B 11M SU K !tl L A IV I). De liberale betooging ten gunste der her ziening, op eene sterkte van 4000 personen geschat, trok jl. Dinsdag voorafgegaan door politie, door de voornaamste straten der hoofdstad. Op talrijke vaandels las men: »Leve de herziening!» Het ingediende manifest is een pleidooi voor herziening der grondwet. De aartsliberale Burgemeester Buis dankte de manifestanten voor hunne kalmte en verklaarde dat hij het manifest zal overhandigen aan het bu reel der kamer. Hij eindigde met de ver klaring, dat de herziening moet en zal plaats hebben. Hierop riepen de afgevaardigden: »Leve de herziening!» De liberale bladen maken groot misbaar naar aanleiding van de mobili satie van troepen, als voorzorgsmaatre gel, door de Regeering bevolen ter gele genheid van de manifestatie. Allerlei dwaze berichten worden in de wereld ge zonden en er zijn altjjd menschen, die ze gelooven. Zeer opmerkingswaardig is wat dienaangaande het liberale blad van Mons, VOrganeschreefl »De verbasterden (les Affolés) zjjn de personen, die voortdurend bedreigingen in den mond en in de pen hebben waarvan de onvoorzichtige taal do maatregelen van voorzorg, door het Gouvernement genomen, meer dan gerechtvaardigd heeft.» Op deu Great Western spoorweg, welke het uitgebreidste net in Engeland heeft, dreigt eene groote werkstaking te ont staan. Ten opzichte van de interpellatie over het verwarmen der spoorwegwaggous heeft de Fransche Kamer geweigerd tot de orde van den dag over te gaan. Bjj het debat scheen de positie van den Minister van openbare werken een oogen- blik geschokt. Ten slotte echter nam de Kamer eene motie van vertrouwen ten gun- ste van den Minister aan. De Italiaansche Kamer heeft hare werkzaamheid hervat. Chrispi vroeg de ur gentie voor de ontwerpen tot reorganisatie. Hjj legde verscheidene handelsverdragen ter tafel. Berichten uit Lissabon melden, dat de ingesneeuwde mailtreinen uit het Noor den aanmerkelijke vertraging onderviuden tengevolge waarvan de pakketbooten naar de Kaap en naar Zuid-Amerika sedert twee dagen op de Taag geaukerd liggen. Het cjjfer der in de Vereenigde Sta ten aangekomen landverhuizers iu 1890 is tien percent hooger dan iu het vorige jaar. Er waren ongeveer honderdduizend Duit- schers en honderd-tienduizend Eugelschen en Ieren onder. In Argentinië koos men nu reeds can- didaten voor het Presidentschap, 't welk eerst vacant wordt12 October 1892. De heeren democraten zijn wel haastig gebakerd. Of willen zjj soms deD tegen- woordigen President en Vice-President een bescheiden wenk geven om tusscbe/itijds heeu te gaan? Wie weet! Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. Waarschijnlijk zal over eenigen tijd by de Rijkstelegraaf worden overgegaan tot de invoering van een maatregel, welke lang in het buitenland, met name in Engeland, wordt toegepast, en die aan handelshuizen of particulieren,tegen betaling van een rast jaarlijksch recht, de bevoegdheid verschaft, om een zeker bedrag, bij vooruitbetaling aan 'sRjjks kas te voldoen en daarna hunne tele grammen te verzenden, zonder dat bij de aan bieding de kosten behoeven te worden voldaan; alzoo een soort van rekening-courant, waardoor tijd wordt bespaard, en mogelijke vergissingen van bedienden, loopers enz. tot een minimum worden teruggebracht. Aanleiding tot dezen maatregel, welke echter nog op nader te geven voorschriften moet wachten, heeft gegeven het verzoek van eenige voorname firma's te Amsterdam. 11.. t is te verwachten, dat, wegens het hierdoor te onder vinden groot gemak, velen van de aangeboden gelegenheid gebruik zullen maken. In verband met vertragingen in de over komst van brieven en andere stukken, tengevolge van het daarop vermelden van de plaats van be stemming, volgens hareNederlandsche benaming, bijv. Weenen in plaats van Wien, wordt het pu bliek gewezen op de wenschelijkheid, om op brie ven voor het buitenland de plaats van bestemming te schrjjven, gelijk zjj in het land van bestem ming zelf geschreven wordt, of wel de eventueel gebruikelijke Fransche benaming te bezigen. De Tijd verneemt, dat de overeenkomstig een in dat blad aangegeven denkbeeld genomen proef in Indië om het zout voortaan te wegen, in plaats van het te meten, zoo goed geslaagd is, dat het plan bestond, in deze maand dit stelsel in geheel Indië in te voeren. In een brief uit de hofstad aan de Mid- delb. Ct. leest men: //Vroeger werden alle stukken, aan den Koning gericht, aan 'sKonings Kabinet geopend en werd aan Z. M. alleen dat gedeelte daarvan voorgelegd, wat de directeur nuttig of raadzaam oordeelde om door den Koning te worden gezien. Koningin Emma heeft nu, vo'geris mijn betrouwbaren zegs man, deu nieuwen regel ingevoerd, dat alle aan haar gerichte brieven door haar zel>e of althans in hare tegenwoordigheid moeten worden geopend en gelezen." Vooruit maar! Het tekort der begrooting werd door den vorigen Italiaanschen Minister van Financiën geraamd op 25,000,000 fr. zegge vijf- en-twintig millioen franks, maar is nu vastgesteld op 40,000,000 franks, zegge veertig millioen. Zoo'n bagatel van veertig millioen heeft voor eene liberale Regeering als de Italiaansche niets te beteekenen. Het volk moet het maar opbrengen, dat moet maar des te meer zwoegen en zweeten. Crispi belooft wel bij elke gelegenheid bezui niging. Maar, o wee! als hij aan de traktementen der hoogere beambten durft tornen, dan wordt hij onbarmhartig van zjjn presidentiëelen ministerze tel gebonsd, want de geheele vaderlandsliefde der overweldigers bestaat in hun traktement. De libe rale Regeeringen in Frankrijk, Italië, België, enz. hielden zich 3teeds staande, door aan de vriendjes meer winstgevende postjes te bezorgen. Begreep het volk dit maar, het liberalisme zoo spoedig dood zijn(F. W.) Die domme Fransohe ultramontanen! Van het neutrale, alias godsdienstlooze lyceum te Brest, boden zich onlangs 17 leerlingen aan om als leerling-machinist examen te doen: van de school der broeders aldaar 6, van die te Ker- non 3, van die te Quimper 9. De uitslag was de volgende: Yan cle neutrale school te Brest 17 aangeb.. 7 geslaagd, 10 afgew. de Broeders te Brost 6 y 2 te Kernon 3 3 0 te Quimper 9 8 »- 1 w Van de 17 liberale leerlingen vielen er 10 door de mand, van de 18 dompers slechts 3. O, die leelijke, brutale cjjfers kon men die ook nog maar wegcijferen. (F. W.) De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft van den Franschen Gezant de officiëele mede- deeling ontvangen dat zijne Regeering met 1 Februari e. k. de handelsovereenkomst tusschen Nederland en Frankrijk van 19 April 1884 opzegt. Tengevolge van die opzegging, zal de overeen komst voormeld den ln Febr. 1892 ophouden van kracht te zijn. Naar wij vernemen is, na do aftreding van den Heer Cremers als lid der Tweede Kamer, de Heer Smidt aangewezen als leider der liberale party in de Kamer. De uitreiking der toegekende belooningen en prijzen, wegens onderwijs, oefeningen, enz. bij het leger, zal voortaan geschieden op 31 Aug., den verjaardag van Hare Majesteit Koningin Wil- helmina. Groningen 20 Januari. Bij dan amateursweditrijd werd de 1ste prijs behaald door den Heer Pander en de 2da door den Heer Eden, beiden te Haarlem woonachtig. Het weder was mooi en er w.-rd prachtig ge reden. Velzen, 20 Jan. Door den Miniettr van Wa ters aat is aan Mr. Groote alhier, vergunning verleend lot het aanleggeu van eeue paardentram, beginnende te Haarlem en loopende door de gemeenten Zandpoort, Velzen en Beverwijk, in aansluiting met de stoomtram te Wijk-aan- Zee en Duin. Deze vergunning strekt, zich slechts uit voor zoover het den rijksweg betreft, zullende Mr. G. zich alsnog hebben te verstaan met de gemeente besturen en eenige eigenaren van particuliere gronden. Da Tweede Kamer liesft jl. Dins dag de motie van deu Heer W. K. Van Dedem,luidende: //de Kamer, vertrouwende dat de Rageering door hare tusscuenkomst aan de spanning in de kolonie Suri name een einde zal weteu te maken, gaat over tot de orde van den dag,// met 67 tegen 18 stemmen ver worpen. De begrootiog van Suriname werd daarop goedgekeurd Het hoofdstuk Koloniën is aangenomen met 57 tegen 2 9 stemmen, waaronder 8 Katho lieken. De Heer Schepel heeft verlof gekregen om eene nadere interpellatie te richten tot den Minister v8n Oorlog omtrent de miliciens, die gestraft zijn met oproeping onder de wapenen, omdat zij, na te zamen geweest te zijn, nagelaten hadden zich hij dan Bar gemecster aan te melden. De Heer Farncombe Sanders, laakt hot standpunt onzer Regeeriug, ingenomen op de Brusselsche conferentie. Zij had mosten wetea dat een vooistel te wachten ware om in de kosten van bestrijding van de slavernij te voorzien en in geea geval was een uitstel van 6 meanden gerechtvaardigd, daar reeds vooraf de Rrgeering verklaard had dat na die 6 maanden wijziging van de Berlijosche akte wel mogelijk was. Hij meent dat het handelsbelang beter ware behartigd door toe te treden, doch op andere wijze handelavoordeeleo te bedingen. Ook met het oog op de algemeene Afrika-politiek was verzet niet gewenscht. De Heer Boreel Van Hoogelanden sloot zich in hoofdzaak bij de opvatting van den Heer Sanders aan. Onze Gezant heeft op de conferentie, toen het tijd was, niet geprotesteerd en den indruk gegeven, dat onze Regeeriug princip'cel geen beswaar had. De Heer Rutgers is van eene andere mee ling. Du invoerrechten dienden niet uitsluitend om den sla venhandel te beteugelen, en daar de Congostaat zelf handel dryft, hebben ze een bepaald bescher mend en anderen afwerend karakter. Ouze toe treding was niet verooiloofd wegens de overrom peling] waaraan we blootstonden, en samenkoppe ling van heterogene bestanddeelen in eau tractaat. Alleen voor overmacht hadden we moeten wyken, duor nu toe te geven is 's lands eer en belang versmeten. In da gisteren gehouden zitting beloofde, op eene vraag van den lieer Tak, de Minister Hartsen over- legging van alle stukken daarvoor geschikt betref fende de teekening van de Congo-overeenkomst te Brussel vóór het reces der Kamer. Bij hoofdstuk II, (onvoorziene uitgaven! werden algemeene beraadslagingen over deStaatsbegrooting gevoerd. Nadat de Heer Hartogh het woord gevoerd had over het algemeen politiek beleid tegenover het parlementair Ministerie en de Heer Seijjfardt over 's lauds defensie gesproken tad, werd het d'. bat verdaagd en overgegaan tot het vernieuwen Vuu de afdeeiiuseu. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Maandag 26 Januari des avonds te hrlf 9 uur. Men kan België niet verwijten, dat het stilzit in zake den stoombootdianst over Oitends op Engeland. Er i» nu wier besloten tot het iustellau van een nieuwen, kortereu dienst, om het hoofj te bieden aan de concurrentie van een nieuwen dienst over Calais en Dover. Eeu schaakspel mot levendefigu- ren is dezer dagen te S L omrda (Eng. graafschap Sussex) iu do Koninklijke couc.r zial gespeeld voor een weldadig doel. De figuren, fraai gekostumeerd (roodsatijn met zilrerborduursel), stapteu in plechtigen optocht bij de muziek van een dames-orkest naar hetschaakbord op den grond. Lord en ZcwJyBraeaey waren Koning en Koningin der zwarte, Kapt. Gaakell eo Miss Forbes Koning en Koningin der witte zy de. Pionnen, paarden, raadsheereu en kasteelen namen statig groeleud hunne plaatsen in en toen de Koninklijke piren hun veld betraden knielden al de personen neder. Daarna begou hst spel. Als er een pion viel, dan stond bij open werd dooreen herautgevankelijk weggebracht. Viel er een dis een paard voorstelde, of een van de andere voornameren, dan gaf hij zij a zwaard over en werd ook weggeleid. Als de Koningin genomen werd, ging zij heen onder geleide van twee herauten en tweo pionnen en oen paard. Was de Koning schaakmat, dan boog hy, gaf zijn zwaard en zijne kroon over en stapte tusschen twee raadsheeren heen, gevolgd door al de andere figuren en terwijl het orkest da mariouetten-lijkmarsch van Gounod speelde. Van de twee gespeelde partijen werd eeu door zwart en een door wit gewonnen. Te Par ij s is een Russisch officier, luitenant Winter, aangekomen, die eene wandeling gemaakt heeft van de Russiech-Duiische grens nzar de Fransche hoofdstad een afstand van 2000 kilometer. Hij legde gemiddeld 50 kilometer per d»g af; enkele dagen bracht hij kt tot 66 en een paar dagen, toen hij ongesteld was, liep hy niet meer dan 30 kilometer. Volgens de United Service Gazette zullen twee iu aanbouw zij ide Eugsliche oorlogsschepen van kabelballons worden voorzieD. In Frankiijk is de Formidable, vlsggeschip van het eskader in de Middeliandsche Zee, Toorzien van een kabelballon van 310 M.3 inhoud. Als de ballon gebruikt wordt is bij met den kabel aan reu der mssten bevestigd; buiteu gebruik is de ballon met een anderen kabel aan het dek bevestigd en zweeft zoo achter het schip in da lucht. De hoogtu, waarop de ballon opgelaten wordt, is ongeveer 50 M. Bij eene pioef werd het bizouder opgemerkt, dat van deze hoogte uit den ballon de bewegingen van de ondeizessche torpedoboot Gymuoie veel betsr kouden worden wasrgenomen dan van hef dek, De Heer J. Th. Sippens te Ooster end is in het b zit van ebü zilveren lepel, als eene herinnering aaa den winter van 1740, bekend om zijne strengheid. Ia fraai letterschrift is daarop het volgende rijmpje gegraveerd: ffVaa Stavoren over zee Reed By'silr. Sippens met paard en slee In een uur en vijftien meniij en, Tot op den barre Enkkuis;r kiiijten: Daar hij heeft dee3 leepel gekogi En ziju Froulief thuis gebiogt Den 26ou Febr. 1740.// De Nieuwjaarsdag isop het eiland Helgoland op zeer bizoudere wijze gevierd. Geen enkel bewoner heeft brieven van gelukwenscben ontvangen en gedurende 19 dagen was elke ge meenschap met het vaste'and, verbroken. Van geachte hand ontving het Utrechtsch Dagblad het volgend schrijven: Do eene zeg>: het weer is gezond, een andere: het weer is ongezond. Er ziju zeker veel zieken, eeD andere: er zyu zAer weinig zieken. Ik geloof dat wij tot nu toe in dezen winter een frisch, opwek kend, versterkend weer gehad hebben. Maar bet grootste gedeelte van elk etmaal moesten wij in huis doororeogen, waar de atmosfeer door stoken van kachels met steenkolen, cokes, gas, door het branden van gaslicht, door koken, wasschen en drogen, door velerlei uitwasemingen enzoovoort, bedorven is, terwijl er sltcht geventileerd weid, ook al omdat een open deur ot open raam de warmte verdreef, of ook omdat de ramen bevroren waren en niet geopend konden worden. Die toestand is de bron van vele ziekten. Ven tileert daarom maar ruimen goed in uwe zit-en slaapkamer. De wiuter begint pas. Niet voor half Februari kunnen wij staat maken op een door gaanden dooi. In de inrichting voor kunstma- tige viechteelt te Billendorf, aan Aartshertog Al- brecht behoorende, ziju de vijvers tot op den bodem bevroren en al de viaschea gedood. Een nietalledaagsch verschijn- 8/1 was Donderdag-nacht te Noordwijk waar te nemen. Hot kruis van den toren der R. K. kerk aldaar was omgaven door een vrij sterk, geheimzinnig licht, dat gepaard ging met een zeer duidelyk hoorbaar knetteren en sissen alsof nat buskruit wordt aangestoken en geruimen tij i aanhield. Hoogstwaarschijnlijk was dit het bij zeelieden welbekende //St.-Etmusvuur," welk verschijnsel ontstaat door de uitstraling der nardelectriciteit langs puntige voorwerpen, 't Is de zachte werking van httgeen by een onweer met hevigheid plaats heeft en men neemt het 't meest waar by sneeuw stormen cn na hevige onweders. Na zeer strenge winterkoude zijn somwijlen de sneeuwvlokken zelfs lichtend. Reens by de ouden was dit natuurverschijnsel niet onbekend: Plinius verhaalt reeds ran sterreu op de pieken der soldaten, welke sterren van de eene plaats naar de andere sprorgen. Te Apeldoorn is de Heer A. Hu 1- ster, die met zijn panorama tijdelijk aldaar ver toefde, tengevolge van bedwelming door den damp van hriqnetten Maandag-mid lag overleden. Zijne echtgenoota begint te herstellen en verkeert ia vry goeden toestand. De deelneming in dit treurige ge;ai is zeer groot. Op last van den Prefect der Seine, in overleg met den gemeenteraad, zijn in verschil lende wijken van Parijs tijdelijke lokalen geopend, waar personen, die geen nachtverblijf hebben, een onderkomen kunnen vinden. Reeds zijn tot dat doel ingericht het tentoonstellingsgebouw voor schilderijen op het Champs de Mars en eenige scholen in andere dealen der stad. Ook zal wegens overlading der ziekenhuizen weldra een nood-hos- pitaal buiten de stad worden geopend. Volgens tijdingen uit Ne w-Y o r k hebben Corliin en andere mannen van invloed eene maatschappij gevormd met een kapitaal «an drie mülioen dollar tot het bouwen van eene tunnel tusschen New-YorkBrooklynJersey en Harlem ten behoeve van een electricchen treineadianst. Onder de buitengewone koude heeft inzonderheid Hamburg te lijden, in welks geheel toegevroren haven alteeu 60 onbruikbaar geworden sleepbooten met gebroken schroeven lig gen. Ook begint er gebrek aan kolen te ontstaan. Vreeselijk ziet het er ia den Harz uit, waarop sommige plaatsen de sneeuw boomeahaug ligt. Te Venetië beginnen de Lagunen dicht te vriezen. Te Rome heerschte bittere koude. Het meer van Zurich is dichtgevroren. Sedert eergisteren-nacht zit de Ryu van Worms te Lampeitsheim vast. De Vereeniging, tot verzekering bij ongelukken en ouderdom, voor de provincie Westfalen, zal wel een der grootsie Vereeuigiogen van dii n aard in het Duitsche Rijk zijn. Hat aantal der verzekerden toch bedraagt 517000, dat ia mser dan een vierde der gezamenlijke be-olkiDg van dat gewest. Te Goedereede zette een bijna 2-jaag kind van C. M., terwijl het alleen was, eeue flsBch met petroleum aan den mond, dronk er uit en overleed den volgenden dag. In berichten uit geheel Zuideljjk Europa, uit Frankrijk, Spanje, Italië, euz, vinden wij gewag gemaakt van vneeuw en nog eens sueeuw. Ta Napels hebban de oudste menschen geen heu genis van zoo irroote opeenhooping van ener uw. Ook Algetië blijft niet achterwege; in tal van plaatsen zijn de wegen blauk gepoederd. Men heeft al herhaaldelijk gazon- uenopeece nieuwe manier van groeten ia pUas van het hoed-afnemen, dat bij guur weder niet zooder gevaar is. In het militaire Duiischland Wvid liet vaaualasn// op soldatenmanier voorgesteld en ook el hier en daar toegepast. F/anscbeu stelden voor, bij het groeten van dames ta buigen met da rechterhand op het hart ens. Maar de Amerikanen hebheu er wat anders op gevonden. Een fabrikant te Ncw-York, zoo bericht men, maakt zelfwerkende groethoeden. De drager daarvan heeft, zoodra hy groeten wil, maar even aan een koordje te trekken en terstond verrijst er uit eeu klepje in den hoed een heertj/ ,dat beleefd staat te groeten en te buigen. Deltaliaan Palombo, die opeen bruiloft C Glasgow ia drift een landsman doodstak en deswege ter dood veroordeeld werd, beeft gratie vrrworven. Een verzoekschrift te zijaen gunste, met talrijke haudieekeuingen voorzien, alsook de aanhoudende smtekiugen dar tiouwe verloofde van den veroordeelde, hebben die verzachting van het vonnis bewerkt. De Deensche vrouwenvereeniging behandelde dezer dagen iu eene harer vergade- riogen de vraag of tui-ibouw niet een geschikt middel van beslaan voor de vrouw zou kunnen worden. Do inleider vau het onderwerp meende dat het veler gezondheid ten goede zou komen indien zij dezen werkkring kozen. Hij meende dat bijna alle tuinwerk voor vrouwen geschikt zou zijn en dat de tuinbouw io Denemarken eeue toekomst had. Natuurlijk moest men tenige voorstudiën, makeE; maar hij meende dat die met weiuig onkosten in een zomer aan te leeren zouden ziju zooels bekend is heeft de Maat schappij Tesselschade in ons land reeds eene beurs voor dit doel opengesteld. In Engeland hebben ook eenige heeren op hun landgoed eene //tuinvrouw" iu plaats van een tuin man. Door een plotselingen schok van aardbeving is te Mexico in htt klooster van het H. Hart gedurende eene godsdienstoefening eene galerij ingestort. Z«a Monniken werden bij dat ongeluk gedood eu 9 andere verwond. H et Frankfurter Journal bevat in een zijner jongste nummers een artiktl over Hollan- dtsche Gesundheitspflege waarin de wet op besmet telijke ziektee, het geneeskundig staatstoezicht en de drankwet hier te iande zeer geroemd en een groote en Zeldzame eer voor de «Mijoheersw onze Duitsche naburen ten voaibeeld gesteld wor- dtn. De telephoonverbindingtusschen Parys en Londen zal waarschijnlijk riet voor den l n Maart kunnen geopend worden. De inwijding zal gt schiedea door President Carnot en Koningin Victoria, die dan een felepkouischen groet zullen wisss-len. Er wordt alweder van een nieuw geneesmiddel tegen longtering bericht. Twee doc- torea uit Nancy deden daarvan mededeeliog in de jongste zittiug der Paiijsche Academie van geneeskunde. Op grond van het bekende feit, dat geiten vatbaar zyu voor tuberculose, hebben

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 2