NIEUWE No. 1642 Woensdag 28 Jannari 1891 16de Jaargang. Merkwaardige getuigenissen. B il i T K 1. V Ib Uit liet leven van een koordedanser. ABONNEMENTSPRIJS Pei 3 maanden voor Haarlem0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het buitenland 1,80 Afzonderlijke nummers 0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. BÏÏKEAtl: St. Janstraat Haarlem. PRIJS DER ADVERTENTIEN. AGITE MA NON AGITATE. Van 16 regels30 Cents Elke regel meer5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant. Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag- en V r ij d a g-a vond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: K.ÜPPEKS i, A (JSEÏ. i. Er is in 't naburige Duitschland eene volksbeweging ontstaan voor den terug keer der Jezuïeten en niet alleen de Ka tholieken, maar ook de eerlijke lieden onder onze tegenstanders kunnen slechts wenscben, dat met den terugkeer dezer Orde en hare geaffiliëerden uit de geschiedenis van het Duitsche volk eene bladzijde der meest be lachelijke episoden gescheurd en het zware onrecht door latere gerechtigheid, zoo al Diet ongedaan gemaakt, toch in zijn voort duren geëindigd worde. Ofschoon de Jezuïetenhaters zelfs een Pro testant als een geheim bondgenoot der Je zuïeten boschouwen, wanneer hij den moed heeft objectief de verdiensten dezer Orde te erkennen en niet bij de dolzinnige phra- sen tegen de Jezuïeten zweert, zijn er toch tal van personen, die door hun cousequeu- ten haat tegen de Katholieke Kerk boven elke verdenking» van Jezuïetische ge- ziudheid,» »clericaliame» of ultramouta- nisme» verheven» zijn eu die toch voor de Jezuï ten eene lans gebroken hebbeD, niet om het Jezuïetisme» te bevorderen, maar om belachelijke of onrechtvaardige verwjjten tegen de Jezuïeten, gedeeltelijk uit een natuurlijk gerechtigheidsgevoel, ge deeltelijk in het belaug der waardigheid» hunner eigene partij, te onlzenuweu. Juist deze getuigenissen uit den mond onzer te genstanders zjju het, welke wjj mobten re- leveeron om de verwoede vijanden dor Je zuïeten-Orde te doen verstommen. Wij zullen daarom uit de honderden glansrijke verdedigingen van de Orde der Sociëteit van Jezus, door ouze tegenstan ders opgeschreven, eenige publieeeren, om daaruit te laten blijken hoe onrechtvaardig diegenen zich gedragen, die den mond steeds vol hebben van de meest lasterljjke beschul digingen tegen deze edele, nooit volprezen Orde. Frbderjk ii, Koning van Pruisen: B de- ven aan d'Aiembert: 22 April 1769. »Ik reken het mijnerzijds tot eene eer, de over blijfselen van deze Orde in Silezië te be schermen, om huu ongeluk niet drukken der te maken, hoewel ook ik ketter ben. Mettertjjd zal men in Fiaukiijk de verban ning dezer Orde ondervinden en in de eerste jaren zal de opvoeding der jeugd daaronder lgden 2 Juli 1769: »De Vorsten, die hongeren naar de kloostergoederen, die zich deze wil len toeëigenec, denken als politici te han delen en handelen als dwaze philosofen. Men moet erkennen, dat Voltaire veel heeft bijgedragen om hun dien weg te toonen. Hg is de voorbode dezer revolutie geweest, want hij heelt de gemoederen erop voor bereid, vermits hij den spot dreef met de monnikspij en met nog veel meer. Hij heeft allereerst den steen uit de groeve gehou wen, dien deze Ministers (der revolutie) be arbeiden. 8 April 1770. De Jezuïeten zijn verjaagd, zult gij zeggen. Ik geef het u FEUILLETON. Vervolg en slot.) Als ik iemand voor 't eerst overdraag, praat ik met hem over onverschillige dingen en tracht daardoor zjjne vrees af te leiden. Sleeds prent ik hem in, niet naar beneden te zien, als hij zich midden tusschen hemel aarde bevindt. Naar het echjjnt is evenwel de betrokkene nooit vroolijk gestemd onder de wandeling en steeds verneem ik een zucht van verlichting, als het einde der koord en het platform is bereikt. Meer dan eens heeft het slachtoffer in een luiden uitroep de plechtige gelofte afgolegd; „Nooit, nooit weer!// Mjju welbekende gang over den Niagaraval heeft zekerlijk hen, die toen oj. mijn rug zaten, eenigsziüs uit hun moreel evenwicht gebracht en ik zelf heb daar.an een indruk roor mijn gansche leven overgehouden. Ik be, oud. me ongeveer 150 voet bovenwaarts van den val en had een weg toe: maar, als gy bet verlangt, zal ik u bewijzen dat hierbij slechts ijdelheid, ge heime wraakzucht, kabalen eu eiudeiijk egoïsme alles hebben gedaan. Döllinger. Er verscheen op last van het Parijsche Parlement, dat zich ook be kwaam ongerechtigd achtte in theologische quaestiëa te beslissen, ia een lijvig boek, de beruchte verzameling der assertions onder den titelt »Uittreksel der gevaarlijke bewe ringen van allerlei aard, welke de zooge naamde Jezuïeten te allen tijde en onaf gebroken in hunne geschriften onder goed keuring hunne Oversten en Generaal» heb ben verkondigd.» Het gansche boek was zulk een lomp bedrog, dat men niet weet, wat men meer moet bewonderen de bruta liteit dan wel de onrechtvaardigheid der samenstellers. Nu eens was da Latijusche tekst vervalscht, dan weer de Frausche ver taling; door bijvoegingen, door uitlatingen door verandering der woorden of der in terpunctie liet wen de schrijvers der Orde diugeu zeggen, waaraan zij nooit hebben ge dacht, ja men liet hen datgene beweren, wat zij verwierpeu of wederlegden. Onder scheiden Jezuïeteu wirden geciteerd, oianooit ofte nimmer een boek hadden geschreven; werken, die niemand kende, moesten de verzameling vergrooteu; gausche ware eu onberispelijke beweringen waren als ver doemd» iügelaschtEn dit werk der leugen moest, nevens de ingediende gebre ken van de constitutie der Orde dienstdoen ais voorwendsel tot hare vernietiging in Fraukrijk. DöllingerFortzetzung des Hand- buches der christlichen Kirchenlehre von Hor- tigBd. II, pag. 794.) Heinrich Heine. Hoe men ook over de Jezuïeten denkt, men moet toch erkennen, dat zjj steeds een practischen geest bg het onderwjjs bezittenArme Vaders der Soc.ë eit van Jezus, gij zjjt de zoudeubok geworden der liberale partij eu men heeft toch slechts uwe gevaarlijkheid (voor het ath ï-me), maar niet uwe verdiensten be grepen. Wat mij betreft, ik kan niet in stemmen met het schettereud geschreeuw mijner partjjgrnooteu, die bjj den naam Loyola sleeds iu woede geraken als ossen die men roode lappen voorhoudt.» Ver- mischte SchriftenHamburg 1854, Band I, pag. 107 en 108.) Catharina II, Keizerin van Rusland. De motieveD, die ik heb om aan de Jezuïeten mijue bescherming te verleenon, zijn op het verstand en de gerechtigheid, alsmede op de hoop gebaseerd, dat zij voor mgne Staten nuttig zullen zijnIk heb besloten deze Priesters, tegen elke macht welke ook, te beschermen, en ik doe daar mede slechts mijn plicht, omdat ik hen als trouwe, nuttige en onschuldige onderdanen beschouw.» Brieven aan Paus Pius VI., 1785, bij Dalles 1. c. pag. 316.) Koning Leopold I van Belgiö (iu eene aanspraak tot de Jezuïeten te Namen). Het verheugt mij, Eerwaarde Heeren, in uw midden te zijn. Ik weet, dat gij aan de studiën eene wjjze en goede richting geelt; van ocget eer 1200 voel af te leggen. Ik was in den winter van 1858 naar den waterval gereisd, om me te overtuigen of de overgang uitvoerbaar was of niet. Ik vond, dat de zaak te doen was en nam me ook voor, liet stuk uit te voeren; maar met het oog op de ijs- en sneeuwmassa's op beide oevers moest ik de uitvoering tot nader order uitstellen. Zoo werd het de 30e Juni des volgenden jaars, voordat ik, na eene reeks vau toebereidselen, die verscheiden weken in beslag namen, mijn eerste wandeling op een hennepen koord over den water val kon verrichten. Die koord was van eene andere constructie dan die me tegenwoordig dienen. Ze was geheel van hennep vervaardigd en ongeveer drie duim dik. De wijze waarop ze werd gesteld en gespannen mocht in hare soort een meesterstuk van inge nieurskunst heeten. De koord had eenige duizen den dollars gekost en bleet bijna twee jaren ge spannen. Bij de eerste voorstelling was de opgewonden heid niet gering. Alle spoorwegen lieten extra - treinen loopen; zelfs de New-Tork-Central, de werkt met ijver, de jeugd heeft de goede beginselen boog uoodig. Er is niets zoo be langrijk dan juist in onze dagen, waarin men de hartstochten tracht op te zweepen. Er bestaat inderdaad in de wereld een strijd tusachen goede en slechte leerstellingen. Er moet gestreden worden tegen den geest van wanorde, die de Staten naar den afgrond leidt. Wat mij zoo uitmuntend bevalt, Eer waarde Heeren, dat is de echt nationale (patriotiscbe) opvoeding, welke gij aan de jeugd geeft. Gaat voort, haar op deze wijze op te voeden; dan zullen de jonge lieden een steun voor het vaderland wor den.» (Ami de V ordre de Namur 1843,31 Juli.) (Slot volgt.) De bijzetting vau het stoffelijk overschot van Prins Boudewijn van België is bepaald op Donderdag. De kerkelijke plechtigheid zal plaats hebben 's ochtends te 11 uur iu de St. Gudulakerk. Naafloop van den kerk dienst wordt bet Ijjk bggezet in den Ko ninklijken grafkelder der kerk te Laekeu. Het stoffelijk overschot vau den Prins werd op verzoek der moeder niet openlijk tentoon gesteld. Slechts enkele uitverkorenen werden in de sterfkamer toegelaten. Het lijk van den Prins ligt in de uni form van Kapitein der Karabiniers. Als een bewijs hoezeer do Prins, ook bjj de ofïïcieren vau het regiment Karabiniers bemind was, zjj opgemerkt, dat verschei den hunner Vrijdag-ochtend, toen zij iu de kazerne »Au petit Chateau» aankwamen, niet bij machte waren hunne tranen te be dwingen. De Gravin van Vlaanderen wiet met in spanning van alle krachten, tot dusver zich goed te houden aau het ziekbed vau haar herstellend bind, Prinses Henriette, die nog niets neet vau baars broeders dood; maar men begrijpt, hoe zwaar het der arme moe der valt, daar een kalm en opgeruimd ge laat te toonen. Na eene hevige criis is de toestand van Prinses Henriette zeer verbeterd. In het Piuisische Huis van Afge vaardigden heeft Caprivi het debat over het outwerp, betreffende teruggave van de inge houden gelden aan de Bisdommen, ingeleid met te zeggea, dat de Regeeriug had ge meend, met dit ontwerp tegemoet te moeten komen aan de bestrijders van het outwerp des vorigeu jaars. Hij verdedigde de Re geering tegen het verwijt van met eene partij de zaak te hebben bedisseld. Hij ver zocht om eeue welwillende behandeling van het ontwerp. De Heer Cony kwam iu scherpe bewoordingen tegen het ontwerp op. Da Heer Von Gossler, Minister van Eerediecst, verklaarde dat hij thans niet was afgeweken van het standpunt, hetwelk hij ten vorigen jaren bad ingeuomeu eu eene rechtstreek- sche uitbetaling van staatswege aan de be langhebbenden onmogelijk achtte. Door Windthorst werd aangevoerd, dat er over de verplichting om de Bisdotnmen- Great Western en de Grand Trunk van Canada. Op eiken oever was eene tribune opgericht van ongeveer een hal e Engelsche mijl lang, waarin zich de toeschouwers verdrongen. Ik zette mijne voorstellingen voort tot in 1860, toen ik voor den Prins vau Wales, die toeu zjjne nog in aller herinnering voortlevende reis duor de Vereeuigde Staten en Canada deed, op stelten over de koord ging Daar bestaat eene photographische afbeeldiug van, die me, midden op de koord slaande, voor stelt, en toen was zulk eene afbeelding nog niet het bliksemsnelle werk van het oogenblik. Bovendien ben ik in een linnen zak over de zelfde koord gewandeld met een kruiwagen er over gereden heb er buitelingen op gemaakt er op gekookt en, zooals ik reeds vermeldde, een man op mijn rug er over gedragen. Het is twijfelnchtig, of ik mijne voorstelüugen daar nog eens zal geven, want sedert het Niagara- Park nationaal eigendom is geworden, zou 't met zulk een massa toeschouwers groot bezwaar op leveren. Toenmaals, dertig jaren geleden, namen de spoorweg-maatschappijen de heele zaak in hau- geldeu terug te betalen geen sirijd bestaat eu de rechts-aauspraak der Katholieke Kerk niet twijfelachtig kan wezen. Die Kerk zou hare houding ten opzichte der schoolquaestie dau ook niet laten varen, indien de wets- veordracht schipbreuk mocht Jjjden. Stöc- ker keurde het af dat de regeling van an dere aangelegenheden gebruikt worit om er de voordracht door te sleepen, hetgeen hij zelfs vernederend noemde. Ook hg wilde de zaak uit de wereld hebben eu degenen die schade geleden hebben alles teruggeven, maar geen. penning mag gebruikt worden als strjjdmiddel tegen de Evangelische Kerk. Het wetsontwerp werd ten slotte iu han den eener bizondere commissie van 21 leden gesteld. Bij den Rijkslag dienden de socialis tische Afgevaardigden een voorstel in, waar bij wordt bepaald dat van verdere vervol ging van misdrijven, gedurende het bestaan der socialistenwet tegen die wet begaan, zal worden afgezien, De Groothertogin van Meeklenburg- Schwenn, zuster von Keizer Wilhelm I, is overleden. De Keizer heelt in den Reichs-Anzeiger den wensch doen uitspreken, dat vau het ill uroineereu van openbare gebouwen ter gelegenheid van Zijn verjaardag zal worden afgezien. De socialistische vereeniging ter al gemeens ontwikkeling van werklieden te Berlijn is in het leven getreden. In eene vergadering van ruim duizend persoueD, die zich voor het lidmaatschap hadden aan gemeld, zijn de statuten vastgesteld. Een langdurig debat ontstond daatbij over de vraag, of de vereeniging zich ook met dra matische kunst zou bezighouden. Liebkuecht achtte het weuschelijk, maar vau verschil lende zijden werd er bezwaar tegen ge maakt wegens de kosten, aan bevordering van dramatische kunst verbonden. Toeu het scheen, dat dit punt hierop zou afstuiten, deelde de Voorzitter mede, dat er met de Directie der Frtie Volksbüline eeue onder handeling was geopend over eeu accoord, om aau de leden der nieuwe vereeuigiug vrij en toegang te verschaffen bij voorstellingen van dat tooneelgezelschap. Deze bekend making gaf den doorslag: het artikel be treffende bevordering van dramatische kunst werd aangenomen. Ten slotte werd er voor de nieuwe vereeuigiug een bestuur gekozen. Aldus, ontwikkeling der werklieden door het hedeudaagsch tooaeel! Goede Hemel, waar gaan wjj been?! Iu den jougsten Franschen Minis terraad is een ontwerp-decreet behandeld, waarbij een »Hooge Raad van Arbeid» wordt ingesteld. Die raad zal bestaan uit leden van Se naat jen Kamer, ambtenaren, 18 patroons en 18 werklieden. De Minister van Financiën deed den President der Republiek een ontwerp ouder- teekenen tot verlenging van het privilegie der Bank van Frankrijk. Het ontwerp zal aan de Kamer worden ingediend. Het den en de grond, voor de ontzagljjke afmetingen der tribunes en het afgeperkt terrein benoodigd, diende vooral om de //blinde// niet-betalende toeschouwers te weren. Mijne gewaarwordingen bij den aanblik der duizenden en duizenden van menschen, die zich in den omtrek ope.enpakti n, te beschrijven, dat wil ik niet beproeven; alleen op de koord zelf was ik volkomen kalm; ik wist, dat ik er zoo gerust en veilig op zou voortwandelen als op het trottoir van Broodway. Voor 't overige geloof ik niet al kan ik ook in waarheid verzekeren, dat ik niet de minste aanmaning van het naderen des ouderdoms ge voel dat ik nog lang in het openhaar zal optreden. Maar als de dag komt, waarop ik voor het laatst myne koord zie oprollen en mijn balanceerstok ga opbergen, om hem nooit meer ter hand te nemen, dan zal me dat zeker smarteljjk aandoen. Febr. 1889. J. J. Blondin.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 1