BlNMKMLAm). len der kerkelgke goederen te verwereld lijken, m.a, w. in te palmen. Het beginsel van arbitrage, als mid del om een conflict tusschen twee Staten te voorkomen, zal nu weder worden toegepast op een geschil over de grenzen, dat Portu gal en de Congo-Staat verdeeld houit. Eerst scheen het alsof Portugal enkel de tusschenkomst, de bemiddeling van Z.H. den Paus aanvaardde; het blijkt nu echter uit eene mededeeling van de Tempsdat Por tugal zich aan eene uitspraak van den Paus zal onderwerpen. Die interventie is nu in een scheidsrechterschap omgezet. Toen de Paus een vorig maal als arbiter optrad in een moeilijk conflict dat over de Carolinen-eilanden tusschen Duitschland en Spanje bracht hij de zaak tot een gelukkig en voor beide partjjen bevredigend einde. Het is te hopen dat dit ook thans weder het geval zal wezen. 't Ware te wenschen dat internationale quaestiën steeds langs dien vredelievenden weg tot eene joplossing konden gebracht worden. Maar wij deden dat vroeger reeds uit komen tot hiertoe werd het middel van arbitrage eigenlgk alleen gebezigd in die gevallen, waarin geen der partijen de zaak door het zwaard wil doen beslissen. De gevaarlijke tegenstellingen, welke tus schen de groote machten te betreuren val len, zullen, helaas! niet door scheidsrechters worden uit den weg geruimd. Toch moet elke stap, hoe bescheiden ook, op den goeden weg der arbitrage, iu den aangeduiden geest, met warmto worden toegejuicht. De kleinste lichtstreep kan den komenden dag aankondigen! De Agence Havas verneemt uit Bua- nos-Ayres, dat het eskader van Chili in opstand is gekomen, maar het leger den President getrouw blijft en de bevolking zich rustig houdt. De staat van beleg is afge kondigd en krachtige maatregelen zijn ge nomen om den opstand te onderdrukken. Naar luid van berichten uit Teheran heeft de Perzische Regeering den anti-En- gelschen agitator Sueik Jamaleddin het land uitgezet. Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. De Rijksveearts van Haarlem- Tabak en de dieren. Liberale theorieën. Br was een tijd, dat men dweepte met het gezegde: //De vrije Kerk in den vrijen Staat//. Dit gevleugelde woord vond zelfs onder de Katholieken, de oppervlakkige na tuurlijk, aanhangers en verdedigers. De huichel achtige verkondigers van deze nieuwigheid voor spelden heil en zegen voor de Katholieke Kerk, vooral, indien zij dien weg opwilde, zou de Paus machtiger worden dan ooit een Stedehouder van Christus op aarde was geweest. Hij zou vrij, vol komen vrjj zijn op geestelijk gebied en bevrijd van al de beslommeringen eener wereldlijke sou- vereiniteit. Met geweld werd den Paus zijn wereldlijk ge bied ontnomen. De rooverregeering nam alles voor zich. Om zich voor de beele wereld een glimp van billijkheid en rechtvaardigheid te geven, be weerden de vorstelijke rooiers slechts te gehoor zamen aan den onvermijdelijken drang der om standigheden, Italië wilde een zijn. Om de Katho lieken te paaien, maakte men eene waarborgwet. Als geesteljjk opperhoofd der Kerk zou de Paus volkomen vrij zijn. In het Vaticaan zou hij als onbeperkt wereldlijk vorst heerschen. Hoe is men deze beloften, gesanctionneerd door eene waarborgenwet, nagekomen? De Paus te Rome is niet eens vrjj in zjjne briefwisseling. Het vrije beheer in het Vaticaan heeft men hem ontnomen. De Kerk geniet te Rome geene vrijheid van onderwijs. Zij is niet eens vrjj in hare tucht. Zij is niet vrij over de Geestelijke Orden. Zelfs de vrijheid om over hare rechtmatige bezittingen te beschikken, beeft men baar ontno men. Erger nog, men heeft haar de rechtmatige bezittingen, die aan de gezamenlijke Katholieken van den heelen aardbodem behooren, wederrechte lijk ontnomen. Zjj bezit geen anderen waarborg voor hare vrijheid, dan die, welken hare meest verwoede vijanden haar slechts zoo lang gunnen, •ls zij dit voor de ten uitvoerlegging van hunno helsche plannen goedvinden. En deze plannen zjjn? «Om met de steenen van het Vaticaan den tempel der geëmancipeerde Rede op te bouwen.// Zoo luidt woordeljjk de circulaire van het Groot Oosten van het Tiber dal, uitgevaardigd voor de verkiezingen dd. 10. October 1890. (F. W De Katholieke Kiesvereeniging Hecht voor Allen te Nijmegen, heeft in hare vergadering van jl. Maandag de volgende motie aangenomen: //De Kath. Kiesvereeniging Recht voor Allen te Njjmegen, overtuigd, dat, ofschoon het openlijk uitspreken van meeningen omtrent gewone regee- riugszaken door Kiesrereenigingen onvoegzaam en verderfelijk is, acht het niet iu strijd met het algemeen belang, maar passend en nuttig in zaken als de ons land bedreigende, noodlottige legerwet, die doelloos de vrijheid aanrandt en onbereken bare financiëele schade met nieuwe lasten na zich sleept, hare afkeuring uit te spreken en daartegen ten ernstigste te protesteeren. Zjj is van oordeel, dat de Katholieke Afgevaar digden gehouden zijn zich tegen de legerwtt te verzetten met al de middelen en op alle wijzen, die de landswetten toelaten, en, vertrouwen stel lende in het beleid der Katholieke Afgevaardigden gaat zij over tot de orde van den dag.// Naar wjj vernemen, zal eerstdargs eene wij ziging worden gebracht in de indeeling van het geneeskundig staatstoezicht voor Noord Braba- t, Zeeland en Limburg. E°n gedeelte vau Noord- Brabant zal bij Limburg, en een ander gedeelte bjj Zeeland worden gevoegd, en in verband hier mede de tegenwoordige Inspecteur van Zeeland naar Limburg worden overgeplaatst. Haarlemmermeer, 13 Jau. Vrjjdag jl. is men eindelijk begonnen om versch water in de Haar lemmermeer te laten, dat, zoo niet te laat, dan toch hoog noodig was. Algemeen is men bevreesd, dat de meeste visch dood is, hetgeen helaas, weinig bemoedigend is voor de pachters van het water, die jaarlijks groote sommen voor het visch water betalen. Dat die vrees niet ongegrond was, bleek dezer dagen, toen men uit sommige bijten visch iu plaats van water schepte, waarvan de meeste reeds dood waren. De Tweede Kamer kwam jl. Dinsdag-namiddag te 3 uur bjjeen tot regeling der werkzaamheden. Zij besloot Donderdag te beginnen met de nog aanhan gige begrootingshoofd&tukken ea daarna de Steden- wet en het ontwerp betreffende de mailvaartcontïfce- ten te behandelen. De heer Tak Van Poortrliet heeft eene interpellatie over het Congo-tractaat aangekondigd. In CaliforDÏë, den weg naar San- te-Cruz, te San Jcsup, bestaat een hotel, zooals cr zeker in geheel de wereld er geen twee zijn. Daartoe is een getal van dia reuzenboomen, welke men in dat gedeelte van Amerika vindt en waar van de stam bijna altijd hol is, ingericht. Ia een ervan, omtrent 7 meter in omtsek, bevindt zich het outvangsalon; twee andere hoo rnen van omireut dtzellde dikte, dienen tot groote eet- en rookzaal. Een twintigtal andere, van kleiuere afmeting, dienen tot slaapkamers. Het geheele hotel is op de geschiktste wjjze gemeu beld. Is er dan geen plek op de wored waar men vrij blijft van de influenza? Totnog-tee meen de man, dat het hart van Afrika niet door de influenza was veroverd, maar daar schrijft nu de Engelsche consul te Mount Zomba, aan de Shiré dat de influenza daar zeer heftig heeracht en on der blanken en zwarten, jongen en ouden groote verwoestingen aanricht. Zal de mensch ooit kunnen vlie gen? Deze «raag heeft onlangs de Heer O. Lilien- thai voor eene vrreeniging tol bevordering der industrie in Duitschland besproken en bepaald toe stemmend beantwoord. De waarneming van het vliegen der vogels leert, zeida hij, dat er me chanische middelen moeten zijn, waardoor men vrij en sDel door de lucht zal kannen vliegen. Men kan zich het vliegen zoo voorstellen, dat de vleu gels door de beweging in de lncht krachten op wekken, die opheffend werken. Deu grootsten invloed op de grootte dier htffeuda kracht heeft de vorm, d. w. z. de kromming var. het gebogen vleugelvlak. Bij eene si elle vlucht, als de vogels onder ten zeer sehtrpon hoek de lucht doorklie ven, vertienvoudigt die welving de dragende kracht. Het beste middel om de vrije vlecht te bevor deren is natuurlijk de wind zelf. Bij goed vlie gende vogels spsart hij den vleugelslag uit en stolt hen iu staat op de lucht te drijven. Ieder heofc wel eens een vogel bewegingloos in den lucht zien staan, slechts du en dan met eene kleine draaiende beweging zich richtend r.a«r den wind. Dit wordt daardoor verklaard, dat de gemiddel de werking var. den wiud hetzelfde resultaat heeft als een lichtstroom, die zwak stijgt, onder een hoek van 3o. Op grond vaa deze beschou wingen moet de mogelijkheid voor den meuech om te vliegen worden erkend. Het is slechts een zuiver mechanisch probleem. Doch om hei op te lossen zullen door proeven nog een groot aantal gegevens gevonden moeien worden, die a's basis kuunen dienen voor eene wiskunstige wetenschap pelijke behandeling. Ook in het zuiden Tan Europa heeft da winter streng geheersch'. Te Nimos o. a. daalde op 11 Januari de ther mometer tot 9 graden onder nu). De spoorweg- maatschappij ParijsLyonMid- dellaniisohe Zee laat warmen wijn aan haar be ambten uitdeden. Te Beaucaire is de Rhö ie dichtgevroren. In het geh^rsla departement is de koude ondragelijk. Van Pontarlier werdt getdegrapheerd, dat het spoorwegverkeer in die streken is gestremd. De treisen blijven iu de sneeuw steken. Als eene merkwaardige bizonder- beid uit de behrndding vaa een longlijder naar Koch's methode deelt ds Beilijneche arts Saats het volgende mede: //Een Barlijr ch fabrikant waa onder mijne be handeling gekomen wegens begin van longtering; geconstateerd wtrd de aanwezigheid van tuber kelbacillen iu hut speeksel eu de iuspuiti gen met Koch's lymplte gaven duidelijke reactie, hoewel zo.der hevige koorts. Daarentegen ontsloud drie of vier uren na elke inspuitir g sterke prikkel tot hoesten met vermeerderde süjmafscheiding. Vier uren na de 13de inspuiting hoestte de patiënt bij eene heviga hoestbui een beentje op, (IVü can~ timeier lang, lVs breed, 3/r dik en puntig aan eene zjjde), dat hij zich nu herinnerde een jaar of anderhalf geleden in de keel te hebben voelen schieten.// Te Cherbourg heeft Zaterdag middag een korporaal in scherts eu geloovende dat het wapen nitt geladen was eene revolver af geschoten op een sergeant, die terstond dood neerviel. De ongelukkige dader is van wanhoop krankzinnig geworden. De man, die te Groningen vier zijner kinderen onverzorgd had achtergelaten, is te Rotterdam door de politie aangeho' den, op grond dat de arrondissemeuts-rechtbank te Gro ningen rechtsingang met bevel tot gevangenneming tegen hem had verleend. Hij is ter beschikking van de justitie naar het huis van bewaring overgebracht, ten einde naar Groningen te worden getransporteerd. In de dagbladen kwam dezer da- gen de volgende advertentie voor: 35 franks per week .worden in Holland aan geboden aan Heeren en Dames met Schrijven, gemakkelijk Copiëorwerk bij zich aan huis. Brieven aan deu directeur van het Journal des Travailleurs, 9 Rue Say, te Parijs. Iu verband hiermede schrijft de Uaagsche Ct.: Het kwam ons zoo vreemd voor, niet alleen dat er met gemakkelijk kopiëerwerk zooveel geld zou zijn te verdienen, maar ook dat men daarvoor uit Frankrijk liefhebbers zou moeten gaan zoeken in Nederland, dat wij besloten, de zaak eeis nader te bekijken. Er werd daartoe op de advertentie geschreven, en per keerende post ontving de aanbieder eene gedrukte circulaire, waarin werd verteld, dat men met het aangeboden wtrk, eenige uren daags schrij vende, minstens f 20 's weeks kon verdienen. Da 35 franks waren das al 45 geworden. Maar er volgde eene kleine voorwaarde: «Indien gij geneigd zijt, u met dezen arbeid te belasten, zend ons dan ommrstaande verklaring terug met een postwissel van 3 fr. 60. en binnen vijf dagen daarna zult gij, met onze instructies, het noodige materiëel ontvangen om uw werk te be- gicnen. «Die som vertegenwoordigt de waarde van die bezending en hare frankeering, en zal u hij da eerste betaling worden teruggeven, terwijl het werk telkens op uwe aanvrage zal worden aangevuld." Prachtig mooi, niet. waar! Minstens 20 gld. in de week met enkele uren daags Vopiëoree: eu dit maar dadelijk voor iedereen, die 3 fr. 60 overzet dil Doch! die 3 fr. 60, daar konden we ons nog maar niet overheen zetten. En we schreven nog eens naar Parijs, nu naar iemand, die ambtshalve op dergelijks zaken een goeden blik hteft. Het antwoord luidde: //Het individu, dat de aanbieding doet, is vol slagen zonder middelen. Zijne aanbiedingen zijn even onvertrouwbaar als onuitvoerbaar. En men zal dus verstandig doen, zich van elke relatie met hem te onthouden, met name het zenden van geld, dat moet worden tenggegeven.// Het scheen ons plichtmatig, aan deze informatie openbaarheid te geven, ter inlichting van goed- geloovigen, die op dergelijke advertenties mochten schrijven en er misschien hun goede f 1.70 aan zouden wagen als er dan van //wagen// sprake kan zijn. Eene 22-j arige jonge dame, de oud ste dochter van zekeren Heer Schultz, wonende te Totteiham, is jongstleden Zaterdag op treurige wijze om het leven gekomen. Des ochtends kwam een winkelbediende in gezelschap van een grooten hond orders halen voor de benoodigdhtden voor dien dag. Toen de dienstbode do deur geopend had, drong de hond naar binnen en liep ten der kamers binnen waar de jorge dame zich bevond. Eensklaps viel de houd op het meisje aan en verscheurde haar letterlijk voor dat, op het gegil der ongelukkige hulp kon komen opdagen. Een in der haast onlbodea dokter kon slechts den dood van Mejuffrouw Schultz constateercn. Het 88Dgtzioht waa tevens met brandwonden bedekt, zoodsti men vermoedt dat de jonge dame voor het vuur zat, toen de hond op haar aanviel en dat zij met het aangezicht voorover is gevallen. Uit Baarn wordt gemeld: Maandag heeft de Heer V. met echlgenoote en nog drie andere perroaen een zeer meikwaardigen en zeldzamsn tocht ondernomen. Hat gezelschap bracht namelijk per arrufkde een btzoek aan Msrkeo. Om kwart voor 9 uren ging msn de Eem af naar de Zuiderzee, om verder op het kompas de reis voort te zetten. Dat men echter nog al een weinig nit den koers is geraakt, bewijst wel dat men eerst te 3 uren tot verbazing van de Markers den zeedijk overstak en dwars over het eiland heen op de Go j.dzec aan hield naar Monnikendam. O er Broek en Sehauw zette rnon de reis voort tot Buiksloof, waar hst paard en de slede achterbleven, omdat door voortdurenden dooi het niet raadzaam was, des tocht voort te zet ten. De reizigers keerden gisteren-avond per trein in goeden welstand terug. De scheepvaart op deTheemsis geheel gestremd. Sedert 1854 kwam dal niet voor, Door de administratie van de schut terij in eene provinciale hoofdstad was een schutter, wiens //tijd om//, was, reeds herhaaldelijk aangezegd zijne wapens en kleediiig in te leveren. Hieraan was echter nooit gevolg gegeven, zoodat na de derde aanmaning een bode erop lostrok om den schutter de moeite te besparen en het goed zelf usee te nemen. AlLs kwam opzijn vragen voorden dag, de korte jas echter was door moeder de vrouw in een j»k herschaper; de glimmende kuoop/n waren door witte beeneu vervangen en roode kraag eu opsla gen waren mede verwijderd. O/ze schulterijbode werd dooi de vrcuw dss huizts,dieaiin de waschiob- be stond, heel kalm ontvangen,en zij toonde zich hoewel noode bereid om van haar eigoaaardig klesdingstuk afstard te doen. Aan den.restaurateur aan het sta tion der Staatsspoorwegen te Zrvcnaar is opgedragen aan de conducteurs dier maatschappij bjj aankomst aldaar warme spijzen te verstrekken gedurende dezen strengen winter. Onlangs plaatste een houder van een hulppostkantoor ia Friesland voor eene welda digheids-commissie eene advertentie ir. eeDe te Gro ningen verschijnende courant om aanbiedingen van eene zeki-re hoeveelheid pondematen vlas. Een pon- demaat is een oude Fiitsche vlakiemiat (I derde H. A.) Eenigen tijd daarna ontving de opz/.nder der advertentie bericht, dat tegen hem proces-verbaal was opgemaakt wegens het gebruiken van niet bij de wet erkende maten. mermeer waatechuwt den landbouwers, na de schapeD weinig groen in de weide viaden, zij zich vergasten op coniferen welke men in tuinen of op ervou vindt en waarvan velen vergiftig zijn. Reeds zijn enkele dieren aldaar door het eten daarvan aan de gevolgen bezweken. Te Windesheim is Zondag-avond eene kar, bespannen met een paard, en waarin twee personen, op den overweg door den spoor trein overreden. O'schoon de sluitboomen voor den naderenden trein behoorlijk gesloten wareD, was men toch woest doorgereden. De eerste boom brak, voor den anderen moest het paard blijven staan. De kar werd in splinters geslagen, en een der mannen.de andere was er uitgesprongen werd over het geheele lichaam erestig gewond; zijn toestand is zorgelijk. In den trein had men slichts een lichten schok gevoeld. Zaterdag- a Vond is te Arnhem (KI a- rendai) eene vroaw B. bijna levend verbrand. Zij viel op de kachel en kreeg zulke ernstige brandwonder), dat zij naar het stedelijk zieken huis moest vervoerd worden. Zjj is reeds over leden. Te Maastricht zijn Vrjjdag -avond de reizigers in den omnibas van den rijtuighou- der K. aan can groot ge/aar ontsnapt. Tusschen de afsluitboomeu van dan overweg nabij hot spoor wegstation viel esn d :r paarden op de rails, juist op het oogenblik dat een trein van Luik kwam binnenstoomen. Slechts met groote moeite mocht het den machinist gelukken d'n trein op zeer korten afstand van de plaats, waar de omoibu3 stond, te doen stilhouden, waardoor oug lukken werden vo rkotnen. Het is diezelfde overweg, waarover zoo dik wijls is geklaagd, en die nog onlaags in de Twee de Kamer den Heer Schreiaamacher aanleiding gaf ora daarop de aandacht van den Minister van Waterstaat te vestigen. Ten gevolge van de groote massa gevalien sneeuw is op 10 Januari te Rsggio Emi- lio het dak der manege ingestort, waar juist in structie werd gegeven aan o: dsroffleieren van een artiHerie-regimeut. Twee hunner werden ge dood, zes zwaar en tien licht gewoed, terwijl van de paaiden drie werden gedood en twaalf gewond. De veiling van de renpaarden van den te New-York overleden bankier Belmout heeft f296,640 opgebracht. Als een van de merkwaardigste tochten, die gedurende dezea winter over het ijs plaats hadden, mag wel worden genoemd die, welke werd gedaan door ten zestal mannen vanLeeuwarden, waarvan drie met huune vrouw er bij. Zaterdag ochtend vertrokken zij van daar mat eeue met vier paardeD bespannen slede naar Holwerd, en van daar ging het naar het eiland Ameland,waar zjj dts namid dags half 4 aankwamen. De inwoners van het eertts dorp, Nes, die hau uit de verte hadden zien aanko men, begroetten hen met groot gejuich. Da oudste inwoners herinneren zich niet, dat nog ooit zoodanige tocht ws8 geschied. Het vertrek had plaats don volgenden dag, voormiddags half 12 en te 6 uur was het gezelschap behouden en wel te Leeuwarden terug. Da reis waa niet altijd van gevaar ontbloot. Som» gingen de pooten der paarden door het ijs, dat niet overal even dik was, doch zij waren dan snel 'weder bovenop en trokken daarna de slede tr fluks overheen. Op meer dan éane plaats dreven jjsschot- sen tot eene belangrijke hoogte opgekruid. Uit Stavoren meldt men van 12 Januari: Hed ii onderramen zeven inwoners dezer plaats den tocht over het ijs der Zuiderzee naar Enkhuizeo, waar zij, blijkens ontvangen telegram, behouden zijn aangekomen. Hoezeer de koude de oodenvan dagen heeft aangegtepen, blijkt het best uit de sterf te-statistiek van Londen. In de tweede week van December was hat getal personen boven de 80 jaren, in de Engelsche hoofdstad overleden 100; een in geruimen tijd niet beieikt getal en toch nam de stoifte iu de drie opvolgende weken voor de mtar dan 80-jarigen nog voortdurend toe, van 116 tot 142 en 148. Moo kan dus niet genoeg op de oudjes passen! De influenza komt nog veel te Londen voor, maarshchts bij uitzondering met doodeljjkeu afloop. Te Londen had men verleden week 2516 sterfgevallen of 601 boven het gemiddelde cijfer, waardoor de percentage rees tot 29.7 pi r duizend inwoners. Dit zeer hooga cijfer wordt vooral door ziekten «si de ademhalingsorganen veroorzaakt. Er stierven aan die ziekten 927 personen in de laagste week, of 417 meer dao het gemiddeld'-. Er is reeds veel over het riokeu gesc'arsveni zoowel door voor- als tegenstanders. N et onaar dig is wat de bekende dierschilder Paul Mryer- heiar omtrent hel rooken meedeelt. Hij is zelf een litfheober er van, doch alleen van lichte sigareo, en meldt het volgende omtrent zijne mo dellen in den dierentuin. De gewone bruine beren, schrijft bjj, zijn ware liefhebbers. Blaast men hij hen rabaksrook door de tralies, dan komen ze allemaal hun rug en kop met innig welbehagen tegen de jjzeren stan gen sohuren, waartusschen de rook doorging. Het is een zeer vermakelijk gezicht. Een leeuw stopte ik eens met een boetseer- heutje een flinke dozis snuif in de neusgaten. Hij richtte zich op, nieste geducht en ging weer liggen. Alle geiten, herten, lama's enz. vreten hartstochteljjk graag snuif, tabak en sigaren. Met een zeer kwaadaarriigen wilden lama had ik vriend schap gesloten door hem vaak auuif te ueren. Eens teen eeoige suldaten hem plaagdec, b upuw- b'i he-i van onder tot boven en zij riepen lachend: «Sapperloot, die stinkt naar tabak.// Ook groofc

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2