MARKTBL RICHTEJV Laatste Berichten, den omtrek van de Storr-rots een glimmend voor werp ontdekte. Het was een vreemd, oud-zilver stuk, ongeveer even groot als een gulden, Eetiige dagen daarna ontdekte hij een tweede zilvers'uk van dezelfde grootte en hij zond beide naar Edinburg. Zij waren goed bewaard gebleven, doch dun en zeer licht. De directie van het Na- tionaal-museum kwam op de gedachte, dat de gevonden munten tot een iu de nabijheid ver borgen schat zouden behooren en dat zij door de konijnen zouden zijn opgegraven. Een goede vangst voor krokodillen. Vorstelijke zuinigheid. Zonder voorbeeld. Een origineel. "Voor geest en hart. Ter behartiging. Thomas ct Kempis, Allerlei. STEDELIJK NIEUWS Kerknieuws. Boekbeoordeeling Men stelde een onderzoek in en nadat men veel aarde en rotsblokken had doorzocht, stuitte men op den Bchat, die iu eene rotsspleet lag ver borgen. Hij bestond uit 105 munteu eu 23 klei nere vaa eene staaf afgehakte zilverstukken. Zij waren door eene vaste aardlaag bedekt, doch uit stekend goed bewaard gebleven. Negentien da teeren uit de regeering van Koning Attelstan en Eluard, doch dragen geen datum. Zij zijn dun en licht en van de grootte van een schilling. Eene mant draagt slechts de beeltenis van een Eduard. Da keerzijde draagt de afbeelding van eene kerk. Die 15 overige zijn, evenals de twee eerst gevondene, uit het Oosten afkomstig, en zijn zoo groot als een gulden. Onder het onge munte zilver komen stukken voor van 1 en 2 ons, evenals een gedraaide 6 ons wegende staaf, op een ander stuk is een schild en een helm gegraveerd. De geheele schat is naar het mu seum te EdÏDburg gezonden. Kunstmatige regen. In eenaan denSe- naat der VereenigJe Staten ingediend wetsvoorstel tot inlijving van landerijen is een artikel opgeno men tot bet veriaenen eener subsidie tan 2000 dollar aan een comité van land bouwers,om proeven te nemen tot het kunstmatig voortbrengen van re genbuien. Aan het hoofd der kleine gioep van on- zoekers, waar«oor deze subsidie bestemd is, slaat de Landbouw-secretaris Rnsck, hoewel da senator Earweli als de ziel der beweging wordt aangeduid, een man die sedeit vele jaren een onvermoeide voorvechter is der theorie, dat door het aanbrengen van ontploffingen op vrij groote hoogte in de lucht, de vochtigheid zich hier concentreert en daardoor tot regenval aanleiding geeft. Reeds zeer spoedig zuilen op de hooge prairiën tusschen Colorado en Kansas uitgebreide proefnemingen in het werk worden gesteld om zoodoende regenbuien te maken. De ingenieurs, aan de hiervoor uitgeruste expe ditie toegevoegd, hebben het plan oetworpen, de ontploffende stof, waarvoor dynamiet zal worden gebruikt, met papieren luchtballons in de hoogte te doen stijgen; Vuor elke proef zou ongeveer 150 pond dynamiet wordeu gebruikt, verdeeld in hoe veelheden van 25 pond, die nadat eene hoogte van 3000 voet bereikt ie, door een zich voortdurend afwindenden en aan den ballon bevestigden draad, tot ontploffing zouden worden gebracht. De laden der expeditie houden er zich van overtuigd dat het gevolg eener reeks van zulke ontp'offiogtn aal zijn het ontstaan van regeobuiea, die zich in een kring over verre streken zullen uitbreiden. Opti misten zien zich reeds eene Amerikaansche maat schappij vormen tot bcvloeiing en voortbrenging van regen, waardoor de ver uitgestrekte en dorre praitieën in vruchtbaar bouwland zullea herscha pen worden. In wetenschappelijke kringen rekent men ichter niet zoo stellig op de zegenrijke wer king die genoemd Landbouw-comité zich voor spiegelt; wel houdt men de gevolgen voor niet geheel onwaarschijnlijk doch twijfelt aan het prac- •tiache nut van den maatregel, omdat de te verkrij gen hoeveelheid regen wel aiel in goede evenredig heid zal staan tot de kosten van al de ontploffingen, die nun noodig heeft. Men vreest te Toulon, dat het transportschip //l'Annamite,# dat 1 Jan. vertrok met 711 passagiers naar Cochinchina en Tonkin, is vergaaD. Niets nieuws onder d* zonMet betrekking tot de jongste ontwikkeling der studie van de bacillen is het niet onbelangrijk eene passage over dit onderwerp aan te halen uit het werk Renm rusticarum L. 3,ugeechreven door Terentius Yaro, 37 jaar voor Chrisius. Daarin wordt vermeld, dat er in moerassige streken eene soort van kleine dier tjes, onzichtbaar voor het oog, worden voortge bracht, die in de lncht opgenomen worden en door de ooren en neusgaten in het menschelijk organisme dringen, waar zij ernstige ziekten veroorzaken. De bekende biljartspeler G, Bijls- ma, te BcWatd, is overleden. De Deensche reiziger Dr. Nansen zal zijne nieuwe Noordpool-exp/ditie in het midden van Juni aanvaarden. Hij wil door de Behringstiaat naar de Nieuw-Siberische eilanden gaan en hij hoopt in September open water te viudeQ, waarorer bij verder naar het Noorden kan varen. Hij neemt op zijn schip eene bemanning van 8 koppen en levensmiddelen voor 5 jaren mee. Hy hoopt echter den tocht naar de Noordpool in twee jaren te volbrengen. Voor het geval dat het schip verongelukt,worden tenten meegenomen, waarmee de leden der ex peditie zich op het ijs kunnen redden. Als men dan weder water bereikt, kunnen de booten dienBt doen. Nansen verwacht een onbekend land dicht bij de Noordpool te kunnen bereiken, en hy bereidt zich voor op het reizen in eene koude van 36 a 40° onder 0 Celsius. Hij wil ook me teorologische waarnemingen doen en onderzoekin gen omtrent het ys in die streken. De Regeering heeft 50.000 kronen voor de expe ditie gegeten en de koopman Gamel draagt ook 50,000 kronen daarvoor bij. Een meester in zijn vak. Een fabrikant te Birmingham weet nieuw zilver zoo precies rIs het echte te maken, dat hij er voor moet instaan dat het geen zilver is. In oen nieuw verschenen bosk van Jephson, over zyn verblijf van 9 maanden by Emiu-Pacha Ut de equatoriale provinciën komt eene interessante schijvering van de krokodillen in den Nijl en de krokodillanjacht voor, waaraan we het volgende ontleenen: Ean reusachtig aantal krokodillen vonden we in den boven Nijl bij Wadelai. Overdag zijn de zandbanken er mee bedekt en 's avonds ziet meD ze met den kop boven water rondzwemmen, zij zijn buitengewoon vraatzuchtig en jaarlijks verslin den zij een groot aantal vrouwen en kinderen; ze wachten tot de vrouwen om water te scheppen tot aan da knïën in de rivier kome.i, grijpen ze dan onder water en roeren ze weg. Etnia liet een gedeelte van de rivier afschutten en gaf bevel, dat niemand buiten deze omheining te water mocht gaan. Toch baddeu de vrouwen telkens voor e.nd- sels om verderop in dun stroom te gaan, waardoor er daa ook velen omkwamen. Man vertelde my zelfs, dat de vrouwen altijd over de bloeddorstige beesten lachten en schertsteo: Hebben jelui geen hongei? Hebt ge vandaag nu nog geen vl-esch ge had? Bij zulke menschen geven voorzorgsmaatregelen natuuilijk niets. Koning Frederik Wilhelm I van Pruisen was, gelijk algem8*n bekend is, een groot vriend van spaarzaamheid; toch hield hij er somtij !s raü, niet voor zuinig door te gaan. Dit toonde bij b.v. in het jaar 1717,toen GzaarPeter 1 Berlijn bezocht. Op de aanvrage der Algemeene Directie hoe de Keizerlijke gast te Berlijn zou worden ontraDgan, beschikte hij eigenhandig als volgt: //Ik wil 6000 thaler bestemmen; daarvan moet de directeur van financiën bet beheer zé) inrichten, dat ik den Czaar vrijhouden kan van Memel tot Wezel; te Berlijn echter wordt de Czaar afzonderlijk getracteerd. Geen penning geef ik meer daarroor, maar voor de wereld moet gij het laten doorgaaö, dat de zaak mij 30 tot 40,000 thaler kost." In China is men zoo erg gesteld op antece denten en precedenten, dat de Gouverneur van zekere provincie onlangs erg ia de knoei zat, omdat hem geane autoriteit bekend was, waarop hij zich bij de beslissing in zekere hem voorge legde zaak kou beroepen. Zeker jongeling, die door zijn oom en tante zeer slecht werd behandeld, vatte het plan op om de laatste, die de wreedste van beiden was, te dooden. Ongelukkig schoot hij bij het mik ken met zijn geweer niet slleen tante, maar ook oom dood. Daarop bestudeerde de Gouver neur alle wetboeken, die bij maar krijgen kou, en toen liet hij aan de Regeering te Peking mededeelen, dat hij geen voorbeeld vinden kou hoe rechtvaardig te oordeelen in een geval, waar bij iemand bij vergissing een bejaarden bloed verwant, in plaats van een andere had gedood. In afwachting vau nadere instructie liet hij inmiddels den schuldige de straf ondergaan, op het dooden van ooms bepaald, welke straf be staat in langzaam doodmartelen. In de eerste helft van deze eeuw woonde te Parijs een Graaf d'Orsay, die de oogappel van alle modegekken was. Geen zijner luimen of in- valltn kon zoo vreemd zijn of hij werd onmid dellijk nagevolgd. D'Orsay was de held van alle voorname clubs. Maar niet onkel in Parijs oefende hij zulk een invloed ui'. Graaf d'Orsay kwam in 1840 te Londen. Nog geen twee weken vertoefde hij in de Theems- stad, of alle dandys kleeden zieh als hij; gingen op 't zelfde uur wandelrijden, op 't zelfde uur naar bed, stonden op den zelfden tijd op, als hij; om kort te gaan aapten hem alles na. Maar hij had er ook den slag van, voor ziju persoon reclame ta maken er. zieh tot den lion van heel Londen te verheffen. Gedurende die twee jaren reed Graaf d'Orssy dag aan dag door de straten van Piccadilly de wyk der voornaamste Looderschs families. Da gelijks stak hij in een café zijne sigaar aan en eiken keer gaf hij den gargon, die hem het vuur aanbood, een guioje. Den volgenden trek van hem hebben de Lan denaars niet vergeten. Op een goeden dag ontmoette hij een zeer armoedig gekleed maD, die aan alles gebrek scheen te hebben. D'Orsay vroeg hem deelnemend, wie en wat hij was. De vreemde zeide, een arme kleermakersknecht zonder werk te zijn. Maak mij eene pantalon! zegt hy tegen den snijder, geeft hem zyn adres en gaat heen. Na verloop van eenige dagen kiijgt hij eene pantalon te huis van den lompsten vorm en allergemeenst gemaakt. Dit had hy kunnen verwachten! Hij draagt die pantalon twee dagen lang.De ar me kleermakersknecht is niet weinig verwonderd als bij plotseling bezoek krijgt van Londens ou- telbare gekken, welke allen eene pantalon willen hebben, zooals Graaf d'Orsay die draagt.Bin nen drie weken was de snijder een welgesteld manl Dat wij beschaamd kunnen staan in eigen oogeu, is een der adelmerken van onze natuur. God voor oogen, en dan de handen uit de mouwen. O, de wereld is zoo weinig in staat om wel te oordeelen, dat zij, by verstau- digen, zeer weinig in aanmerking kan ko men. Waarom zijt gy dadelijk zoo uit het veld geslagen, ais er iets niet naar uw wensch en wil gaat? Waar is de mensch, die alles heeft, wat hy hebben wil, zoodat hem geen wensch meer overblijft? Dien ken ik niet, noch gij, noch iemand op aarde. j Niet noodig. Een boer, beschuldigd van eene jachtovertredmg komt voor deu rechter. Hebt ge een verdediger,vraagt hem de rechter. Neen mijnheer de rechter, aangezien ik u niats anders dan da waarheid ta zeggen heb, heb ik geen advocaat geaomen. Een gegeven paard. A. Dat sigaar'je hier van je kon beter, hoorl B. Ocb, een cadeautje van mijn zwager, en een gegeven paard moet ja un eenmaal niet in den bek zien! A. Maar ook niet een ander in den mond steken. Onder lodg8rs. Kerel, w»t heeft je hos pita groote ooren.// //Ja, maD, dat komt van die volhardende inspanning waarmede zij steeds aan de deur staat te luisteren." Oost-Indisch doof. //Nu we toch over de zaak sprokeD, rnyn tn-Bte schoonvader, zal ik u zeker wd tveu mogen vragen, wat ge uwe dochter ten huwelijk geeft." //Wat ik ten huw/lijk geef? Wel, een braaf en ijverig man, naar ik hoop!" Een sluwerd. Jongen. Mag ik tien grein chioine van u heobenf Maar geef me asjeblieft een beetje krappe maat. Apotheker. Krappe maat? Waarom? Jongen. Ik moet het zelf iuctmeD. Scherp. Dokter, 't Spijt mij zeer, mijnheer, dat ik u geeue genezing kan aanbrengen, maar ik zal alles aanwenden, wat ik kan om uw leed te ver zachten. Patiënt. Dank je, dokter. Als je denkt, dat een groote doktersrekening mijn leed zal verzachteD, vergis je je zeer. De nieuwe gedienstige. //Heeft de kruidenier de macaroni nog niet gebracht. KatiienP// Katrien. Ja Mevrouw, de jongen bracht een zak, maar ik heb hem weer weggestuurd, want het waren niets dan holle pijpjes." HAARLEM, 3 Februari. In de jl. Vrijdag ge houden vergadering der Vereeniging //Liefdadig heid naar vermogen// wa3 aan de orde de verkiezing van nieuwe bestuursleden, noodig door de perio dieke aftreding van de helft van het bestuur, terwijl tevens werd voorgesteld er 3 nieuwe bestuursleden bij te kiezen, zoodat het bestuur voortaan uit 17 leden zal bestaan. De aftredonden werden allen herkozen en als nieuwe leden werden door de vergadering de Hee- ren Mrs. L. C. KronenbergC. M. Rasch eu G. C. Everwijn Lange benoemd, zoodat het bestuur nu bestaat uit de Heeren: Mr. E. A. Jordens, esre-voorzitter, Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macare, voorzitter, A. De Clercq, secreiaris, Jhr. F. leding Van Berkhout, pennb gmeester, E. M. Baron Van Lijnden, Mr. A. A. Van der Merscli, M-. L. O. Kronenberg, Mr. 6. M. Rasch, Mr. G. C. Everwijn Lange, G. J. Van Dieren Bijvoet, Mr, N. G. Cnoop Koopmans, Mr. M. G. P. Del Court Van Krimpen, Mr, H. J. D. D. Enschedé, P. Loosjes, S. R. A. Van der Meulen, J. J. Van Minden, Dr. I. Van Praag eu Dr. L. C. Proot, waarvan de 8 eeratgenormden de permanente com missie uitmaken, welke zich met de afdoening der dagelijksehe zaken bezig houdt. Hier ter stede ligt een adres aan den Bur gemeester ter teekening, waarin wordt verzocht de drankhuizen te sluiten op de dagen, waarop in Februari de loting zal plaats hebbest. Te dezer slede is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht de 29-jarige kantoorbediende J. B. S., die zich., jl. Zaterdag met f200 ten nadeele van zyn patroon uit de voeten had gemaakt naar Amsterdam, alwaar hy, op twee gulden na, alles in slecht gezelschap heeft verteerd. In de epijskokerij in de Jacobstraat is jl. Zaterdag aan 299 personen soep uitgedeelt, waar onder 56 volwassenen en gisteren aan 203 per sonen, waaronder 48 volwassenen. In de vorige maand is het Stedelyk Mu seum van Schilderijen en Oudheden op het Raad huis bezocht door 157 personen, waarvan 66 tegen betaling. Het Museum van Kunstnijverheid alhier is gedurende de maand Januari laatstleden door 517 personen bezocht. Door een 2Otal Onderwijzers, werkzaam aan de R. K. Parochiale Scho len, werd jl. Vrijdag avond eene bijeenkomst gehouden met het doe! eene Katholieke Onderwijzers-Veremiging te dezer stede op te richten. Do Heer M. L. Pan Gemert, hoofd der R. K. Parochiale Burgerschool, opende de vergadering en zette het doel der byeenkomat uiteen. Het voornemen bestaat maandelijks te vergaderen ter bespreking van de belangen van het Ouderwijs en tot versterking van den onderlingen vriend schapsband. Door twee der oudste Onderwijzers zal een con cept-reglement worden opgemaakt, waarover in eene volgende bijeenkomst zal gestemd worden. Ook Haarlem zal dus spoedig eene Katholieke Ouderwijzers-Vereeniging bezitten,die ze?r ten bate van het Katholieke Onderwijs en van de Katholieke Onderwijzers zal kunnen werkzaam ziju. BURG. STAND DER GEM HAARLEM. BEVALLEN: 29 Jan.: S. Mertens-Blommaert, d, 80 Jan.: P. C. Van Leeuwen-Van Deursen, d. A. Par don-Bijster, z, E- De Vries-Waalwijk, d. L. M. Van Velzen-Hessen, z. (levenloos.) c. J. Mooy-Van den Berg, z. 31 Jan.: M. B. Schouten-Van Ainers- voort, d. s. W. Tcgelaar-Peter, d. M. Ti mmer- mans-Woudenberg, d. E. Van Nieterk-Rijbroek, z. 1 Eebr.: H. Visser-Bn'.s, d. M. G. Van Dnyn-Van der Lee, z. 2 Febr,: A. C. Hekker-Handgraaf, z. M. Peper-Van Meurs, d. OVERLEDEN: 29 Jan.: E. Boeree, 6 m. 30 Jan.: H. G. Boerée-Brokm, 50 j. N. De Braber, 1 m. G. E. Bon-Boeree, 84 j. R. F. Jansen, 8 m. 31 Jan.: J. Van der Vliet, 15 in. P. F. Van Eeden, 12 jn. C. Van den Berg, 74 j. Z. D. H. de Aartsbisschop vaa Utrecht, Mgr. O.P.IViU nierheeft benoemd tot Pastoor te Baarn den Weleerw. Heer P. J. C. Kok en tot Pastoor te Renswoude den Weleerw. Heer J. Van der Linden. Bartholomew de las Casasverdediger der vrij heid en testrijder der Spannsche verdrukking in IFest-Indië. Levensverhaal uil de eerste halve eeuw der ontdekking van Amerika, door P. Fr. Alb. IFeijers, Ord. Praed. {Met een portret.) In deze levensschets van den vervolgden en te weinig gekenden verdedige r der slaven, B a r t h o 1 o m o u a de las Casas, wordt een beeld geteekend van een edel man, in wien het apostohat van liefde der H. Kerk in vollen middagglans schittert. „Aan La a Casas," zoo zegt de schrijver, „toetso men, en het streven èn de arbeid èn de geestdrift der Katholieke Kerk voor de heilige zaak der vrijheid." Den moeilijken strijd van dezen opofferenden priester legen de wreedheid van hetsohnim der Spaansehe natie, tegen geweldenaars, die in een tijdperk van vijftig jaren, achttien millioen ongelukkigen met meer of minder fol tering den dood deden ondergaan; den edelen moed en krachtige volharding van Las Casas vinden wij in dit „Levensverhaal" met warme overtuiging besproken; de rijkdom van leiten geeft eene teekening der eigen aardige tijdsomstandigheden, van het veelbewogen leren van den uiterst moeilijken werkkring ven dezen vriend der afgemartelde slaven. Het onrecht tegen hen, weleer door hem als enco- mendador bedreven, heeft hij uitgewischt met geheel de kracht zijner maunelijke ziel door zich toe te wijden aan de verdediging hunner rechten. Schoon de hooge gunst, waarin hij bij Karei V stond, hem een waarborg was voor eene schitterende toekomst, versmaadde hij alle aard- sche eer en verhediug en vroeg het nederige kleed der gehoorzaamheid in de Orde des H. Dominicus. Steeds blijft zijn levensdoel bevrijding van den ongelukkige of verzachting in het lijden van den slaaf. Zijne reizen naar Spanje ondernomen om diens voorspraak te zijn bij het Hof, zijn onvermoeid arbeiden als Bisschop van C h i a p a, het geduldig verdragen van beleediging en smaad, dit alles getuigt van de grootheid van hart, van de kracht van wil, die las Casas bezielden. In dezen tijd, na de slavenquaestie weer aan do orde van den dag is, ontbreekt zeker de aetnaliteit aan dit werk niet. Ook vormt het een schitterend contrast met de verhalen der godsdienstlooze beschavingstochten dezer dagen ondernomen. Moge drze levensschets door den Eerw. Pater Weijers ondernomen, aan velen de liefdevolle werking der H. Kerk doen bewonderen, die in Las Casas hare be ginselen zag leven tot redding vau den ongelukkige. Het werkje, met een titelplaat versierd, uitgegeven ten voordeele der Negerweezen vja n C n rs s,werd voor f 1 door de firma Küppers en Laurey te Haarlem in den handel gebracht. Gentrum HAARLEM, 2 Febr. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f8,50— a 7,60 rogge f6.—a f haver f 4,12 a f8,50 gerst f bruine booten f 16,—af Gr. erwten f7 a f Capucijners f14,— a f Oliezaad fKtrwijzaad f AMSTERDAM, 2 Febr. Ter veemarkt waren aangevoerd 575 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qual. f 0,72 a.dito 2de qnal. f 0.64 dito 3de qnaliteit ,54 per kilo; melk- en kaifkoeie» 145 a 270, graskalv. a 66 nuchter» kalveren J 7 a 11, 5 schapen en lammeren a 402 vette varkens 40 a 44 e. per kilo. LEIDEN, 31 Jan. De prijs der boter was heden pe) vat lste qnal. f 62.a 68.—, 2de qual. f 50— 60.Aanvoer groot en handel vlug. HOORN 31 Jan. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe 7,50 a 9,heet. rogge f a, Heet. Gerst 475a 6— heet haver f 3,75 f 4,50/nosterdzaad a.— heet. bruine 112.— a 16 gele 13, a ƒ17.50 heet. paardeboonen 6,25 a 7.—heet. erwten ƒ1150 8 f 13— EDAM,- 31 Jannari. Kaas. Aangevoerd 4 stapels, we gende 1064 kilo; prijs f27.—. ROTTERDAM, 2 Febr. Op do veemarkt waren hede aangevoerd: paarden, 100 runderen, 117 vette en graa- kalveren, 0 nuchtere kalveren, 60 schapen of lamme ren, 353 varkens, biggen, 0 bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van hede* waren als volgt: Runderen lste qnaliteit 76 e. 2de qual. 70 c„ 3de qnal. 64 o.; kalveren lste qual. c. 2de qnal. 90 a 95c. schapen lste qual. 65 c.,2deqGal 55 c., alles per kilo; varkens lste qual. 23 a e., 2de qnal. 22a— c., 3de qual. 21 c., licht soort 18a 10 e. per half kilo. ALKMAAR, 2Febr. De aanvoer van vee en daarvoor bestede prijzen was als volgt: 2 koeien/270t— 21 nuchtere kalveren 6 a 14, 69 vette kalveren ƒ40 a 120, 14 schapen 16 a /j24 187 varkens 38 c. per kilo, 39 ma gere dito 11 a 15,— bokken a f paarde* a/ lammeren f a ROME, 1 Februari. Do Koning heeft den Heer Crispi bij zich ontvaugen.De Koning zal overwegen of hij het ontslag ran het Kabinet zal aannemen. Men spreekt van een cabinet d'affaires, welks leden gekozen zouden worden uit de verschillende partyen, maar dit gerucht vereischt bevestiging. BRUSSEL, 1 Februari. De miliciens der twee klassen, die onlangs onder de wapenen geroepen werden, zjju weder met tjjdelijk verlof naar hunne haardsteden gezonden, met uitzondering van hen, die tot de regi menten behooren, welke in garnizoen liggen te Brussel. Dit heeft aanleiding gegeven tot ontevredenheid onder hen, en op geheim zinnige wyze bijeengeroepen tot eene samen komst heden namiddag op het Luxemburg plein, kwamen een 300 a 400 man daar bijeen. De militaire overheid had echter de lucht daarvan gekregen, en toen de sol- naten van alle kanten naderden, vonden zy daar Kapitein Poodts en de gendarmes. Op het gezicht daarvan, en toen de Kapi tein tot arrestaties wilde overgaan, vlucht ten de soldaten in verschillende richtingen. Vier soldaten werden niettemin in arrest genomen. Volgens geruchten zyn de troe pen in de kazernes geconsigneerd. De schuldigen zullen streng gestraft wor den. De Minister van oorlog had reeds het besluit geteekend, om de opgeroepen sol daten weer naar huis te zenden, maar we- gens het heden voorgevallene is dat be sluit ingetrokken. LISSABON, 1 Februari. In den afgeloo- pen nacht was het rustig te Oporto. Dö orde is overal hersteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1891 | | pagina 3