NIEUWE No. 1637. Vrijdag 16 Jannarl 189! 16do Jaargang. De ware vriend van den werkman. B U IT E H L A HA1RIMMHI ram. ABONNEMENTSPRIJS Pei 8 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderljke nummers0,03 Dit blad verschjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BUEEATT: St. Janstraat Haarlem .TgMAIN TIENDRA 7. AGÏTE MA NON AGITATE. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentie n worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en Vrgda g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPBRS Sr liAUREY, Ongetwijfeld is hij de ware vriend van den werkenden stand, die de werkelijke waardigheid van den aibeidar ontbuld en hem troost; want in alle standen der maat schappij heeft de mensch een gevoel zijner waardigheid noodig, omdat bij daarin zijn waren troost vindt en wanneer hij dit ge voel verloren heeft, kan niemand hem hel pen. Wie verkondigt den werkman zijne waardigheid? Wie schenkt hem dezen troost? Het is de godsdienst. Derhalve, arbeiders, leert uw waren vriend kennen: den gods dienst; hij kan en zal u troosten, hij kan u tot uwe waardigheid verheffeo. Werklieden, zoo zegt de godsdienst, gij zjt groot en weet ge waarom? Omdat God, Die de oorsprong van alle grootheid is, aan geene klasse in de samenleving in dier voege den roem, het voorrecht bedeeld heelt, Hem te gelijken, dan juist aan den werkenden stand. Beschouwt slechts God in de Schep ping en in het Verlossingwerk. Iu de Schep ping; of was God niet een arbeider (toen Hj het hemelgewelf spande, toen Hij de fundamenten der aarde legde, toen Hij den bodem met zaad bestrooide, toen Hij aarde nam om daaruit het lichaam van den mensch te vormen? Ziet, dat is het beginsel uwer waardigheid; zoodra gij aan het werk zjt, behoeft ge slechts het oog op den Hamel te vestigen, daar ziet gij uw voorbeeld en in de beschouwing daarvan het ideaal, om uw beroep, uw lot te prijzen; gij zjt groot, omdat gij, even als God werkt. En de gods dienst voegt eibj: Gij werkt niet alleen als God, maar gij zijt mede-arbeiders van God, in de groote werkplaats dezer wereld werkt gij met God. Inderdaad, toen de Almachtige de wereld schiep, heeft Hij Zijn werk in zekeren zin onvoltooid gelaten; niet, dat er iets in het gewicht, iu het getal of aan de maat ontbrak, maar toen Hij aan de menschen met hunne wttten, met hunne eigeuschap- peD, het aanzijn gaf, wilde Hij 'taan zijne schepselen overlaten, Zijn werk tot volein ding te brengen. God heelt de kiem des levens in de aarde gebracht maar d6.arbeid van den mensch moet de vruchten te voor schijn brengen. De Almachtige heeft de metalen in den schoot der aarde gelegd, maar de hand van den werkman haalt ze uit de diepte te voorschijn. De Algoede heeft in de aardlagen de steenkolen verborgen, maar de werkman delft ze op, hj brengt ze aan de oppervlakte der aarde om er de njjverheid van te voorzien. De werkman is dus de mede-arbeider van God; daarom kan ook een rechtmatig gevoel van trots bezitten, want de stof, die hij verwerkt, draagt sporen, welko hem zeggen: »Neen, gjj zijt geeu onnut mensch, want gij zj)t FEUILLETON. Ons voedsel, Waarom voeden wij ons? Omdat we honger hebben, zal de eene zeggen, en de andere: omdat het eten ons lekker smaakt. Na, wat dit laatste betreft, over den smaik valt niet te twisten. Sommige noemen dit lekker, anderen dat. En wanneer men op de Sandwiehs- eilanden een bedorven ei lekker vindt en de Zoe loekaffers verzot zijn op bedorven vleeseh, dan moeten we ons daarover niet te zeer verbazen in onze eigene omgeving zijn ook wel voorbeelden aan te wijien van vreemde liethebberijen. Neen, wij voeden ons, omdat we arbeid verrich ten en ons lichaam moeten onderhouden. Voedsel is dus noodig, indien we nu maar weten welk en hoeveel. Gemakkeljjk genoeg! Toch niet. Men heeft wel eens gezegd: de mensch is het eenige schepsel op aarde, dat niet weet, wat hij eten zal. Jonge kinderen leveren hiervan een sprekend be- wjjs. Tallooze kleine sterven door gebrekkige, ver keerde voeding en met die der grooten is 't niet veel beter gesteld. Om gezond te leren, moet de mensch in zjjn voedsel vijf soorten van stoflen ontvangen 1. zuiver water, een man vau den arbeid eu op de stof, welke gij verwerkt, legde eenmaal de al machtige God Zijne heilige baud; Hij was de eerste arbeider, gij helpt Hem in het werk; God schiep, gjj verwerkt, de Heer ving aan, gij voltooit. Beschouwt God in de Verlossing. De ar beid was met een vloek getroffen, daarom moest bij weder geheiligd worden om hem gemakkelijker te maken. En wat deed God? Hij werkte dertig jaar lang. Op zekeren dag verkondigden de boden des Hemels, dat de lang verwachte Messias, de Verlosser der wereld, was gekomeo. Alle harten klop ten vau vreugde, iedereeu jubelde en riep: waar zou Hij zijn? Aan de spitse van een legei? Op den leerstoel van eeu wereldwij ze? of heeft Hij zich, om aan den alge- meeDen wenst-,h gehoor Ie geven, met groote macht en majesteit op eeu troou geplaatst? Doch ziet, welk een wonder! De Messias, de Verlosser der wereld, het heil der tnen- scheljke maatschappij, is eeu klein kiud, armer dau da zoon van eeu werkman, want Hjj heeft zelfs geene wieg om er in te rus ten. Zju pleegvader is een werkman, Zijue Moeder eene arbeidster, Zijue eerste aaubid- deis zju arme herders. Eu welk beroep zal de Heiland der wereld kiezer.? Even als Zjjn pleegvader zal Hij eeu werkman ziju. Hjj kiest geeusziiis een werkkring, die Hem htt best de achting der menschen zou heb ben verzekerd; neen, Hij plaatst zich op de onderste trede vau de maatschappij, Hij wil het brood eten, dat met het zweet Zijus aauschjjns werd bevochtigd. Zelf zoon vau eeu werkman, kiest hij den handenarbeid eu ziet, het hartroereudste schouwspel ver toont zich voor onze oogen. Niet de Ro- meiusche Keizers, die bet wereldlijk hadden gegrondvest, niet de wijsgeeren, die hunne geleerdheid ten toon spreidden, niet de legers die de wereld veroverden, zoudeu de \ereld veilosseu, neen, eeu oubekeud Jongeling, de zoon vau eau armen, eeuvoudigen timmer man! Iu een stil dorp van Galilea wilde deze Arbeider, Die Gods Zoon was, alvorens Hjj de wereld verloste, haar leereu, dat hjj de gereedschappen in Zijue handen nam, opdat zij minder zwaar zouden worden iu de handen van den werkman. En nu mag wel de vraag worden ge steld? Ligt er niet iets Goddelijks in deu arbeid? Als men bedenkt dat de mensch- geworden God Zich niet schaamde, dertig jaar vau Ziju leven aan deu arbeid te wij den, welke roem, welk eeu glans straalt er dau niet van deu arbeid af! Ja, werklieden, overweegt het wel: Een God werd uws ge lijken! Beklaagt u dus niet over uw lot, want de her uuering aan het huis en de werk plaats te Nazareth siert het hoofd vau den werkman door de eeuwen heen met eeu heerlijk schitterenden stralenkrans. 2. zouten, 3. suikerachtige stoflen, 4. vetten en 5. eiwitstoffen. Water is wel het meest onder het bereik van iedeieen, terwijl het bovendien nog voorkomtin al onze vaste voedingsmiddelen. Zouten voegen we, behalve keukenzout, niet aan onze spijzen toe; we bekomen zij ongemerkt met ons overige voidsel. Tot de suikerachtige stoffen behoort niet alleen de suiker, maar ook het zetmeel (sago), dat tevens in granen, erwten, boonen en aardappelen voor- komt. Vetten gebruiken we als boter uij het brood en in de melk, als vet bij l vleeseh, als olijfolie bij de salade. Granen, zelfs aardappelen, bevatten ook eene zeer kleine hoeveelheid vev Eiwitstoffen vormen een voornaam bestauddiel van vleeseh en visch, kaas en eieren, erwten en boonen, tarwe en rogge. 't Is gemakkelijk te begrijpen, dat het niet on verschillig is, hoeveel wij van t een en t andere nuttigen. Precies is dit ook Diet op te geven, wjjl er te veel afhangt van ons gestel en onze levenswjjze. We willen echter van enkele der meest gebruikte levensmiddelen de voedingswaarde nagaan. Het geliefd voedingsmiddel onzer volksklasse is nog altijd de aardappel. Deze bestaat voor drie vie°rde uit water, terwjjl meel, boonen en erwten Iu verband met bet oordeel, door Prof. Virchow onlangs uitgesproken over de ver schijnselen, door bet gebruik van Dr. Koch's lyinphe opgewekt, welke door beun niet zeer gunstig worden beoordeeld, verdient het de aandacht dat o ik Prof.Kaposi, Hoogleeraar in de huidziekten teWeenen, die in den beginne met de resultaten der inspuiting met Koch's middel zeer ingenomen was, nu eenigszins op ziju eerste gevoelen terugkomt. Hjj ver klaarde tenminste Vrijdag 11. op zijue kli niek, dat de prachtige resultaten, welke zich in den begiune hadden vertoond bij de 38 patiënten, die met het middel waren ingespoten, niet alle van blijvenden aard waren geweest. Het scheen hem toe dat het geueziugsproces tot stilstand was gekomen, eu de inspuitingen van lieverlede hare rea- geerende kracht schijnen te verliezen. De patiënten schijnen hieraan evenzeer te ge wennen als aan opium-iuspu tiugen, want met latere injecties van 1000 milligram werden geiiugere resultaten verkregen dan met die van 100 milligram iu deu aanvang. De knobbels waren bij de door hem behan delde lupusljjders door resorptie wel is waar minder ontstoken en vlak gewordeu, maar niet verdwenen, en thans reageerden de pa tiënten zelfs niet meer op vrij sterke in spuitingen. De meening van Prof. Koch, dat lupusljjders door zijue inspuitingen iu zes weken genezen kuunea worden, wordt door Prof. Kaposi sterk betwijfeld. Hjj acht daartoe wel zes maanden noodig, mits het lichaam niet aan de eutstof geweune, en de stof niet slechts aan de oppervlakte der knobbels, maar ook diep in het centrum der ziekelijke aandoening doordriuge. Alle dopr hem aangewende pogingen om dit te bewerken zijn mislukt, zoodat hjj dan ook nog 'niet et-n volkomen genezen lupus-1 jder in zijue kliniek heeft. Een tijd lang wil bij de inspuitingen bj de zieken, die aan de entstof gewend geraakt ziju, staken en later als het lichaam weer gevoeliger geworden is, die eerst hervatteD. Hij vreest evenwel dat alsdan de knobbels weer zullen te voor- schjn komen, eu dus de aanvaukelijk ver kregen gunstige resultaten weder te loor zullen gegaan zijn. Windthorst's 80e verjaardag ontwik kelt zich tot een feest voor geheel het Ka tholieke Duitschland, en wel op eene wijze als alleen bij Katholieke feesten mogelijk 13. Allerwegen worden toebei eidselen ge maakt: niet enkel meetings en feestmaaltij den, adressen en telegrammen van geluk- wenscking worden voorbereid, maar plech tige HH. Misseu ter intentie van den fees teling wordeD aangekondigd. Geheele Orden en Congregatiën bieden hem voor dieu dag de verdiensten hunner gebeden en goede een zevende water bevatten. Daarom zjjn de laatste 5 maal voedzamer dan de eerste. Doch de voedzaamheid dezer voortbrengselen hangt niet eakel af van het watergehalte, maar ook van de hoeveelheid eiwitstoffen en vetten. Zoo bevat mager vleeseh 16-maal meer eiwit, meel en tarwebood 10-maal, erwten en boonen 20-maal meer dan aardappelen. Een pond vleeseh en een pond aardappelen bevatten zoowat evenveel water. Maar het vleeseh bevat 16-maal meer eiwit en 30-maal meer vet dan de aardappelen, zoodat de prijs van een pond aard appelen tot dien van ren pond vleeseh (uit het oogpunt van voedingswaarde) minstens moet staan a's 1 tot 16 Met andere woorden, als een pond vleiseh 16-maal meer kost dan een pond aard appelen, dan zijn ze, gelet op hunne voedingswaar de, even duur. Tarwe- en roggebrood, boonen en erwten be vatten ook vele voedzame bestanddeelen. Tarwebrood bjjv. is 10 maal rijker aan eiwit, en 14 maal rijker aan vet dan aardappelen en bevat de helft minder water dan deze. Minstens mag een pond tarwebrood dan 10-maal meer kosten dan een pond aardappelen. Doeh men kan niet altijd brood eten. 't Zou tegen heug en meug gaan en de mensch leeft by verandering. Juist maar wiens weekloon met toelaat, er ruim van te leven, kieze daartoe dan ook niet, tenzij bjj uitzondering, zulk een duur voedingsmiddel werken aan; vele vrome Katholieken laten ook stille HH. Missen voor den grijzen SStaatsmau lezen, eu elders wordt gecollec teerd om de Mariakerk van Hanover van alle bouwscbuld te ontheffen, opdatde Kleine Excellentie met een verruimd gemoed den nieuwen parlementairen veldtocht moge in trekken! Naar verzekerd wordt, zouden er bij de onderhandelingen over de verlagiug der tarieveu van invoerrechten, ernstige moei lijkbeden gerezen ziju tusschen Duitschland eu Oostenrijk. In den Rjkslag is in behandeling gekomen het voorstel van Auer en Richter, betreffende de graanrechten. De Rijkskan selier wees op de aanhangige onderhande lingen met Oostenrijk, waarop bj hoopte dat ook onderhandelingen met andere mo- gendhedeu zouden volgen. Hjj hoopte op een bevredigenden uitslag. Bj de Bonds- regeeriugen ligt een gemakkeijker verkrj- geu van voedingsmiddelen evenzeer aan het hart als bj welke partj ook. Een bewjs hiervoor bestaat in de verleende faciliteiten ter verkrjging van vleeseh. De Rjkskan- selier erkende het gewicht der zaak voor deu landbouw en verklaarde ten slotte, dat de Regeering aan het debat alleen zou deel nemen voor zoover noodig mocht zjn om dwalingen te bestrjdeu. Volgens de Hamburger JVachrichten, het tegenwoordige ljforgaan van Prins Von Bismarck, hebben de de Rjkskanselier Ca- privi en Wiudthorst onlangs eene geheime bjeenkomst gehad, waarin gehandeld is over het uitkeeren door den Staat van het verbeurd verklaarde Welfenfonds en de aan wending vau de 16 millioen mark, die uit de verbeurd verklaarde bezoldigingen van de Katholieke Geestelijkheid gedurende den »Culturkampf» zjn opeengehoopt. Worden die verbeurdverklaringen opgeheven, het geen waarscbjuljk is, dan zal de Rjks- dag wel een bizouder fonds van verschei dene honderdduizend mark voor gehei me uitgaven aan de Regeering moeten toe staan. Da werkstakers op de Schotsche spoorwegen, wier aantal weder aanzieuljk toegenomen is, hebben besloten de werk staking voort te zetten. In de Erausche Kamer werd Floquet met 282 van 333 stemmen tot Voorzitter gekozen. Tot ondervoorzitters werden ge kozen Casimir Perier, Peytral eu Demahy. *i* De Katholieke Vereenigingen van Italië organissereu eene uitgebreide protest beweging tegeu twee nieuwe vervolgings- wetteu, welke het Gouvernement, naar men zegt, bin n eu kort bj de Kamers zal indie nen: de eerste om htt »exequatur» te kun nen ontnemen aan de Bisschoppen en Pas toors; de tweede aan de laatste overbl jfse- als deaardappsl.Als toespijs moge hij een smakeljjk gerecht opleveren, als hoofdvoedingsmiddel voor den werkman is. hij niet geschikt. Kook voor de afwisseling liever een kop erwten of boonen. Omdat een pond erwten of boonen 5-maal armer aan water is dan een pond aardappelen, kan baar prijs, daar het water voor niemendal te krijgen is, reeds 5 maal hooger zijn. Doch erwten en boonen bevatten 20-maal meer eiwit en vet dan aardappelen, zoodat de voedingswaarde van een pond erwten, die van een pond aardappelen, 20-maal overtref!, Zijn ze ook 20-maal duurder? 't Lykt er niet naar. Uit het medegedeelde bljjkt, dat de arbeider voor hetzelfde geld zich veel beter voeden kan, zoodra hij maar breekt met de gewoonte. De meening, zich aan aardappelen te moeten verza digen, is geheel verkeerd, 't Is volstrekt niet noo dig, integendeel ongezond, om alle dagen de maag op de leest te zetten. Wel is het een eisch des levens, om eene bepaalde hoeveelheid voedsel van goede hoedanigheid te nuttigen. En nu zien we, dat aardappelen aan den mensch niet die voeding geven, welke vereischt wordt om het lichaam krachtig en gezond te houden. Wie in deze met de sleur kan breken, zal hierdoor de gezondheid van zichzelf en zijn huis gezin belangrijk bevorderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 1