezit was,is terstond in beslag genomen. De die.en hadden de duisternis en het nachtelijk uur te baat genomen, om deze goederen uit de, ter verzending gereed staande, wasrgous te halen en naar hunne schepen over te brengen. Het Meer van Constanz is toege- vroren en levert eene prachtige ijsbaan op, evenals het laatst in 1880. Edison's phonograaf, die dooden spreken laat, heeft te Lo rden op B'owuiug's sterfdag een uitgelezen gezelschap eenige verzen van Brow ning met 's dichters eigen Btem gesproken, doen hooren. Browning had die verzen kort voor zijn dood aan een „klankhewaarder" van Edison's Londeoschen vertegenwoordiger, KolonelGouraud, toevertrouwd. Te Gameren is uit de Waal (o 1. uit een wak nabij eene krib) het lijk opgehaald van den Heer v. d. G., gameente-secr.itaris te Ziltbommei. Met levendige ingenomenheid ver- raelden wjj het vonnis van het hoog militair ge rechtshof, waarbij een serge»'t, die twee miliciens om een kleine fout bij het uitemnemen vao een geweer op bet hoofd gaslngon had en hun daarna, ontkleed, een bak koud water over het lichaam had doen werpen en door water uit de waterleiding had. doen bespuiten, niet alleen tot drie maanden gevan genis is veroordeeld, maar ook gedegradeerd is tot gewoon soldaat, onder opmerking dat de door hem ingebrachte reden tot versehooring van een eenigs- zins beschonken toestand eer tot verzwaring van straf moet leiden. {De Wag.) Hoezeer onze katholiekepolitieke toestand ook Dr. Windthorst ter harte gaat, bewijst het volgende, dat hij eigenaardig schreef aan een vereerder van hem in den omtrek van Haarlem na een gelukwenecb in het nieuwe jaar: Moge Gott die katholische Sache in Holland unter Seinen Schutz nehmen, De lijd.) Te Neerlissen bij Tongeren is het volgende voorgevallen: Io eene herberg aldaar, gehouden door eene weduwe, vervoegden zich Zon dag-avond drie vreemdelingen,die om bier vroegen. De vrouw,aan wie deze bezoekers niet zeer bevielen, gaf voor geen bier meer te hebben. Men vorderde toen een glas water, dat de vrouw buiten de ge lagkamer ging balen. Bij hare terugkomst trof zij nog maar twee mannen aan, die zich ook spoedig verwijderden. Ëenigen tijd daarna kwam haar zoon met eenige vrienden thuis wien zij het geval ver haalde en haar vermoeden te kennen gaf, dat de derde vreemdeling zich wel erg-ns io huis kon verborgen hebben. Da zoon eu zijae vrienden ver gezeld van een dog, gingen hierop aan het zoeken. Aau eene kamer gekomen, gaf de hond teekenen van onrust en bij het openen der deur vloog de hond onder een ledikant, waar zich nu een gevr cht ontspon tusschen den hond en den vreemdeling want deze had zich daar verborgen, dat met den dood van den laaisten eindigde. Men vond bij hem twte revolvers en een fluitje. Van dit laatste maakte de inmiddels ontboden mare chaussee gebruik om ook de beide anderen in handen te krijgen. De Heer Loze, prefect van politie, te Parijs heeft, naar gemeld wordt van den Keizer van Rusland esn sigarenkoker ten geschenke ont vangen, welks waarde op minstens 10,000 fr. wordt geschat. De Bisschop van Noord Daeota heeft voor zijn diocees in de wagenfabrieken van Pullman eene kerk op wielen laten bouwen. Het uitwendige dezer eigenaardige kapel ver schilt slechts weinig van een slaapwagen, maar inwendig is zij mei, snijwerk van eikenhoat in go- thieken stijl voorzieo en geheel als eene kerk inge richt. Predikstoel, altaar, doopvont, een bisschop pelijke zetal en een kamerorgel zijn aan het eene einde geplaatst, waar ook een klein kabinet voer den Bisschop is ingericht, terwijl de verdere ruimte van den wsggon zitplaatsen voor 70 personen bevat. De gebeele waggon is 50 voet lang en 10 voet breed. Hij wordt aan de goederentreinen io Noork- Dacots aangehaakt en aan het bepaalde station op een zijspoor geschoven. De bewoners der nabijgelegen dorpen zullen vooraf van de godsdienstoefeningen, welkedoor den Bisschop in zijn kapelwagen gehouden worden be rioht ontvaDgen en ongetwijfeld deels uit gods dienstzin, deels uit nieuwsgierigheid van deze zeker niet alledaagsche gelegenheid om naar da kerk te gaan gebruik maken. Als een staaltje van over dr ij ving iu telegrammen, kan dienen dat op Cura^io de schrik mare verspreid ward, vedgens eeu telegram uit Den Haag dd. 26 November aan Amerikaan- sche bladen, dat geheel Nederland Vieesolijk door overstroomiagen geteisterd werd, een groot aan tal bruggt-n en dijken vernietigd waren en het eiland Marken.... was gezonken! De bevolking van Amsterdam be droeg op 31 December 1890: 196611 manDea en 220,883 vrouwen te zsmen 417,444. Eene Amerikaanse he dame M e- vrouw Sheldon, is voornemens eene reis door Alri- ka te ondernemen, in navolging "an die van Stanley. Zij denkt in Februari te vertrekken naar Zanzibar; vau daar zal zij nasr Mozambique en vervolgens naar de binnenlanden van Af.ika gaan om bet leven 7an de wilde stammen te btstu- deeren. Zij zal ook een phonograaf meenemen, waarin zij eeuige Afrikaaasche s'emmen hoopt mee te brengen. De reizigster krjjgt een paspoort van d9n Mi nister Blaine ea brieven van S.anley rme. Zij zal verzegeld worden door Arabieren, eenige zwarte vrouwen en misschien eeu militair geleide. Zekere K., te Uden, die steeds met ruilebuit n faisoanlijk het dagelijksch brood ver- diei de voor zich eu zijn huisgezin, maar die het medelijden van meergegoedeo motst opwekken, om zich eeu nieuw irekhondje te kunnen aan schaften, heefi nu onverwachts van een familielid uit Amerika 150,000 geërfd. De onlangs aangekondigde me daille ter herinnering aan Koning Willem III, is thans in de fabriek van den Heer 0. J Begeer, te Utrecht, gereedgekomen ea algemeen verkrijg baar gesteld. Zij is flink uitgevoerd, ongeveer ter dubbele grootte ea dikte van een rijksdaalder; het portret des Konings, eenigszins het type vau den beeldenaar der gouden tientjes, is fliok en duidelijk uitgevoerd, in de admiraals-uniform met het liot der Militaire Willemsorde en aan den halskraag het ordeteeken van het Gulden Vlies. Da busts is uitgewerkt tot op den uitersten rand der medaill daarboveu leest men in groots langwerpige letters het opschrift: „Willem 111, Koning der Nederlan den, G. H. V. L.// De kserzqde bevat een bloemen-en bladeren- krans met eeu uitzebluechten fakkel, door lauweren omzeveo. Daartuischen staat: //Geaoreu 19 Febr. 1817, overleden 23 Nov. 1890 De oudste inwoner van Oud-Heus- den, de heer J. Van Herwaarden, oud-kapitein der Heusden8che boot, vierde dezer dagen zijn 102a geboortefeest van levensmiddelen per achiD of psr spoor om die te cooserveeren.heelt door eentF.-at scbe firma eene z»-er vernuftige toepassing gekreg-m. Io plaats van de wanden der kiste», wagens of der scbespsruimte met ijs te bedekken en zoo a les in ijs te sluiten maakt zij eenvoudig door een tussehenwand eene ledige ruimte, die met water gevuld wordt en waardoor holle bui zen loopen. Dia bolle buizen vult men met eene koudmakende vloeistof en het water er om heen bevriest en levert eene stevige ijslaag. Op deze wijze kan men het benoodigde ijs gedurende het transport voortdurend vernieuwen, als men wil, Eergistere n-m orgen kwam een boer uit Lonneker bij dokter v. D. te Ei schede, om bem te verzoeken mede te gaan, daar zijn buur eeu been had gebroken. Op straat komende, om naar huis terug te kaeren, had deze persoon het ongeluk te vallen en brak zelf een been. Na verbonden te zjjn, werd bij per aa naar zijne woning vervoerd. De strenge, weder hernieuwde vorst maakt het vooral den gasverhruikers ten plicht de noodige voorzichtigheid in acht te nemen. Reeds wezen wij op de noodzakelijkheid om voor de meters te zorgen. Brengt men er glycerine iu dan voorkomt meo het bevriezen. Maar nog op eene andere zaak dient gelet. Het kan zeer licht voorkomen dat in kamers, waar niet gestookt wordt, het water in de gaskronen be vriest. Daardoor springt dan allicht de binnenhuis in de pijp'u. Zjolacg er in de kimer niet wordt ge stookt, wordt dat natuurlijk niet opgera rkt. Maar èi bij het aanleggen van vuur èu tij dooi zou daar door groot onheil kunnen worden veroorzaakt, wijl dan het gas door de stuk gevroren pijp kan outsoap- pen. De directeur onzer gasfabriek verzoekt org de aandacht der gssverbtuikers op dit punt te ves tigen. (Zw. Crt.) Enne nieuwe uitvindiug voor de huishoudiig is in Duitscbland in den handel gebracht. Zij heett ten doel te verhinderen,dat melk of andere vloeibare spijzen bij da bereiding overkoken, en io het al gemeen bij de bereiding vin alle spjjten welker smakelijkheid van eene goede temperatuur afhanke lijk is, te waarschuwen als die temperatuur is be reikt. H.-.t gebruik dezer nieuwe uitvinding ia zeer een voudig. Op het potdeksel wordt eene klok aange- hracht, op welker schaal zich eeae kleine schijf bevindt met iadeeling in graden voltjeus Réaumur en een draaibare knop met wijze'. Men plaatst nu den wijzer op den verlangden warmtegraad en zoodra deze bereikt is, laat zich luide het klokje hooren. Da klok kan er uitgenomen en gazet worden in van openingen voorziene potdeksels vao de grootte, die men verkiest en die niet duurder zjji dan andere deksi-ls. Da prijs v«u zulk eeu sigoaalklok is slechts 4 Merk (f 2.40). Of z'j reeds hier te lande verkrijg baar is gesteld, weten wij niet. De Engclsche kreken kent «eer weinig afwisse ling: roastbeof, beefsteak, schapenvleesch en gevo gelte zijn de gewone, hestanddeelen der Ergdechs tafel, maar da boste qualiteit dezer spijze is zelfs voor de minder bedeelden niet onbereikbaar. Een der oudste koffi huizen van Londen is de Old blak Jack, etn echte oud-Ëogelseh» herb rg in de Porismouihsireet, waar tegenwoordig de jonge ad vocaten en doctoren te zamen komen, terwijl het vroeger eene vergaderplaats was voor een goed geor- ganiresrde dievenbende, die oi der aanvoeriügstond van den berechten Dick Turpin, deu Londenschen Schiuderhaones. De oberkelluer is schijnbaar een deftig man met zekere aristocratische manieren, die hij nooit afl gt. De inrichting van het koffiehuis is rog evenals vroeger; alleen da bezoekers zijn zeer in hun voordeel veranderd. Da eigenlijke bierhuizen te Londen zijn in den regel gelegen op de hoeken der straten en trekken de aandacht door lantaarns met gekleurde glazen, waarop soms een gedeelte der comsumtielqst te lezen staat. De gelagkamer, daar bar geheeten, neemt het grootste gedeelte der ruimte iozij is in den regel kring- of ho fijzirvormig. Dergelijke bierhuizen zijl er in Londen ongeveer 7000; bovendien zijn er nog 2000 wijnhuizen, waar brandewijn, whisksy en sherry-brandy de hoofddrauken zijn. Da bediening geschiedt in den regel door vrouwelijk personeel, dat goed betaald wordt; eene jaarverdienste van 150 a 200 pond sterling (1800 a 2400 gulden) ia er lang gevno zeldzaamheid. De keuken is er, sooals boven reeds gezegd is, zeer eenvoudig; behalve de geooemde vkescbspjjieo is ook de pudding een geliefkoosd gerecht. De Eu- gelschraan eet viermaal p-r dag, maar een eigenlijk diuer kent hij niet, daar bij gewoonlijk altijd warms spijzen eet a la fourchett». Ëeue bizotid re eigenaardigheid van sommige Londensche restaurants bestaat hierin, dat de be zoeker zelf een stuk vleesch verech kan uitzosken, dal hij wil gabraden hebben. Hel fooienst8lsel is in Londen lang niet zoo alge meen als op hst vastelaud; wel wordt echter in verechtilene ristauraties six pence for attendance (z s stuivers voor bediening) in rekening gebracht, eoodat vau een eigenlijke fooi geen aprake is, want men moet die evengoed betalen alt de com- sumpti*. De blijmoedigheid is onschatbaar; rjj maakt hare bezitters gelukkig, zoowel als hen, die met hare gunstelingen omgaan. Niemand onzer weet wat de toekomst baren zal. Slechts wapent zich de wijze met goeden moed, en wenscht uiet naar ver meerdering van schatten maar eu allermeest van geloof. Het voorrecht is het graf van het recht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2