MARKTBERICHTEN. De hoed in het Engelseh Parlement. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS" BS den Heer Dr. R. D. Kruseman; Van A. f 100.—. Kerknieuws! Letteren en Kunst. Boekbeoordeeling. elkander nit te wijken. Deze regel ie bij ontmoetingen bijv. van schepen en rijtuigen zoo gebruikelijk, dat een aanbeveling in dien geest san de schaatsenrijders eigenlijk overbodig moest zijn. In de kathedraal te Piacenzais een belangrijke diefstal gepleegd. Inbrekers, die door bet glazen koepeldak dor sacristy binnendron gen, hebben^r voor eene waarde van 200,000 lire aan kostbaarheden gestolen. Tot dusver is men de schul digen nog niet op het spoor. Ieder, die voor 't eerst het Eigelech Lager huis bezoekt, treft het als iets zeer eigenaardigs dat de Afgevaardigden met den hoed op het hoofd zitten. Hoe en waarom dit eene gewoonte en later een vast gebruik is geworden, is niet be kend. Misschien heeft eens een der Parlements leden, die op den tocht zat, den voorzitter ver zocht zijn hoed te mogen ophouden en heeft dit aanleiding gegeven, dat de andere leden het ook deden. Hoe 't zij, het gebruik bestaat. In geene andere vergadering zou hst fatsoenlijk gevonden worden of zelfs geoorloofd zijn den hoed niet af te nemen. En toch bestaan er in het Lagerhuis op het ophouden of afuemeu van den hoed strenge voor schriften. Een honourable member, die de regels van het Huis nog niet kent of, uit vergeetach tigheid, mot zijn hoed op door de zaal loopt, wordt door het laid geroep „O/dtr!// dat hem van alle kanten tegenkliokt, aan zijn onbehoor lijk gedrag herinnert, want de Afgevaardigde mag alleen zijn hoed op hebben als hij zit. Zoo- dra hij opstaat, moet hij hem afnemen, al is 't ook maar om eenige woorden met een collega, die achter hem zit, te spreken of om een papier van de tafel te nemen. Wanneer de Voorzitter melding maakt van een amendement, door een der leden voorgesteld, moet de voorsteller zijn hoed afnemen, zonder op te staan, en hetzelfde geschiedt, wanneer een ander ltd zijn naam noemt of op eene vraag, die hem gedaan wordt, ant woordt. Kluchiig is het dan, als toevallig het honourable member op dat oogenblik zijn hoed niet op heeft, want bij moet hem dadelijk opzet ten om htm beleefd af te nemen. Dit gebruik geeft dikwjji» aanleiding tot allerzotste inter mezzo's, eu nog on laags is het gebeurd dat eeB Afgevaardigde, die ten bizonder klei» hoofd heeft, den hoed van zija buurman opnam en zijn deftig gezicht er geheel onder verdween. Wil eea Parlementslid eene redevoering hou den, dan moet hij zijn hoed afnemen, dien hij dan gewoonlijk op de baak achter zich zet, eu waarin, ingeval zijne redevoering lang zal zijn, een glas water wordt gezetjuist niet de aller zuiverste of smakelijkste plaats er voor. Dikwijls gebeurt het dan, dat een Afgevaardigde, inzon derheid een, die nog niet lang lid van het Par lement is, in zijne opgewondenheid vergeet, dat zjju hoed op zijn plaats staat, en weer gaat zit ten, zonder hem weg te nemen, wat natuurlijk zeer onaangename gevolgen hecit. Maar zoowel als een lid van het Lagerhuis b(j het houden van eens redevoering zija hoed moet afnemen, moet hij hem ophouden, wanneer hij, na het sluiten der debatten, nog iets in 't midden wil brengen omdat hy daarbij niet van zijne plaats mag op staan en in eene zittende houding ziju hoofddek sel na eenmsal onafscheidelijk van hem is. Voor het overige hebben de hoeden voor de leden van het Lagerhuis eene prakiische waarde, als dienstig om zich van eene plaats te verzeke ren. Niemand heeft namelijk bij de zittingen recht op eene vaste plaats en alleen uit beleefd heid worden voor eenige beroemde leden ot die lang in het Parlement zijn geweest eenige plaat sen opengehouden. Bij het binnenkomen van de zittingzaal zetten dus de volksvertegenwoordigers huD hoed op de door hen gekozen plaats, die dan voor dien dag hun oubetwist eigendom blijft. Nog erger. A. Ik ken geen ouverdrag/lijker luidan die om je lachen, wanneer je ernstig bent! B. Nu, nu, ik ken ze nog wel erger: de lui, die niet lachen, wanneer je grappig bentl Troost. Knecht van een winkelier (tot een klant, die meer dan een half uur ver wooni). Meneer, dat is nude derde maal, dat ik met de quitantie kom; de patroon laat h vriendelijk vragen of u be talen wil, want ik kan om zoo'n kleinigheid niet zoo vaak dat heele eind loopen. Klant. Zeg tegen je patroon, dat ik 't volgend jaar Mei vlak bij hem in de buurt kom te wonen. »Wat scheeltersBb,liefje?" vraagt vader bezorgd. //Och, Paatje! Mijne tanden hebben op mijn ton getje getrapt!/*- Voor alle securiteit. //Maar, mijn goede man dat is niet van mij//, zei iemand, die een bank biljet van zestig gulden had verloren, toen een man zich als de vinder bij hem aanmeldde eu hem het bedrag aan geld voortelde. „H- t wa3 geen geld, wat ik verloren heb, ma»r een bankbiljet. n Het was ook een baukbiljet .voordat ik het gewisseld-heb, m'jnheer//, zei de eerlijke vinder. //Waarom hebt ge het dan gewisseld?" „Och, mijn heer, om den „eigenaar// de „gene reuze belooning" gemakkelijker te makeu.// Uit de correspondentie van eene kost- schoolhouderes. - Mijue dochter zegt ndj, me juffrouw, dat zij zich Verledeu jaar bezig moest houden met het zoeken van gemuene deelers eu gemeeue veelvouden. Ik verzoek u beleefd haar daarvau voortaan te vetscboonen. Moet zij al met deeletB en veelvouden omgaan, laat het dan iu elk geval geen gemeene zijn Afgeweerd. Vrouw. Niet waar, lieve "Arthur, ik mag zeker wel hopen, dat ja een kaart voor de opera van heden-avond haalt? Man. Ik denk er niet aan! Hat is veel te vuil op straat. Ik kom niet buiten de deur. Vrouw. Eu je hebt eenmaal plechtig gezworen, dat je voor mij door het vuur zou loopsil Man. best mogeljjlc, maar niet door het slik. Onze nationaliteit bovenal! Weet je wat ik mooi van je vind? zei eeu Hollander tot eeb landgenoot, die op e8n internationaal congres eene redevoering in 't Etaoscb gehouden had dat jij onze nationaliteit zoo flink handhaaft. In jou Eranech hoorde ik voortdurend ons eigen dierbaar Hollandsch. Fataal. Kleine Aunie begint aan tafel plotse ling bitter te schreien. HAARLEM, 17 Januari. De afdeeling Haarlem van het, Ned. Ouderwijiersgenooischap heeft, eene commissie benoemd, beslaat de uit de Heeren J. De Koek, B. Luyten. J. W. SevenhuUen, W. Swart, B. J. Visscher, G. G. Weeren eu J. Weyjerman, die in overleg zal treden mei hoofden .van scholen, om eenheid te krijgen in den zang der leerlingen aan die inrichtingen. Jl. Donderdag zijn door da commissie ter verstrekking van brood en kofiie porties uitgedeeld a*n 615 kiödereo en 540 volwas/enen, te zamen 955 personen, en gisteren aan 537 kinderen en 275 volwassenen ta zamen 809 personen. Da Commissie blijft zich voor de outvangstvan giften voortdurend aanbevelen. In het afgeloopen jaar zijn hier ruim 1400 kaarten afgegeven voor personen bensden zestieu jaar, bedoeld in art. 10 der wet van 5 Mei 1890, houdende bepalingen tot het tegengaan van over- matigen eu gevaarlijken arbeid van jeugdige per sonen en vau vrouwen. Eergieteren-morgen te ruim elf uur is brand uitgebrokerf tan huize van J. Koelemij, metselaar, woneude in de Amsterdamstraat, uo 20, ontslaan door het overkoken van eene pan met vet, slaande op de kachel, terwijl de bewoners afwezig waren. De binnenkamer is geheel uitgebrand. Het vuur is door de buren eu een agent van politie met de waterleiding gebluscht. Het huis is verzekerd, doch de inbo/del niet. De jl. Donderdag door diakenen der Ned. Herv. gemeente gehouden buiteng* wone collecte heeft opgebracht de som van f 2034,84. Vrij ag jl. reed eeu met steenkolen geladen wagen,bespauuen meteen paard, over den spoorweg bij het statiou alhier op den overweg vau den Kruisweg. De slagboomen waren opgehaald en de voerman vermoedde dus geen gevaar, toen hij plot seling eeue losse locomotief op zich zag afko men die bezig scheen met rangetren. De voerman legde de zweep over het paard, maar de strengen braken, zoodat wel de voerman en het paard ontkwamen, doch niet de wagen, die door de locomotief verbrijzeld werd, terwjjl de steen kolen over den weg werden verspreid. Toevallig komt, het ongeval eerst heden te onzer kennis en, hoewel het meer dcor geluk dan wijsheid zonder ernstige gevolgenis afgeloopen, deelen wjj het toch nog mede als een nieuw bewijs hoe dringend noodig het is, dat de Holl. IJzeren Spoorweg-Maat schappij eeu eind make aan den gevaarlijken toe stand op de overwegen iu den Kruisweg en den Jansweg. (0. R. Ct.) Bij het correspondentschap 1ste klasse der Nederlandsche Bank alhier hadden in het jaar 1890 de volgende geldverwissilingen pUais, t.w,: bank papier tegen bankpapier voor f 4,108,075; bank papier tegen specie voor f 1,441.845; specie tegen bankpapier voor f 1,009,855; tezamen f 6,559,775. Aan specie werd voor f432,000 meer in-dan wtf-gevoerd. Be.rtffende den gezondheiijsioestand dezer gemeente in de afgeloopen maand December kan het volgende worden medegedeeld: Van in de wet genoemde besmettelijke ziekten werden ter gemeente-secretarie aangegeven: 46 gevallen van mazelen, 6 van fobris typhoïdea en 1 geval van roodvonk, terwijl éan lijder aan febris typhoïdea bezweek. Het totaal der overledenen, daaronder begrepen 3 levenloos aangegeven, bedraagt 131. Verhouding der ov<rledeuen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekeud, 29,6 tegen 21,2 in de vorige maand. Deze verhouding is de onguus'.igsie, d;e in vele jarea voorkwam. Aan lichaamszwakte stierven 26, aan gebrekkige ont wikkeling 5, aan kanker 2, aan stnipen 10, aan apoplexie 5, aaa organische bangebreken 2, aan ziekten der ademhaliugswerktuigeu 51, dus meer dan een derde van het getal der overledenen (waarvan 12 aan keel- tn longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsvnrteriugswefktuigea 5, aan zieklen der organa-urogenitalia 4, aan audere oorzaken 4, aau onbekende oorzakeu 13 pe rsonen. Naar de leeftijden was de sterf.e als volgt: beneden 1 jaar 49, van 15 jaren 2, van 5 14 jaren 2, van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 16, van 50 65 jaren 18, van 6580 jaren 29; boven 80 jaren 9. Geboren ziju 66 jougeuseu 81 meisjes. Wegens het overlijden van Z. M. den Ko ning herft de Kon. Liedertafel //Zing eu Vriend schap// bet vooruemeu om aan haie eerste uit— voering, op Maandag den 19 len a. s. het karakter te geven v?n eene rouwuitvoering. Aan den voet van het orkest zul daartoe eene fraaie rouw-t-ia- lage worden aangebracht en het vaandel en de insignes zuden met rouwfloers omhuld zijn. Eergisteren-a.ond ziju door de politie al hier aangehouden vier jeugdige knapen, die zich door middel-van braak had len schuldig gemaakt «au diefstal van eenige stukken boter, welke aan wezig waren in eeu wageo, staande aan dan Heer- rensiugel. Gedare ide het jaar 1890 zija op de alhier gehouden graan- en zaadmai icten de volgende hoeveelheden verkocht: 480 HL. roode tarwe, 12,500 HL. witte tarwe, 2637 HL. rogge, 9084 HL. haver, 1652 HL. gerst, 2802 HL.duiven- booneu, 1380 HL. paardenboonec, 215 HL. brui- nebcohen, 1747 HL. groene erwten, 522 HL capucijners, 74 IIL. kanariezaad, 296 HL. bruin mosterdzaad, 8 HL. geel mosterdzaad, 30 HL. koolzaad. 25 HL. lijnzaad, 8 HL gaauwa erwten. Gedurende het afgeioopen jaar zija op de kaasmarkt aangevoerd 389 973 stoks, of 3054 stapels kaas; verkocht 384 282 stuks, of 3002 stapels, wegende 751 984 KG. De middeuptijs bedroeg f 88,18% per 50 KG, De Commissie ter spijsaitdeelipg aan be hoeftigen ontving in haar lokaal, Jacobstraat, van Zaterdag 10 tot Vrijdag 16 Januari de volgende getallen personen, die gebruik maakten van de ge legenheid daar gegeven tot het eten van soep: Zaterdag 315, Maandag 237, Dinsdag 266, Woensdag 320, Donderdag 256 en Vrijdag 183 personen. De volgende giften kwamen in: Bij den Heer J. II. Kersten: Van S. f5. Q Q. f60.—, N. N., f100.—,C. C. f3.59, G. t 25.— K. f 10. Bij den Heer M. O. De Kanter: Van H. f10. O. f25.—. Bij den Heer Mr. A. W. Thöne-, Van N. N, Eene coupon Laening Amsterdam f 1 50. Bij den Heer P. Loosjes-, Van E. f 20.M. f 5.—, H. de C. f 3.—, D. V. f 25.—, Q. f 25.— N. N. f3,v. D. Haarlem, postwissel f5. E. H. K. f 50.—. Bij den Heer S. R. A. Van der Meulen:Vsu J. Z. f 10.—. Bij den Heer J. C. GraueVan B. f 5.Mevr. Wed. R. f 3.—. M-j. R f 1 Bij den HeerJhr. P. QuarlesVan üfford; Van E. 25. Bij den Heer Johs. De BreukVan J. L. f 20.- N. N. f20.—, v. d. P. S. f5.—, Wed. r. d. P. S. f5.—. KERKBERICHTEN. Kathedrale en parochiekerk van den 11. Jozef. Zondag, 7 en 8 uur de stille HH. Missen met Onderrichting en telO.our de Hoogdienst en Pre dikatie. Te 2 uur de Catechismus, te 3 uur het Rozenhoedje. Te 6 uur bet Lof met Predikatie. Maandag te half 11 het plechtige jaargetijde voor Z. D. Hoogw. Mgr. Wilmer door het Hoogw. Kapittel dezer katdédrale kerk. Maandag en volgende dagen der week, na de H. Mis van half 10 uur, het Rozenhoedje. Donderdag te 7 uur het Lof. Zaterdag te 6 uur het Lof en van 5IC uur gelegenheid om te biechten. In de week de HH. Missan te half 8, 8, half 9 eu half 10; de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H.Antonius van Padua. Zondag de H.H. Missau te half 6, 7 en half 9 met Ondeirichticg, te halt 11 de Hoogmis met Predikatie, te half 3 uur de Catechismus te half 4 uur de Vespers en Processie. Dinsdag te half 9 uur gezongen H. Mis ter eere van St. Antonius, te 7 uur het Lof. Woensdag-avond te 7 uur Predikatie en Oefening van den H. Kruisweg voor de leden der Broe derschap. Vrijdag te half 9 uur gezongen H. Mis, ta 7 uur het Lof. Deze week de HH.Missen te 8, half 9, 9 en half 10 uur eu de Catechismus naar gewoonte. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. ZoDdag de HH. Missen te half 6, 7 en half 9 uur, do Hoogmis te half 11 uur. Des avonds te half vijf Oefening der H. Eamilie, te 7 uur hel Lof. Maandag- en Woensdag-avond te 7 uur het Lof. De HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus naar gewoonte. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. GETROUWD: 15 Jan.; P. A. Lydsman en C.D. Loil man BEVALLEN:R. Taekema-Kingma, z. 14 Jan.: W. Ver- schoor-Jsns, z. G. Arnold-Buurmaa, d. J. C. Boers- ma- Bannink, d. J. VerKrnissen-Gemser, d. G: C. Barend Van der Aar, z. H. M. Verdouk-Snoor. d. C. M. Leeuwenkamp-Van Baarn, d. C. Dolle-Meyer. z. 11. 15 Jan.: M. C. Pieters-Van Andel, z. M. E. Hardenbérg-Bijster, z. E. Van Kampen-Hartbrecht, z.— E.C.Ackerman-Verkes; z.16 Jan.: K. Vau Eeuwijk-Stip donk, z. E.JJ acobs- Schornagel, d., il. OVERLEDEN: 14 Jan.: A. M, Veldhoven-Disselhoff, 77 j. C. Beinema. 6 md. E. Poen, 6 m. J. B. Abelen, 72 j. Naar wij vernemen heeft Z. H. Paus Leo XIII, door biljet uit het Staats-Secretariaat op 5 dezer, Z. Ein. Ca- millus Kardinaal Mazzella tot Protector benoemd der religieuze Congregatie der Zusters van de Christelijke Liefde en Dochters vau het Kostbaarste Bloed. (Hoofd en Moederhuis te Koningsbosch bij Echt.) (De Tijd.) Commissariaat van Politie te Haarlem- (Gedeponeerde Voorwerpen) Een kinderbontje. Een manchetknoop. Een roodkralen halsketting met koperen Biniting. Eenig geld. Eene pet. Twee portretten. Een rozenkrans. Een bonte kraag. Een slot met eenige sleutels. Twee lapjes wit goed. Een boe zelaar. Een zak. Eene portemounaie met eenig geld en o. m. twee zilveren oorringen. Eenige sleutels. Terug te bekumen bij den Heer Van Lennep, Frede- rikapark no 5: eene Cypors.he kat. ARROND. RECHi'B 'PE HAARLEM Terecbtzitting van 15 Januari 1891. 1 F. I). h/v; P, R, tapster te IJmuiden. Mish. f 25 boete of 15 dagen hechtenis. 2 C. B., Smid te Haarlem. Mish. 6 weken gev. strat. 3. O. E., pelder te Wurmer- veer. Mish. öij verstek 10 dagen gev. straf. 4 E. S., ar beider te Wijk aau Zee en Dniu. Dielstal. 14 dagen gev. straf. 5 H.G, D., werkman te Heemstede. Mish. 3 dagen gev. straf. 6 J.E., voorslager te Haarlem. Mish. 14 da gen gev. straf. 7 8. B., los werkman te Zaandam. Mish. Bij verstek 14 dagen gev. straf. 8 8. K. los werkman te Zaandam, Mish. 70 dagen gev. straf. 9 C. E., Schoéu- makersknecht te Zaandam, Mish. Vrijgesproken. 10 E. A. v. d. V. h/v. M. 1. z. I). te Heemstede. Beleed, f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 11 C. De G. z. b. te Haarlem (gedet.). Bedelarij, 12 dagen hechtenis en 15 maanden plaatsing in eene R. W. I. Het Centrum meldt onder de lubriek „boekbeoordeeling" het volgende over de Jantiari-allevering van De Katho- liekeGids. „De Katholieke Gids is zijn derden jaargang ingegaan en niet ten onrechte meenen wij, dat hij reeds voor velen, die hem noode zouden missen, een goed ver trouwd huisvriend is geworden. De KatholiekeGids draagt een echt katholiek karakter, was zijne roepiug in alle opzichten getrouw en zaï zijne katholieke zending redaikie en medcweikers ziju er ons borg voor nooit verzakeo. De inhoud der maandelijksche afleveringen van dit tijdschrift wordt steeds uit bijdragen vaa ver scheiden aard samengesteld: het nuttige wordt altoos door het aangename afgewisseld. Behalve eenige kenrige stuk jes in proza en poëzie, zien wij ook meermalen een we tenschappelijk artikel of eene veihandeling over de eco nomische quaesties opgenomen. Deze laatstgenoemde ca tegorie is evenwel altoos in een poptriair kleed gestoken en de actualiteit wordt nooit uit het oog verloren. No vellen en novelletten vormen de piqnante uitspannings- lectuur, terwijl steeds het politiek overzicht het geheugen versterkt met betrekking tot de groote gebeurtenissen van de maand. Wij wijzen op de Januari-aflevering ais een model, hoe De Katholieke Gids met den smaak der verschillende lezers rekening weet te honden. Op de bijdragon„Getroefd* (Novellette); „Neurasthenie en de opvoeding op de scho len"; „Frankrijk en de Repnbliek" en „Godsdienst en Heidengeest" meenen wij dit keer in 't bizonder de aan dacht te moeten vestigen. De uitgave doet den Heeren Küppers enLaureyte Haarlem alft eer aan. Wij wenschen DeKatholieke Gids voortdurend succes. De Tijd liet zich niet onbetuigd en gaf een ingezonden artikel over De Katholieke Gids van gelijke strek king als door De ila-sbode was gegeven, waarin het Maand-chrift den Katholieken èn om zijn degelijken inhoud èn om zijn goedkoopte ten zeerste wordt aanbevolen. Wanneer wij den dezer dagen verschenen ze ventienden jaargang vaa den Pitts-Almanak (voor 1891) bij zijn voorganger vergelijken, dan moe ten wij inderdaad tot de erkeoning komen, dat ook thans w-derom eene verbetering en verfiaai- ing valt waar te nemen, 't Is als of de samen steller het eeue gelukkige idee na het andere krijg', dat zijn praktisch en prachtig jaarboek ten goede komt. De Pius-Almanak wordt, neen, is een onmisbaar handboek geworden zoowel in de huiskamer, als op den lessenaar van het kantoor, of op de schrijftafel in het studeervertrek. Talrijk toch zijn de inlichtingen, die hij, zoowel op kerkelijk,als op commercieel en statistiek terrein verstrekt en duidelijk zijn de opgaven, welke hij mededeelt vsn zoovele zaken, die in het dagelyksch leven voorkomen, die, wij niet altijd voldoende in ons' geheugen hebben geprent, doch die een veiligen gids eischen, welken men in den Pius-AI- manak ongetwijfeld vindt. Het letterku dig gedeelte van dezen jaargang is wederom //first rate". Talrijke bijdragen van onze voornaamste Katholieke schrijvers sieren den Pius-Almanak voor het jsar des Heereu 1891. De behandelde onderwerpen, de schetsen en verhalen zijn natuurlijk vac verschilleoden aard en vormen daardoor een te keuriger bouquet, dat zich onder scheidt door eene hoogst aangename en weldadige samenstelling van prachtige bloemeo, edel van vorm en schoon van kleur. Zoo ga dan deze jrargang van den Pius-Almanak de wereld in. Hij zal er zijn weg wel vinden, want wie eenmaal zich eeD exemplaar heeft aangeschaft, zal het gebruik ervan hebben leeren waardeeren en zal den samensteller dauk weten voor de vela moeite en zorgen, welke hij aau zijn jaarboek heeft besteed. Moge het hem gegeven zijn nog eene reeks van jaren zich te kunnen wijden bsd de uitgave van een Almanak, die zich verre verheft boven het niveau van de Kalender-literatuur, van een jaarboek,'! welk samensteller en uitgever tot eer verstrekt en den Nederlandschen Katholiek van onbewistbaar nut, gemak en voorlichting is. DELFT,15 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen van het vee als volgt:—vette koeien le quall 225 a 265 dito 2de qual. 160 a 210 kalf- koeieu lste qnal. J' 240 a 286 dito 2de qual. 170 a 200, vaarkoeien lequal. f 180 a 220, dito 2de qnal. 130 a 160 vette kalveren, lste qual. f 70 u84 dito 2de qual. f 44 a 55 vette schapen lite qnal. f 20 a 24 dito 2de qnal. 14 a 17. larascha- pen le qual. f a 2de qual. f a vetts lammeren f a weilammeren f a— magere varken» f abiggen f 6a 13 nuchtere kalveren f 6 a 17. paarden f 50 a 120 f a stieren f 90 a 140 ossen fa— Rundvleesch 65, 70 a 76 c. vet kalfsvleesch 70, 80 90 c. schapevleeseh 46 a 56 c„ lamsvleeach a —'9c Granen,Zeeuwsche en Overmaassche tarwe f 7.25 a. 875 nieuwe dito f a roode dito f 7.75 a 9.75 a rogge f 5.50 a 6.50, nieuwe dito t wintergerst f 4,50 a f 525 zomer dito f4.— chevalier dito f5,25 f6,25, haver f4,25 a 4,75 groene erwten f8,—a 9,75 mesting f6,50 af 7,25 paardeboonen f 5.50 a 6.25, duiveboonen 6.25 a 7,— bruine boonen f 10.50 a 13,koolzaad f 8,50 a 9 50 hennepzaad f 6.25 a 7.50 kanariezaad f 6.50 a 8.50' GOUDA 18 Jannari. In granen ging niets om. Kaas le qnal. fh 2e, qnal f 23.— a 26— graskaas f a -. Nooxdhollandsche f 26 a —26 aangevoerd 16 partijen. Handel ving. Boter met veel aanvoer; handel ving prys der goeboter f 1.50 a 1,60; der- weiboter f 1.35 it 140,—. Melkvee met weinig aanvoer en handel gew. Vette varkens met redolijk. aanvoer, handel gew. van 19 tot 23c per half kilo. Biggen voor Engeland met redel. aanvoer, handel gew van 16 tot 17 c. per half kilo. Magere biggen met weinig aanvoer, handel fl. f 0,50. a 0.90 per w. Vette schapen met redelijken aanvoer handel fl. f 22 a 24. Nuchtere kalveren met eenige aan voer, handel minder f a LEIDEN, 15 Jan. Op de heden alhier gehouden veemarkt waren aanvoeen en prijzen als volgt:— paarden af 7 stieren f 86 f220 76 ossen, f 144 a 278; a 34 melkkoeien f 105 a 270 kalveren dito f ,a vare dito f a vette dito f it 80 graskalveren f a 24 vette dito f 37 a 87, 75 a c 95 per kilo.18 nuchtere dito f 8 a 16 310 vette schapen f21 q 32. 50 a 55 c. per kilo lammeren f a 12 magere varkens f 10 a 23 biggen f 5.a 14. Kaas. Heden waren aangevoerd 26 partijen. Goudsche f 19 a 24.— Derby f a Edammer f per 50 kilo en Leidsche I a per 150 kilo. LCVNDEN 15 Jan. Ter veemarkt ziju aangevoerd runderen 200, schapen en lammeren 1000, kalveren 70, zwijnen —.Prijzen: beste "runderen 2/4 a 4/8 schapen en lammeren 4/4 a 5'9, kalveren 8/6 a 5/8 zwijnen a HOORN,15 Jan Ter waag gewogen 25 stapels kaas wegende 6249 kilo; hoogste prijs per 50 kilo 81,— voor kleine/voor commissie,/31,voor middelbare. ALKMAAR, 16 Jan. Aangevoerd 150 stapels kaas. kleine»f 32,— commissie dito f middelbare f 31.50 HAARLEMMERMEER, 15 Jan. Graan- en zaa'd- markt. Oude tarwe fWittetarwe f 6,80 a f 8.25 Rogge f5,90 af 0.—Haver f 6,85 a f 7.90 Chevaliergerst f a f Wintergerst f 4,75 a f 5,20 Zomergerst f a f Duivenboonen f 6,20 a f 6,40. Paardenboonen f 5,40 a f 6,Bruine boonen f. 975a f 11 Groeno erwten t 6,40 a f 9.—. Grauwe erwten f Kanarie zaad f Karwijzaad f SCHIEDAM,16 Jan. Moutwijn per Ned. vat a f Jenever Amsterd. proef f Spoeling f Commissie f 0,80.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 3